9 rocn /wa in het harL, <k Knap op die kale schutting met Ceta-Bever Buitenbijts Tien jaar Ontwikkeling Oosterend AMSTEL Krijgt Texel een diepvries kluis? WOENSDAG 8 MEI 1957 71e JAARGANG No. 7144 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. ».h. Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Tien jaar ontwikkeling Oosteiend. Dat wil zeggen: tien jaar ontwikkeling in verenigingsverband, want uiteraard werd en wordt daarnaast door menige Oosterender ook individueel veel gepresteerd ten profijte van zijn persoonlijke ontwikkeling. Het is echter zjo, dat men in vele gevallen bepaalde onderwerpen niet kan benaderen vanuit het hoekje met een boekje. Daarom juist was het zo'n mooie gedachte om een vereniging in het leven te roepen, die iedereen zou aantrekken, ook degenen, die er niet gauw toe komen om hun kennis in privéverband uit te breiden. Tien jaar Ontwikkeling Oosterend. Een jubileum en men heeft dit op feestelijke wijze gevierd. Groot was de belangstelling en feestelijk de sfeer. De heer Jb. Visman, kon een geheel gevulde zaal - „Het Wapen van Amster dam" - welkom heten. Hij richtte zich in het bijzonder tot de heer G. A. Oskam, die de Culturele Raad vertegenwoordig de, en tot de heer J. Trap, correspondent van de Texelse Courant, met wie het bestuur voortdurend contact onderhoudt, opdat het nieuws tijdig en juist ver spreid wordt. De heer Trap zorgde er voor, dat de stukjes prompt in het plaat selijke nieuwsblad belandden. Ook werd een bijzonder woord van erkentelijkheid gericht aan het adres van de heer Jn. Daalder, wie geen moeite te veel is als de club zijn werklust opeist. Een speciaal woord was er voorts tot de medewerkers van wie er enkelen wel iswaar verstek moesten laten gaan we gens ziekte - o.a. moest het duo Van Dijk wegens onvoldoende gelegenheid tot voorbereiding zijn medewerking be perken - maar deze handicap zou niet zodanig zijn, dat het programma te ijl zou worden: de voorzitter rekende nl. uit, dat er toch nog zeker tot kwart over elf geacteerd zou kunnen worden! Tenslotte verheugde de heer Visman zich zeer over het grote aantal leden, waardoor de toekomst met vertrouwen tegemoet mag worden gezien. De heer Oskam bracht zijn gelukwen sen over namens de Culturele Raad. Hij memoreerde de activiteiten van O.O. en stelde vast, dat Oosterend op dit succes trots kan zijn en de andere dorpen ten voorbeeld is. Spreker merkte op, dat burgemeester De Koning wegens feest in eigen gezin verstek moest laten gaan. De voorzitter zei, dat er altijd prettig met de C.R. was samengewerkt. Mevr. Rappart, bestuurslid, plaatste vervolgens de schijnwerper op twee andere bestuursleden, de heren Visman en Renout, die van de oprichting van Ontwikkeling Oosterend af, deel van dit bestuur hebben uitgemaakt. De groei en bloei van de vereniging is mede aan hun onverflauwde ijver te danken: de beer Visman is niet alleen actief als penningmeester: hij verricht zijn werk op allerlei terrein en de heer Renout is eveneens steeds actief. Hierna werd het eerste nummer van het programma uitgevoerd. De dames Burger-Daalder, Keijzer-Koning, Koning- Stam en de heer C. van Splunter zon gen met pianobegeleiding door de heer Ton Witte „Rosa Nina" tn „O, lief klein zwaluwpaar". Er werd met gevoel en zuiverheid van toon gezongen, zodat het warme applaus zeer verdiend was. Ver volgens stapten de dames mevr. Ellen- Mosk en Klaske Eelman voor het voet licht om de geschiedenis van Ontwikke ling Oosterend eens haarfijn uit de doe ken te nemen. De vroegere en tegen woordige bestuursleden kwamen er niet zonder „kleerscheuren" af. Dit duo wist de geschiedenis in de eigen Texelse trant te schetsen, wat zeer in de smaak viel, want juist een kletspraatje in het Texels JU -op. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. GEMAAL P.H. POLDER Door een correctiefoutje meldden wij, dat de begroting hiervoor 136.000, bedroeg. Dit moest zijn 126.000, dialect - zie onder de pomp maar eens! - spreekt het diepst tot het hart van de bevolking. C. van Splunter zong „O, mijn baby" en „Als een wilde orchidee". Velen wis ten niet, dat wij op Texel over zulk goed materiaal beschikken. De heer G. de Jong wist het publiek eveneens tot een spontaan applaus te verleiden en wel door zijn voordracht 1 „De gebroken plank". Ook het duo mevr. 1 Koning-Stam en C. van Splunter was in staat aller bewondering af te dwingen. De jeugdige Wim Renout was goed I op dreef in zijn creatie als accordeon I bespelende cowboy. Koos van Splunter verzorgde hierna „het klapstuk" van de avond als Dorus van een bekende radio-omroepvereni ging, waarmede Koos zijn veelzijdig ta- ient demonstreerde. Het duo Van Dijk werd bij twee zeer mooi gezongen jodel- liedjes door Gurie van der Vis op de accordeon begeleid en ook dit optreden oogstte aller waardering. Na de pauze was het woord aan Syb Dros, die begeleid door Gurie, een da verend applaus oogstte Hierna was er een toneelstukje „De vis wordt duur betaald" door drie dames en twee heren, die de lachspieren goed in beweging wis ten te brengen. Nadat Wim Renout ons nog op twee piano soli had vergast, kondigde de heer Visman een collecte aan tot bestrijding van de onkosten, waarna Syb nog enkele malen de schoonheid van de Jordaan en bevolking bezong. Hierna werden alle medewerkers en medewerksters uitgenodigd op het toneel te komen, waar zij door de voorzitter, de heer W. Renout, hartelijk werden toege sproken, waarbij de dames met bloemen werden gehuldigd. In deze huldiging deelden even later ook de dames Visman, Dijt en Renout, terwijl Wim Renout als jongste artiest eveneens een surprise in ontvangst mocht nemen. Aan het slot van deze zeer geslaagde feestavond sprak ae voorzitter de hoop uit, dat t.z.t. het 12Vt-jarig bestaan wederom op deze vreugdevolle wijze gevierd zou mogen worden. Door de afdeling Texel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de gezamenlijke Texelse coöperaties werd vrijdagavond een voorlichtingsavond ge geven inzake de diepvrieskluis. Het zal j een ieder verwonderd hebben, dat slechts 1 een gering aantal belangstellenden deze avond bezocht, want de „deputatie", die in maart enige diepvrieskluizen aan de overkant bezocht heeft, keerde zeer enthousiast naar Texel terug in de vaste overtuiging, dat zulk een installatie ook voor Texel van grote betekenis zou zijn. Daarom besloot men contact op te ne men met de technische dienst van het Centraal Bureau te Rotterdam ten einde een voorlichtingsavond op Texel te kun nen organiseren. De heer G. R. Wymenga nu heeft ons de werkwijze van zo'n diep vrieskluis op duidelijke wijze uiteenge zet, de zeer vele voordelen opgesomd, de kosten en de zeer weinige nadelen, terwijl mej. A. H. M. Droog, directrice van de Landbouwhuishoudschool, een causerie hield over de diepvrieskluis in de prac- tijk. Het was erg jammer, dat zo weinigen deze avond bijwoonden, want onbekend maakt onbemind. Het is zo, dat de Texelse pioniers er betrekkelijk vroeg bij zijn, want nog maar vier jaar geleden v/erd in Nederland de eerste diepvries kluis gesticht. Het resultaat was zo gun stig, dat er momenteel al tientallen diep vrieskluizen in ons land te vinden zijn: eind 1957 wordt de opening van de 90ste installatie verwacht. Dit lijkt al een flink aantal, maar in feite hobbelen wij in Nederland een heel stuk achter aan: In Denemarken vindt ge op iedere drie gezinnen twee diepvriesloketten, in to taal heeft dat land de beschikking over 300.000 loketten. Vertelden mej. Droog en de heer Wymenga ons een nieuwtje, voor mil joenen gezinnen is het bezit van zo'n lo ket de eenvoudigste zaak van de wereld geworden en kunnen die zich al niet meer voorstellen, hoe men voordien zijn huishoudelijke zaken zonder een diep vrieskluis naar behoren wist te verrich ten. Immers zo'n kluis geeft de huis vrouwen een belangrijke besparing aan tijd en arbeid, maar dat niet alleen: het is vooral ook de portemonnaie die een belangrijk woordje meespreekt, want be paalde produkten die in een bepaalde pe riode goedkoop zijn, maar de neiging hebben in een andere periode steeds maar op te lopen, worden tijdig in de kluis geconserveerd en in de „dure tijd" verorberd. Zo eet men goedkoop en wel TEXEL HERDACHT DE GEVALLENEN Zaterdag 4 mei zijn op vele plaatsen op Texel de gevallenen herdacht. Men vormde een stoet en begaf zich naar hun laatste rustplaats. Wij hoorden het Wil helmus, zagen de vlag weer naar de top gaan. Wij herdachten de strijd en het offer van hen, die ons weer tot vrije mensen maakten. Al 12 jaar lang. Voor velen was het alsof de tijd geen factor meer was geweest en heel dicht stonden zij weer bij het moment, waarop de vijand capituleren moest. Toch is dat alles al weer vrij lang geleden. De kin deren, die ook in groten getale aanwezig waren, onder de indruk ook van de aan grijpende plechtigheid, weten alleen van horen zeggen hoe het geweest was. Wij herdachten de gevallenen en eer den hen met bloemen. Wij eerden hen ook door te luisteren naar de sprekers, mensen van verschillende politieke en geloofsovertuiging, maar één in de wil tot samenwerking waar het onze natio nale belangen betreft. Eén ook in dank baarheid jegens God, die niet alleen „ons voorgeslacht droeg, in nacht en storm- gebruis, maar ons ook Zijn trouw en macht bewezen heeft", want „had' ons de Heer, Hem zij al d'eer, alzo niet bij gestaan, wij waren lang, ons was zo bang, al in de druk vergaan!" Daarom hebben velen zich niet be paald tot het meegaan in de stoet langs de plaatsen waar de gevallenen rusten, maar hebben zij er evenveel behoefte aan gevoeld om de Schepper, hun schild ende betrouwen, voor Zijn onmisbare bijstand te danken. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 mei 1957: 1 koe 900; 5 pinken 400550; 30 biggen 4565; 35 nuchtere kalveren 4065 AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 8 mei Den Burg, Landbouwhuishoudschool, bij eenkomst Plattelandsvrouwen. Voor dracht door de heer Lauxterman. het gehele jaar door. Men eet goedkoper en men eet smakelijker, want er komt dan geen gepekeld product meer in de pan, geen gedroogd produkt en zelfs geen geweckt produkt, omdat de kluis de betere methode blijkt te zijn. Momenteel wordt in ons land nog jaarlijks een in houd van meer dan honderdmiljoen (ja, wij verschrijven ons niet) liter aan le vensmiddelen als groenten, vruchten en slachtprodukten ingemaakt en wij kun nen ons goed voorstellen, dat de huis vrouwen van ons platteland daar 'n zee van werk aan hebben: terwijl anderen met kroost en hoofd van het gezin naar het strand of het bos trekken, moet de vrouw-zonder-kluis in de hitte van de keuken wekenlang in touw zijn om de weck te verzorgen, een oer-oude, dege lijke vorm van legaal hamsteren, maar een manier van werken, die er in onze moderne tijd toch niet meer bij hoort. In zo'n kluis blijven de smaak, de geur, de samenstelling van de voedings waarde van de artikelen nagenoeg on veranderd in tegenstelling tot het steri- liseringsproces. Wat voor de boerderij bewoners voorts van geweldige beteke nis is, is het feit, dat je het gehele jaar door kunt slachten, hetgeen voorheen alleen bij winterdag gebeurde in ver band met de slechte houdbaarheid van allerlei materiaal. Nu kan in de kluis de hoofdkaas, de bloedworst, de leverworst e.d. langer bewaard worden en dat heeft het vooreel, dat je die spullen niet in veel te korte tijd achter elkaar behoeft te consumeren. Belangrijk is ook het feit, dat dank zij het bezit van een eigen loket noodslachtingen geen verlies meer behoeven te betekenen. Wij begrepen aan de hand van de cau serieën en de dia's, dat iedere hoeveel heid ingemaakt kan worden. Ook kunnen bereide maaltijden bewaard worden en Zie vervolg pagina 4. Jjn Sterling, ii werken het beste samen Op het zonnige voetbalveld - nu ja, zonnig als het niet hagelde en als het niet sneeuwde! - hebben wij twee voetbalelftallen vereeuwigd vanwege het door hen behaalde afdelingskampioenschap. Het waren de adspirantenploeg c van de S.V. Texel en de adspiranten van De Cocksdorp. Hierboven ziet U de Groen-Zwarte Leeuwen: achterste rij van links naar rechts: de heer D. Dapper, voorzitter, Henk Stiggelbout, Thijs Molenaar, Alfred Quint, Jan Moerbeek, Teun Koorn aanvoerderRob Beumkes, Piet Roeper Dzn. en de heer W. van Zeijlen, penningmeester; voorste rij: Reijer Pieter Keijser Czn., Jan Meedendorp, Hans Geus, Jan Zoetelief en Rob van der Kooi. En dit is de kampioensploeq van SVC: achterste rij van links naar rechts: de heer C. de Waard, penninqmeester, Tonny Beerlinq, Piet Saai, Niek Bakker, Maarten Boon, Arie Veen en de heer G. Bakker, bestuurslid. Voorste rij: Wim Voorthuizen, Jaap Voorthuizen, Jan de Waard, Jan Saai, Jan Bakker en Aris Eelman. (Zie ook het verslag van de tussen deze elttallen gespeelde match). KUSSEN EEKDEN GEVALLENEN Zaterdagmiddag kwam een aantal Russen naar ons eiland om kransen te leggen aan de voet van het monument op de begraafplaats van de gevallen Geörgiërs en bij het monument voor hen die vielen aan de Kogerstraat. De Geörgiërs werden geëerd met een krans van de Russische Ambassade, de Ver. Nederland-U.S.S.R., de Handels vertegenwoordiging van de U.S.S.R. in Nederland, de Militaire Luchtvaart en Marine Attaché's bij de Ambassade der U.S.S.R. en voorts was er een krans van het Gemeentebestuur van Texel. VOOR DE STICHTING 1940-1945 Na afloop van de herdenkingssamen komst in de Hervormde kerk te Den Burg werd een collecte gehouden voor de Stichting 1940-1945. De opbrengst was 52,50. VOOR QOSTEREND'S GYM U heeft al meerdere malen iets kunnen lezen over de actieve Oosterender gym vereniging, die al diverse malen voor het voetlicht is getreden. Een dezer da gen komen ze wederom in touw, maar niet aan de ringen: het ligt namelijk in de bedoeling om zaterdagmiddag een rondgang door Oosterend en Oost te maken teneinde de nodige donateurs te kunnen winnen, want ook de Oosteren der turnvereniging kan het helaas niet zonder de extra financiële steun van de ingezetenen stellen. De gym van Den Burg heeft enkele jaren geleden een uit stekend succes gehad met zo'n poging en wij hopen, dat ze in Oosterend en Oost eender resultaat mogen boeken, want de gymnastiek draagt veel bij tot de ge zondheid van lichaam en ziel. De mini mumcontributie heeft men ook hier willen stellen op 1,en dat kan toch geen bezwaar zijn. Als U zaterdagmiddag de geluidsversterker in de aether waar neemt, opent U Uw beurs dan wijd, op dat ook de penningmeester van de gym straks wat gemakkelijker een gunstige balans kan samenstellen! P.S. Het donateurschap staat, zo ver zoekt men ons nog te willen mededelen, geheel los van de entree tot de jaar lijkse uitvoeringen. Ook in dit opzicht wordt dus de normale, gangbare weg gevolgd. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild- 8 mei 2.00 en 14,22; 9 mei 3,28 en 15,57; 10 mei 5.02 en 17,31; 11 mei 6,25 en 18,50 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. VOOR ZDH'S KLEEDKAMERS Tijdens de rust van de wedstrijd ZDH- i Vesdo (61) is door het huldigingscomi- te aan het ZDH-bestuur ter ere van het behaalde kampioenschap het bedrag overhandigd, dat bijeen gebracht is door de Hoornder burgerij ten bate van de te bouwen nieuwe kleedkamers. Het resul taat was 261,35. Tevens kon de mede deling gedaan worden, dat het Gemeen tebestuur toegezegd heeft de tekening en de stenen gratis te leveren en dat de Hoornder firma's gratis het werk zullen uitvoeren. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE 1957 Den Burg ƒ188,81, Oosterend 70,94; Den Hoorn 42,66; Oudeschild ƒ40,61; Eierland 28,16; De Cocksdorp 22,15; De Koog 23,64; De Waal f 17,16. Totaal ƒ434,13. S.V.O.-nieuws Het begin was weer niet best: alles afberichten en tot slot met z'n tienen er op af met jongens er bij die bijna nooit voetballen. Met de stemming op het nul punt stapten we van de boot en daar wachtte ons een nieuwe verrassing; er was geen bus. TESO opgebeld en daar wist men ook van niets, er was geen bus besteld. Toen aan Den Helder een klein volkswagenbusje gehuurd. Piet achter 't stuur en toen naar Hoogwoud. Bij Gras hoppers liep het ook niet zo vlot, want we moesten een kwartier wachten en toen waren er 9 man. Misschien voor ons wel goed, alhoewel tegen de wind waren wij sterker en Klaas weet na een kwar tier de stand op 10 te brengen. Inmid dels is G. voltallig en al spoedig wordt het 11. Maar Wim weet aan zijn be waking te ontsnappen en we gaan rusten met een 21 voorsprong. Na de rust wordt G. steeds sterker. Bij ons draait het achter evenwel goed. Als we allen denken dat de gelijkmaker in de lucht hangt, komt het doelpunt juist aan de andere kant: Piet maakt 31 en zelfs weet Wim 41 te maken. Klaas maakt het mooiste doelpunt van de wed strijd, maar staat juist buitenspel. G. be gint nu met een stormloop op ons doel. Boet raakt defect en moet op halve kracht spelen. Het wordt 42 en kort voor het einde zelfs 43. De scheids rechter begint ook zin te krijgen in een gelijk spel, want hij laat plm. 5 min. te lang spelen, maar we houden stand en nemen de punten mee naar huis. A.s. zondag laatste wedstrijd thuis, aanvang half twee, tegen N. Niedorp 2.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1