Texels Gemeenteraad vergaderde tweede blad Ow maaltijd boeit U niet op te treken de TEXELSE COURANT ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 FILMAVONDEN J. P. STRIJBOS De vorige week vrijdag in „Casino" fehouden filmavond over zijn tocht naar n verblijf op het Noorse eiland Spits- tergen - zo groot als Nederland en Bel- rtl8 ijg - heeft de heer J. P. Strijbos mogen ,e€ï loekstaven als een zeer geslaagde: on- lanks het ongunstige tijdstip was de e' aal behoorlijk bezet. nerI Het programma bestond uit een in- dei eiding, gevolgd door diverse zeer ge laagde kleurenfilms, waarvan met volle eugen is genoten. J Wij maakten kennis met de bevolking -an de steden en dorpen in zuid-, mid- jen- en noord-Noorwegen. Wij staken de Iiver naar Spitsbergen, waar de een- aamheid sterker spreekt dan waar ook wereld, d.w.z. men loopt er niet ;auw een ander mens tegen het lijf: wel noet men in sommige gebieden goed uit kijken, wil men jonge vogels of eieren tact houden. Daar was het dus vooral ien lustoord voor de heer en mevrouw Jtrijbos, die nu eenmaal bijzondere be- "angstelling koesteren voor de vogel- ereld. Die belangstelling weet de heer jtrijbos over te dragen op allen, die het 'oorrecht hebben deel te mogen uitma- ied3fen van zijn gehoor. Zoals gezegd, de ilms waren subliem. Velen zullen de ieer en mevrouw Strijbos stellig dol- [aarne op hun tochten willen vergezel- en, zij het, dat niet iedereen bereid zal ijn om urenlang in een schuilhutje te livakkeren, wachtend tot het de zenuw- ichtige vogel belieft zijn jongen te gaan oeren. Wij hebben talrijke vogelsoorten ge ien, ook soorten die bij zomerdag bij Noordpool broeden, maar bij winter- lag langs onze stranden te vinden zijn. Vij hebben het oog verlustigd aan de tracht en praal waarmede de flora in iet hoge noorden imponeert en bovenal lebben wij genoten van de enorme ver- - ezichten. Bij hoge zonnestand en spaar- 8 aam licht zagen wij het noorse land- chap, dominerend met bergen, ijs en vater, bij kleuren, die tot de teerste en evens indrukwekkendste gerekend mo len worden. En daarom was het verklaarbaar, dat heer Strijbos oidanks het levensge- -aarlijke avontuur hem in 1939 op ipitsbergen overkonen, opnieuw voor de erleiding en de lo:stem van dat prach- ige land moest bezvijken. En al zijn de mesten onzer dan niet staat om dergilijke expedities op ouw te zetten, daik zij de meesterlijke erteltrant van deheer Strijbos en dank ij zijn filmisch ^lent krijgt de toe- chouwer toch een uitstekende indruk an hetgeen moedr natuur in het hoge ïoorden te biedenheeft. Het is dan ook irettig te weten, at de heer Strijbos in eze telkens weer e functie van tolk wil •ervullen. Moge li daartoe nog zeer raak in de gelegeheid worden gesteld. roor ^xel wat el?" dat 1 ik mgs ;nd- t op aide Een oi twee Bennie» blussen dot snnrbranon dtdelgk. n Uitkomst die Renies, voor alle lijders ian Brandend Maazuur. Zorg steeds ze >ij de hand te hebbn. Makkelijk bij U te teken één vooiéén hygiënisch ver takt nog makkejker in te nemen, ;onder water of wi ook. Vraag Rennies lij Uw Apotheker c Drogist. U m o e t ze n huis hebben, vor Uzelf, voor Uw luisgenoten. „hij een zijn het ZONDAGSDIEST DEN BURG DOKTER 'AN LOON (ingaande zaterigmiddag 12 uur) Niemtoarsdag DOKTER SHALKWÏJK PROT. INTEKERKELIJKE GEZINSVRZORGING Wanneer de huisrouw door ziekte of ndere oorzaken ha: werk in het gezin liet kan verrichtenpntstaan vaak moei- ijkheden. Hulp is eestal moeilijk of in iet geheel niet te Kjgen. De Prot. Interker>lijke Gezinsverzor- ,ing, waarin samemrken de Ned. Herv. Gemeenten, Doopsz. Gemeente en leref. Kerken, heel zich tot taak ge teld in deze gevalh hulp te verlenen ioor plaatsing van *i gezinsverzorgster ■helpster. Zij hee momenteel twee jezinsverzorgsters eitwee -helpsters in lienst. Voor de verzorginjvordt van het ge- ün een bijdrage gevagd, die afhanke lijk is van het geziinkomen. Doordat ie overheid dit werkubsidiëert, is het mogelijk een zodanigarief vast te stel en, dat de bijdrage draagkracht van iet gezin niet te bon gaat. Aanvragen voor ginsverzorging die- ïen uitsluitend gericlte worden tot één tan de volgende conctpersonen: Den Burg: Mevr. iDros-Roeper, We verstraat 4; mevr. TFrank-v.d. Molen, beverstraat 46; mevlM. G. Grisnigt-de Cooker, Hallerweg B; mevr. A. Kievit- Crijnen, Kogerstraat De Cocksdorp: me. C. Boon-Bake- aar, De Cocksdorp mevr. W. Zijm- Vitte, „Sir Robert Fl", C 21. Den Hoorn: mevr. J. M. v. Rhijn-v. ïoute, N.H. Pastorie.'en Hoorn 85. De Koog: mevr. G.akker-Zuidewind, luize „Lyda"; mevr.V. C. Dros-v.d. Kark, K 63b; mevri. H. Luberti-van iergen, De Koog 109 De Waal: mevr. S. klis-Kolijn, Waal- lam W 1; mevr. N. Kger-Boon, W 78. De Westen: mevr. Rvikkert-Werther, 120. Eierland: mevr. J. 6terhof-v. Benne- ;om, E 83a; mevr. Oosterhof-v.d. ooi, Ruigedijk W 69nevr. C. A. van B^enten-Buijs, E 81. Oosterend: mevr. Bakker-Postma, 'eperstraat 45; mej.. Eelman, O 21; ievr. P. Ellen-v.d. T| Peperstr. 85; levr. H. Ellen-Zegel,eperstr. 91; mej. is. T. v.d. Zwaag, Perstraat 46. Oudeschild: mevr. IP. Bakker-Keij- ier, Singel 371b; mr. N. Schagen- ■Coorn, Oudeschild 68, I Prins Hendrik Pold mevr. J. de ;er-Hessels, II 35. Visse A. VAN DEN BRINK NAAR LAATSTE RUSTPLAATS Vrijdagmiddag vond op de begraaf plaats te Oosterend de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. v.d. Brink, in leven amb tenaar in algemene dienst bij de ge meente Texel, ouderling en koster bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend. De gemeente Texel was vertegenwoor digd door wethouder S. de Waard, die de overledene herdacht als een buiten gewoon ijverig en betrouwbaar man. Van den Brink vond ook in het schijn baar eenvoudige werk arbeidsvreugde. Hierdoor werd de hem opgedragen taak altijd op voorbeeldige wijze uitgevoerd. De aard van het werk woog bij hem nooit het zwaarste. Namens gemeentewerken was de heer J. Veldstra aanwezig, namens de Gere formeerde Kerk de kerkeraad. Ds. Scholten las aan de groeve de twaalf artikelen des geloofs en besloot met het Onze Vader. Hij ruste in vrede. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 januari consultatiebeau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig van 25 nov. 1956 t.m. 28 febr. 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 14.55 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.25 16.25 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 december op om 8,51 uur en gaat onder om 4,39 uur. Maan: 1 jan. N.M.; 9 jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 dec. 6.00 en 18.50, 30 dec. 7.05 en 19.40; 31 dec. 7.55 en 20.20; 1 jan. 8.26 en 20.49; 2 jan. 9.02 en 21.27; 3 jan. 9.35 en 22.02; 4 jan. 10.03 en 22.35; 5 jan. 10.33 en 23.06. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: C. Kamminga (E.), Texel, De Cocks dorp, Eierland C 12. Loonwerk. En onder wijzigingen: IJ. Brouwer, Texel, De Koog, Hout vester Boodtlaan K 3b. Pensionbedrijf. Uittr. eig.: IJ. Brouwer. Bedrijf w.v.d. P. van Loo o.n.: „De Lepelaar". DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 21 december 1956: Jeugd: P. v.d. Wulp-T. Verheye 02 I. Moerbeek-J. A. v.d. Slikke 20 J. Moerbeek-P. Bruin 02 W. Laan-J. Vonk 02 H. Verstege-M. Stam 20 J. v.d. Bout-K. Schoorl 20 A.: S. v. Heerwaarden-Jac. v. Heerwaarden 2—0 S. Ros-J. Hooijberg 11 C. v. Heerwaarden-C. Meedendorp 02 B.: A. Vinke-J J. de Beurs 02 Jb. Koorn-C. v.d. Werf 11 S. v. Heerwaarden-C. P. Burger 11 G. Dros-P. Keijser 11 Jo Schoo-Jn. Stam 02 C.: D. v.d. Werf-J. Ilillen 02 J. J. Lafeber-C. Vinke 02 F. v. Sambeek-Jac. Bink 11 J. A. v. Enst-R. Zijm 20 Jac. Bink-J. Wietsma 02 J. Wietsma-Jac. Bink 02 Drie remises liet B. noteren. De vierde liet Jo Schoo door een blunder glippen bij het dam halen, alleen A. Vinke kwam overtuigend verloren te staan. In C. struikelden zowel D. v.d. Werf als R. Zijm, zodat de spanning om de top nog onverminderd van kracht blijft. BRIDGEN Uitslag 7e competitiewedstrijd: A.: I. Echtpaar Beemsterboer 60.71% 2. Dam-Dros 55.95% 3V2. Echtpaar Jouwersma 54,76% 3V*. Bakker-Brücher 54.76% 5. mej. Van Heerwaarden-Van Lenten 50.00% 6 mej. Hattuma-Kok 48.81% 7. Echtpaar v.d. Heerik 41.67% 8. Echtpaar Pelgrim 33.33% B.: 1. Mantje-Veenema 60.65% 2. mevr. Kooijman-Wessels 59.26% 3. Raven-Van Dam 52.31% 4. Echtpaar Bakker 51.39% 5. Bos-Gieze 50.46% 6. mevr. de Graaf-J. Blom 48.15% 7. Roeper-v.d. Werf 46.76% 8. mevr. Wonder-Stolk 44.44% 9. mevr. Keijser-Bruin 43.98% 10. Echtpaar Boersma - 42.59% Volgende drive 9 januari. Gemiddelde percentage eerste helft van de competitie: 1. Mantje-Veenema 56.08% 2. Echtpaar Jouwersma 55.54% 3. mevr. Keijser-Bruin 54.04% 4. mevr. Kooijman-Wessels 52.90% 5. Raven-Van Dam 51.83% 6. Echtpaar v.d. Heerik 51.55% 7. Bos-Gieze 51.44% 8. Dam-Dros 51.29% 9. mej. Van Heerwaarden-Van Lenten 50.50% 10. Roeper-V.d. Werf 50.24 11. Echtpaar Boersma 49.34% 12. Echtpaar Beemsterboer 48.20% 13. mej. Hattuma-Kok 46.89% 14. Bakker-Broekman 46.83% 15. mevr. Wonder-Stolk 46.28% 16. Bakker-Brücher 45.98% 17. Echtpaar Pelgrim 41.40% „GEEF MIJ UW HAND" Eind februari, begin januari hoopt de Waalder toneelvereniging in het Dorps huis op te voeren het drama in drie bedrijven „Geef mij uw hand". Voor het eerst na vele jaren zal dus in De Waal 'n echt toneelstuk voor het voetlicht wor den gebracht en de jonge vereniging hoopt natuurlijk, dat tegen die tijd het Dorpshuis verbouwd is. De opvoering zal worden gegeven voor donateurs van het Dorpshuis. Texelse Boys-nieuws Tex. Boys 1-Petten 1 91. In een matige wedstrijd, vooral in de eerste helft, heeft de Boys een royale overwin ning behaald op hekkensluiter Petten. Spoedig namen de Boys de leiding door een doelpunt van midvoor v. Heerwaar den. Doch Petten was van plan zijn huid zo duur mogelijk te verkopen en ging tot de aanval over. Zij kregen een straf schop toegewezen, daar onze spil als laatste redmiddel de bal met de hand uit het doel sloeg. De toegewezen penalty werd echter hard naast geschoten. Dit was echter uitstel van executie, want ca. 19 min. later schoot de 1-buiten van Petten de gelijkmaker in. Ondanks het slechte veldspel van beide ploegen, wis ten de Boys voor de rust door hun mid voor nog éénmaal te scoren, nadat hun linksbuiten de bal keihard tegen de kruising van de lat had geschoten. In de 2e helft werd er eerst aardig spel door de Boys geleverd. Met open aan vallen wisten zij de verdediging van Petten in paniekstemming te brengen, de stand werd geleidelijk opgevoerd tot 71. De weinige aanvallen van Petten leverden voor ons niet veel gevaar op. In het laatste kwartier werd het spel weer minder, maar toch werd er door de Boys nog 2 maal gescoord. De wedstrijd van het 2e elftal werd afgelast. SVC-nieuws Het eerste, dat de strijd moest aan binden tegen Callantsoog, had het zwaar te verduren zonder Ale. Ze verloren en nog wel met 92. De rust ging in met een achterstand van 32. Na de rust kwam S. nog wel een paar maal dicht bij het C.-doel, maar verder kwam het niet. S. liet daarna de moet zakken en Callantsoog voerde langzaam de stand op. Het tweede, dat ook met invallers speelde tegen ZDH 2, heeft zich kranig geweerd, maar moest tenslotte toch de eer aan ZDH laten: 32. Zij, die interesse hebben voor de jeugdleiderscursus kunnen zich opgeven tot hedenavond bij de secretaris. Deze cursus begint begin januari. Oliebollen. Op Oudejaarsavond bakt SVC weer oliebollen. De bestellingen worden in de loop van deze week bij U opgehaald door meisjes van de Gym. U kunt bestellen zoveel u wilt. Ze worden op Oudejaarsavond bij U thuis bezorgd en het bespaart u veel tijd en moeite en u steunt uw vereniging. Uitvoering. De kaarten voor de uit voering van 12 januari zijn vanaf 1 januari verkrijgbaar bij de penning meester, C. de Waard, alleen voor leden en donateurs. Dus als u geen lid of dona teur bent, kunt u er niet in. FILMNIEUWS: „DE MISDAAD VAN KAPITEIN STUART" Dit verhaal speelt zich af in 1840. Bij de Amerikaanse kust. Wij maken er kennis met piraten en koene zeelui. Wij zien schepen op verraderlijke zandban ken geworpen worden. Wij ontmoeten een kapitein, door zeerovers aan zijn schip vastgebonden. Een film met vele spannende momenten, maar tevens een film, waarin de tederheid op de voor grond treedt, want ook Amor mag zijn hoogste troeven uitspelen. „SPIJKER MET KOPPEN" Hier zien wij George Formby als politieagent. Natuurlijk in een wereld, waar ze het allemaal op hem gemunt hebben. In dit geval is hel een bende sa boteurs. Hij tracht hen aan de kaak te stellen maar dreigt roemloos te sneu velen. Natuurlijk blijft het bij een drei ging, want uiteindelijk is het geluk al tijd met hem. „JALOEZIE" (Pane, Amore e Gelosia) Een Italiaanse film met in de hoofd rollen Gina Lollobrigida en Vittorio de Sica! Het gevolg van het medespelen van de eerste is dat „sex" een grote rol speelt in deze film. La Lollo treedt hier op als la Bersagliera, een arm meisje, dat desondanks vele harten sneller doet kloppen. Een rol, die voor Gina geknipt is. Als haar tegenspeler fungeert de filmster-regisseur Vittorio de Sica, het geen hij op uitstekende wijze doet. Door het medespelen van deze twee sterren kón de film geen wanprodukt worden. Het is dan ook niet geworden. Een film, die uitsteekt boven de middelmaat en waard is om gezien te worden. Nederlands nieuws O.a.: T.b.c.-onderzoek in Den Haag loopt op rolletjes, moderne onderzoek wagen in gebruik genomen; Bestrijding van de jeugd-baldadigheid, scholieren- sporttournooi in Amsterdam; Bergings materiaal voor het Suez-kanaal vertrekt uit Maassluis; De Hoofdstad huldigt Eduard van Beinum, jubileum-concert in het Concertgebouw, erepromotie tot doc tor in de Letteren en Wijsbegeerte. Wereldnieuws O.a.: Ontruiming van Egypte gaat voort: Franse en Britse troepen vertrek ken, Zuid-Slavische UNO-troepen; Op ruimingswerkzaamheden in het Suez- kanaal; Israëliërs trekken terug; Repa triëring van Egyptische gewonden; Aan komst van Joodse vluchtelingen in Haifa- De versnelde oliewinning in Canada; Enorme brand in de haven van New- York; Verongelukt vliegtuig uit het Poolijs gered; Minister Dulles in Parijs; Saigon: Protest om Hongarije; Italiaanse mode voor 1957. Het is dit maal jammergenoeg geen raadsvergadering gev/orden, waarin wij het „eind goed, al goed" met vreugdige toetsaanslagen op het papier kunnen zet ten: 1956 heeft ons vlak voor haar ver trek diep teleurgesteld. De diverse dag bladen hebben het U reeds kunnen ver tellen: van hogerhand is bepaald, dat die kapitaalswerken, waarvoor de gemeen ten geen lang-lopende leningen weten te sluiten, voorshands niet uitgevoerd mo gen worden. Voor Texel is daar dan allereerst het harde feit, dat Den Hoorn voorlopig nog niet met de zee bij paal 9 zal worden verbonden: het doortrekken van de Witte Weg zal uitgesteld moeten worden, een dubbele teleurstelling, waar wij in ons verslag van de vorige raads vergadering juist konden mededelen, dat verharding van de Witte Weg er einde lijk door was. De gemeente Texel had, veelal na grote moeiten, nog verschil lende andere kapitaalswerken op het cog, zoals uitbreiding van de veel te kleine parkeerplaats te De Koog, verbe tering van dorpsstraten, egalisering van de Groeneplaats, die we zo zoetjes aan wel de Hollebol II kunnen gaan noemen. De voorzitter, burgemeester C. de Ko ning, bezigde enige malen het woord „funest" en „janboel", want het ging hier toch werkelijk om urgente kwesties. Dit alles is een gevolg van de geld- schaarste. Het geld schijnt feller begeerd dan ooit, men kan er een hoge rente voor bedingen, terwijl de gemeenten niet meer dan 4l/< pet. mogen bieden. Voor de Witte Weg, aldus de voorzitter, had den wij al een akkoord met de aanne mer, maar nu moet de gunning worden uitgesteld. „Ik vraag mij overigens af of de beno digde 130.000,voor de diverse kapi taalswerken niet op ons eiland zelf te vinden zijn", zo sprak burgemeester De Koning, die terloops aan de destijds ge slaagde burgerzinléning herinnerde. Bij de opening van de raad bleken wethouder S. de Waard en de heer C. H. Roeper afwezig. De voorzitter deelde mee, dat wethouder De Waard de ter aardebestelling van de heer A. van der Brink, ambtenaar in algemene dienst, namens de gemeente Texel bijwoonde. De heer Van den Brink is na een korte ziekte overleden, hij genoot nog slechts korte tijd van zijn pensioen. Ter nage dachtenis aan deze sympathieke en ijve rige figuur werd door de Raad een mi nuut stilte in acht genomen. Hierna opende de voorzitter met voor lezing van het genoemde ministeriële schrijven, waarin gezegd werd, dat geen nieuwe kapitaalswerken of -aanbeste dingen mogen worden aangepakt, ook niet indien de kredieten ervoor reeds zijn goedgekeurd. De voorzitter kon ge lukkig mededelen, dat de woningbouw er voorlopig niet onder zal lijden, omdat alles reeds is aanbesteed en gegund. In trekking van deze objecten is derhalve niet mogelijk. Vervolgens bracht de voorzitter het rapport inzake de visafslag ter sprake. In opheffing ziet de gemeente een gevaar en daarom heeft het college van B. en W. zich afgevraagd of door drastische bezuiniging deze afslag voorlopig niet behouden kan worden. De heer Hemel rijk is overgeplaatst naar een andere functie, terwijl de heer Hoogerheide dit werk nu waarneemt. Zodoende zal de afslag zich hopelijk kunnen bedruipen. „Wij willen de gang van zaken nog een tot twee jaar aanzien". Het gemeente bestuur gelooft overigens niet, dat de afslag op de duur gehandhaafd zal kun nen worden. De heer Beumkes: Met opheffing zou den wij inderaad nog wat moeten wach ten, maar is het niet bezwaarlijk voor de heer Hoogerheide om ook in de afslag werkzaam te zijn, vooral op zaterdag heeft hij het druk genoeg. Het verzoek van de School voor Chr. Volksonderwijs tot medewerking inzake S.V.O.-nieuws Eindelijk kon het 1ste eens een over winning boeken en wel uit tegen DDO 1. Dit kwam wel hoofdzakelijk doordat wij nu het middenveld weer beheersten door meespelen van Cor en Jaap, die met ver lof was. Al direct zien we dat alles veel beter loopt, maar ook zien we dat scheidsrechter Smit na de wedstrijd te gen Hugo Boys niets geleerd heeft. Jam mer, want daardoor werd veel bedorven. Het eerste kwartier is geheel voor ons, maar we weten dit niet in doelpunten uit te drukken. Na plm. 20 min vindt Wim het doel. Veel plezier hebben we hiervan niet, want van de aftrap af on derneemt D. een aanval, een kalm roller- tje in de hoek en de bal loopt tussen Siem zijn handen door: 11. Als even later onze l.-binnen een vliegend schot lost, kan de keeper de bal niet vast houden en onze midvoor doelpunt: 21 Even later maakt hij 31, maar de scheidsrechter keurt dit doelpunt af op appeleren der spelers. Volgens zijn zeg gen had hij niets anders gezien dan een doelpunt, maar hij gaf toch maar een vrije schop tegen ons. Kort voor de rust weer een ongevaarlijke aanval van D., de l.-binnen kon noch met zijn voet noch met zijn hoofd de bal bereiken, maar wel met zijn hand, hij ving de bal uit de lucht, lag hem snel voor zijn voeten en doelpuntte, terwijl de scheidsrechter vlak bij hem stond, maar nu gaf appele ren niets. Rust dus 22. Na de rust trokken we weer verwoed ten aanval, maar het vreselijk zwaar te bespelen veld begon toch op ons te druk ken. Eindelijk brengen onze linksbuiten en linksbinnen met prachtige doelpunten de stand op 42, waarna vlak vopr het einde de D.-midvoor er 43 van kon maken. A.s. zondag gaan we naar Vrone 2. de bouw van een nieuwe kleuterschool werd ingewilligd. Mevr. Vrijdag-Keijser vroeg zich af of men daarmee ook niet vast zal lopen, ge zien de brief van de minister. Voorzitter: „Zonder enige twijfel, te meer daar wij reeds vijf scholen op de lijst hebben staan en bij bepaling van de urgentie zal men die objecten zeker voorrang verlenen. B. en W. zouden daarom met de bouw van noodscholen voor de kleuters willen beginnen." Wet houder Hin: „Liever een noodschool dan dat ze nog tien jaar of langer zouden moeten wachten, dit geldt voor alle scholen." De datum waarop diverse reeds onbe woonbaar verklaarde woningen zouden moeten zijn ontruimd, moest met een jaar worden verlengd. De heer P. Smit hoopte dat de bewoners bij de toewijzing van nieuwe woningen voorrang zouden genieten. De heer W. Wassenaar was het daar ten volle mee eens, want aan dia onbewoonbaar verklaarde percelen wordt uiteraard niets meer gedaan en derhalve worden ze met de dag slechter. De instelling van een „Stichting Texels Museum" genoot aller goedkeu ring, evenals de (verlate) overdracht van de St. Jozefschool aan het r.-k. schoolbestuur. Ook zag men wel in dat aan verhoging van de T.E.M.-tarieven van 7 tot 9 cent niet te ontkomen zou zijn. Mevr. Koning- Bruin zei de zaak beangstigend te vin den, vooral waar reeds weer een nieuwe verhoging dreigt. „Hierdoor zal men al meer op gas gaan overschakelen, zodat de stroom op zijn beurt nog weer duur der zal worden. De T.E.M. zou er goed aan doen propaganda-avonden te houden, opdat de afnemers het voordeel van het elektrisch koken onder de ogen wordt gebracht." De voorzitter was het met spreekster eens. Texel moet tonen, dat het 't bezitten van een eigen elektrici teitsbedrijf op prijs stelt, want de tarie ven worden zo laag mogelijk gehouden. De grotere capaciteit welke straks na de inschakeling van de nieuwe motor ver kregen wordt, zal zoveel mogelijk moe ten worden benut. De heer Van der Vis* meende, dat mevr. Koning eensdeels gelijk heeft: de gasprijs gaat stellig ook omhoog, daar dit eveneens een olieprodukt is. Enige leden brachten het bekende on derwerp apparatenlevering door de T.E.M. weer eens ter sprake. Er bleek omtrent dit punt misverstand te bestaan. De heer De Waard merkte nog op, dat de T.E.M. en de middenstand het met elkaar in overleg moeten vinden. De voorzitter meende, dat de gerecht vaardigde winst bij het bedrijf behoort en niet bij anderen. De T.E.M. mag niet ten voordele van een bepaalde categorie belanghebbenden een veer laten, ook dit bedrijf moet handelen zoals ieder ander zakenman ook zou doen. Nadat de voorzitter erop geattendeerd had, dat de T.E.M. de apparaten met korting aan de middenstand levert scheen elkeen tevreden gesteld. De heer Van der Vis: „Inderdaad, zo ligt het, wij betrekken boilers van de T.E.M., die de middenstand een behoor lijke korting geeft." De in aanbouw zijnde b.l.o.-school zal de naam Beatrixschool dragen. Besloten werd de rekening-courant met de bank van Ned. gemeenten tot een maximum van 2.000.000,te stellen met een kasgeldlening van één miljoen, samen dus drie miljoen gulden. De raad besloot voorts 100.000,uit te trekken voor de voor-financiering van de restauratie der kerk- te Oudeschild. Het kerkbestuur heeft hiertoe een ver zoek gedaan en omdat de kerk in een dergelijke desolate toestand verkeert, dat wanneer niet binnen vijf jaar hierin wordt voorzien, de kerk tot sloping zal zijn gedoemd. In afwachting van de toe zegging van een rijks- en provinciale subsidie besloot de raad de hele koeten voor te financieren. Rondvraag Mevr. Koning-Bruin wilde weten of er van de kletspraatjes iets waar is: er wordt beweerd, dat de dienst van ge meentewerken diverse flaters heeft be gaan bij de woningbouw. Voor de te bouwen houtrijke woningen te Oude schild zou men hebben verzuimd de fun dering in het bestek te vermelden, te De Koog zou de fundering voor de zomer woningen op een verkeerde plaats ge legd, nl. op de plaats waar een weg ge projecteerd was. Wethouder De Waard antwoordde, dat de gemeente Texel het bouwrijp maken van de grond expres buiten het bestek had gehouden. Te Oudeschild heeft de gemeente 5.000,verdiend, want de oorspronke lijke aanneemsom bedroeg 13.000, terwijl het werk nu op 8.000,komt te staan. De aannemer te Oudeschild had het voor 13.000,willen uitvoeren. Dit betrof het heiwerk, het betonwerk en de levering der palen. Wij hebben toen een andere weg gekozen, omdat het ons te duur leek. Het heiwerk zal nu door de Oudeschilder firma worden uit gevoerd, het betonwerk door de aanne mer te Wijchen en de gemeente zal de palen (van de strandvonderij aange kocht) leveren. Te De Koog had de betrokken opzich ter zich 30 cm. vergist. De betonstiepen moesten dus worden verplaatst. Het be trof dus niet meer dan een kleine ver gissing. Voorts bestond er een klein me ningsverschil t.a.v. het bouwrijp maken van de grond. Ook dit is inmiddels op gelost. Nadat de heer Beumkes nog een wens je naar voren had gebracht met be trekking tot de klok van de o.l. school te Den Hoorn en nadat de heer Dros nog enige inlichtingen had gevraagd omtrent de mogelijkheid tot aankoop van hout rijke woningen door particulieren, werd de vergadering om half vijf gesloten.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3