GEEN PRINSES OP ONS EILAND? Vrijdagmiddag zou Prinses Margriet op Texel zijn gearriveerd, het zou dan wel een zeer kort bezoek zijn geweest, want een oud-Texelaar zond ons een bericht uit de Haagse Courant, waarin wij lezen, dat de koninklijke familie mét prinses Margriet zondag op het Brielse meer heeft gevaren. Nu is het natuurlijk best mogelijk, dat prinses Margriet hier zoveel ongunstig weer aantrof, dat zij reeds de volgende dag ons eiland weer heeft verlaten! BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is de 18-jarige Hans Zieren, Den Haag, even ten zuiden van het Koger slag verdron ken. Het stoffelijk overschot spoelde de volgende dag bij het Westerslag aan. Op het moment, dat de jongen in moei lijkheden raakte door een zeer sterk zuigende zee, kwamen ook twee andere jongens en twee meisjes, die daar zwommen, in gevaar te verkeren. Zij wisten nog tijdig de wal te bereiken. Het slachtoffer logeerde in „De Rob- benjager", nabij de vuurtoren. Badmees ter Brugman was zeer spoedig ter plaatse, maar van de jongen werd geen spoor meer ontdekt. Het ongeluk gebeurde op ca. 800 me ter ten zuiden van de Badweg. Bij het wrak van de „Hoydal" (paal 21) raakten die dag vijf andere zwem mers eveneens in moeilijkheden. Zij wa ren afgedreven op.hun luchtbedden, resp. plastic kussens. Op het nippertje wisten zij het strand weer te bereiken. De volgende dag kwamen zij badmeester Brugmans bedanken voor zijn waarschu wing, die hij hun de vorige dag had ge geven. De gasten waren toen nl. door hem uit het water gestuurd. „Dit doen wij nooit meer" beloofden ze. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zondag 18 augustus De Koog, 2 uur, Start puzzelrit auto's, motoren en bromfietsen (alleen voor gasten). Dinsdag 20 augustus Den Burg, „Texel", 20.15 u Bridge-drive. Donderdag 22 augustus Den Burg, Oranjeboom", Toneelvoorstel ling „Het Masker" met „Narcose" Vrijdag 23 augustus Den Burg, „Oranjeboom", vertoning „Texelfilm". Zaterdag 24 augustus Oost, wielerronde van Oost. Den Burg, paardensportfeest georgani seerd door de paardensportvereniging. TWEEDE KOGER STRANDFEEST Woensdag hebben honderden kinderen deelgenomen aan het tweede Koger strandfeest, dat bestond uit een wed strijd in het maken van zandfiguren. 's Morgens had men een zeer geslaagd feest gevierd op het sportterrein. Aan de spelletjes namen eveneens honderden kinderen deel. Zij werden niet alleen met prijzen beloond, maar ook allemaal ge- tracteerd. Zie uitslagen in volgend nr. ZOEK DE ZEEKANT OP Ongunstig weer? Trek dan Uw water- proofkleding aan en maakt U dan eens een tocht langs de wilde zee. Pension houders, maak Uw gasten op dit evene ment attent. Velen hebben de zee nog nooit echt wild gezien. „Je zou er een hoofdartikel over kunnen schrijven", zo meende een eilandgenoot terecht. MAANDAG LAMPIONOPTOCHT? IJs en weder dienende hoopt men de. uitgestelde lampionoptocht te De Koog maandagavond te houden. BENOEMD TOT NOTARIS TE TEXEL De heer J. R. van Wijland, Gouda, is benoemd tot notaris te Texel als opvol ger van de heer G. J. B. Mulder, wie eervol ontslag werd verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Wijland wordt 29 augustus 44 jaar. Sinds 1940 is hij candi- daat-notaris. AUTO VAN DUITSER AANGEREDEN De bestuurder van een volkswagen busje, wonende te Gouda, meende, dat het nog net ging, toen hij voor de school van Oost een volkswagentje, eigendom van een Duitse toerist, wilde passeren. Maar het ging net niet en de daar geparkeerde volkswagen werd zwaar beschadigd. VEILIG VERKEER Vraag: Wat is bepaald ten aanzien van de hoogte, breedte en wieldruk van motor rijtuigen (eventueel met aanhangwagen)? Antwoord: De hoogte van motorrijtuigen en daar door voortbewogen aanhangwagens mag niet meer bedragen dan 3,50 meter, de lading daaronder begrepen. De breedte van motorrijtuigen en daardoor voortbewogen aanhangwagens mag niet meer bedragen dan 2,50 meter, de lading medebegrepen. De wieldruk, dit is de druk van enig wiel op de weg, mag van motorrijtuigen en daardoor voortbewogen aanhangwa gens niet meer bedragen dan 4000 kg. Het bovenstaande geldt uitsluitend voor A-wegen. Voor B-wegen gelden andere maten en gewichten en wel: grootste hoogte 3.50 meter (dus gelijk); grootste breedte 2.20 meter en hoogste wieldruk 2400 kg. Voor enkele soorten motorrijtuigen en daardoor voortbewogen aanhangwagens bestaan uitzonderingen, die later worden besproken (stoom- en motorwalsen, ver- huis-, kermis-, circuswagens en aanhang wagens bouwbedrijf). Hiervoor zijn an dere maten vastgesteld. SVC-nieuws KNVB-voetbaltoto. Zondag 25 augustus begint de KNVB- voetbaltoto weer. U kunt evenals het vorige jaar uw geluk weer beproeven. De toto-formulieren kunt U vanaf heden afhalen bij de heer W. Ran, De Cocks- dorp. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 augustus 1957 Geboren: Pieter Maarten, zv Maarten Bruijn en Trijntje G. van Wijk; Pieter Mathijs Jan Marie, zv Peter M. Beau mont en Lydia H. M. M. Bolsius. Ondertrouwd: Nicolaas van Egmond en Antje de Jong. Getrouwd: Dirk J. Drijver en Nelly Agter; Willem A. van Zeijlen en Mathilde Pachler. Overleden: Antonie van der Vis, oud 83 jaar; Jan Rezel, oud 83 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Harry Tielemans, van Den Helder, Ti- morlaan 14a naar K 137 met echtgen.; Hendrik van der Wal, van Idaarderadeel, Warga 19 naar E 47, met gezin; Marie Kreumer, van Amsterdam, Banstraat 18 naar Witte Kruislaan 19, Den Burg; Ca- trien A. Bottema, van Amsterdam, Mil- letstraat 3 naar Witte Kruislaan 19, Den Burg; Juliana M. Brügemann, van Ber gen, Loudelsweg 24 naar Warmoesstraat 9, Den Burg; Johanna C. Bakker, van Bergen, Loudelsweg 24 naar Den Hoorn 17. VERTROKKEN PERSONEN Johanna D. en Elizabeth Harinck, van Witte Kruislaan 19, Den Burg naar Hil versum, Burg. Lambooijlaan 28; Marinus C. van Boven, van Oudeschild 110 naar Zaandam, Eendrachtstraat 44; Hendrikus J. Roozenboom, van Groeneplaats 14 naar Amsterdam, Smaragdstraat 19; Antje G. Kikkert, ev. Mulder, van Emmalaan 8, Den Burg, naar Wieringen, Elft 22; Henriette Misset, van Weverstraat 51, naar Renkum, Parallelweg 52; Siebe Wijngaarden, van B 185a naar Heems kerk, Const. Huijgenstr. 62, met gezin; Akke de Boer, van De Koog 11 naar Bolsward, Witheerenstraat 23. HULDE AAN HUN SPORTLEIDER De groen-zwarte jeugd van de S.V. Texel stond donderdagmiddag voor het raadhuis reikhalzend uit te zien naar de komst van hun leider, de heer W. A. van Zeijlen, die in het huwelijk zou treden met mej. M. Pachler. Keurig stonden ze in het gelid toen het echtpaar naar de raadzaal schreed. De jeugd was uiter aard nog steeds op haar post toen het echtpaar de trouwzaal weer verliet, mèt de hartelijke gelukwens van zeer velen, want de heer Van Zeijlen heeft zich met hart en ziel aan de belangen van de S.V. Texel gewijd. „DE STRIJD" WERD GESTAAKT Er wordt iedere week aan Den Hoorn vol vuur gestreden, maar.woensdag avond bleek Pluvius toch nog sterker dan de geestdrift van de deelnemers aan de strijd om de man en de vrouw: hal verwege de wedstrijd moest de leiding het besluit tot staken nemen wegens het Wel zeer ongunstig geworden weer. DONDERDAG A.S. „NARCOSE" Wij herinneren er aan, dat door een onderlinge ruil van data donderdag a s. de toneelver. ,,'t Masker" in „De Oran jeboom" zal spelen en niet, zoals het Zomerprogramma der V.V.V. vermeldt, „Klein Toneel", ,,'t Masker" zal weder om het bekende toneelstuk „Narcose" opvoeren. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper te Den Burg met bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 18 aug.: Missen Den Burg: 7.30, 8.45 en 10 uur; in Den Hoorn 7.30 en 10 uur en in Oosterend 7.30 en 10 uur. Lof in Den Burg om 7 uur. Maandag: Missen in Den Burg: 7.00, 7.45 en 8.15 uur. Dinsdag: Missen in Den Burg: 7.00 en 7.45 uur. Woensdag: Mis in Den Burg 7.45 uur en in Den Hoorn 7.30 uur Lof in Den Burg 7.30 uur. Donderdag: Missen in Den Burg: 6.45 en 7.45 uur; Lof in Den Burg 7.30 uur. (Geen Mis in Oosterend). Vrijdag: Missen in Den Burg: 7.00 en 7.45 uur. Zaterdag: Missen in Den Burg: 7.00, 7.45 en 8.15 uur. Biechtgelegenheid van 58 uur op de hele uren; 7.45 uur Ro zenkransgebed. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: rood ribfluwelen jack; blauw windjack; zwarte port. met 0,55; 10 kinderansichtkaarten; 1 wit kinder schoentje; tas met visgerei; lichtgr. da- rnesport. met rood van binnen, personal ausweis t.n.v. H. F. Gockeln; idem t.n.v. G. Bachhaus; bl. rekbaar badpak met 'n handdoek (gekl.); broche {vogelmodel); jongensportemonnaie; nylonkous; br. port. met beh. inhoud; gele sjaal; br. 1. motorwant; 1 paar zw. herenschoenen en 1 paar bruine; bl. zijden meisjesstrik; zw. regenpijpen; donderbl. jongensjack; 1 paar witte kousen; verrekijker; imita tie parelsnoer; huissleutel, zwarte jonge poes; zilverbon; leesbril met d. montuur (De Cocksdorp); pijpreiniger (idem); le deren portem. waarin o.a. lippenst. (idem) Verloren: bruin grondzeil; badtas geel-rood-wit en baddoek; blauwe meis- jesjopper; blauw zwart gestr. dames jasje; koffer met lakens en slopen en kledingstukken; herenbril met hoornen montuur; gouden slavenarmband, 10, biljet; oud zilveren hanger; rood vest; witte plastic regenjas met capuchon; grijze trui met boorden van elastiek; grijs bruin jongensjasje; bril in groen étui; rode damesport., waarin medaillon; bril in donkerbr étui; groen-grijs jack met rits eig. v. C. Bakker Den Helder; zwarte port. met 25,groene port. met personal ausweis t.n.v. H. G. Fink, Ratingen, Dtld.bosje sleutels; rood le deren port. m. zw. voering, inh. 20, grijze plastic regenjas in hoes; damestas met verz. papieren, oorbellen etc.; te De Cocksdorp: herenpolshorloge merk „Cazal"; leesbril met lichtbr. montuur; regenjas kleur beige dubbel popi. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 16.00 tot 18.00 uur. AANBESTEDING RUILVERKAVELINGSBOERDERIJEN Donderdag vond de aanbesteding plaats van de ruilverkavelingsboerde rijen, bestemd voor de heren H. Zoete lief en G. van Groningen. Voor boerderij H. Zoetelief was de uitslag: fa. H. Daalder 83.200,fa. Van Wessem 80.210,fa. Duin 94.750,fa. Gebr. Bruin 86.600, fa. B. Gieze 80.630,fa. I. Voigt 80.600,—; G. J. Witte ƒ82.800,—. Voor boerderij G. van Groningen was. de uitslag: fa. Jac. Drijver 99.930,fa. H. Daal der f 108.345,fa. Van Wessem 106.750,—; fa. Duin 104.750,—; fa. Gebr. Bruin 103.550,—; fa. B. Gieze 106.750,—. Massa: fa. Kingma, Middenmeer, 212.680,—; fa. Jac. Drijver 182.930,—. De begroting van de Ned. Heidemij. voor H. Zoetelief was 74.500,en voor G. van Groningen 82.600, De boerderij voor de heer Jn. Schraag Gzn., Zuid-Haffel, werd onderhands aan besteed aan de fa. Smit Keijzer voor 108.820,—. Vrijdagmorgen vond de aanbesteding plaats van een boerderij voor het R.K. Armbestuur te Oosterend. De uitslag was hier: fa. Duin f 92.500,fa. I. Voigt 90.900,—; fa. B. Gieze 87.480,—; fa. H. Daalder 84.995,Gebr. Timmer 98.250,—; fa. Van Wessem 93.530,—; fa. J. Vermeulen 96.229,fa. Jac. Drijver 90.950,—; fa. G. J. Witte 93.780,—. De begroting was 81.450, PAARDENSPORT OP NIEUW TERREIN Naar wij vernemen heeft „De Paar densport" voor haar concours op zater dag 24 augustus a.s. de beschikking ge kregen over het terrein van de heer P. Dros, achter „Flevo", Schilderend, ge legen. De entree ligt naast pension „Zon- nehoek". Sinds jaar en dag werd het paardensportfeest op het terrein aan de Hollewalsweg gehouden, doch daar is men bezig met de bouw van houtrijke woningen. BERGPASSEN (EN UW AUTO) De bergen: toetssteen voor uw rijkunst Op drukke passen en bergwegen stelt men vaak vast, dat heel wat rijders op de wegen van het hooggebergte pas laten zien, hoe weinig gevoel voor rijden zij hebben. Een fout, die men dagelijks op de bergwegen kan zien maken, is het „te langzaam" rijden bergopwaarts. Hiermee doelen wij niet zozeer op het tempo der voertuigen als wel op het toerental der motoren. Enerzijds is het natuurlijk ver heugend, dat de soepelheid van de mo derne motoren niet veel technisch gevoel meer van de rijders eist, anderzijds ech ter brengt dit menig nieuweling ertoe, een bepaalde helling in de hoogste ver snelling te blijven nemen, inplaats van met een hoger toerental - en de daarbij behorende lagere versnelling - te rijden. De juiste versnelling Een laag toerental bij sterke stijgingen vraagt vrijwel voortdurend vol gas, het geen in de eerste plaats bijzonder veel brandstof eist, maar bovendien met een grote warmteontwikkeling gepaard gaat. Bij dit lage toerental werken echter ook waterpomp en ventilator, die dus voor de koeling moeten zorgen, zeer langzaam en weinig effectief, zodat de voorwaarden voor een doelmatige warmteafvoer zeer ongunstig worden. De rijder heeft het in de hand de voor de stijgingen gunstige versnelling te kiezen en door terugschakelen in een lagere versnelling een gunstiger draai- moment te kiezen. Ook de verbranding verloopt daarbij gunstiger en met een geringere ontwikkeling van warmte. Daar bij een hoger toerental waterpomp en ventilator meer presteren, is het bij een juiste keuze van versnelling vrijwel uitgesloten, dat het koelsysteem gaat ko ken, vooropgesteld uiteraard dat het toe rental ook weer niet te hoog wordt en de koeling inderdaad voldoet aan de eisen, die het rijden in de bergen stelt. Maar dat mag men vandaag van iedere wagen eisen. IJle lucht Iedere „passennjder" dient bovendien te bedenken, dat met toenemende hoog te de dichtheid van de lucht sterk af neemt, waardoor het prestatievermogen van de motor eveneens terugloopt. Dit springt vooral in het oog, wanneer de wagen zwaar belast is en de motor extra hard moet werken. Men kan als richt lijn aanhouden, dat op 2000 meter boven de zeespiegel de motor reeds twintig procent van zijn vermogen heeft ver loren. Bestuurders met verantwoordelijk heids- en plichtsgevoel, laten zich bij af dalingen nooit verleiden tot wedstrijden, want juist bij zulke privéraces onder schat men maar al te graag de gevaren en het eigen tempo en daarmee de uiter aard tijdens afdalingen wezenlijk langer wordende remweg. Men kijke ook vooral niet naar fietsers en motor- en scooter- rijders, die nu eenmaal door hun gerin ger gewicht in staat zijn, sneller te rem men, en dus ook sneller mogen dalen. Spaar de remmen Een aantal wagens is tegenwoordig uitgerust met half- of volautomatische transmissies, die in bergterrein speciale maatregelen nodig maken. Wagens met een „overdrive" meestal Amerikaanse wagens zijn dikwijls van een vrijloop voorzien, die zeer beslist geblokkeerd dient te worden voor men een afdaling inzet. Doet men dit niet, dan worden aan de remmen veel te hoge eisen ge steld. In het algemeen geldt trouwens, dat altijd zoveel mogelijk op de motor moet worden geremd en niet op de remmen. Een bekende regel is hierbij: daal af in dezelfde versnelling, als waar in men naar boven geklommen is. Voor opgesteld natuurlijk, dat men bij het stijgen de motor gespaard heeft en tijdig heeft teruggeschakeld. JEUGD WERD ONTHAALD Toen het bruidspaar *D. Drijver en N. Agter woensdagmiddag naar het raad huis schreed werden zij luide toegejuicht door de leerlingen uit de laagste twee klassen van de o 1. school van Oosterend, waaraan mej. Agter als onderwijzeres verbonden was geweest. Na afloop van de plechtigheid in de Doopsgezinde kerk werden de kinderen door het jonge paar getracteerd. Toen het echtpaar te Den Hoorn arri veerde, werd het verwelkomd door meisjes-adspiranten van sportvereniging „De Zwaluw". De bruid is namelijk leid ster van de gymafdeling te Den Hoorn, terwijl de bruidegom deel uitmaakt van voetbal club „De Zwaluw". 90 JAAR NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS ZWITSER HET HART, HOLLANDER HET BREIN Het Nederlandsche Roode Kruis viert zijn negentigjarig bestaan. Op 19 juli 1869 werd door Koning Willem III besloten, dat er zou zijn een „Nederlandse Vereniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog - hetzij Nederland er al of niet bij betrokken is". Daarmee was Het Nederlandsche Roode Kruis geboren! Zoals zo langzamerhand iedereen weet, was het de Zwitser Henri Dunan, die diep getroffen door de ellende welke hij aan schouwde op het slagveld van Solferino, op het denkbeeld kwam een internatio nale organisatie op te richten voor hulp aan zieke en gewonde soldaten. Het was een revolutionaire gedachte, want tot dan toe had men de lijn, die de com battanten scheidde, ook tot in de hospi talen doorgetrokken. De medische zorg was niet alleen in hoge mate ontoerei kend, ze bepaalde zich ook alleen tot de eigen mensen. Officieren van gezondheid en verplegers van de tegenpartij werden krijgsgevangen gemaakt, de zieken en gewonden aan hun lot overgelaten. Deze wantoestand op te heffen vereiste internationale overeenstemming. Deze zorg te verbeteren maakte een vrijwil lige organisatie nodig, die door de strij dende partijen als neutraal zou worden gerespecteerd. „Onmogelijk!", riepen zowel politici als generaals. Hoe sympathiek men ook stond tegenover de denkbeelden van Dunant, practisch, zo oordeelde men, waren ze onuitvoerbaar. Pionier Basting Het was een Hollander, de officier van gezondheid Dr. Basting, die in deze strijd voor de verwerkelijking van zijn ideaal Dunants rechterhand is geweest. Was in het hart van Dunant dit ideaal geboren, in het koele, nuchtere brein van de Hollander rezen de antwoorden op het „Onmogelijk!" der tegenstanders. 't Is dan ook geen wonder, dat de Rode Kruis-gedachté in het vreedzame, sinds lang door geen oorlog geteisterde Holland zo snel wortel schoot. Koning Willem III leende het oor aan de voor stellen van Dr. Basting en benoemde hem meteen tot erelid van de nieuw opge richte vereniging-met-de-lange-naam. De Frans-Duitse oorlog (1870) ver schafte het Nederlandsche Roode Kruis de kans, zijn menslievend werk te be ginnen. Dr. Basting heeft dit niet meer mogen beleven. Het werk had zijn krach ten verteerd. En sindsdien waren Nederlandse am bulances overal, waar nood was. Op het slagveld, maar ook in de rampgebieden. Tijdens de eerste Wereldoorlog waren ze in St. Petersburg, in Parijs, in Wenen en Boedapest, ze gingen naar Finland en naar Abessinië. En het Nederlandsche Roode Kruis bood reeds hulp in Perzië, toen de eerste berichten van de aardbe vingsramp nog maar schaars begonnen door te druppelen. Niet militair. Steeds méér werd het Rode Kruiswerk vredeswerk. De moderne oorlogvoering eist een tot het hoogst opgevoerde me dische verzorging van de strijdmacht. In zulk een gespecialiseerd korps is voor vrijwilligers geen plaats meer. Nog altijd is de Rode Kruis Colonne op militaire leest geschoeid, omdat dit het werk in organisatorisch verband zo veel makkelijker maakt. Maar de taken van het Rode Kruis zijn vredestaken. Hoornvliestransplantatie - bloedtrans fusie en -plasma - moedermelk-centrale - lectuurverspreiding - boottochten voor langdurig zieken - welfarewerk - eerste hulp bij ongevallen, bij grote demonstra ties enz. - hulpverlening bij rampen het is slechts een deel van het werk, waarvoor men automatisch de blik richt naar het Rode Kruis. Op het slagveld tot aanzien gekomen, heeft het Rode Kruis thans vrijwel uit sluitend een vredestaak. Gerespecteerd embleem Het embleem van het Rode Kruis (he laas wel eens misbruikt, helaas niet im mer gerespecteerd) heeft wereldwijde be tekenis verkregen. Zoals het S.O.S. be kend is geworden als het algemeen nood signaal, is het Rode Kruis-embleem er kend als het internationaal symbool voor menslievend hulpbetoon. „Onmogelijk!", riepen Dunants tegen standers. En nu bestaat al negentig jaar Het Nederlandse Roode Kruis en heeft telkens weer de wereld getoond, dat het kleine Nederland vooraan staat als het gaat om hulp aan de lijdende mensheid. Het is een veelomvattende organisatie geworden en buitenstaanders kijken er wel eens tegen aan en zeggen: is dat allemaal nodig? Maar het Roode Kruis is als de brandweer, die ook kostbaar materiaal het grootste deel van de tijd ongebruikt moet laten. om dadelijk te kunnen ingrijpen als er gevaar is. Want snelle hulp is nog altijd dubbele hulp. En waar hulp geboden moet worden, wéar ook ter wereld, staat Het Neder landsche Roode Kruis vóóraan! (Nadruk verboden) Lk. WIELRIJDER OMVER GEREDEN De heer Plaatsman, Oost, werd don derdagavond aangereden door jongens, die oefenden voor „De Ronde van Oost". De heer Plaatsman reed eveneens op 'n fiets en kwam zeer ernstig te vallen. Dokter Renout constateerde een hersen schudding. Ook had het slachtoffer di verse hoofdwonden opgelopen. VOOR UITVERKOCHTE ZAAL De toneelvereniging „Sint Jan" heeft het successtuk „Het Gouden Kalf" voor een uitverkochte zaal mogen opvoeren. HET RINGSTEKEN MET PAARD EN KAR GAAT NIET DOOR Door het bestuur van de Vereniging van Volksfeesten en Folklore wordt ons medegedeeld, dat door de geringe opgave van deelnemers, het ringsteken met paard en kar vanmiddag geen doorgang kan vinden. ORGELCONCERT DE WAAL Donderdagavond verzorgde mej. Mar ry Bremer uit Oosterend, een concert op het orgel van de Ned. Herv. kerk te De Waal. Het is jammer, dat de bezoekers hoofdzakelijk alleen uit vakantiegangers bestonden. Slechts weinige eilandbewo ners hebben meegenoten van dit mooie concert. Het was een gelukkige greep om het programma te openen met J. S. Bach. De koraalbewerkingen van Bach zijn impo nerend; om ten volle te kunnen genieten van deze zo zeer afwisselende muziek (soms lijkt de opbouw van het Koraal onlogisch) is het echter nodig de tekst van het lied te kennen. De muziek wordt daardoor helderder. Misschien zou het in dit verband voor een volgende keer raadzaam zijn - want wij hopen mej. Bremer nog eens vaker in De Waal te horen - het volledige programma van te voren bekend te maken. Het passagewerk in het Toccate van Sweelinck, onze begin 17de eeuwse com ponist, werd vlot gespeeld. Ook genoten we van de acht variaties over de Aria Sebaldina van Pachelbel. Vooral de twee laatste variaties waren groot van opzet en werden ook zodanig gespeeld. Bij een Fuga zijn we gauw geneigd om te denken aan Bach. Doch er zijn meer dere componisten, die een dergelijke con- trapuntische vorm schreven. Zo vertolkte mej. Bremer op strakke wijze een Fuga van Hurlebusch. Het was een genot om hierna te luisteren. Het eerste thema werd helder gespeeld, waarna het twee de, later het derde volgden. De weer gave van de verwerkingen en het slot waren groots. Van het Concerto Del Sigr. Taglietti, van J. G. Walther blonk vooral het Alle gro uit door mooi, zuiver spel. Fraai waren ook het Capriccio van Clerambauth en de Pastorale van Zipoli. Het eerste was werkelijk grillig en het tweede bracht ons geheel in een lande lijke sfeer, mede dank zij het mooie spel. - Het Noël Suisse van A. d'Aquin werd geestig en technisch vlot gespeeld. Een waarlijk lichte noot in dit programma. Het Interludium van A. de Klerk ver plaatste ons naar de tegenwoordige tijd. Als kerkelijk tussenspel doet het vaak vreemd aan, hetgeen echter niet weg neemt, dat de weergave ervan mooi was. Na de drie aardige Spielstücke van de jong overleden componist H. Distier, werd het programma besloten met een fraai en machtig gespeelde fantasie over „De Heer is God" van de leraar van mej. Bremer, Cor Kee. Zou, vooral dit laatste stuk niet meer geschreven voor een gro tere ruimte met meer acoustiek, zoals bijv. de Grote Bavokerk in Haarlem? Het viel op, dat verscheidene akkoorden zeer snel wegstierven, wijl het naklinken van deze akkoorden in een grote kerk en daarmee langzaam verdwijnen van de samenklanken het geheel nog grootser maken. Wij bewaren aan dit orgelconcert een mooie herinnering en hopen, dat mej. Bremer ook in de toekomst nog vele concerten zal geven. Zij is een waardige leerlinge van een der beste Nederlandse organisten. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. G. van Leeuwen van Amsterdam, Jeugddienst. Extra coll. v.d. Herv. Zeemansraad De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Bediening H. Doop Collecte Kerkvoogdij Den Hoorn 9 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte Restauratiefonds 10 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte Restauratiefonds De Koog 9.00 uur Ds. Austie 10.30 uur Ds. Austie 10.30 u Kinderdienst in het Jeugdhuis 20.00 uur Ds. Ytsma, jeugddienst Woensdag 21 aug. 21.00 - 21.30 uur Avondliturgie. Dinsdag en donderdag 19.30 - 20.00 uur in het Jeugdhuis: instuif voor jongelui vanaf 14 jaar. De Waal 11 uur Ds. Waardenburg Viering H. Avondmaal Oosterend 9.30 uur Ds. A. W. Kok van Nieuw-Amsterdam Oudeschild 9.30 uur Ds. Waardenburg GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur en half acht Ds. Goedendorp De Koog 3 uur Ds. Goedendorp Oosterend 10 uur en half acht Dr. Masselink GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Geen opgaaf ontvangen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Th. van Veen Den Hoorn 11.15 uur Ds. E. Hartdorff- Dijkstra De Koog 19.30 uur Ds. Th. van Veen Oudeschild 19.30 uur Ds. v.d. Zwaag Oosterend 22 augustus zusterkring. Oudeschild 21 augustus zusterkring en meisjesclub.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2