9 rocn in het harL, teni Drieduizend maal per dag Ik verbind U Mutaties bij het Witte Kruis i 19 telefonistes werkzaam aan kantoor Den Burg m 1 -23 m mmÊÊHmém WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 71e JAARGANG No. 7170 T E X E LS E wcou RANT Uitgave N.V. vh- Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Wist U, dat het telefoonkantoor van Den Burg dagelijks rond drieduizend ge sprekken behandelt, buiten de „geen ge- hoortjes" om? Ons deed dit getal in ieder geval versteld staan, want, heus, wij hadden af en toe het idee - en dat lieten wij in jakkerende drift wel eens merken ook - dat wij de enige waren, die verbonden wensten te worden. Laat je dat merken, dan kén het gebeuren, dat de telefoniste zich gedrongen gevoelt even terzijde op te merken, dat gij niét de enige telefoongebruiker van het eiland zijt.Moet U ooit enkele secon den langer wachten dan U lief is - en wié kan wachten? - wel, schrijft dit dan rustig toe aan het feit, dat op zo'n mo ment talrijke abonnees aan het toestel hangen met „Juffrouw mag ik nr. zo veel in Oosterend, juffrouw, ik moet die hebben, maar ik kan 'm niet in de gids vinden - och, staat-ie er nog niet in, nee, ik vul de lijst zelf nooit aan. Aan de hand van de maandelijkse opgaven in het Texelaartje zou ik dat inderdaad kunnen doen, een goeie tip, juffrouw, maar dat komt er nooit van, he". En dan zijn er ook nog mensen, die graag met een de kosten even willen weten, omdat ze bij de buren staan te bellen. Overi gens. er zijn weinig buren meer, die géén telefoon bezitten, althans op Texel, want in totaal waren op 1 juli j.l. 1044 Texelse percelen aangesloten; 1044 van de, zeg 2800. Dat is toch wel een enorm hoog percentage en ware het niet, dat ook de machtige PTT met investerings- narigheid te kampen had, zeker zouden momenteel meer dan 1200 abonnees ge teld kunnen worden. In Den Burg zitten uiteraard de meesten: 542. U stelt zich onze telefoondienst mis schien als volgt voor: een juffrouw ach ter een toetsenbord, met een romannetje in de hand en af en toe uit de rozengeur en maneschijn weggetingeld om een abonnee te verbinden. De werkelijkheid is wel heel anders: aan het kantoor aan de Waalderweg zijn niet minder dan negentien telefonistes verbonden. Zij werken in ploegenstelsels, want het dienstrooster begint om half zeven en eerst om elf uur kan het sein inrukken worden gegeven. U kunt dan overigens rustig blijven bellen, want dan wordt U door de nachttelefonist verbon den. Die man blijft tot 's morgens half zeven op zijn post. Uiteraard behoeft hij niet voortdurend achter het verbindings bord te zitten: hij kan proberen de slaap te vatten en daartoe heeft hij de be schikking over een bed Soms wordt hij een enkele keer uit Morpheus armen ge rukt, maar.als er uitvoeringen staan aangekondigd weet hij, dat de nachtrust hem zeer spaarzamelijk ten deel zal vallen: zo omstreeks half twee komen de eerste telefoontjes binnen: aanvragen voor taxi's en dat duurt dan nog één tot twee uur voort. Rijdt de automobilist verkeerd en moet er een extra boot worden ingeschakeld, wel dan kan de telefonist zijn hoop op rust wel opgeven, want dan dient hij de dokter aan de lijn te brengen, vervolgens de dienst doende TESO-beambte, de dienstdoende chauf feur en misschien ook wel de politie en het ziekenhuis, de bloedverwanten en wat dies meer zij. Overigens - Texel zonder incidenten, kan hij wel een paar uur rustig pitten. In zoverre weten de telefonisten best wat hun iedere dag en vooral tijdens het hoogseizoen, te wachten staat: wie om acht uur 's morgens begint is pas om 1 uur klaar. Tien minuten pauze om de geneugten van de kantine te smaken. Thans is het hoogseizoen en daarom hebben wij daar een dezer dagen een kijkje genomen. De dames hadden het er bar druk. Op een der verbindingsborden stonden zeker twaalf gesprekken en om dc haverklap floepte een nieuw lichtje aan. Telefoon voor binnen- en buiten land: naar Alkmaar en Maastricht, naar Duitsland en Engeland en van de week hadden ze zelfs een aanvrage voor Ame rika - die werd even later echter weer ingetrokken Ook was er van de week een Deen, die even naar huis moest bel len. Een hele troost, dat de buitendorpers sinds enige tijd onderling kunnen bellen zonder tussenkomst van de telefooncen trales, maar door de voortdurende aan was van nieuwe abonnees, kunnen ze toch heus niet merken, dat de automati sering van de buitendorpen veel gehol pen heeft. Als U iemand in Den Burg belt, wéét U dan dat er op datzelfde moment 200 Burgers die ene telefoniste kunnen atta queren. Naast die drie „Burger-juf- frouws" zitten de uitgaande interlokale post en de inkomende interlokale post. Van de kantoren onderling heb je ook nog eens twee posten. Dat alles in het kleine gebouwtje aan de Waalderweg. Het zal op korte termijn van uitbreiding moeten komen. Te bedenken, dat ze hier elf jaar geleden met drie dames het werk op hun slofjes af konden, aldus mej. T. Riteco, waarnemend chef. (Mej. Schuurman vertoefde wegens vakantie elders). Maarals er dagelijks, dat wil zeggen in de topweken, zo'n drie duizend gesprekken moeten worden ver zorgd, laat het zich begrijpen, dat de telefoondienst haar outillage belangrijk moest gaan uitbreiden. In de afgelopen maand hebben ze 2000 gesprekken méér moeten verzorgen dan in juli 1956. Aan uitgaande gesprekken per dag 1450 (in terlokaal plus buitenland). In de slapste maanden toch altijd nog een 900 per dag zonder de lokale gesprekken dus. Er komen, al weer zonder de lokale, 500 - 600 gesprekken per dag binnen. Den Burg belt voor Den Burg in juli zo'n duizend keer per dag, dat is dus gemiddeld twee gesprekken per abonnee per dag. Wie de beste klant is? Wij hadden het kunnen weten: natuurlijk 431, TESO, Oudeschild. „Die vallen ze de hele dag lastig". Hieruit kan worden geconclu deerd, dat de heer H. C. Ran en diens rechterhand momenteel zélf van vroeg tot laat de rol van telefonist spelen. Volgens Uw nieuwste telefoongids voor Texel heeft Van Gend Loos ook num mer 431, maar dit is al weer verouderd: momenteel kunt U deze firma namelijk ook bereiken via 305, wat een ontlasting voor TESO zelf betekent. Terwijl wij de actieve telefonistes rus tig lieten werken, hebben wij nog even in ons archief gebladerd en daaruit bleek, dat Texel in 1911 een telefoondienst kreeg. In september 1911 werd tussen Den Helder en ons eiland een kabel ge legd. Op 28 september 1911 werd de dienst voor het publiek opengesteld en het eerste gesprek gevoerd door burge meester Gaarlandt. De spreekcel bevond zich aan de ingang van het post- en tele graafkantoor te Den Burg. Ten behoeve van de abonnees werden in 1912 te Den Burg kabels gelegd. De eerste abonnees waren: Jacob Kikkert Nz., Wed. Vlessing, Gebr. En dit is het tele foonkantoor, staande aan de Waalderweq te Den Burg. Het in 1950 qeopende ge bouwtje is al weer te klein geworden. Hier ziet U een der teams aan de slaq. In totaal zijn niet minder dan 19 tele fonistes aan kantoor Den Burg verbonden. Dros, Keijser Co., Dros Co., Duinker Co., S. Vlessing, H. W. Keesom, J Bruijn, M. A. Kuijper, Firma Langeveld De Rooij, S. C. Eelman, E. S. Boekei, Notaris Dikkers, Kikkert Zonen, Dok ter Wagemaker, S. J. Koning, W. C. Reij, Th. Schraag en Ph. Vlessing. U ontdekt de gemeente Texel er nog niet'bij, dat duurde tot 1913. In ons blad van 9 februari 1913 lezen wij in het verslag van de Raad: „Punt 7: Voorstel het Raadhuis aan te sluiten aan het Rijkstelefoonnet. Omdat in het afgeloopen jaar meer malen gebleken is, van de telefoon te moeten gebruik maken en daartoe of van de publieke cel of van de gelegenheid bij particulieren moet worden gebruik ge maakt, wat volgens het prae-advies bei de niet gewenscht wordt geacht en me de ten gerieve van de bewoners van de dorpen, die aangesloten zijn of zullen worden, stellen B. en W. voor .het Raad huis onder de gebruikelijke voorwaarde te doen aansluiten en de kosten, jaar lijks 25,over 1913 te voldoen uit de post onvoorziene uitgaven. Wordt zon der discussie aangenomen". HET „TEXELSE" CONCERT Hier volgt het programma van het gezamenlijk concert door Texelse mu ziek- en zangverenigingen op zaterdag 10 augustus, 's avonds 8 uur in de We- zentuin te Den Burg. Fanfarekorps D.E.K. en Koninklijk Texels Fanfarecorps: 1. Saint Trifhon, mars Arthur Ney 2. Con Amore, ouverture, S. P. v. Leeuwen 3. Wiener Biirger, wals Ziehrer-Mol 4. Parade, mars Joop de Leur 5. American Patrol Meacham-Delhaye 6. My Regiment, mars, H. L. Blankenburg Zangverenigingen met Fanfarebege- leiding. 1. Ambrosianische Lobgesang E. Gebhart 2. Op een Perzische Markt, A. W. Ketelby 3. Ave Verum W. A. Mozart GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode 25 juli t.m. 2 augustus 1957 Gevonden: soort knijptang; actetas met schoenen enz.; geel-bruine sjaal; gebr. filmrolletje; zwart zakkammetje; kruisbeeldje; rode vulpen; zilverbon; bl. scheerapparaat (electr.); cylinderdop J.L.O.; bruin lederen kinderport.; groen geel vest; schop; herenport. met ruim 40,wit-zwarte sjaal; autokussen met geruit overtrek; grijs jongensjack; pijp met benen mondstuk; zwarte zwem broek; witte envelop met bankbiljetten (Oudeschild); te Oosterend: band van racefiets; zwarte regenbroek; geel zijden sjaaltje; te De Koog: herenpolshorloge „Mundus" gr. band; bankbiljet van 25,grijze kinderport.; blauwe heren sjaal; 2 pijpen en kampmes; boek „Ik verkoos de vrijheid" en 1 paar zw. gym schoenen. Verloren: bruine port. herenmodel met inh.; kinderschop; bankbiljet van 10, 2 zwembr. met 2 geruite handdoeken; geel lederen herenhandschoen, lederen sigarettenétui; blauw zwempak met gr. gestr. handdoek en gele badmuts; blauw zwart gestr. blazertje; bril; groene auto ped; motorbril met rubber rand; bruine herenschoenen; damesvest; fototoestel (box); doublé damespolshorloge; bruin lederen port.; bril; 1 stel kinder-steun- zooltjes; fototoestel in lederen tas waar in geld; grote witte bal; blauw wollen kindervest; blauw badpak (rekbaar); zwarte port. met kaartjes voetballen; rode port. met knip- en druksl.; te De Koog: zonnebril; bovengebit; donkerbl. zwembroek; damespolshorloge („Oma") m. st. b.; te Oosterend: geel meisjes windjack; br. ribfluwelen jongensjasje; herenport. met ca. 20,ouderw. gou den schakelarmband; te De Cocksdorp: zonnebril in zwart étui; rode port. met 54,—. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 16.00 tot 18.00 uur. 9? Zaterdaqmiddag hebben wij de zusters Harinck even vereeuwigd, samen met de nieuwe zusters. Links de zusters Harinck, rechts op de voorgrond zuster Bottema, achter haar zuster Kreumer. De foto is genomen in de keurig onder houden tuin van „Het Witte Kruis'"-gebouw, staande aan de Witte Kruislaan te Den Burg. Na negen jaar de afdeling „Texel" van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" op uitstekende wijze te hebben gediend, hebben de dames ge zusters Harinck zaterdagmiddag in een buitengewone bestuursvergadering af scheid van hun werk genomen. Deze vergadering werd gehouden in het consultatiebureau, een voor de schei dende zusters dus bijzonder vertrouwde omgeving, want daar toch worden regel matig allerlei consulten verstrekt. De voorzitter van de afdeling Texel, de heer J. C. Rab, zag niet alleen diver se bestuursleden aanwezig, waaronder het volledig dagelijks bestuur, maar ook de nieuwe zusters, de dames M. Kreumer en C. Bottema. Voorts gaf zuster Lugt, in algemene dienst van het hoofdbestuur, door haar aanwezigheid blijk van be langstelling; ook zagen wij zuster Kuil, de leidster-docente van het Kraamzorg centrum Den Helder en omstreken, zus ter Mettau van Oosterend en de dokto ren H. A. Elias en H. Schalkwijk. De voorzitter merkte op, dat de ge zondheidszorg negen jaar geleden, dus tijdens de komst van de zusters Harinck naar Texel, nog lang niet zo uitgebreid functioneerde als vandaag de dag het geval is. Er was wel al sedert jaar en dag consultatiebureau, doch daarvoor was geen speciaal gebouw aanwezig: de moeders moesten met hun kroost het to neel van „De Oranjeboom" op. Een wel zeer primitieve werkwijze. Ook waren de werkzaamheden voor de zusters in die tijd nog lang niet zo veelomvattend als heden. Van jaar tot jaar nam de taak, die aan de zusters gesteld werd, in om vang toe. De eisen werden opgevoerd, maar dit bleek geen onoverkomelijk be zwaar te zijn, want de zusters hebben bewezen hun werk steeds aan te kunnen. In al die jaren heeft het bestuur boven dien nooit een - redelijke - klacht be reikt. Hetgeen door U gepresteerd is, werd door ons allen ten hoogste gewaar deerd, aldus de heer Rab, die de hoop uitsprak, dat de zusters Harinck in hun nieuwe standplaats, Hilversum, met evenveel genoegen werkzaam zouden mogen zijn. Vervolgens overhandigde de voorzitter de scheidende zusters een fraai schilde rij, vervaardigd door de heer Ad Blok van der Velde. Het schilderij geeft een beeld van de schoonheid van het oer oude Texelse landschap, daar waar wij nog allerlei gezellige kronkelweggetjes over het golvende gebied van Zuid-Haf fel aantreffen. Op de achtergrond Den Burg. Het bestuur had geen betere keus kunnen doen. Het woord tot de nieuwe zusters rich tend, zei de heer Rab, dat hij er niet aan twijfelde of ook zij zouden zich op het gastvrije eiland spoedig thuis gevoe len, opdat het gevoel, zich thans op een door de zee omringd stukje grond te bevinden, haar geen heimwee zal doen opwekken naar onbegrensd gebied. In ieder geval hoopte de heer Rab, dat de nieuwe zusters minstens evenlang op Texel werkzaam zouden willen zijn als haar voorgangsters. Hierna werd nog het woord gevoerd door een der zusters Harinck. Zij wees ook op de grote verbeteringen, die in de loop der jaren tot stand zijn gebracht. Het belangrijkste besluit was ongetwij feld de stichting van een consultatiebu reau, waar thans niet alleen zuigelingen onder de loupe worden genomen, maar ook gelegenheid is voor kleuterzorg, rheuma-bestrijding en waar aan de hand van een zich nog steeds uitbreidende ap paratuur allerlei kwalen bestreden kun nen worden. „Bij ons afscheid hebben wij gemerkt, dat hier een band is ontstaan. Hoe kan het anders, vooral in ons be roep, waar je niet alleen blijdschap, maar ook droefheid ontmoet. Wij hebben geprobeerd iets voor de Texelse bevol king te kunnen zijn. Daarbij mochten wij steeds rekenen op de volledige steun van Uw bestuur. Wij danken ook de he ren doktoren voor hun hulp en last but not least, de heer R. Beukema, onze con cierge. Wij hebben ook steeds prettig mogen samenwerken met zuster Mettau" Vandaag gaan de zusters Harinck ons eiland verlaten. Stellig keren zij - maar dan als vakantiegangers - nog eens naar Texel terug. Vandaag starten de zusters Kreumer en Bottema. Met goede moed en even eens in de hoop veel voor de Texelse be volking te mogen betekenen. Beiden ko men goed beslagen ten ijs, want zij zijn vijf lang lang in het Wilhelmina-Gast- huis te Amsterdam van dag tot dag met patiënten, jong en oud, geconfronteerd geweest. Ook haar wacht hier een druk ke werkkring. Wist U, dat de zusters Harinck op Texel niet minder dan 42.000 huisbezoeken hebben afgelegd? Geen wonder: nagenoeg alle Texelse gezinnen zijn lid van deze zo nuttige in stelling. Straks gaan de nieuwe zusters op pad. Daartoe verstrekte het bestuur ons nog onderstaande opmerking: Voor een juiste controle is het nood zakelijk gebleken dat aan onze Zusters voortaan bij hun eerste bezoek t.b.v. de ziekenverpleging, de kwitantie van de contributie over het laatste halfjaar zal worden getoond. Deze maatregel geldt eveneens wanneer men artikelen uit onze magazijnen wenst te betrekken, neem dan in dat geval even die kwitan tie mee. Deze kwitantie is namelijk het bewijs van lidmaatschap. Het zal U bekend zijn, dat U lid moet zijn van onze afdeling van het Witte Kruis, alvorens recht te hebben op alle diensten t.b.v. de volksgezondheid door onze vereni ging verleend. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 aug. 5.44 en 18.11; 8 aug. 6.51 en 19.08; 9 aug. 7.43 en 19,54; 10 aug. 8.33 en 20.35 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. KEES STET DOET OOK MEE! De bekende humorist Kees Stet zal medewerken aan het programma, dat onze Texelse amateurs hedenavond in „De Wezentuin" te Den Burg zullen ver zorgen. Kees Stet heeft al menigmaal de Texelaars doen schateren. Wie herinnert zich niet de „knoert van een brand". Kees Stet komt met een gloednieuw pro gramma naar Texel. Alleen reeds de wijze waarop hij zich presenteert - met een ongelooflijk stomme armzwaai - stempelt deze figuur tot een eerste klasse artiest. Wij hopen, dat de opvoering weer door goed weer mag worden begunstigd. Voor de mooiste keuze in V mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1