9 rocn /wa in het harL, 15 EJ i M Toerisme en bollenteelt bevorder- m H den de ontwikkeling van De Koog c Naar bos, duinen of zee WOENSDAG 19 JUNI 1957 71e JAARGANG No. 7156 TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v-h- Langeveld de Rooij - Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek 1 Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Wij schreven in ons vorig nummer over „De Koog 50 jaar badplaats". U weet als Texelaar wel, hoe het begonnen is: met het badhotel. De Koog was toen nog een onbetekenend klein dorpje. Een handje I vol huisjes, enige boerderijen en een school. Aan de rand van het duin, dat tussen dorp en zee was geschoven, want vroeger lag De Koog aan zee. Het was toen een vissersplaatsje, lag trouwens wat zuidelijker. Het zou momenteel misschien van de kaart zijn, ware het niet, dat een halve eeuw geleden de toeristen Texel ontdek ten, ware het (tevens) niet, dat de Texe laar bollen ging planten, want in de om geving van De Koog is de grond zeer ge schikt voor de Dubbele von Sion en an dere narcissen. De Koog is, na een halve eeuw, een Hink dorp geworden en als U thans op een avond door de Dorpsstraat wandelt, moet U wel even paf staan: wat een mooie winkels, wat een prachtige ver lichting en wat doet de gemeentelijke straatverlichting het ook goed. U moet door de Dorpsstraat wandelen als de mensen door het fraaie, warme weer uit üe pensions en hotels zijn gelokt en op een terrasje of in de ontspanningen zelf nog eens over de heerlijkheden van ons eiland nakaarten. Bij al die „Texelse ZE ZAGEN DE ZON ZAKKEN Honderden badgasten, te De Koog ge logeerd, hebben zaterdagavond een schouwspel beleefd, dat aanleiding tot expresse-bestellingen naar de relaties in het binnenland kan geven: de zon zakte in de zoele zee. Het was niet zo maar 'n zon, het was een gevéarte, een machtige 1 vuurbal, die langzaam van het toneel verdween en een rode baan over de zee trok. Tot vlak bij de hokjes. De badgas ten stonden als in extase. „En dan moet U nog eens terug komen als het donker is geworden, dan gaat de zee lichten!" zei iemand. Het lichten van de zee is inderdaad nog boeiender en de kans op dit schouwspel is bij dit warme weer zeker zeer groot. WIE ZIJN KIND LIEF HEEFT.... „Hé", zeiden wij tegen een familie, die wij maandag op het strand bij De Koog ontmoetten, „wij dachten, dat jullie drie spruiten hadden!!" „Klopt", zeiden ze, maar de jongste hebben we maar thuis gelaten". De baby lag dus onbewaakt thuis, terwijl de rest van de familie zich op het strand amuseerde. Dit laatste feit zal de baby wel koud gelaten hebben, maar overigens vragen wij ons af of het wel verantwoord is om een kind alleen I thuis te laten. Wij nemen aan, dat de be trokken familie wèl tegen brand verze kerd is. Natuurlijk, anders ben je niet verantwoord. Laten wij toch eens verder denken dan de prettige brandpolis. Het gebeurt immers méér, dat kinderen het slachtoffer worden van gemakzucht der ouders. „Moeder was even om een bood schap", lees je dan. NIEUWE WEG GEREED Van De Koog voerde sinds mensenheu genis een „weg" naar Eierland. Het was een zandweg, die de atuomobilist wel in de wolken bracht, maar niet figuurlijk. Het is dan ook een gelukkige omstandig heid, dat mede in het kader van de ruil verkaveling deze weg tot een échte weg gemaakt kon worden. Vorige week nu is deze route gereedgekomen en velen heb ben er dadelijk een dankbaar gebruik van gemaakt. Het is een ruime weg, die De Koog heel wat dichter bij Eierland (Vliegveld, Slufter, Vuurtoren) heeft ge bracht en derhalve vooral voor het toe risme weer een prachtige aanwinst kan worden genoemd. Ook onze motor-, auto- en bromfietsclub „Texel" zal deze route stellig spoedig in haar puzzelprogramma opnemen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2.15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur, De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Veertig jaar geleden nog een gehucht. drukte" heerste er zaterdagavond toch een weldadige rust. Geen lawaai, geen heen en weer jakkerende motorfietsen, geen toeterende auto's. De Koog is een mooi dorp, vooral als de lampjes branden gaan tussen de Hout vester Boodtlaan en de Kogerweg. Van de „Midget-golf" tot de „Primeur", welks eigenaar de groenteoorlog destijds blijk baar reeds van verre heeft horen nade ren BEGIN VAN DUINBRAND TIJDIG BEDWONGEN Zaterdagochtend ontstond brand aan de rand van de Slufter, in het duin langs het fietspad bij het café van de heer C. van der Werf. Kinderen, die daar ter plaatse speelden renden verschrikt weg. De heer Van der Werf belde terstond de brandweer op en onderwijl schoten om wonenden met schoppen en spaden toe. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de brand in de buurt van een rul zandpad was ontstaan, want daardoor konden de landbouwers gemakkelijk het benodigde zand vinden. De nevelspuit van de gemeente Texel was spoedig ge arriveerd en binnen het half uur had men het vuur dan ook overmeesterd De oor zaak van deze brand is onbekend, maar de politie houdt het niet voor onmogelijk, dat een achteloos weggeworpen peukje de oorzaak geweest is. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. FILMNIEUWS: „DE LIEFDESROMAN VAN EEN KONINGIN" Ondanks de hitte viel het ons ditmaal best mee U een overzichtje te verschaf fen van hetgeen deze rolprent inhoudt, want het gaat allemaal van een leien dakje: Amor laat zich even gemakkelijk vangen als een aan myxomatose lijdend komjn. Prinses Victoria mag zelf haar man gaan zoeken. Met een hofdame ver trekt ze in het geheim naar Frankrijk en wordt in een eenvoudige herberg al met een verliefd op een Duitse student, een charmante jongeman. In werkelijkheid is hij de prins, die zij (al jaren) zocht en op het grote bal ter ere van haar ver jaardag heeft zijn dan ook geen moeite bij de keuze als dezelfde student aan haar wordt voorgesteld als Prins Albert van Saksen-Coburg. „EL PASO" De film over een „hard avontuur en een felle strijd in een stad, die geen wet kende!" aldus wordt deze film aangekon digd. Het gaat daar in die Amerikaanse stad, kort na de burgeroorlog, inderdaad nogal heftig toe en de kruitdamp is niet van de lucht. In die sfeer tracht kapitein Clay een idylle op te bouwen, waar zijn hart reeds heftig klopt bij de gedachte aan de beeldschone en innerlijk niet min der aantrekkelijke dochter van rechter Jeffers. De jongeman, niet bang voor ge vaar, begeeft zich temidden van een ben de bandieten, die de wet met voeten tre den en voor wie niets veilig is. Dat hij erip slaagt de bende onschadelijk te ma ken is mede te danken aan het grotere doel: de verovering van Susan's hart. Nederlands nieuws O.a. De „Cornet IV", Brits straalver- keersvliegtuig op Schiphol; Hr. Ms. On derzeedienst 50 jaar; Strandbad in Am sterdam-West in gebruik genomen; Voor zomer-drukte in de Natuur, de dieren wereld rond de Leersumse Plassen, unie ke opnamen van blijde gebeurtenis in kokmeeuwen-gezin. Wereldnieuws O.a.: De eerste Britse H-bom ontploft; Eden terug in Engeland; 60 jaar knol smerissen in Rotterdam; Europees kam pioenschap voetbal; Finale internationale tenniskampioenschappen te Parijs. DENK OM DE VEREN! Ergens op Texel staat een bordje, dat het slipgevaar aanduidt. Wij hebben zon dagmiddag tijdens een ritje door de on volprezen Westermient een ander, niet minder belangrijk bordje gemist, een bordje, waarop zou moeten staan „Denkt om de veren!" Het gaat hier om de weg tussen het huis van vogelwachter Kok en „Bos en Duin". Duizend-èn-één knippen. „Stap voets rijden" kan er aan toege voegd worden. Het gaat hier om een stukje van misschien vierhonderd meter, maar het is een onderdeel van de grote route Den Hoorn-De Koog en daarom dringen wij namens de automobilisten, motorrijders, scooteristen en bromfietsers bij de betrokken instantie er met klem op aan, dit zeer slechte weggedeelte even op te knappen. Ook uit economisch oog punt bezien is dat ten volle verantwoord, waar Staatsbosbeheer zijn (eigen) perso neel eveneens aan groot gevaar bloot stelt, terwijl ook de auto van onze bos wachter en de bromfietsen van de vogel wachters op dat traject „een veer" moe ten laten. HET WAS TE MOOI In honderd jaar had men in De Bilt zo'n hoge barometerstand niet genoteerd en ook op ons eiland niet, dat nu al verscheidene dagen een klimaat rijk is, waarover ze aan de Rivièra naar huis plegen te schrijven. Van vroeg tot laat giet de goede zon de warmte over Texel uit. Bij een diep blauwe lucht en een kalm oostenwindje. De lammeren, maandag ter markt ge voerd, zullen het daar beslist prettiger hebben gevonden dan in de boomloze weiden, waarop het gras reeds tekenen van de aanhoudende droogte begint te vertonen. „Aan het strand zal het heerlijk zijn", vooral dank zij de oostelijke wind" zo meldden de dagbladen. Alles wat maar zwembroek of badpak bezat zal dan ook wel naar de kust zijn gestroomd, ten minste als men de moed had om méé te stromen, want het was zo heet, zo on-Hollands heet langs de weg. Er waren dan ook Texelaars, die niet de moed konden opbrengen om erop uit te trekken en weer anderen, die van plan waren om de ganse dag van de hitte te profiteren, kwamen reeds na een paar uurtjes zonnebaden landinwaarts, om te zoeken naar lommerrijk gebied. In de Dennen was het misschien nog het beste, dat wil zeggen onder de zeer hoge bomen. In de duinen schroeide je weg en wij kunnen wel aannemen, dat de vogelwach ters zware dagen beleven. Al is de moderne mens nog zo welver zorgd, diep in z'n hart blijft het verlan gen bestaan naar zwerftochten en het ontdekken van onbekende verten. Avon tuurlijke toevalligheden, kampvuren, vreemde volkeren, een eenzaam bivak, of desnoods een tent op de hei, of alleen maar een spiegeleitje bakken op een pri mus aan de kant van de rivier, als het er maar een tikje op lijkt, dat men nog natuurmens zijn kan. Daar hebben we natte voeten, muggenbeten, gescheurde kleren, hooikoorts en builen voor over. De laatste jaren worden deze dingen in verfijnde vorm gedaan, door stoere lieden in auto's met luxe kampeerwa gentjes en rijdende keuken, radio aan boord, grote zonneschermen enz. „Cam ping" is het woord en vele badplaatsen houden naar behoren rekening met deze vorm van toerisme, door goed beschutte terreinen beschikbaar te stellen, niet te ver van het strand en de dichtstbijzijnde begaanbare weg. Natuurlijk moet men voor een derge lijke vakantie, op kleinere of grotere schaal, tijdig en naar beste weten de mee te voeren kollektie goederen en in strumenten samenstellen. Baden, ravot ten, koken, eten, repareren, de regen vergeten met een goed boek onder een deugdelijk zeil en een koude nacht onder prima warmtehoudende dekens. Daar moet rekening mee worden gehouden. Moderne textiel, zoals „perion", komt bij dit alles heel goed van pas. Want men kan van geen enkele huisvrouw-met- vakantie vergen, dat ze een wasbord, teil, lijnen, knijpers, droogrekken, strijkplank en strijkijzer met zich meevoert. „Perion" laat zich gemakkelijk even uitwassen, is zeer snel weer droog en ziet er zonder meer telkens net zo netjes uit alsof het voor het eerst werd gedragen. Dat dra gen dan in de vorm van: shorts, korte geplisseerde rokken, ballonbroekjes, jas jes, paletots, capes enz. De kwaliteit van het materiaal staat borg voor een lange levensduur. Badpakken van „perion", dat met elas tiek doorweven is, zijn voor iedere vrouw beslist ideaal. Zelfs een „Venus met fa brieksfoutjes", zoals de jeugd dat wei eens zegt, ziet er goed uit in zulk een goed aansluitend, doch korrigerend, stuk badkledij. Geen verschuiven, scheef trek ken, plooien e.d. bij elke beweging van DE VIJFDE MARKT Op de vijfde Texelse lammerenmarkt werden 1840 dieren aangevoerd. Gezien de aanhoudende droogte en de nog steeds bestaande exportmoeilijkheden waren onze veehouders verre van optimistisch gestemd en het verloop van de markt is inderdaad zeer teleurstellend geworden: de prijzen lagen zeker 10-12 gulden bene den die van vorige week. Alsmaar zak kende prijzen dus, want na de tweede markt is steeds minder voor de lammeren betaald. De grote aanvoer was ook al geen gelukkige factor. „Dit zit 'm hoofd zakelijk in het grote tekort aan gras, hier én aan de overkant", aldus meende een wolveehouder, „Als Texel goed in het gras zat, zou de aanvoer heus wel wat geringer zijn geweest, maar nu moeten we allemaal opruimen. Bovendien heb je in sommige gevallen moeite om de dieren in het land te houden, want de sloten staan op vele plaatsen zelfs droog! De vijfde lammerenmarkten van de laatste tien jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1947 1700 19—25,— 1948 1600 20.50—30,— 1949 1500 29—37,— 1950 1600 37,50—44,— 1951 1500 50—70,— 1952 1200 58—73,— 1953 2000 39—48,— 1954 1400 50—59,— 1955 1700 67—85,— 1956 1800 74—88,— 1957 2000 4560,— TEXELSE SPORTRAAD Voor de uitwisseling met Den Helder op 29 juni a.s. kregen bridgers zowel als dammers reeds vroegtijdig een verzoek voor deelname. Tot dusver kregen we nog weinig afberichten. Dit is op zich 'n gunstig teken. We verzoeken evenwel diegenen die geen gevolg kunnen geven aan de oproep tot deelname en nog geen afbericht ga ven dit nu onverwijld te doen. Vanzelfsprekend reizen we 's zater dagsavonds met een extra boot terug. S.V.C.-nieuws De afgelopen zondag hebben de adsp. deelgenomen aan de adspirantendag in Alkmaar. Jammer, dat we met vier in vallers moesten spelen en op het laatste moment er nog een weg bleef ook, zodat we met 10 man aantraden. De eerste wedstrijd werd met 20 van de Beemster verloren. In de verliezersronde werd met 10 van HOSV gewonnen, toch nog geen slecht resultaat met 10 man van deze gezellige dag. De kindermiddag die afgelopen zater dag op ons terrein werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, is zeer goed geslaagd. De 200 kinderen heb ben volop genoten. Zo mag SVC terug zien op een goed geslaagd 25-jarig be staan. De bekerwedstrijden van SVC zijn uit gesteld tot in de tweede week van augus tus en wel in verband met het 25-jarig bestaan van de Texelse Boys. het lichaam. Men kan er vrij en onbelem merd in ronddartelen, met met zelfver trouwen van een dame, die weet, dat ze er aantrekkelijk uitziet. Een ander, nieuw en praktisch weefsel is een jersey van „perion", met soms ook een draadje elastiek. Het is bijzonder ge schikt voor pullovers, vesten en korte, ruim vallende overjassen, 't Is in vele lichte pastelkleuren in de handel geko men, zowel fijn gestreept als in heel kleine ruiten en fantasiedessins. Voor de liefhebber zijn er enkele opvallende uni- kleuren bij. Wie zich goed bruin heeft laten worden door de zon, zal graag iets flatterends aantrekken in de avonduren, waardoor de tint goed uitkomt en het lichaam be schermd is, tegen een koele zeewind of onverwachte daling van de temperatuur, na zonsondergang. Een verblindend witte sweater van „perlon'-fluweel, of ge kroesd „perlon"-garen, „doet" het dan voortreffelijk. Heel prettig is bij deze textielsoort, dat men niet bang hoeft te zijn voor vlekken van zonnebrandolie, lippenstift of gemorst vet, want met een simpele wasbeurt is alles er weer uit en in korte tijd gedroogd. Natuurlijk kan bij zulke sweaters een bont gekleurd rokje of een broek van voeringenstof (het nieuwste) worden ge dragen. Dit is een goede kombinatie voor bezoek aan het dichtstbijzijnde dorp of een kleine stad: zonder onaangenaam heden te veroorzaken met plaatselijke kledijgevoelens (een kwestie van beleefd heid, die te respekteren is). Voor jonge meisjes blijft de lange, zeer nauw sluitende broek favoriet in de vakantietijd. Gemaakt van met elastiek doorweven „perion" lijkt men nog wel een pond of tien slanker dan men is; in een tijd, dat men aan hongerkuren doet, zeker een uitstekende aanbeveling. Inmiddels wensen we U allemaal reeds een goede reis toe, met veel mooi weer. TEXELAAR NR. 1 IN ARNHEM De 15-jarige Kees Dros Bzn., Eierland, bezette te Arnhem bij de motortrial de eerste plaats. Een bijzonder goede pres tatie, want Kees was de jongste van de 35 deelnemers. Hij was de enige deelne mer bovendien van ons eiland. Gefelici teerd, Kees. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 17 juni 1957 2000 lammeren 4560 (handel slecht); 20 biggen 4555; 10 nuchtere kalveren 40—65. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode van 6 t.m. 17 juni 1957 Gevonden: grijze jongensjas met rits; zwarte port. met inh.; wieldop Chevrolet; manchetknopen, 1. dameshandschoen (glacé); blauwe rozenkrans; broekriem; bruine port.; ring met sleutels; plastic boodschappentas (geel); zwarte regen- broek; linnen gymschoentje; zwart lede ren dameshandschoen; heren polshorloge; donkergrijze port. met sleutel; grijze pet met ingeb. klep inscr. K.K.; bruin zeil doeken schootsvel; grote hamer; blauw kinderbeursje; een geel vestje, badhand doek en zwembroek, gem. no. 12283; schakelarmband met Chinese figuren; fototoestel „Voigtlander" klapcamera met tas; bruine langharige hond met zwarte, spitse snuit; rode port, met rits en inhoud; ca. 30 meter waterleidingbuis <De Cocksdorp). Verloren: rode port.; bruine port. met bougiering; br. lederen herenhandschoen; groene port. met rits; gouden zegelring met zwarte steen (verm. trouwring); br. portemonnaie; groen met witte strepen boodschappentas; bril met licht montuur; tientje; rode damesport.; V.W. wieldop; zeeml. witte dameshandschoen. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 16.00 tot 18.00 uur. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 19 juni Den Burg, Oranjeboom, feestmiddag la gere scholen i.v.m. jubileum N.V. TESO. Donderdag 20 juni Den Burg, Oranjeboom, feestmiddag la gere scholen i.v.m. jubileum N.V. TESO. Vrijdag 21 juni Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 22 juni Den Burg, Jubileum-feestavond TESO- personeel. S.V. Texel Ook de adspirantendag 1957 behoort weer tot het verleden en men kan slechts bewondering hebben voor de prima or ganisatie van dit grootste voetbaltoer nooi ter wereld onder leiding van de ad ministrateur van de afd. Noordholland van de KNVB, de heer Bakker. De resul taten waren wat ons betreft niet slecht, twee van de drie elftallen verdienden de speldjes. Het a-elftal was ingedeeld in één groep met ZFC, WFC en Westfrisia, de sterkste groep van het gehele toer nooi. De eerste wedstrijd tegen WFC werd met 10 gewonnen, dank zij een kopbal van Peter Bruin. De winnaars- ronde tegen ZFC, die met 21 van Westfrisia gewonnen had, eindigde met 20 in ons voordeel. Het eerste kwartier was volkomen voor ons, met snelle aan vallen werd de verdediging van Z. uit positie gespeeld en Nic. Vos profiteerde hier van door twee keer hard raak te schieten. De tweede helft waren de rol len omgekeerd en kwam Z. fel opzetten. Onze verdediging wist echter, zij het ten koste van enige hoekschoppen en enkele spannende situaties in de doelmond, stand te houden. Adsp. b verloor de eerste wedstrijd van Monnikendam b met 20, maar won de verliezersronde met dezelfde cijfers van Kaagvogels b. Het c-elftal werd ook winnaar van zijn groep, maar de weg naar de winnaars ronde werd nogal moeizaam afgelegd. Tegen EVC b keken Teun en zijn mannen al na een halve minuut tegen een 10 achterstand aan, oorzaak een geweldig misverstand in de verdediging. Piet zou een ver naar voren gespeelde bal op zijn keeper terugspelen, maar deze was uitge lopen om de bal zelf te spelen. De bal verdween in het lege doel. Hoewel de tegenstander langzaam maar zeker op eigen helft werd teruggedrongen, duurde het tot de laatste minuut voor Abe de gelijkmaker in het net deponeerde. De strafschoppen beslisten met 21 in ons voordeel, waarbij de heren zich nu niet bepaald scherpschutters toonden. Bij de tweede wedstrijd tegen OSV b werden de zaken flinker aangepakt; er werd vooral vinniger gespeeld en dit leverde een volkomen verdiende 10 overwin ning op. De handbaltraining begint woensdag avond om zeven uur uiterlijk. Om kwart voor acht spelen de Veteranen tegen ZDH (op ons terrein) hun eerste oefenwed strijd. J II Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1