Het Texelse schaap VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Toelichtiug uitbreidingsplan Texel STREMMING VAN HET VERKEER De Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de Haffel- aerweg, gedeelte Landbouwhuishoud- school tot 't Groentje, in verband met rioleringswerkzaamheden voor onbe paalde tijd voor het verkeer gestremd is. Texel, 24 januari 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 januari 1957 Geboren: Cecilia Carolina Maria, dv Johan A. Bakker en Cornelia Slot; Maria dv Leo M. Ideler en Paulina M. M. de Greeve; Frederik Hendrik, zv Joseph F. J. Veltkamp en Alida Agter; Catharina Maria Agnes, dv Tijs van Heerwaarden en Elisabeth Witte; Marco Jan, zv Jan W. Bakker en Petronella Mosk; Dirk Gerrit, zv Bauke Wijngaarden en Aagje Pool. Overleden: Maart je Blom ev Duinker, oud 84 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Nelly Spigt, van Haarlem, Wester gracht 53rd naar Schilderend 76, Den Burg; Maria Th. Witte, van Bergen, Lou- delsweg 20 naar B 124; Johan V. Hoppen van Amsterdam, Jac. van Lennepstr. 194 naar Den Burg, Schilderend 121a met echtgenote. MUZIEKCONCOURS TE CALLANTSOOG Het jaarlijkse muziekconcours van de Westfriese Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen, waarbij de corpsen Kon. Texels Fanfare, D.E.K. en V.I.O.S. zijn aangesloten, wordt ditmaal georganiseerd in samenwerking met de V.V.V. in de badplaats Callantsoog. Als data zijn vast gesteld zondag 26 mei en donderdag (He melvaartsdag) 30 mei. FILMAVOND REDDINGMAATSCHAPPIJ Het Bestuur van de „Instuif" Oude- schild heeft voor dinsdag 29 januari a.s. de hand weten te leggen op de mooie reddingbootfilm van de Noord- en Zuid- Holl. Redding-Maatschappij. De kosten zijn vrij hocg en daarom hoopt het bestuur dat niet alleen de le den van de „Instuif" maar ook vele oude ren aanwezig zullen zijn. De entree a 0,50 per persoon is voor deze mooie film zeer gering. Dus, Oudeschilders, in groten getale naar het „Eigen Gebouw". De film bestaat uit drie delen. Het eer ste deel geeft ons een overzicht van het lanceren van de roeireddingboot, het in zee brengen van een roeireddingboot on der moeilijke omstandigheden en het in zee brengen van een reddingvlet. Ver volgens maken wij kennis met het Wip per-toestel en met de motorstrandred- dingboot. Het tweede deel behandelt het moder ne materiaal - de motorreddingboten - de toepassing van golfstillende olie, het gebruikmaken van de sleepzak en de zelfrichtende reddingboot. Voorts enige opnamen van gestrande schepen, waaruit men kan zien hoe snel de zee haar ver nielingswerk verricht. Het derde deel neemt ons mee op een reddingstocht, met al zijn gevaren en moeilijkheden. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 26 januari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Ver. oudleerlingen met toneelstuk „Het Geluksland". Den Burg, „Casino", 7,15 en 9,15 uur, filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf". De Cocksdorp, „De Hoop", ODIT voert op het toneelstuk „De dorpsdokter" Maandag 28 januari Den Burg, „De Graaf", postzegelbeurs. De Cocksdorp, „De Hoop", contact-avond Ver. voor Veilig Verkeer. Dinsdag 29 januari Den Burg, Lakeman, Tex. Best. Bond, Lezing over Alg. Ouderdomswet en ver zekering. Tevens bezichtiging platen kleurwedstrijd. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", con tact-avond Ver. voor Veilig Verkeer. Oudeschild, „Eigen Gebouw", filmavond Noord- en Zuidholl. Reddingmij. Spr. de heer Wittpen. Woensdag 30 januari Den Burg, „De Oranjeboom", Texels jeugd musiceert o.l.v. Jn. Visser. Den Burg, „Texel", Jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De Waal, „Dorpshuis", Noord- en Zuid holl. Reddingmij, filmavond en spreker voor Ontwikkelingsclub De Waal. Donderdag 31 januari Den Burg, Aula Dr. Jac. P. Thijsseschool, contact-avond Ver. voor Veilig Verkeer. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", de heer P. Glas spreekt voor „Ons Belang" over „In hoever mechanisatie verant woord is". Vrijdag 1 februari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering van Kon. Texels Fanfarekorps. Oosterend, Ned. Herv. kerk, zangavond met medewerking van Kees Deenik en „De Lofstem". Zaterdag 2 februari De Cocksdorp, „De Hoop", ODIT voert op het stuk „De dorpsdokter". VLIELANDERS VAREN GOEDKOPER Op Vlieland lijkt het op het ogenblik, dat de bezettingstijd is herleefd. Niet dat het eiland (al weer) door Duitsers wordt overstroomd, maar doordat men bijna allemaal op de foto moet, welke voor 'n identiteitsbewijs is bestemd. De identi teitsbewijzen worden door de Terschel- linger Stoombootmaatschappij - Rederij Doeksen - alleen voor de eilandbewoners uitgegeven, die op vertoon er van goed kopere maandretours kunnen verkrijgen. De boottarieven zijn n.l. per 1 januari verhoogd; de verhoging voor de niet- eilanders is aanmerkelijk hoger ge worden. Het Texelse schaap is wijd en zijd be roemd. Het is een begrio geworden. De laatste dagen lezen wij over ziekte onder ons wolvee en een dagblad lanceerde zelfs een vette kop met „Schapenziekte op Texel verontrustend". Wij zijn blij te weten, dat hier de over drijving is binnengeslopen. Er was van een misverstand sprake. Hierdoor wer den twee verschillende zaken door elkaar gehaald: het plan om op ons eiland door een deskundige schapenziekten te bestu deren en het feit, dat hier de laatste tijd sprake was van slachtoffers van een ern stige vorm van leverbotziekte. Intussen ls gebleken, dat deze ziekte zich tot een zevental bedrijven heeft kunnen beperken. Het mag als een ge lukkige omstandigheid worden be schouwd, dat wij niet naar de oorzaak hoeven te gissen: de ziekte staat in nauw verband met de ongekend hevige regen val gedurende de afgelopen zomer. Er is dus van een bijzondere omstan digheid sprake, met andere woorden: onder normale omstandigheden kennen wij deze narigheid niet. De Texelse scha penhouder behoeft zich dus niet onge rust te maken. Het boek Texel geeft ons interessante bijzonderheden over de schapenbedrijven in de loop der eeuwen op ons eiland. Iedere wolveehouder, die dit boek reeds bezit, zal dat hoofdstuk hebben gelezen. Voor wie het boek „Texel" nog een on bekend werk is ontlenen wij aan het werk van de heer Van der Vlis het vol gende: „Men was zich terdege bewust, dat het Texelse schaap van uitmuntende kwali teit was, zoals blijkt uit een verslag van de gemeente-secretaris in 1837: het Texelse schaapvee in zijne soort is uit muntend en stelt een ras daar dat tot nog toe onvermengd gebleven is en waarvan de wol altoos bijzonder is ge zocht gebleven.dat bijna geen enkele der aan de vaste wal onder het schaap vee algemeen bekend en verspreide ziek ten op het eiland gevonden, ja zelfs niet eens gekénd wordt, aan welke opmerke lijke bijzonderheid men dan ook het hoogst belangrijke resultaat mag toe schrijven, dat bij een gedeeltelijke of zelfs gehele ontvolking van Schaapvee in Noord- en Zuid-Holland, het eiland van Texel alleen genoegzaam zijn zoude om in de daarvoor ontstane behoefte van tijd tot tijd te voorzien". Men schreef de goede gezondheids toestand van de schapen toe aan het oude verbod om vreemde schapen in te voeren. Aan de keur van 1769, waarbij de nodige voorzorgen tegen het importeren van zieke schapen werden genomen, was steeds streng de hand gehouden. In 1802 had de bekende Gijsbert Karei van Hogendorp verzocht om bij 25 jonge ooien, die hij op het eiland had gekocht, drie Spaanse rammen en twee Spaanse ooien te mogen brengen. Het werd hem toegestaan, mits de ingevoerde dieren 'n certificaat hadden, waaruit bleek, dat ze volkomen gezond waren. Het was Van Hogendorp's bedoeling al zijn schapen van Texel naar de Kaap-kolonie uit te voeren, waar hij een zeer grote ontgin ning wilde beginnen. Aangezien van dit plan niets terecht gekomen is, zullen de Spaanse schapen wel op Texel zijn geble ven. Het is waarschijnlijk, dat ze de ver betering van het Texelse schaap in de hand hebben gewerkt, zoals dit aan het einde der eeuw zou geschieden door de invoer van enkele Engelse schapensoor ten. Men mene niet - ondanks de optimis tische toon van het hiervoor genoemde verslag - dat de gezondheidstoestand van de Texelse schapenstapel altijd prima is geweest. In 1804 werden door de ge meenteraad nieuwe keuren zowel op de in- als uitvoer van schapen vastgesteld. Toen men deze keuren echter in werking wilde laten treden verzetten zich hierte gen 51 veehouders „omdat de long- of zwoegziekte algemeen op het eiland ver spreid is en uitvoer van gezonde lamme ren ten gevolge zou hebben, dat men al leen met zieke dieren bleef zitten. Wat later leest men in de notulen van de ge meenteraad, dat een huisman de hand aan zichzelf heeft geslagen omdat de schapenziekte hem volkomen ruïneerde. Af en toe kwam er een veearts uit Alk maar naar het eiland om zieke dieren te behandelen, maar de boeren achtten zijn hulp onvoldoende. Pas in 1848 vestigde C. J. van Zutphen zich als eerste gediplo meerde dierenarts op Texel. Klaarblijke lijk heertsen er meer ziekten dan de gemeentesecretaris bekend waren. De Zó mag U Uw zoontje meenemen op de bromfiets. Een goed zitje met voldoende steun voor rug, handen en voeten is ver eist. Zorg, dat aan deze voorwaarden wordt voldaan, want het aantal gevallen, waarin kinderen met hun voetjes tussen de spaken kwamen, is legio. Dan moet U er nog aan denken, dat op een bromfiets maar één kind meegeno men mag worden. In een vorig nummer namen wij reeds een gedeelte op uit de „toelichting be horende bij het uitbreidingsplan-in- hoofdzaken voor de gemeente Texel", van de hand van de stedebouwkundige adviseur prof. Wieger Bruin. De uitgebreide toelichting willen wij volledig, maar dan in gedeelten, publi ceren. Hier volgt het eerste deel: .Welkom op Texel, mijn Vriend? maar eer ik U door het Vlek en de Dorpen ge leide, moet ik U eerst zeggen van de oudheid en lotgevallen van dit eiland; - van zijne strekking; - van de luchtsge- steldheid; - van den aart der gronden; en van zijne voortbrengselen; en wan neer wij dan den aart en natuur van dit eiland, welke naauwelijks eenige veran dering onderhevig is, te saamen be schouwt hebben, zullen wij ons met het toevallige en veranderlijke bezig houden, te weeten, mét het Vlek en de Dorpen - met de dijken; - en met de inwoners". Aldus het begin van de tweede reis brief, die de Haagse kunstschilder Pieter van Cuyck, in de tweede helft van de 18e eeuw aan zijn vrienden schreef. In het onderstaande zal eveneens iets over het eiland Texel geschreven worden. Echter met een zakelijker bedoeling: het toelichten van het plan-in-hoofdzaak. De vorming van het gebied Texel is een onderdeel van de lange duinkust, welke met verschillende on derbrekingen loopt van Frankrijk tot Denemarken. De geschiedenis van de geografische vorming van deze kust is vrij nauwkeurig bekend. Waarschijnlijk hebben de Wadden eilanden een door zeegaten doorbroken schoorwal gevormd, die zich ontwikkelde vanuit de hoge diluviale kern van Texel. BOU WVERGUNNINGEN De heer J. Witvliet, Oudeschild 417, bouw kantoortje. DOOR AUTO AANGEREDEN Het 5-jarige zoontje Johnny van de familie Gulmans, werd donderdagmiddag omstreeks zes uur door een personen auto aangereden toen het plotseling voor de ouderlijke woning de Kogerweg op liep. Nadat dokter Elias, die o.a. een ge broken been constateerde, de eerste me dische hulp had verleend, werd het vent je per extra boot naar een ziekenhuis te Den Helder overgebracht. In het vuur van zijn spel met andere kinderen was Johnny de weg opgerend. GROOT „KOTEX" SUCCES Zo is zaterdag en zondag in Arnhem Nederlands grootste konijnententoon stelling gehouden onder auspiciën van de N.K.B. Er waren ruim 2800 dieren. Hier be haalde de 4 jaar oude Stamboek BI. W. ram een 2de zzg, dus op één na beste van Nederland. Een jonge voedster 6de plaats ook zzg en een jonge ram zg. De jonge voedster is inmiddels in Arnhem ver kocht. Dit jaar bestaat de Nederlandse Konij nenfokkers Bond 60 jaar. Reeds nu wor den er al voorbereidingen getroffen voor de Jubileum-show in de R.A.I. in januari 1958. Dus sportvrienden, neemt ook nu reeds uw maatregelen voor het komende tentoonstellingsseizoen. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig van 25 nov. 1956 t.m. 28 febr. 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 14.55 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.25 16.25 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.36 S.V-O.-nieuws Daar voor de competitie geen wed strijd is vastgesteld, is een vriendschap pelijke wedstrijd ingelast tegen Texel 2, aanvang 2 uur. S.V. Texel A.s. zondag ontvangt Texel VZV, waar van we uit met 41 verloren. Zal Texel revanche nemen? Voor onze plaats op de ranglijst is dat heel hard nodig!! Vooruit Texel, durf te spelen, neem de zaak serieus en geef U geheel. S.V.C.-nieuws Het eerste speelt morgen tegen KSV. We vertrekken met de boot van 11,30 u., j van dorp 10,45 uur. Het tweede speelt thuis tegen ZDH 2. Zorgen we nu eens voor een overwin- j ning? Aanvang 2 uur. Dus niet om half drie, zoals op de kaarten vermeld staat. Als er liefhebbers zijn voor Nederland- Duitsland op 3 april, moeten zij dit vóór 30 januari opgeven bij de secretaris. landbouwer en veehouder H. Raven ging in 1848 ook de veeartsenijkunde beoefe nen. De Texelse boeren stelden in hem een groot vertrouwen. Jaarlijks brachten 150 hunner een bedrag bijeen, waarvan Raven een paard kon bekostigen, dat bij zijn verre tochten onmisbaar was. Buiten de kans op ziekten had men vroeger jaren het gevaar van dijkdoor braak voortdurend te duchten. In de zes tiende eeuw was Texel een arm land met voortdurend verstuivende duinen in het westen en zuiden, met slecht onderhou den dijken in het noorden en oosten. Her haaldelijk bezweken de dijken en over stroomde het lager liggende land. Er was gekibbel over het dichten van de gaten in de dijk en langer dan noodzake lijk stonden uitgestrekte velden blank. Duizenden schapen verdronken bij de herhaalde inundaties. Als wij aan die situatie terug denken kunnen wij de Texelse wolveehouder van vandaag de dag zeker gelukwensen met de zoveel verbeterde omstandigheden. Op de duur werd een aaneengesloten „amfibisch" overgangsgebied gevormd van land naar water, een „waddenzee". Ook nu nog kan slechts bij hoog water met recht van eilanden worden gespro ken. Uit de historische stukken is niet dui delijk, wanneer of Texel een eiland werd. Dan weer wordt het bij het vasteland ge rekend, dan weer wordt het een eiland genoemd. Vermoedelijk heeft een regel matige verlanding van de zeegaten plaats gehad. Na een stormvloed werden ze dieper en was bij eb geen droge verbinding meer met de omringende eilanden. Eerst in de 13e eeuw is het Marsdiep door getijstromen zo uitgesleten, dat Texel definitief van het vasteland ge scheiden blijft. Het vormde toen nog wel één geheel met Vlieland. In het begin van de 14e eeuw wordt het ook hiervan gescheiden. Getijstromen en stormvloeden blijven regelmatig be langrijke gedeelten van het eiland af knagen, tot slechts de hoge diluviale kern en een gedeelte van de duinstrook over bleven. In de 16e eeuw begonnen de bewoners vanuit deze kern de aanval op de zee. De geografische vorming van het gebied, maakte nu plaats voor een door de mens gewilde vorming. Beekman schrijft hierover (in 1916) in de toelichting bij zijn kaart van „Hol lands Noorderkwartier 1300": „Het noordelijk deel van die zand gronden is door achtereenvolgende be dijking van kogen (buitenlanden) op de zee aangewonnen. Op de kaart van Texel door Langendijk van 1595 vindt men er zes getekend, waarvan de zuidelijkste Ouer Cooch, een ten noorden daarvan St. Jansland en de noordoostelijke Middel Cooch heet. Op die van den Berger van 1774 Gerritsland en ten noorden daarvan het Nieuwe Land. Men vindt er nu nog Gerritsland, de Everste Koog en De Koog, doch niet meer als afzonderlijke bedijkingen gescheiden; het Gerritslan- derdijkje, de Pijpersdijk en het Oude dijkje zijn daar nog als wegen of oude dijkstallen over. Aan de oostzijde van het diluvium langs de zeedijk ligt een strook alluvisch zeezand en iets meer binnenwaarts even wijdig daaraan een smalle strook laag- veen met een N.W.-uitloper naar het dorp De Waal. Ook aan de Z.W.-zijde van het eiland, van het voormalige dorp, nu de buurt De Westen tot ten zuiden van Den Hoorn, ligt een stuk laagveen. Reeds in oude tijden was dit eiland Texel door duinen en dijken beschermd; de laatste aan de eerste sluitend ten zuiden van Den Hoorn in het zuiden en ten noorden van De Koog in het Noor den. Aan de noordzijde ten westen van De Waal maakte de zeewering een diepe inham die opgevuld werd met zoetwater- vormingen, namelijk met laagveen en daarbuiten met zand en klei. Het eerst werd daarvan het meest zuidelijke deel ingedijkt als het Burger-Nieuwland; de dijk; de dijkstallen der oude achterdijken zijn nog weer te vinden. Daarvóór lag een nog veel grotere oppervlakte, voor welker bedijking in 1436, later weer in 1488, oktrooi werd verleend; de daardoor gevormde Polder Waal en Burg over stroomde in 1532 en bleef drijven, totdat hij in 1612 voor goed herdijkt werd. Aan de zuidzijde werden tegen het oude land aangedijkt de poldertjes het Weezenspijk, de Grie i(1549), het Hoorn- der Nieuwland en de Binnen-(Kuil), - een andere bedijking, dc Buiten-Kuil ging verloren. Vóór de eerste twee lig gende buitengronden werden' in 1768 in gedijkt als de grotere polder Hoorn en Burg, maar nadat deze in 1796 was in gebroken (no. 424), bleven zijn gronden drijven, totdat zijn in 1846 - 1847 werden herdijkt als de Prins Hendrikpolder. Tegen de Z.O.-hoek van deze polder ligt een buitenpoldertje, het Horntje, dat aan de N. en O. zijde slechts met een zo merdijk is afgesloten en aan de zuidzijde door de smalle duinrij, waardoor ook de Prins-Hendrikpolder, het Hoornder Nieuwland en de Kuil aan die zijde wor den beveiligd. Het jongere noordelijke deel. Ter plaatse n.l. van de Noordhoek van het tegenwoordige eiland lag vroeger een eilandje Eijerland, hoge zandplaat met duinen. Het was met Texel verbonden door een vlak strand, waarover de hoge vloeden van de Noordzee naar binnen kwamen. Over dit strand deden de Staten van Holland 1629 - 1630 een zanddijk leggen van de duinen van Texel tot die van Eijerland, die aan de westzijde spoedig aanstoof tot een duinrij met een breed strand, terwijl aan de binnenzijde schor- gronden gevormd werden, het zogenaam de buitenveld, waarop veel vee geweid werd. Niet vóór 1835 werden deze laatste gronden aan de oostzijde van de zee af gesloten door een dijk, die in het noor den van de Eierlandse ouinen, aan de zuidzijde aan den dijk van Polder Waal en Burg aansloot. Aldus werd Polder Eijerland gewonnen, groot 3302 ha., die langs de zanddijk aan de W.-zijde uit een strook zand, maar overigens uit za vel en lichte klei bestaat. Tegen de oost zijde daarvan werd in 1846 de Een- drachtspolder bedijkt en kort daarna, bij het in Polder Eijerland ontstane dorp De Cocksdorp, het poldertje „De Volhar ding", beide met een bodem van zee klei. De inham, die door deze bedijking ont staan was tussen de Polders Eierland en Eendracht ter ene zijde en het oude land ter andere, waar in de 19de eeuw oester- cultuur gedreven werd, verzandde meer en meer, waardoor de ontwatering van de aanliggende polders belemmerd werd, terwijl de dijken daarlangs bij N.O. stormen het daarin hoog opgezet water moesten keren. Daarom werd die inham in 1876 door een dijk afgesloten, waar door de Polder het Noorden ontstond. (Wordt vervolgd) BESTUUR P.H. POLDER De heer C. van Rossum is bij K.B. be- noemd tot Heemraad van de Prins Hen drik Polder. I ONDERHANDS VERKOCHT De familie C. Smit, „Casa Cara", D* Koog, heeft haar woonhuis Weverstraat nr. 52 onderhands verkocht aan de heet C. van Leersum, Zwaanstraat. De familie Boon heeft het woonhui* Kogerweg nr. 19 onderhands verkocht aan de heer J. Huizinga, Binnenburg. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN 3 re Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam méé 19,30 uur Ds. Van Reijendam te b „Vergeef ons onze schulden" Ui De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan nr. Maandcollecte voor de kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte voor de „Zeemansraad";.., De Koog 10 uur Ds. Waardenburg De Waal 19,30 uur Ds. Waardenburg Oosterend 9,30 uur Ds. Klijnsma en Voorbereiding en viering H. Avondm van Maandcollecte v.d. kerkvoogdij 19,30 uur Ds. Klijnsma. Jeugddienst. Vooraf een kwartier samenzang. Maandcollecte v.d. kerkvoogdij kar Na de jeugddienst contactavond in de pastorie. jSfqi Oudeschild 11 uur eerw. heer Veldhuis Maandcollecte v.d. kerkvoogdij Y*0 GEREFORMEERDE KERK pass Den Burg 10 en 3 uur Ds. Goedendorp trail Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38, Oosterend Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van Sluijs Voc grat met en v gavi P. Oosterend 10 uur Ds. Van der Zwaag Den Oudeschild 19,30 uur Ds. Van Sluijs ver dele PUBLIKATIE VAN REEDS beri VASTGESTELDE DATA VOOR bez UITVOERINGEN, VERGADERINGEN Je r K 1)1)1 Februari. pUj| Di. 5 febr., Den Burg, Dr. Ir. Mesu Vla spreekt voor personeelsver. Texel over Te het Deltaplan. en Wo. 6 febr., Den Burg, Drs. Slootweg mir spreekt over „wortelrot in bolgewassen". Wo. 6 febr., Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen landbouwschool. die Do. 7 febr. Den Burg, Filmmiddag en onJ -avond Bestuurdersbond NVV. v.d Vr. 8 febr., Den Burg, filmavond KNMV voor motor- en autoclub Texel. Osi Vr. 8 febr., Den Burg, Wika J. Roos Te: spreekt over „Diakonie en jeugdwerk" !j?a voor diakenen van de Ned. Herv. Gem. Te Za. 9 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. r^r Texels Fanfarekorps. j^c Za. 9 febr., Oosterend, Turnwedstrijd de, gymver. Oosterend en gymafd. SVC. me Di. 12 febr., Den Burg, Filmavond Chr. ma Bestuurdersbond. set Wo. 13 febr., Den Burg, filmavond t.b.v. kei het Kon. Wilhelminafonds. Do. 14 febr., Den Burg, bijeenkomst Cen- traal Jeugdoverleg Texel, muziekavond. Za. 16 febr., Den Burg, toneeluitv. „St. ^ij Jan": „In de schaduw der guillotine". we Za. 16 febr., De Koog, toneeluitv. „De Tc Duinkanters". bo Vr. 22 febr., Den Burg, de heer Roemers pk spreekt over „De Economische situatie" J®1 voor de P. v.d. A. Za. 23 febr., Den Burg, gymnastiekuit- voering GVT. Di. 26 febr., Den Burg, dc heer Van Za- ve delhoff spreekt over „Beklimming Kili- ge man Sjaro" voor het Nut. er Wo. 27 febr., Den Burg, praatavond Ver. Oudleerlingen Landbouwschool. Maart. Za. 2 maart, Den Burg, toneeluitvoering „Het Masker". Za. 2 maart, De Koog, uitvoering Alg. D Zangvereniging De Koog. Ma. 4 maart, De Cocksdorp, de heer E. Vermeer spreekt voor P. v.d. A. Wo. 6 maart, Bindingsavond VPRO met V( Benny Vreden. Za. 9 maart, M.-Eierland, Toneeluitv. „De nieuwe veearts" t.b.v. de school. Ma. 11 maart, Den Burg, Sparavond. Di. 12 maart, Den Burg, Sparavond. Di. 12 maart, Den Burg, praatavond Ver. D oudleerlingen landbouwschool. T Di. 12 maart, filmmiddag en -avond van Stichting „Het theebureau". Vr. 15 maart, Den Burg, Revue door de afd. Texel van de Plattelandsvrouwen. Wo. 20 maart, Den Burg, de heer Van Dongen spreekt voor 't Nut over „Noord- poolexpeditie". Vr. 22 maart, Den Burg, bijeenkomst bond van Plattelandsvrouwen, spreekster mevr. Smit-Goeman, binnenhuis- *- adviseuse. Vr. 22 maart, Oudeschild, de heer Ir. H. Vos spreekt voor P. v.d. A. Oudeschild. Za. 23 maart, viering 25-jarig bestaan Bestuurdersbond NVV. Za. 23 maart, Oosterend, lezing over „Scheepsbouw en visserij" door de heer Sipman. April. Di. 30 april, Den Burg, Jeugdtoneeluit voering „Het Masker". Di. 30 april, Den Burg, bijeenkomst afd. Texel van de Plattelandsvrouwen, boek- voordracht „Barrabas". Mei. Wo. 1 mei, Den Burg, viering 1 mei-feest Spreker W. Thomassen. Maandag 6 t.m. zaterdag 11 mei: Den Burg, Temito III-middenstandstentoon- stelling. Di. 28 mei, Den Burg, concert door het Ned. Kamerkoor. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrifte lijk of telefonisch (telefoon Den Burg 21) gebeuren. Voor schriftelijke opga ven zijn kosteloos kaarten verkrijgbaar bij de secretaris van de culturele raad,, p.a. raadhuis, Den Burg. Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel moge lijk rekening houden met de activiteiten van andere verenigingen. Deze vereni gingen zullen U hier dankbaar voor zijn. Opgaven voor het volgende maand overzicht uiterlijk in te zenden op- woensdag 20 februari a.s.!.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2