9 rocn wa in het hart m Kou ZENUWRUST Coöp. Boerenleenbank had omzet van meer dan vijftig miljoen gulden wedstrijd-foto's ZATERDAG 11 MEI 1957 71e JAARGANG No. 7145 T E X E LS E«COURANT Uitgave N.V. *.h. Langeveld de Rooij Boekhandel - - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr« 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Zaterdagochtend liep een marinevaar tuig de haven van Oudeschild binnen. De rood-vvit-blauvve vlag wapperde vro lijk in- de stijve Noordenwind. Het schip was uit Den Oever naar Oudeschild ge komen. Aan boord bevond zich een aan tal Russen, onder wie de marine-attaché, die de wens te kennen gegeven hadden om op de begraafplaats der Geörgiërs kransen te leggen, zoals zij ieder jaar plegen te doen. De motorescorte van de Koninklijke Marechaussee had hen naar Den Oever begeleid en vervolgens vanaf Oudeschild naar Den Burg gebracht. Na een kort verblijf in hotel „De Linde boom" begaf men zich naar de begraaf plaats aan de voet van de Hogeberg, waar eveneens burgemeester De Koning arriveerde om een krans te leggen na mens het gemeentebestuur van ons eiland. Na deze plechtigheid, waarbij zo wel de Nederlandse vlag als de Russi- Namens de Sovjet-Unie werden kransen gelegd sche vlag halfstok hingen, werd een tweede krans gelegd bij het monument voor hen die vielen, aan de Kogerstraat te Den Burg. Vervolgens begaf men zich weer naar „De Lindeboom" om later op de dag een tocht over het eiland te maken. Toen wij 's avonds over de Groeneplaats wandel den troffen wij alle voertuigen, die bij dit bezoek waren ingeschakeld, daar nog aan en bij informatie bleek ons, dat de Russische gasten nog steeds op het eiland vertoefden en ook op Texel zouden over nachten. Eerst de volgende ochtend is men weer per marinevaartuig naar het vasteland vertrokken en ook nu ging de route weer via Den Oever. Blijkbaar achtten de Nederlandse autoriteiten het niet verantwoord om de Russen in de gelegenheid te stellen een kijkje in Den Helder, onze marinehaven, te nemen. De kransleggingen werden door een Als de heer Dernison, eigenaar van het hotel „De Zwaan" tot uitbreiding van zijn hotel annex vergaderzalen zou be sluiten, zou dat zeker geen verband hou den met het feit, dat het hem ook al zo moeilijk viel om de bezoekers van de jaarvergadering van de Coöp. Boeren leenbank aan een plaatsje te helpen: tij dens de reeks van vergaderingen, door deze bankinstelling aldaar belegd, heb ben wij tenminste nog nooit stoelen haastig zien aandragen: buiten het be stuur was er altijd maar een handjevol belangstellenden present. De vergade ring, die dinsdagavond in „De Zwaan" werd gehouden, maakte op de oude gang van zaken geen uitzondering, het werd weer een vergadering in intieme sfeer. Dan kan je zo tegen achten zeggen: „Hé, Witte van het Gerritsland is er ook nog niet" en (later) „zou Piet Kooy nog wat voor de rondvraag hebben?" Op zo'n vergadering - en dat was de laatste keer bij TESO idem met 'n ster retje - vallen de meeste woorden aan gene zijde van de bestuurstafel en in dit ge val was het hoofdzakelijk de kassier, die onze aandacht vroeg: eerst de notulen, daarna het jaarverslag, dat ook lang niet op één foliokantje gehouden kon worden en vervolgens zijn uitgebreide toelichting met betrekking tot de statutenwijziging en die van het huishoudelijk reglement. Eigenlijk kunnen wij ons wel enigszins voorstellen, dat de leden de vergadering overslaan: er valt geen sensatie te be leven, het spant er nooit en het gaat nog ieder jaar excelsior. Voorts kun je erop rekenen, dat de kranten toch wel het voornaamste in hun kolommen duwen en uiteindelijk behoeft je dus toch niets te ontgaan. Hoe dan ook, toen de vergadering ge opend werd door de heer S. van der Vis (daar de voorzitter, de heer C. H. Roe per, wegens een hem overkomen onge luk verstek moest laten gaan) telden wij in totaal nog geen veertig personen. De heer Van der Vis richtte een bij zonder woord van welkom tot de ere leden, de heren S. Wuis en H. Leber. Hij memoreerde de gang van zaken in 1956 voor de landbouw en veeteelt, waarbij kwam vast te staan, dat het allemaal lang geen botertje aan de boom is en het graanoverschot b.v. reden tot teleurstel ling geeft. „Hierdoor raken wij van be sparing naar ontsparing", toch valt dit laatste nog best mee, want in totaal was er voor 5.437.036,43 aan de zorgen van de bank toevertrouwd. Na de notulen las de kassier, de heer Th. M. Graaf, zijn uitgebreid jaarverslag, ■waaraan wij het volgende ontlenen: „Het waren hoofdzakelijk de spannin gen op financieel terrein, die onze orga nisatie het meest hebben beroerd. De verkrapping van de'geld- en kapitaal markt, alsmede de daaruit voortvloeien de wijzigingen in de rente, hebben in het afgelopen jaar een einde gemaakt aan de bij onze banken doorgaans rus tige ontwikkeling t.a.v deze materie. In juli en augustus openbaarde zich een snelle uitbreiding van aanvragen, met name van lagere publiekrechtelijke li chamen, terwijl de besparingen afnamen en in oktober vrijwel tot stilstand kwa men. Allerlei instellingen, die door an dere geldgevers niet meer konden wor den geholpen, gingen een beroep doen op de boerenleenbanken ten einde te trachten hun behoeften aan gelden op lange termijn te dekken. Dit noopte tot het nemen van maatregelen, die ener zijds de beleggings- en liquiditeitsgren- zen van de aangesloten banken nauwer aanhaalden en anderzijds voor een aantal beleggingen een verbod of beperkende bepalingen instelden. 1957 is uiteraard ook voor de spaar- en credietsector een gesloten boek. Het is wel te voorzien dat in dit voorjaar weer een beroep van betekenis op onze ban ken zal worden gedaan ter financiering van de oogstvoorbereiding. Willen onze banken deze taak naar behoren kunnen blijven vervullen, dan zal het nodig zijn zxch te onthouden van uitzettingen op lange termijn. Hiertoe zijn de boeren leenbanken, gezien de aard van de aan haar toevertrouwde gelden, niet de ge- eigende instellingen, ofschoon hierop in tijden van grote toevloed van middelen minder sterk het accent werd gelegd. Uit de voorgelezen cijfers bleek, dat de gang van zaken weer zeer bevredigend was. Aan vrijwel alle aanvragen om voorschot en crediet kon worden vol daan. De werkzaamheden nemen nog steeds toe, waardoor in de loop van het jaar uitbreiding van het personeel noodzake lijk was. Het totaal aantal personeelsle den bedraagt thans tien. Het schoolsparen staat ook nog steeds in het middelpunt van de belang stelling der jeugd. Op 12 scholen met totaal 1600 leerlingen wordt door 1000 leer lingen gespaard, die het afgelopen jaar weer gezamenlijk een bedrag van onge veer f9.000,op hun spaarboekje lie ten bijschrijven. Als aanmoediging voor het sparen ontvangen zij dit jaar een geïllustreerd verhaal over het Kruger's Wildpark, dat per maand in hoofdstuk ken wordt uitgereikt. Uit de cijferreeksen, die ons werden bekend gemaakt, nemen wij het volgende over: Spaarbank: Saldo 1 januari 1956 5.233.455,17; In gelegd 2.306.051,83; Terugbetaald 2.102.470,57; Saldo per 31 december '56 5.437.036,43. Uitgegeven boekjes in 1956 508, waarvan 98 ten behoeve van pasgeborenen met een gratis inlage van 2,50. Uitgegeven aan hyp. voorschotten 480.300,Idem onder borgstelling J 262.750,Terugontvangen van hyp. voorschotten 280.526,50; Idem onder borgstelling 183.484, Per 31 december 1956 stond nog uit: Hyp. voorschotten 1.807.257,Borg stelling 318.889,—. Ontvangen van Rekeninghouders 25.804.203,57: Uitgegeven aan Reke ninghouders 26.052.526,43: Toegestane kredieten per 1 jan. 1956 1.832.550, Nieuw verstrekt en verhoogd krediet Sterling, met jou ga ik door het vuur tiental burgers van Texel bijgewoond. Een dagblad beweerde, dat „een foto graaf van de Binnenlandse Veiligheids dienst aanwezig was om alle bij de plechtigheid aanwezige Nederlanders te fotograferen ten behoeve van de archie ven van de Binnenlandse Veiligheids dienst". Inderdaad werden er verschei dene opnamen gemaakt, maar voor zover wij dit konden bekijken waren de foto graferende personenRussen, althans leden van de overkantse deputatie.... INGEKOMEN PERSONEN Johannes G. van Tunen, van Heems kerk, Communicatieweg 6 naar Wilhel- minalaan 21, Den Burg; Jelle Feenstra, van Franeker, Noord 2, naar Den Burg, Groeneplaats 14; Antonius M. Idema, van Den Helder, Polderweg 22 naar Schoonoordweg 41, Den Burg; Joannes P. M. Buisman, van Den Helder, Breewa- terstraat 32 naar Wilhelminalaan 84, Den Burg; Antje Zutphen, van Amster dam, Apollolaan 103hs naar K 49; Geor ge M. P. Sponselee van Vogelwaarde, Zuiddijk 18, naar Schilderend 94, Den Burg; Klaasje Wijbenga, van Het Bildt, St. Jacobiparochie 809 naar Kogerweg 7, Den Burg; Johanna M. Slabbaert, van Nieuwer-Amstel, Fl. Heermalestraat 15 naar Gravenstraat 26, Den Burg. Buurtjongens zorgden voor „de" erepoort. J 528.785,Opgezegd, ingetrokken en ingeperkt krediet 288.470,Toege stane kredieten per 31 december 1956 2.072.865,—; Kredietruimte 866.625,62. Centrale Bank: Bijschrijvingen 9.272.580,90, Afschrij vingen f 9.990.602,27. Totale omzet 50.040.543,67. Kasomzet: Ontvangsten 7.544.963,89; Uitgaven J 7.560.888,09. Op 31 december bedroeg het aantal: leden 1282 (1259); spaarders 5212 (4981), voorschotnemers 386 (348); rekeninghou ders 1176 (1150); boekingsposten 140 355 (126.747); kasposten 25.674 (23.436). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1955. Het kantoorgebouw staat voor J 12.273,36 op de balans, het meubilair en de machines voor 12.348,32. De ba lans. sluit met een eindcijfer van 8.260.515,78. De Verlies- en Winstre kening toont een winstsaldo van 17.061,52. Bestuur. De heer S. van der Vis werd bij enkele candidaatstelling tot bestuurs lid herkozen, de heer P. J. Witte werd bij enkele candidaatstelling herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Daar geen driekwart van het totaal aantal leden aanwezig was, kon de sta tutenwijziging niet in stemming worden gebracht. Wel werd dit onderwerp behan deld. O.a. betreft het een voorstel de mogelijkheid te openen gelden te ver strekken op blanco krediet. Deze gelden mogen nimmer een langere looptjjd heb ben dan een jaar. Soortgelijke mogelijk heid wil men eveneens openen voor voorschotten. Verder werd mededeling gedaan van de wijzigingsvoorstellen inzake het huis houdelijk reglement. Na de rondvraag, die geen belangrijke punten ter sprake bracht, werd de ver gadering omstreeks tien uur gesloten. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje Nijholt van Peperstraat 52 naar Weststellingwerf, De Hoeve, Kon- termansweg 21; Pieter Bakker, van K 40, naar Ursum, Rustenburg R 24; Helena J. Kuiper, wv Paagman, van Den Burg, Witte Kruisweg 5 naar Uithuizen, Noor derstraat 24. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MUNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Maandag en dinsdag hebben ze in Gerritsland het heuglijke feit herdacht, dat het echtpaar L. Zijm en M. Zijm-du Porto vijftig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapte. Eerst voelde het gou den echtpaar weinig voor de drukte, maar toen een diplomaat het idee lan ceerde om de te verwachten drukte in tweeën te splitsen gaven ze hun fiat er aan: maandags zouden de kinderen en andere familieleden komen en dinsdags de buren en als je daar over de buurt praat, moet je zeker de grenzen trekken tussen de Mient en de Kogerweg. 47 jaar geleden zijn de heer en mevrouw Zijm daar gaan wonen en ze wilden er tenslotte helemaal niet meer vandaan: Zijm teelde er na het werk bij de boer de produkten op de Gerritslander akker en mevr. Zijm vond het daar prettig wo nen. Geen lawaai om je heen en toch onder de rook van Den Burg. Trouwens, als je mensen wilt zien stap je toch op de tandem!! Iedere zondag gaan ze op clit gemakkelijke vervoermiddel ter ker ke. Opa Zijm stuurt en mevrouw Zijm stelt een rotsvast vertrouwen in hem: „Met een ander durf ik er niet op!" zei ze. De heer Zijm is 81 jaar en dat mag er dus wel even bij vermeld worden! AMATEURS Zijn Uw al klaar? VANDAAG moeten 7e in ons bezit zijn DONDERDAG worden ze's avonds in „Casino" yetoond en is tevens de uitslag bekend LANGEVELD DE ROOIJ Tel. 11 Den Burg ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) GESLAAGD Bij de vrijdag en zaterdag 3 en 4 mei gehouden eindexamens van de algemene tuinbouwcursus met als hoofdvak bloem bollenteelt, slaagden de volgende kan didaten: J. J. Bakker, J. N. Bakker, D. Eelman, W. Gieles, L. Heerschap, S. van Heerwaarden, J. A. Henstra, A. J. Hillen, A. H. Hoogewoning, J. Hopman, C. Huis man, J. L. F. Knol, C. W. Kok, P. J. Kooiman, C. Maas, S. A. Ran, C. Scher mer, A. J. de Smidt, H. v.d. Ster en A. van Strien. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 568, Rijkswaterstaat, Opz. B. Lakerveld, Prof. Keesomlaan 6. Eierland: no. 230, Hotel-Restaurant „Vliegveld Texel", Stationsgebouw ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 mei op om 4.50 uur en gaat onder om 8.23 uur. Maan: 13 mei V.M.; 21 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 11 mei 6.25 en 18.50; 12 mei 7.28 en 19.51; 13 mei 8.19 en 20.41; 14 mei 8.59 en 21.23; 15 mei 9.33 en 21.56; 16 mei 10.06 en 22.25; 17 mei 10.36 en 22.51; 18 mei 11.07 en 23.14. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Zondagavond kwamen enige buurt jongens ons vertellen, dat wij beslist maandagochtend even moesten kijken hoe 'n mooie erepoort ze gebouwd had den, trouwens, het gehele huis was ver sierd. Nu, ze hebben eer van hun werk, want de guirlandes van bloemen deden het goed tegen de muur, die door opa Zijm keurig op tint wordt gehouden. Het echtpaar Zijm geniet nog steeds 'n goede gezondheid en ze hopen nog zeer vele ritjes op hun tandem te kunnen maken. Bij de vele felicitaties, die hen de af gelopen dagen hebben bereikt, voegen wij gaarne de onze met een „Lang zullen ze leven!" en pijn weg- wrijven* met D A M P O BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 mei 1957 Geboren: Harrie Jan, zv Jan Mast en Adriana Kraaij; Theodoor Cornelis, zv Dirk Mechielsen en Roelof je Kamphof; Wim, zv Hendrik Oosterhof en Johanna van der Kooi; Franciscus Cornelis, zv Joannes Bos en Theodora Antonia Witte; Johannes Christoffel Maria, zv Reijer S. Smit en Jeltje J. Zijlstra. Ondertrouwd: Pieter Drijver en Aaltje van der Bij; Meine Gerard Kreuzen en Dirkje Visser; Klaas Vermeulen en Hendenka Dekker. Getrouwd: Henricus W. van Vugt en Anna C. Smit; Jan Keijser en Cornelia A. Eelman. Overleden: Gerrit Bakker, oud 86 jaar; Deeltje Bramer, ev Kikkert, oud 83 jaar; Hendrik van der Kooij, oud 38 jaar; Jannetje Bakker, ev van Heerwaarde, oud 74 jaar. GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt zaterdag (heden) geen spreekuur. HEBBEN WIJ DE TOEKOMST IN EIGEN HANDEN? Men schrijft ons: Het hoogtepunt van het bezoek dat de l eer G. Piet aan de gemeente van de Getuigen van Jehova alhier in de week van 5 tot en met 12 mei brengt is de openbare lezing, die hij zondagmiddag 12 mei (morgen) te 15.00 uur zal houden in het Fanfaregebouwtje, Schoonoordweg te Den Burg, welke lezing is getiteld: „Hebben wij de toekomst in eigen han den?" De heer Piet, kringdienaar voor de kring N.H. II van de Getuigen, brengt dit bezoek teneinde de Getuigen te helpen hun predikingswerk te verbeteren en hun geloof en activiteit voor hun predi- kingsdienst te verstevigen, aldus de heer G. Verhoef, gemeente-dienaar van de Getuigen in Den Helder en Texel. De predikingsdienst is een voornaam onderdeel van het geloof van de Getui gen, die op. deze, door de Bijbel aange wezen wijze, de mensen, die in deze wereld door allerlei ideologieën zijn ver blind het juiste voornemen van de Schepper met deze aarde bekend maken en aantonen dat dit voornemen weldra werkelijkheid zal worden. Teneinde nu ook de bewoners van Texel meer voor dit voornemen van de Schepper te interesseren, zal de heer Piet gedurende deze week met de Getuigen samenwerken van huis tot huis om hen met raad en daad bij te staan bij hun predikingswerk Vandaag zal hij een lezing speciaal voor hen uitspreken in Café „De Slufter" ctes avonds om 8 uur met het doel hun geloof te versterken en hun advies te geven met betrekking tot punten die zij bij hun acties kunnen aanwenden.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1