Heijn en zie voor u zelf... Albert Heijn is! hoeveel goedkoper Jm BOODSCHAPPEN VAN DE WEEK si^ii 500 gram kapucijners 500 gram spliterwten 500 gram dik vet spek 3 pakjes tafelmargarine 250 gram rozijnen 100 gram ham 100 gr. belegen Goudse i«om 1 pak bakmeel isoo gram) 6 zakjes vanillesuiker 1 bus Zaanse koeken ftw 200 gram pepermuntballen 1 blik zaim 1 blik doperwtjes fijn 2 pak vanille pudding 1 pot appelmoes 2 blikjes soepgroenten 250 gram kinderbiskwie 1 pakje dadels (zonder pittn) Totaal Kortingen Netto 58 45 119 100 45 49 33 31 25 55 29 98 115 29 40 49 25 25 970 970 Prijsverlagingen Dik vet spek 500 gum 119 Ham ÏOO gram 49 Cacao, bruinmerk pak 100 gram 45 Hollandse bruine bonen 500 gram 45 Californische pruimen 250 gram 37 DelMonte Pilchards groot blik IIO BOTERHAMKORRELSzsogr. 39 APPELSTROOP per beker 45 TAFELMARGARINE ^T'ïïllOO GELD. ROOKWORST ™109 ZUURKOOLSPEK 79 Klim in 1 de pen... Elke huisvrouw heeft een kruidenier... En ze is er helemaal „gewend". Gewend zó-veel voor de kaas, zó-veel voor de jam, zó-veel voor de rijst te betalen. Zó gewend, dat het niet meer bij haar opkomt, dat ze elders misschien wel voor minder geld terecht kan... Is dan deze dure tijd, niet het moment om tóch eens prijzen te vergelijken Tien tegen één, dat u blij-verrast zult bemerken Vul in de blanco kolom achter elk der neven- staande AH-prijzen het bedrag in, dat u elders voor hetzelfde artikel betaalt. Tel dan op en vergelijk de beide sommen Bi/ Albert Heijn geen kwasi-kortingen, maar dire kt de netto-prijs, dtrekt de l&dgste prijs! Alle prijzen in de boodschappenlijst zijn onze normale, geen reclame-prijzen PRIJS eu ah BIJ ANDERE KRUIOENIERS Neem de proef.voor óoze rekening. Immers, ieder artikel dat n niet voor ÏOO bevalt, vergoeden wjj u direkt voor het volle bedrag. Albert Heljn's Boffie koffie voor een fijn kopje koffie èn10 goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk. Kijkt u zelf maar: ORANJEMERK dessert mélange) pak 250 gram niet 258 maar 232 GROENMERK (ie kwaliteit) pak 250 gram niet 218 maar 196 BRUINMERK (goede koffie) pak 250 gram niet 172 maar 155 Canadese zalm Fancy Keta per blik 98 Fancy Pink per blik 1 25 Red Cohoe per blik 180 Port. sardines 2 blik 79 Tonijn, Star-Kist per blik 85 Schelvislever per blik 65 Ansjovis per pot 90 Haring, in tom.saus blikje 35 Makreel per blik 45 Bosbessenjam per pot 87 Gemberjam per pot 87 Oranjemarmelade pot 90 Rozenbotteljam pot 120 Abrikozen/Ananasjam 87 Bijenhoniag per pot 125 Vruchtenhagel 200 gram 27 Anijshagel 200 gram 27 Gestampte muisjes bus 48 Pruimenjam per pot SI Zware choc, repen butterscotch 8 voor IOO melk, puur, extra bitter 6 voor IOO Grote ontbijtkoek 39 Pudding 6 smaken 2 pak 29 Groene erwten 500 gr. 39 Witte bonen 500 gram 39 Tomatenpuree 2 blikjes 49 Maizeoa AH pak 200 gr. 19 Maizeaa Duryea pak 200 gr 25 Havermout pak 500 gr. 27 Havermout HO pak 500 gr. 57 Lassie Klaar-havermout pak 227 gr. 40 GriesmeelAH pak 500 gr 28 Griesmeel AH extra 500 gr. 40 Briota pak 500 gr. 56 Vermicelli 250 gram 19 Macaroni 250 gram 19 250 gram Rode bessesap per fles 55 Ananassap, Sunpearl blik 49 Van het wereldmerk DelMonte Sinaasappelsap per blik 77 Grapefruitsap per blik 67 Tomatensap per blik 65 95-JARIGE EILANDGENOTE OVERLEDEN Mevr. de wed. P. Daalder-Ellen, is zon dag in haar woning te Oost op de leeftijd van 95 jaar overleden. Zij was op één na de oudste eilandgenote. Al geruime tijd moest zij het bed houden. Heden vindt de teraardebestelling van het stoffelijk over schot plaats. TREKKING „ZONNESTRAAL" De trekking van de „Zonnestraal"-lo- terij heeft een dezer dagen plaatsgevon den. Op Texel zijn enkele prijzen ge vallen t.w. op lot no. 28.413, 127.318 en 286.170. Trekkingslij sten ter inzage bij de lotenverkopers en de heer A. Backer, Singel 342, Oudeschild. BOU \V VERGUNNINGEN De heer M. J. Reuvers, De Cocksdorp 1 j, bouw van een garage aan de Toren- weg nabij De Cocksdorp; Sociaal Toeris me Texel, bouw van acht kamphuisjes in het Kampeercentrum „Loodsmansduin", de heer J. A. Zoetelief, „Vredelust", bouw van een kippenhok; de heer Joh. Daalder O 21, bouw van een kippenhok. KNAAP BRAK EEN BEEN De 9-jarige Pieter Jan Koorn Mzn., De Hal, kwam vrijdagmiddag bij het spelen op de Burgerhoutstraat zo ernstig te val len, dat hij een been brak. Aanvankelijk wist het ventje, dat veel pijn had, niet dat zijn been was gebroken. Zeker wel een uur heeft hij aan de kant van de weg gestaan, tot een voorbijganger het krijt witte ventje in de gaten kreeg en hem naar huis bracht. Daar constateerde een dokter, dat het been gebroken was. Pieter moest in het ziekenhuis Parkzicht te Den Helder worden opgenomen. RECTIFICATIE Door misverstand was ons bericht in zake de verkoop van het woonhuis Ko- gerweg nr. 19 niet juist: dit pand is n.l. niet aangekocht door de familie Huizinga, maar door de heer J. van Boven, Zuid- Eierland. „HET RIJK DER VROUW" Naar wij vernemen bestaat er zoveel belangstelling voor de cursus „Fijne Keu ken", te geven in de Landbouwhuishoud- school alhier, dat een tweede cursus kan worden ingelegd. De eerste cursus is gis teravond begonnen, de tweede start he denavond. Aanvang half acht. Ook man nelijke candidaten konden zich laten in schrijven, maar uit betrouwbare bron vernemen wij, dat deze categorie tot dus verre op het appèl ontbreekt. Overigens bevreemdt ons dat geenszins, want de keuken en ook de fijne keuken rekenen wij (mannen) tot het exclusieve terrein van het zwakke(re) geslacht. Dat de man af en toe bij de afwas moet bijspringen, beschouwen wij (persoonlijk) als een af wijking op zich, wat dan ook beslist tot de exceptionele gevallen moet worden ge rekend. VERGADERING VAN DE RAAD Aanvullende agenda voor de vergade ring van de Raad der gemeente Texel, te houden op vrijdag 1 februari 1957. Texel, 28 januari 1957. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING 16. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor ulo te Den Burg. Voorgedragen wordt de heer L. G. Wel- dering. 17. Beoordeling van een verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Den Burg om met toepassing van artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting van een nood leslokaal. 18. Aankoop van de panden Gravenstraat 21 (Vergulde Kikkert) en Weststraat 4 te Den Burg van de heer J. C Rab, aldaar. 19. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst tussen de N.V. T.E.M. en de Rotterdamsche Bank N.V., kantoor Den Burg. NOODLOKAAL R.-K. SCHOOL Het bestuur van de Rooms-Katholieke St. Jozefschool te Den Burg verzoekt de raad om medewerking voor het aanbren gen van een noodlokaal op de schoolzol- der, alsmede tot het plaatsen van een bordstelling en de aanleg van verwar ming en elektrische verlichting. De school beschikt thans over acht normale leslokalen en één noodlokaal op de schoolzolder. De kosten worden op 3.250,begroot GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 28 januari 1957 Gevonden: blauw kinderwantje; licht groene shawl; br. r. nappa handschoen; groene kinderwant; zwarte tas met ge reedschap; kleine portem.; witte das; br. herenport. met inhoud; rijksdaalder; br. lederen port.; 1 paar br. kinderhandsch.; lederen damesport. met drukknoopjes {Cocksdorp) met inhoud. Verloren: dop Sachs-bromfiets; bruine capuchon; zw. lederen motorwant; bruine lederen want; weggelopen gele herder (hond) met hangoren. Het bureau is hiervoor dagelijks ge opend van 16.00 tot 18.00 uur. ONGEVAL MET BROMFIETS De Koog. En niet alledaags ongeval overkwam zaterdag j.l. de heer A. Douw- ma, toen - terwijl hij lustig door de Dorpsstraat tufte - eensklaps het voor wiel uit zijn bromfiets losraakte en de reis op eigen gelegenheid voortzette. De heer Douwma kwam ernstig te vallen en liep lelijke verwondingen op aan zijn ge laat. De bromfiets werd beschadigd. UITBREIDING KAMPEERCENTRUM „LOODSMANSDUIN" De Stichting Sociaal Toerisme Texel heeft vergunning ontvangen voor het bouwen van een achttal kamphuisjes in het kampeercentrum „Loodsmansduin", waar reeds bij zomerdag een tiental tent huisjes staan (die na het seizoen weer veilig worden opgeborgen) en een negen tal ex-woonbunkers, ook in gebruik nu bij het sociaal toerisme Texel. Aan de aannemers P. Boon en G. Kik kert, Den Hoorn, is voor rond f 20.000, de bouw van genoemde acht kamphuis jes opgedragen. Het worden twee groe pen van vier. Ze komen hoog en droog GESLAAGDE CONTACT-AVONDEN Dat de vereniging voor Veilig Verkeer ook op ons eiland een belangrijk lichaam is, bewijzen de uitstekend geslaagde con- lact-avonden, die op alle dorpen worden of werden gehouden. Overal - met uit zondering van een dorp, waar door mis verstand geen voldoende voorbereiding was getroffen - bestaat voor deze bijeen komsten een verheugend grote belang stelling van de zijde van de weggebrui kers en daartoe kunnen wij nagenoeg alle eilandgenoten wel rekenen. Want of je nu een roestig stalen ros berijdt, een fonkelnieuwe slee bestuurt of tot het le gertje knalpotridders behoort, allemaal dienen wij op de hoogte te zijn van het geen de wet ten aanzien van het verkeer voorschrijft. Er was eens een tijd, dat diligences, tilbury's, platte wagens en andere, alle maal door paarden of muilezels voortge trokken voertuigen, de enige weggebrui- kers-op-wielen waren. Dat was een vrij rustige tijd, tenzij een peerd op hol sloeg. Het ging allemaal rustig als had men volop de tijd. Tegenwoordig is haast je rep je het parool; we zijn allemaal doods benauwd te laat te komen. „Vooruit, geef gas" is de slagzin. Snel en veilig kan overigens best sa mengaan, tenzij men supersnel wenst te vorderen, want dan spant men het paard achter de wagen. „Beter met de vol gende boot, dan met een extra boot" zou den wij willen zeggen op het bekende gezegde van „Beter om twaalf uur thuis, dan om elf uur in „Parkzicht" of „Sint Lidwina". Wij weten het allemaal, maar sommi gen onzer laten dat wel eens uit hun on derbewustzijn glippen. Veilig? Maar hóe rijdt men veilig? Daarvoor is allereerst kennis nodig van de voorschriften, die heus zo moeilijk niet zijn. Ieder uur van de dag heb je die nodig en ieder uur van de dag zien wij in Den Burg op dit terrein de zwaar ste zonden bedrijven. Je ziet dan een (jong, ouder en oud, dat maakt niet uit, ze doen het allemaal) man, vrouw of kind zomaar klakkeloos oversteken, te voet, per fiets of - ja hoe bestaat het - per bromfiets. Die denken blijkbaar, dat de andere weggebruikers zich tot ge- dachtenlezers hebben opgeworpen. Het gevolg is vaak een ernstige botsing. Het zijn meestal die ogenschijnlijk kleine verzuimen, die een ernstig ver keersongeluk tot gevolg hebben. Daarom is het verheugend te constate ren, dat de z.g. contactavonden, geleid door adjudant Gulmans en wachtmees ter Stomp, zovele belangstellenden trek ken en de sprekers steeds een aandachtig gehoor. In De Cocksdorp waren 50 man bijeen, in De Koog hadden ze een volle zaal, in De Waal, Den Burg en Oosterend was de opkomst ook prima en wij twijfe len niet of gisteravond zullen ook vele Hoornders van de partij zijn geweest. Te Den Burg vindt morgenavond de laatste contactavond plaats. B. EN W. DOEN VOORSTEL TOT AANKOOP VAN „DE VERGULDE KIKKERT" Na restauratie gebruik in culturele of sociale sfeer. De gemeente Texel kan voor 8.000, „De Vergulde Kikkert", aankopen. Dit gebouw, dat in de historie een rol heeft gespeeld, is eigendom van de heer J. C. Rab. B. en W. schrijven in hun prae-advies aan de Raad: „Wie had voor enige tientallen jaren durven denken", aldus schrijft de heer J. A. van der Vlis in een artikel in de Texelse Courant van 11 november 1953, „dat het gemeentebestuur het zich tot taak zou stellen om „De Vergulde Kik kert" aan te kopen en geheel te restau reren? Toen nog niet zo heel lang geleden de gedachte werd geuit om dit gebouw, dat in het Texelse gemeenschapsleven zo n belangrijke plaats innam, ten bate van de gehele eilandbevolking voor een tomeloos verval te behoeden, ja, toen lachte men daarom". Inderdaad poogden wij reeds meerdere jaren tot aankoop van dit perceel te ko men om dit gebouw voor een verder ver val te behoeden. En al zien wij een re stauratie van het perceel nog niet tot de op korte termijn te verwezenlijken doe len, niettemin verheugen wij er ons over, dat wij er in geslaagd zijn met de hui dige eigenaar van het perceel, de heer J. C. Rab te Den Burg, tot overeenstemming te komen omtrent de aankoop van dit perceel. Dit perceel is vermeld in de „Voorlo pige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst". Deze lijst geeft van het perceel de navolgende om schrijving: „Gravenstraat B 108 („De Kikkert"), bakstenen trapgevel in gele en rode steen. Pui gewijzigd. Twee vensters met ontlastingsbogen. Geribde deur met klopper. Schoorsteen met blauwe tegels bekleed". De heer J. A. van der Vlis vermeldt in zijn boek „Texel" over de historie van dit perceel o.m. het navolgende: Blz. 167: Albert Kickert, kastelein op het Eierlandse Huis, woonde met zijn derde vrouw Grietje Jans in de Vergulde Kikkert in Den Burg, een huis, dat hoe wel vervallen en verknoeid nog steeds bestaat. Alberts zoon Abraham maakte er een herberg van, het gebouw heeft als zodanig tot enkele tientallen jaren gele den dienst gedaan. Aan de gevel ziet men een fraai ovalen bord met een groen geverfde kikker. Toen Albert Kikkert op 22 juni 1697 overleden was, vond een boedelscheiding plaats". Elders, op blz. 172 e.v., lezen we een aandoenlijk relaas van de beroeringen, die het begin van de Franse tijd vooraf gingen en waarin de „De Vergulde Kik kert" beurtelings wordt afgeschilderd als een „broeinest van de subversieve ge dachten" en als de plaats waar door vu rige prinsgezinden een tribunaal werd gevormd, hetwelk de overtuigde patriot mr. Gerrit Buyskens, die tot schout en dijkgraaf van Den Burg was aangesteld, dwong het eiland te verlaten en bij de Gecommiteerde Raden ontslag aan te vragen, waarin tenslotte met veel aarze ling bewilligd werd. Tenslotte zou Van der Vlis Van der Vlis niet zijn als hij niet op pag. 227 zou betogen: „Wie echter zijn ogen verlusti gen wil bezoeke eens de voormalige her berg „De Vergulde Kikkert" in de Gra venstraat, die zo lang in het dorpsleven een belangrijke plaats ingenomen heeft. Het onderstuk van dit gebouw, dat ge lukkig op de monumentenlijst is ge plaatst, werd volkomen verknoeid, maar de trapgevel is nog intact en in een van de kamers zijn alle wanden betegeld. Wat een prachtig gebouwtje om op te knappen. Waarom werd daar het museum niet ondergebracht?" Belangwekkend is ook het artikel over de historie van de „Vergulde Kikkert", opgenomen in de Texelse Courant van 6 februari 1954. Het gebouw kan worden aangekocht voor een bedrag van 8.000,Het ach tergedeelte van het gebouw is thans woonhuis, hetwelk aan de familie Coe- vert verhuurd wordt voor een bedrag van 6,per week; terwijl het voorste gedeelte thans als opslag- en pakhuis ruimte gebruikt wordt. Tot voor kort werd dit gedeelte gebruikt als garage en herstelwerkplaats voor landbouwtracto- ren. Voor het voorste gedeelte wordt door de huidige eigenaar een wekelijkse huur van 8,— ontvangen. Het ligt in ons voornemen om de huur overeenkomst voor het voorste gedeelte op korte termijn te beëindigen, waar wij van mening zijn, dat het gebruik, dat van dit gedeelte wordt gemaakt, niet bevor derlijk is voor het behoud van het ge bouw. Wij nemen echter aan, dat voor dit gedeelte tot aan de tijd, waarop een re stauratie van het perceel tot de mogelijk heden gaat behoren, tegen nagenoeg ge lijke voorwaarden een meer passende gebruiksovereenkomst zal kunnen wor den aangegaan. Verwacht mag dus wel worden, dat het gebouw gedurende de overgangstijd een bruto opbrengst van plm. 700,per jaar zal opleveren, waardoor een redelijk rendement van het gebouw gedurende deze tijd wel gewaarborgd lijkt. Wat de toekomstplannen voor het on derhavige gebouw betreft, delen wij U mede, dat wij van mening zijn, dat het gebouw na een restauratie het beste tot zijn recht zou kunnen komen, indien door een gebruik in de culturele of socia le sfeer wederom zou kunnen worden aangesloten bij het gebruik, dat gedu rende meer dan twee eeuwen van dit gebouw als centrum van het culturele leven werd gemaakt. Wij maken U er in dit verband op merkzaam op, dat op de plaats van dit gebouw in het tervisiegelegde uitbrei- dingsplan-in-onderdelen voor Den Burg een openbaar of bijzonder gebouw is ge projecteerd, zodat ons een punt van over weging lijkt te onderzoeken in hoeverre er mogelijkheden zijn om dit gebouw t.z.t. in een groter geheel aan te passen, doch vastomlijnd zijn de plannen nog geenszins. Resumerende menen wij, dat de on derhavige aankoop voor de gemeente van groot belang is te achten om het be houd van dit historische en monumen taal belangrijke perceel veilig te stellen en dat bedongen koopsom redelijk is te achten. Wij geven U dan ook in overwe ging conform bijgaand raadsbesluit tot aankoop van het betreffende perceel te besluiten. op oude, niet in gebruik zijnde bunkers te staan. Het uitzicht zal dus uniek zijn en het ligt voor de hand, dat men geen grootscheepse reclame-campagne behoeft te ontwikkelen om ze straks bevolkt te krijgen, want de tarieven liggen werke lijk op het pak-weg-peil: 70,per week voor een vier-persoons kamphuisje en 90,voor een zes-persoons. De kamphuisjes worden evenals de eerder in gebruik genomen tenthuisjes en woonbunkers van alle gemakken voor zien: elektrisch licht, stromend water, butagas om te koken en last but not least gerieflijk gemeubileerd. Komend voorjaar zal voor de kleinste kleuters in het centrum een pierebad worden aangelegd, zodat zij te allen tijde en hopelijk onder een stralende zon, ziil- len kunnen genieten van het gezegende vakantieoord Texel.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2