9 rocn /wa in het harL, iffiaa Opbloeiende jeugd in ruïneus gebouw 1iz Oudeschilder kleuterschool is oud en bouwvallig „Het Gouden Kalf" in De Oranjeboom Sportdag St. Jozefschool Nutsbibliotheek groeide snel m i WOENSDAG 24 JULI 1957 'TEXELSE 71e JAARGANG No. 7166 COURANT Uitgave N.V. *.h. Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm De toekomst van Oudeschild qeconhonteeid met het „grijs" verleden: een ge bouw, dat allang gesloopt had moeten zijn. De Koningin Wilhelmina Bewaar school dateert van 1893. Op woensdag 29 juni 1892 werd door het dochtertje van de burgemeester de eerste steen gelegd. Vierenzestig jaar geleden, op 3 mei 1893, kreeg Oudeschild zijn „Prinses Wilhelmina-Bewaarschool". „De eere-voorzitter Jhr. Strick van Linschoten, bur gemeester van ons eiland, sprak een woord tot inwijding der school". „Zowel deze als de aanstaande scholieren werden onthaald op krentebrood, koek en chocolade, terwijl aan het einde van de feestelijkheid aan de kleinen een kleurige prent werd uitgereikt". In Skil waren ze best te spreken óver dit feit en pastoor Wouterlood was on getwijfeld de tolk van alle aanwezigen, toen hij. verklaarde „door eigen aan schouwing te hebben opgemerkt, dat de kleinen, die een groot gedeelte van de dag op de straat of op de dijk doorbren gen, zich, hoe jong ook nog, reeds verve len, ordeloos worden. Geen wonder: le digheid is des duivels oorkussen. Orde, tucht en regelmaat reeds jong te leren acht spreker dan ook in het belang van het kind". Van meet af aan was de school goed bezocht. Men was ook zeer content met het gebouw zelf. „De school staat als een monument ter eere van een tweetal mannen, die uit niets zulk een schepping wisten tot stand te brengen, als een hul de aan de heren Muller en Mets". Diezelfde school, dat zelfde gebouw dient nog steeds voor hetzelfde doel: het bijbrengen van orde, tucht en regelmaat Het is nog steeds een monument of mogen wij letterlijk worden: het wordt zo zoetjesaan een monument, door Van Dale „inzonderheid een overblijfsel van vroegere kunst, nijverheid en weten schap" genoemd. En wie aan een monu ment denkt, moet in zo'n geval ook aan monumentenzorg gaan denken, want het oude gebouiw kraakt in al zijn voegen. Een somber, donker, aftands, uit de tijd geraakt geval. Zéker niet monumentaal te noemen, want dan moet je volgens Van Dale onder de bekoring geraken van het grootse en indrukwekkende. Het tegendeel is waar. Het is dan ook geen wonder, dat onze staan de zaken thans?" De juffrouw meent, dat er schot in zit en dat ze daar de langste tijd gezeten hebben. Zo start het interview en de kinderen worden onderhand zoet gemaakt met limonade, het royale restant van het schoolreisje. Ge hoeft eigenlijk weinig te vragen: één blik in het rond en Uw conclusie is dat eveneens: dit gebouw heeft zijn tijd gehad, ,,'t Is mooi geweest!", voor z'n eigen tijdvak dan, want in 1893 merkte de enthousiaste pennevoerder op „een eenvoudig, net gebouwtje, dat zoowel door zijn eenvoudig uiterlijk als door het verschil met de overige daar staande ge bouwen de aandacht van ingezetene en vreemdeling trekt". De bewoners van onze havenplaats hadden de vlag uitge stoken. Nu zeggen ze daar „Hoe lang moeten we 't er nog mee doen?" Met een gebouw, dat allang tegen de grond had moeten liggen. De vloer hobbelt lustig mee als de kinderen er dansen, een groot deel van de winterdag moet er licht branden, licht, dat ze pas kunnen inschakelen door een leidinkje naar het perceel van de welwillende buren. Op het ogenblik zijn ze „afgesneden", maar als de donkere dagen komen - en die staan daar veel gauwer voor de deur dan bij een modern gebouw - wordt het contact weer her steld. De ramen laten bij midzomer vol doende licht door. al zullen de Hemel- rijkjes, Drosjes, Vlasjes en Bruintjes er geen zonnesteek oplopen, maar altijd is er tekort aan frisse lucht en als je de ventilatie forceert ontstaat er weer een gevaarlijke trek. De muren geven in hun Een zonrijke zomer: dus veel naar buiten. Het schoolplein is echter onbete- geld en ze happen daar dan ook meer stof dan vitaminen Texelse Vroedschap op 29 april jl. goed gunstig beslist heeft op het verzoek van het bestuur van de Vereniging Koningin Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild inzake de gevraagde medewerking tot 't stichten van een nieuw gebouw, het ver strekken van de benodigde schoolmidde- len en stoffering; het verschaffen van de eerste inrichting van deze school met ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften. Want als ge de wan kele schutting gepasseerd zijt, alsmede het onbetegelde, stof rijke schoolplein, staat ge voor een gebouw, dat de spot steekt met de begrippen en eisen, die wij koesteren ten aanzien van het modernè onderwijs. Ge verschaft U toegang, staat in een kleine ruimte, blijkbaar de entree en na opening van een tweede deur bevindt U zich reeds in de klas. Tachtig kinderogen kijken U verwon derd aan, want het gebeurt niet alle da gen dat daar een volwassene binnen stapt. „Voor de juf of voor ons(zelf)?" lijken die ogen te vragen. De juffrouw mag 't eerst weten: voor een artikeltje in de Texelaar naar aanleiding van het bekende verzoek aan de raad en hoe grauwe verf reliëf aan deze sombere sfeer. Het bestuur acht het geld voor 'n nieuw, kwastje verf blijkbaar niet ver antwoord, temeer daar op het verzoek welwillend is beslist „En hiernaast, juffrouw?" Een gam mele deur-met-veel-glas verschaft ons toegang tot het belendende speellokaal met drie aftandse hobbelpaarden, schim men uit een grijs verleden. Wij willen ze naar buiten sjouwen om bet plaatje aantrekkelijker te maken, „Doe voorzichtig met dié", zegt de juf frouw, „hij ligt halfuit mekaar". Riny Dootjes, die zes jaar is geworden en gauw naar de grote school gaat - hij zegt het met de air van iemand wiens ridderorde gereed ligt - en Anne de Vries, die vijf is, slepen een paard naar buiten. Er komen kinderen op snelle fietsje langs de lens, drie jongens willen eerst nog even een achterwiel vastzetten: ze zijn vijf jaar.Zo voorlijk als de leerlingen zijn, zo achterlijk is de entourage en de tegenstellingen hebben ook hier elkaar dus weer ontmoet. „En hierboven is de zolder?" „Ja, maar hoe het er daar uitziet is me niet bekend, GETUIGSCHRIFTEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Het getuigschrift voor de primaire cursus ontvingen: Corrie Bakker, Den Hoorn; Joukje Bak ker, Den Burg; Hansje Heymans, Den Burg; Janie Huisman, Ongeren; Beppie Idema, Den Burg; Willy Jas, Den Burg; Ria Kooy, Den Burg; Corrie Maas, .Den Burg; Kitty van Sambeek, Den Burg; Mieke van Sambeek, Den Burg; Rita Schoenmaker, Den Burg; Riet Smit, De Dennen; Els Witte. Den Burg; Rika Witte, De Westen; Thea Witte, Den Burg; Bea Zoetelief, Den Burg; Hinnie v.d. Berg, Oosterend; Alie Boon, De Dennen; Dudie Boon, De Dennen; Nellie Breman, Oosterend; Leonie Buisman, Den Burg; Hennie Dijker, Oosterend; Tine Dijker, Qosterend; Jannie Dogger, Oosterend; Mattie Ellen, Den Burg; Nelie Kikkert, Oosterend; Corrie Koorn, De Cocksdorp, Carla Roest, Oosterend; Ria Schraag, Oosterend; Rietje Smit, Oosterend; Jannie Vlaming, Oosterend; Ria Witte, Oostcrend; Lenie Witvliet, Den Burg; Grietje v.d Zee, Oosterend; Annie Barhorst, Den Hoorn; Neeltje Boon, De Cocksdorp; Janna Bruin, Ou deschild; Tinie Eelman, De Cocksdorp; Sientje van Heerwaarden, De Waal; Elly Hin, Den Hoorn; Janneke Kikkert, Oude schild; Jannie Lap, Den Hoorn, Reina Lap, Den Hoorn; Ineke v.d. Meer, Oude schild; Ria van Tongelen, De Cocksdorp; Jannie Veldman, Midden-Eierland, Marianne Verberne, De Waal; Willy Zoer, Oudeschild; Grietje Zijm, Oude schild. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds 50 leerlingen aangemeld. TELEVISIE OP TEXEL Op Texel staan momenteel een zestig tal televisietoestellen. Een flink aantal zoudt ge zeggen, maar toch komen wij landelijk nog een heel stuk achterop, want over het gehele land bedraagt he* aantal televisietoestellen 165.000 stuks Texel zou pas gelijk liggen met 165 toestellen, want met 11.000 inwoners vormen wij een duizendste deel van het aantal Nederlanders. De laatste maan den breidt het aantal televisietoestellen op Texel zich echter sneller uit. Dit is geen wonder, want dank zij de verster ker in het Noorden van ons land komt het beeld veel beter door dan in de be ginperiode. GESLAAGD De heer P. Smit, Heidehof, slaagde te Haarlem aan de Hogere Technische School voor electro-techniek. want er is trap noch trapgat". Het begin is er dus: een deel van het volume is al afgeschreven. In de ruiten ligt het beeld van onze havenplaats: de molen, de oude kerk. Daartussen de moderne school, de lagere school, in de buurt waarvan straks dan de kleuterschool zal verrijzen, ,,'t Zal zo lang toch niet meer duren, meent de on derwijzeres, want de papieren liggen al bij de minister. Het wachten is op de beslissing van hogerhand. Als alles goed gaat hebben we spoedig een nieuwe school". Achter de school ligt de speeltuin: twee schommels zonder touwen. De touwen zijn óf versleten óf uit veiligheidsover wegingen weggehaald, want de palen zijn door en door vergaan. De sanitaire inrichting g&ét, maar modern is weer wat anders. Dit alles neemt blijkbaar niet weg, dat de leidster iedere dag met nieuwe moed de eerste boot uit Den Helder, waar zij woont, naar Texel neemt om met die van half vier terug te keren. Dank zij de zeer gunstige winter kon de school regelmatig blijven draaien. Anders hadden de kin deren stellig veel ijsvrij gehad, tenzij de juffrouw op Texel in pension was ge gaan. De plaatjes werden gemaakt; de jeugd in de klas, aan de limonade, de jeugd in de zon op het plein. De moderne jeugd: een heel verschil bij vroeger, want in 1893 moest je een petje op je kruin dra gen, lange, zwarte kousen, want die zon kon gevaarlijk zijn. Wat wisten wij van vitaminen? Van de zon-en-lucht thera pie? De school werd gesticht toen de „deli" nog over de Hogeberg reed, toen ze probeerden of hier bloembollen wil den groeien, toen de nachtwacht nog rondging en de lantaarnopsteker een belangrijke figuur was; toen de lijster vangst nog beoefend werd en toen heel Skil nog water uit de wezenputten haal de. Maar. in die tijd beschikte Oude schild over een gloednieuwe kleuter school. Een goeie ouwe tijd, zonder in vesteringsbeperking, zonder het noodza kelijk geworden éénrichtingsverkeer en zonder de vraag.hoe lang Skil er zich voor moet schamen om boven de entree het bordje „Koningin Wilhelmina-Be waarschool" in ere te herstellen De toneelvereniging „Sint Jan" kwam, waarschijnlijk geïnspireerd door het succes dat ze aan Den Hoorn steeds hebben met de strijd om de man (en de vrouw) op de gedachte om het tien jaar geleden ten tonele gevoerde stuk „Het gouden kalf" nog eens voor het voetlicht te brengen. Ook deze klucht doet name lijk aan een wedstrijd denken, want meerdere vrouwenharten klopten razend snel door de verschijning van een nogal goed bij kas zittende Amerikaanse neef, genaamd Eugène van der Bilt (de heer H. Schrama Hzn.) Maar het lag er duimendik op, dat de dames (Eva Smith - mevr. Schrama-Taag en Freule Adinda - mej. Martha Smit, De Westen) meer belangstelling voor zijn portemonnaie hadden dan voor zijn persoonlijkheid. De familie Smith, waar de rijke neef plotseling kwam opdagen, kon trouwens een paar centen goed gebruiken, want ze bleken overal in de schuld te zitten. Het plannetje werd gesmeed om Eva aan Eugène te koppelen en daartoe moest de aanstaande schoonzoon natuurlijk vor stelijk worden ontvangen en behandeld. Wel, wij hebben gebruld om de wijze waarop de leden van „Sint Jan" een en ander in scène hebben gezet. Het was 'n gezellig zomer-stuk, dat door de talrijke badgasten met graagte verslonden werd. Het liep allemaal gesmeerd met vlot en over het algemeen ongekunsteld spel. Maar - voor U er naast zit - Eva kreeg 'm niet en wie had 'm haar gegund? Wij vonden het allemaal prettig (ja, ja), dat de lieftallige, openhartige en tegelijker tijd hartveroverende Elly, het actieve, opofferensgezinde nichtje (mej. Annie Bakker, „Amalia") met de rijkaard schoot ging. Aan de hand van het programma lo pen wij even de rolvertolkers langs: de heer Niek Luyken was de niet onvrien delijke, maar door zorgen gekwelde papa Hij vertolkte die rol behoorlijk. Magda, zijn vrouw, werd gecreëerd door mej. Thea Witte. Zij was een der beste speelsters. Echt de moeder, die het hu welijksplannetje wel even in orde zou maken. Haar mimiek en gebaar waren uitstekend. Zo hebben wij geconstateerd, dat zij helemaal geen moeite met „haar houding" had en de handen en armen frank en vrij wist te bewegen. Velen hebben daar n! wèl moeite mee en dat veroorzaakt dan die houterigheid, op foto's van scènes zo duidelijk te onder kennen Freddy, hun zoon, was de heer Wim Visser. Ook goed gespeeld trou wens. Wim gaat zo langzamerhand tot de „ingewijden" behoren. Mevr. Schrama had er zo te zien geen moeite mee om ons een gevaarlijk meisje voor te tove ren, een geraffineerd gevalletje, dat al dadelijk aller antipathie zal hebben ge wekt. Annie Bakker wist met gevoel de fi guur te scheppen, waar iedere rechtge aarde man voor op de knieën gaat. Nel Hin Th Rd. had een prachtige, dankbare rol, want zij mocht als dienst maagd hele gekke, maar even rake din gen zeggen en de zaal liet de reactie niet ontbreken. Je zou niet gezegd hebben, dat Nel voor het eerst op het toneel stond! De heer C. Witte, Gravenstraat, werk te mee als de dienstwillige huisknecht; de heer A. van Heerwaarde kwam even de papa van Eugène aandienen; de heer H. Schrama scheen de rol van Eugène gemakkelijk af te gaan. Hij heeft dan ook al heel wat kilometertjes op de plan ken afgetippeld en dan „rolt" het van zelf. De heer B. Staring had vooral succes als de in het nauw gedreven se cretaris, die n.l, de rol van rijke jonge ling moest spelen. Martha Smit was de vertegenwoordigster van het geslacht, dat door blauw bloed in toom wordt gehouden. Die knalrode mantel - „ge vaar" - stond „de freule" best. Haar mimiek was uitstekend Tenslotte nog alle respect voor het op treden van Sjaan Witte, die als de ver loofde van Adam Forster wel heel vreemd stond te kijken, toen zij met een z.g. doodzieke jongen geconfronteerd werd. De regie berusttte bij mevr. Rijk-Kos ter, die zich voortreffelijk van deze taak gekweten heeft. VLIELAND S BADMEESTER TE PAARD De badmeester van Vlieland heeft de beschikking gekregen over een paard Het dier is door een badgast uit Fries land gratis aangeboden voor de duur van het seizoen. De badmeester is een geboren ruiter en de baders voelen zich nu dus veiliger dan ooit, want het paard kan zich nu eenmaal zeer snel ver plaatsen. Gewapend met reddingslijn, opblaasbare rubberboot en dito zwem vest trekt de badmeester daar nu langs de branding. Zou 't niks voor badmeester Brugman zijn? Meisjes 6, 7 en 8 jaar: Blokjesrapen: 1. Ada Bakker, 2. Nelly Huisman; 3. Tilly Witte. Bal op bordje: 1. Annie Hin; 2. Lia Nauta; 3. Ria Bakker. Balgooien: 1. Joke v.d. Weterjng; 2. Ria Witte; 3. Tilly Witte, Armemieke Graaf en Tine Leber. Jongens 6, 7 en 8 jaar: 1. Tommie Bakker; 1. Cor Kuip; 2. Ton Witte; 2. Martien Veeger; 3. Jan Spaans. Bal op bordje: 1. Ton Witte; 2. Dik Witte; 3. Jan Rijk. Balgooien: 1. Ton Witte; 2. Jan Koomen; 3. Jan Keesom. Meisjes 9 en 10 jaar: Zaklopen: 1. Truus Huisman; 2. Loes Zoetelief; 3. Christie Swarthof. Balgooien: 1. Els Timmer; 2. Riet Graaf; 3. Emmie Witte. Hardlopen: 1. Lida Boom; 2. Truus Huisman; 3. Emmie Witte. Jongens 9 en 10 jaar: Zaklopen: 1. Bert Witte; 2. Jos Neijens; 3. Martien de Graaf. Balgooien: 1. Martien de Graaf; 2. Jan Duin; 3. Hans Bakker; 3. Dick Bak ker; 3. Bert Segerinck; 3. Ko Lexmond. Hardlopen: 1. Martien de Graaf; 2. Jos Neijens; 3. Harry Keesom. Meisjes 11 en 12 jaar. Hoogspringen: 1. Rietje Zijm, 1,20 m.; 2. Ada Ran en Moekie Beers 1,15 m.; 3. Agnes Witte en Nely Witte 1,10 m. Verspringen: 1. Tine Maas, 4.00 m.; 2. Afke de Boer 3,80 m.; 3. Agnes Witte 3,70 m. Hardlopen: 1. Afke de Boer; 2. Tine Maas; 3. Agnes Witte. Balgooien: 1. Moekie Beers; 1. Tine Maas; 2. Rietje Zijm; 2. Afke de Boer; 3. Toke van Sambeek. Jongens 11 en 12 jaar: Hoogspringen: 1. Paul Kuip 1,25 m.; 2. Jan Witte 1,20 m.; 3. Wim Jan, Dick Timmer, Fons Timmer en Hank Witte 1,15 m. Verspringen: 1. Fons Timmer 3,90 m.; 2. Kees van Heerwaarden 3,58 m.; 3. Wim v.d. Gracht 3.43 m. Hardlopen: 1. Fons Timmer; 2. Peter Dernison; 3 Kees van Heerwaarden. Balgooien: 1. Paul Kuip; 2. Eddy Stie- kema; 3. Dick Graaf; 4. Herman van Sambeek. Jongens ouder dan 12 jaar: Hoogspringen: 1. Gerard v.d. Star 1,40 m.; 1. Theo de Graaf 1,40 m.; 2. Wim Smit 1,35 m.; 2. Kees Maas 1,35 m.; 3. Theo van Heerwaarden 1,30 m. Verspringen: 1. Kees Maas 4.15 m.; 2. Hans Ruiter 4.10 m.; 3. Jan Huisman 3,90 m. Hardlopen. 1. G. v.d. Star; 2. Kees Maas; 3. Hans Ruiter. Balgooien: 1. Kees Maas; 2. Theo van Heer waarden; 3. Henk Witte. Meisjes ouder dan 12 jaar: Hoogspringen: 1. Marietje v.d. Wete ring 1,05 m. Verspringen: 1. Marietje v.d. Wetering 3.45 m. Hardlopen: Marietje v.d. Wetering. Balgooien: Marietje v.d. Wetering. Op de 165ste algemene vergadering van „Het Nut" werd medegedeeld, dat drie departementen een prijs in ont vangst mochten nemen voor de gelever de uitzonderlijke prestaties. Dit waren Texel, Geldrop en Vorden. Texel kreeg de prijs 50,voor zeer verdienstelijk bibliotheekwerk, het aantal Texelse le zers, dat van de nutsbiblotheek gebruik maakt, steeg van 40 in 1955 tot 175 in 1957. De heer R. W. Koolhaas, biblio thecaris van de Nutsbibliotheek, werd ter gelegenheid hiervan een getuigschrift aangeboden. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 24 juli De Koog, 20.15 u. Demonstratie „Wadden- ruiters". De Koog, 7.45 uur. Rondgang Gidsen- band van de Margaretha Sinclair Groep, afdeling Texel. Na afloop taptoe. Donderdag 25 juli Den Burg, Oranjeboom, 20.15 u. „Klein Toneel" voert op het stuk „Een huis vol gekken". Vrijdag 26 juli Den Burg, Oranjeboom, 20.00 en 21.30 u. Vertoning „Texelfilm". Zaterdag 27 juli Den Burg, „Wezentuin", optreden Culemborgse boerenkapel „Bont en Blauw". De Cocksdorp, 20 uur Volksspelen. 1 Voor de mooiste keuze in m V mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT 1

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1