P Het Houtrijke Huis Texelse Sportraad AMSTEL Gijs de Peur WACHTEN duurt altijd lang! Onder de Pomp De heer John H. ter Laak, bouwkundig adviseur en houtexpert te Amsterdam, zag zijn causerie op de derde houtvoor lichtingsavond, vrijdag in „De Linde boom" gehouden, door een geheel ge vulde zaal beluisterd. De heer Ter Laak, die er een bijzonder prettige stijl opna- houdt, sprak over het onderwerp „Hout rijke toepassing in de massa woning bouw en de voordelen van het houtrijke huis". Het moet toch wel verwondering wek ken dat men door een star en stijf vast houden aan een eens ingenomen stand punt, de woningopbrengst willens en wetens lager houdt dan nodig, door het voorschrijven van harde materialen zo als steen, staal en beton, aldus spreker. Het is alom bekend dat deze materia len niet in overvloed aanwezig zijn. Dat de bouw er ieder moment door kan of wordt gestagneerd. Dat het drogen of besterven van gestorte of gemetselde materialen een groot tijdverlies geeft. Dat in dit verband ook de huurwaarde op een hoger niveau moet liggen. Dat een zeer groot aanbod van het eeuwen oude bouwmateriaalhoutaan wezig is. Wat bij geen enkel bouwma teriaal mogelijk is, een grotere productie te verkrijgen (hetgeen een hogere bouw- snelheid ten goede komt) is bij hout mo gelijk!! Een drievoudige import van hout is te verkrijgen. De bewoonbaarheid, door warmte- eigenschappen van het materiaal, de ge luidsisolatie en (voor de huisvrouw van zeer groot belang) de beloopsoepelheid (geen vermoeide voeten of voetklachten) ligt bij hout aanmerkelijk gunstiger dan in de harde bouw. Systeembouw (fabrieksklaargemaakte woningen) welke in harde materialen worden uitgevoerd, zullen in veel hogere prijsklassen moeten liggen dan de hout rijke huizen. Houtrijke huizen kunnen per kleine hoeveelheid (5 tot 10) reeds een belangrijke besparingsfactor geven. Hoge investatie aan machines is niet nodig. De tegenwerpingen, die vaak gehoord worden, dat het hout van heden van min dere kwaliteit is dan vroeger, dat vloeren kunnen rotten, dat de verf niet meer op hout houdt, dat de vloeren krimpnaden geven en gaan kraken, dat hout niet brandveilig is.... berusten op een soort volksgeloof dat door over en weer pra ten steeds een ongunstiger vorm gaat aannemen. De bouwtechnici getroosten zich in deze niet meer de moeite om een eerlijk en objectief inzicht inzake dit probleem te krijgen. 80% van de Nederlandse bouwtechnici weet alleen nog maar van hout hetgeen men in de jonge jaren op school heeft geleerd en nemen veelal niet eens de moeite om zich literatuur aan te NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Niet bang zijnik zal je helpen! Dat valt niet mee. Je graaft niet zo maar een kuil in het oerwoud. Telkens stuit de spa op wortels, die zich vele meters onder de grond uitstrekken. Zwaar werk is het, maar Pimba werkt hard. En als de olifant er nu maar rus tig bij wou blijven, maar nee. Het dier begrijpt er niets van en probeert telkens weer, zich los te rukken. Zo nu en dan schrikt Pimba van het gebrul. Bari vlucht dan als een echte klauteraap de bomen in. Maar toch komt hij steeds terug, want hij ziet wel: Pimba is ook niet bang. Die durft zelfs vlak bij de olifant te komen om hem op zijn gemak te stellen. Niet bang zijn, zegt Pimba, ik wil je helpen. Je kunt toch zo niet blij ven zitten? Ik graaf een diepe kuil en je zult zien, dan gaat het wel! En werkelijk, mensen en dieren in het oerwoud begrij pen elkaar. De olifant wordt rustig. En Pimba pakt zijn spa weer en graaft en graaft schaffen om ten aanzien van dit materi aal bij de tijd te blijven. De bouwtechnici van heden kunnen staal en beton, steen en verf keuren, doch maar een enkeling weet wat hout voor een stof is en is op de hoogte van de technische kwaliteitseisen, die in 1957 gesteld moeten worden. De eisen van heden zijn anders dan die van 20 of 30 jaar geleden. Al met al is het verantwoord een hout rijk huis, met een stenen fundering en harde buitenmuren toe te passen op grote schaal. Deze huizen kunnen goedkoper zijn in opbouw, kunnen sneller worden opgezet. Vragen minder arbeidsintensi viteit dan met welk ander materiaal ook. Het onderhoud kan belangrijk minder zijn, dan dat heden bij de harde bouw wordt aangehouden, welke reeds een onderhoudsschema vraagt kort na het inbewoning nemen, zodat een zeer hoge en kostbare herstellingsuitgave ook op de huurwaarde drukt. Schilderwerk van grote vlakken kan met conserverende middelen verricht worden, welke 10 a 15 jaar geen verdere onderhoudskosten vragen en toch een verantwoord esthetisch geheel in de kleurvormgeving doet bereiken. Al met al werden diverse vaktechni sche handelingen en constructies uiteen gezet (speciaal de kapconstructies en grote overspanningen) waaruit bleek dat de huidige wetenschap t.a.z. van de hout toepassing, berekening en waardering in geen vergelijk staat met hetgeen vroeger werd geleerd. De uiteenzetting en het vertonen van de daarbij behorende lichtbeelden maak ten het duidelijk, dat de ontwikkeling van houtbouw en het bereikte resultaat in een beginstadium staat en het moge lijk is dat iedere vakman in deze grote evolutie mee kan werken om resultaten te verkrijgen, welke men vroeger alleen in staal of beton mogelijk achtte. Na de pauze werd een film vertoond, getiteld „Tussen rivieren en oerwoud", terwijl ook een aantal interessante dia's over hout en huizen en houtconstructies geprojecteerd werd. De heer Ter Laak mocht na de pauze bovendien diverse vragen beantwoorden. De avond was geopend en gesloten door de heer J. J. Eecen, voorzitter Hout district prov. Noordholland, terwijl de heer A. Luiwieler, organisator van het Houtvoorlichtingsinstituut, de projectie verzorgde. FILMNIEUWS: KEER TERUG (TORNA) Deze Italiaanse film vertelt de geschie denis van twee neven en een nicht. Zij krijgen een erfenis van 'n rijke oom, en zo worden zij eigenaars van een scheeps werf. Bij de opening van het testament blijkt echter dat de werf op het randje van een faillissement staat. De ene neef krijgt er dan genoeg van en nadat hij een (vergeefs) aanzoek bij zijn nicht ge daan heeft, vertrekt hij naar Frankrijk. Wanneer hij echter terugkeert na enige jaren komt hij tot de ontdekking, dat de andere twee intussen getrouwd zijn. Dit neemt hij niet en probeert door gemene insinuaties dit geluk te verstoren. Hij slaagt hier wonderwel in, want de man begint zijn vrouw van ontrouw te ver denken. Maar zoals het meestal bij der gelijke films gebeurt, komt ook hier weer alles op zijn pootjes terecht d.w.z. dat man en vrouw weer verenigd worden en de schurk een roemloos einde heeft. „DE OVERLOPER" Een rolprent, waarin niet te weinig kruit verschoten wordt. Wij zien de con flicten namelijk tussen een detachement cavalerie en een nederzetting Indianen, die werkelijk niet zonder handschoentjes aangepakt kunnen worden. Een zekere kapitein Brett Halliday zocht contact met de wilden teneinde hen tot reden te brengen. Dit wekt de schijn alsof hij zich van zijn taak heeft onttrokken en als deserteur zal hij terecht staan, maar zo ver is het voorlopig nog lang niet: de cavalerie zit in een zeer ongunstige po sitie en er gebeurt heel wat eer men de vrije wereld bereikt heeft. Dat de held van ons verhaal zijn doel bereikt is stel lig mede te danken aan de verleidelijke glimlach van Laura, de charmante doch ter van majoor Evans. Tijdens de jaarvergadering in maart heeft SVC voor een verrassing gezorgd, door de mededeling dat haar 25-jarig be staan vrijwel samenvalt met de Texelse Sportdag op 2de Pinksterdag (10 juni). SVC bleek grote plannen te koesteren en aldus werd de vergadering geconfron teerd met het feit óf te vervallen in twee nauw opeenvolgende sportevene menten óf de Sportdag andermaal te De Cocksdorp te houden. Tot dit laatste werd besloten, daar noch het bestuur noch de leden der Texelse Sportraad er iets in zagen om twee grote sportdagen week aan week te bezoeken. Den Burg en Den Hoorn zullen zodoende een jaar langer op haar Sportdag moeten wachten. Door geen enkele vereniging werd dit onoverkome lijk beschouwd. Laten we weer hopen op goed weer, want dan is ook de rit naar De Cocksdorp een genoegen. Het programma ziet er als volgt uit: 1 uur opstellen bij de o.l. school. Opmars naar het terrein met medewerking van de drumband gidsengroep Marg. Sinclair. 2 uur Opening. 2.15 uur voetbal adsp. SVC a-comb. elftal t.m. 14 jaar. 2.45 uur Jongens paardspringen - Dames brug. 3.00 uur adsp.-wedstrijd 2de helft. •3.30 uur Zevenhandbal. 4.00 uur start veldloop (vrije deelname) met zo mogelijk verenigingsklassement. Heren rek - Meisjes ringen. Finish veldloop 3500 m. 4 30 uur Waddenruiters en Volleybal demonstratie. 5.15 uur Dames ringen - Heren lange mat 5 30 uur voetbal senioren (2 vrije combi naties). Alg. vrije oefening dames en meisjes. 6.30 uur senioren wedstrijd 2de helft. 7.15 uur Sluiting. Deze sportdag wordt gevolgd door 'n openluchtbal, georganiseerd door SVC. De beide voetbalwedstrijden zullen die nen als selectiewedstrijden voor de elf tallen waarmee we 22 juni de Texelse kleuren zullen gaan verdedigen. Het vrijwel definitieve rooster voor de uitwisseling met Den Helder is als volgt: Vertrek boot 1.05 uur. Adspiranten voetbal voor de wedstrijden: Helderse comb.-Texel a leeftijd t.m. 16 jaar; Helderse comb.-Texelse comb, leef tijd t.m. 14 jaar. Meisjes handbal Helder- Texel t.m. 14 jaar. Vertrek boot 3.30 uur: Dameshandbal: WGW 1-Texel 1. \J (kcxvhMs, Nederlands nieuws O.a. H.K.H. Prinses Wilhelmina ont hult monument voor de gevallenen van Rotterdam; Demonstratie van nieuw electronisch carillon in Wassenaar; Stu- denten-roeiwedstrijden op Amsterdam- Rijnkanaal; Herdenking van de bevrij ding. Wereldnieuws Oa.. De Navo komt te Bonn bijeen; Oostenrijk heeft de nieuwe Bondspresi dent gekozen; 1 Mei-viering in Moskou en Oost-Berlijn; De Britse bekerfinale: Aston Villa-Manchester United 21. Senioren voetbal: Helderse comb.-Texels elftal. Heren- en damesvolleybal. Vertrek boot 6.10 uur: Gymn. demonstratie in samenwerking met 6 Helderse verenigingen. Dammen 20 borden. Bridge 6 of 8 tafels. De jeugd zal met de laatste boot huis waarts gaan, terwijl voor de oudere deel nemers een nachtboot zal worden inge last. Ook supporters zullen welkom zijn. Voorts zijn we bezig M.C. Texel in deze uitwisseling te betrekken met een puzzel- of betrouwbaarheidsrit in samen werking met een Helderse vereniging. Zoals uit het programma blijkt neemt M.C. Texel dit jaar niet deel aan de sportdag. Samenwerking is er evenwel toch, daar de motorclub een puzzelrit organiseert. De prijsuitreiking zal op het openlucht bal van SVC plaats vinden. Met aller medewerking gaan we zeker weer een paar goede sportgebeurtenissen tegemoet. BIJ ONS IN AMSTERDAM en natuurlijk in de Jordaan en wel in het bijzonder de jeugd van het Jan Ligthart-huis, wordt alweer met verlangen uitgezien naar de grote vakan tie. Er is in de maanden na ons laatste epistel van januari in ons „jeugdbedrijf" wel weer het een en ander gepasseerd. Mochten we toen schrijven, dat er over gedacht werd een luidklok op het J. L.- huis te plaatsen, vanaf 5 april is de ge dachte werkelijkheid geworden. Nu hangt de klok van de beroemde klokkengieter Bergen uit Heiligerlee te blinken in het 'voorjaarszonnetje op het J.L.-huis. Dat is een unicum en nog nooit voorgekomen, „bij ons in de Jordaan"! Enige duizenden strooibiljetten zijn door de jeugd zelf verspreid, om de buurtgenoten te waarschuwen voor het geen hun te wachten stond en boven het hoofd hing.... Het bevatte tevens de uitnodiging aan de jeugd, om de jeugd diensten bij te wonen. De grote dag bladen hebben aan deze gebeurtenissen, ook de aandacht besteed, zelfs toen de eerste klok mislukte. Begrijp mij goed Texelaars, met dat „groot" bedoel ik niets onvriendelijks te zeggen t.o.v. onze Texelse Courant, ('k zal wel uitkijken). Maar ja, ook bij de pers zijn er nu een maal rangen en standen.(Maar overigens, geachte heer Schroder, de Texelaar wórdt nog wel eens een groot dagblad!). Ter „leringhe ende vermaeck", hebben we in maart, voor Zd-Afrika een stukje radioprogramma via de Wereldomroep, in het J.L.-huis mogen verzorgen. De Afrikaners zouden er kennis van mogen nemen hoe verschillende dialecten in Nederland worden gebruikt, waarbij het Jordanees niet achterwege mocht blijven. De omroeper Olaf v.d. Berg, een rasechte Afrikaner, gaf in zijn smeuïg Afrikaans commentaar, de noodzakelijke uitleg. De hoofdpunten waren: kinderspelen, uit- arukkingen voor geld, voedsel enz. Jan tje Weggelaar mocht „olke-bolke-rube- solke" voor de microfoon opzeggen. Als slot een vraaggesprek over de ge aardheid der Jordaner, toestanden en leefwijze. Hoe groot Amsterdam nog zal worden, maar eigenaardig blijft het, dat met Ko ninginnedag zowat iedereen naar de oude binnenstad trekt. Vanaf het Cen- traal-Station, Damrak, Dam, Rokin enz. kan je over de feestgangers lopen. Deze wegen zijn dan nog gegarneerd met tent- kramen, gevuld met feestneuzen, toeters, zoet en hartigheden noem maar op. Na tuurlijk hebben wij in de Jordaan onze gebruikelijke palingtrekkerij gehouden, zonder dat er een oproer uitbrak. Eta lage-speurtocht en kinderspelen, maar ook voor de Jordanezen iets nieuws, voor u welbekend namelijk de „de strijd van de jongen en het meisje". Een jaar later zullen nog de met plastic verf ge schilderde cirkels op het plaveisel te zien zijn, welke wij er met de kwast op gepenseeld hebben. Zo heb ik voor het eerst geprobeerd een stukje Texelse folklore in 't hartje der jordaan over te brengen. Vooral de jongens en meisjes die het zelf in Den Hoorn hebben mee- gemaakt, vonden dit een evenement. Nog enige weken en dan komt er weer een stukje jordaan naar Texel, dank zij I de medewerking van vele Texelaars. Als u een kampzegel wordt aangeboden door een jongen of meisje van de plaats uwer inwoning, denk dan aan de jongen die op straat huilde omdat zijn moeder uit de woning is gezet en hij de club niet FEUILLETON door J. G. J. Bax 18. De dokter was bevriend met de nota ris, die 'n paar huizen verder woonde en die hem destijds op de mogelijkheid van de overname der practijk van de nu ge storven dokter opmerkzaam had gemaakt. Deze had hem echter gewaarschuwd, dat het niet mee zou vallen het vertrouwen der boeren te winnen, gehecht, als zij aan hun oude dokter waren. Het was in de eerste tijd dan ook niet meegevallen, tot plotseling een gunstige wending was ingetreden, geheel onver wacht, door toedoen van „Lange Dirk", die ergens diep de polder in eenzaam en verlaten zat te boeren: Hij had zijn bij naam aan zijn lengte te danken, hij was zo maar niet een beetje lang, nee, hij was onbestreden de langste boer uit de hele omgeving. Omdat hij zo afgezonderd woonde en weinig omgang met de an deren hield, was hij in ontwikkeling bij de andere boeren achter gebleven en werd niet geheel serieus genomen. Overigens was hij zeer goedhartig, zo stond hij louter door zijn goedhartigheid bekend als een der grootste klompenaf nemers uit het dorp, klompen, die, met het oog op de maat voor hem speciaal besteld moesten worden. Zijn kleinkin deren waren namelijk dol op deze klom pen, dat zij voortdurend aan zijn kop zeurden om een oude klomp. Dagelijks kwamen zij kijken of er nog niet een zo ver versleten was, dat Opa hem zou af staan, met het gevolg, dat hij, om de kin deren een plezier te doen, meestal lang voor het nodig was, maar weer een paar nieuwe klompen kocht. De kinderen wa ren zo happig op zijn klompen, omdat zij hiervan zulke geweldige bootjes konden maken, niet maar zo'n gewoon bootje met in het midden een stokje met een lapje er aan, van Opa's klompen konden zij met gemak drie en zelfs viermasters maken, waarmee zij dan de andere kin deren de ogen uitstaken. Lange Dirk had de laatste tijd veel last van doofheid. Het was begonnen met suizingen, maar het was steeds erger geworden en een dove boer is nu wel zo erg niet, maar het was toch hinderlijk. Vooral op de markt, in de kerk, om niet te spreken van thuis. Zijn huisgenoten hadden zich in het begin aardig weten aan te passen, zij spraken eenvoudig wat harder. Ook Dirk was luider gaan spreken, omdat hij zelf anders niet horen kon. Op de lange duur, toen hij steeds dover werd, was het echter niet langer uit te houden. Zij moesten op het laatst zó hard schreeuwen en het werd zó'n lawaai in huis, dat een parig werd besloten een dokter te raad plegen. Op het uitnodigende gebaar van de dokter was Dirk op een stoel voor diens bureau gaan zitten, zijn zijden petje in de gevouwen handen op de schoot. De dokter, die hem wel kende en ook van zijn doofheid had gehoord, liet niets merken, maar vroeg op tamelijk luide toon: „En wat scheelt er aan Bodegra ven?" Bodegraven was zijn eigenlijke naam. „Wat zeit dokter?" vroeg deze, die de dokter niet had verstaan. De dokter hief toen vragend het hoofd op en Dirk, wie deze beweging duidelijk was, antwoordde: „Een bietje dovig". De dokter, die zijn stembanden wilde sparen, en het nutteloze van een onder vraging inzag, besloot een onderzoek in te stellen en leidde Lange Dirk naar de aangrenzende kamer, waar hij de boer in een onderzoekstoel duwde. Met zijn voeten op het bankje, zijn hoofd op de hoofdsteun lag hij onderuitgezakt, met opgetrokken knieën, dubbelgevouwen met een angstig gezicht naar de bewe gingen van de dokter te kijken. Die had een kort onderzoek ingesteld en het bleek hem dat de oren alleen maar ver stopt waren en dat het euvel na schoon spuiten wel grotendeels zou zijn verhol pen.. Hij trof de nodige voorbereidingen. De boer slaakte een noodkreet: „Hei dokter, ge gaat toch niet operieren?" De dokter, die de grootste pret had, brulde hem in zijn oor: „Nee, alleen maar schoonmaken!" na welke gerust stelling Lange Dirk verder alles gelaten onderging. Toen Dirk eenmaal weer op de been was vroeg de dokter: „Nu, Bodegraven?" Deze keek eerst verbaasd, daarna stralend in het rond, drukte een paar maal op zijn oorlelletjes, hoorde het le ven buiten in de dorpsstraat en riep verheugd: „Ik hoor weer, dokter, krek als vroeger, da's een mirakel!" Hij greep de hand van de dokter en vervolgde: „Duizendmaal bedankt, dok ter, ge moet wel duvels geleerd zijn, zo hardstikke doof en nu in ene weer ge zond, allenig nog een beetje draaierig". De dokter nam weer plaats achter zijn bureau en weerde lachend verdere dank betuigingen af. Gijs had zodoende een goeie klant aan de dokter gekregen, want het kon er nu best af. Hij had gebeld en wachtte onder aan het stoepje; de hond was er op zijn gemak bij gaan liggen. Na korte tijd verscheen Elsje, het meisje en begroette hem met „Morgen, Gijs". Deze vroeg, het hoofd achterover ge bogen, want anders kon hij door de klep van zijn pet de klanten niet zien: „Daar ben ik weer, hoeveel zal het zijn, juffer?" Hij noemde alle vrouwen juffer, ge trouwd of niet, mevrouw zelf of de dienstmeid, hij maakte geen verschil. „Ik zal even horen, Gijs", waarna zij spoedig weer verscheen met een ver giet: „Drie pond maar" Gijs beklom het stoepje, nam de ver giet aan en vroeg: „Zoals gewoonlijk zeker?" „Ja, Gijs en als je klaar bent, bel je wel even, hè?" Nu kwam Gijs in actie, dribbelde naar zijn driewieler, verjoeg de hond, die hem in de weg lag door hem voorzichtig een schop onder zijn staart te geven, plantte de vergiet op de bak en trok de lade open. Ceremonieel begon hij zijn voor schot om te doen, de polsmouwtjes wer den aangetrokken, hij haalde zijn weeg schaal met de beide netjes te voorschijn, DIENSTREGELING TE.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.! 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.: 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr: feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijze voor boot en trein in voorverkoo bij de V.V.V. HOTELBOUW OP TERSCHELLING Terschelling zal een nieuw en gro hotel rijker worden. Sedert enige weke is men te West-Terschelling aan het eii de der bekende Dellewal begonnen m de bouw van hotel „Victoria in opdrac] van de heer J. de Graaf, mede-exploita: van het bekende vakantieverblijf „Bon holm". Naar wij vernemen zal het niei we hotel drie verdiepingen hoog wordt terwijl c.a. 65 kamers plaats zullen bi den voor 240 bedden. Naar de heer I Graaf de Harlinger Courant mededeeld zal de exploitatie van het hotel „Vict< ria" sterk overeenkomen met „Bori holm" en ook weer gebaseerd zijn lage pensionprijzen. Dit hotel zal in belangrijke mate bi dragen het grote tekort aan accommod; tie te bestrijden. Het hotel zal per 1 m 1958 in exploitatie komen. Hei jee ók sien dót moeder dochter al achter de sketters renne? Wel ninnet. Nou, an Strend lope ze er 's mo gens om half zeuve al in de pon achte kan betalen, aan die kinderen hun mo< der, die al 4 jaren aan kanker lijdt, c| vader met een wervelaandoening en u het arbeidsproces voorgoed is uitgesch) keld De jongen of meisje welke de mees zegels verkoopt krijgt een alleraardigs verrassing. De weersomstandigheden waren ni bepaald gunstig te noemen toen ik enke weken geleden Texel bezocht. Zeker nij' toen we per fiets vanuit „De Prins" na; De Cocksdorp trapten tegen een scherj noordenwind. De striemende hagel- sneeuwbuien, hebben dan alleen maar uitwerking op onze kuitspieren en fysi" ke kracht. Alleen kenners van Texel, d onder zulke omstandigheden de Postw< hebben gereden kunnen weten, dat a die „eeuwigheid" dan pas een ein< komt, als je door de bomenpoort de enij straat van De Cocksdorp binnenrijd Ons past een woord van hartelijke dan aan alle predikanten, voor hun medi werking en goede diensten het J.L.-hu en mij persoonlijk bewezen. Iedere pa torie was ons een oase, tijdens de bari tochten en bij ieder hebben we gelunch gemaaltijd of.... geslapen. Harteli; dank aan de Herv. Gemeente Den Hooi voor de „jatmoos", dat wil zeggen han< gift, bij ons in Amsterdam van 50, voor de kampen. Hartelijk dank redacti Er is toch maar één Texelse Courant waarvan acte! Joh. K. A. Schreuder, Jan Ligthart-huis. zocht de benodigde gewichten uit legde zijn knijptang klaar. De tw< plankjes die de balk afsloten, werden af gehaald en met het mesje in zijn ree terhand keek hij nieuwsgierig als zag ze voor het eerst in de vakken, waar palingen al naar gelang hunner ontwil keling, netjes gesorteerd, heftig lagen kronkelen. Het mesje als steun geb: kend, wipte hij telkens een glibberij paling in het netje, tot de wijzer het weegschaaltje doorsloeg. Hierna b gon Gijs' moeilijkste en tijdrovende taa want het ging er nu om de beide netj> in evenwicht te brengen. Telkens moe een paling van plaats verwisselen, et dikke er ut, een dunne er in, de dunne t weer uit en een iets dikkere er voor i de plaats. Hierbij hief hij de weegscha; telkens op tot voor zijn neus en slot aandachtig de bewegingen van het wi zertje gade. Was de stand naar genoegt en van een linkse of rechtse meerderhei geen sprake, dan schudde hij de palingt zolang in een emmertej en kon hij schoon maken. Nadat hij de vis had afgeleverd, zijn geld ontvangen had, bediende h nog een paar klanten, tot dat de stoon fluit van de timmer- en kistenfabrie schafttijd aankondigde, die ook voor Gi gold. Op de dagen dat hij ventte, een pat dagen in de week al naar gelang h uitkwam, at hij bij Hoos, op andere dt gen verzorgde hij zijn eigen potje. H slapte dus op en reed de dorpsstrai weer terug in de richting van de brug. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4