9 rocn wa in het k Oud ambacht herleeft in Texels Oudheidskatner Jb£coru Waar het weefgetouw niet stilstaat Succes voor Texels musicerende jeugd Voor de mooiste keuze in WOENSDAG 17 JULI 1957 71e JAARGANG No. 7164 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. h- Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. In de Oudheidskamer wordt niet alleen ge boetseerd, maar ook geweven. Hierboven ziet U de weefstoel in actie. Toen ze de Weverstraat haar naam Igaven kende Texel stellig nog geen ge meenteraad. De bevolking had toen ken nelijk nog het privilege om de straten een passende naam te geven. In de We verstraat woonden, zoals de naam al zegt, wevers. Een toerist uit vroeger dagen schreef ,,de geheele groote Wever straat op den Burgt hadt haar naam bekoomen van dat ambacht, hetwelke aldaar door veelen geoeffent wierdt, thans is er niet alleen geen weefgetouw, jmaar zelfs geen spinnewiel, uitgezon derd de geene, die door het ééne of ander •ude wijf tot het spinnen van zwarte |wol gebruikt worden, in het geheele Eiland te vinden". Dat schreef Pieter van Cuyck, die omstreeks 1780 een be zoek aan Texel bracht. Op het ogenblik wordt er echter weer geweven en wel in de Oudheidskamer te Den Burg. Geen weefgetouw, maar een weefstoel, welke de eigenaresse in de Achterhoek heeft laten maken. Een fraai apparaat, dat duizend-en-één mo gelijkheden biedt. Het staat in de z.g. opkamer en menig toerist volgt met be langstelling de verrichtingen van de weefster, die ondanks de korte oefentijd reeds een zeer grote slagvaardigheid aan de dag legt. „Ik heb ze destijds in Zuid- Frankrijk zien weven en kwam toen op het idee deze uit de tijd geraakte am- bachtsvorm op Texel te introduceren. In Frankrijk heb ik de kunst afgekeken en met de oppervlakkige kennis keerde ik naar Texel terug. In Zuid-Frankrijk be staat een kleine industrie van handweef sters. Op de weefstoel worden niet alleen de stoffen geproduceerd voor leuke, sportieve tassen, maar ook voor rokken, blouses, manteltjes, kleedjes, sjaals en zo meer. Het weefsel heeft diverse con structies: keperweefsel, linnenweefsel, ripsweefsel. Eigenlijk zijn de variaties talloos. Het is de kunst om van het een voudigste weefsel een artistiek verant woord geheel te vervaardigen en dat moet de weefster aangeboren zijn. Veel, o.a. de techniek, kan men van de leer meester opsteken, maar op een bepaald moment komt het geheel en al op de Persoon aan, die de weefstoel bedient. Zij moet over een grote dosis fantasie >eschikken en vindingrijk zijn. Wij heb- aen ontdekt dat de eigenaresse van het En dit is een der resultaten van de verrichtingen aan het weefgestoelte. Een vlier aardigste tas. Er wordt overigens °°k complete kleding vervaardigd. weefgestoelte dat in de opkamer van onze Texelse Oudheidskamer is opge steld, uitstekend voor deze moeilijke taak berekend is en hopen dan ook, dat zij vele goederen aan de man zal mogen brengen. Zoals opgemerkt, wordt het weven al in een paar honderd jaar niet meer op ons eiland beoefend. „Voorheen - zo schreef Pieter van Cuyck in 1780 - spon nen, weefden en bleekten de vrouwen haar eigen linnen, waartoe het vlas in het Eiland zelve gewonnen wierdt, maar oude boerinnen hebben mij wel al kla gende verhaalt, dat voorheen geen jonge dochter ten trouw ging, welke geen lin nen van haar eigen spinsel in overvloedt hadt, zoo wel tot haar lijf als voor tafel en bed. Ik heb dit menigmaal aan meisjes, waarmede ik gemeenzaam ge worden was, voorgehouden; maar dan lachten zij mij hartelijk uit en het ant woord was „Ben je gek? De jongens zou den de spinnewielen aan stukken slaan, als zij bij ons op de kriek kwamen". Nu houden zij het spinnen voor eene schan de, maar moeten ook somtijds hunne huishouding beginnen met één paar hem den en één paar lakens, want nu moeten zij het linnen, hetwelke haar viermaal in het jaar wordt toegevoert, koopen, waarvan de som telkens omtrent tien duizend guldens bedraagt". De heer J. A. van der Vlis schrijft in het boek „Texel": „Gezien de vele scha pen op het eiland zou men verwachten, dat de wolnijverheid een zekere beteke nis had. In de Franse tijd en gedurende de laatste oorlog zaten heel wat Texelse vrouwen regelmatig aan het spinnewiel, omdat er toen nijpend gebrek aan tex- tielwaren was. Uit andere tijden is ons echter niets bekend over het weven en spinnen van wol, hetzij voor particulier gebruik, hetzij voor de verkoop". Het kan inderdaad bevreemden, dat men op Texel geen wolindustrie vindt. Misschien is de schapenstapel daar niet groot genoeg voor? TOCH NOG NAAR HET GOUD? Het verhaal over de pogingen tot ber ging van het goud uit het wrak van de „Renate Leonardt", in 1917 bij de Ra zende Bol vergaan, wordt wel wat een tonig: de bergingsleider, de heer Visser uit Wormerveer, beweert nog steeds plannen te koesteren om met zijn toren uit te varen. Hij treuzelt echter keer op keer met uitvoering van het plan. Een dagblad bracht vorige week een jolige kronkel, door mede te delen, dat een dui ker, op weg naar het luik, wegens ver slechtering van het weer zijn onderzoek ontijdig had moeten staken. Een goeie mop. KIND AANGEREDEN De motorrijder V.d. B., De Koog, snorde op zijn dekaweetje met iets meer dan koninklijke vaart door de nogal drukke, zaterdagse Dorpsstraat te De Koog. Het 4-jarige dochtertje van mevr. Kuip- Hoogenbosch trippelde de straat op en de motorrijder zag geen kans meer om uit te wijken. „Ik had wel geforceerd kunnen remmen, zo verklaarde hij tot de politie, maar dan was ik waarschijnlijk in het grint naast de dorpsstraat geslipt". Op zaterdagmiddag moet men niet zo haastig door de drukke Koger Dorpsstraat rijden, dat geforceerd remmen nodig is. Het kind werd gelukkig slechts licht gewond. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 juli 11.36 en 23.27; 18 juli 11.59 en 23.55; 19 juli 12.26 en 20 juli 0.26 en 12.59. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. NEDERLAND TREKT MINDER BUITENLANDERS Een van de Nederlandse dagbladen berichtte zaterdag, dat „De achteruit gang van het vreemdelingenverkeer aan onze badplaatsen en grote steden straks, wanneer de balans over het seizoen wordt opgemaakt, ontstellend zal blij ken te zijn". De oorzaken van deze „ver ontrustende malaise in het toeristisch bezoek, uit het buitenland, moet men enerzijds zoeken bij het beleid van vele hotelbedrijven en anderzijds bij het fu neste bericht, dat er in Nederland een griepepidemie zou zijn uitgebroken. De reisbureaus van de ons omringende landen klagen unaniem dat toen zij in het voorjaar voor hun cliënten hotel ruimte in Nederland wilden reserveren in de meeste gevallen werd geantwoord, dat alle kamers waren volgeboekt. Dat dit niet waar was is wel duidelijk: men dacht hier, dat er toch wel liefhebbers te over zouden zijn en wilde zich de pro visie besparen". Tot zover een overkants dagblad. Op Texel bemerkt men gelukkig niets van de „toeristische malaise": het we melt hier immers van de badgasten. Het aantal buitenlanders is groter dan vorig jaar, terwijl hun verblijf zeker niet kor ter geworden is. TEXEL TWEEDE BIJ MARSWEDSTRIJD De gymnastiekvereniging „Texel" be zette met 31,5 punt de tweede plaats bij de marswedstrijd, zondag gehouden als onderdeel van het programma, dat te Den Helder op de HRC-sportdag werd uitgevoerd. Een groot aantal verenigin gen uit de kop van onze provincie nam hieraan deel. Texel kwam precies een tiende punt te kort, want O.K.K., Den Helder, behaalde 31,6 punten. ZWITSERSE NATUURVRIENDEN OP TEXEL Een groep van 32 Zwitsers, waaronder biologen, ornithologen en geologen, heeft vorige week een kijkje op ons eiland genomen. Zij legden grote belangstelling aan de dag voor de flora en fauna en voor de duinvorming Ook heeft de groep Vlieland en Terschelling in ogen schouw genomen. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 17 juli De Koog, 14 uur, Strandfeest en 's avonds lampionoptocht, i De Cocksdorp, 20 uur, Volksspelen. Den Hoorn, 20.15 uur, demonstratie „Waddenruiters". Donderdag 18 juli Den Burg, 20.15 uur, „Oranjeboom". To neelver. „St. Jan" voert op „Het gouden kalf". Vrijdag 19 juli Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 20 juli Oosterend, Sportveld, 7 uur, Demonstra tie gymnastiekver. Oosterend. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg:no. 569, J. Agter, Privé, Schoonoord weg; no. 145, H. Bas, veehou der, Witte Engel, Hoornderweg B 107, no. 571, Gem. Werkplaats, Slingerweg 9. De Cocksdorp: no. 233, VW Texel, In formatiebureau De Cocksdorp, Dorpsstr. 93 (uitsl. 15 juni-eind aug.). Den Hoorn no. 220, K. Tjepkema, landbouwer-veehouder, Prins Hendrik polder H 29, Post Oudeschild. De Koog: no. 224, Dros' Magazijn, v. eigenaar C. J. van der Kooi, Dorpsstr. 53. Oosterend: no. 366, J. J. v.d. Berg, agent v. Fabo en alle verzekeringen, Pe perstraat 60 bv; no. 367, G. Bremer en zn., bakkerij, Kerkplein 11. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Vandaag consultatiebureau Het consultatiebureau voor Zuigelin gen wordt gehouden op woensdag 17 juli (vandaag). Tevens is er dan gelegenheid voor in enten voor kinderen, die het consultatie bureau niet bezoeken. RUS GAF HET MAAR OP Drie dagen lang heeft het Russische schip - 4000 ton - dat ter hoogte van paal 17 zijn kraan zag kapseizen, bij het wrak wacht gehouen „ten einde nadere orders uit Moskou af te wachten", maar in de nacht van zaterdag op zondag is het schip toch verder gekoerst. Het wrak zou thans door de marine met diepte bommen worden opgeruimd. Niet minder dan achthonderd belang stellenden hebben zaterdagavond het bonte programma gevolgd, dat verzorgd werd door „Texels Jeugd" onder leiding van de heer Jn. Visser en waaraan het Dameskoor o.l.v. dezelfde dirigent zijn zeer gewaardeerde medewerking ver leende. Een uitstekende avond, waarop de „beginners, gevorderden en meer-ge- vorderden" hun beste beentjes hebben voorgezet. De ruime muzieknis was nau welijks groot genoeg om de vele accor deonisten en wat dies meer zij te bergen, een bewijs, dat onze Texelse jeugd mu- ziek-minded is geworden, zeker tevens een bewijs, dat de heer Visser op de goede weg is. Zelden zal men dan ook een muziekleraar aantreffen, die op zulk een prettige, meelevende wijze met zijn leerlingen omgaat. Dit werk ligt hem dan ook zeer goed, waarbij zijn tientallen jarenlange ervaring hem de nodige rou tine heeft bezorgd. Van het twintig punten tellende pro gramma noemen wij „Unique", dat het jeugdorkest er zeer best uithaalde. Hoe goed volgden zij de aanwijzingen van de volijverige dirigent, die ook nog tijdig ingreep als de twee turvenhoge accor deonisten de partituur niet snel genoeg wisten te wijzigen. De draaiorgelimitatie wekte eveneens ieders bewondering. Dat klonk geweldig goed. Wij menen te mo gen vaststellen, dat dit de meest geslaag de avond van „Texels Jeugd" is gewor den. Het Dameskoor kwam thans in de „Vrij en Blij-stijl" naar voren en ook deze proef is vuurvast gebleken. De Ossewa reed lustig an en ook de frisse vlotte, opgewekte liedjes van Cath. van Rennés werden met gevoel vertolkt. Trouwens.... heeft dit koortje onlangs niet beslag weten te leggen op een eerste prijs?! Het trio Mieke Slag, Frans Pieterse en Nelly Bakker Sd., bracht met verve „Génova" ten gehore, Koos van Splunter werd door Ton Witte begeleid. Vorige week schreven wij al over zijn prima stem. Alleen was het jammer dat de microfoon ontbrak, maar om financiële redenen moet men zich wel eens beper ken. André Zoetelief ontpopte zich als een uitstekend kunstfluiter, maar ook hij had „groter" publiek bereikt als er een microfoon ter beschikking was geweest. Corry Maas en Joke Dros speelden de Valse Acrobatique en hadden eveneens een gul applaudiserend publiek. Bij de Spaanse dans vertolkten Christie Swart- hof en Mary Zijm het Spaanse echtpaar. Mary bleek bovendien over de lenigheid van een toreador te beschikken. Hun optreden was ingestudeerd o.l.v. mej. Nel van Swinderen, die eveneens de leuke costuumpjes had gemaakt. Bij de draaiorgelimitatie behoorde natuurlijk een imitatie-orgel: de poppe tjes verschenen in de persoon van Conny Schuurman, Ria Keizer en Martha Bremer. Ook zij deden het bijzonder aardig. Aan het slot kwamen twee open op de Bühne: Adam Keizer en Joh. Witte had den hun twaalf decemberpakje nog eens aangetrokken en vierden daarin de wildste apenstreken bot. Al met. al dus een zeer geslaagd op treden, waarmede wij de talrijke mede werkers van harte feliciteren. P.S. Gaarne vermelden wij nog de prima verlichting, waarvoor de heer J. Ruiter een compliment toekomt. SPORTDAG R.H.B.S. TEXEL Donderdag heeft de r.h.b.s. haar sport dag gevierd. Het weer was bijzonder gunstig en de prestaties daarmede in overeenstemming. Begonnen werd met 'n reeks onderlinge wedstrijden. De uitslagen waren: Jongens I (t.m. 13 jaar): Handbalwerpen: 1. Jan Visser, 45 m., 2. Theo Zijm; slingerbalwerpen: 1. Kees van Dijk 38 m., 2. Wim Kiewiet; kastie- balslaan: 1. Marius van Boven 65 m., 2. Theo Zijm; verspringen: 1. Kees van Dijk 4,30 m., 2. Theo Zijm; hoogspringen: 1. Theo Zijm 1,30 m., 2. Kees van Dijk, doelschieten: 1 Jan Visser 11 punten, 2. Wim Kiewiet; hardlopen 60 m: 1. Kees van Dijk 11,1 sec., 2. Wim Kiewiet; veld loop: 1. Kees van Dijk, 2 Arie de Veij. Einduitslag: 1. Kees van Dijk, 2. Wim Kiewiet. Jongens II {vanaf 14 jaar): Handbalwerpen: 1. Ton Verheijen 58 m., 2. Frits Plantinga; slingerbalwerpen: 1. Leo Keijser 39,5 m., 2. Hans Witte; kas- tiebalslaan: 1. Kees de Koning 54 m., 2. Harrie Eelman; verspringen: 1. Sies Siersma 4,60 m., 2. Ton Verheijen; hoogspringen: 1. Ton Verheijen 1.55 m., 2. Bart Scholten; doelschieten: 1. Alfred Quint 10 punt, 2. Dirk Mantje; hardlo pen 60 m.: 1. Ton Verheijen 10.2 sec., 2. Kees de Koning; veldloop: 1. Ton Ver- INGEZONDEN Aan de Redactie van de Texelse Courant. Mijne Heren, In Uw artikel „Wat moeten wij doen bij onweer?" in de Tex. Courant van woensdag 10 juli j.l. haalt U een radio praatje aan van de heer M. Scharnnga. Met het advies, dat de heer Scharringa geeft, wanneer men zich tijdens zwaar onweer in het open veld bevindt, n.l. plat op de grond te gaan liggen, ben ik het echter helemaal met eens. Juist door dat plat liggen lopen we groter ririco dan nodig is. Als ergens in het vrije veld een bliksem van zo'n paar miljoen volt in de grond slaat, vloeit de elektriciteit naar alle kanten rondom weg, juist zoals de golfjes wegvloeien bij het werpen van een steen in het water. De spanning van de stroom neemt daarbij snel af en is op een meter of vijftien van de plaats van inslag gereduceerd tot 0Gaat men nu plat op de grond liggen, dan kan het gebeuren, dat de handen zich op een spanningslijn van bijv. 80.000 volt be vinden en de voeten op een lijn van 60.000 volt. Daar de elektrisch stroom de weg van de minste weerstand kiest en een menselijk of dierlijk lichaam beter geleidt dan de grond waarop men ligt, gaat er een stroom met een spannings verschil van 20.000 volt door het lichaam wat natuurlijk meestal dodelijk is. Zo behoeft men dus in het geheel niet direct door de bliksem getroffen te worden om gedood te worden, zelfs op een meter of tien, vijftien kan het nog dodelijk zijn, als men met het lichaam maar genoeg spanningsverschil overbrugt. Zo kan het ook gebeuren, dat koeien in de wei zo vaak getroffen worden omdat zij met voor- en achterpoten altijd een groot spanningsverschil overbruggen. Wat moeten we dus doen bij zwaar onweer in het veld? Natuurlijk een zo laag mo gelijk punt opzoeken bijv. een droge greppel en daar gehurkt gaan zitten, de voeten zo dicht mogelijk bij elkaar en dan nog het liefst kortgesloten door bijv. het blad van een schop of een stuk kip pengaas. Hierdoor voorkomt men dat het spanningsverschil door het lichaam stroomt en men daardoor gedood wordt. De Zuidafrikaanse negers hebben niet voor niets een oud gezegde, dat luidt: Als het onweert, loop dan wat je lopen kan". Dat is een goed recept, want blijft men op twee benen staan, dan bestaat de mogelijkheid, dat tijds de naburige inslag een spanning tussen de twee be nen dodelijk is voor de patiënt. Staat men op één been of loopt men hard, dan is dit gevaar tenminste uitgeschakeld. Met de meeste hoogachting, W. B. Boersma, Zuid-Eierland. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 15 juli 1957 550 lammeren 5565 (handel vlug); 5 koeien 800—1000; 10 biggen 50—60; 10 nuchtere kalveren 4065. S.V.C.-nieuws A.s. zondag neemt het eerste elftal deel aan een toernooi, dat georganiseerd wordt door HST uit Amsterdam. Het festijn vindt plaats op het sportterrein van Oosterend. Haar eerste wedstrijd speelt SVC tegen HST, aanvang 12 uur precies. Het is wel vroeg, maar probeer allemaal op tijd te zijn. Gymnieuws: Tijdens de Texelse sportdag zijn er nog verschillende voorwerpen blijven lig gen, o.a. 3 zwarte gymbroekjes, 1 rokje, 1 witte blouse en een paar sokken. De spullen kunt u nog steeds afhalen bij de heer Van Tongelen, naast het voetbal veld. heijen, 2. Bart Scholten. Einduitslag: 1. Ton Verheijen, 2. Sies Siersma. Meisjes: Handbalwerpen: 1. Tinie Zuidewind 43 m., 2. Marjan Bakker; slingerbalwerpen: 1. Tinie Zuidewind 32 m., 2. Geertje de Visser; kastiebalslaan: 1. Tinie Zuide wind 37 m., 2. Geertje de Visser; ver springen: 1. Tinie Zuidewind 4.15 m., 2. Maartje van Groeningen; hoogspringen: 1. Maartje van Groeningen 1,25 m., 2. Tinie Zuidewind; hardlopen: 1. Maartje van Groeningen, 2. Ada de Wolf; veld loop 1. Maartje van Groeningen, 2. Ada de Wolf. Einduitslag: 1. Tinie Zuidewind, 2. Maartje van Groeningen. 's Middags: De driekamp RHBS-ULO- LHS kon geen doorgang vinden, doordat de LHS wegens schoolreisje verhinderd was. Slagbal: meisjes RHBS-meisjes ULO 2424. De wisselbeker ging naar de ULO. Kastie: jongens RHBS-jongens ULO 518. Ook deze wisselbeker was dus voor de ULO. mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1