SL Oudheidskamer verrijkt met portret van Schout Martinus Langeveld en zijn huisvrouw Diepvriezen verovert het platteland Gijs de Peur h& Reisvereniging Oosterend Zoonlief werd vermist Strandfeest te De Koog Conclusie na diepgaand onderzoek Faacy-Fair met zweefmolen De heer W. H. Dalmeijer, oud-Texelaar, thans woonachtig te Amstelveen, ver kreeg uit familiebezit twee geschilderde portretten van Martinus Langeveld en zijn vrouw, Anna Maria Lijnslager. Deze portretten heeft de heer Dalmeijer aan de Oudheidskamer, Stenenplaats, Den Burg, geschonken. De portretten hebben in dit miniatuur museumpje inmiddels een ereplaats gekregen. Martinus Langeveld werd geboren te Beverwijk op 7 april 1765, hij huwde op 28 april 1786 met Anna Maria Lijnslager. Martinus Langeveld werd op 8 juni 1797, „door het volk van Texel ter ver kiezing van een schout in hunne grond vergadering opgeroepen zijnde, door de meerderheid daarvan tot Schout be noemd, welke verkiezing op den 13e Juni 1797 door het Provinciaal Bestuur werd geaprobeerd, waarom hij zich 22 Juni daaropvolgend op Texel vestigde". Onder Koning Lodewijk werd hij bal juw van Texel en in 1811 onder het Franse bewind vrederechter, in welke betrekking, alsmede in die van strand vonder, hij met de komst van de Prins van Oranje werd bevestigd. Hij genoot de eer opgeroepen te wor den als representant der Verenigde Ne derlanden teneinde te stemmen over het ontwerp van Grondwet der Nederlanden en om te Amsterdam op 30 maart 1814 als „representant plegtiglijk den Prince van Oranje als Souvereine vorst te hul digen". Door ziekte heeft hij echter deze plechtigheden niet kunnen bijwonen, doch de hem bewezen eer heeft hij steeds zeer hoog gewaardeerd. Voor de Texelaars was hij een vraag baak; hij heeft hun vele diensten bewe zen (o.a. toen admiraal Ver Huell nog met een grote macht in Den Helder ver toefde wist hij enkele heethoofdige Texe laars te bewegen nog wat te wachten met zich voor Oranje te verklaren, waardoor zij zeer zeker het lot zijn ontkomen, dat de inwoners van Woerden heeft getrof fen. Verder wordt van hem vermeld, dat hij door invoering van het Merinos- schaap uit Spanje het Texelse schapen ras trachtte te verbeteren, terwijl hij mede snoek pootte in de Texelse wateren. Zijn huwelijk werd gezegend met 16 kinderen. Hij bewoonde het tegenwoor- NIEUWÈ AVONTUREN VAN PIMBA .Ze kopen prachtiqe kleren Er is inderdaad heel wat te zien. Pim- ba en Bari wandelen wat verdwaasd om zoveel pracht door de straten. Hij ziet er rijk ingerichte huizen met kleurige kle den en tempels met wonderlijke beelden. De mensen zijn vriendelijk voor hem. Ze geven hem eten en Pimba probeert hen met allerlei te helpen. Boomstammen slepen hoeft Bombas hier niet maar er zijn andere zware karweitjes, die het sterke dier mag opknappen. Aan het grote plein, midden in de stad, wordt 'n nieuwe tempel gebouwd. Daar zijn kolos sale blokken steen voor nodig, die de mannen uit de rotsen houwen en die Bombas, onder leiding van Pimba, naar de stad brengt. Natuurlijk vinden die mannen dat erg prettig en zij geven Pimba zoveel geld, dat hij in de bonte winkels net zulke kleren kan kopen als de kinderen van de stad. Trots wandelt Pimba nu rond. Hij begint een hele me neer te worden, maar toch heeft hij het nog niet zo best naar zijn zin. Hij heeft een plan in zijn hoofd. Het kan nu nog geen werkelijkheid worden, maar lang zal het niet meer duren! dige raadhuis, dat zijn eigendom was. Hij overleed op 26 september 1819 en werd, evenals zijn vrouw, die op 22 december 1822 overleed, begraven in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Op de dinsdag gehouden zomerverga dering mocht de voorzitter, de heer J. Visman, 43 leden welkom heten. Spreker verheugde zich zeer over deze grote op komst. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financiëel verslag bleek, dat er na de reis Amsterdam, Delft nog een klein batig saldo in kas was. De aftredende bestuursleden waren de penningmeester, de heer W. Witte, die werd herkozen en de secretaris, de heer W. van Liere, die zich niet meer her kiesbaar stelde. In zijn plaats werd de heer A. Vonk gekozen. De voorzitter bracht de heer Van Liere dank voor het vele werk door hem in het belang van de vereniging verricht. Als opvolger van de heer Jn. Boogaard, reglementair niet herkiesbaar, werd als lid der Adviescommissie gekozen mevr. Jn. Boogaard. Door deze benoeming treedt er voor het eerst een dame in het bestuur. Na de pauze werden door de leden di verse ideeen voor de reis 1958 naar voren gebracht. Na enige besprekingen werd besloten de reisduur op 2 dagen te hou den. De contributie werd vastgesteld op 70 ct. p.p.p.w. De vraag of het 10-jarig bestaan luisterrijk moet worden gevierd, werd aangehouden tot de voorjaarsver gadering. Verschillende leden zagen tot verste viging der kas wel iets in een loterij of iets dergelijks. Deze zaak zal door het bestuur bezien worden. De rondvraag leverde nog enige leven dige besprekingen op, waarna de voor zitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen en een tot weerziens op de voorjaarsvergadering, de bijeenkomst sloot. W. v. L. FILMNIEUWS „ALS KINDEREN VRAGEN" Een bijzonder verhaal, want een man keert na acht jaar zwerven terug naar zijn vrouw en kinderen. Voordien een rare sinjeur, maar nu een kerel uit één stuk. Dit laatste wil „zij" echter graag bewezen zien en daarom neemt ze de grootste gereserveerdheid in acht. Ten slotte moet het zwakke geslacht toch zwichten, maar dan is alles ook weer in kannen en kruiken. Een film, die zeer grote belangstelling verdient en ook on getwijfeld een druk bezoek aan Texel's Bioscooptheater tot gevolg zal hebben. „CHARLIE'S TANTE" In deze film speelt de bekende Duitse artiest Heinz Rühmann de hoofdrol. Een leuke film, echt iets voor de in vakantie stemming verkerende badgasten, die van deze gelegenheid dan ook stellig volop zullen profiteren. Het gaat over leuke jongens en leuke meisjes. De meisjes komen van het platteland en worden door hun oom strak gehouden met het oog op de gevaren, die haar in een grote stad bedreigen. Een handelsattaché '(Heinz Rühmann) is bereid de jongeman nen te assisteren en vermomt zich daar toe als Charlie's tante. Het loopt scheef af, maar na allerlei dolle verwikkelingen komt Amor toch volop aan z'n trekken. Nederlands nieuws O.a.: Zeeuwse landbouwdagen in Zierikzee; Hoorn 600 jaar stad; Draverij om grote prijs der Lage Landen op Duindigt; Premier Nehroe van India in Nederland. Wereldnieuws O.a.: Vorstenhuwelijk in een Repu bliek; Watersnood in Bulgarije; Konin gin-Moeder Elisabeth van Engeland in Rhodesia; Wimbledon finales, „Sluip schutters" in de Tour de France: De eer ste bergetappe klandestien opgenomen. De 12-jarige zoon van de familie De Vooijs uit Hilversum heeft zijn ouders enige zeer angstige uren bezorgd. Op een gegeven moment werd de knaap name lijk vermist en pas laat in de avond - half twaalf - kon de politie hem ontdek ken. Het zoek raken van de jongen hield verband met het gecompliceerde trans- sport naar Texel: de auto kon niet mee, pa zou met de kar een bootje later ko men en ma ging alvast over. Nu dacht pa, dat zoonlief met ma mee was en ma dacht het omgekeerde. Beiden schrokken zich een aap, toen uitkwam, dat zoon lief in velden noch wegen te bespeuren was. Het was toen al negen uur gewor den. De politie werd in de arm genomen. Er ging een telexbericht rond en om elf uur werd de vermissing over de radio gelanceerd. Even later kon de ouders de geruststellende mededeling worden ge daan, dat hun zoon in Den Helder ver toefde en daar door de politie was op gespoord. INGEKOMEN PERSONEN Richardus R. Kleinveld, van Barne- veld, Kerkd. 21 naar Schoonoordsingel 17a, Den Burg; Nicolas C. van der Hurk, van Mierlo, Geldropseweg 31 naar Groe- neplaats 11, Den Burg; Jacob Berken bosch, van Leeuwarden, Raadhuisstr. 10 naar Burgerhoutstraat 13; Elisabeth de Ridder, ev Hartman, van Hoorn, Veer manskade 1 naar E 60b. VERTROKKEN PERSONEN Willem Wijngaarden, van B 152d. naar Zaandam, P. J. Troelstralaan 14; Maria J. Witte, van K 92a naar Luxemburg; Hendrika M. Rijk, ev. de Neeve, van Weststraat 16 naar Heemstede, Dreef 21; Arie van den Berg, van O 19 naar Vlaar- dingen, Sweelinckstraat 140; Willem van den Driest, van H 131 naar Rotterdam, Ackersdijkstraat 68b; George M. P. Spon- selee, van Schilderend 94 naar Vogel waarde, Zuiddijk 18. De jeugdige badgasten van De Koog hebben bijzonder met het weer geboft toen daar het traditionele strandfeest werd gehouden. Het was overigens een wel zeer beperkt festijn, want er was enkel een wedstrijd in het maken van zandfiguren. Wij herinneren ons de tita nenwedstrijd, die het touwtrekken te weegbracht, de leuke vliegerwedstrijden en andere, speciale strandvermaken, maar. wij weten ook, dat in die jaren De Koog nog in de WV-kinderschoenen stond. Nu komt iedereen handen tekort en daarom hulde aan de dames en heren, die zich bereid hadden verklaard om de organisatie van het strandfeest ter hand te nemen. Mevrouw Luberli-Van Bergen was ook nu weer actief en de gehele dag in touw, want 's morgens moesten tal van cadeautjes worden gekocht. Wel 250 kinderen hebben hun schep pingsdrang bot gevierd. Wij zagen een zeemeermin, een complete maquette van De Koog-Zuid, een meeuw met eieren, enfin, te veel om ze allemaal op te sommen. Daarom zullen wij met de hier- volgende uitslagen volstaan: 13 en 14 jaar: 1 Uil, Jaap Runeman, Landsweer; 2. Sportman, Lies Kamphorst, Rotterdam; 3. dame met parapluie, Ans Robbers, Rotterdam; 4. krokodil, Arend Hart, Amsterdam. Groepen 13 - 14 en ouder: 1 paard, Thea Blankenstein, Soestdijk, en Yvonne Ris, Utrecht; 2. Zeemeermin, RHBS, Zwolle; 3. zee en land, Ria Geel hoed, Amsterdam en Jenny Ymker, Am sterdam; 4. paard, Peter Verhoef, Am sterdam en Fred Vijzelaar, Amsterdam; 5. Texel, Kees Bakker en Jan Bruine, De Koog; 6. Zeester, Trude en Peter Kauwenhoven, Vreeswijk. 's Avonds gaf de gymnastiekvereni ging Texel een demonstratie op het sport terrein en toen de duisternis was inge vallen werden legio lampions en de fak kels van het actieve Koninklijke Texels Fanfarecorps ontstoken. Onder leiding van de heer A. J. Vonk werd een rond gang door het dorp gemaakt en een enorme, enthousiast hossende menigte volgde de indrukwekkende stoet. Het was als steeds een vreugdevol ein de van een kostelijk strandfeest. Bijna 90°/o van alle plattelandshuis vrouwen conserveert jaarlijks groente en vruchten en ruim 40% maakt vlees afkomstig van de huisslacht in, aldus mej. J. Brink, medewerkster van de Stichting Landbouwhuiskundig Onder zoek te Wageningen in een voor de radio gehouden praatje. Dit komt er op neer aat 750.000 huisvrouwen de komende maanden in totaal meer dan 42 miljoen liter groente en 27 miljoen liter vruchten inmaken. Deze cijfers kwamen vast te staan uit een onderzoek dat door de af deling Landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen naar het conserveren van levensmidde len op het platteland werd ingesteld. Vele huisvrouwen zijn straks in de mooie zomermaanden bij het hete for nuis in de weer om groenten en vruch ten te steriliseren of pasteuriseren. Voorraad vorming is een oude traditie, dit mits met mate toegepast, ook thans nog zin heeft; een fles zomergroente bij de hand is gemakkelijk tijdens lange vorstperioden, ook in het vroege voor jaar als de nieuwe groenten nog niet op ae markt zijn, of bij onverwachts bezoek. Bovendien betekent het variatie in het wintermenu. En al evenzeer zijn de in gemaakte vruchten voor het dessert, het ziekenkostje of voor „in het glaasje" on misbaar. Het is daarom niet verwonderlijk, dat in deze tijd van weinig of geen huishou delijke hulp de nieuwe inmaakmethode van het diepvriezen snel opgang maakt. Diepvriezen kost minder tijd, is eenvou diger en gemakkelijker. Maar ook is het bacteriële bederf, dat wij zo goed ken nen bij gesteriliseerde doperwten en vlees, met diepvriezen uitgesloten. Voorts zijn er produkten, die zich moeilijk laten steriliseren, maar zich uitstekend lenen voor de diepvries, zoals bloemkool, soep groente e.a. En dan mogen we tenslotte de hoge voedingswaarde, de uitstekende smaak, kleur en geur van het diepge vroren produkt niet vergeten! Hoe de diepvries ons land verovert, blijkt wel uit het feit, dat er op het ogen blik 70 gemeenschappelijke diepvries inrichtingen in gebruik zijn. Waar deze inrichtingen het eerst werden gebouwd gaat de ontwikkeling het snelst. In Cothen, in de provincie Utrecht, werd in 1952 de eerste Nederlandse diepvries- kluis opgericht. Nu, vijf jaar later, zijn er in deze omgeving al vijf. De oprich ting van een kluis in Zeeuws Vlaanderen heeft tot gevolg gehad, dat mede dank zij de medewerking van de gemeenten, in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaan deren elke gemeente zijn kluis heeft. Van belang is voorts de animo in de Gelderse Achterhoek en, hieraan grenzend, de Betuwe en oost-Overijssel, terwijl ook in zuid-west Nederland de zaak goed op gang is. Totstandkoming en gebruik Hoe gaat men nu te werk bij oprichting en gebruik van een diepvrieskluis? De boerinnen- of plattelandsvrouwenafde ling, landbouworganisatie, veilingbestuur of bestuurders van andere coöperaties steken op een dorp de hoofden bij elkaar. Men laat een terzake deskundige spre ker of spreekster komen, er wordt een werkcommissie gevormd, die een en an der verder voorbereidt, men vraagt des kundig advies omtrent de bouw, vries- installatie en exploitatie. Bovendien wordt gezorgd voor een juiste propa ganda en voorlichting omtrent het voor- behandelen en verpakken van de pro dukten. De Stichting Landbouwhuishoudkun- dig Onderzoek te Wageningen heeft sinds januari 1956 het diepvriezen in de huishouding in studie. Er is een proef- kluis in gebruik, en er werd aan ruim honderd landbouwhuishoudleraressen uit den lande een cursus over dit onder werp gegeven. Men kan aan het adres van deze Stichting, Herenstraat 18 te Wageningen, kosteloos foldermateriaal aanvragen. Momenteel worden ongeveer 25 kluizen per half jaar in ons land opgericht. Dit betekent dus, dat per half jaar ongeveer 1500 gezinnen overstappen op deze zo in alle opzichten goede inmaakmethode. Dc ontwikkeling verloopt nog niet zo snel als in de jaren 1947-'50 in Denemarken, waar het dantal lokethuurders in die drie jaren met 4000 plattelandsgezinnen per half jaar steeg en waar 60% van alle plattelandshuishoudingen over 'n vries- loket beschikt. In West-Duitsland gaat het nog sneller, dagelijks worden er drie kluizen opgericht: in de afgelopen ander- half jaar liefst 1500 kluizen met 66.000 loketten! In de Verenigde Staten van Amerika, waar de diepvries in de huis houding reeds een dertigtal jaren is in geburgerd, maken meer dan 6 miljoen gezinnen ervan gebruik. In plaats van een loket in een diep vrieskluis op een centraal punt in het dorp kan men een diepvrieskist thuis hebben. De kosten van aanschaf en stroomverbruik zijn echter dermate hoog, dat verwacht wordt, dat slechts een klein aantal gezinnen zich dit zal gaan veroorloven. De bewaarduur van de produkten kan behoudens enkele uitzonderingen wor den gesteld op één jaar. Met diepvriezen bereikt men dus smakelijker en gezon dere maaltijden, meer variatiemogelijk heden in het wintermenu en tenslotte ar- beids- en tijdsbesparing. Duur kost dit niet, want voor ruim één gulden per week kan met een loket huren met 200 liter inhoud. Om echter al deze voorde len tot hun recht te laten komen dient men zich op deskundige wijze te laten voorlichten. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 9.15 10.25 11.55 13.05 15.30 16.25 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 10.35 11.40 13.25 14.20 16.45 18.25 19.35 Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 10.25 14.00 16.00 18.25 20.30 Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00 17.15 19.30 21.30 De voorbereidingen voor onze fancy- fair op het sportterrein zijn in volle gang. Voor het balchampêtre hebben we beslag kunnen leggen op een fikse dans vloer. Als bijzondere attractie brengen we een zweefmolen, waarmede we stellig de belangstelling zullen verhogen. Houdt de data goed in Uw gedachten: het zijn 2, 3 en 4 augustus a.s. Leden profiteert nu nog van de trai ning. In de week voorafgaande aan de fancy-fair moet er gewerkt worden en dan is er geen plaats voor training, nu dus allen present. S.V.C.-nieuws A.s. zondag vindt op ons terrein de jaarlijkse voetbalwedstrijd plaats tussen de veteranen van De Cocksdorp en de veteranen van Eierland om de beker. Voor deze wedstrijd betalen zowel leden als donateurs 25 cent ten bate van de verenigingskas. De veteranen van De Cocksdorp spelen in de kleuren van SVC. Zorgt U echter zelf voor een broek. Zor gen de veteranen van Eierland zelf voor hun tenue? HAAL FIETS TIJDIG BINNEN Sommigen zijn vergeten, dat krachtens de betreffende verordening hun rijwiel overdag allen onbeheerd mag achterblij ven als er een slot op zit (en dat slot gebruikt wordt - wilden we zeggen). Na 's avonds half elf mag Uw fiets, al zitten er tien (ingezette) sloten op, niet meer onbeheerd blijven 'staan: zet 'm in huis of schuur, want anders moet U 'm de volgende dag bij de politie gaan af halen en dat is zonde van de moeite. TEXELS MUSEUM LIGT ER NAAST Toen destijds een plekje gezocht werd voor Texel's Museum meende men geen mooier punt te kunnen kiezen dan aan het fietspad tussen Den Hoorn en De Koog. Maarthans loopt het officiële fietspad langs een ander deel van de Westermient en velen „missen" zodoende het Museum. Daardoor èn natuurlijk me de door het veel gunstiger weer is het bezoek van het Museum tot dusverre nog niet zo groot als vorig jaar, toen trou wens van een record sprake was. FEUILLETON door J. G. J. Bax 34. Nu vocht Hoos met z'n trots en kop pigheid, maar als het om de gezondheid van Marie ging.Juist omdat de dok ter niet verder aandrong, besloot hij alles te vertellen. Aandachtig had de dokier geluisterd; „Zo, nu is mij wel veel duidelijk en waar is je dochter nu?" „Bij Vermeulen!" „En die Jacob dan? Bij zijn oom". „O, die veehandelaar". „Ja dokter en zou U denken.. „Dat denk ik zeker, dat heeft je vrouw blijkbaar erg aangegre pen en als de gezondheid van je vrouw je wat waard is. „Alles, dokter", viel Hoos hem in de rede. „Goed, dan zou ik er zo gauw mogelijk voor zorgen, dat je dochter terugkomt, of tenminste, dat de verhouding weer goed wordt". „Maar die Jacob dan?" vroeg Hoos vertwijfeld. „Ja, dat moet je afwachten, daarin kan ik je tot mijn spijt geen raad geven. Hoofdzaak is, dat de ruzie bijgelegd wordt. Denk er nog maar eens goed over na, je kent mijn mening nu". „Zou ze dan weer gauw beter worden, dokter?" „Het zou in elk geval haar herstel be spoedigen". Nadat de dokter weg was, stapte Hoos zijn huisje binnen. De vrouw had zich niet bewogen en lag nog in dezelfde houding. Thans draaide zij het hoofd naar haar man en vroeg: „Is de dokter weg?" „Ja, Marie". „Heeft-ie nog wat gezegd? „Nee, dat is te zeggen, natuurlijk heeft-ie wat ge zegd, dat je meer moest eten". „Anders niet?" „Nee, heus niet". Zenuwachtig zal Hoos op zijn stoel te draaien, hij kreeg het er warm van. Marie", begon hij voorzichtig, „heb je de laatste tijd nog wat van Marietje ge hoord?" Verwonderd keek de vrouw op, zou hij weten dat Marietje nog wel eens Gunde hij haar dat soms ook niet? „Hoezo?" vroeg zij. „Nou ja, hoe het nu met haar gaat en of het nog wat met Jacob wordt". „Ik weet het niet, maar ik geloof, dat het nog steeds aan is, maar wat kan jou dat schelen?" „Al praat ik er niet over, daarom denk ik er wel aan". „Dat wist ik niet, ik dacht niet, dat het je nog interesseerde wat er met haar ge beurt". „Maar het is toch ook mijn doch ter?" „Jouw dochter", zei de vrouw bitter, „die je zelf het huis uitgejaagd hebt!" „Ik", loog Hoos voor zijn vrouws best wil. „Ze is zelf gegaan". „Ja, maar door jouw toedoen; laten we er verder maar over zwijgen, Gerrit, ze is er nu eenmaal uit en we moeten maar afwachten wat er van terecht komt". „Nee, dat moeten we niet, als ze dan die Jacob niet wil laten lopen en hij meent het goed met haar, dan kan ze net zo goed weer thuis komen, nou weet je hoe ik er over denk". „Meen je dat, Gerrit?" vroeg de vrouw en een ogenblik blonk een straal van hoop in de moede ogen „Natuurlijk meen ik het en liefst zo gauw mogelijk. Als ze dan toch niet anders wil, dan hoeft ze die tijd niet bij vreemden te blijven". De vrouw was weer in haar oude moedeloosheid teruggevallen. Marietje weer terug? „Neen" wees zij dan ook bet voorstel van de hand. „Dat wordt toch weer ruzie en„Niks geen ruzie. Ze komt terug" en daarmee afgelopen. Dacht je, dat ik er anders over begonnen was?" „Meen je dat werkelijk of zeg je het maar om mij een plezier te doen?" „Allebei en nou praten we er niet meer over". „O, Gerrit, ik kan het niet geloven", en zijn hand pakkend, begon de vrouw zacht te huilen. Bedremmeld zat Hoos naar haar te kijken. „Huil je nou?" vroeg hij op een ongewoon zachte toon. „Ja, ik kan er niets aan doen, laat me maar even, ik ben ook zo blijStil zaten zij enige ogenblikken hand in hand. Hoos een beetje onwennig, de vrouw zachtjes snik kend, maar met een gelukkige lach op haar gelaat. Toen zij wat rustiger was geworden, vroeg Hoos: „Hoe zullen we het haar laten weten, ik kan toch niet zelf....? Wat denk je, als Gijs eens? „Nee, ik zal het haar zelf zeggen". „Jij! En je mag nog niet eens je bed uit". „Zo gauw als ze weer hier komt". Verwon derd keek hij haar aan. „Hier komt? Komt ze dan nog wel eens hier?" „Ja Gerrit", glimlachte zij, „nu kan ik het wel zeggen, af en toe komt ze nog wel eens aan". „Zo", deed Hoos kwasi verontwaar digd, „stiekum achter mijn rug. „Nou. het is mooi". „Is het dan nou goed?" „Ja". Dankbaar keek zij haar man aan. „Hier, drink deze melk dan maar gelijk uit, dan ga ik eens aan de slag". „Dat is goed. Als Gijs dadelijk komt, geef je hem dan die brief, die voor hem geko men is?" „Ik zal er voor zorgen en nou niet meer piekeren!" „Nee, Gerrit". HOOFDSTUK 16. „Morgen, Hoos", begroette Gijs, die op zijn driewieler het erf opgereden kwam, verwonderd Hoos, die hij op dit uur niet vaak thuis trof. Nog verbaasder keek hij op toen hij hem een liedje hoorde fluiten. Hoos en fluiten? „Morgen!" herhaalde hij. Opkijkend van zijn netten, die hij aan het spoelen was, beantwoordde Hoos de groet met een vrolijk: „Morgen Gijs, warm hè?" „Ja, ben je de plas niet op?" „Nee, Willem is er vanmorgen alleen op uit, de dokter zou immers komen". „O ja, dat is waar ook, wat zei hij, aan jou te zien zeker goed nieuws". Geheimzinnig keek Hoos hem aan. „Hij heeft niks bijzonders kunnen bespeuren. Afleiding moet ze hebben en voor aflei ding wordt gezorgd". „O", zei Gijs al leen maar. Hij snapte niet goed, wat er met Hoos plotseling aan de hand was. Afleiding? Soms een gramofoon of een papegaai? Zou hij werkelijk denken, het daarmee te redden? Die stumper, dat hij niet begrijpen kon wat er aan haperde. Niet verder op ingaan, in zijn eigen sop laten gaarkoken. „Ken ik nog wat pa ling krijgen?" „Natuurlijk, zeg maar hoeveel". Verbaasd over zoveel bereidwilligheid, hij had anders altijd de grootste moeite een behoorlijk zooitje los te krijgen, keek hij naar Hoos' vilthoedje, dat zorgeloos achter op het hoofd stond. Als het niet zo vroeg was, zou hij zweren, dat-ie al een pikketanissie op had. „Geef me maar 25 pond, Hoos". „Zo, je bent nog al wat van plan". „Ja, ik kan best wat meer gebruiken". „Best, maar voor ik het vergeet, er is een brief voor je gekomen, hij ligt op de keukentafel". „Een brief? Zeker van Arend". „Ja, ik denk van wel, maar het is een dikke". Een ogenblik later kwam Gijs met de brief in zijn hand naar buiten. „Ja, hij is van mijn zoon, die komt zeker zondag Hé, nog een brief erin. „Hier, hou 's effen vast, eerst kijken wat Arend schrijft". Onderzoekend keek Hoos Gijs aan, alsof hij diens laatste uur reeds komen zag. Peinzend zat deze met het couvert in zijn handen. Plotseling stond hij op, trok de brief uit Hoos' handen en wees met een verschrikt gezicht op A. J. van der Lingen. „Dat ben ik niet, dat is Aai, wij zitten hier lolletjes te maken en het is Aai". „Welke Aai, Gijs?" „Mijn broer Arie, wat zou er gebeurd zijn?" „Kalm maar, hoe komt je broer in Keulen? Kan het een vergissing zijn?" „Nee, het kan best. Aai heeft een Rijn schip en zit altijd in Duitsland. Ik ga direct naar Leen, die kan hem wel le zen". Zenuwachtig frommelde hij de brief in het couvert. Buiten adem kwam hij bij het huisje van zijn vriend Leen aan, die gelukkig thuis was.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4