9 rocn /wa in het harL, vemdB matras RANG is alleen RANG als er RANG op staat. 1ïTexels r.h.b.s. officieel geopend 2kurm}\r*huid Vp0? Lunter Uw maaitijd hoeft U niet op te breken JeK ikhe rijzi ZATERDAG 16 MAART 1957 71e JAARGANG No. 7129 =TEXELSE«COURANT ir Uitgave N.V. t-h Langeveld de Rooij 1 Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm •t' Ook de terugtocht naar de Vastewal maakten minister Cals en de commissa ris der koningin, drM. J. Prinsen, door de luchtHierboven ziet U minister Cals aan boord gaan van een der twee „Beaver"-vliegtuigjes' Tweede van links burgemeester De Koning, vierde van links de commissaris der koningin. Het is ook ons Texelaars bekend, dat het minister Cals de laatste tijd niet gemakkelijk wordt gemaakt: niet alleen vraagt het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen dag in, dag uit zijn bijzondere aandacht, maar daar naast dient Z.E. op z'n qui vive te zijn ten aanzien van de onrust, welke allen, die bij het onderwijs zelf betrokken zijn, aan de dag leggen. Wij nemen gaarne aan, dat de minister er - zijn drukke ambtsbezigheden ten spijt (of juist in ver band daarmede?) wel eens naar verlangen zal om aan die voortdurende aandacht te ontsnappen Welnudinsdag is dat Z.Euitstekend gelukt, want het plan, om een dagje naar het „gelukkige eiland, geliefd om zijn rust" uit te wijken, werd met goede uitslag bekroond en de 12de maart kon geheel volgens het programma wor den uitgevoerd. Alles werkte mee, vooral het weer, dat een zeer bijzondere factor was, want de minister was voornemens om op een bijzondere wijze naar Texel te reizen en wel door de luchtZ-E. won ook de commissaris der Konin gin, dr. M- J. Prinsen, voor dit plan en zo kon die dag om 9,25 uur bij een stralende voorjaarszon op vliegveld Valkenburg het contact met de aarde ver broken worden om veertig minuten later in een heel wat rustiger oord het mïJcontact met de wereld te hernieuwen: Texel's luchtvaartterrein behoort onge- t "*iwijfeld nog steeds tot de eenzaamste vlieghavens van Nederland! 2 ai vo< d ng li -i pi 3 h< noe ;t beb ts Tes l w ch( c 1 De tocht was zeer vlot gegaan en eer der dan verwacht kwamen de twee vlieg tuigen boven het eiland. Op dat moment drukte de chauffeur, die een glanzende slee over de Postweg stuurde, wat krach tiger op het gaspedaal, want hij had op dracht burgemeester C. de Koning naar het vliegveld te rijden, waar onze Eerste Magistraat het hoge gezelschap zou ver welkomen. Nu, prompt op tijd arriveerde burgemeester De Koning op het terrein, zodat „Texel" zelfs een „te vlot Den Haag" geen kamp gaf! De bijeenkomst, welke aan de offi ciële opening van de rijks h.b.s. vooraf ging, werd door een groot aantal geno digden bijgewoond. De directeur van de r.h.b.s., de heer C. van der Eijk, richtte zich allereerst tot minister Cals: „Wij stellen het allen zeer op prijs, dat U de tijd heeft kunnen vin den en de moeite heeft willen nemen om de reis naar Texel te maken. Dat ook de commissaris der koningin, dr. M. J. Prin sen, bij deze gelegenheid aanwezig heeft willen zijn, is een bewijs voor de belang stelling voor wat er op Texel gebeurt en ook voor de belangrijkheid van deze ge beurtenis. Voorts richtte de heer Van der Eijk zich in hartelijke bewoordingen tot dr. J. B. Drewes, chef van de afd. VHMO van het Ministerie van O. K. en W., dr. J. P. C. de Boer, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, dr. J. W. Blom, directeur van de r.h.b.s., ,.een goede buur", de commandant mari tieme middelen te Willemsoord, kapitein ter zee A. C. M. de Neeve, de comman dant van „De Mok", majoor A. Noot, ir. J. Scheurkogel, directeur van Onder- houds- en Uitbreidingswerken Rijksge bouwendienst, de heer J. M. Vlaming, districtsbouwkundige, de heer P. Goed hart van de MAVEM, die de bouw uit voerde, de heer J. F. Ie Blansch, voorzit ter Kamer van Koophandel, burgemees ter en wethouders van Texel, de voltal lige gemeenteraad, de gemeente-secreta ris, de commissie van toezicht, de hoof den van de scholen, en voorts waren vrij wel alle ouders aanwezig en last but not least de leraressen, leraren en leerlingen. De heer Van der Eijk vertelde aller eerst iets over de voorgeschiedenis. „In het verleden en ook nu nog, gaan gere geld Texelse kinderen naar middelbare scholen op het Vasteland; in enkele ge vallen woonden zij bij familie of kennis sen of in een pension, maar de meeste leerlingen moesten dagelijks de reis naar Den Helder ondernemen. Als in de win ter ijsgang het normale verkeer onmo gelijk maakte, konden ze öf niet naar school öf konden ze van school niet meer naar huis, zodat dan snel een onderdak moest worden gezocht in Den Helder Dit vormde een ernstige belemmering voor de studie en dat velen toch slaagden is een bewijs van hun bijzondere gaven van verstand en doorzettingsvermogen, maar er waren er toch velen, die hier door mislukten, terwijl zij onder gun stiger omstandigheden ongetwijfeld met succes de middelbare school zouden heb ben doorlopen. Nog meerderen zijn nooit aan het middelbaar onderwijs toegeko men, omdat hun ouders de bezwaren te groot achtten. Nu zich echter in geheel Nederland 'n steeds grotere behoefte ontwikkelt aan goed onderlegde, middelbaar gevormde jonge mensen en men alle talenten in de stad en op het platteland de kans wenst te geven, waarop ze recht hebben, is ook voor Texel de tijd gekomen, zijn bijdrage te leveren aan het reservoir van intel lect, waaruit het land moet putten. Dat op Texel, evenals waar ook, die talenten aanwezig zijn, is zonder meer duidelijk. Ik behoef U slechts de naam te noemen van prof. Keesom, de over de gehele wereld bekende natuurkundige, om aan te tonen, dat ook de zeer bijzon dere talenten hier kunnen voorkomen. Texel kan dan ook niet dankbaar ge noeg zijn jegens het gemeentebestuur, dat het initiatief tot de oprichting van de school heeft genomen en de onder- wijsautoriteiten, die dit initiatief hebben gesteund. Wij konden in september be ginnen dank zij de bijzondere medewer king van het gemeentebestuur en van het hoofd van de o.l.s. Den Burg, de heer S. Bakker door in de aula van die school enige lokalen te improviseren. Uit die tijd stamt de naam kartonnen h.b.s., een vondst (uiteraard) van de leerlingen. De heer Van der Eijk noemde de z.g. noodschool zeer aanvaardbaar, belichtte het gemis van een gymlokaal en ver wachtte, dat binnenkort met de bouw van de rest van het noodgebouw begon nen zal worden. Spreker zag in de toe komst voorts plaats voor een A-afdeling naast de h.b.s.-b. Na nog dank te hebben gebracht aan de leraressen en leraren, die zich vaak uren reizen moeten getroosten om hier enkele uren les te geven, gaf spreker het woord aan minister Cals, die vaststelde, dat Den Haag in de stichting van deze r.h.b.s. een bijzondere gebeurtenis ziet. Het verheugde de minister, dat hier zo „intens is samengewerkt en dat hier is verwezenlijkt, wat wij over het gehele land nastreven: een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen, waardoor de ca paciteit van onze jeugd op de beste wijze benut wordt. Inzake de wenselijkheid, de r.h.b.s. uit te breiden met een gymlokaal, moest mi nister Cals wijzen op de noodzakelijke bestedingsbeperkingen; tot troost zij, dat er over de gehele linie gebrek aan gym lokalen bestaat. De minister noemde de namen van een tweetal figuren, waar Texel zeer trots op is: prof. dr. Keesom en dr. Jac. P. Thijsse. Dr. Thijsse heeft eens geschreven, dat een jongen tijdens de Ie# werd afgeleid „door het gekwinkeleer van een vogel", maar het maakt overigens niet uit, of je door een vogel wordt afgeleid dan wel door een straaljager, want de jeugd is overal gelijk. Hier ligt een heerlijke taak voor de opvoeders om de harmonie te vinden, die de jeugd zelf doet ontbloeien. Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester C. de Koning, uit wiens toespraak wij in vorig nummer reeds een en ander publiceerden. Spreker rele veerde de ontwikkeling van het land bouwonderwijs, de stichting van het landbouwhuishoudonderwijs, de bouw of verbetering van scholen, de bouw van 'n b.l.o.-school, de grotere aandacht, welke aan het kleuteronderwijs wordt ge schonken, maar stelde tevens vast, dat er nog verscheidene wensen op vervulling wachten, zowel op het gebied van het lager onderwijs als t.a.v. het kleuter onderwijs en en passant vroeg burge meester De Koning zich af of het niet mogelijk was om ook op Texel een technische (ambachtsschool) school te stichten, mogelijk in combinatie met de betaande landbouwschool. DUS IN DE VERTROUWDE ZAAK THEE-UURTJE IN „DE LINDEBOOM" Als U nu eens van een bijzonder lek ker kopje thee wilt genieten, dan kun nen wij U wel aan enige gerenommeerde adressen helpen van Texelse dames, die metterdaad de thee die plaats weten te geven, welke dit eeuwenoude produkt waard is. Dit is ons gebleken tijdens de door de stichting „Het Theebureau voor Nederland" georganiseerde theezetwed strijden, waarvoor grote belangstelling bestond, 's Middags mochten leerlingen van de landbouwhuishoudschool hun practische kennis toetsen en daarbij kwam vast te staan, dat Irene Brugmans de beste cijfers kon laten noteren. Zij behaalde 87,5 punten. Tweede werd Jannie Lap, terwijl Marie Bakker de eervolle derde plaats bezette. Nr. 1 werd beloond met een fraai theeservies, ter wijl de andere prijzen uit zilveren sui kerlepeltjes bestonden. 's Avonds was wederom een uitge breid gezelschap bijeen. Hier toonde mevr. Veltkamp-Agter zich de meerdere van alle rivalen: zij bracht het tot 90 punten en ging zodoende eveneens met een fraai theeservies - dat reeds in het oressoir pronkt - huiswaarts, terwijl mevr. De Zwart en mevr. Van der Sluijs resp. als 2de en 3de eindigden met als troostprijs een zilveren suikerlepeltje. De winnaressen van het Thee-Duel, zijn automatisch candidate voor het ge westelijk kampioenschap. Blijken er meer dames te zijn met een gelijk pun tental, dan zal een voorselectie nodig zijn. Straks zal de gewestelijke theezet kampioene meestrijden om de landelijke titel tegen de regionale kampioenen uit de andere rayons. Minister Cals heeft zich enkele ogenblikken h.b-s.'er met de h.b.s.'ers ge toond door plaats te nemen in een schoolbank en diverse leerboeken in te zien, stellig minder om zijn kennis op te frissen dan wel om de persfotografen in de gelegenheid te stellen „het" plaatje te schieten- Van links naar rechts ziet U verder: de heer Rosenberg, referendaris bij het ministerie van O., K. en W., dr. de Boer, inspecteur bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, de heer C. van der Eijk, directeur van de Rijks h-b.s- en de heer Boere, leraar aan de Rijks h.b.s. Spreker noemde het een weldaad, dat de Texelse jeugd thans hier ter plaatse middelbaar onderwijs kan ontvangen. Gaarne maakte hij van de gelegenheid gebruik om de minister van harte te danken voor de snelle uitvoering. Dr. Blom prees Texel gelukkig met zijn r.h.b.s. „Het is zeker niet mijn bedoeling om hier in den brede uit te gaan zoeken, welke moeilijkheden er in de toekomst nog voor de nieuwe r.h.b.s. verborgen kunnen liggen, maar het zou ook niet juist zijn om de ogen te sluiten voor het grootste probleem, waarvoor de school in de eerstkomende jaren zal komen te staan, wanneer bij een steeds toenemend aantal klassen het lerarencorps zal moe ten worden uitgebreid. Het vinden van de nodige bevoegde docenten is reeds op dit moment een vrijwel onoplosbaar probleem; over enkele jaren zullen de moeilijkheden nog groter zijn De heer W. J. Jouwersma sprak als hoofd van de Texelse u.l.o. „Toen ik in 1929 hier mijn functie aanvaardde, telde de u.l.o. 45 leerlingen, terwijl 5 leerlin gen de h.b.s. bezochten. De u.l.o. was toen de enige school met voortgezet lager onderwijs. Momenteel telt Texel 500 leerlingen voor het voort gezet lager onderwijs. Ik kan mij daarom goed voorstellen, dat het gemeentebe stuur de laatste jaren heeft geijverd voor de stichting van een r.h.b.s. op het eiland. Het reizen naar Den Helder was een handicap voor de jeugd, een pro bleem voor de N.V. TESO en een last voor de ouders. Men vroeg mij of ik me geen zorgen maakte om concurrentie door de r.h.b.s., maar afgezien van de vraag of het woord „concurrerende in richting" gebezigd zou mogen worden, is hier geen sprake van naijver, omdat iedere inrichting zijn eigen arbeidsterrein heeft. Zeker, wij zullen enige goede leer lingen moeten afstaan, maar dat kan ons slechts verheugen, omdat zij later beter toegerust zullen zijn bij hun poging een plaats in de maatschappij te veroveren. Voorts ligt hier een dankbare, maar moeilijke taak voor de hoofden der scho len, die de selectie ter hand moeten ne men. De heer Jouwersma was ervan over tuigd, dat met de r.h.b.s. een goede sa menwerking bereikt zou worden. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer S. Bakker, hoofd van de dr. Thijsse-school en door de heer C. P. Laan, voorzitter van de oudercommissie, waarna de heer Van der Eijk alle spre kers hartelijk bedankte. Hierna begaf men zich naar de Hoorn- derweg, waar de jeugd reeds bij de vlaggemast was opgesteld en toen de minister, de commissaris der koningin en de vele andere belangstellenden het schoolplein betraden werd het rood-wit- blauw gehesen, waarop de jeugd het eerste couplet van het Wilhelmus zong. Minister Cals werd bij de ingang van het gebouw de sleutel aangeboden door Wiebe Laan. Alvorens het grote moment plaats vond, richtte de minister zich in hartelijke bewoordingen tot de jeugd. Na de opening werd het gebouw uit voerig bezichtigd en de minister kon niet nalaten nog weer eens plaats te nemen in een schoolbank, waarbij Z.E. met interesse diverse schoolboeken inzag. Na de bezichtiging begaf het gezel schap zich weer naar „De Lindeboom- Texel", waar men in de uitgebreide eet zaal kennis maakte met de gerechten uit Texels vermaardste keuken. Na de dis - opgeluisterd met de ge bruikelijke plezierige speeches - ging het gezelschap weer uiteen: een deel be gaf zich naar Oudeschild, waar de Dok ter Wagemaker" zijn bekende route weer zou gaan ondernemen, terwijl de minis ter en de commissaris der koningin nog een korte tocht over het eiland maakten Om tien over vier stegen de vliegtuigen weer uit Eierland op, hartelijk uitge leide gedaan door burgemeester De Ko ning, de heer en mevrouw Van der Eijk, kapitein De Neeve en majoor Noot. 's Avonds bracht de K.R.O. een kort verslag uit via Hilversum, terwijl de te levisiekijkers donderdagavond een repor tage gebracht werd. Al met al dus een bijzondere dag, een dag ook, die in de Texelse historie met gulden letteren geboekstaafd mag wor den. Lang leve de r.h.b.s. Texel! Een of twee Kennies blussen dat znnrbranéen dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch ver pakt nqg makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U m o e t ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. PARKEERPLAATS WESTERSLAG UITGEBREID Het parkeerterrein aan het Westerslag is met 600 m2 uitgebreid. Vóór half mei zal ook het tweede parkeerterrein te De Koog gereed komen en omstreeks half juni zullen ook de terreinen te De Krim en Den Hoorn opgeleverd worden. TWEEDE GYMUITVOERING GAAT NIET DOOR De tweede gymuitvoering gaat wegens onvoldoende aanvrage van kaarten niet door. SPORTTERREIN DEN HOORN De diverse bewerkingen zijn achter de rug: het veld is een dezer dagen inge zaaid, zodat thans het woord aan het voorjaar is. Mocht er tekort regen vallen dan zal de aan te brengen kunstmatige regenmaker worden ingeschakeld. Babyderm-zeep DRONKEN ACHTER HET STUUR? De heer N., die sinds enige tijd op Texel werkzaam is, moest dinsdagoch tend voor de Alkmaarse rechtbank ver schijnen, verdacht van het besturen van een vrachtauto onder invloed van sterke drank. N. gaf toe, dat hij na een feest avond te Den Burg veel had gedronken, maar hoe zijn vrachtauto op het Schil derend in een sleuf was geraakt, was hem een raadsel; hij veronderstelde, dat iemand anders het voertuig erin gereden had: door de schok was hijzelf wakker geworden. De officier hechtte aan dit verhaal geen geloof en eiste een maand gevan genisstraf en intrekking van de rijbe voegdheid voor de tijd van anderhalf jaar. De verdediger meende, dat een en ander niet bewezen was en bepleitte dan ook vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1