Texel vijftig jaar badplaats GYMNASTIEK In verband met de u.l.o.-avonden zal de tweede gymuitvoering bij voldoende belangstelling niet op 29 maart, doch op 5 april worden gehouden. U kunt zich t.m. zaterdag a.s. nog opgeven voor kaarten bij de heer C. Mets, Weverstraat. Aan de hand van de aanvragen zal worden beslist of de uitvoering door kan gaan. ZONNESTRAAL-N. V.V. T.B.C.-COLLECTE De Zonnestraal-N. V.V. t.b.c.-collecte wordt ook dit jaar weer vroeg in het jaar gehouden. Voor velen een tijd, dat de verdiensten niet aan de hoge kant zijn. Maar toch nemen we de vrijheid om een dringend beroep op Uw offer vaardigheid te doen. De t.b.c. wordt langzaam maar zeker bedwongen, maar overwonnen is ze nog niet. Er is dan ook nog steeds veel geld nodig om dit kwaad te bestrijden en wij verzoeken U daarom vriendelijk met milde hand te geven als de collectrices deze week bij U aan de deur komen. Wij rekenen op U. Comité Texel. MAGAZIJN WITTE KRUIS Het magazijn van het Witte Kruis in Den Burg is a.s. donderdag tot en met maandag geopend van 2 tót 4 uur. VRIJDAG 8 MAART WERELDVROUWENGEBEDSDAG De Koog, Jeugdhuis, Wereldvrouwen- gebedsdag. Aanvang 8 uur. Den Burg, Geref. Kerk, Wereldvrouwen- gebedsdag. Spreeksters mevr. Goeden- dorp en mevr. Van Sluijs. Oosterend, Doopsgezinde kerk, 7,45 u. precies. Wereldvrouwengebedsdag voor Hervormde, Gereformeerde en Doopsge zinde vrouwen. Bus rijdt van Oudeschild over De Waal naar Oosterend. Den Hoorn, ,,Ons Huis", 8 uur, Wereld vrouwengebedsdag. Samenkomst van christenvrouwen. POSTZEGELNIEUWS Maandag 11 maart houden wij in Hotel „De Graaf" onze vijfde ruilavond. Op 29 april a.s. houden wij onze laatste avond van dit seizoen. De vorige ruilavond werd als vanouds weer druk bezocht en vele zegels ver wisselden van eigenaar. Ook konden we weer een aantal nieuwe leden noteren, zodat we thans de honderd leden zeer dicht zijn genaderd. We verzoeken de leden zoveel mogelijk tijdig op de ruil- avonden aanwezig te zijn. Waarschijnlijk zijn maandag de nieuwe zegels van de Ned. Antillen verkrijgbaar. S.V. Texel Uitslagen van zondag: RKAFC-Texel 0—3; Texel 2-Schagen 3 51; Texel a-Schagen a 51; Texel c- Schagen c 50. Dat is wel een buitengewoon gunstige dag voor de Texel-familie geworden. Alle vier te spelen wedstrijden werden evenzoveel overwinningen. Texel 1 op bezoek bij RKAFC speelde bepaald beter en onze verdediging gaf geen schijn van kans, terwijl onze aan val heel behoorlijk spel gaf te zien. Reeds voor de rust nam Texel door Ruud de leiding, terwijl Cees en Ab in de 2e helft de voorsprong vergrootten en zelfs werd nog een 2e treffer van Ab afgekeurd. Texel heeft deze wedstrijd zeer verdiend gewonnen. Texel 2 won met flinke cijfers van Schagen 3. Voor de rust met de wind in de rug, wist ze een 20 voorsprong te nemen. In de 2e helft kon S. meermalen aanvallen en moest onze defensie dik wijls handelend optreden en kon Arie zijn talenten tonen èn dat zat rustig. T. bepaalde zich tot snelle doorbraken en slaagde erin voor de 3e maal te scoren, waarna S. uit een corner tegenscoorde, waarna Henk en Henny elk voor een knap doelpunt zorgde. Een prettig resul taat èn zeer zeker voor de jarige Siem. Om 12 uur bonden adsp. c tegen Scha gen c de strijd aan. T. had het voordeel van de wind en nam direct het initiatief en zo dirigeerde Henk en ook Teun de ene aanval na de andere, lieten met beste combinaties een keurig spelletje zien, waartegen S. zich met de grootste moeite staande kon houden en dat duurde dan ook niet lang. S. kon de druk en het tempo niet houden en met de rust stond het al 40. We verwachtten dat S. na de rust meer in de aanval zou komen, maar het was weer Texel, dat de toon aangaf, al hoewel het spel van voor de rust beter was. Nog eenmaal moest het handige S.-keepertje vissen en had Texel zich weer wat steviger op de bovenste plaats genesteld. Prima gedaan, jongens! Dank aan de leiding van de heer P. Keijser. Direct hierna traden de A.-ploegen, onder leiding van de heer Nic. Ran, aan voor de belangrijke strijd om de leiding in deze afd. Er ontwikkelt zich een snelle partij voetbal en we zien twee mooie jeugdploegen fair strijden om de punten. Direct neemt Texel enige ge vaarlijke aanvallen en blijkt, dat de S.- keeper wel van prima gehalte was. Tel kens redde hij op prima wijze. Uit een der eerste S. aanvallen wordt de bal door het midden gespeeld, de achter hoede deed onzeker, de middenvoor komt alleen op Tonny af, die wel uit loopt, maar de bal laat slippen, waar door hij zijn kans niet miste. Texel rea geerde fel en spoedig was 't gelijk. Keu rige passen van Niek, mooie demara- ges van Hans en Peter, snelle acties van Joh. en keurig werk van Ide en dit alles goed gesteund door halfs en achterhoede, maakte het geheel tot een goede sport uiting. S. kon het niet houden en regel matig werd de stand opgevoerd. Einde 51 en een concurrent voorlopig terug gewezen. Dank voor de prima leiding. Het zal Heyno goed doen. Hij maakt het goed en zal weer spoedig hersteld zijn. Houwen zo! A.s. zondag Texel 1 en 2 vrij. Texel a gaat naar BKC a; Texel c naar ZAP c en Texel b naar ZDH a. Tot zaterdagmiddag 3 uur op het terrein. REISCLUB GEURTS De heer C. Geurts, hoofd ener school te Haarlem, stichtte tien jaar geleden 'n reisclub, die voor haar leden buiten landse reizen organiseert naar practisch alle landen van Europa. Deze hobby van de heer Geurts is zó gegroeid, dat men reeds met vele tou ringcars reist. Correspondente van deze reisclub op Texel is mevr. A. Tiessen- Spaans, Warmoesstraat 59 te Den Burg, die gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt. Voor bijzondere reizen zie men de advertentie in dit blad. HEDEN: V.P.R.O.-AVOND Heden zal de V.P.R.O. haar bekende ontspanningsavond aanbieden. Het pro gramma wordt weer verzorgd door het gezelschap Benny Vreden en dus mogen wij deze avond weer met hooggespannen verwachtingen tegemoet zien. Ieder jaar mag de V.P.R.O. zich over een grote op komst verheugen en de hedenavond op te voeren revue, onder de titel „Seizoen opruiming" spant stellig de kroon van wat wij op Texel gezien hebben. Behalve Benny Vreden werken weer mee: Kitty Knappert, Mieke Kemmers en Piet Ekel. namen, die garant staan voor een avond van amusement op hoog peil. GOEDKOPE GROENTE EN FRUIT Ook maandag stond de markt weer in het teken van de groente-oorlog. Zowel de „Overkant" als de Texelse, verenigde groentehandelaren waren weer als felle concurrenten actief. Het publiek heeft weer met volle tassen geprofiteerd, ja, er was veel belangstelling voor de aan biedingen tegen prijzen, die wij op Texel fantastisch laag vinden. Uit alle wind streken waren de huisvrouwen naar het centrum 'van Texel getogen om deel te nemen aan de groenteslag. De belang stelling concentreerde zich overigens hoofdzakelijk op slechts één stalletje, wat velen als een voor de hand liggend feit beschouwden. INGEZONDEN GROENTE-OORLOG? Althans volgens de groenteboeren. Deze vragen of ze moeten worden ge boycot. Dat lijkt me niet nodig. Maar wat men maandag op de markt zag, kwam wel op hetzelfde neer. De groen teboeren schermen met hoge vrachten en willen een redelijke beloning. Nie mand zal hen die misgunnen. Maar ik geloof niet, dat er één consument op Texel te vinden is, die aan die redelijk heid gelooft. De groentehandel heeft zelf de boze geesten opgeroepen! Ze heeft hier een klimaat geschapen, dat uiter mate aanlokkelijk is voor de handel van de vastewal, die zeker ongeveer dezelfde kosten moet maken. Ook hier is een groenteboer, die zelf zijn groenten van de veiling haalt, merkt u dit aan de prijzen? Integendeel. Zeker, men ziet de groenteboeren hier kris-kras door el kaar van het ene uiterste naar het an dere vliegen. Zoudt U dat niet wat kun nen coördineren? Zie de melkhandel! De consument merkt het hier nooit als de groente doordraait. Miljoenen kroppen sla gaan naar de belt en u betóalt nog rustig 20 - 30 cent. In feite geloof ik, dat in vele gezinnen te kort groente en fruit wordt gegeten, oorzaak te duur en dit terwijl de groente soms doordraait. Hier ligt een ernstig probleem. De tuinder ziet z'n kostelijk product naar de belt gaan en de consument kan niet volop eten wegens te hoge prijs. In de week, dat de Schager handelaar 3 kg mooie goudreinetten voor ƒ1,verkocht, be taalde ik 75 cent voor 1 kg appelen. Sprekend is ook als men in de zomer de mening eens vraagt van gasten over de prijzen hier. Ook dan komen de groenteboeren er het slechtst af, terwijl zij mij ook wel zaken hebben genoemd, die voor de stad zeker niet onderdoen. Nee, de groenteboeren behoeven niet op de solidariteit van de consument te re kenen, trouwens hun medestanders, de middenstand zag men ook de groente van de markt halen. Dit zegt toch veel en ik kan ze nog geen ongelijk geven ook! Eet maar veel groente en fruit, er is nof» zat! Een consument. ODE AAN TEXEL Texel, o Texel, wij hebben je lief, Zoals je hier ligt in de zee. Jij bent en blijft altijd het schoonste op aard! Met jou zijn wij blij en tevreê Wij dwaalden als kind reeds lanqs velden en strand, Genietend je schoonheid en pracht Jou duinen en plassen, jou vogels bij tal, Worden nergens ooit schoner gebracht. Aan jou dus, Goud Boltje, een eresaluut Men noemt jou „De Parel der zee". Aan jou zijn reeds duizenden harten verpand, En draqen jouw rust in zich mee. W. B. ONDER DE POMP Hewe ze bee de TESO personeel ontslagen? Hoe kom je deer bee? Ik docht dót er een paar an het stretemake ware. Welninnet man, die lage op de street om wat drank op te slobberen uut die dammezaan, die ze folie late hewe. Die derde had zeker een verjongings kuur ondergaan, want die lag er in te suuge mit een rietje. WIE WONNEN DEZE PRIJZEN? De verslagen van enige uitvoeringen volgen woensdag. Hier alvast de nog niet afgehaalde prijzen van de verloting gehouden in Midden-Eierland: paars 129, 231, 258, 363, 470 en 505; blauw: 101, 103, 242; oranje 980. Af te halen aan de school. (INGEZONDEN) Geachte Redacteur, In aansluiting op Uw artikel „Groen teboeren namen de handschoen op": ko men deze Groentemannen even met het zout als het ei op is. En waarom? Het is iedere Texelaar bekend, dat onze Texelse groenteboeren wel van prijzen nemen wisten. Nou, dat is ieders goed recht, doch als eerlijke, gezonde zakenman, en vooral in groenten, moet men met de markt op en neer gaan. Hier merkten we op Texel heel weinig van. Hoort U de klachten nog van onze bad gasten, van „wat is de groenten hier toch duur". Maar nou komt het. In heel Uw arti kel verzwijgt U iemand, die de groenten en fruitprijzen op Texel omlaag deed vliegen. Dit is de man, die al meer dan een jaar de markt kwam en blijft be zoeken, een man, die nu al wekenlang het Texelse publiek in een Groentehal zaterdags de gelegenheid geeft goedkoop aan groente en fruit te komen. Deze hardwerkende man, welke voor zijn ge zin heel Texel van de goedkope produk- ten laat profiteren, verdient zeker een pluim op de hoed. Hier moet het Texelse publiek zorgen en denken, dat deze man in staat moet blijven U van goedkope groente en fruit te blijven voorzien. Deze komt nog over heel Texel bij U aan huis ook. Wat de Texelse groenteboeren zeggen over hoge vrachtprijzen is flauwe kul. Ze hadden dan eerder de koppen bij elkaar moeten steken en één groenteman de veilingen laten bezoeken en voor allen gezamenlijk inkopen, dan komt men ook met een vrachtauto over, en ligt de kost prijs even hoog als voor wie dan ook. Voordat de groentehal geëxploiteerd werd, zag men hier in de winkel de ba nanen geprijsd voor 1,90 2,per kg Groentehal 1,50. Nu overal. Een appel van 70 - 80 ct. per kg ziet men nu niet meer. Nee, de stunt, die de Texelse groente- handel nu uithaalt, noem ik zeer fout. Als je je handel maandag weggeeft, 15 sinaasappelen ƒ1,en morgen koop je aan de deur 7 a 1,Nee, dat is niet gezond. Wie werkt mag eten, èn verdie nen, daar is niemand, die dat kwalijk neemt. Nee, groenteboeren, dit is geen nor male transactie. U had hier zelf eerder heel veel aan kunnen doen. Een wel denkend Texelaar zal de groenteboer, die ons al langer dan een jaar van goed kope groenten en fruit heeft laten pro fiteren nu aan de markt en ook zater dags in zijn rijk uitgestalde groentehal waarderen. J. C. Rijk, een wekelijkse klant van de Groentehal. GROENTE-OORLOG OP TEXEL INGEZONDEN Geachte redactie, Zoudt u dit voor mij willen plaatsen in uw courant? Bij de inzender van het artikel over de groente-oorlog rijst de vraag of de groentehandel van Texel nog gewaar deerd of dat deze moet worden ge boycot. Wel nu, geachte inzender, het scheelt veel met de prijzen van hier of die van de vaste wal. Ik ben het, evenals vele Texelaars, met de Texelse groenteboeren niet eens. Wat het bederf betreft, wel 'n Texelse tuinder, die vroeger bij de ge meente, op Texel gewerkt heeft, zei hiervan het volgende: De groenteboer heeft schade, bederf? Wortelenkruinen en koolstronken. Dat komt op de mest vaalt, de groente of het fruit, waar plekjes aan komen, gaan voor veel min der aan de man, met evengoed nog winst. Dan diezelfde man, de tuinder. Er kwam een groenteboer om wat appelen, maar hij wilde zo'n schandalig lage prijs beta len, dat de tuinder zei „Man, hoe krijg je het in je hoofd om dat te durven vra- gen". Welnu, wij Texelaars zijn dan ook blij, dat de overkantse groenteboer hier op Texel zijn artikelen tegen de gewone prijs aan de mensen verkoopt. De tuin der heeft zeker géén waardering nodig!! Wij zijn geen bedelaars of voor liefda digheid in de weer, zo staat er. Nu is het zo, de groenteboer aan de vastewal heeft ook zijn lange afstanden, wel lan ger dikwijls dan hier. Maar dat gaat met velen daar nog met paard en wagen langs de deur. Die kun je hier wel tellen, dat zijn er hier maar drie, de anderen allen met auto's. Daar moeten hier de klanten dan ook maar extra aan betalen, omdat Mijnheer de groenteboer hier maar met de auto kan rijden. Dat hij in een auto rijdt, dat is daar aan toe, maar dan moet hij dat niet doen ten koste van de bevolking. Nee, Texelse groenteboe ren, het moet anders en het kan anders. Jullie moeten niet denken, dat de be volking achterlijk is. Het blijkt toch aan alles dat het anders kan. Texelse groenteboeren, wees ver standig en geef de concurrent van de vastewal de hand en geef toe, dat je fout hebt gehandeld, dat zou een ver standige daad zijn. Enige Texelaars. (De kritiek, die deze inzender uit oefent op de wijze van transport, is eni germate misplaatst, daar practisch alle middenstanders hun artikelen tegen woordig per auto bezorgen, dikwijls zelfs per luxe auto. Waarom? Omdat dit eco nomisch verantwoord is. Allen werken ze voor de winst en allen komen ze er. Ook de meeste kruidenierswaren worden per auto bezorgd, terwijl er zeker geen reden is om een kruideniersoorlog te ontketenen. Bovendiendie over kantse concurrent komt bij óns altijd per auto voorrijden. - red. Texel 50 jaar badplaats. Ja, we gaan jubileren en hopen, dat dit feestelijke feit inderdaad op waardige wijze zal worden gevierd. De victorie - want het vreemdelingen verkeer werd een miljoenenzaak - begon met de bouw van het Badhotel te De Koog op 15 januari 1907. C. Huisman was voor.9.095,de laagste inschrijver en A. Krijnen, een Helderse firma, voor 14.581,de hoogste. De aanbesteding vond plaats in Hotel Texel, dat toen ruim tien jaar oud was en wel voor rekening van de heer J. Flens Pzn. Bouwkundige was de heer M. A. te Nuyl. „Hiermede zijn de eerste stappen gedaan om van Texel een badplaats te maken, een begin dat vèrreikende gevolgen kan hebben, in dien het mocht gelukken om straks de stroom van reizigers - toeristen en in een zeebad gezondheid zoekenden - voor een deel naar het Noordzeestrand aan De Koog te leiden. Een badhotel is dan een onmisbare eis; de heer Flens heeft de rnoed, die eerste stap te doen, moge het hem tot gewin zijn". In juni 1907 werd het badhotel geo pend. „De Koog 25 jaar badplaats", schreef de Texelaar in 1932 en in dat zelfde jaar kon het zilveren jubileum van de N.V. TESO worden gemeld. Het toe risme en TESO zijn niet meer los van elkaar te denken: zonder dat toerisme zouden wij zeker niet een schip hebben THEEZET-DUEL OP TEXEL Op dinsdag 12 maart zal in „De Lin- deboom-Texel" resp. om drie uur voor de scholieren en om acht uur voor de huisvrouwen een z.g. theezet-duel wor den georganiseerd door het theebureau voor Nederland. Dit duel is bedoeld als plaatselijke wedstrijd in de competitie voor het kampioenschap theezetten van Noord-Holland. Tevens zullen enige iilms worden vertoond. MINISTER KOMT PER VLIEGTUIG Wii meldden, dat minister Cals op dinsdag 12 maart a.s. de h.b.s. officiéél in gebruik zal stellen. Zijne Excellentie is voornemens om de tocht naar Texel per vliegtuig te maken. Ook de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, dr. Prinsen en enige hoge autoriteiten van het ministerie van onderwijs, zullen deze officiële opening bijwonen. Omstreeks kwart over tien zal het toestel op vlieg veld Eierland aan de grond worden ge zet. Om half elf begint dan de bijeen komst in „De Lindeboom-Texel", waar bij van de Vastewal o.a. de directeuren van de middelbare scholen te Den Hel der aanwezig zullen zijn. Vanaf half één zal de school kunnen worden bezichtigd. GROENTE-OORLOG OP TEXEL INGEZONDEN Het is dan eindelijk zover gekomen, dat er openlijk in uw blad een lans moet worden gebroken voor de groentehan del op Texel. Dat is te betreuren want als er al veel eerder getracht was de handen ineen te slaan, dan zou het nu zover niet zijn gekomen. Maar het is eenmaal een eigenschap van ons volk, dat men alleen verzamelen blaast, als de nood aan de man komt. Het is een feit, dat op Texel een ern stige handicap wordt ondervonden van zijn ligging ten opzichte van de veilin gen op de vaste wal. Daardoor immers worden de transportkosten hoger en de kans op verlies door bederf vanwege de lange reizen, veel groter. Alle uitlatingen, dat de groente en het fruit op Texel veel duurder zijn, kun nen naar het rijk der fantasie worden verwezen. Zeker, de prijzen zijn hoog, maar in vergelijking met die in de stad (waarmede ik bedoel de betere zaken) in slechts enkele gevallen iets hoger. Maar dat kan dan nog een kwaliteitsverschil zijn. Er wordt helaas al te zeer de grote fout begaan, dat vergelijkingen worden gemaakt met winkels in de volksbuurten. De Texelse groentehandel is er ten zeerste bij gebaat, dat U het gehele jaar goede kwaliteit wordt geleverd. Aange tast fruit of verlepte groente moet dus worden weggegooid en weet U welke bedragen daarmee gemoeid zijn? Weet U wat er op Texel te veel vergeten wordt; dat men er verwend wordt, waar door er hoge eisen worden gesteld ook aan de inkoop door de handelaren. Men kan dan niet zoals bij de markthandel, met wat mindere kwaliteit bij de klan ten komen. Want op de markt bent U geen klant, daar bent U alleen afnemer. Hoe het zij, dat de Texelse groente handel het zonder Uw medewerking niet kan klaren, is wel duidelijk. Men kan de burgerij niet beletten, dat het op de markt zijn inkopen doet als het daar voordeliger denkt te slagen. Er zijn evenWel nog andere mogelijkheden, die ertoe kunnen bijdragen, dat de prijzen niet verknoeid behoeven te worden. Daartoe dient het gemeentebestuur mede te werken bij het toezicht op de af gifte van ventvergunningen en het ex ploiteren van zogenaamde groentehallen. Tenslotte kan ook de TESO een belang rijk aandeel daarbij hebben door de Texelse handel tegemoet te komen bij de vervoertarieven. Zij is er terecht trots op, dat het vervoer van personen en goederen in Texelse handen is. Maar dan moet zij eigen handel steunen, waar mede ook de Texelse bevolking gebaat is. Heb ik teveel gezegd, dat bij dreigend gevaar de handen ineen geslagen moeten worden? Niet echter door te beweren, dat er door de middenstand toch al ge noeg verdiend worden. Dit zijn geen steekhoudende argumenten doch slechts veronderstellingen. Alleen door geza menlijk de schouders onder de Texelse handel te zetten, zowel door overheid als burgerij, kan Texel zijn zelfstandige plaats behouden. Stedeling. kunnen laten bouwen van meer dan een miljoen gulden en met een of twee re- serveboten. Zonder het toerisme zou De Koog nog steeds een gehucht zijn geble ven, zoals wij het dorp op een omstreeks de eeuwwisseling genomen plaat door W. L. Bakker kunnen aanschouwen: een paar boerderijen, een school, het huis van de bovenmeester, een paar, soms mei plaggen bedekte huisjes. Aan de rand van een nog onbeboomd duin. Het dorp De Koog omvat thans dan ook grotendeels huizen, die nog vrij nieuw zijn. Die uitbreiding is na de oor log belangrijk toegenomen en op het ogenblik raakt de Minister Ruysweg al aardig „vol" gebouwd. Dat „vol" plaat sen wij tussen aanhalingstekens, want gelukkig wordt alom voor voldoende ruimte rond de woning zelf gezorgd. De toerist heeft nu eenmaal het verlangen naar rust. Hoog op het hoogste duin troont nog altijd het badhotel, zij het dat dit het wederopgebouwde hotel is, want tijdens de oorlog gaven de Duitsers opdracht tot het slopen van dit gebouw, terwijl nog enkele andere gebouwen o.a. „Het Mie rennest" met de grond gelijk gemaakt werd. Deze gebouwen zouden de vijande lijke schepen een baken in zee zijn. In De Koog zelf moge ook heel wat veranderd, uitgebreid en gemoderniseerd zijn, met voldoening zal de toerist con stateren, dat de typisch Texelse sfeer, de aard van de bevolking nog even gastvrij is als vroeger, toen de grote, hoge auto van de familie Rab zo ongeveer de enige automobiel was, toebehorend aan op Texel logerende gasten. Het is wat drukker geworden, als wij een vergelijking maken met het dorp van vóór de oorlog, maar te druk is het gelukkig nog niet geworden en wij zijn cr daarom van overtuigd, dat de toerist hier nog steeds vindt wat hem naar het gouden boltje doet trekken. Dit is mede te danken aan het feit, dat er een stuk Marsdiep tussen Texel en het vasteland zit. In dit opzicht ook een prettig feit, dat wij op een eiland wonen. 50 jaar badplaats. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de VW en de Kogers zelf dit jubileum niet onopgemerkt voorbij zullen laten gaan. Het moet natuurlijk herdacht worden. Een gelukkige omstan digheid is, dat het feit juist aan het begin van het seizoen staat. Of er reeds een feestcommissie is be noemd, is ons -nog niet bekend, maar mogelijk is de organisatie van een en ander een kolfje naar de hand van de actieve Oranjevereniging? Temeer, waar het eerste hotel naar onze landsvrouwe genoemd werd. HULDIGING Z.D.H. De actie van het comité voor het kam pioenschap van ZDH loopt prima. Wie niet bezocht is en toch iets zou willen geven, kan dat doen bij de heer Jac. Boon Kzn. UITVOERING VOOR HOORNDER KLEUTERSCHOOL Voor de kas van de Hoornder kleu terschool werd vrijdag- en zaterdag avond een toneelstuk opgevoerd in Loodsmans Welvaren. Het stuk „Eén die niet geteld wordt" trok beide avonden een volle zaal. De toneelgroep kan te rugzien op een uitstekende uitvoering. Het zware stuk werd prachtig ge speeld en ook de rolkennis was prima in orde, terwijl er maar vijf weken ge repeteerd is. Allemaal verdienen ze een pluim, maar Gerda Bakker deed er nog korter over, want een week voor de uit voering nam zij de rol over van Nelly Lap, die door omstandigheden verhin derd was. Mevr. J. Beumkes-de Radder zorgde voor het kapwerk en dit was weer goed verzorgd. Het stuk was zwaar. Dank zij het boeiende spel werd intens meegeleefd met de fam. Hermsen en menigeen pinkte een traan weg. Het gezin Herm sen bestond uit vader Arnold '(IJ. Kik kert), een fabrikant op een dorp en moeder (mevr. H. Lap-Schrier), Alfred (G. Kiljan), zoon uit het eerste huwelijk van Hermsen, en Henny (Fien Slegh), hun dochter en zoon Tom (W. Kikkert). Als kind merkte Alfred al dat zijn tweede moeder geen echte moeder was en voelde zich achtergesteld bij de an dere kinderen. Op 18-jarige leeftijd trok Alfred de wijde wereld in, omdat hij zich teveel voelde. Na 14 jaren zwalken, waarbij hij een vriend ontmoette (G. Slegh), kreeg Alfred kennis aan Annie Bossers '(Gerda Bakker), een dochter van Hein Bossers( S. Zijm) een verpleegde in het Oudemannenhuis. Door een lage streek van zijn vriend Frits ontstond er tussen Alfred en Annie een kloof, waar na Annie in de verpleging ging. En zo trok Alfred weer naar huis, moe en afgemat van het harde leven. Maar thuis vond hij nog geen verzoening met zijn moeder en zo trok hij weer naar de stad, waar hij een kamer huurde bij juffrouw van Bergen (M. Lap) en als kunstschilder leefde. Maar steeds meer sloopte de ziekte hem en zo vonden vader, broer en zuster hem in zijn ka mer. Ze namen hem mee naar huis, waar hij verpleegd werd door Annie, die later weer bij hem kwam. Maar toen de dokter (M. Witte) de fam. op het ernstigste voorbereidde en vertelde, dat Alfred op iets wachtte, voerde moeder een harde strijd met haar eigen hals starrigheid, maar toch bezwijkt ze en de verzoening komt voor Alfred heengaat. Verder speelde mee T. de Leeuw, als tuinman bij Hermsen. Als souffleur trad op S. Hin. Na afloop dankte mevr. L. Bruin- Trooster als voorzitster van het kleuter- schoolbestuur allen, die hadden meege werkt de uitvoering te doen slagen. Iedere speler was er in geslaagd zijn rol zo te spelen als de auteur het be doelde. Z.D.H.-nieuws Het eerste elftal speelde gelijk, 44, tegen Berdos 2 in een kampioensstem ming. Voor de wedstrijd werden door Berdos bloemen overhandigd. NA Or mijn een het praa zijn leidi volg' VI D( dat Koo; in d ding een was dat stur wen dat vooi Z< van lijks var( den: din| der nad reec den sen tegc kon ver: mei

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2