(jroen 'TwartsJexeU in het hart-, •ïfHi 3*221 Jeugdleider trad in het huwelijk Erepenning voor actief Texelaar tipr^pf ^>nn H "P7 „Renate Leonardt" WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 71e JAARGANG No. 7174 T E X E LS EWCOU RANT Uitgce N.V. *.h- Lcmgeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Toen de penningmeester van de Sportvereniging S.V. Texel, de heer W. A. van Zeijlen donderdagmiddag te Den Burg met mej. M. Pachler in het huwe lijksbootje trad, stond de toekomst van de sportvereniging in het gelid en alzo een ere-haag vormend voor hun leider, een der grootste steunpilaren van de S.V. Texel. Dit aardige, hartelijke moment hebben wij hierboven vereeuwigd. Rechts, bij de muur van het raadhuis, ziet U de voorzitter van de S.V. Texel, de heer D. Dapper, „50 jaar sportman". RECORDBEZOEK AAN DE OUDHEIDSKAMER Naar wij vernemen hebben vorige week 1027 personen een kijkje genomen in de Oudheidskamer, gelegen aan de Stenenplaats te Den Burg. Dit is een nieuw record. Onder deze bezoekers wa ren gasten uit twaalf verschillende lan den, gezien het register, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. Dit seizoen heeft de Oudheidskamer in totaal bezoek gehad van ruim 5.000 personen, vorig jaar 2.400. Hedenavond zal er bij het flikkerend kaarslicht weer worden gekantklost, ge sponnen en geweven. ER WORDT GETENNIST De te Den Burg in Plan-Zuid aange legde tennisbanen zijn gereed gekomen en zaterdag jl. werd er voor het eerst gebruik van gemaakt. Prachtige banen, aangelegd door de fa. Mulder, Wierin- gen. Omheind door de firma J. Daalder. De officiële opening zal een dezer dagen plaats vinden. Vrijdagavond heeft tennisclub „Deuce" in „De Lindeboom-Texel" vergaderd on der voorzitterschap" van de heer W. Mul der. De contributie werd vastgesteld als volgt: jeugdleden, 12-18 jaar, 15,per jaar. Voor twee jeugdleden uit één ge zin 25,voor drie 80,en verder 5,daarboven voor ieder jeugdlid. De volwassenen betalen 30,per jaar, twee volwassenen uit één gezin 50, drie 65,en daarboven 15,per persoon. Leden kunnen introducé's uit nodigen en verder bestaat de mogelijk heid vakantieleden, behorend tot een gezin, dat reeds lid is, van de baan te laten profiteren, tegen een sterk geredu ceerd bedrag. Toeristen hebben de be schikking over een van de twee banen - zij dienen zich te vervoegen bij de WV „Texel", die de banen aan „Deuce" ver huurd heeft. De aanleg kon tot stand komen dank zij bemiddeling van de ge meente Texel en een garantiefonds, dat door een twintigtal particulieren gesticht werd. „Deuce" telt momenteel 60 leden. Vroeger lag in plan-Zuid eveneens 'n tennisbaan, maar die moest worden op geruimd wegens uitbreiding van Den Burg. De grond was bestemd voor bouw grond (Gereformeerde Kerk). Tot 1947 heeft men van deze banen gebruik gemaakt. ZATERDAG PAARDENSPORTDAG Tijdens het afgelopen weekeinde zagen wij drie tilbury's door de straten van Den Burg rijden. Het was een heel aar dig schouwspel, vooral doordat de wa gentjes van wiel tot kap keurig waren verzorgd, evenals het tuig waarin de paarden met groot plezier hun plicht deden. Wij beschouwden deze show als een aankondiging van het grote paarden- sportfeest, dat zaterdagmiddag op een terrein aan de Schilderweg zal worden gehouden. Naar wij vernemen zullen aan het springconcours ook de drie leden van de bereden politie deelnemen. FOTOGRAAF KWAM AFSPRAAK NIET NA Een fotograaf uit Amsterdam heeft onlangs op Texel een groot aantal kin deren in eigen omgeving op de kiek ge zet. De colporteurs hadden reuze succes, want je kreeg bij een zestal foto's, die twaalf gulden moesten kosten, een „cabinet"-foto cadeau. Een deel van de kosten moest aan de heren colporteurs worden betaald. Vele mensen wachten echter nog altijd op de beloofde, gratis aangeboden vergroting. Enkelen hebben de politie hiervan op de hoogte gebracht, maar het is moeilijk bewuste heren te pakken, omdat men alles mondeling geregeld heeft. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 aug. 2,49 en 15.45; 22 aug. 4.28 en 17.30; 23 aug. 6.04 en 19.05; 24 aug. 7.26 en 20.17. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. MEER LICHT GEWENST Een bewoner van de Schoonoordweg verzocht ons te berichten, dat de straat verlichting in de omgeving van zijn wo ning zeer te wensen overlaat. Wij hebben een en ander 's avonds gecontroleerd en kwamen eveneens tot de conclusie, dat de verlichting daar ter plaatse totaal onvol doende is. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 19 augustus 1957: 75 lammeren 4560 (handel matig); 25 schapen 8595; 4 pinken 400600; 15 biggen 4555. Als U op een mooie, windstille dag plaats neemt op het terras van paviljoen Hoornder Strand" kunt U waarschijn lijk getuige zijn van pogingen om het goud te bergen uit de Renate Leonhardt', want bij gunstig weer gaat de expeditie daar aan de slag. Dit wrak zit ongeveer ter hoogte van paal 7 in de Noordzee. De laatste dagen komt er weer meer (spannend) nieuws los over de pogingen, het goud te bergen. Maar.hééft men het juiste wrak wel te pakken? Niet lang geleden zat het nog meters onder een dikke laag klei, thans zou het boven de zeebodem uitsteken, zodat ze de toren nu niet meer kunnen gebruiken. Wij hebben echter ook al eens gelezen, dat de rijks waterstaat geen toestemming zou verle nen om de toren naar de plaats van het wrak te sturen, want als die toren daar zou omslaan, heb je 'm nog lang niet weg en zou-ie een gevaarlijk obstakel vormen voor de scheepvaart. In ieder geval houdt de leider van de onderne ming, de heer Visser uit Wijde Wormer, de aandeelhouders al jarenlang aan het lijntje en.... sommige waarschijnlijk zelfs met hoop vervuld. Hier volgt een bericht, dat wij aan een der dagbladen ontlenen: De werktoren van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt", waarmede de heer P. Visser uit Wijde Wormer wil trachten voor 72 miljoen gulden aan goud te bergen uit het wrak van het gelijknamige Duitse kolenschip, dat in 1917 ter hoogte van paal 9 ver ging, zal worden verkocht. Gebleken is volgens de heer Visser, dat het niet mo gelijk zal zijn de toren (die 240.000 gulden gekost heeft en waaraan voor tiendui zenden gulden is gerepareerd) te gebrui ken. De bergingspoging zal nu volgens het verenigingsbestuur worden onderno men door duikers. De heer Visser is tot deze conclusie gekomen tijdens verkenningstochten, die duikers in zijn opdracht in de buurt van het wrak hebben gemaakt. De duikers hebben hem de afgelopen dagen bericht, dat 't wrak van de „Renate Leonhardt" gedeeltelijk boven de zeebodem uit steekt, zodat de werktoren, die alleen op een vlakke zeebodem kan rusten: onbruikbaar is. Volgens de heer Visser lag het wrak enkele jaren geleden, toen de werktoren werd geconstateerd nog onder de zee bodem. Deskundigen betwijfelen dit ech ter ten zeerste, aangezien vissers reeds jarenlang grote last van het wrak onder vinden. Hun netten blijven vaak aan uit stekende delen van het gezonken Duitse schip hangen. Wat de waarde van de werktoren op het ogenblik is, kon de heer Visser niet zeggen. „In ieder geval natuurlijk veel minder dan de bouwkosten", vertelde hij „Ik heb dit niet kunnen voorzien. Het is jammer van al dat geld, maar de situatie is voor ons gunstiger geworden. Er steekt een deur van het schip boven de zeebodem uit, die we gaan openen. Dan kan een duiker het wrak zo binnengaan en het goud er uit halen. Is het weer gunstig, dan slaagt de onderneming over een paar weken. Anders moeten we wachten tot 1958". GESLAAGD Mevr. W. Schellinger-Zegel, Nieuwe- weg, Oudeschild, deed te Rotterdam met gunstig gevolg examen voor het vak diploma Woningtextiel. De heer J. Zegel, Oudeschild, behaalde het vakdiploma voor courante manufac turen, damesstoffen, bedden en dekens en werkmanskleding. POPPENKASTVOORSTELLING EN LAMPIONOPTOCHT De student Frans van Leeuwen, Am sterdam, zal ook dit seizoen weer pop penkastvoorstellingen geven: woensdag- iddag in „De Oranjeboom" en waar schijnlijk vrijdag te De Koog op het sportterrein aldaar. Indien mogelijk zal te De Koog vrijdagavond een lampion optocht worden gehouden OP HET VERKEERDE PAD Een 16-jarig meisje uit Rotterdam is door de politie aangehouden wegens diefstal van geld en goederen uil diverse# kampeertenten te De Koog. O.a. eigende zij zich een portemonnaie met 50, toe. Het meisje, dat een volledige beken tenis aflegde, verklaarde. „Ik had ge brek aan geld. Dinsdag heeft zij de diefstallen gepleegd en zaterdag werd zij door de politie aangehouden. ■J* Wie in het seizoen langs de duinrand loopt, ziet daar overal kledingstukken liggen van zwemmers, die erop vertrou wen, dat zij hun spullen daar veilig kun nen achter laten. Dit vertrouwen wordt nog vergroot dank zij het feit, dat de bereden politie patrouilleert. Toch dient men zijn goederen goed in het oog te houden en in ieder geval niét in de dui nen te deponeren. CIJFERS STONDEN VERKEERD De aandachtige lezers zullen zaterdag wel gezegd hebben „Nou, nou, die ge broeders Timmer weten ook van wanten, met 98.250,zitten ze ruim 13.000, hoger dan de laagste inschrijver. Naar ons achteraf blijkt heeft het zetduiveltje ons parten gespeeld: de gebroeders Tim mer schreven naar betreffende ruilver kavelingsboerderij in voor 89.250, Een heel verschil dus!! ZE RACEN MAAR RAAK Wat wordt er telkens weer door Den Burg geraced. Een jeugdige wielrenner vloog van de week met zo'n gang langs een kind, dat dit zijn ijsco verspeelde. De haastige „sportman" reed ijskoud door. Zondagavond maakten groepjes jongelui ook weer een heidens lawaai in Den Burg. Iedereen - ook de zieken en bejaarden - moeten blijkbaar weten, dat ze er zijn. Heus, wij gelóven 't best. JACHT IN STORM ONKLAAR GERAAKT In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Noordzee in de buurt van de beroete boei ET 3, het twaalf meter lange zeiljacht de Asco uit Kopenhagen onklaar geraakt. De bemanning: drie Amerikanen, drie Canadezen en een Deen, die per auto een trip door Europa maakten, hadden in Kopenhagen hun auto verkocht en daarvoor het zeiljacht de Asco gekocht, waarmee zij hun trip wilden voortzetten Zij waren op weg naar Dover, toen zij door een bui met een windkracht van zeven tot acht overvallen werden. De twee stagen werden vernield, waar na de 17 meter lange mast brak, die in zijn val nog de steng vernielde. Het jacht was toen aan de golven overgele verd, daar de motor defect bleek te zijn. Men schoot enige lichtkogels af, waar op het 10 000 ton metende vrachtschip Flist afkwam, die de Asco naar het licht schip Texel sleepte. Daar werd het over genomen door de Prins Hendrik, die het ongeveer kwart voor vier de haven van Den Helder binnensleepte. De beman ning heeft geen ongelukken opgelopen. S.V. Texel BKC-Texel 21. Met vier oudere spe lers en de rest junioren, heeft Texel te gen BKC met 2—1 verloren voor de KNVB-beker. Het winnende doelpunt van BKC werd kort voor het einde uit een penalty gescoord. Het was een pret tige wedstrijd, waarin Texel beter voet bal speelde, maar BKC tenslotte toch nog won door meer routine en doorzettings vermogen. Het doelpunt van Texel werd gemaakt door Max. Nu Zilvermeeuwen won voor de beker en Texel verloor, hebben we voor a.s. zondag geen tegen stander; we zullen evenwel proberen als nog een wedstrijd te spelen. Woensdag (heden), half zeven, Texel jun.-St. Oerenrode jun. Donderdag (morgen), half zeven, Texel comb.-St. Oedenrode-comb. Voetbaltoto. A.s. zondag begint de toto weer te draaien. Formulieren inleveren vrijdags avonds vóór 10 uur bij Nic. de Graaf, waar ook de formulieren voor de vol gende week zijn te krijgen. ft» - - - Zoals gemeld heeft H.M. de Koningin de heer H. C. Remmers de ere-penning voor verdiensten jegens openbare verzamelingen toegekend. Hierboven ziet burgemeester C. de Koning, rechts, het stoffelijk huldeblijk aan de heer Rem mers uitreiken. De heer Remmers heeft o.a. belangrijk werk gedaan als voorzit ter van het Texels Museum. KLAVERJAS-NIEUWS Uitslag van 16 augustus: 1. Joh. Barhorst en G. Caspers 6989 pnt. 2. D. v. Dam en J. v. Oosterem 6592 pnt. 3 Jac. van Heerwaarden en C. Merkx 6565 pnt. 4. Boendermaker en Jac. Gieles 6472 pnt. 5. T. vd.. Wulp en H. Arnout 6378 pnt. De laatste drive wordt op 23 augustus gehouden in het Dorpshuis, aanvang half negen. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 22 augustus Den Burg, Oranjeboom". Toneelvoorstel ling „Het Masker" met „Narcose" Vrijdag 23 augustus Den Burg, „Oranjeboom", vertoning „Texelfilm". Zaterdag 24 augustus Oost, wielerronde van Oost. Den Burg, paardensportfeest georgani seerd door de paardensportvereniging. STRANDFEEST DE COCKSDORP Donderdagmiddag verschenen er aan de Noordbatterij heel wat jongeren voor het strandfeest. Het was er wel behoor lijk fris, maar met lange broek en ijstrui was het toch te doen. Ondanks de koude wind en de regenbuien, genoot de jeugd volop. Wij zagen de meest uiteenlopende spelletjes, zoals strandfiguren, hinder nislopen, fietsen op driewielers enz. Het was voor de jury geen gemakkelijke op gave om te beslissen wie de prijzen ver diende. Strandfiguren, enkelingen tot 9 jaar: 1. Hans Kruck; 2. Beppie Berendsen; 3. Loes Wouda. Boven 10 jaar: 1. Jan Hoedjes; 2. Rudi Mathijsen; 3 Nelleke Nota. Groepen: 1. Groep Rietje den Braven; 2. groep Marianne Zuidema; 3. groep Yvonne Nuberg; 4. groep Zusjes Keijzer; 5. groep Frits Kraai. Blokjesrapen: meisjes 5, 6 en 7 jaar: 1. Rietje Visser; 2. Trienie Plas; 3. Leny van 't Noordende; Jongens 5, 6 en 7 jaar: 1. Hendrik Jan Engel; 2. Louis Braconiel; 3. Renaut de Lange. Hindernislopen: meisjes 8 en 9 jaar: 1. Nina de Graaf; 2. Rita Sijtsma; 3. Mar jan Wierda. Jongens 8 en 9 jaar: 1. Wiep Boon; 2. Piet de Bloois; 3 Rob bie van Veen. Zaklopen, meisjes 10 en 11 jaar: 1. Rietje Buys; 2. Erna Keijzer; 3. Grietje v.d. Star. Tonnen rollen, jongens 10 en 11 jaar: 1 Wendel de Lange; 2. Frits Kraai; 3. Jacobs. Tonnen rollen, meisjes 12 en 13 jaar: 1. Tineke van Heerwaarden; 2. Yvonne Nuberg; 3. Bea de Ridder. Fietsenrace: 1. Cor Zuidam; 2. Jaap van Vooren en 3 Egberts. Wij hebben deze middag volop kunnen genieten van hetgeen de jeugd presteer de. Jammer dat het keurige schema van de organiserende V.V.V. onderbroken moest worden wegens het grillige weer, zodat de dames boven de 14 jaar geen beurt meer kregen, maar tegen regen en wind valt niet te vechten. Dus keerde om een uur of half zes iedereen maar huiswaarts. De kinderen met de bloemen op de buik, vanwege de ijsjes, die de V.V.V. had laten uitdelen. JEUGDSPORTKAMP K.N.V.B. TE HOEK VAN HOLLAND Aan het kamp, gedurende de week van 5 t.m 10 augustus, werd door S.V. Texel met 16 adspiranten deelgenomen. Zeer zeker hebben allen een mooie week ge had. De omgeving van Hoek van Holland viel ons 100% mee en vooral de Nieuwe Waterweg met de voortdurend in- en uitvarende zeeschepen had veel belang stelling. Aan het voetbaltoernooi werd door ons met een B-elftal deelgenomen. Wij eindigden in onze groep op de tweede plaats, achter Vitesse, waarvan met 20 verloren werd. Van Be Quick, Zutphen en Dubbeldam werd beide gewonnen. Vitesse werd tenslotte ook winnaar van de B-klasse; ook in de A- en C-klasse zegevierde een Vitesse-elftal. Woensdagmiddag werd er een bezoek gebracht aan het prachtige Natuurreser vaat „De Beer" op het eiland Rozenburg. Wij hebben alle lof voor de kampstaf, •die onder leiding van de kampchef, de heer Dooleman weinig drukte maakte, maar de zaak toch prima in handen had en alles liep dan ook op rolletjes. „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" De jubileumtentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard", welke op dinsdag 10 en woensdag .11 september te 's-Herto- genbosch wordt gehouden, zal een feeste lijk karakter dragen. Uiteraard zal dit tot uitdrukking komen op de eigenlijke tentoonstelling van dinsdag en woens dagvoormiddag. In de namiddag van woensdag 11 sep tember zullen o.a. enkele honderden ver tegenwoordigers van de plattelandsjeugd in Nederland een massale demonstratie geven. Voor deze gelegenheid is een sa menwerking van de plattelandsjongeren organisaties van alle gezindten tot stand gekomen. De middag zal worden besloten met een taptoe door de Koninklijke Militaire Kapel in ceremoniëel tenue onder leiding van kapelmeester Majpor Rocus van Yperen. SVC-nieuwa De afgelopen zondag hebben op ons terrein de jaarlijkse bekerwedstrijden plaatsgevonden. De eerste wedstrijd werd gespeeld tussen De Koog en Oosterend. Na een aardig partijtje voetbal was de eindstand 22. Hierna werden penalties genomen om de beslissing te krijgen: 41 voor Oosterend. De tweede wedstrijd werd gespeeld tussen SVC en ZDH. Deze partijen wo gen aardig tegen elkaar op. Uit een mis verstand tussen de ZDH-back en -keeper wist Arend ons de leiding te geven en daarmee kwam het einde. Als derde wedstrijd kwam Tex. Boys uit tegen Oosterend. Dit was ook een aardige wedstrijd, waarin de Boys beter speelden en met 20 wonnen. In de verliezersronde kwamen De Koog en ZDH tegen elkaar uit. Hier werd De Koog met 40 winnaar. In de finale kwamen tenslotte SVC en Tex. Boys tegen elkaar uit, die na een aardige wedstrijd door de Tex. Boys met 20 werd gewonnen en daardoor de be ker voor de tweede maal mee naar huis mochten nemen. Jammer, dat deze laat ste wedstrijd nog een nat slot had. Al met al toch nog een geslaagde sportmid dag. Met dank van de heren scheidsrechters Post, de Vries en Bakker voor de goede en sportieve leiding. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1