9 rocn wa in het harL, ij cle aarwlóóeting Zee moest prooi weer afstaan door burgemeester C. de Koning ATERDAG 29 DECEMBER 1956 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7108 COURANT litgave N.V. v h. Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. rnm Wonderlijke reacties vertoont toch de nens. Voor mij ligt een lijst van gege- rens, bestemd om te worden verwerkt in lijn jaarlijkse beschouwing bij de over- ang van het oude naar het nieuwe jaar. "en lijst van gegevens var. een inderdaad antastische omvang; althans voor een emeente van de grootte, als die van 'exel. Hieronder bevinden zich feiten en esultaten van het allergrootste belang roor het wel en wee van ons eiland. Het i zelfs zo dat, indien men de jaren 1956 n 1957 tezamen voegt, kan worden ge teld, dat onze topactiviteit voor een iele reeks van jaren wel is bereikt. Wat zou dan natuurlijker zijn, dan dat en grote vreugde bij mij zou opwellen ver zoveel goeds, dat onze gemeente be- choren is, ook al, omdat f daarin een root brok gemeentelijke werkzaamheid e zien valt? Moet het niet bevreemden, wanneer lit nu maar in geringe mate het geval s? Het zal wel zijn omdat de sfeer van et Kerstfeest zo doordringend is, dat •nvermijdelijk en altijd een zich afwen- len van de materiële dingen des levens •laats vindt; dat een ieder, van welke ichting hij zij, gedwongen wordt zich te lezinnen over de reële waarden in dit even. Een gevoel van somberheid bekruipt ns zelfs, wanneer men bedenkt dat de loogste in den lande Zich gedwongen oelde in Haar Kerstboodschap in ver- nanende zin tot het Nederlandse volk te preken over onze - ik zou willen zeggen horretjes-geest. Het wil mij voorkomen, lat het goed is het algemene daarvan Iegelijk tot ons te laten doordringen. Ik waag het niet in deze beschouwing ïierop aan te sluiten, maar toch is het 'oor mij aanleiding om, zij het op een ager vlak, enige zaken van belang voor inze localiteit zo klaar mogelijk te stel- Keer ik nu toch, eerst, naar mijn staat ran gegevens terug, dan mag #het tot verheugenis stemmen dat mijn, in een r°rig jaar uitgesproken, hoop dat het iou mogen lukken volksvijand no. 1, de woningnood, scherp te bestrijden, schijnt e worden vervuld. Indien althans alle •lannen worden uitgevoerd, en dat lijkt wel zeker, dan zullen aan het eind van 957 minstens 175 woonaccommodaties ijn geschapen. Een ongekend aantal in- lien wordt overwogen, dat ons grootste )lan in uitvoering nauwelijks boven de !0 kwam. In een andere nood werd het afgelopen laar voorzien. De waterleiding kwam de finitief tot stand. Het aantal aansluitin gen had al meer moeten zijn, jammer- genoeg ontbreken voor het vereiste tempo de nodige werkkrachten. Texel genoot het voorrecht de offi ciële in-bednjfstelling van de waterlei ding door Minister Suurhoff te zien ge beuren. Op het gebied van het onderwijs wer den en worden aanzienlijke stappen voorwaarts gemaakt. Kleuter- en lager onderwijs tezamen kregen in Den Hoorn de beschikking over een fraai gebouw, u.l.o. en landbouwschool werden uitge breid; met de bouw van een nieuwe kleuterschool in Den Burg werd aange vangen; eveneens met een B.L.O.-school en met de uitbreidingen van de beide scholen in Oosterend. Het is een aangename taak te wijzen op de overeenstemming die Oosterend bereikte voor een gezamenlijke kleuter school. Minder prettig is het er op te wijzen, dat de bouw van goede en defi nitieve kleuterscholen nog wel geruime tijd zal duren en dat wellicht voorlopig voistaan zal moeten worden met de op richting van noodschoten. Zeer belangrijk was dat de Rijks h.b.s. haar gewichtige taak op dit eiland in september kon aanvangen. In economisch opzicht kan Texel als geheel voor 1956 weer tevreden zijn. Wel baart de landbouw enige zorgen en was er ook een terugslag bij de crocus- teelt, maar toch, het totaal was bevre digend. ken zeker te releveren feit is, dat het inzicht in de waarde van het vreemde lingenverkeer voor de welvaart van be paalde gebieden ook schijnt door te dringen op plaatsen, waar het leek alsof die betekenis werd onderschat. De voor de economie van ons eiland zo uitermate gewichtige ruilverkaveling gaat gestaag voort. Genoopt mag worden dat de prettige wisselwerking tussen ruilverkavelingsbeleid en gemeentelijk beleid tot wederzijds heil kan worden bestendigd. In dezelfde sfeer mag de uitbreiding van de T.E.M. worden getrokken. Deze heeft namelijk in de eerste plaats een economisch doel. Het mag betreurd wor den dat men niet altijd snel genoeg het economisch nut van elektrische energie inziet; uiteindelijk zal blijken dat de T.E.M. haar tijd vooruitzag. Doelbewust ga ik verder een aantal punten van mijn lijstje voorbij; zeker niet omdat het mmder^belangrijke din gen betreft. Er zijn onder te noemen een destructor, wegenverbetering, riolering, „STILLE NACHT, HEILIGE NACHT". Het heeft geklonken uit de kelen van xinderen en grijsaards, van rijken en ar men, van blijden en bedroefden. Want Christus kwam voor een ieder, die Hem als zijn verlosser erkent. En het hulp loos Kind zou eens de Redder der wereld worden. Ieder jaar herdenken wij Zijn menswording en ieder jaar opnieuw gaan wij met onze gedachten terug naar de sribbe in de stal van een herberg, die zó fol met reizigers was (om ingeschreven :e worden), dat daar voor Hem geen plaats was. Ieder jaar ontsteken wij de kaarsjes in kerstboom en bij kerststal om daarmee uitdrukking te geven aan onze vreugde over het feit, dat allen die in duisternis wandelen, het grote geleidelicht naar veilige reê mogen aanschouwen. Bij die lichtende kaarsjes hebben ook de kleuters van onze scholen voor voor bereidend lager onderwijs het feest ge tierd om de komst van David's Zoon, lang gewacht. Natuurlijk hebben zij er liet alles van kunnen begrijpen, maar vél hebben zij mogen vertoeven in de tfeer, die identiek aan het begrip vrede" (lees „vreugde") is, waar Hij kwam om blijdschap te brengen aan alle volkeren. Alle volkeren ook zullen zich eens voor Hem buigen. En zij, die gelo ven, zullen één zijn. Op deze wereld vinden wij helaas nog geen éénheid, maar toch moet in vele harten het ver langen bestaan naar één heilige, alge mene christelijke kerk, want zonder dat verlangen kan men geen volgeling van Christus zijn. Ons is niet bekend hoeveel gelovigen ons eiland telt. Ds. Buskes heeft eens geschreven, dat hij nooit een tastbaar bewijs had mogen vinden van zegenrijke gevolgen van zijn prediking op Texel, met andere woorden, tijdens zijn werk op ons eiland zou hij niet één van zijn toehoorders hebben kunnen be keren. Als andere geestelijken eendere conclusie zouden trekken, zou ons dat zeker bevreemden. Wij kunnen er niet in geloven, dat duizenden mensen, zich christen noemend, nooit verder zijn ge komen dan Thomas, vóór deze mét over tuiging uitriep „Mijn Heer en Mijn God". Diezelfde Heer en diezelfde God heeft de wereld nog even lief als het ogenblik, waarop Hij Zijn Zoon zond naar de we reld, verloren in schuld. Hij heeft hen lief, de groten en klei nen, de grijsaards en de kleuters. De kleuters van Den Burg en de kleuters van De Cocksdorp, de kleuters van de christelijke school (waar deze opname gemaakt is), de kleuters van de Rooms- Katholieke en die van de open bare kleuterschool. Mogen dan eens alle kleuters de vreugde deelachtig worden, die God voor de mensheid heeft wegge legd. Mogen dan óók in het nieuwe jaar ve len bereid zijn hun hart te openen voor Hem en Zijn Licht. meerdere zaken op het gebied van de volksgezondheid; activiteiten op vereni- gingsgebied; een rustige en zekere voprt- gang van het werk van de culturele raad en alles wat daarmede samenhangt. En verder nog veel meer. In de eerstvolgende raadszitting hoop ik hierop uitvoeriger terug te komen. Nu zou ik in het bijzonder op enige punten willen wijzen, die, hoe vreemd ogenschijnlijk, toch een bepaalde samen- hang vertonen. Dat zijn: het fietspad Ploeglanderweg - De Koog, de ijsbaan tevens feest- en speelweide; de zomer-, kamp- en tenthuisjesverorde- ning; het zomerhuisjescomplex De Koog; de vereniging voor Veilig Verkeer; de vaststelling van verschillende uitbrei dingsplannen in 1956 en de afronding daarvan in 1957. Misschien zou dit heterogene rijtje nog zijn aan te vullen; misschien zelfs dat 'n aandachtige lezer dit zelf doet of kan. In deze opsomming staat de nog jonge Texelse vereniging voor veilig verkeer ietwat apart. Gaarne begin ik daarmede, omdat hier nog de meeste reden is tot 'n optimistische kijk. In de eerste plaats in algemene zin; er heeft zich namelijk een zeer verheugende ontwikkeling voorgedaan Het zijn voor namelijk - zonder overigens in enig op zicht een paar stille werkers achter de schermen te kort te doen - de leden van de Texelse politiegroep geweest, die in een prettige vorm een groot deel van het Texelse verkeerspubliek hebben voorge licht, zodanig zelfs dat een omschakeling van mentaliteit in „Engelse richting", zó dat de politie gedragen en gesteund wordt door de bevolking, in plaats van als natuurlijke vijand te worden be schouwd, geenszins onmogelijk lijkt. In de tweede plaats, omdat de animo voor de vereniging van veilig verkeer, met nu reeds enige honderden leden, wel bijzonder en gelukkig groot bleek. Maar aan het ten derde ontbreekt wel wat; dat ten derde zou toch moeten zijn, dat nu ook de eigen discipline in het verkeer zich sterker ontwikkelt en laten wij eerlijk zijn en ons afvragen of daar aan inderdaad niet iets ontbreekt. Van hier naar de andere onderwerpen is maar een kleine stap. Neem het fiets pad van de Ploeglanderweg; daar is een bescheiden voorziening tot stand geko men, een voorziening voor ons allen en ten koste van veel geld. Een werk, dat de gemeenteraad van Texel unaniem nodig oordeelde. Een gemeenteraad, ge kozen door de hele Texelse bevolking, een raad gedragen door de algemene meningsvorming van ons eiland. En wat gebeurt nu; het fietspad wordt al stuk gereden voor het klaar is. Het zijn na tuurlijk maar enkelingen, die dit deden, maar zij zijn deel van het geheel en als zodanig zouden zij zich mede verant woordelijk moeten voelen voor uiteinde lijk het eigen bezit. Wat is dan nodig? Geen politie, maar meer eigen discipline, meer begrip voor het bezit, waarmede men geen recht streeks verband heeft. Neem de ijsbaan, tevens feest- en speelweide, welke een kostbaar bezit kan dit niet worden, indien ieder zich hier zijn eigen verantwoordelijkheid bewust is! De andere punten liggen bijna in het zelfde vlak. De zomer-, kamp- en tenthuisjesveror- dening, het zomerhuisjescomplex, de uit breidingsplannen. Men dient goed te begrijpen, na on eindig veel wikken en wegen komen deze plannen tot stand. Hier is al weer een merkwaardigheid; het zomerhuisjes complex - voorlopig bestemd voor nor male huisvesting - ontmoet zeer veel tegenstand in De Koog; op grond van zelfgevonden welstandseisen. Wanneer ergens daarover blijdschap ontstond, dan was het wel bij het gemeentebestuur, want dit bestuur wilde en wil niet an ders dan daar een fraai geheel scheppen. Wij mogen dus wel zeker zijn van de medewerking van allen, die in De Koog toezien. Maar ook de toekomstige bewo ners zullen moeten meewerken. Zij zul len moeten medewerken aan een behui zing zonder clandestiene bouwsels; zij zullen moeten beseffen, dat met het ge luk van een eigen woning bepaalde ver plichtingen gepaard gaan. Alweer dus eigen discipline, zelftucht. En dan tenslotte de genoemde veror dening en de uitbreidingsplannen. Ook hier weer de gemeenteraad die eenstem mig dit alles vaststelt. Men dient toch de betekenis daarvan goed te begrijpen. Het wil zeggen dat vertrouwensmannen tot iets besluiten, daarbij geschraagd door hun kiezers. Dan heeft men ook die be sluiten te aanvaarden en niet, zoals maar al te veel gebeurt, in voorkomend geval te overwegen dat men wel uitzondering kan zijn en dat de regel voor het geval moet wijken. Wij besturen samen of niet. Ook dus weer eigen discipline. In zicht in soms eigen onbelangrijkheid te gen groter geheel. Ik heb gemeend over deze punten even te mogen uitwijden omdat te voor zien valt, dat in de tóekomst tal van kleine en grotere incidentele conflicten zullen en kunnen ontstaan, die te vermij den zijn, indien ieder voor zich bereid is eigen plaats en groter geheel op juiste waarde te schatten Het vrachtscheepje „Cristina" van schipper S. van Leeuwen werd vrijdag middag de haven van Oudeschild bin nengesleept. Een week tevoren had het bij een vrij ruwe zee de overtocht ge waagd, maar de elementen overmeester den het ter hoogte van De Schans. Ter nauwernood wisten schipper Van Leeuwen en zijn vrouw zich te redden: zij slaagden er in een roeibootje los te maken en na een half uur werden zij door een Wieringer visser opgepikt. Bij BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 december 1956 Geboren: Venneke, dv Arie J. Penne- kamp en Jannetje Planting; Maarten, zv Pieter Forrer en Trijntje Boon; Adriana Catharina, dv Ferdinand Zwanenburg en Antje Troost; Albert en Harm, zv Gerrit Smit en Margaretha van Duiven. Getrouwd: Klaas Dob en Jannie J. J. Bakelaar; Nicolaas de Waard en Hen- drika A. Dogger. INGEKOMEN PERSONEN Gerrit Pansier, van Kesteren, Opheus- den, Lindelaan 26 naar Slingerweg 11, Den Burg, met gezin. VERTROKKEN PERSONEN Nelly M. Kikkert, van Den Hoorn 1 naar Den Haag, van Boetselaerlaan 85; Willem Brouwer, van Schilderend 112 naar De Rijp, Rechtestraat 76. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 29 december Eierland, Café „De Slufter", Filmverto ning „Het geluk van de nieuwe wereld- maatschappij". Zondag 30 december Den Burg, 2 uur Start voor de puzzelrit voor rijwielen over 30 km., georgani seerd door de motorclub Texel. Donderdag 3 januari Den Burg, „De Graaf", federatieleden vergadering Partij v.d. Arbeid. Vrijdag 4 januari Den Burg, „De Oranjeboom", 't Nut, Ma rionettenvoorstelling Bert Brugmans. Den Burg, „Texel", Motor- en autoclub Texel, film en lezing van General Tire en Rubber Cie. VLUCHTELINGENHULP „TEXEL" Het vorige saldo was 2.758,76. Sindsdien kwamen de volgende stor tingen binnen: bij mevr. De Koning: col lecte ouders kleuterschool 15,bij de Coop. Boerenleenbank: S. 100,nage komen uurloonactie 1,23; bij de Rot terdamse Bank: Directie en personeel De Lindeboom 39,20. Het nieuwe saldo is 2.914,19. 1 JANUARI VOLKSDANSBAL Het ligt in de bedoeling om op dins dagavond 1 januari een volksdansbal te houden in de jeugdherberg. Leden en belangstellenden zijn er welkom. Deze beschouwing mag niet eindigen zonder de bijzondere en eigen plaats van Texel in het tragische vluchtelingenpro bleem te releveren. Vóór het Hongaarse drama had onze gemeente reeds plm. 100 vluchtelingen, allen voor minstens 8 weken waarlijk liefdevol verzorgd. Ook zij die geen kind konden verzorgen droegen financieel bij. De wijze waarop dit geschiedde mag zeker bewondering wegdragen. Het is gezien deze offervaardigheid wel te betreuren, dat centralisme en con flicten in de centrale sfeer gemaakt hebben, dat bij het Hongaarse vluchte lingenvraagstuk niet die mate van finan cieel steunen werd waargenomen als voor Texel normaal zou zijn geweest. De bereidheid om vluchtelingen op te nemen was overweldigend; ook de ge meenteraad maakte een ruim gebaar. Wat er in dit opzicht nog kan gebeuren weten wij ttiet. Texel wil graag weten waar het aan toe is, maar wanneer het dat weet, dan zal - daarvan ben ik overtuigd - de of fervaardigheid met sprongen stijgen. Met deze bescheiden hulde aan onze eigen gemeenschap en de hoop dat het die gemeenschap in het komende jaar weer goed zal gaan, wil ik gaarne be sluiten. laag water kwam een deel van het ach terschip droog te liggen en de heer Van Leeuwen is verschillende keren naar zijn schip gegaan om nog iets te redden. In tussen werden plannen beraamd om het vaartuig te bergen. Dank zij het zeer gunstige weer van vrijdag - er lag een mooi, glad zeetje - kon men vlug vorde ren en nog voor het vallen van de duis ternis kon de „Cristina" naar Texel worden gebracht. Er bevond zich nog 'n flinke hoeveelheid kolen aan boord, zij het, dat het grootste gedeelte uit het schip was gespoeld. Het schip zag er nog goed uit, maar het woongedeelte zal ge heel vernieuwd moeten worden; van de stuurhut was, zoals wij reeds meldden, weinig meer te zien. Zodra ze is gelost, zal de „Cristina" weer zeewaardig gemaakt worden. KERSTFEEST IN DE GOLLARDS STICHTING Een bewoner van het Rusthuis van de C. E. Gollards Stichting schreef ons, dat ook daar weer een buitengewoon ge slaagd kerstfeest is gevierd. De leiding heeft het allen weer aan niets laten ont breken. Alle bewoners waren dan ook verrukt. Iedereen werd met een faaie ka lender verrast en beide dagen was er een uitgebreid kerstdiner. Bij het licht Rer kaarsen en de geur van dennengroen werden verscheidene kerstliederen gezongen. Namens de da mes en heren werden de directrice en zuster De Jong door de heer J. Boogaard toegesproken. Op niet minder blijmoedige wijze heb ben ze het kerstfeest in huize „Irene" gevierd. Het echtpaar Broer had ook dit jaar weer een uitnodiging gericht aan het koor onder leiding van de heer J. Visser en spontaan werd de gevraagde medewerking verleend. Toen het koor zich van zijn taak kweet waren de be woners stralende sterren gelijk, de zang maakte dus diepe indruk op hen. Ds. Van Reijendam hield een toespraak naar aan leiding van het kerstevangelie, gevolgd door het kerstverhaal „Sjoerd en zijn ster". De bewoners werden rijkelijk ont haald, zodat ook zij de vreugde van het goede deel der aarde hebben mogen ge nieten. DE BEURTVLOOT UITGEBREID Oudeschild. De beurtvloot van de V.T.B. is vorige week uitgebreid met een nieuw beurtschip, de „Texel", groot 132 ton. Het schip, waarmee op Amsterdam gevaren zal worden, is uitgerust met een 100 p.k. Kromhout dieselmotor en ge bouwd op de werf van de fa. v.d. Bilt te West-Graftdijk. Goede vaart toegewenst! KAARTVERKOOP VER. VAN OUDLEERLINGEN Voor de uitvoeringen op vrijdag 18 en zaterdag 26 januari van de Ver. van Oudleerlingen zijn weer kaarten ver krijgbaar bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21, Den Burg, tel. 126 en 's maan dags op de markt in hotel „Texel". Het verdient aanbeveling spoedig kaarten te nemen, omdat de belangstel ling groot is. GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: P. D. 12,50; C. E. 2,50; S. B. 2,50; N.N, 5,—, D. D. 2,50. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode tot en met 27 december 1956 Gevonden: donkerbl. jongenspet; br. heren glacé handschoen; rozenkrans; grijze wollen dameshandschoen; honden penning; 1 pr. regenpijpen; 1 paar br. wanten {met rood-wit); rode want (1.); zw. glacé dameshandsohoen (1.); zilve ren hangertje met gr. steentje; comb, tang met blauw handvat; 1 paar glacé handschoenen; blauw wollen vest; 1 paar gele kinderwanten; grijze hoed z.g.a.n.; rode en blauw rode das. Verloren: zeildoeken schort; lipssleu- tel no. 19; biljet van 2,50; zw. gebr. handschoen (1.), 1 paar zw. lederen da meshandschoenen; driewielig kinder fietsje; br. lederen damesport. met rits; zw. port. met knipsleuting. Het bureau is hiervoor dagelijks ge opend van 16.00 tot 18.00 uur.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1