dff?2 Daar zit muziek in Gijs de Peur tweede blad Zonnefilter Brandloiion Uv Bheumatische Pijnei «ijken voor een bloedzuiverende kuur. HOOFDPIJN! TEXELSE COURANT ZATERDAG 13 JULI 1957 Beschermt Geneest DE NEDERLANDSE VEESTAPEL IN MEI 1957 Wol vee met 12 pet. uitgebreid! Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft thans de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de in mei j.l. ge houden landbouwtelling betreffende de veestapel- Rundvee De rundveestapel blijkt t.o.v. mei 1956 mei 135.000 stuks te zijn uitgebreid en omvat nu 3.097.000 dieren. Het vrouwelijke jongvee, jonger dan I jaar, is met rond 20.500 stuks toegeno men tot 602.600 stuks. Met uitzondering van de provincie Limburg, waar een lichte achteruitgang (-2%) heeft plaats gevonden, geven de overige provincies een toeneming te zien, welke het grootst is in Zeeland 10%), Overijssel 6%) en Drente (+6%). Het jongvee van 1 jaar en ouder is lond 24.000 stuks (4°/o) groter dan ver leden jaar en bedraagt thans rond 684.000 stuks; het drachtige jongvee is echter Vh°/o lager dan in mei 1956. Al leen de provincies Friesland en Noord brabant vertonen voor deze categorie 'n toeneming van resp. 12 en 9%. De melkveestapel bleef met 1.489.000 dieren vrijwel ongewijzigd. Het mest- en weidevee blijkt met 50% te zijn uitgebreid tot 247.500 stuks, waardoor het aandeel in de totale rund veestapel gestegen is van 5,6% in mei 1956 tot 8% in mei 1957. Varkens Het aantal varkens is bijna 190.000 stuks 8%) groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 2.521.000. De rela tief grootste toeneming vond plaats in de provincies Noordbrabant 13%), Limburg 11%) en Utrecht 11%). De biggenstapel is met 7% uitgebreid tot 1.069.000 stuks. Het aantal mestvarkens is met 95.000 stuks (10%) gestegen tot 1.073.000. Ook het aantal fokzeugen is groter dan ver leden jaar en bedraagt nu 371.400 stuks 6%). Paarden De gestadige achteruitgang van het aantal landbouwpaarden blijkt zich ook in het afgelopen jaar te hebben voort gezet. De paardenstapel omvat thans 199.400 dieren tegen 209.700 in 1956 5%). Landbouwpaarden, resp. 1956 en 1957: jonger dan 1 jaar 11.539 12.157; 1 jaar 9.708 9.365; 2 jaar 8.823 8.823; 3 t.m. II jaar 136.095 121.754; 12 jaar en ouder 43.534 47.258; Totaal 209.699 199.357, w.v. ponies, 3 jaar en ouder 4.800 5.948. Schapen De schapenstapel vertoont een uitbrei ding met 12% tot 485.000 stuks. Resp. 1956 en 1957: Lammeren 233.100 259.075; fokooien 178.045 £02.508; fokrammen 3.579 3.741; overige schapen 18.188 19.765. Totaal 432.912 485.089. Hoenders Het aantal hoenders verminderde van 35.431.000 tot 35.050.000 stuks (—1%). Het aantal slachtkippen ging met 19% achteruit tot 1.950 000 stuks. Het aantal henkuikens en jonge hen nen, jonger dan zes maanden, blijkt met ruim 8% te zijn ingekrompen tot 18.452.000 stuks. Daarentegen is het aantal leghennen van 6 maanden en ouder met 14% uitge breid tot 14.649.000 stuks. De naar ver houding grootste toeneming vond plaats in de provincies Noordbrabant (+19%), Limburg 17%), Utrecht .(+17%) en Drente (+16%). Met Kruschen Salts iedere daf die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor het bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit VOOR DE BEJAARDEN UIT HET HOGE NOORDEN De Jeugd van Visser hoopt donderdag avond op het schoolplein te De Cocks- dorp een programma te verzorgen ten bate van de kas der bejaardencommissie, die voornemens is om ook dit jaar op de traditionele derde dinsdag in september de bejaarden van Eierland en Durp een gezellige dag aan te bieden. Zo'n rondrit pleegt men in een feestelijke sfeer te houden: met een sigaartje en een bon bonnetje. Met een kopje koffie en een kopje thee. Aangezien de Polder en De Cocksdorp nogal wat hoogbejaarde inge zetenen tellen zal er weer een flink sal do nodig zijn om dit evenement te doen slagen. Hoe krijgen wij wat geld in het laadje? Zo vroeg het volijverige comité zich af. „Als wij Jan Visser en zijn Jeugd eens verzochten naar het Hoge Noorden te komen?" zei iemand van het comité en dat was een vruchtbaar idee, want het engagement werd geen enkele moei lijkheid in de weg gelegd. Het comité hoopt uiteraard, dat het plein zwart van de toeschouwers zal zien en dat ook vele badgasten aanwezig zullen zijn. Iedere belangstellende zal zeker gaarne 75 ct. willen storten in de kas: wij steunen daarmede een prachtig doel en wij bele ven tevens een gezellige avond. Texels grootste accordeonorkest zal de bewo ners van Durp en hun gasten op een machtig geluid onthalen. Daar tussen door komen twee zeer vreemdsoortige wezens onze aandacht vragen. Met de bekende slagzin „Gaat dat zien, boeren, burgers en badgasten", zouden wij onze opwekking willen besluiten. Wij wensen de deelnemers en publiek een genoeglijke avond en gunstig zomer weer toe. ZAKENNIEUWS: RANS VLEESHOUWERIJEN OPENDE EEN PRACHTIGE ZAAK „U heeft de modernste slagerij van ons eiland", aldus de heer M. Bakker, voorzitter van de r.-k. Middenstandsver eniging ter gelegenheid van de herope ning van de prachtige winkel in de Ko- gerstraat, waar de heer N. Ran de scep ter zwaait. Vier jaar geleden kocht de firma Ran het pand Kogerstraat 15, waarin voorheen de heer P. Boon zijn bekende zuivelprodukten etaleerde. Het was een onopvallend pand. Toch was de stand lang niet gek, gezien het uitge breide en zich nog steeds uitbreidende achterland: Kogerstraat, Witte Kruislaan, Schoonoordlaan, de omgeving van de Gollardsstichting. Een „stadsdeel", dat groeit en bloeit, want thans verrijzen er talrijke nieuwe (houtrijke) woningen. Ran's Vleeshouwer ij en hebben begrepen, dat die groei tevens een tip betekende: ga met je tijd méé. Dus: moderniseren. Om dat uit te voeren heb je vaklieden nodig, bouwvaklieden dan, en die komen tegenwoordig handen tekort. „Moderni sering van de zaak was bitter nodig en van de winter hadden wij daartoe reeds de plannen opgevat. Het had wel even voeten in aarde eer er vaklieden waren gevonden, die de tekening van architect B. Zijm konden concretiseren. Maar toen het team eenmaal aan de slag was, ging de verbouwing in een machtig snel tem po". Zo vlot én geruisloos bovendien, dat velen werkelijk hebben opgekeken, toen zij een blik in de fraaie winkel wierpen. „Wij zijn zeer erkentelijk voor de vlotte oplevering van Uw werk, waaruit weer eens is gebleken, dat met veel goede wil veel te bereiken valt", aldus de heer N. Ran, die dinsdagavond een aantal geno digden, onder wie de heer E. Noordijk, directeur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst, had uitgenodigd de officiële ope ning bij te wonen. „Gaarne steek ik de uitvoerders een pluim op de hoed en ik hoop, dat de mensen van de krant dit even willen noteren", aldus de heer N. Ran. Opa Ran stond glunderend en trots de nieuwe winkelinstallatie op te nemen. Hij zal gedacht hebben aan het prille be gin in de Warmoesstraat, nu al weer zes tig jaar geleden. Langzamerhand is het bedrijf uitgegroeid tot een firma, die op drie plaatsen „Ran's Vleeshouwerij" op de etalageruiten heeft mogen aanbren gen: in De Cocksdorp hebben ze name lijk ook een zaak die klinkt als een klok. De Kogerstraat spant thans de kroon en dus. Maar laten wij eerst de uitvoerders even noemen: de firma Lutterman ver zorgde het wel zeer omvangrijke tegel- Men wil, naar onze krant berichtte. Op Texel een muziekschool stichten, Omdat de jeugd van groot tot klein, Hier muziekminnend schijnt te zijn. Muziek en zana verhoogt het leven" Heeft zek're dichter eens geschreven En „Was muziek en zang er niet Dan heersten kommer en verdriet". Waar zo nu de papieren leggen, ('t Moet liggen zijn, maar 't rijmt op zeggen,) Zal onze Culturele Raad, Wel komen tot een resultaat. Men kan toch beter musiceren Dan op een motor ronddaveren, Wijl 't eerste meer welluidend is En stof opjaagt noch ergernis. Hoewel.dit laatste moet nog blijken! Nu doel ik niet op 't darmenstrijken Maar op de blaasbalgmuzikanten, Want deze weten ook van wanten. Wanneer zij met bas of trompet Thuis aan de studie zijn gezet. Maar kom, men moet toen iets verdragen, Wil onze jeugd met 't blazen slagen. Wilt dus de blaasbeginnelingen Niet dad'lijk van hun plaats verdringen Maar moedig ze veel liever aan, Dan zal het met meer vreugde gaan. Dit geldt voor alle musiceerders, 't Zij jazz, of Bach of hotvereerders, Wie zingt of strijkt of blaast of slaat, Die doet een ander vast geen kwaad. Dus culturele radelingen, Laat onze jeugd maar gauw beginnen Vocaal of wel instrumentaal, Want 't is een prachtig ideaal. Huib de Rijmelaar. HET HOORNDER DINSDAGAVONDFEEST Ook dinsdagavond heerste er weer een gezellige drukte aan Den Hoorn ter ge legenheid van de wekelijkse strijd om de vrouw en de man. De uitslag was: I. Arie Visser, Werkendam; 2. Siem Hop man, De Westen; 3. Gerard Witte, Burger Nieuwland. Om de man: 1. Bets Witte; 2. Duw Drijver; 3. Nel Drijver. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 juli op om 4.35 uur en gaat onder om 8.56 uur. Maan: 20 juli L.K.; 27 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 13 juli 9.28 en 21.36; 14 juli 10 04 en 22.06; 15 juli 10.37 en 22.34; 16 juli 11.08 en 23.01; 17 juli 11.36 en 23.27; 18 juli II.59 en 23.55; 19 juli 12,26 en 20 juli 0.26 en 12.59. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Mijnhirdt'i Hoofdpijnpoedcr». Dooi 50 cent werk, dat het zeer goed „doet". De fa. A. P. Werkhoven en Zn., Amsterdam, specialist op het gebied van winkelin stallaties, bracht de slagerij-inventaris aan; de heer W. Boon zorgde voor het metselwerk, de fa. Van Wessem voor het timmerwerk, de fa. M. Bakker het elek- trowerk en de heer Beumkes het schil derwerk. „Dat opa Ran ook dit heeft mogen be leven is onze grootste voldoening", aldus de heer N. Ran, die zelf ook al weer. 43 jaar in het vak meeloopt. Tot de ge nodigden behoorde de heer M. Kikkert, Kogerstraat, de oudste klant (en ook in jaren is meester Kikkert de oudste klant). „Ik geloof, dat ik al vijftig jaar vlees van U betrek". „Dat klopt, want als kinderen brachten wij het vlees reeds naar Oosterend", aldus de heer N. Ran. Toen wij de advertentie en de uitno diging ontvingen, dachten wij: ,,'t Kan best leuk geworden zijn, maar veel ruimte zal Ran er niet hebben kunnen vinden". Het tegendeel bleek waar te zijn: de winkel heeft een oppervlakte vanveertig vierkante meters. Hier toe moest enige belendende ruimte bij de winkel zelf worden getrokken. Een ruime en vooral veel licht ontvangende zaak. Vroeger - in de Warmoesstraat - met petroleum, nu met de moderne t.l.-buizen. Ook de etalage zelf ziet er keurig ver zorgd uit, en het geheel werd nog feeste lijker door de aanbieding van tal van bloemstukken. Gaarne onze beste wensen en een succesvolle toekomst. RIJKSHOGEREBURGERSCHOOL TEXEL Tot de eerste klasse zijn toegelaten: Bettie Bakker, Herman Bakker, Nellie Bakker, Moekie Beers, Jacob Boersma, Elly Boom, Marag Boom, Froukje Boots- ma, Emmy Bremer, Rommie Bremer, Rosa Bruyn, Jan Dros, Marjan van der Eijk, Carla Kempenaar, Immie Keijser, Anton Laan, Janny Pranger, Cor Ran, Henk Reinders, Wim Renout, Niek Saai, Janna Siepel; Imke Siersema, Mieke Slag, Jan van der Slikke, Fons Timmer, Tonnie van der Vis, Kees van Vooren, Meyert de Waard, Ko Witte. Tot de tweede klasse zijn bevorderd: Marjan Bakker, Cor Boltjes, Janna Bootsma, Rietje den Braven, Bert Bruyn, Frits Drevel, Gerrit Duinker, Jaap Eel- man, Jan van Groeningen, Maartje van Groeningen, Nico van Heeringen, Giel Keijzer, Peter Witte, Theo Zijm, Wim Kiewiet, Hans Moojen, Meindert Nota, Victor Quint, Trees Smit, Geri ter Steege, Cees Timmer, Theo Timmer, Arie de Vey, Co Vinke, Geertje de Visser, Jan Visser, Tinie Zuidewind. Tot de derde klasse zijn bevorderd: Harry Eelman, Kees de Koning, Rei- noud Koolhaas, Wiebe Laan, Thea Lips, Dirk Mantje, Sies Siersma, Piet Verber- ne, Tonnie Verheyen, Jan Vlaming, Hans Witte, Ada de Wolf, Koos Zoete. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper te Den Burg met bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 14 juli: Missen in Den Burg: 7.30, 8.45 (vrije plaatsen) en 10 uur; in Den Hoorn 7.30 (vrije plaatsen) en 10 uur; in Oosterend: 10 uur (vrije plaatsen). Deze week: Missen om 7, 7.45 en 8.15 uur, de laatste uitgez. op woensdag, dan om 7.30 uur in Den Hoorn en op donder dag, dan om 8 uur in Oosterend. Woensdag 17 juli: Jozephlof om 7.30 uur. Zaterdag 20 juli: Bièchtgelegenheid van 58 uur op hele uren en om 7.45 uur rozenkransgebed. DRUKTE OP DE JEUGDHERBERG Op Jeugdherberg „Panorama" logeren weer vele scholen. De V.G.L.O.-scholen uit Alkmaar schijnen voor „Panorama" zo ongeveer een abonnement te hebben genomen, want de ene school volgt de andere op. Woensdag kwam de lagere school uit Westerland, die dan plaats ge maakt ziet door de lagere school uit Warmenhuizen. Maandag gaat het echte trekkerseizoen beginnen. Er is al veel meer aanvraag dan ruimte. Trekkers uit binnen- en buitenland, oa.. enige groepen Duitsers. UITSLAG PRAKTISCH EXAMEN VOOR HET DIPLOMA A ARDAPPELSELEKTEU R Geslaagd de volgende Texelaars: M. W. de Graaf, Eierland E 86; A. Hin, Dijkmanshuizen S 39; W. J. Grisnigt, Hallerweg B 4, Den Burg; C. J. Barhorst, Haffelerweg 5, Den Burg; P. J. P. Geen- se, Eierland E 29; J. A. Witte, Eierland E 120; M. C. Kuip, Westerweg B 129; J. M. J. Rutten, Eendracht. Afgewezen 3 candidaten van Texel. In totaal namen 110 candidaten aan het examen deel. Hiervan slaagden er 68 en werden er 42 afgewezen. GESLAAGD VOOR COSTUMIERE Mej. D. Dam, Waalderstraat, Den Burg, deed zowel in theoretisch als prak tisch opzicht met zeer gunstig gevolg examen voor het diploma costumière. Dit examen vond plaats op de Neder landse School „De Klederindustrie" te Arnhem. Mej. Dam werd opgeleid door mevr. Roest-Smit, Den Burg. VAKANTIE-PUZZELTOCHT De motor-, auto- en bromfietsclub „Texel" organiseert op zondag 21 juli 'n vakantie-puzzeltocht voor onze gasten. Uitsluitend voor gasten, voor niet-Texe- laars. Om 2 uur vindt de start plaats bij de r.-k. school en om half vijf worden de deelnemers weer terug verwacht. In „De Lindeboom-Texel" zullen de prijzen worden uitgereikt. Het inschrijfgeld is vastgesteld op 1,50. Alle deelnemers zullen een leuke herinnering ontvangen. GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER De heer Dick Drijver, Den Hoorn, deed te Den Haag met gunstig gevolg examen voor onderwijzer. HUISHOUDSCHOOL OP STAP De 2de en 3de klas van de Landbouw- huishoudschool hebben donderdag met twee TESO-bussen een tocht naar de Overkant gemaakt. Er werd een druk, maar zeer aantrekkelijk programma af gewerkt: Amsterdam, Muiderslot, Utrecht (De Dom), speeltuin Oud-Valkeveen, de Bijenkorf. ONGEVAL IN RUSTHUIS De 79-jarige heer K. Lips kwam dins dagochtend op zijn kamer in het rust huis van de Gollards Stichting zo ernstig te vallen, dat hij zijn heupbeen brak. De heer Lips moest in een ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen. KRAAN ZONK TEN NOORDEN VAN DE HAAKSGRONDEN Een Russische kraan 2 miljoen) is dinsdagavond vermoedelijk door een lek in de drijfponton ten noorden van de Haaksgronden gezonken. S.V.O.-nieuws Vanavond om half acht speelt een elftal van S.V.O. zijn jaarlijkse wedstrijd tegen de Veteranen. De Veteranen spe len in het rood, waarvoor de shirts op het veld aanwezig zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 juli wederom consultatiebureau Het consultatiebureau voor Zuigelin gen wordt gehouden op woensdag 17 juli a.s. Tevens is er dan gelegenheid voor in enten voor kinderen, die het consultatie bureau niet bezoeken. HAASTIGE SPOED Een Volkswagentje van de Overkant meende zich te moeten haasten om op tijd te zijn voor de onder stoom liggende TESO-boot. Daarom werd de onoverzich telijke bocht Weverstraat-Parkstraat met al te veel vaart genomen met het gevolg, dat een tegenligger - een zware vracht auto van de firma Polman en Van Tiel, Heiloo, een spatbord van het Volkswa- SLUFTERVLAKTE WEER VRIJGEGEVEN Vanaf maandag zullen wij weer frank en vrij door de Sluftervlakte kunnen dwalen, want op die dag worden de bord jes weer opgeruimd. Ze waren geplaatst opdat de vogels er ongestoord zouden kunnen broeden. Reeds eerder zijn de duinen ten noorden van de Krimweg vrijgegeven. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA en zagen vreemde koepels Eerst eten, denkt Pimba. Hij stuurt Bari op zoek naar wilde bananen. In^ tussen probeert Pimba een plan te be denken om uit het bos te komen. Maar hoe hij ook peinst, hij ziet geen uitweg. Daar komt Bari met bananen. Hij gooit de bananen voor Pimba op de grond en trekt Pimba dan mee naar een boom. Wat nu?, denkt Pimba. Maar hij weet hoe schrander zijn vriendje is en dus volgt hij hem. Hij begrijpt, dat hij in de boom moet klimmen en Bari gaat hem achterna. Bovenin wijst Bari naar de horizon en nu ziet Pimba het ook. Daar, ver weg, moeten mensen wonen. Er glinsteren koepels in de zon, meer kan Pimba nog niet onderscheiden. Daar op af!, besluit hij, en als de bananen naar binnen zijn gewerkt, stuurt hij Bombas in de richting van de stad. Het valt niet mee om de juiste richting te houden, want er is geen weg; soms moe ien ze vreemde bochten maken, omdat op verscheidene plaatsen het bos zo dicht is. Dan moet Pimba weer in een boom klimmen om te zien, of hij op de goede weg is. Na enkele uren van span ning bereikten ze de rand van het oer woud en zien de stad liggen. FEUILLETON door J. G. J. Bax 31. Het was een gezellige drukte in de tuin, de muzikanten zaten al op hun plaatsen in de met palmen versierde muziektent, waar vooraan links het prachtige vaandel, als een boom zo vol- beladen met de vruchten van hun ijve rig geblaas, de vrolijk glinsterende en rinkelende medailles. Sommigen, zoals Jan, hadden muziekstandaards voor zich, de meesten hadden muziekblaadjes aan hun instrument bevestigd, zodat zij in elke houding de noten voor ogen had den, bij een picolo was dit natuurlijk niet mogelijk. Tussen de muzikanten le dige stoelen voor de volle glazen bier en asbakjes. Jan zat vlak vooraan in een keurig blauw pak en met een boord om. Ook zijn collega's waren allen stemmig gekleed, de meesten waren eveneens ge boord; het wit der boorden stak tegen de donkere kledij af en vrolijk schitterde het koper van de horens en de trompet ten. De plaats van de dirigent was nog niet ingenomen, de heer Hornstra onder hield zich nog met de notabelen. Er hing die prettige sfeer die altijd aan muziekuitvoeringen vooraf gaat, het ge zellige geroezemoes van pratende en lachende toeschouwers en ijverig oefe nende muzikanten. De zware bas van 'n hoorn wisselde af met de schetterende stoten op een trompet, een vrolijke roffel overstemde voor een ogenblik de luide klappen waarmee de bierglazen op de wankele tafeltjes werden neergezet. Het grind knerste en af en toe klonk een doffe slag op de Turkse trom, schel klon ken de klanken van Jan's picolo er tus sen door de metalen trillingen van een triangel. Allen zaten in blijde afwachting. Eindelijk stond vooraan in de rij der notabelen iemand op, die de muziektent beklom, waar hij, veilig aangeland, met applaus werd begroet. Het was de heer Hornstra, directeur en kapelmeester, lang en statig met iets van de boekhou der, lorgnet en manchetten, en iets van de musicus, pandjesjas en dirigeerstok, die van zijn verheven standplaats met een korte buiging dankte voor de ont vangst. Na hem bestegen regelmatig an dere personen de tent, die allen met enkele goed gekozen woorden de jubi lerende ver. complimenteerden, be dankten voor het genot, dat zij in zo ruime mate schonk, nog vele jaren toe wensten enz. Achtereenvolgens verschenen de bur gemeester, die onder luide bijval een cadeau onder couvert aanbood ter ver steviging van de kas voor aanschaffing van nieuwe instrumenten, de hoofdon derwijzer, die het over de opvoedende kracht had, een paar directeuren van na burige verenigingen, die bloemen aan boden en tot slot de voorzitter van de plaatselijke ruitervereniging, die onder luide toejuichingen „Willem Teil" uit nodigde het binnenkort te houden ruiter feest muzikaal te komen opluisteren, al les vrij. Thans boog de heer Hornstra zich naar de muzikanten om de laatste aanwij zingen te geven, waarna hij zich op richtte en zijn stok hief. Snel zetten en kele leden hun glas bier weg en daar barstten de eerste klanken van de ope ningsmars in de stille avond, alle andere geluiden overstemmend. Direct was er stemming, alles wat voeten had trapte mee, luid werd de bekende melodie mee gezongen, zo nu en dan was de menigte de muzikanten voor, dan weer kwam zij een paar maten achter op, maar zij be reikten toch gelijktijdig het einde. Slechts enkelen hadden zich door het einde la ten verrassen en zongen nog een paar maten door. Onder luid hoerageroep en daverend gelach om hen die er ingelo pen waren, werd geestdriftig in de han den geklapt, als dank voor het forse begin. Hierna werd een glaasje genomen en een nieuwe voorraad bier aangedragen, terwijl een der leden de muziekbladen ophaalde. Nieuwe werden niet rondge deeld, want als volgende nummer stond de ouverture Wilhelm Teil op het pro gramma, waarvan al spoedig de overbe kende melodie weerklonk. Het was weer het oude liedje, zowel wat melodie als tempo betrof; de heer Hornstra kon doen wat hij wilde, met brede armzwaai het tempo proberen te drukken af afkeu rend het hoofd schudden, de muzikanten bliezen met een gezicht van wie-doet-me- wat hun eigen gangetje. De toehoorders, op de hoogte van deze stille strijd, hiel den het met de muzikanten die, ijverig aangevuurd, in een ommezien Wilhelm Teil achter de rug hadden. Nadat plechtig nieuwe muziekvellen waren uitgedeeld, wendde de heer Horn stra zich tot het publiek en deelde mede, dat hij het genoegen had te kunnen aan kondigen, dat de vereniging een nieuw nummer had ingestudeerd, waarvoor hij de bijzondere aandacht vroeg. Het grote moment was aangebroken, de nieuwe wals, waarover al zoveel te doen was geweest. Als bij toverslag was het stil in de tuin, iedereen was er op zijn ge mak bij gaan zitten, betekenisvolle blik ken werden gewisseld, nu zou het er op aankomen. Er hing een geladen span ning onder de roerloze bladeren, ook Greet zat in grote spanning, zenuwach tig aan haar zakdoek plukkend, naar Jan te kijken, die reeds met de piccolo, waarin zijn toekomstig geluk zat, aan de mond op het startteken van de heer Hornstra wachtte. Greet zat aan het tafeltje van Gijs, die in gezelschap van Rinus en zijn moeder was en waaraan ook zijn vrienden Leen en Frans Vermeulen zaten. Gijs had Rinus weten over te halen ook naar de uitvoering te gaan hetgeen deze terwille van zijn moeder had gedaan. Marietje en Jacob waren niet aanwezig, de eerste was met Gerda thuis gebleven, Jacob had geen lust gehad. Gijs had voorgesteld niet te lang te blijven en Leen en Rinus met zijn moeder gevraagd na de wals met hem mee te gaan, hij had voor wat lekkers gezorgd, dan konden zij nog ge zellig een uurtje bij elkaar zitten. Glun derend had hij zijn voorstel gedaan, het kwam zo weinig voor dat ze bij hem kwamen en dat plezier moesten zij Gijs nu eens doen. Zo was dan besloten, want niemand wilde Gijs teleurstellen. Daar klonken de eerste slepende ma ten van de nieuwe wals, iets te slepend vond de heer Hornstra, die bevreesd voor het tempo met brede gebaren trachtte een paar achterblijvers op té halen en met succes, want spoedig was overeenstemming bereikt en eendrachtig gingen zij de winter tegemoet. Aandach tig zaten de toehoorders te luisteren, tevreden knikten zij elkaar toe wanneer een gedeelte waarvan zij wisten dat het bijzonder lastig was, goed was gelukt. Angstig keken zij elkaar aan, zodra een er naast blies, een algemene zucht van verlichting steeg op, toen een dreunende slag, waarvan de muziekstandaards ston den te wankelen, een einde aan hun be proeving en aan het slechte jaargetijde maakte. Sommigen hadden de tijd opge nomen en keken zo nu en dan eens ter sluiks op hun horloge om te zien of er schot in zat. Thans zou Jan en met Jan de lente in het land komen. De heer Hornstra stond een ogenblik onbeweeglijk, de muzikan ten lieten hun instrumenten zakken, alleen Jan richtte zich op en met alle ogen op zich gevestigd, zette hij de picco lo aan de mond. Rustig en kalm keek hij de tuin in, even gleden zijn blikken naar het tafel tje van Gijs, waar hij Greet wist. Een kort tikje van de heer Hornstra waar schuwde hem, dat het zo ver was, snel wierp hij nog een blik in het voor hem staande muziekblad, de andere muzikan ten hielden zich op een wenk van de heer Hornstra gereed in te grijpen en Jan zo nodig weg te blazen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 3