i fit 25 jaar Texelse Boys Anjeractie 1957 jfiiéft.J It jüfef r; Het Waaggebouwtje aan de Vismarkt School voetbal op Texel Donderdag valt de beslissing (m' In 1954 bezette dit elftal van de r.-k. school de tweede plaats bij de school- voetbalwedstrijden om het kampioenschap van Texel. Verscheidene van deze jongens spelen in de elftallen van Texelse Boys. PASTOOR BRINKMAN knipte het lint door, dat de spelers en adspiranten nog van het sportterrein scheidde. Een luid gejuich en daar betrad de vereniging haar eigen, thans plechtig en officiéél ingewijd terrein", aldus meldde de Texelse Courant van 3 juni 1936. De R.K.V.V. „Texelse Boys" had een belang rijke mijlpaal bereikt: een eigen terrein voor de piepjonge, in 1932 opgerichte sportvereniging. Ja, de BOYS gaan jubileren. Ze be staan 25 jaar en dat mag wel even on derstreept worden! Op 20 juni a.s. zal in hotel „De Zwaan" van half vijf tot half zes een receptie worden gehouden en wij kunnen aannemen, dat er behalve bloe men wel een herinnering aan het verle den gewijd zal worden! 25 jaar toch is 'n hele ruk. Op Tweede Pinksterdag 1936 werd het terrein aan de Driehuizerweg geopend. Daarvóór hadden ze het moeten doen met een lapje grond aan de Koger- weg, gelegen voor de boerderij, die toen tertijd door de familie Kager werd be woond. Theo Kager was, menen wij ons te herinneren, een der blauw-witten en zodoende was de familie spoedig tot al gehele capitulatie gebracht: ze mochten op het landje spelen. Maar het échte voetbalspel zou pas kunnen worden ont wikkeld op een écht terrein en het was dus geen wonder, dat alle Texelse Boys en hun uitgebreide supportersschare breed-uit glimlachte toen pastoor Brink man „het" lint vakkundig doorknipte. Daarmede werd tevens een nieuw sta dium bereikt en de grondslag gelegd voor het officiële voetbal, want nu kon je immers de tegenstanders zonder blikken of blozen uitnodigen! Je had een eigen veld en je kon dus als gastheer functio neren. Je sprak een woordje mee. Uit de buurt Gasthuisstraat, Gravenstraat, Mo lenstraat, kwamen nogal wat bruikbare krachten en dat behoefde geen verwon dering te wekken, want die hadden sinds jaar en dag op een terrein aan diezelfde Driehuizerweg gevoetbald. Zo maar wat gepingeld, hoor. Met geïmproviseerde goals. Op een gegeven moment kwam de idee op om 'n officiële vereniging in het leven te roepen. Dat lukte, dank zij de medewerking, van zovele zijden onder vonden. Na de plechtige inwijding vond de plechtige opening van het échte terrein plaats. Groot was de belangstelling, ook burgemeester A. F. Kamp was tegen woordig, en het weer was (weer) best. Als eerste spreker werd het woord ge voerd door Kees Graaf, voorzitter van de Texelse Boys, die - zo lezen wij in een oude krant - dank bracht aan het Kerkbestuur voor de krachtige steun, verleend bij de aanleg en de inrichting van het terrein en aan de leden der ver eniging, die zich daarbij zoveel moeite hadden getroost. Pastoor Brinkman bond in zijn ope ningsrede de jongelui op het hart de sport vooral om de sport te beoefenen, de goede geest onderling te bewaren en te versterken en met andere sportclubs op het eiland vriendschappelijk en spor tief samen te werken. De verslaggever schrijft verder, dat 't terrein er goed uitzag. „Behoorlijk ge ëgaliseerd en uitgerust zoals dat past. Doelen, terreinafmetingen, kleed- en consumptietent beantwoorden aan alle redelijk te stellen eisen. Wel moet nog een heining worden aangebracht aan de kant van de weg, opdat de wedstrijden door niet teveel niet-betalende kijkers worden opgeluisterd". Voor zover wij ons herinneren moet die heining er nog steeds komen. En die komt: in de vorm van geboomte, maar. loofhout, zodat je tijdens de competitie, die nu eenmaal bij winterdag wordt ge speeld, toch van de weg af gratis van het voetbalspel kan genieten. Echter: een sportman betaalt graag zijn kwartje, niet waar! Voor de wedstrijd op het terrein be gon (De Boys tegen Texel II) werden door de adspiranten van de Boys onder leiding van de heer H. Kievits - wijlen meester Kievits dus - enige vrije oefenin gen ten beste gegeven. Een fris en vlot begin. De eerste officiële voetbalwedstrijd werd geblazen door Wim van Zeijlen. De kapelaan verrichtte de aftrap (is toen door het archief van de Texelaar ver eeuwigd!). De Boys moesten met 15 het onderspit delven, maar zo staat er - en pastoor Brinkman moest dit als dé overwinning hebben beschouwd, de Boys hebben getoond goede verliezers te zijn door hun onuitblusbaar enthousiasme en fair spel. In de pauze werd een hardloopwed strijd voor de adspiranten gehouden en een demonstratie gegeven van speerwer pen. De beste lopers waren: 1. S. Zijm Jzn., 2. Nic. van Heerwaarden ,Fzn. De beste speerwerpers: 1. Nic. van Heer- waarden Fzn., 2. Bert Halsema. 25 jaar geleden. Er is sindsdien ook heel wat veranderd. De Boys komen b.v. met andere krachten uit dan die, welke op 1 juni 1936 de blauw-witte kleuren verdedigden. Toen was hun elftal name lijk als volgt samengesteld: Jaap Schra- ma, keeper, Jan Schrama en Cor Ran, back, Jan van Sambeek, spil, Kees Graaf, rechtshalf, Th. van Heerwaarden, links half, Co de Veij, rechtsbuiten, Theo Ka ger, rechtsbinnen, Piet van Heerwaarden, midvoor, W. Ran, linksbinnen en Dirk Witte, linksbuiten. Het was een mooi begin, sportief en getuigend van een goed ideaal. Zo meld- cie de secretaris ,,B." vol trots, dat al het werk door de leden gratis was ver richt. Nadien is er nog heel wat werk gratis verricht, want periodiek vermeldt de Texelaar wie tot de terreindienst zijn uitverkoren. Dat is inderdaad echt dienst en een minder aangename taak dan het wegschieten van de bal. Maar zonder het werk van de trouwe leden zouden onze amateursverenigingen nu eenmaal niet kunnen bestaan en daarom besluiten wij gaarne met een woord van lof aan het adres van de werkers achter de scher men, c.q. op het tijdstip, dat er niet ge voetbald wordt, maar.... gewerkt. Texelse Boys-nieuws Zo staan wij dan voor de viering van ons 25-jarig bestaan. Het volledige pro gramma laten wij hieronder volgen: Zaterdag 22 juni a.s. Receptie van 4.30- 5.30 uur; 's avonds 7.00 uur Tex. Boys III- ZDH II. Zondag 23 juni: 8.45 uur H. Mis voor leden en overleden leden van onze ver eniging. Na deze H. Mis gemeenschappe lijk ontbijt. 's middags 1.30 uur Tex. Boys II-Tex. Boys veteranen; 3.15 uur Tex. Boys 1- Texel 1; 5.00 uur Tex. Boys-veteranen- Tex. Boys veteranen. Denken de leden om het inleveren van hun formulier voor het gemeenschappe lijk ontbijt. B.L.O.-SCIIOOL ONDER DE PANNEN De pannen voor de in aanbouw zijnde b.l.o.-school, de „Beatrixschool", zijn vorige week gearriveerd en het dak is er inmiddels mee bedekt. Ofschoon de werkzaamheden door de stagnatie in de pannenlevering minstens twee maanden vertraagd werd, hoopt men het gebouw toch per 1 september a.s. te kunnen openen. Deze recente foto van het Koninklijk gezin werd door H.M. de Koningin ex clusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard fonds en de Anjerfond sen, waarvan Z.K.H. regent is, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. (Foto M. C. Meyboom) N.V. VLESSING GAAT DEN BURG VERLATEN Naar wij vernemen, zal de N.V. Vles- sing, ligstoelkussenfabriek te Den Burg (Texel), binnenkort worden overgeplaatst naar Dokkum, aldus 't dagblad „Trouw". Het is de bedoeling van de N.V. een gedeelte van de fabricage van haar artikel, nl. de springveren interieurs, te doen uitvoeren in de werkplaats voor minder validen. Het overtrekken van de kussens zal geschieden door eigen perso neel van de N.V. Daarvoor zal achter de werkplaats een nieuwe fabriekshal wor den gebouwd. De overplaatsing van dit bedrijf van Texel naar Dokkum is een gevolg van het feit, dat de N.V. Vlessing in Den Burg te kampen heeft met een ernstig personeelstekort. ZATERDAG GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt zaterdag a.s. geen spreekuur. PAS OP VOOR ZONNESTEEK! Op het ogenblik kan de zon erg gevaar lijk zijn: wie geen zonnesteek wil oplo pen doet verstandig een hoed op te zetten en vooral de rug bedekt te houden. Er zijn heel wat toeristen en Texelaars, die door een zonnesteek het bed moeten houden. De verschijnselen zijn: braken, duizeligheid en zich zeer onwel gevoelen. ZOONTJE VAN DOMINEE SALM DOOR AUTO OVERREDEN De vier-jarige Jan Papineau Salm, zoontje van ds. Salm, voorheen predikant te De Cocksdorp, is zaterdag in de buurt van de ouderlijke woning, die aan een vrij drukke verkeersweg ligt, door een auto aangereden, toen hij naar een melk- auto liep, waarin Jan dagelijks mee mocht rijden. Het ventje werd zo ernstig gewond, dat het enkele ogenblikken na het ongeluk overleed. KOSTER G. BURGER OVERLEDEN De heer G. Burger, koster bij de Doops gezinde Gemeente te De Waal is vrijdag plotseling overleden. De heer Burger was 60 jaar oud. TEXELAARS MAAKTEN EXCURSIE Slot van het verslag van de excursie, welke Dros' Smederij, Eierland, voor haar klanten en kennissenkring heeft ge houden. Grote kernen worden in een speciale tc.renoven gebakken. De smederij was een vertrouwde zaak, doch ook hier was veel nieuws te zien. Door machtige valhamers worden hier de werkstukken vervaardigd. Het tevo ren verwarmde staal wordt met een ge wicht van 1000 tot 2000 kg in de matrij zen geslagen. Bovendien staan hier ook machines voor buigen, snijden en stanzen. Het lassen geschiedt in speciale cabi nes. Hier werkt men ook met de modern ste machines en apparatuur. In de mesjesafdeling wordt de gehele maaibalk vervaardigd. De mesjes worden gestansd, gefraisd, gehard en geslepen. In de montagehal komen alle werkstuk ken tezamen. Hier worden alle noodza kelijke boringen in één gang verricht. De machine wordt gemonteerd en zorg vuldig getest. Het verven geschiedt in eigen bedrijf, gedeeltelijk in kuipen door onderdompe ling, gedeeltelijk met het verfkanon. In de werktuigenafdeling worden alle werkstukken vervaardigd, die voor de fa bricage nodig zijn, zoals valhamer ma trijzen, fraiskoppen, trekstangen e.d. Dat hiervoor zeer kostbare, uiterst nauwkeu rige apparaten vereist zijn, behoeft geen betoog. In de tractorhallen ziet men hoe de tandwielen ontstaan. Men ziet het harden van de nokkenassen, men ziet zuiger- stangen ontstaan enmen ziet con troleurs! Steeds wordt getest, elk deel, elk werkstuk. Zo gaat het door tot dat men de trac tor goed gaat herkennen. De hefinrich- ting wordt getest, de tractoren worden gespoten, de wielen komen er aan. nog een laatste krachtproef en ziedaar weer een Mc. Cormick is gereed om zijn werk te doen. Zo gaat dat doorelke tien minuten een tractor. Als men ziet hoe zorgvuldig alles gebouwd wordt, verbaast men zich er niet over dat reeds meer dan drie miljoen landbouwers een Mc. Cormick kochten. Na de diverse fabriekshallen bezichtigd te hebben, werd ons een gratis diner aan geboden, met diverse rokertjes. Een van de directeuren hield een toespraak, welke in het Hollands vertaald werd. Hierna namen wij afscheid om in „Dus- seldorf" ons hotel op te zoeken. Dit hotel bleek een vrij luxe hotel te zijn, met diverse piccolootjes, met telefoon op de kamers, inclusief douche en badcel. Hoe wel het behoorlijk regende die avond, was dit voor velen geen bezwaar om de stad in te trekken en een bioscoopje te pikken en/of het nachtleven van zeer nabij te beleven. Als duifjes fladderden de ballerina's langs de diverse tafeltjes wat (voor ons mensen van buiten) een aardige verpozing was. De volgende morgen vertrokken wij, na de diverse langslapers herhaalde ma len gewekt te hebben. De stad werd ech ter niet eerder verlaten dan nadat een fototoestel, dat daags tevoren ergens was blijven staan, boven water gekomen was. Dit bleek in eerlijke handen achter ge bleven te zijn. Via Duisburg koersten wij op de grens af, welke wij via Elten pas seerden. In Hoog-Elten werd koffie ge dronken, vandaar over Nijmegen-Apel- doorn naar Vollenhoven, waar wij we derom een diner gebruikten. Tijdens dit diner werd namens de groep het woord gevoerd door de heer A. Vermeulen, die in een' kernachtige speeche het nuttige en aangename memoreerde en daarvoor de organisator „Dros' Smederij" Eierland, hartelijk dankte. Door de N.O.P. en over de Afsluitdijk gingen wij op Texel aan, waarbij onder weg nog een keer halt gehouden werd voor het nuttigen van een kopje koffie. Een reisgenoot. Het bekende gebouwtje de Vismarkt, waar vroeq inderdaad vis verhande werd; sinds 1896 is het waag in gebruik- Het is zeker meer dan honderd jaar geleden, dat op de Vismarkt te Den Burg inderdaad vis aangevoerd en verhandeld werd. Het gebouwtje is lange tijd onge bruikt geweest, tot men zestig jaar ge leden besloot het in te richten als waag. In de raadsvergadering van 27 decem ber 1895 werd besloten om in de Vis markt een bascule te plaatsen. B. en W. stelden voor om „een veebascule aan te kopen, waarop hoogstens tot 1500 kg. zal kunnen worden gewogen; met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard. Op 5 mei 1896 behandelde de Raad een voorstel van B. en W. inzake restauratie van het gebouwtje op de Vismarkt. „Het voorstel van B. en W. is, dat de Raad daarvoor een crediet zal toestaan van 300,Het ter tafel gebrachte plan tot restauratie van het gebouwtje zal 'n uitgaaf vorderen van 300,Het ge bouwtje zal met ijzeren staven worden afgerasterd en worden ingericht om daarin de veebascule te plaatsen, zomede tot berging van de markthekken, waa voor thans een gelegenheid wordt huurd tegen 15,'s jaars. Het voorstel, uitvoerig toegelicht, vo geen bestrijding en werd aangenom met algemene stemmen". Over smaak valt niet te twisten, ma die restauratie heeft nu niet bepaald g leid tot algehele verfraaiing.... Op 22 mei 1896 werd ten raadhuize i restauratie aanbesteed. De uitslag wa A. Dalmeijer 300,(gelijk aan de groting en hem werd het werk gegur J. Dalmeijer 333,M. Dalmeij; f 347,G. Breman 351.en J. Bruin 354, Op maandag 6 juli 1896 werd „vc de eerste maal gebruik gemaakt van in de gerestaureerde vismarkt geplaats gemeente-veebascule en wel voor If wegen van een koe". Sindsdien heeft men dit gebouw stee voor dat doel gebruikt, zij het, dat eerste weegschaal door een modern apparatuur is vervangen. De elftallen van de openbare lagere school Den Burg en de r.-k. school Den Burg hebben zaterdagmiddag een tita nenwedstrijd gespeeld in het kader van de schoolvoetbalcompetitie. De strijd bleef onbeslist en zal daarom morgen middag, dus donderdagmiddag, om vijf uur worden herhaald. De match was za terdag reeds zeer spannend, maar on danks de verlenging bleef de stand met 33 onbeslist. De commissie besloot toen evenals vorig jaar, de wedstrijd te laten overspelen. De uitslag van de voorronde was als volgt: o.l.s. Den Burg-De Koog 30; r.-k. school Den Burg- o.l.s. Oosterend 50; Vefliezersronde: (na verlenging): De Koog-o.l.s. Oosterend 32, zodat De Koog de 3de en o.l.s. Oosterend de 4de plaats bezet heeft. HET LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS De mechanisatie in de landbouw heeft een geweldige vlucht genomen. Gebrek aan landarbeiders en de noodzaak per man meer te produceren, hebben tot ge volg dat betere arbeidsmethoden en ma chines op vele bedrijven intrede doen. Ook het landbouwonderwijs heeft zich aan deze ontwikkeling aangepast. Dit onderwijs legt immers bij uitstek de ba sis voor de vakkennis van de boer, aldus sprak de heer J. Roggeveen, inspecteur van het Landbouwonderwijs onlangs voor de radio. Het zou in zijn taak tekort schieten indien het zich aan de verander de omstandigheden niet zou aanpassen. Maar behalve het bijbrengen van elemen taire vakkennis heeft het lager land bouwonderwijs ook tot taak mede te bou wen aan de algemene culturele ontwik keling van de jonge boer en landarbeider. Hiertoe is een diepgaande verandering en hervorming van de lagere land- en tuinbouwscholen nodig. Deze verande ringen hebben betrekking op het school gebouw, het leerprogramma en het per soneel. Aan ieder school - er zijn ongeveer 300 lagere land- en tuinbouwscholen - wordt een grote werkplaats met een op pervlakte van circa 200 m2 gebouwd voor het onderwijs in eenvoudige hout- en metaalbewerking en het onderhoud en gebruik van landbouwmachines en ge reedschappen. Verder moet aan elke school het aantal leslokalen verdubbeld worden, want terwijl aan de oude school gemiddeld lVz dag per week per klasse les wordt gegeven is dit aan de nieuwe school 4 dagen. Het programma omvat behalve de gewone landbouwkundige vakken nu ook de vakken handvaardigheid en vakvaar digheid, terwijl zeer veel tijd is uitge trokken voor algemeen vormende vakken zoals Ned. taal, wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde, Engels en lichamelijke oefening. Voor godsdienstonderwijs is voor elk van de 4 klassen 1 uur per week uitgetrokken. Met de uitbreiding van het programma hangt samen een uitbreiding van het personeel. Was het vroeger mo gelijk dat de school alleen door het hoofd werd bediend, in de nieuwe school zullen het hoofd en twee leraren, bijgestaan door enkele vakleraren, volop werk vin den. Natuurlijk kunnen deze ingrijpende veranderingen in de opbouw van de la gere land- en tuinbouwscholen zich niet in één jaar voltrekken. Maar ondanks ongunstige omstandigheden hopen wij dat de vernieuwing van alle lagere land en tuinbouwscholen binnen enkele jaren voltooid zal zijn en dat zij nog beter dan in het verleden hun zegenrijk werk ten bate van het platteland zullen kunnen voortzetten. TE Te per eer 34 larr De rig1 len bel Ko k. set ma Ge rer „R wit Bo M< wi va Sc De 18 tje O BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.I„ i Werkdagen: Van Texel: 5.20, 7.40, 10.25, 13.o| 15.30, 18.10. Van Den Helder: 6.30, 9.20, 11.40, 14.21 16.45, 19.35. Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40, 10.25, 16.00, 18.: 0< Van Den Helder: 9.20, 11.30, 17.15, 19.: JAARVERSLAG CULTURELE RAA (Vervolg van pagina 1) nog niet van een zodanige omvang, a de culturele raad had verwacht. Tot c oprichting van speciale volleybalafdelirl gen kon de uitlening dan ook nog ni< leiden. Klachten werden over de lening niet vernomen. Tegenover hetgeen bereikt kon woi den staan nog vele onvervulde wensei Het bleek nog niet mogelijk in de vei slagperiode te Den Burg een tweed gymnastieklokaal te bouwen, hoewel d betreffende begrotingsposten reeds o de begroting voor het dienstjaar 195 werden goedgekeurd. Tot dusver ko echter de voor de bouw benodigde ui gentieverklaring nog niet worden bek( men. Deze vertraging dreigt zowel voo - het gymnastiekonderwijs op de schole -j als voor het verenigingsgebruik 2 ernstige gevolgen te hebben en n reeds thans meerdere activiteiten af. Ook de uitbreiding van het gymna!i stieklokaal te De Cocksdorp kon no; niet aan de orde komen. De culturel raad blijft deze uitbreiding ook als zee urgent zien. Evenmin kon de aanleg van een twee de gemeentelijk sportveld te Den Bi worden gerealiseerd. Ook een verbetering van het sportvel] te Oosterend moest achterwege blijvei terwijl dit terrein overigens ook geen gemeente-eigendom is. De culture! raad zou graag zien, dat B. en W. eens pogingen zouden willen aanwende om het betreffende terrein in eigendor te verkrijgen, desnoods door onteigeninj In de verslagperiode vestigde de ijs club te Oudeschild de aandacht op de be hoefte van Oudeschild aan een ijsbaai tevens handbalveld, schoolsportveld e speelweide. De culturele raad wil de ui gentie van deze behoefte graag ondei steunen. In dit verband wordt er op g< wezen, dat de handbalclub „De Zet meeuwen" onder meer moest wordt opgeheven, omdat het dorp niet over e> enigszins behoorlijk sportveld beschik De culturele raad betreurt het, da Oudeschild thans geen enkele sportver eniging meer heeft. Tenslotte wordt nog een gedetailleer overzicht gegeven van de mogelijkhed- die Den Burg heeft inzake zijn toekoi stig sportcomplex, dat reeds op papij de sportsmen zal doen waterstanden: Er vond een nader beraad plaats ovi de toekomstige realisering van et sportcomplex te Den Burg. Hiervoor wt de voorzitter van de „Landelijke Coi tactraad voor de gemeentelijke bemoei ingen met de lichamelijke opvoeding de sport", de heer E. Kupers jr., berei naar Texel te komen. Oriënterend overleg vond plaats ov< de inrichting van een sportcomplex. E werden mogelijkheden aanwezig geach voor een complex, hetwelk de navolgend onderdelen zou omvatten: a. IJsbaan - tevens speelweide, waaroj toestellen, die geen toezicht vereise (als klimkooien, duikelrekken etc.), ee piasvijver, een zandbak en een ruig speelweide. I b. een 4-tal tennisbanen (die in de wif termaanden nog als kunstrij-ijsbaan kinderijsbaan gebruikt zouden kunne worden). c. eené2-tal voetbalvelden; d. een verhard handbalveld, hetwelk te vens gebruikt zou kunnen worden voce andere handsporten, schoolsport voetbaltraining. e. een overdekt zwembad; f. een sporthal voor de binnensport# met kantine, vergaderruimte, douches rijwiel- en autostalling. In deze tijd van investeringsbeperking is er evenwel grond voor de verwachting dat het nog meerdere jaren zal kunnet duren voordat het tot een realisering van deze plannen zal kunnen komen. Belangrijk hierbij is, dat het ontwerp-! uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Der Burg de mogelijkheden voor een derge lijk complex ook inderdaad openhoudt

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2