9 rocn in het bjnar ■mm ncf i Bij het 25-jarig bestaan van S.V.C. og R- De Zandkuil voor het publiek gesloten êtëM-k'ifr m WOENSDAG 5 TONI 1957 71e JAARGANG No. 7152 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. ».h- Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Bu U zult het met ons eens zijn, dat De Cocksdorp zeer ver van Texels centrum ligt. Zelfs nu nog, in de moderne tijd, die naar bromfietsbenzine geurt. Vroeger was dat dorpje aan het Eierlandse Gat helemaal een vaag begrip voor wie in de andere dorpen woonde en werkte. Wie haalde het in z'n hoofd om „helemaal" naar De Cocksdorp te toeren? En ach, waaróm zou je er heen gaan? „Een prach tig dorp, gelegen aan de opgerepte Rog- sloot". Geven we toe - zeiden ze in de andere dorpen - maar óns dorp is toch nóg mooier en nóg gezelliger. Bovendien in die goeie ouwe tijd waren de we gen door Eierland stellig geen lokmiddel voor toerlustige eilanders. Het scherpe steenslag kon je banden kosten. De Cocksdorp was en bleef op zichzelf. De Cocksdorpers voelden zich daar intussen wèl bij. Ze hadden volstrekt geen behoef te aan buitendorpse inmenging, vooral niet ten aanzien van het gevaarlijke ter rein, dat aan het onvatbare begrip „Liefde" identiek is.... En de kastelein van „De Hoop" vond het best, de kaste lein van „De Nieuwe Aanleg" vond het - zo mogelijk - nog beter: geen inmenging en dus geen kans op wegzuiging van je klanten naar andere Texelse oorden. Als dominee en pastoor hun gemeente weer van de nodige vermaningen hadden voor zien en de middagpot zijn bestemming had gekregen kwam de jeugd in bewe ging. De zéér actieven onder hen wan delden naar de vuurtoren en omgeving, weer anderen gingen eieren zoeken in de buurt van de Rogsloot, of vissen in een vletje in het water ten zuiden van het Eierlandse Gat. De rest zocht zijn troost bij een borreltje in een der dorps- café's, waar de biljartballen tot laat in de avond over het groene laken tolden. Spoedig liep de zondag ten einde en een nieuwe, lange werkweek lag voor de boeg: maandags kreeg je de uittocht naar het wijde polderland, waar het gewas van zijn onkruid verlost moest worden of waar de ploeg door hec land wilde gaan. Een enkel schuitje probeerde zijn geluk op het water van de Waddenzee, 's Avonds keerden de v/erkers weer naar huis en haard terug om vroeg te kooi te gaan, althans bij winterdag, want gedu rende de zomermaanden had je werk genoeg op je eigen akkertje, achter huis gelegen en lopend tot de Achterweg of reikend tot aan de Rogsloot. Een paar maal per jaar deed de cultuur er zijn intrede met een uitvoering door de to neelvereniging of door de zangclub. Dat waren me de evenementen wél en iedere uitvoering leverde gelukkig zóveel bij komstig nieuws op, dat je de lange win ter ieder jaar opnieuw ook geestelijk overleefde. Zo ging dat in de goeie ouwe tijd van „Durp", zoals de Cocksdorpers hun dorp noemden. Er was zelden of nooit nieuws onder de zon, tenzij de storm een schip op de kust geworpen had en de redders met hun roeireddingboot de golven trotseer den. Dan beklommen de Cocksdorpers SVC heeft voor diverse evenementen gezorgd. Zo nodigde zij destijds twee elftallen uit de eerste klasse KNVB, Stormvogels (met Piet Kraak) en RCH naar De Cocksdorp om het publiek op eerste klas se voetbal te kunnen onthalen. Jammerge- noeg liep dit optreden op een financiëel dé- bacle uit. duin of dijk om de vinnige strijd tussen de Eierlandse Gronden en de ranke red dingsboot te volgen. Ook die strandingen konden uit en te na worden besproken en droegen niet weinig bij aan de stof tot conversatie op „verjaardagen en par tijen". Het redden van mensen is niet alleen het resultaat vaak van heldenmoed maar even zeer een bewijs van de goede geest die er onder de Cocksdorpers leefde en leeft. Velen beschouwen het wagen van hun leven niet meer dan een eenvoudige plicht. Misschien komt zelfs hetwed strijdelement er aan te pas, want je vecht tenslotte tegen een tegenstander: tegen de zee, die in menig opzicht je de baas is, maar die het toch bijna altijd weer verliezen moet van het menselijk vernuft, van het menselijk verstand en doorzicht. Het element strijd is de Cocksdorpers dus volkomen vertrouwd. Vaak was het er op of er onder. Is het een wonder, dat ze daar straks het vijfentwintig-jarig bestaan kunnen gaan vieren van hun sportvereniging. Helemaal niet: toen ze de stoute schoenen voor het eerst aan trokken wisten ze tegelijkertijd immers, dat het in standhouden van een sport vereniging in een dorp, dat zo ver van de andere dorpen en steden verwijderd lag, een grote opgave zou zijn. Wilde je voetballen, dan moest je er op uit óf gastheer spelen. In eigen dorp kon je stellig geen tegenstander vinden. Wat dat betreft zaten ze in de stad toch maar heel wat gunstiger! Maar toen er (in „De Hoop"? of in „De Nieuwe Aanleg"?) een balletje over een op te richten sportvereniging was opge worpen, was het hek van de dam: velen wilden daar meer van horen. Of het mo gelijk was en wat de voorwaarden zou den zijn. Al spoedig kwamen ze tot een oprichtingsvergadering en ofschoon men de moeilijkheden heus niet onderschatte, kwam men tot het resolute besluit aan „durp" de (stoute) voetbalschoenen aan te trekken. Dat is nu al weer 25 jaar geleden. Men sloeg aan het trainen op een terreintje onder de rook van het dorp en werkelijk de leiding deed ieder ogenblik ontdek kingen: ze kregen een elftal bij elkaar. Toen iedereen de spelregels op z'n duimpje kende, ging er een invitatie naar een der andere dorpen en men aan schouwde in De Cocksdorp wat men nog nooit gezien had: twee voetbalelftallen, die elkaar iedere meter grond betwistten. Zonder nader te informeren omtrent de historische juistheid van onze veron derstelling kunnen wij wel aannemen, aat Ome Kees de Graaf - onze oliebollen etende Ome Kees, mogen wij wel zeggen - toen enthousiast in zijn baarje heeft gegraaid en na een heftige kauw op zijn onafsoheidelijk balletje pruimtabak ge zegd zal hebben: „Jongen, dót hódde we al veul eerder motte hewwe!" Maar Ome Kees zal dat niet gezegd hebben, hij zal wel gezegd hebben „Jongens, zo deden De rustige dorpsstraat van De Cocksdorp. „Rust roest" zeiden de actieve Cocksdorpers en daarom richtten ze 25 jaar geleden een sportvereniging op. wij dat vroeger ook!", daarmede herin nerend aan de wedstrijden op het buiten dijkse terrein, daar waar nude golven van het Eierlandse Gat over de j donkere koppen van de onuitroeibare zeehonden spoelen. Want feitelijk is de voetbalsport in „Durp" al zo oud als de polder zelf. Maar laten wij ons bij de officiële sport houden. 25 jaar officiëel voetbal d as, maar dat niet alleen: in De Cocksdorp beoefenen ze diverse takken van sport: de atletiek wordt er ook in hoge ere ge houden. Wij herinneren ons b v. nog de grote sportwedstrijden te Den Burg, waarbij vier gebroeders Stolk in één en hetzelfde nummer - de estafette - uit kwamen. Om de basis zo breed mogelijk te ma ken besloten ze na verloop van tijd tot de oprichting van een afdeling gymna stiek en - vreemd eigenlijk - deze afde ling is de voetbalsport zelf finaal over het hoofd gegroeid, in ieder geval wat het aantal turners en turnsters betreft. Jaarlijks vieren ze in de grote garage van Dros - want dan is „De Hoop" veel te klein - hun groot turnfestijn. Intussen trappen de twee elftallen en het adspi- rantenelftal ieder voetbalseizoen dapper tegen de bal, het bruine monster, dat hun zege en nederlaag heeft bezorgd. Ook die twee begrippen zijn onafscheidelijk aan elkaar gekoppeld. Stel je voor, dat je altijd won, dan zou de aardigheid er gauw af wezen. Nu is het weer wél zo, dat ze aan De Cocksdorp bij tijd en wijle best een paar extra overwinningen ge bruiken kunnen.... Maar, overwinning of nederlaag, de animo voor de sport bleef groot en daarom is er alle reden om het zilveren jubileum opgewekt te vieren. Hoe? Je zou natuurlijk weer een fantastisch plannetje kunnen opmaken, maar op Texel stel je je daarbij aan alle mogelijke financiële risico's bloot: het weer is maar al te vaak spelbreker: is het te koud dan komen de mensen niet van de andere dorpen naar het Hoge Noorden en is het te warm, dan kruipen ze aan het Westerslag of De Krim in zee. Ze hebben daarom wijselijk afgezien van bijzondere manifestaties. Maar die waren dan ook beslist niet noodzakelijk: wij kennen op ons eiland sinds enige ja ren een organisatie, die zich o.a. belasten wil met het uitschrijven van een alge mene Texelse sportdag. Daarbij komen alle sportsmen aan bod. Deze grote sport dag nu zal men dit jaar aan De Cocks dorp gaan houden. Daar zit niet al te veel risico aan vast: moet er geld bij dan wordt dat uit het gezamenlijke potje ge klauwd. Over het voorlopige programma heeft U al 't een en ander kunnen lezen. Op maandag 10 juni, tweede Pinkster dag, zal het 25-jarig bestaan van SVC worden gevierd. Er zullen loffelijke woorden worden gebezigd, bloemen zul len de goede verstandhouding en gene genheid vertolken en de kasteleins van Durp zullen hun grossiers een extra vaatje bier laten aanrollen. De ups en downs van S.V.C. zullen tussen de bloe men en het geestrijk vocht oplichten en men zal met voldoening constateren, dat de vereniging bloeiende is. De ganse dag zullen wij kunnen genie ten- van wedstrijden en als de toeschou wers die dag naar hun smaak veel te veel gezeten hebben, kunnen zij hun spieren loshossen op de dansvloer, die ze voor hotel „De Hoop" gaan oprichten. Ook dit grote openluchtbal doet hoge verwachtingen koesteren, tenminste als de weergoden méé zijn. 25 jaar Cocksdorper sportvereniging. De ouderen herinneren zich de vreugde die de voetbalsport hun bezorgd heeft en de prilste jeugd hoopt eens eveneens met groot succes de rood-witte kleuren te verdedigen. De jongste generatie zal straks de taak van onze tegenwoordige steunpilaren moeten overnemen. De jeugd hoort er bij, ook ter gelegenheid van het komende festijn en daarom zal voor hen een speciale feestmiddag wor den georganiseerd. Voor alle kinderen van De Cocksdorp en Eierland. Over de aan te bieden attracties mogen wij nog niets schrijven, maar goed wordt-ie zeker. Natuurlijk zal er geld moeten komen om dit alles te bekostigen. Wel, aan De Cocksdorp hebben ze altijd getoond, dat er met aller medewerking veel te berei ken valt. Het comité is er dan ook nu weer van overtuigd, dat de te houden verloting naar wens zal slagen, temeer omdat er aan die verloting, tot bestrij ding der kosten, fraaie prijzen verbonden zijn: hoofdprijs een fiets met daarnaast vele waardevolle huishoudelijke artike len. ÓAKENNIEUWS: FIRMA D. WITTE CZN. NAAR GRAVENSTRAAT De firma D. Witte Cznhandel in touw, manden, regenkleding enz., Molen- dwarsstraat 4, Den Burg, is voornemens haar bedrijf over te plaatsen naar het perceel Gravenstraat 2, dat vrijgekomen is wegens vestiging van Electrohuis Bak ker in de Weverstraat. De Vereeniging tot tot Behoud van Na tuurmonumenten schrijft ons: Het is al weer eni ge tientallen jaren geleden, dat Dr. Jac. P. Thijsse in zijn al bum „Texel" op de hem eigen smakelijke wijze vertelde van de geneugten, die de na tuurliefhebber in de Zandkuil te wachten stonden. Hij vertelt er van de insectenrijk dom, waarvan vooral de graafwespen hem boeiden, en van het levendig bedrijf der oeverzwaluwen, die in de steile kanten nes telden. Wanneer iemand deze beschrijving van de Zandkuil gelezen heeft en daarna dit kleine natuurmonument in zijn te genwoordige toestand aanschouwt, moet het voor hem wel een bittere teleurstel ling zijn. Van de graafwespen en oever- zwaluwen is nog maar nauwelijks iets overgebleven. De steile kanten zijn af getrapt, kinderen spelen en graven in het zand en het geheel maakt een indruk, die de naam natuurmonument nauwelijks waardig is. De Vereniging meent, dat deze toe stand zo niet kan blijven bestaan. Zij acht het in de eerste plaats haar taak, dit bijzondere stukje Texel te behouden in de staat waarin het behoort te zijn en te zorgen, dat aan de graafwespen en de oeverzwaluwen hun levensmogelijkheid niet ontnomen wordt. Daarom heeft de Vereniging besloten het terrein niet langer voor het publiek open te stellen, de afrastering te versterken en door dui delijke borden ter plaatse aan te geven dat dit in de eerste plaats als een weten schappelijk reservaat moet worden be schouwd, waar in het vervolg alleen ten behoeven van serieuze natuurstudie toe gang kan worden verleend. Zij betreurt het dat het gedrag van het publiek, niet in de eerste plaats van de Texelaar zelf, maar van degenen die 's zomers het eiland bezoeken, tot deze maatregel aan leiding moest geven. Zij betreurt het ook daarom, omdat hiermee de oude Texelse traditie, om in de Zandkuil Pinkster drie te gaan vieren, onmogelijk wordt ge maakt. De Vereniging hoopt echter dat de Texelaars begrip zullen hebben voor deze Sterling, PI vult mijn bestaan SCHOOLVOETBAL 1957 Uitslagen derde ronde: R.K. Den Burg-De Waal 130 OLS Oosterend-C.V.O. 30 Oosterend (sch. m.d. B.)-De Koog 01 OLS Den Burg-Eierland 60 De Cocksdorp-OLS Den Burg II 01 Den Hoorn-Oudeschild 01 In de finale zijn nu reeds geplaatst de R.K. Den Burg, OLS Den Burg 1 en OLS Oosterend. Een beslissingwedstrijd is no dig tussen De Koog en OLS Den Burg II om uit te maken, wie de vierde finalist zal zijn. Over een en ander volgt nader bericht. Wèl staat vast, dat de finale plaats heeft op zaterdag 15 juni op het Texel-veld. DE WADDENRUITERS OEFENDEN Naar wij vernemen werden de vrijdag gehouden oefeningen voor ruitergroep „De Waddenruiters", onder leiding van instructeur J. Gulmans, gevolgd door een zevental ruiters. Geen groot aantal, maar toch zeer bevredigend, want de laatste tijd kwamen niet meer dan vier ruiters voor de (schrik-)draad. Hopelijk gaat deze vereniging een betere periode tegemoet. de steile kanten zijn afgetrapt maatregel en dat ook zij er de voorkeur aan geven om de Zandkuil in ongerepte staat te aanschouwen, boven het lopen door de Zandkuil zelf, wanneer deze in een staat verkeert zoals dit de laatste jaren het geval was. Het personeel der Vereniging zal trachten zoveel mogelijk toezicht op de Zandkuil te houden en ook de politie heeft haar medewerking toegezegd, om onbevoegden uit dit kleine natuurmonument te weren. MOOI VOORJAARSWEER De vroege gasten hebben wel bijzonder mooi zomerweer meegebracht: juni heeft fantastisch goed ingezet tot plezier van Toerist en Texelaar. Want ook de eilan ders zelf profiteren van het mooie kli maat, dat echt on-hollands, onwerkelijk aandoet. Een grote schare Texelaars heeft zondag de zeezijde opgezocht en van De Cocksdorp tot het domein van maistro Coeverti waren de zonnebaders, pootjebaders en badschonen actief. Aan het Westerslag hadden enige families 'n linnen strandtentje opgezet en het leek al weer volop zomer, terwijl die volgens de kalender toch eerst op 21 juni inzet. Dit noemen wij daarom het voorseizoen. Texel is gedurende het voorseizoen op zijn mooist, want dan is de vogelwereld het actiefst. Evenalsde vogelwachter trouwens. Gelukkig blijkt men goed de hand te houden aan de voorschriften en wie tóch de bordjes, die zijn bedoeld om de vogels in de gelegenheid te stellen rustig te broeden, negeert, moet die grap dan maar aan de portemonnaie onder vinden. Langs het strand galoppeerde de bere den politie. Ook door de duinen en wij hebben werkelijk paf gestaan van de klimkunst der paarden: tegen zeer steil duin op. De zee trok nog niet zo erg veel ba ders, maar de temperatuur is ook nog niet al te hoog, waaraan het winderige, koele voorjaar wel enige schuld heeft. TEXEL EN HET VERKEER Wij nemen aan, dat de meesten er al weer wat aan gewend zijn; aan het een richtingsverkeer en de bijkomstige bepa lingen. Op de hoeken van enige gevaar lijke posities te Den Burg zijn knipper lichten verschenen. Wij vergissen ons na tuurlijk nog wel eens, rijden nog wel eens „fout", maar alles went en geprezen zij het tactische optreden van onze (eigen) politie, die open oog blijkt te hebben voor ons conservatisme en maar niet dadelijk als een schrijflustig, geünifor meerd eilandgenoot aan het pennen is geslagen. Het zou een kleine kunst ge weest zijn om dagelijks tientallen bon netjes uit te reiken. Dat is helemaal de bedoeling van de politie niet: zij heeft trouwens de laatste jaren metterdaad getoond, dat zij de burgerij niets dan goede diensten wil bewijzen. Jammergenoeg kunnen nieuwe maat regelen niet altijd en iedereen naar de zin zijn. Wij spraken vorige week de eigenaar van een restaurant, die op merkte, dat hij belangrijke schade leed van het feit, dat voor zijn bedrijf niet meer mocht worden geparkeerd. Het toeval wil, dat men aan de andere zijde van de bewuste straat evenmin mag parkeren, want daar bevindt zich een autobushalte. Wij vragen ons af of het niet mogelijk is om in zo'n enkel geval ontheffing van de bepaling te verlenen. Ons is namelijk bekend, dat er in meer dere gevallen ontheffing kan en wordt verleend. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 juni 1.10 en 13.10; 6 juni 1.55 en 14.08; 7 juni 3 05 en 15.33; 8 juni 4.29 en 17.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 3 juni 1957 3100 lammeren 6580, middelprijs 70,handel stug. Later iets vlotter, maar lagere prijzen 63,10 schram men 7085; 25 biggen 5065; 18 nuch tere kalveren 4065. 1 -x±=d 1 DLrtA Voor de mooiste keuze in V mantels naar 1 *-* WQQww.gi --^^^^^^^■sPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1