/pr\ Groeiend toerisme in Nederland Gesprek met jhr W. Boreel, dir. A.N.V.V. Gijs de Peur De Nederlandse machinerie van het vreemdelingenverkeer draait op volle toeren. Hierbij doet zich in de laatste jaren een steeds opvallender wordend verschijnsel voor. Tussen 1950 en 1956 steeg het aantal overnachtingen m hotels en pensions van nauwelijks 1 miljoen tot 2V* miljoen en het geschatte bedrag uit het vreemdelingenverkeer van nog geen zestig miljoen tot 230 miljoen gulden. Toch is het hotelapparaat relatief niet sterk uitgebreid, integendeel, er vallen meer grote hotels af dan er bij komen. De wijze van overnachten is sterk ver anderd: er wordt meer gebruik gemaakt van kampeerplaatsen, zowel voor tenten als voor caravans, er is een toename van kleine pensions, er is meer kamerver- huur. Het is zeer de vraag, of deze ont wikkeling de toeristenindustrie op den duur niet zal schaden, aldus Weekblad „Elsevier". Wanneer we het toerisme in Neder land bespreken met jhr. W. Boreel, direc teur van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, dan horen we enige bezorgdheid over het tempo der voorzieningen, die nodig zou den zijn om de toerist te gerieven en dus aan te trekken. „Het comfort in de hotels wordt wel beter, maar het gaat traag. Onder com fort versta ik geen luxe, maar de gewone dingen, waar men ook thuis op let. Veel al gaat het om de sanitair-voorzieningen en wat daarmee samenhangt. Het geluid is ook een factor, waar de toerist erg op let: het is bijvoorbeeld irriterend als men in de aangrenzende kamers de wastafels hoort leegborrelen". Jhr. Boreel, 61 jaar, heeft als marine- kapitein en daarna sinds 1946 als direc teur van de A.N.V.V. nogal gelegenheid gehad rond te kijken buiten de lands grenzen en de ontwikkeling van de toe ristenaccommodatie waar te nemen. Dan mist hij nu in Nederland de hotels a double usage, de soort serviceflats, waar iemand ook langere tijd kan wonen en zelf wat kan koken en klaar maken. Dergelijke hotels zouden ook door de Nederlanders gebruikt worden. Het lan gere tijd in een hotel wonen, waar men voor elk hapje en elk kopje koffie op 't restaurant is aangewezen, is voor de meeste mensen niet te betalen. Jhr. Bo reel gelooft er niet in, dat dergelijke hotels, die naar zijn mening in een grote behoefte zouden voorzien en het gehele jaar bezet zouden kunnen zijn, hun eigen restaurant de das om zouden doen. Hij zag in het buitenland hoezeer ze in trek zijn. „Is een groter aantal hotels in Neder land economisch verantwoord en zouden er meer toeristen komen, als er meer hotels waren?" Jhr. Boreel laat hierover geen twijfel. „Wij zouden de komst van het aantal vreemdelingen kunnen opvoeren, als we meer hotels kregen in Nederland. Daar om ben ik voorstander van een voorzich tig hotelbouwbeleid. Onder „voorzichtig" moet dan worden verstaan: het met overleg bepalen van de plaats, waar de hotels komen. Er kunnen beter 3 hotels worden gebouwd met elk 300 bedden dan één met duizend. Als men mij dan te genwerpt: „die behoefte is er alleen in het topseizoen", dan durf ik toch wel te antwoorden: „als men in het buitenland de mogelijkheden van verblijf in Neder land kent, dan komt men er ook heen buiten het zogenaamde topseizoen. Als men de gelegenheid schept, schept men ook de grotere vraag". „Een belangrijke zaak, om het econo misch mogelijk te maken een hotel ook buiten het topseizoen renderend te kun nen exploiteren, is de vakantie-spreiding. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat dit voor de hoteleigenaren een kardinaal punt is en wij trachten dan ook de ho tels en pensions het gehele jaar vol te krijgen. U hebt gehoord, dat van de kant van het ministerie van onderwijs het vraagstuk van de vakantie-spreiding in studie zal worden genomen. Wij hebben daartoe het onze kunnen bijdragen". Nederland blijkt op de buitenlanders in steeds sterkere mate aantrekkings kracht uit te oefenen. De hotelprijzen liggen in Nederland nog wel iets lager dan in andere West-Europese landen, maar dit is toch niet de doorslaggevende factor. De Duitsers beschouwen Neder land als een vakantie-land, vooral om de unieke kust met een heerlijk breed strand. Niettegenstaande de polio en het slechte weer, kwamen er in het afge lopen jaar acht percent meer Duitse toe risten naar Nederland dan in 1955 (ge rekend naar het aantal overnachtingen in hotels en pensions). Ook de Engelsen gaan Nederland meer als een vakantie land zien, het percentage Engelse toe risten steeg 12,5 percent. Het Franse aantal steeg 12,5 percent. Maar het Bel gische cijfer liep 2 percent terug. Er gaan nog altijd meer Nederlander naar Bel gië dan Belgen naar Nederland. Er is tussen de Belgische en Nederlandse toe ristenorganisatie een zeer nauwe samen werking, die erop is gericht beider inwoners ertoe te bewegen elkaar en elkanders land te leren kennen. Met de middelen, waarover de ANW beschikt, wordt eraan gewerkt om de Duitse toeristen (vorig jaar ruim een half miljoen overnachtingen in hotels), die in het oosten Nederland binnen ko men, ook in het oosten te doen overnach ten, zodat er in het westen meer ruimte blijft voor degenen, die vanuit het zuiden komen en langere tijd blijven. De groot ste trek is naar de steden in het westen en de kust. „De plaatsen, waar de toeristen ver blijven, moeten prettig zijn", zegt de directeur van de A.N.V.V., „en de be trokken gemeenten werken zeer goed met ons samen. Maar er zijn altijd nog punten - die de betrokken gemeenten niet altijd alléén in handen hebben - waarin je terwille van het toerisme wel eens verandering zou willen zien. Ik denk dan aan winkelsluiting, licht reclames, die het stadsbeeld opvrolijken, en uitgaansmogelijkheden. In die uit gaansmogelijkheden in Nederland worden sommige toeristen wel eens teleur ge steld. We mogen hierbij niet vergeten, dat ons volk zeer huiselijk is, wat het scheppen van gelegenheid tot 's avonds uitgaan niet bevordert. Nu bedoel ik be paald niet, dat er meer „nachtleven" zou moeten komen, maar ook zonder dat te overdrijven en in tegenspraak te bren gen met de aard van onze bevolking, zou er hier en daar toch wel meer aandacht kunnen worden besteed aan de behoeften van de toerist - zeker, wanneer men zich op toerisme instelt. En dan komt men natuurlijk vanzelf op de kwestie van de gelegenheid tot ha zardspel en dergelijke. We zien met lede ogen, dat vele toeristen niet naar Neder land komen of uit Nederland weggaan, omdat deze vorm van amusement is uit gesloten. U zult het ons daarom niet kwalijk nemen, dat wij iets voelen voor een dergelijke gelegenheid, die uiteraard gereglementeerd zou moeten zijn. Maar de kwestie is van hogerhand ter sprake gekomen en afgewezen, waarbij we ons op het ogenblik hebben neer te leggen". BRIDGEN De eerste Zomerdrive gehouden in Hotel „De Lindeboom-Texel" was goed bezet. 18 Paren namen hieraan deel, waarvan de helft gasten. Hieronder be vond zich ook 'n Zweeds koppel, wat wel geen speelmoeilijkheden opleverde, maar wel eens vertragend werkte. Er werd trouwens over het algemeen erg rustig gespeeld, zodat het nogal laat werd. Ten gerieve van hen, die bijtijds naar huis willen, kunnen we in het ver volg beter minder spellen spelen. De beste geplaatsten van elke groep waren: A.: 1. heren Wouters-Worminkhuisen 71V2 pnt. 2. Echtpaar Beemsterboer 62 pnt. 3. heren Bakker-Brücher 60 pnt. 4. Echtpaar Bolk 56V2 pnt. B.: 1. Echtpaar Jouwersma 51V2 pnt. 2 Heren Mantje-Veenema 49V2 pnt. 3. Echtpaar Schut 45V2 pnt. 4. mevr. Keijser-hr. Bruin 44 pnt. Volgende drive dinsdag a.s. 23 juli weer in hotel „De Lindeboom-Texel". FEUILLETON door J. G. J. Bax 32. Dan rolden aarzelend maar zuiver de eerste vrolijke tonen uit de piccolo. Met gesloten ogen en in gedachten weer in de schemerende deel, zoals hij Greet later bekende, blies hij zijn lentelied, steeds helderder en zuiverder klonken zijn loop jes en met een heel hoge, feilloos gebla zen toon, die zuiver als kristal in de stille avond weerklonk en licht als een veertje door de roerloze bladeren ver dween, beëindigde hij zijn solo. Onder diepe stilte hadden de toehoor ders geluisterd, het ging er niet meer om of Jan het klaren zou of niet, zij waren onder de indruk gekomen van het mees terlijke spel van die dooie Jan, wie had dat nu achter hem gezocht. Toen dan ook de laatste toon zachtjes was wegge storven, stonden zij als één man op en brachten de hevig verschrikte Jan een minutenlange ovatie; van alle kanten klonk het „Bravo Jan" en „Leve Jan". De heer Hornstra, eveneens verrast, be duidde Jan op te staan, die aan het ver zoek voldeed, zijn muziekstandaard in zijn zenuwachtigheid omgooide en met zijn piccolo hoog boven het hoofd zwaaiend met een rood gezicht van ver legenheid de hulde in ontvangst nam. Toen de gemoederen weer bedaard waren, werd de wals voortgezet en door Jan's succes geïnspireerd deden ook de anderen hun uiterste best en behalve 'n klein ongelukje, doordat een trompettist zo gauw geen erg in een herhaling had en lustig verder blies, brachten zij het tot een goed einde. Door het oponthoud van het tussentijdse huldebetoon aan Jan was het niet meer mogelijk geweest, de tijd te controleren, zodat ook het tempo geen afbreuk meer aan het succes kon doen, ook al wees de heer Hornstra de leden er later nog op, dat het wat dat betrof eigenlijk een „sof" was ge weest. Maar daar was hij dan ook direc teur en kapelmeester voor. HOOFDSTUK 14. „Nog een bakkie koffie, vrouw De Regt?" „Graag, Gijs, maar laat mij dan inschen ken". „Nee, blij jij nou maar lekker zitten, je ben nou op visite". Bedrijvig liep Gijs heen en weer tus sen zijn keukentje en de tafel, waarop alles wat hij voor zijn visite had ingesla gen, stond uitgestald. Tompouches* koek jes en rolmopsen, bier en limonade, voor alles was gezorgd, zijn gasten zouden niets te kort komen. Hij gaf er de voor keur aan, de visite maar in eens te laten zien waarop zij kon rekenen, dan zou het vast niet tegenvallen. „Toe, Leen", nodigde hij uit, „nog een tompoesie of liever een rolmops, je neemt maar, het moet allemaal op. Rinus, nog een glaas- sie bier, er zijn nog flessies genoeg". Lachend keek vrouw De Regt naar Gijs, die straalde van genoegen, toen Rinus opmerkte: „Ik zit zo vol als een mudzak, Gijs, je denkt toch niet, dat we uitgehongerd zijn?" „Toe, ga nou ook even zitten", vroeg vrouw De Regt. „Ja, ik kom zo". Vrouw De Regt zat in Gijs' leunstoel. VAKANTIE EINDIGDE IN ZIEKENHUIS Een der leiders van een groep kinde ren uit Muiden, logerend in de schuur van de fam. Dalmeijer, moest zondag wegens een ernstige maagbloeding per ziekenauto naar de vastewal worden vervoerd. „AMOR IS LISTIG" Het is de titel van een film. In de prac- tijk valt de scherpzinnigheid van Amor echter wel eens tegen: een hijtje en een zijtje van de Overkant waren achter het prikkeldraad gekropen, dat 't niemands land tussen strand en het verder landin waarts gelegen duin omsluit. De politie te paard zette het paartje op de bon. De Rijkswaterstaat heeft een minimaal klein stukje natuur moeten prikkeldraden; laten wij begrijpen, dat die maatregel nodig is: het gaat om de toekomst van vers geplante helm. RECLAME VOOR TEXEL Miss Vernon Nagel, een Amerikaanse cineaste, heeft heel wat metertjes film op Texel opgenomen: de robben van het Eierlandse Gat, de lepelaars van de Muy, de meeuwen van de Westerduinen, de baders langs onze ongerepte Noordzee kust, en het trotse vlaggeschip van de N.V. T.E.S.O. De films zullen een onder deel vormen van de culturele en toeris tische film, die zij over ons land maakt. Het Gouden Boltje had bijna haar gouden horloge in de wacht gesleept: bij het overstappen van „De Zeemeeuw" op de steiger viel haar horloge in het water. Een opvarende van 'n rijkswaterstaats- vletje wist het kostbare voorwerp op te duiken. De leider van een grote Zwitserse reisonderneming heeft een week op Texel gelogeerd. Deze Zwitser, de heer Martin Weber, is bovendien toeristisch mede werker voor een Zwitsers Dagbladcon cern. Dank zij het gunstige klimaat zal hij met goede herinneringen naar zijn land terug keren. UIT DE JORDAAN Het „Jan Ligthart-Huis", De Jordaan, organiseert ook dit seizoen weer vakan ties op Texel. Wederom mocht men de beschikking krijgen over een terrein van de boerderij van de fam. Tjepkema, Prins Hendrik Polder. Iedere week ko men nieuwe stedelingetjes naar het eiland en wel in groepen van 45 tot 56. Ze slapen hier in tenten, trekken onder leiding van de heer Schroder de natuur in en vermaken zich kostelijk. De leiding hoopt maar, dat het stormvast zetten van de tenten dit keer een overbodige maat regel zal mogen blijken te zijn. S.V.O.-nieuws Zo is dan zaterdagavond de Veteranen- wedstrijd tegen een SVO-elftal gespeeld. Al direct zetten de SVO'ers er een flink tempo in om de oudjes aan de grond te spelen, maar als ze bemerken dat het bij de Veteranen achter goed dicht zit, zak ken ze gauw af en de Veteranen trekken ten aanval. Uit een schermutseling weet Cor 10 te maken. Wel vallen de SVO' ers aan, maar hun spel is te doorzichtig en men wil het te veel alleen proberen en dat gaat niet. De oudjes komen daar om ook weer steeds terug en Aris schiet hard no. 2 in de touwen, waarmee de rust komt. In de rust hebben de Vetera nen zich zeker wijs gemaakt, dat ze ge makkelijk kunnen winnen. De wedstrijd is na de rust nog geen minuut oud of Kees maakt 21 en nog een minuut la ter is het 22, maar nu begint het bij de Vet. ook weer te draaien. Achter wordt alles weer weggewerkt en in laatste in stantie weet Sijp de zaak wel te regelen. Het wordt 32 en in de laatste minuut zelfs 42. Bij de veteranen zag je nog een echte werklust en beter spel dan bij de jongeren: deze wachten te veel af en proberen het te veel alleen; toch was het een prettige wedstrijd. A.s. zondag wordt op ons veld het HST-toernooi gespeeld. Hieraan wordt deelgenomen door HST, Cocksdorp, Den Hoorn en Oosterend. Het programma luidt als volgt: 12-13.10 uur Cocksdorp- HST; 13.10-14.20 uur Den Hoorn-Ooster end; 14.20-15.20 uur jeugdwedstrijd; 15.30-16.40 uur verliezersronde; 16.40- 18.30 uur Finale. Leen en Rinus op de beide stoelen en Gijs ging nu zelf op de bank zitten. Hij had voor Rinus' moeder en zichzelf nog een kop koffie ingeschonken en zat nu van zijn tompouche te smullen Rinus en Leen dronken hun biertje. „Zo", smake lijk likte Gijs zijn kleverige vingers af. „Ik zeg maar zo, geen beter leven dan een goed leven, wat jou Rinus? Je hebt toch zeker geen spijt dat je met Gijs mee gegaan bent?" „Nee, Gijs", gaf Rinus toe, „ik heb me best geamuseerd". „O, dat wou ik ook zeggen" en tot zijn moeder: „Als je de hele week gewerkt heb, mag je er best eens een avondje uit, je leeft maar één keer. „Precies, Leen, maar bemoei jij je nou maar met je rolmops". „Best", lachte Leen, „ik zal maar niks meer zeg gen, ik pik er nog eentje. Maar wat ik zeggen wou, hoe gaat het met vrouw Hoos?" „Het gaat nogal", antwoordde vrouw De Regt hem, „vanmorgen is de dokter nog geweest, hij kan niks bijzon ders bespeuren, zwakke zenuwen, denkt hij". „En doet-ie er niks an?" „Nee, rust houden en flink eten en vooral geen op winding, medicijn is er volgens hem niet voor gewassen. Ik voor mij denk, dat het komt doordat Marietje er uit gegaan is, jij ook niet, Gijs?" „Ja, ik geloof het ook". „Komt ze helemaal niet meer thuis?", wendde Leen zich weer tot vrouw De Regt. „Ja, af en toe, als Hoos er niet is". „Heeft ze het bij Vermeulen naar d'r zin?" vroeg Leen die graag het naadje van de kous wilde weten. „Ik weet het heus niet, ze laat nooit was los, ik heb Hei jee ok die haver in de dune sien staan? Wasse de helmolanters soms in de war weest? Welninnut: die haver is natuurlijk plont foor de peerde van de bereje pelisie. VAN LADDER GEGLEDEN Oudeschild. Vrijdagmiddag is de 2e machinist van de in de haven liggende baggermolen van een ladder gegleden en ruggelings neergestort. Hij klaagde erg over pijn in de rug. Per brancard is het slachtoffer naar Den Helder vervoerd, waarna hij met 'n Helderse ziekenauto naar zijn woonplaats Harlingen is ge bracht. KOKS EN KELLNERS CONTRA TEXELSE BANKIERS Vanavond, aanvang half acht, hoopt de staf van „De Lindeboom-Texel" een voetbalwedstrijd te spelen tegen de Texelse bankiers: Coop Boerenleenbank, Rotterdamse Bank, Middenstandsbank, Nutsspaarbank. De koks zijn al dagen lang rond het fornuis aan het oefenen en hopen 'm bruin te bakken. De kellners zijn blij eindelijk eens verrassend te kunnen optreden en te goalen zónder bestel en zónder zoveel procent erop voor de bediening. De bankiers zijn op hun beurt van plan een offensief te ont ketenen, dat niet gewisseld kan worden. Ze zijn trouwens best bereid een hypo theek je te sluiten voor een returnmatch: tien doelpunten kunnen worden vastge zet tegen een vaatje donker bruin. De animo is dus aan beide kanten voorbeeldig en het publiek zal zeker van een spannende trapperij getuige kunnen zijn. TEXELSE GYMNASTEN BOEKTEN SUCCESSEN OP DE OPENLUCHTDAG VAN TURNKRING HOLLANDS NOORDERKWARTIER IN DEN HELDER Plm. 80 leden van G.V. „Texel" hebben zondag in Den Helder de Texelse kleu ren weten hoog te houden. In de marswedstrijd werd Texel, dank zij de medewerking van het tamboer korps van Texels Fanfare, nummer twee met 31,5 punt. No. 1 had 31,6 pnt, zodat we er heel dicht bij zaten. De dames behaalden met knotsoefe ning een 2e prijs met 14 pnt., de meisjes met vrije oefening een le prijs met 15,5 pnt en met paardspringen een 2e prijs met 14.9 pnt. De heren kregen voor hun vrije oefe ning, welke vrijdag zo slecht ging, nu een le prijs met 17,5 pnt., zodat ze zich hier door weer gerehabiliteerd hebben. Met paardspringen behaalden ze een 2e prijs met 14,9 pnt., het hoogste aantal van deze wedstrijd. De jongens hadden jammergenoeg wat minder succes, doordat van de 12 er 4 op het laatste moment niet kwamen op dagen. Deze leden doen beter om in het vervolg maar thuis te blijven, daar het niet aangaat, om de ploeg in de steek te laten, om welke reden dan ook. Ook de ouders gaan in dezen niet geheel vrijuit, hetgeen dubbel jammer is, daar niet al leen hun eigen kinderen, maar ook de hele ploeg hier de dupe van wordt, ondanks deze tegenslagen wisten de jon gens toch nog met 13 pnt. een 3e prijs te behalen met vrije oefening en een 2de prijs met paardspringen met 14,1 pnt. Goed gedaan, jongens. Al met al kunnen we tevreden zijn. Nu woensdag (vandaag) om 7 uur aan treden bij de school in De Koog, afmars 7.15 uur. Dit alleen voor de adspiranten van 12 jaar en ouder en voor de dames en heren. Na afloop van de demonstratie lampionoptocht. ze nu al een paar maal gesproken als ik toevallig bij Hoos was, maar ik geloof het niet en als het wel zo was, dan zou ze het toch niet bekennen, daar is ze veel te koppig voor. Heb ik gelijk of niet, Gijs, je kent haar toch ook langer dan vandaag". „Ja", beaamde deze, „wat dat betreft heeft ze een aardje naar der vaartje". Rinus had stil toegeluisterd; hij was op aandringen van Gijs meegegaan, voor namelijk om Moeder een plezier te doen. Toen hij destijds had gehoord, dat Ma- rietje bij Frans Vermeulen in zou gaan, was hij blij geweest, dat zij in de buurt zou blijven, hoewel het feit, dat zij zo dicht bij Jacob kwam te zitten, hem zeer onaangenaam was. Kortgeleden had hij echter gehoord, dat het tussen hen niet erg boterde en hoewel het hem voor Ma- rietje speet, was hij in zijn hart gelukkig, dat er moeilijkheden waren. Hij vond het wel erg egoïstisch, maar hij kon er niets aan doen; niet dat hij er op rekende, dat hij nog eens met haar. Nee, maar als het Jacob maar niet was. Anne, de jongste meid, die als bar nieuwsgierig bekend stond, had nogal eens het een en ander opgevangen en daar zij graag kletste, was het al gauw door het gehele dorp bekend, dat de ver houdingen er bij Jacob thuis niet beter op waren geworden. Rinus kwam nu ook weer geregeld bij Hoos thuis, vrouw Hoos was al geruime tijd in de lappen mand en zijn moeder liep het huishou den zo'n beetje na. Ook zijn plannen voor een eigen tuin OVERLEDEN NA HARTAANVAL Mevr. Koper, „De Blokhut", moest za terdag wegens een ernstige hartaanval naar een ziekenhuis worden vervoerd. Reeds de volgende dag is zij overleden. NAAR DE ULO Voor de nieuwe cursus aan de u.l.o. hebben zich zestig leerlingen aangemeld. GESLAAGD VOOR H.B.S.-DIPLOMA Oudeschild. P. Boom, leerling van de H.B.S. te Den Helder, deed met gun stig gevolg examen voor de 5-jarige cursus, afd. B. FILMNIEUWS: „HET HUIS DER GEHEIMEN" Deze film brengt ons in contact met een bende, die aan de kost komt door 't drukken van valse bankbiljetten. Het verhaal speelt zich af in Parijs, waar de internationale poltie tot taak heeft de heren in te rekenen. Dat gaat niet zo erg gemakkelijk, want de bandieten zijn goed bij de tijd. Dit heeft tot gevolg, dat er een zeer spannende strijd moet worden uitgevochten. Natuurlijk is het tenslotte toch de sterke arm die wint. „THE SOLID GOLD CADILLAC" „De gouden Cadillac". Een vreemde titel. Deze auto krijgen twee jonge, ac tieve mensen van hun dankbare aandeel houders cadeau, als zij schoonschip ma ken in de bestuurderen van een concern. Verschillende leidinggevende figuren zijn in werkelijkheid weinig meer dan gewetenloze oplichters en het is de moe dige Laura, die erin slaagt de heren te ontmaskeren. De aandeelhouders zijn daar zo goed over te spreken, dat zij met genoemd cadeau komen „aandragen". Nederlands nieuws O.a.: T.T. Races in Assen; De 18e Olympische Dag, nieuw 800 meter re cord gebroken door Hagenaar Blanken- stein, fantastische 5 km-race, de voet balwedstrijd Bondselftal-Schalke '04 (21), wedstrijd met motorgangmaking voor professionals; Miss Holland gepro moveerd tot Miss Europa 1957; Z.K.H. Prins Bernhard opent de tentoonstelling „Het Atoom" in Amsterdam. Wereldnieuws O.a.: De tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol; De tornado „Audry" in de Verenigde Staten; De T.T.-races in As sen; Olympische dag te Amsterdam; Om het Europese biljartkampioenschap in Spanje; Een 16-jarige wint de kwart finale te Wimbledon. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA .Een stad heeft hij nog nooit gezien. Pimba kijkt zijn ogen uit. Een stad heeft hij nog nooit gezien. Hij ziet prachtige gebouwen en witte huizen, die blinkeren in het felle zonlicht. Hij ziet mensen, die niet zwart zijn zoals hij en ze zijn wonderlijk uitgedost, met prach tige gewaden. Natuurlijk trekt hij be langstelling. In die stad gebeurt het niet zo vaak, dat er rustig een olifant komt aanwandelen met een aap en een neger jongen op zijn rug. Pimba wil vragen waar hij is, maar niemand begrijpt hem. En Pimba verstaat niet wat deze men sen tegen elkaar zeggen. Maar Pimba, niet dom, begint over zijn buik te wrij ven en Bari snapt het, die is gauw een huis binnengewandeld en heeft een handvol noten meegebracht. Natuurlijk, die jongen heeft honger. Hij moet ergens binnenkomen en wordt getracteerd op een heerlijk maal! Als hij er een poosje is, beduiden de mensen hem, dat hij er moet blijven. De olifant kan voor hen werken. Of hij dat kan? En of, verzekert Pimba in een gebarentaaltje, en hij be sluit, hier maar even te blijven. Er zal hier nog heel wat te zien zijn. had hij weer serieus opgenomen. Eerst had hij lelijk in de put gezeten, maar de laatste tijd was hij weer opgewekter ge worden, ook nu lachte hij vrolijk met de anderen mee. Gijs had 't hoogste woord, die was in zijn nopjes. Zij hadden het nu over het geweldige succes van Jan. „Ik geef het je te doen", riep Gijs uit, „zo helemaal in je eentje op zo'n mieze rig fluitje en dan uit je hoofd". „Ja, het was mooi", knikte Leen. „Mooi! Het was een mirakel en heb je niet gezien, dat mijnheer Hornstra zelf ook onder de in vloed was, die bleef als een zoutpilaar met zijn stokkie in de hoogte staan!" Gijs was natuurlijk niet op de hoogte van de bestaande afspraak om Jan indien nodig op een bepaald teken het woord te ont nemen. „Maar de anderen, Gijs", waagde Leen het schuchter op te merken, „die heb ben toch ook hun best gedaan". „Ja", gaf Gijs grootmoedig toe, „Teun en Gerrit en de jongens van De Koning, stuk voor stuk zijn het eerste klas muzikanten, hoe hard hebben ze in het begin niet gebla zen en de ouverture, hoe ging die niet van een leien dakkie. En de wals, hoe prachtig hebben ze die niet gespeeld, ze en hier neuriede Gijs zachtjes de bekende melodie al wiegelende mee. „Zo echt mooi, zo.ja, hoe mot ik het nou zeggen, zo„Slepend", hielp Rinus hem op weg. „Ja net, slepend. Wat waar is, is waar: ze staan stuk voor stuk hun mannetje, laat ze maar schuiven hoor!" „Blazen, bedoel je Gijs", merkte Leen °P- Jij je zin, blazen en schuiven dan, want ik heb er toch ook een paar op die schuifdingen zien blazen".

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4