in het harL, Lilliput-Sprookjesstad 1'klcaS Baby De heer ABroekma n Sr. ging met pensioen Talloze RheumatiekÜjders vonden baat bij 'n bloedzuiverende knus met Kruschen Salts. ZATERDAG 29 JUNI 1957 71e JAARGANG No. 7159 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. ».h- Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag* Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. rnm ide uig )ch in- md De ae- ïde ïur oor er- en- Een scène uit het veelsoortige en qevarieeide programma, dat Lilliput-artis- ten voor het voetlicht brengen. In dit gedanste menuet van Brahms zijn het net buigende en draaiende poppen, die men ziet. aze ijn, De ags zer iur. -oie en uit es- ran er bij 30 ge- oie iks I oor ?on| ng-f on- j oor .emf ik! ger och st?" vil, iart hij liet ou- eg- iar- vilt en? ter ent, nen liet ven Llen >ar- ïus, al lien heb tere nde dan Ik niet ge- Van 2 juli tot en met zondag 7 juli komt de bekende Schneider's Lilliput- sprookjesstad en cirkusrevue te Den Hel der aan het Molenplein. Men kan de Lilliputters zien in eigen omgeving, hun stad bewonderen, met eigen postkantoor, restaurant, winkeltjes en woonhuizen. Alles tezamen een feeëriek schouwspel. Doch het hoogte punt van uw bezoek zal ongetwijfel we zen, de voorstelling bij te wonen in hun cirkus, waar meer dan 30 kleine artisten hun medewerking verlenen in verschil lende le klas cirkus- en variéténummers. Wij betwijfelen er niet aan, gezien de grote suksessen in binnen- en buitenland, dat dit in onze omgeving ook het geval zal zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij u naar de advertentie in dit nummer. BUITENLANDERS HUWDEN OP TEXEL In de r.-k. kerk van de H. Joannes de Dooper te Den Burg is donderdagochtend het huwelijk voltrokken tussen Herman Soetaert, student in de diplomatieke we tenschappen, en mej. Denise Maes, pre sentatrice bij de Vlaamse Televisie. Reeds om half acht begaf het bruidspaar zich kerkwaarts. Het huwelijk werd ingeze gend door pastoor Persoon. Op 10 juni j.l. had de bruidegom aan de VVV „Texel" het verzoek gericht hem aan het adres te helpen van een „katho liek pastoor", daar wij „tussen vandaag en drie weken in het huwelijk wensen te treden (kerkelijk) voor een katholiek pas toor op het eiland Texel". De WV „Texel" zorgde voor het con tact en zo vond dan donderdagochtend het kerkelijk huwelijk op ons eiland plaats. Na afloop vroegen wij het jonge echt paar, waarom zij speciaal op Texel het kerkelijk huwelijk hadden gesloten. „Wij ontvingen het orgaan „Voor Vrienden van Texel" van Uw WV en lazen daarin de slagzin „Texel, het Gélukkige Eiland". Wij vatten toen dadelijk het plan op om het kerkelijk huwelijk te sluiten. Giste ren zijn wij te Gent reeds door de amb tenaar van de burgerlijke stand aldaar in de echt verbonden". Het jonge echtpaar is voornemens eni ge tijd te De Koog te vertoeven. „Maar komend weekend moet ik nog even naar België terug, want ik heb zondag een uitzending in Brussel, aldus mevr. Soetaert, „de volgende dag kom ik weer terug". DE O., S. EN O.-AVOND Het uitgebreide ensemble, dat woens dagavond in de tot de laatste plaats be zette zaal van „Casino" optrad ter gele genheid van de O., S. O.-avond is een groot sukses ten deel gevallen. In de allereerste plaats noemen wij dan de parodist ,Fred Menger, die een nogal in gewikkelde grammofoonplatenpotpourri reliëf gaf door precies na te bootsen, het geen uit de luidspreker werd gestrooid en dat was niet weinig: hij moest ons muziek uit een piano, ook om te bouwen tot orgel, suggereren; muziek uit een stofzuiger, muziek uit allerlei dingen, die zo dood waren als een pier. Hij imiteerde Johnny Jordaan en vele andere groot heden. Zijn optreden was zo succesvol, dat men hem om een toegift verzocht en daaraan heeft hij na de pauze gaarne voldaan. Ad Engel deed iedereen versteld staan om zijn onnavolgbaar snelle goocheltoe ren. Het was allemaal ongelooflijk knap. Na de pauze nam hij als pseudo-telepaat de ganse zaal bij de neus. Hans plas was zeer goed op dreef als conférencier, al had-ie er een paar moppen bij, die al eerder door „De Dageraad" waren over gebracht. Anre Rijs bracht het ook tot een ovatie: een gloednieuwe ster, die de avond tevoren nog voor de AVRO-micro- foon had gezongen en wel in het pro gramma voor amateurs. Ze vonden 'm zo best, dat hij meteen geëngageerd werd en ook de VARA legde dadelijk beslag op hem. „Half juni kom ik voor de tele visie in Luxemburg. Ik ben feitelijk ver koper in een textielzaak, maar nu ben ik op het conservatorium gegaan en hoop in het nieuwe vak m'n brood te gaan verdienen. De Luxemburgse televisie vroeg of ik als neger wilde optreden. Ik vond het best. Ik was al amateurkam pioen van Amsterdam, daarna no. 2 bij het landelijk kampioenschap. Ina Prent voldeed zeer als zangeres, ook zij is bezig als beroepsartieste naam te maken. Daarbij geniet zij de volle DE „STRIJD" TE DEN HOORN Dinsdagavond is de strijd om de man en de vrouw in Den Hoorn weer ont brand. De belangstelling was weer groot en er heerste weer een gezellige stem ming in het dorp. Er werd begonnen met een ronde voor kinderen. ,,'T IJSBEERTJE" VERBOUWD De bekende ijssalon ,,'t IJsbeertje" heeft een keurig front gekregen, met ruime ramen en doeltreffende licht reclame. Een belangrijke verbetering, ook en vooral uit stedebouwkundig oog punt, want hiermede heeft men bewezen begrip te hebben voor de sfeer van de Stenenplaats: het knusse, gezellige, in tieme karakter van dit leuke pleintje is niet aangetast, in tegendeel: als 's avonds de lichtjes branden gaan, komt de enor me kastanjeboom nog beter tot zijn recht. „Na deze frontverbouwing ga ik de zaak zelf ook nog wat uitbreiden", aldus de ondernemer, de heer Sijbr. Langeveld. Architect was de heer Boogaard, Wierin- gerwerf, het metselwerk werd uitgevoerd door de heer Jb. Boon, Kogerstr. (U ziet, wij kunnen ook wel eens actueel zijn), de fa. Daalder en Zn., Kogerstraat, timmer werk, Jb. Bruyn, Stenenplaats, elektra, en D. Roeper, Warmoesstraat, het schil derwerk. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREE DS. J. O. NOREL Ds. J. O. Norel zal zondag 30 juni a.s. afscheid nemen van de Hervormde ge meente van Beverwijk en de week daar op, n.l. zondag 7 juli a.s., na vooraf te zijn bevestigd door dr. J. H. Stelma van Bloemendaal, zijn intree doen als predi kant bij de Hervormde gemeente van Bloemendaal, waar hij in de vakature van wijlen ds. G. W. van Deth is beroe pen voor bijzondere werkzaamheden en speciaal als predikant-directeur van de Vereniging „Kinderzorg" in Noord-Hol land. Bevestiging en intree vinden beide plaats in een en dezelfde dienst. Ds. Norel werd op 18 mei 1915 in de Hervormde pastorie te Den Burg op Texel, waar zijn vader dr. O. Norel, thans emeritus-predikant te Leiden, van 1912-1916 predikant was, geboren, stu deerde aan de rijks universiteit te Utrecht en werd in 1939 door het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Na eerst van oktober 1938 tot december 1939 te Hees werk zaam te zijn geweest als hulpprediker, werd kand. Norel op 21 januari 1940 te Oudenbosch in het ambt bevestigd. Op 16 april 1944 verwisselde hij deze gemeente met die van Steenderen, van waar hij op 16 november 1957 naar Be verwijk vertrok, waar hij de opvolger werd van dr. J. A. Peters, die in septem ber 1947 naar 's-Gravenhage was ver trokken. Tijdens zijn ambtsbediening te Ouden bosch was dr. Norel o.a. quaestor van de ring Willemstad en secundus-lid van het classicaal bestuur van Breda. Thans is hij o.a. nog voorzitter van de vereniging voor Inwendige Zending in Noord- Holland. steun van haar trio „The Moonglow". Noemen wij voorts: het accordeonduo „De Verano's", de pianisten Ger Noor- dam en P. Arens, welke laatste de zan ger Rijs begeleidde, Joop Hazes, die een tien met een grif verdiende als vertol ker van de Jordaan-potpourri en niet te vergeten het duo „De Onbekenden'S die leuke liedjes zongen bij „de" guitaar. De artistieke leiding berustte bij de heer Frits Bergisch. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU Wegens vakantie van de kinderarts is er woensdag a.s. geen consultatiebureau. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 juni op om 4.22 uur en gaat onder om 9.05 uur. Maan: 4 juli E.K.; 11 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudoschild: 29 juni 9.50 en 22.20; 30 juni 10.35 en 23.08; 1 juli 11.14 en 23.51; 2 juli 11.52 en 3 juli 0.30 en 12.28; 4 juli 1.06 en 13.04; 5 juli 1 40 en 13.45, 6 juli 2.30 en 14.56. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water MARKT Burgemeester en wethouders van Texel brengen in herinnering, dat op de markt dagen, vallende na de laatste der 6 grote lammerenmarkten en vóór 1 oktober a.s. vee slechts mag worden aangevoerd tus sen 7 en 10 uur voormiddags. Texel, 22 juni 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. GESLAAGD Mej. A. Riteco deed met gunstig ge volg examen voor kleuterleidster, acte a. Zij volgde daartoe een cursus aan de r.-k. opleidingsschool te 's-Hertogenbosch. -verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 juni 1957 Geboren: Adriaantje, dv Aris Troost en Trijntje Koopman; Arie, zv Pieter Kikkert en Souwtje Lap; Willemke Trijntje, dv Wijnand Bakker en Tjitske Altenburg; Dirk, zv Johan van den Brink en Pietje Poortinga. Gehuwd: Cornelis Eelman en Aaltje M. C. Barhorst; Meine G. Kreuzen en Dirkje Visser. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Bij voldoende deelname beginnen in oktober in de landbouwschool de vol gende cursussen: a. Algemene Tuinbouwcursus. Minimum leeftijd 15 jaar. Lestijden 3 avonden per week van 21/* uur. Practisch vak is bloembollenteelt. Kosten 20,plus boeken. b. Handvaardigheid (timmeren, metselen, touwsplitsen en leerbewerking). Kosten: lesgeld 15,hout ƒ15,en gereed schappen 40,De gereedschappen worden het eigendom van de cursist. c. Vakvaardigheid (kennis en onderhoud van landbouwmachines, motoren en trak- toren). Kosten: lesgeld 15,materia len 5,en gereedschappen 40,De gereedschappen worden het eigendom van de cursist. d. Spreken in het openbaar, zowel voor dames als heren. Kosten 15, e. Engelse Taal, zowel voor dames als heren. Kosten 15,plus boeken. Alle cursussen duren 20 weken. Be halve aan de algemene tuinbouwcursus wordt één avond per week gegeven. Wil een cursus doorgaan, dan moeten er 12 deelnemers zijn. Aangifte voor deelname bij de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, Texel, tel. 126, voor 14 juli. VOLLEYBAL Deze week werd begonnen met de dorpscompetitie. Daar De Cocksdorp blijkbaar geen ploeg bij elkaar kon krij gen, wordt de comp. nu gespeeld tussen Den Hoorn, Oudeschild en Den Burg. Dinsdag werd te Oudeschild gespeeld met het volgende resultaat: Den Hoorn-Oudeschild 10 Den Hoorn-Den Burg 01 Oudeschild-Den Burg 01 Zodat de stand nu is: Den Burg 2 pnt., Den Hoorn 1 pnt. en Oudeschild 0 pnt. Volgende week woensdag wordt aan Den Hoorn gespeeld, aanvang half 8, achter het dorpshuis. Hier kan dan tevens de beslissing val len, bij gelijk aantal punten wordt een beslissingswedstrijd gespeeld. Zaterdag spelen 2 herenteams in het kader van de sportuitwisseling tegen 2 Helderse teams in het gymlokaal van de H.B.S. te Den Helder. INGEKOMEN PERSONEN Akke de Boer, van Den Helder, Duin roosstraat 45 naar De Koog 11; Robert D. Smit, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Nicolaas Hendrikx, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Jacob L. van Exel, van Rozenburg, Blan kenburg 15 naar C 47 met echtgen; Maria J. van Vugt, van Zaandam, Zuiddijk 18a naar De Cocksdorp 47; Johanna C. Snij der, van Leiden, Rijnsburgerweg 70 naar K 130. Nu Uw taak dan is beëindigd. Als ontvanger der „ping-ping". En gij voor de laatste maal dus, Naar 't aloude raadhuis ging, Wil ik graag een lied nog wijden, Aan hetgeen gij hebt gedaan Voor de schatkist der gemeente. (Ot kan „schat" er niet meer staan?) Hoe het zij, rijk of gesjochten, Crisis of hóógconjunctuur, Gij beheerdet trouw de centjes Regelmatig en secuur. Als wij samen mochten delen, Wat in die ruim dertig jaar Door Uw vingers is gegleden, Was 'k een rijke rijmelaar. Ook als boekhouder van 't weeshuis Zorgdet gij steeds accuraat. Dat het met de pegels klopte, Waart g'in touw van vroeg tot laat. Dat de T.E.M. is wat zij nu is, Onontbeerlijk, groot en sterk, Dankt zij zeker, mijnheer Broekman, Mede aan het vele werk, Dat ge voor de T.E.M. gedaap hebt, Ongemerkt, met overleg. Want gij timmerde terdege Maar toch nimmer aan de weg. Ongetwijfeld heeft het leven U niet enkel zon gebracht, Maar bij alle leed en moeite, Hebt gij steeds Uw plicht volbracht. 't Zal U wel voldoening geven. Dat Uw zoon Uw plaats bezet En dus ook weer in de toekomst Broekman zit achter 't loket. Dat gij van Uw rust, Heer Broekman, Moogt genieten menig jaar, Is de wens van onze lezers. En van Huib de Rijemlaar. VERTROKKEN PERSONEN Berend R. van der Ploeg, van E 48 naar Uithuizen, Hoofdstraat West 97; Jan Koopman, van Weststraat 45, Ooster end, naar Zaandam, Blauwepad (salon wagen) met echtgen.; Romke W. Kooi- slra, van O 102 naar Heemskerk, Bilder- dijkstraat 12 met gezin. CONCERT DOOR DIE HAERLEMSCHE MUSYCKCAMER Voor het concert, dat hedenavond zal worden verzorgd door „Die Haerlemsche Musyckcamer", met medewerking van de solisten Aafje Heynis (alt) en Gertrude Maclaine '(clavecymbel) blijkt een grote belangstelling te bestaan. Zij, die zich nog niet van kaarten voorzagen worden aangeraden dit - zo enigszins mogelijk - voor vanmiddag te doen. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren te Den Burg en te De Koog en bij mej. E. Dijt, Warmoesstraat 20 te Den Burg. De prijs der kaarten is 2,Voor de jeugd tot en met 16 jaar zijn kaarten voor de zijvleugels (met zicht op het orkest) verkrijgbaar tegen betaling van 0,50. Ook deze kaarten zijn bij de VVV verkrijgbaar. De kerk zal toegankelijk zijn om 7.45 uur. Ook hier zullen zo lang de voorraad strekt kaarten verkrijgbaar zijn. VERLOTING S.V.C. EEN MAAND UITGESTELD De trekking voor de verloting is een maand uitgesteld en wordt dus gehouden op 31 juli. Bewaar Uw lootjes zorgvuldig, i want er zijn vele waardevolle prijzen beschikbaar, totale waarde plm. 500, KEN UW EILAND! De Texelse jeugd heeft keuze uit vele mogelijkheden op het gebied van school reisjes, maar meester Boersma, hoofd der o.l. school van Zuid-Eierland, besloot dit jaar eens op Texel zelf te blijven. Als enthousiast kampeerder nam hij contact op met de heer H. Alta, „De Bremakker", Gerritsland, die bereid bleek de Texe laars terrein en materiaal beschikbaar te stellen. Er werd met groepjes van zes in kampeertenten geslapen..Met eigen krachten en assistenten van enige dames uit de polder zelf werd zelf voor de kok gezorgd. Vanuit het kampeerterrein wer den allerlei excursies ondernomen, o.a. naar de zuivelfabriek „Eendracht" en de T.E.M. Een bijzondere attracties was wel het bakken van stokbrood, dat velen vakkundig afging. Ook de nachtwande ling zal nog lang aangenaam in het ge heugen verankerd blijven. „Dit soort vakanties is goedkoop engoed", al dus de heer Boersma, het terrein ligt er bovendien fantastisch mooi en de service viel eveneens te roemen. Maandag en dinsdag hebben de laagste drie klassen dit festijn gehad en de klas sen 4-6 waren er van dinsdag tot en met vrijdag. S.V. Texel Woensdagavond speelden de Texel- Veteranen tegen S.V. Oosterend. Het was een gezellige wedstrijd, waarin de verdedigingen domineerden. O was snel en actief, waartegen de achterhoede het niet gemakkelijk had. Aan de andere kant konden de T.-aanvallers niet gemakke lijk langs Kuiper en zijn mannen komen, zodat het nog een goede oefening is ge worden. Dan heden (zaterdag) de Sportuitwis seling met Den Helder. Neemt goede nota van de bekendmakingen in het kastje. Weest op tijd en maakt er een mooi sportief toernooi van. Veel sukses! AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 29 juni Den Burg, Ned. Herv. kerk, concert door de „Haerlemsche Musyckcamer" m.m.v. Aafje Heynis (alt) en Gertrude Maclaine (clavecyniste). Den Helder, Sportuitwisseling Den Hel- der-Texel, mede georganiseerd door de Texelse Sportraad. Maandag 1 juli Den Burg, Sportdag Texelse scholen. Dinsdag 2 juli Den Burg, Sportdag Texelse scholen. Donderdag 4 juli Den Burg, Oranjeboom, de toneelver. „Het Masker" voert op „Narcose". Vrijdag 5 juli Den Burg, Oranjeboom, Vertoning Texelfilm. Zaterdag 6 juli Den Burg, „Park", Amateursavond Ver. voor Texelse Folklore (nog onzeker). WAAROM GEEN „KLOOSTERTUIN"? Op pagina 20 van het boek „Texel'.' lezen wij: „In het hart van Den Burg staat de oude 15de eeuwse kerk en tot voor enkele jaren zag men er de overblijfselen van het eveneens 15de eeuwse kloostertje, waar godvruchtige vrouwen leefden vol- jgens de regel van Sint Franciscus' derde orde. Tussen de kerk en het kloostertje ligt de oude kloostertuin, welks naam veranderde in Wezentiun toen ten tijde der reformatie van het klooster een weeshuis gemaakt werd" Het tegenwoordige Park van Den Burg is dus oorspronkelijk een kloostertuin geweest. Waarom dan de naam „Kloos tertuin niet (in ere) hersteld? - red. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. OUDERAVOND CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL Men schrijft ons: Woensdagavond werd in „Eben Haë- zer" de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Christelijke kleuterschool te Den Burg. De belangstelling van de ouders voor deze bijeenkomst was groot, zodat met recht kan worden gesproken van 'n ouderavond. De voorzitter, Ds. Van Reijendam, deelde mede, dat het afgelopen school jaar voor de Christelijke kleuterschool voorspoedig en zegenrijk is geweest. Het aantal kleuters neemt gestadig toe. Met vreugde kon hij mededelen, dat van het gemeentebestuur bericht is ontvangen, dat voor de school een nieuw gebouw zal worden gesticht. Het is weliswaar niet zo, dat dit nieuwe gebouw er binnen kort zal zijn, maar toch is in figuurlijke zin gesproken de eerste steen reeds ge legd. Vervolgens werd door de hoofdleid ster, mej. Mulder, een inleiding gehou den over het onderwerp „Het doel van een kleuterschool". Met belangstelling werd deze inleiding aangehoord. In de pauze werd de gelegenheid open gesteld het werk der kleuters te bezich tigen en tevens om de nieuwe leer- en hulpmiddelen en het meubilair in ogen schouw te nemen. Wat dit laatste betreft kan worden medegedeeld, dat de school thans is ingericht met de allernieuwste leermiddelen en met splinternieuw mo dern meubilair. Dank zij een crediet van de overheid en met behulp van door de ouders bij elkaar gebrachte gelden kon den grote aankopen worden gedaan, waardoor de school nu met ruim vol doende en nieuw materiaal is toegerust. Het is werkelijk een lust om te zien. Er zal nog een keukenhoek en een winkel tje worden aangebracht. Na de pauze werd de rondvraag ge houden. Besloten werd voor de kleuters een schoolreisje te organiseren. Met genoegen werd vastgesteld, dat 't aantal kleuters groter is dan ooit. Mo menteel bezoeken 41 kleuters de school. Wanneer de ontwikkeling van de school zich op dezelfde wijze blijft voortzetten - en de tekenen daarvoor zijn reeds waarneembaar - dan zal tot personeels uitbreiding moeten worden overgegaan en zal naar een tweede lokaliteit moeten worden uitgezien. De gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe kleuters zal worden opengesteld, waardoor een juist beeld kan worden verkregen van de toekomstige schoolbe volking. Omstreeks tien uur sloot de voorzitter deze geanimeerde ouderavond.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1