Cjrocn 'ZwartsJ~exeU in het hart-, RANG RANG RANG RANG Het Masker 9 speelde voor de Texelse bejaarden GRIEPI -« HAM EA Biijf meester Interessante avond over veevoeding, etc. ZATERDAG Ï6 JANUARI 1957 71c JAARGANG No. 7115 TEXELSE® COU RANT Uitgave N.V. v h- Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 De 23ste januari is voor de Texelse bejaarden een onvergetelijke dag gewor den dank zij de organisatie van een to neelavond onder auspiciën van bejaar den-sociëteit Den Burg. De belangstelling voor deze avond was buitengewoon groot, want toen mevr. Van Sluijs-Bijl haar openingswoord sprak mocht zij niet minder dan plm. 350 be jaarden welkom heten. Uit alle wind streken waren ze naar het centrum van het eiland gekomen: 56 van Oudeschild, ruim 80 van De Cocksdorp, 30 van De Waal, 175 van Den Burg en verder uit Eierland, Gerritsland, De Koog. V/ie dichtbij woonde en flink ter been was, j kwam uiteraard op eigen gelegenheid en wie de gebreken van de ouderdom aan den lijve moet ondervinden kwam ko ninklijk voorgereden, want verscheidene particulieren hadden hun luxe auto be schikbaar gesteld Voorts waren er bus sen ingelegd. Mevr. Van Sluijs richtte een bijzonder woord van welkom tot.. ja tot allen! Het verheugde haar, dat het gemeente bestuur door B. en W. volledig vertegen woordigd was en dat ook de culturele raad de uitnodiging gaarne had willen aanvaarden. Burgemeester De Koning was het een bijzondere vreugde de avond met een enkel woord te mogen inleiden. Hij zei, dat de culturele raad ook het probleem van de ouden van dagen had bekeken en aangepakt. „Hier op Texel is dit geen probleem, zo was vastgesteld, wij gaan wat doen". Door eendrachtige sa menwerking kwamen de dames tot stich ting van de bejaarden-sociëteit van Den Burg en nu hebben ze ook een sociëteit te Oudeschild. Waar de dames haar (zwakke) krachten inschakelen, is succes verzekerd: de mannen - zo stelde de burgemeester vast - kunnen daar wel eens een voorbeeld aan nemen. De dames ook hebben deze avond georganiseerd. Hulde. Hierna was het woord aan „Het Mas ker", de toneelgroep, die haar medewer- knig spontaan had toegezegd. Opgevoerd werd „Het Begeerde Land", waarmee zij enige maanden geleden zo n groot succes hadden geoogst. Ook nu werd hun op treden dubbel en dwars beloond, want de bejaarden leefden van begin tot eind mee. Het was een goed idee om een ge luidsversterker in te schakelen, want nu konden ook de laatste rijen het spel woord voor woord volgen. „Het Masker" was er zichtbaar van doordrongen, dat zo'n 25.000 jaren naar ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 jan. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. SCHOUW VOOR HOORNDER KERK Straks zal de gerestaureerde Hoorn- der kerk ook een stijlvolle consistorie kamer rijk zijn. In die consistoriekamer zult u een fraaie schouw aantreffen, een schouw, bepleisterd met antieke tegel tjes. Deze tegeltjes zullen afkomstig zijn uit het perceel Kerkplein 1, Oosterend, dat binnenkort wegens hoekverbreding tegen de grond moet. HANDELSREGISTER Handelsregister meldde onder wijzi ging van zaken: Door overlijden van de heer J. Vlaming is de rederij „Quo Vadis" TX 17 overge gaan aan de eigenaresse mevr. de wed. D. Vlaming, Kerkstraat 4, Oosterend, Texel. DIE WONINGBOUW GAAT NIET DOOR Onlangs besloot de raad tot de bouw van 13 woningen, waarvan er 10 be stemd zouden zijn voor huisvesting van personeel voor de ruilverkaveling en drie voor de politie. 11 woningen zouden te Den Burg worden gebouwd en te Den Hoorn en Oudeschild zou een woning voor de politie verrijzen. B. en W. be richtten nu aan dë raad, dat een exploi tatieberekening heeft aangetoond, dat, hoewel van de zijde van de Nederlandse Heidemaatschappij een bijdrage ineens in de stichtingskosten van 12.000,is toe gezegd, een zodanige hoge huur zal moe ten worden bedongen, dat deze voor Texel onvaardbaar moet worden geacht. Hierdoor is het uitgesloten bedoelde bouwplannen te realiseren. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 januari op om 8,29 uur en gaat onder om 5.17 uur. Maan: 30 jan. N.M.; 8 febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 jan. 4,01 en 16,39; 27 jan. 5,18 en 17,52; 28 jan. 6,22 en 18,52; 29 jan. 7,14 en 19,44; 30 jan. 7,58 en 20,28; 31 jan. 8,38 en 21,08; 1 febr. 9,13 en 21,41; 2 febr. 9,42 en 22,12 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. haar opkeken, want zij leverde het beste van het beste spel. De heer M. Kikkert vertolkte aan het slot de gevoelens van allen, toen hij in hartelijke bewoordingen dankte voor deze bijzonder geslaagde avond. Wij zul len niet alle instanties gaan noemen, maar maken gaarne een uitzondering voor de actieve band „The Star Liners" o.l.v. F. Zegel. De voorzitter van „Het Masker", de heer M. Moojen, zei, dat de toneelgroep deze avond tot een jaarlijks weerkerende traditie hoopt te maken. Tijdens de pauze werd de aanwezigen koffie cf thee aangeboden. De stemming was prima en alle bejaarden hopen vol gend jaar wederom van de partij te kun nen zijn. VOOR DE NJTSKLEUTERSCHOOL De eerste steen van de nieuwe school is gelegd en binnen afzienbare tijd - ho pelijk in juli - zal de blijde kinderschaar er zijn intocht .houden. Als alle wensen vervuld worden, zullen zij een goed ge outilleerde school gaan bevolken, want de raad is medewerking gevraagd voor de aanschaffing van diverse artikelen bestemd voor: de algemene ontwikkeling en vorming der kleuters; het binnen- en buitenspel; de muziek en ritmiek ten behoeve van de muzikale vorming; de kleutergymna- stiek; de zandbak. OUDESCHILDER OPENBARE SCHOOL WORDT VERGROOT B. en W. stellen de raad voor te be sluiten tot uitbreiding van de openbare school van Oudeschild met een leslokaal, en een kamer voor het hoofd der school. Deze laatste kamer zal tevens dienst kunnen doen als onderzoekkamer van de schoolarts. Als Uw maag in lichter laait raakt vaa Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand be daart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de na tuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollige maagzuur neu traliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al VERTROKKEN PERSONEN Hendrik J. Collou van S 26e naar Hil- sersum, Gasthuisstraat 2; Martha van der Vis, van Peperstraat 81, Oosterend naar Amsterdam, Overtoom 283; Maria J. van Vugt, van H 104 naar Krommenie, Em- mastraat 24. VEILIG BIJ ONWEER Tegenwoordig vraagt de vereniging voor veilig verkeer nogal eens onze aan dacht. Wij kunnen, door gehoor te geven aan de adviezen, het aantal verkeerson gelukken helpen beperken. Wij hebben dit in eigen hand. Wil de automobilist of motorrijder het bekende blauwe bord „School" de nodige aandacht schenken en flink afremmen, dan zal onheil ach terwege blijven. Daarenboven blijven er uiteraard nog tal van andere gevaren, die het kind be dreigen. Denken wij b.v. aan de gevol gen van blikseminslag. Ook op dit terrein zijn onze bestuurders gelukkig actief, wat weer eens blijkt uit het voorstel om de o.l. scholen van Den Hoorn, Ooster end, Oudeschild en De Cocksdorp te voorzien van bliksembeveiligingsinstal laties. De overige scholen zijn reeds be veiligd. De kosten bedragen: voor Den Hoorn 1.100,voor Oosterend 800,voor Oudeschild 900,en voor De Cocks dorp ook 900,Totaal dus 3.700, Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 VOOR DE HOORNDER KLEUTERS B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubilair etc. voor de Hoornder kleuterschool. De wensen zijn: schoolmeubilair: een klimhuis met glijbaan en touwladder, een schommel stelling, een klimnet, een wip en een zandbak; ontwikkelingsmateriaal en hulpmiddelen: materiaal voor muziek en ritmiek ten behoeve van de muzikale vorming, spelmateriaal voor de zandbak, het binnen- en buitenspel en de kleuter- gymnastiek, materiaal voor de algemene ontwikkeling en vorming van de kleuters De kosten zullen ƒ2 127,bedragen. Geneest ruwheid en schraalheid VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op vrijdag 1 februari 1957, des namiddags 2,30 uur ten gemcentehuize. Texel, 22 januari 1957. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer G. Snoeij als hoofd der openbare lagere school te De Waal. 4. Samenstelling van de voordracht ter vervulling van de vakature van een ver tegenwoordiger van de gemeente in de Raad van Bestuur van de N.V. Lucht vaartterrein Texel. 5. Vaststelling van salansvoorzieningen ingaande 1 januari 1957. f\ Schenking van de betegelde schouw uit het onbewoonbaar verklaarde perceel Kerkstraat 1 te Oosterend aan de Neder lands Hervormde gemeente te Den Hoorn, ter plaatsing in de gerestaureerde kerkekamer, aldaar. 7. Beschikbaars! elling van het bedrag per leerling voor het lager onderwijs, inge volge artikel 55 bis der Lager-onderwijs- wet 1920, voor het jaar 1957. 8. Vaststelling van een besluit ex artikel 23 der Lager-onderwijswet 1920 in ver band met een voorgenomen uitbreiding van de openbare lagere school te Oude schild. 9 Vaststelling van een besluit cx artikel 23 der Lager-onderwijswet 19-0 in ver band met het voorzien van enkele open bare lagere scholen van bliksembeveili gingsinstallaties. 10. Beslissing op een verzoekschrift van de heer B. H. Roest om een tegemoet koming als bedoeld in artikel 13 der La ger-onderwijswet 1920. 11. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de Stichting Kleuterschool te Den Hoorn om met toepassing van ar tikel 50 der Kleuteronderwijswet gelden te mogen ontvangen voor het aanschaffen van enig meubilair, van ontwikkelings materiaal en van hulpmiddelen. 12. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de Stichting Nutskleuter- school te Den Burg om met toepassing van artikel 50 der Kleuteronderwijswet gelden te mogen ontvangen voor het aanschaffen van ontwikkelingsmateriaal, hulp- en schoolbehoeften. 13. Intrekking van de besluiten tot het bouwen van 13 premiewoningen. 14. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1956. 15. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1957. De niet toegezonden stukken liggen ter secretarie Ier inzage. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtab letter» Zij schenken de rust tot herstel WAT MunhaBPT maakt IS GOED „MORGEN ZIE IK JE WEER!" Op dinsdag 12 februari draait in „Ca sino" de film „Morgen zie ik je weer!" Deze avond wordt georganiseerd door de afdeling Texel van het Chr. Nationaal Vakverbond. De film beschrijft ons het leven van de jonge predikant Peter Marshall, die eerst naar zee wilde, maar daarin niet slaagt. Hij belandt op een fabriek en gaat 's avonds studeren. Hij voelt zich geroepen tot het ambt van predikant. Hij is dag en nacht in touw, eist te veel van zichzelf en wordt ziek. Hij herstelt en stort zich opnieuw op het werk. Bij een nieuwe aanval wordt hij naar het ziekenhuis teruggebracht. Daar zegt hij tot zijn vrouw „Ik zie je weer als het Morgen is". In het geloof aan die Morgen neemt zij haar taak op zich haar zoon op te voeden en ook te vertellen van deze man (van God gezonden), wiens naam was Peter. Deze. film verdient een volle zaal. Zij is gemaakt naar het boek „A man called Peter", waarvan meer dan twee miljoen exemplaren werden verkocht. Een ont roerende film en een wondermooi boek over de man, die geroepen werd om door zijn prediking vreugde te brengen, wiens geloof werd beproefd en die gelukkig werd in zijn liefde. „Ik ben bang dat die Oosterender boer straks zal klagen bee de uutbetaling van het melkgeld!" „Weerom?" „Nou, de bussen worre regelmatig „ontroomd". „Op de fabriek?" „Nee, deer zou dót nier hindere, maar d'r wordt al van consumeerd, eer de melk op de autc staat De filmavond, georganiseerd door Wes- sanen's Koninklijke Fabrieken N.V. en de N.V. v.h. C. R. Keijser Co, trok niet minder dan 235 belangstellenden, zodat de grote zaal van „De Lindeboom-Texel" nagenoeg geheel gevuld was. De avond was, zo mogen wij vaststellen, deze grote opkomst trouwens meer dan waard, want de vertoonde films (over het Texelse schaap, een kunstprodukt van de vermaarde cineast Anton van der Horst en een film over de bestrijding van de abortus Bang) genoten bijzondere aandacht, terwijl de spreker, de heer Eikelenboom, zijn gehoor prettig wist te boeien over onderwerpen, die hoogst actueel zijn Vooral zijn praatje over de leverbotziekte bij schapen was brandend actueel. Spreker stak van wal met op te mer ken, dat op het gebied van de voedings- welenschap de laatste tien jaren weer 'n belangrijke stap in de goede richting is gezet, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij er nu dan ook zijn: het terrein van het onderzoek is onuitputtelijk en noodzakelijk, want aan de dieren worden steeds hoger eisen gesteld. Na de kunstmatige melk te hebben be sproken (moederloze veulens komen er de moeilijkste periode glansrijk mee door), stapte de heer Eikclenboom over naar de vitaminevoorziening. Daar moe ten wij meer aandacht aan gaan schen ken dan tot dusverre over het algemeen is geschied. Dit geldt ook voor de sporen elementen. Wij keken in het verleden te veel naar de hoeveelheid eiwit en zetmeel, terwijl wij ons van de betekenis van de minera len en vitaminen niet zoveel rekenschap gaven. De ervaring leert, dat deze laat ste stoffen evenhard nodig zijn. Nog maar kort geleden verstrekten wij opfokvoer met 2,5 pet. mineralen, nu ligt dat percentage op 4. Waarom? Omdat de kip meer presteren moet: eerst waren wij met 100 eieren tevreden, nu gaan we al tot 235 stuks. De dieren zijn alsmaar door-geselecteerd. Wij kunnen, evenals in de plantenwereld, spreken van ver edeling. Veredeling is prachtig, maar aan de hoger wordende eisen dienen wij ons aan te passen bij de verstrekking van voedsel. Dit geldt alle soorten dieren. Neem b.v. het varken. Het gehalte aan spek hebben wij met 10 pet weten te verlagen en het gehalte van vlees met 9 pet. weten op te voeren. Rundvee: koeien met melk be neden de 3 pet komen niet meer voor. Ook aan het schaap worden door verede ling al hoger eisen gesteld. De eisen, die het schaap zelf stelt t.o.v. de voeding zijn evenredig. Wordt dit evenwicht ver stoord, dan treden ziekten op. Inzake de schapenvoeding bestaan er nog verschei dene duistere punten. Wij moeten met elkander onderzoeken hoe het beste re sultaat kan worden bereikt, want de literatuur op dit gebied is zeer schaars en de voorlichting onvoldoende. Spreker wijst vervolgens op de grote invloed van de mineralen. 1 pet. koper in het voer garandeert een aanmerkelijk betere groei. Belangrijk is ook het man- gaansulfaat, ook een sporenelement dus, waarvan wij 3 gram per dag dienen te verstrekken. Hierdoor kan o.a. de z.g. steile stand worden bestreden. Spreker meende, dat het aanbeveling verdient om een werkgroep te stichten met het doel tot een beter inzicht te ge raken inzake de schapenvoeding. In zulk een werkgroep moet ook een man uit de praktijk zitting hebben. Spreker stelde vast, dat goed uitziende schapen wat hun constitutie betreft toch minder sterk kunnen zijn. Ook het grondonderzoek werd behan deld. Vaak wordt niet geïnformeerd naar het gehalte van de sporenelementen, maar dat gehalte dienen wij nauwkeurig te weten om te kunnen bepalen hoeveel Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm FEESTAVOND BURETON Men schrijft ons. Bureton Waalderstraat-Stenenplaats- Einnenburg, houdt dinsdagavond a.s. 29 jan. 8 uur in Hotel „De Zwaan" haar feestavond. De zeer actieve feestcomm. heeft een heel gezellig en leuk program ma samengesteld. Ze hebben een prima stukje muziek geëngageerd, dat ook cabaret e.d. gaat brengen. Vele buren zijn al avonden in de weer om iets voor het voetlicht te brengen. Wij rekenen op alle buren, een gezelschap van plm. 70 personen. Het zal een gezellige bruiloft stemming moeten worden. Goed succes en een mooie avond toegewenst. Komt allen op tijd, 8 uur. POSTZEGELNIEUWS Maandag 28 januari houden we in hotel .De Graaf" onze eerste ruilavond in 1957. De data voor de volgende ruil- avonden gedurende dit seizoen zijn: 11 maart en 29 april. De opkomst van de leden was de laat ste twee ruilavonden belangrijk minder dan we gewend zijn. Dat was wel jam mer, want er was prima ruilmateriaal aanwezig. Zorg er dus voor maandag al len met albums een ruilmateriaal aanwe zig te zijn. Ook verzamelaars die nog geen lid van onze club zijn en wel eens willen zien hoe er op een ruilavond wordt geruild, zijn van harte welkom. Vaak wordt ge zegd dat men nog maar een beginneling is in het verzamelen, maar de praktijk leert dat juist door de beginners het meest wordt geruild. Houdt dus de 28e vrij voor de Post zegelclub en verrijk Uw verzameling. is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN KLEURWEDSTRIJD N.V.V. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is door deze instantie een kleurwedstrijd georganiseerd. Door middel van de Texelse Bestuurdersbond konden ook de Texelse jongens en meis jes daaraan deelnemen. 60 jongens en meisjes hebben deze kans benut om een tekening in te zenden. De heren Tielemans, Bakker en Wei- boren waren zo bereidwillig de jury te vormen en het resultaat was als volgt: Groep 6, 7 en 8 jaar: meisjes: 1. Henny v.d. Werve, 2. Elly de Ridder. Jongens: 1. Benny Oostra, 2. Frits Bonne. Groep 8, 9 en 10 jaar: meisjes: 1. Toos de Ridder, 2. Annelies Blom. Jongens: 1. Peter S. Ellen, 2. Joop Koning. Groep 11 jaar en ouder: 1. Elly Oostra, 2. Marjorie Rijk. Jongens: 1. Arn. S. Ellen, 2. Henk Tjonk. De platen gaan nu naar Amsterdam, waar het Nutsseminarium voor Paedago- giek ze gaat gebruiken voor studiemate riaal. kunstmest en welke er gestrooid moet worden. Over de zonarme zomer pratend, advi seerde spreker om de dieren in het voor jaar en voor de lammertijd toch vooral extra vitaminen te verstrekken. Deze zo mer toch gaf weinig of geen gelegenheid tot vorming van voorraden vitaminen D. De behoefte daaraan is veel en veel gro ter dan men vroeger wel veronderstelde. Ook de lammerensterfte werd onder de loupe genomen. Neemt tijdig proeven met voeder, dat rijk is aan magnesium. De juiste hoeveelheid is nog niet bekend en wij weten zelfs niet of het wel hele maal aan magnesiumtekort of -gebrek ligt, maar als wij die ziekte vergelijken met b.v. de kopziekte bij rundvee of met de brul bij kalveren, dan krijgen wij de indruk, aldus spreker, dat dit tegenge gaan kan worden door bepaalde hoeveel heid magnesium. Het zou daarom aanbe veling verdienen er een proef mee te nemen en wij - Keijser Co. en Wessa- nen - stellen daarvoor gaarne een hoe veelheid voeder beschikbaar. Ook een te hoog eiwitgehalte en een te laag magnesiumgehalte zou de oorzaak van genoemde ziekten kunnen zijn. Het verdient ook aanbeveling de die ren een vitaminenstcot te geven. Een jaar of zes geleden zijn wij daarmee op ons proefbedrijf begonnen en het resul taat is buitengewoon groot. Dat de prijs de boer niet kan weer houden werd aangetoond: voor 1 tot 2 cent per dag verzekert U Uw dieren van de benodigde hoeveelheid A-D vitami nen. Daardoor wordt hun conditie veilig gesteld. „Voer dan maar gerust wat minder krachtvoer en neemt U dan eens voor hetzelfde bedrag wat extra vitami nen". Over de leverbotziekte sprekend, zei de heer Eikelenboom, dat die ziekte ons land jaarlijks miljoenen guldens kost. Dit vraagstuk is door het T.N.O. in stu die genomen. De oorzaak en de bestrij ding van de leverbotziekte werden uit voerig uiteengezet. Vermelden wij volledigheidshalve nog de vertoning van twee humoristische films, die ook zeer in de smaak vielen, evenalsde gratis consumptie. Om streeks half twaalf reden de bussen weer voor om alle bezoekers weer veilig huis waarts te brengen.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1