k: Texel in 1956 £k"s „DRIE VROUWEN" r N.V. T.E.S.O. 4 jan. Het s.s. „Marsdiep" verkocht aan een handelsonderneming te Rotterdam, die het ^chip als werkschip gaat exploi teren. 6 jan. Havenmondsteiger gereed geko men. Febr. Door de ijsbarrière kan TESO gedurende enige dagen slechts één dienst onderhouden. 12 juni. De N.V. TESO gaat over tot loketverkoop. Mei. Zeer druk Pinksterweekend. TESO vervoerde 1069 auto's. 14 okt. De Dokter Wagemaker door mist uit de koers en bij Oudeschild drie uur aan de grond. 29 okt. De Texelse boot kan wegens het ruwe weer en verslechtering van aanleggelegenheid te Den Helder de laatste dienst niet ondernouden. ONGEVALLEN, BRANDEN 5 jan. De 58-jarige heer J. Bakker komt door val van trap in zijn woning aan de Waalderweg om het leven. Febr. De heer C. van Heerwaarden Wzn., komt in Australië door motoron geluk om het leven. 4 juni. De 11-jarige Jan Lagerveld tijdens schoolreisje aan het vasteland overleden. 30 aug. Bij paal 6 spoelt lijk aan van bij Castricum verdronken jongen. 20 sept. De schuur van boerderij „Gro ningen", het Noorden, afgebrand. 27 okt. De heer G. Kuneman, oud- P.T.T.-besteller te De Koog, op 55-jarige leeftijd overleden. 7 nov. De 63-jarige wielrijder de heer A. Eelman, Schilderend, op de Schilder- weg door een auto gegrepen. Op 15 no vember overlijdt hij aan de gevolgen. JUBILEA 12 jan. De kasteleinsvereniging Texel 40 jaar. 20 jan. Mevr. de \yed. G. de Ridder- Dob, De Koog, 90 jaar. Jan. De heer P. Zijm 25 jaar in dienst der gemeente Texel. 19 en 21 jan. De Zwaluwen, Den Hoorn, vieren 25-jarig bestaan. 7 febr. Mevr. G. Dekker-Koning, „Irene", 90 jaar. 28 febr. Doopsgezinde Zusterkring Den Burg 35 jaar. 27 febr. Het echtpaar P. Bakker Jzn. en G. Bakker-Eelman, Den Burg, 55 jaar getrouwd. 2 maart. De heer C. Karsman 25 jaar in dienst van de N.V. TESO. Febr. De heer Jak. Bruin 45 jaar lid van de socialistische beweging, mevr. Bruin-Hemelrijk 40 jaar. 11 maart. De heer J. Bruin, Oudeschild 50 jaar werkzaam in het graanpakhuis te Oudeschild. 29 maart. Mevr. de wed. T. Zoetelief- Graaf, Den Burg, 90 jaar. 21 maart. De twee nog in leven zijnde Texelse pioniers in de socialistische be weging, de heren J. Henkes en Jak. Bruin, gehuldigd. 28 maart. Oud-kapitein C. Duinker 90 jaar. 20 april. Het Witte Kruis bestaat 50 jaar. April. VIOS viert 25-jarig bestaan. 19 april. De heer G. Dekker, Oude schild, 25 jaar metselaar. 15 mei. De heer C. Helsloot 40 jaar jachtopziener. 11 mei. De heer A. Stiggelbout 25 jaar werkzaam bij de gemeente Texel. 3 juni. Pastoor Z. van der Klein, De Cocksdorp, 25 jaar priester. 15 mei. Echtpaar H. Witte en D. Witte- Keijzer, Den Burg, 55 jaar getrouwd. Juni. Pension „Ons Nestje" te Ooster end bestaat 25 jaar. 5 juli. Jeugdherberg „Panorama" be staat 25 jaar. 9 augustus. Mevr. de wed. D. Former- Boonakker, De Dennen, 90 jaar. 20 aug. De heer L. Bakker Jbzn., Ko- gerveld, 90 jaar. 1 sept. De heer H. van Koningsveld 25 jaar in dienst bij de N.V. Goederenhan del Ph. Vlessing. 22 en 23 sept. Viering 25-jarig bestaan jeugdherberg. 24 sept. Het echtpaar J. P. Dros en A. Dros-Bakker, 65 jaar getrouwd. 5 oktober. De heer J. Vinke 25 jaar chauffeur bij het selectiebedrijf C. J. de Lugt. Nov. „Het Masker" viert tien-jarig bestaan. 17 en 24 nov. UDI viert gouden jubi leum. 200,van de gemeente, 270, van de donateurs envele bloemstuk ken. 6 dec. Ds. Van Petegem, van 1931 tot 1934 predikant te Den Hoorn, viert zil veren jubileum. Den Hoorn. De Oudere Zusterkring van de Herv. Gemeente bestaat 10 jaar. 19 dec. L. T. W. Simons en G. H. A. Si- mons-Koerts, Den Hoorn, 50 jaar ge trouwd. TOERISME Jan. VW „Texel" ontvangt 50 aan vragen per dag. 1 juni. In bungalowdorp „De Slufter- vallei" 20 van de 50 huisjes gereed. Juni. Texel heeft een best (toeristen-) voorseizoen. Juli. De heer R. Kamstra, Den Haag, opent aan de Minister Ruisweg een jeugdhotel. 15 augustus. De heer J. W. Dekker benoemd tot boekhouder-correspondent bij de VW Texel. 12 aug. Badmeesters De Koog redden zes in nood verkerende badgasten. Zomer. In de Oudheidskamer wordt gesponnen en gekantklost door dames in oud-Texelse klederdracht. Inmiddels vertroeteld het echtpaar De Haan-Lan- geveld in Texels Museum een viertal zeehondjes. 31 aug. De Texelfilm draait voor de 200ste maal. ONDERWIJS 24 april. De „Jan Drijver-school" te Den Hoorn geopend. Mei. Onze oud-eilandgenoot, de heer A. C. Bakker, „Spyk", benoemd tot hoofd der r.-k. school te Espel, N.O.- Polder. Mei. Onze oud-eilandgenote, mej. F. Meindersma, benoemd tot directrice van de landbouwhuishoudschool te Varsse- veld. 2 juni. De heer C. van der Eijk bij K.B. van 2 juni benoemd tot directeur van de te stichten rijks hbs. Juni. Mej. T. Mulder, Slootdorp, be noemd tot hoofd van de chr. kleuter school te Den Burg. 26 juni. De heer G. Monen, Den Hoorn, benoemd tot hoofd der school te De Cocksdorp. 6 sept. De rijks h.b.s. begint cursus in de aula van de o.l.s. te Den Burg, daar noodgebouw nog niet gereed is. Aug. De u.l.o. met twee nodolokalen uitgebreid. Sept. De ulo telt 228 leerlingen. Okt. Schoolmelkvoorziening op alle Texelse scholen. Bij de start doen reeds 1800 van de 2400 leerlingen mee. Nov. Ensemble leerkrachten voert „Beker van Elzenrode" op voor 1600 scholieren. Dec. De Raad keurt plan tot bouw chr. kleuterschool goed. KERKELIJK LEVEN 14 juni. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, bezoekt Texel. 19-21 juli. Fancy-fajr te Den Hoorn t.b.v. de kerkrestauratie. Netto-op brengst 2.270, Aug. Kapelaan J. Vos benoemd tot beraar aan het Klein Sminarie Hageveld. Aug. Neomist J. H. M. Koopman, Vo- lendam, benoemd tot kapelaan te Den Burg. Sept. Pastoor Nijsten, Oudeschild, te Hansweert benoemd. Kapelaan Wanna, Bergen, zijn opvolger. Okt. Bazar voor kerkrestauratie Ou deschild. Netto 2.200, Okt. Bazar t.b.v. verwarming Herv. kerk Oosterend brengt 2.800,op. Nov. De bazar t.b.v. Hervormde ge meente De Cocksdorp brengt 1673, op. Nov. Fancy-fair voor Herv. Gemeente De Koog brengt 2700,op. LANDBOUW EN VEETEELT 13 jan. De 12-jarige Jan Mantje Klzn. legt eerste steen voor de nieuwe graan loods der C.A.V. „Texel". Jan. Texelse schapen naar Egypte. 14 maart. Pluimveedag te Den Burg. Mei-juni. De zes grote lammeren- markten; 1ste markt 1500 lammeren 8597; 2de markt 2600 lammeren 80100; 3de markt 2330 lammeren 7893; 4de markt 1755 lammeren 7893; 5de markt 1800 lammeren/74 88; 6de markt 1050 lammeren 6882. 2 juli. Het paard van de heer J. de Visser wint de wisselbeker bij de keu ring van warmbloedlandbouwtuigpaar- den. 27 juli. De 18-jarige K. Eelman, Oos- lerend, nationaal ploegkampioen. Mei - juni. Texel verkocht voor ruim een miljoen gulden aan lammeren. Aug. Texel voert voor ruim een mil joen gulden aan bloembollen uit. 3 sept Schapenfokdag. Sept. Gouden medaille voor kaas van de „Eendracht". Okt. Onze eilandgenoot Klaas Eelman, Het Noorden, bezet de 19de plaats bij het wereldkampioenschap ploegen in Enge land. Dec. Bestuur Bollencultuur stelt voor de helft van de gele crocussen te laten zitten, 75 pet. der leden is daar voor, maar omdat bestuur zegt „We doen het met z'n allen of we doen het niet" is voorstel voorlopig van de baan. SPORT 4 febr. Jan Th Boon, kampioen hard rijden van Eierland. 5 febr. A. de Smit Jzn., schaatskam pioen van Texel. 10 febr. R. Rozeboom kampioen van Den Burg. Febr. A. de Smit kampioen hardrijden van Oost. Maart. De heer E. Breeuwer winnaar biljarttoernooi. April. SVC kampioen van de afdeling. Mei. Het elftal van de ols Den Burg wint de schoolvoetbalcompetitie. Mei. Oosterend a kampioen van hun afdeling. 2 en 3 juni. Sportuitwisseling Texel- Purmerend. 4 aug. De Ronde van Zuidema. 11 aug. De Ronde van Oost. 2 sept. Ronde van Texel. Nov. De heer A. Brans kampioen sportklasse Motorclub Texel, de heer G. Bakker kampioen toerklasse en de heer W. Koopman in de autoklasse. Nov. Bazar voor S.V. Oosterend levert 718,op. Nov. Begonnen met de verbetering van het Hoornder sportterrein. Dec. Den Burg heeft nu een ijsbaan van 1 1/3 ha. POLDERS EN WATERSCHAPPEN Nov. Begonnen met werkzaamheden in verband met de bouw van een nieuw watergemaal voor de P.H Polder. Zomer 1956. Er komen tal van nieuwe ruilverkavelingswegen gereed. SCHEEPVAART EN VISSERIJ Haringseizoen: De Texelse kotters vis sen in het Kanaal. 1 juni. De N.V. TESO staakt de dienst op Harlingen. „De Twee Gebroeders" wordt aangekocht door de N.V. J. C. Rab. Sept. Oudeschild laatste houten botter naar elders. 7 dec. Koos van Splunter vangt in Wegerswaal 18 pond zware snoek (in een fuik hoor!). 13 dec. De „Cristina" zinkt met 220 ton steenkolen op het Texelstroom. 21 dec. wordt het scheepje gelicht. Dec. Te Oudeschild arriveert nieuw schip voor de Ver. Texelse Beurtdiensten. P.T.T. Maart. De heer L. Bakker, Eierland, benoemd tot stationhouder-besteller te De Koog als opvolger van de heer Kune man, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. 1 mei. Poststation Eierland opgeheven. De P.T.T. ruimde dit jaar weer een groot aantal telefoonpalen op. 15 nov. De duizendste telefoonaanslui ting op Texel: perceel familie M. C. Troost, Hoornder Nieuwland. GEMEENTEWEZEN 24 jan. De Raad besluit tot uitbreiding van de elektrische centrale. 21 maart. De gemeente Texel koopt het woonhuis en kantoor van notaris Mulder. 26 juni. De Raad verhoogt de subsidie aan de VVV „Texel" tot 7.000, 26 juni. De Raad besluit tot uitbrei ding van de ulo met twee noodlokalen. 26 juni. De Raad besluit tot de bouw van 46 zomerhuisjes te De Koog, ter le niging van de woningnood. 27 juli. De raad besluit tot de bouw van 48 houtrijke woningen. 17 aug. De burgemeesters der wadden eilanden vergaderen over de financiële problemen t.a.v. de eisen, welke het toerisme aan de eilanden stelt. 27 juli. De raad besluit de Culturele Raad om te vormen tot een „Stichting Cultureel Werk Texel". Sept. Aanbesteed de bouw van 34 be jaardenwoningen, kleuterschool te Den Burg en b.l.o-school. Sept. Begrotingstekort van 234.232, Nov. De Raad verneemt, dat vóór 1 augustus 1957 178 nieuwe woningen ge reed zullen komen. Dec. De T.E.M. verhoogt stroom per 1 jan. van 7 op 9 cent. PERSONALIA Jan. De heer J. Zwart, h.d.s. te De Cocksdorp, te Westzaan benoemd. 15 febr. Mevr. de wed. T. Wevering- Beumkes, „Irene", Texels oudste inge zetene, 96 jaar. Maart. De vogelwachters C. Boot en T. Brouwer koninklijk onderscheiden met de eremedailles in brons. 1 juni. De heer P. Zijm met pensioen. 10 juni. De heer Jn. Rab, Schildereind, 92 jaar. 26 juni. De heer E. Noordijk wordt eervol ontslag verleend als directeur van de Vétérinair Hygiënische Dienst en te gelijkertijd in tijdelijke dienst benoemd. 1 augustus. De heer A. van Dienst be noemd tot burgemeester van Midwoud. 1 juli. De heer M. L. Kempenaar, con troleur der belastingen te Den Burg, be noemd tot hoofdcontroleur te Maassluis. Juli. De heer Th. Witte, Den Burg, benoemd tot ontvanger der Directe Be lastingen en Accijnzen, alhier. Aug. Siem de Waal houdt op diverse dorpen interessante filmavonden over Zuid-Afrika. 1 sept. De heer J. Gulmans, groeps commandant der rijkspolitie Texel, be vorderd tot adjudant. 1 sept. De heer C. Boon neemt afscheid als melkrijder. Melkleveranciers ver rassen hem met prachtig radiotoestel. Sept. De heer P. Vijn, oud-directeur Zeevaartschool Texel, mot pensioen. Sept. De heer K. Kalis benoemd tot Dijkgraaf van polder Eijerland. 1 nov. De heer A. Blok, opzichter vuurtoren Eijerland, te Huisduinen be noemd. De heer Witters, Egmond, voor heen ook Texel, volgt hem op. 29 okt. De heer Joh. de Graaf, van 1949 tot 1 oktober 1956 Dijkgraaf van polder Eijerland, op 70-jarige leeftijd overleden. Nov. De heer H. Broekman slaagt te Den Haag voor candidaat-notaris. Dec. De heer W. B. Boersma, Zuid- Eierland, benoemd tot directeur-leraar van de Texelse tekenschool. Dec. De heren W. van Heerwaarden, P. Boom, R. van der Vis en S. van Hee- ringen, van de oprichting af bestuurslid, nemen afscheid van het ziekenfonds. ZIJ DIE HEEN GINGEN 8 jan. De heer Jn. Vlaming, 76 jaar, tijdens kerkdienst overleden. 4 febr. Oud-eilandgenote, mevr. de wed. A. Lammers-Kunst te Amsterdam op 96-jarige leeftijd overleden. 3 maart. Prof. dr. H. W. Keesom te Leiden op 79-jarige leeftijd overleden. 21 aprli. De heer Th. Reuvers op 66- jarige leeftijd overleden. 1 juli. Oud-postbode H. Bakker op 82-jarige leeftijd overleden. 30 sept. Dokter Van Driel, tot 1953 chirurg te Den Helder, op 69-jarige leef tijd overleden. 3 Nov. De heer P. A. de Rode, oud directeur van de TEM, op 67-jarige leef tijd overleden. 4 nov. De heer A. Blok, van 1951 tot 1 nov. 1956 opzichter bij de rijkskustver- lichting te Eijerland, te Huisduinen op 59-jarige leeftijd overleden. NIEUWE VERENIGINGEN 27 jan. De Gemengde Koger Zangver. geeft haar eerste uitvoering. 4 febr. Wij maken kennis met het in wording zijnde jeugdkorps van het Kon. Texels Fanfare. 20 febr. te Oudeschild een ijsclub opgericht. 22 maart. Te Den Burg een winkeliers vereniging gesticht. 27 maart. Te Oosterend de S.O.O.S. op gericht (schoolver. Oosterender Openba re School). VERENIGINGSLEVEN Jan. De afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen is met 235 leden de grootste van de 567 afdelingen. 28 januari. „ODIT" behaalt in toneel wedstrijd 2de prijs. 10 mei. Drie korpsen op concours. Het Kon. Texels Fanfare behaalt in de ere- afdeling een mooie tweede prijs; DEK in Uitmuntendheid eveneens een mooie tweede prijs en VIOS in de derde afde ling een goede 3de prijs. Juni. Dameskoor o.l.v. de heer Jn. Visser behaalt op concours 1ste prijs. Okt. Ned. Bosbouwver. vergadert op Texel. ALLERLEI 5 jan. Zakenman laat helicopter op Texel landen. Jan. Het Alg. Ziekenfonds Texel en ANOZ gaan fusie aan. Winterseizoen. Opperwachtmeester J. Gulmans leidt op diverse dorpen ver- keerscursussen. Jan. De rijkswaterstaat besluit tot ver sere verdediging van Texels noordoost kust: kosten zes miljoen. 17 jan. Groep van 90 vluchtelingetjes arriveert op Texel voor verblijf van acht weken bij pleegouders. Febr. De krant meldt, dat Woning- bouwver. Texel in 1956 31 bejaarden woningen wil bouwen en wel aan de Secr. Jonkerstraat te Den Burg. Febr. Door hevige sneeuwval raken verscheidene Texelse wegen versperd. Dag en nacht is men in de weer om we gen sneeuwvrij te maken. 26 febr. Ringsteek wedstrijd te Den Burg met 22 arresleden. Febr. ,,'t Boekhuis" organiseert zeer geslaagde reciteerwedstrijd. Vanaf 18 maart zal de Helderse Melk- centrale melk kopen van de c.z. „Een dracht". Maart. Het provinciaal waterleiding bedrijf voor Noord-Holland gaat over tot waterlevering. 26 maart. De heer J. Roeper Dzn., vindt eerste kievitsei. 27 april. Het Texelse Waterleidingbe drijf door minister J. G. Suurhoff ge opend. April. De 5de, aanzienlijk uitgebreide druk van het boek „Tragedie op Texel" door J. A. van der Vlis, verschenen. 15 mei. De commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, brengt officieel bezoek aan Texel. Door hem wordt een gedenksteen geplaatst in de Hervormde kerk van Den Hoorn. 8 mei. „De Bol" herdoopt in „Drijvers Vogelweide De Bol". 8 mei. Minister Mansholt spreekt op vraagavond P. v.d. A. Mei. N.V. Luchtvaartterrein „Texel" opgericht. Juni. Record aantal bergeenden op Texel. 29 juni. Pastoor Persoon legt eerste steen voor r.-k. rusthuis aan de Molen straat te Den Burg. Juli. Rijkswaterstaat begint met uit voering van het eerste werk ter verdedi- TW ging van Texels noordoostkust bij <je vuurtoren. 29 juli. Hevige zuidwester storm doet tal van bomen en kampeertenten sne^, velen. Ook grote schade aan de mossel- percelen. 1 augustus. Door het zeer ongunsti) weer kan optreden van Vrij en Blij gei doorgang vinden. 16 aug. Orgelconcert in de Waaldei Hervormde kerk door mej. M. Bremer Oosterend. Aug. Krant meldt, dat 75 pet. dei Texelaars op gas kookt. 25 aug. Bij Sluis P.H. Polder spoelt 7 e^f. meter lange butskop (eenwalvis) aan. De heer G. de Haan voert de botjes ervan naar het Museum. Aug. Aantal abonnees waterleiding groeit. Reeds 900 percelen aangesloten. 30 aug. Concert door het N.H. Philhar monisch Orkest. Sept. 38 Texelaars o.l.v. de heer LaaiJTV"' naar Zwitserland. ei Sept.-okt. Bejaarden van alle Texelse dorpen maken uitstapje. 12 en 13 sept. Den Hoorn viert 2-daagi 3 feest. Okt. Het jutten van munitie op def Hors behoort tot het verleden: inspec teur domeinen verkoopt het recht. Han delaar G. Dekker van Oudeschild biedf.1 1.578,78. Nov. Dijk bij de vuurtoren gereed ge komen. Nov. Er spoelen 4000 mijnstutten aan Nov. Rode Kruis-collecte voor Honga rije brengt 3.000,op. 9 nov. Protest-meeting in De Oranje boom in verband met de gebeurtenissen in Hongarije. 12-17 nov. Ballero-week. Nov. Aanbesteding bouw nieuwu weeshuis aan de Kogerstraat. Laagste in- schrijver de heer C. Keijzer voor] 57.530,—. 29 okt. tot 20 nov. Onderzoek op t.b.c. 8415 personen laten izch doorlichten of tewel 92,8 pet. van aantal in aanmerking komenden. Van zondag 25 nov. rijverbod voor auto's, motoren, scooters e.d. Ook Texel houdt zich er stipt aan. 30 nov. De Sint komt per vliegtuig op Texel (weer) aan. Nov. In het Noorden vertoeven 25 wilde witte zwanen. 19 dec. Maanvis aangespoeld. FI De ;ehou ;n ve lerge lanki eidin laagi Wij ran c den- iver aam er w ;auw aoet angs perel itrijh 'oorr ;en 1 ilms ieer jaarr en, ijn >ivak chti, •oere Wi, :ien, N vi Vij 1 iracl iet 1 lebb [ezic aam chaj vate ever [en En h FEUILLETON door W. KERREMANS 40. „Neen, dat vind ik helemaal niet. Er is altijd een of ander waardoor je op een gedachte komt, de ene gedachte staat altijd op de schouders van een andere en als je niet weet waar een gedachte van daan komt, dan is dat alleen omdat je jezelf niet de moeite geelt of de tijd gunt, om na te zoeken, wat de vorige gedachte is geweest, waaruit die nieuwe is voortgekomen, maar uit zichzelf ko men ze je zo maar met aanwaaien, net als herfstdraden. Ik begrijp niet, kind hoe je er aan komt, dat heb je vast en zeker van je vader, die heeft ook altijd van die rare vergelijkingen. Wat zei hij ook gisteren nog? Oh, ik weet 't al, dat Nelis, dat is een van de stalknechten, weet u, dat ie zijn eigen gedroeg als een humeurige wasbeer en ik weet zeker dat hij van zijn leven nog nooit een was beer heeft gezien en zeker geen humeu rige". Zonder enige onderbreking, zonder verheffing of daling van de stem, zonder interpunctie had de stem gesproken en nu was de veer afgelopen. Mevrouw liet zich achterover zakken in haar stoel en luisterde met welgevallen naar het ge sprek, naar aanleiding voor het betoog van haar en Mien. Venkel sleet een zeer genoeglijke avond en hij vergeleek de ontvangst hier met die bij Van Deurne. Zou hij. hier re gelmatig zo in de familiekring ontvangen worden en met die beschaafde en ont wikkelde mensen praten, zijn opvoeding verder voltooien? Hij hoopte en ge loofde het ook. Men ging vroeg naar bed en Kortebas stelde Venkel voor, de volgende ochtend een der paarden onder de man te ne men, zodat hij zien kon hoe hij reed. „Niet uit wantrouv/en, want ik weet uit wat ik over je gehoord heb, dat je een prima ruiter bent, maar ik zou dat volmaakte rijden zo graag eens zien". „Ja, ja", voegde Mien er bij, „doet u dat eens, meneer Venkel, ik wil u ook graag zien fijden en springen misschien ook". Venkel beloofde dat hij de volgende ochtend zou optreden, zoals hij zei. Nadat Kortebas hem verlaten had en Venkel zijn keurige, heldere kamer nog eens rondliep, gevoelde hij zich als iemand, die vlak voor het doel staat, dat hij lang en onder zware voorwaarden heeft nagestreefd. Nu was het zover: „een heer, behandeld als een heer, sprekend met beschaafde mensen, met een meisje, zoals dat-van-toen, zich met haar op zijn gemak gevoelend en met haar schertsend. Ja, nu was hij zover. Als hij nu het meisje-van-toen eens ontmoette, hoe ge heel anders zou zijn verhouding tot haar zijn. Acht jaar was het geleden, dat hij daar stond om de sloot te baggeren en hoe was hij in die 8 jaren uiterlijk en innerlijk veranderd. Was hij gelukkiger? O ja, zonder enig spoor van twijfel. Nu was hij tevreden, nu stond hij op de plaats die hij had willen bereiken en het zag er naar uit, dat hij nog niet zijn hoogste punt had bereikt. Van een soort bediende, niet beter behandeld dan een lakei, was hij nu huisgenoot geworden, huisgenoot van mensen van zekere stan ding, met wie ook zijn vroegere officie ren omgang hadden. Het kostte hem voor het eerst moeite om in slaap te komen, zo opgetogen en opgewonden gevoelde hij zich en zoveel had hij te overdenken. Hij stond de volgende ochtend vroeg op, ontbeet met de familie en vroeg daarna aan Kortebas of hij wat rijkle- ding voor hem kon afstaan. Zij gingen samen op zoek en Venkel kwam terug, gekleed in geleende kleren, die hem wat slobberig om het lijf hingen. „Welk paard geeft u meneer Venkel?" vroeg Mien. „Kwikje". Mien glimlachte en verklapte Venkel: „Vader bedoelt Kwikzilver, een jonge ruin, die voor vreemden niet gemakkelijk is. U hebt misschien liever een paard dat u gemakkelijker kunt besturen". „Dat is nu een uiterst lastige vraag die u stelt. Zeg ik: „o neen, geef mij dat moeilijke paard maar", dan lijkt het op bluf en zeg ik: „liever een Sinterklaas- paard", dan moet U denken dat ik bang ben. Maar zonder bluf zeg ik toch, dat ik veel liever een paard met rit rijd dan een sloom dier". „Goed zo", riep Kortebas. „Dan zal ik Kwik laten zadelen". Zij gingen naar de stal en Venkel maakte kennis met Kwik. Hij ging bij het hoofd van het dier staan, praatte er mee, klopte het op de hals, streek het langs de benen en betoonde het zijn vriend schap. Zodra hij het bestegen had ging het op zijn achterste benen staan en herhaalde dat enige malen. „Dat is maar parade, die ik voor u maak, juffrouw Kortebas", riep Venkel vanuit het zadel en dwong het paard naar de manege. Het bleef nog enige tijd onwillig, lastig en dreinend, maar on derwierp zich tenslotte aan zijn berijder. Venkel genoot kostelijk; een vurig, jong paard en enige deskundige belang stellenden, want ook de drie knechts van Kortebas waren komen toelopen. Hij reed eerst in draf de manege enige ma len rond, voerde dan enige zijgangen en changementen uit, traverseerde, maakte korte wendingen, liet het springen in galop en vroeg of het paard een sprin ger was. „Ja, dat gaat wel", riep Kortebas, „probeer het maar eens met de boom, maar je moet 'm op de teugel houden als je springt. Dat is hij gewoon". De boom werd opgesteld. Venkel reed er in galop op af, maar het dier weigerde en drong zich terug. „De duvel", schreeuwde Kortebas, „hij springt altijd graag, maar nu met een vreemde op zijn bast verdraait ie het". Venkel vroeg een karwats en bracht het paard verder af van de boom. In snelle rit kwam hij aangereden en voor het dier nog op het punt was gekomen, waar het de vorige maal had geweigerd, tikte hij het even met de karwats onder de schabrak en drukte gelijktijdig zijn sporen wat aan. Als een kat gleed het paard nu er over en Venkel reed on middellijk door om het voor de tweede maal er over te brengen, wat weer even goed slaagde. „Nu de double-bar", beval Kortebas, „Ik wil zien of je hem daar ook over krijgt". Deze hindernis werd gebracht en op gesteld, bestaande uit een soort van hek, met achter en boven de stok nog twee andere, die beide losliggen, zodat het paard als het ertegen springt, de stok ken er afstoot en geen ongelukken maakt. In stap bracht Venkel het paard eerst naar de bar en liet het de hindernis aan alle kanten bekijken en besnuffelen, hij liet het nu zeer gehoorzame dier er om heenlopen, zodat het ermee vertrouwd geraakte. Daarna reed hij weg in draf, wendde en zette het paard direct na de wending in een snelle galop. Hij had de karwats nog bij zich, maar was besloten, die niet aan te wenden. Hij wilde zien of hij het paard er zonder die aanspo ring over kon krijgen. Het scheen of het paard wilde weigeren, er was een lich» spoortje van aarzeling, toen het double-bar naderde, maar Venkel riep het luid aanmoedigend toe: le faar ipits •erle ige En ouw ert( ij z cho an ioor >ret' ,eze erv aak Uw boe Een bins n U ian >ij d tek lakt ;onc N i b luis VJ ,nd< liet ijkl iet D ;in^ jen jrer kel< ioo: )f - ;ezi lier V tin lijk ie i nog en, iet A ien an D ter: We' toe £n E aai Vit loi E lui ïa: Ier I ar E i i E :or

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2