Kamperen of kramperen Wij gaan weer turnen - Hg !Slfei Onder de Pomp BAZAR TEN BATE VAN JEUGDHUIS DE KOOG De donderdag en vrijdag jl. gehouden bazar is in alle opzichten geslaagd te noemen. Er werden meer dan 1000 loten verkocht, hetgeen met het oog op de prijzen niet te verwonderen valt. De prijzen waren een sprei, een kussen en een wandkleed. Er is veel voortreffelijke thee geschonken en koek verkocht; en dan natuurlijk de vele fraaie zelf ver vaardigde artikelen, textielwaren voor namelijk: handwerk, babykleertjes enz. Om ook een weinig tegemoet te komen aan diegenen onder het publiek, die het „spel" boven de „handel" verkiezen, wa ren er ook een sjoelbak plus rad-van- avontuur aanwezig. Al met al een gezellige bazar en een welkome ruggesteun voor het N.H. Jeugdhuis. RINGSTEKEN TE DE KOOG Blijkens de advertentie in dit blad zal op zondag 25 augustus te De Koog ring steken met paard en kar worden geor ganiseerd door de Koger Oranjevereni ging. Ook badgasten kunnen hun geluk beproeven, want evenals vorig jaar, toen er zeer vele liefhebbers kwamen opda gen, zal de tweede rit speciaal voor de toeristen worden gehouden. Ook nu wor den er weer aanlokkelijke prijzen uitge loofd. STRANDFEEST DE KOOG Hier volgen de uitslagen van de wed strijden, gehouden ter gelegenheid van het Strandfeest te De Koog. Vlaggetjes steken: 1. Ineke Sieleman; 2. Marja Eelman; 3. Anneliesje Rommel. Achteruit hardlopen, meisjes: 1. Annette Boon; 2 Anneke Wouters; 3. Tineke Harmsen. Idem, jongens: 1. Piet Hille; 2. Berudtweckt Wolff, 3. Chris van Dongen; 4. Hans Rommel. Texel-loop: 1. Peter Hoogendam; 2. Rob van Dongen; 3. Barend Glazenburg; 4. Berry Hay. Schoenknooprace: 1. Joanneke Scham- hardt; 2. Beddy Landwehr; 3. Campagia v. Calcar. Langzaam fietsen: 1. Dick Burger; 2. Antoon Koster; 3. Wim Prins. Blaasvechten: 1. Rob de Jong; 2. Willy Faber; 3. Eric de Boer; 4. Bram v.d. Kraats. Steltlopen: 1. Tilly Wouters; 2. Ria v. Santen, 3. Ans Robbers; 4. Catacia Ve- nema. Hardlopen, jongens: 1. Tom Roeterdink Idem, meisjes: 1. Jansje van Taten- hove; 2. Irene Eelman; 3. Janneke van Buuren; 4. Reina Zondervan. Strandfiguren: Leeftijd 4, 5 en 6 jaar: 1. Gijs de Leeuw, auto; 2. Adrienne Tholen, zeester; 3. Cornelia v.d. Heiden, Wapen Gr. H. Luxemburg. 7 en 8 jaar: 1. Irene van Gestel, bruidje; 2. Inge Kuper, vrouwtje; 3. Wim Postema, zee hond. 9 en 10 jaar: 1. .Freddy Giemel, krokodil; 2. Petra Glazenburg, vis; 3. Cor Kuip en Kees van Heerwaarden, boerderij. 11 en 12 jaar: 1. Ivonne Graaff, paard; 2. Nit Postema, zeehond; 3. Victor Quint, vuurtoren. 13 en 14 jaar: 1. T. Roederdink, hinde; 2. Hans Afman, hond; 3. Sybille Ossuck, hond; 4. Irene Eelman, danseres. Groepen: 1. Ruiter te paard, Hilkema Carre; 2. Neptunus, Alex Agnatius. FILMNIEUWS: „JE KOMT ER WEL UIT" Uit het verhaal hebben wij al begre pen, dat de inhoud niet belangrijk is: het gaat zuiver en alleen om de grollen van de komiek Norman Wisdom, die hierin op nog hoger toeren draait dan in „Wa renhuis op stelten". Hij start als glazen wasser op een landgoed, dat zeer streng wordt bewaakt, omdat ze bang zijn, dat de jeugdige Sir Reginald geroofd wordt. Dit gebeurt ondanks alles toch en Roman wordt er van verdacht de bende te heb ben aangevoerd.. Hij raakt zodoende ach ter slot en grendels, maar hij maakt er een doodgewoon Scheveningertje van en smeert 'm. Hij speelt het ook weer klaar ieders achting en vertrouwen te ver werven. DOKTER WORDEN IS NIET MOEILIJK Deze film geeft een „raak" beeld van Simon Sparrow's opleiding tot arts. De student beleeft allerlei malle gevallen, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan het optreden van de verre van leergieri ge studenten Tony, Taffy en Richard. Zij nemen Simon onder hun hoede en ma ken hem op hun manier wegwijs. Hij be landt ook op het terrein van de liefde: eerst koppelen ze hem aan een zichzelf erg belangrijk vindende verpleegster, dan een chique jongedame en tenslotte aan een charmante verpleegster. Die de ware blijkt te zijn. Ondanks de vele avonturen, waarin zijn vrienden hem doen storten, weet hij glansrijk zijn bul te halen. „DE DRIE MUSKETIERS" Een gloednieuwe verfilming van een wereldberoemde avonturen-roman: die van Dumas. Deze roman wordt verteld met een zwier en een gevoel voor humor, die gepaard aan de zeldzame actie die deze film tot een der verrukkelijkste uit de historie der cinematografie maken. De bezoekers kunnen dus genieten van ro mance, schoonheid, avontuur en intrige Nederlands nieuws O.a.: Kamp voor vliegtuigmodelbou wers op de Veluwe; Spectaculaire dwars- tewaterlating in Terneuzen; 2e Wieler ronde voor Westbrabantse jeugd; „Skütsjesilen" bij Grouw; Nationale zwemkampioenschappen te Rhenen, Ada den Haan vestigt nieuw wereldrecord op 200 meter schoolslag; H.K.H. Prinses Irene 18 jaar; De acht van Chaam. Wereldnieuws O.a.: Stortregens en aardschokken rampen in Japan en Mexico; De Wereld Jamboree; Egypte 5 jaar Republiek; Het feest van de jeugd in Moskou. VERGADEREN De tijd van vergaderen staat weer voor de deur. Op het ogenblik zijn er al heel wat avonden in de beschikbare za len op de dorpen besproken. Een vastelander verzekerde ons, dat het verenigingsleven nergens zo bloeit als ten platte- lande". Dat geven wij hem toe, maar het vergaderen zélf zit die zelfde plattelander dan toch niet zo hecht in het bloed, want het komt nogal eens voor, dat de voorzitter moet constateren, dat er buiten het bestuur om „weer bar weinig gewone leden van hun belangstelhng doen blijken". Helaas kunnen wij Uw vergaderingen niet tot goedbezette bijeenkomsten ma ken. Men komt of men komt niet en van sommige verenigin gen valt tevoren niet te zeggen hoeveel belangstellenden er zullen komen. Dit laatste houdt natuurlijk wel enigermate ver band met hetgeen de agenda vermeldt. Voorts zijn er verga deringen die altijd trekken. Neem b.v. die van T.E.S.O. Aansporing tot het bezoeken ervan is heus overbodig! De tijd van vergaderingen is v/eer aangebroken. Wij ken nen allerlei soorten verenigin gen en het is ontegenzeglijk een feit, dat aan sommige be sturen wel een en ander over de vergadertechniek mocht wor den bijgebracht en zij zullen profijt kunnen trekken van de zeven tips, die wij gaan bren gen onder de titel „Als wij ver gaderen". Hier volgt het eerste artikeltje. Niets is zo romantisch als het zachte tikken van de regen op een tentdak. Dat is wéér, maar let U er vooral op dat we zeiden: zachte tikken! Want wat er de laatste dagen aan de gang is, mag echt niet leuk meer heten, aldus „Het Vrije Volk". Daar staan ze in duinen, hei of op andere „fijne plekjes" - de vakantiegan gers uit eigen land en de velen, die van over tal van grenzen kwamen. De tent lijnen strak gespannen, het linnen zwaar, de slaapzakken klam. De optimisten hebben hun vuile bord jes buiten gezet en laten de regen dan in elk geval goed zijn voor de afwas. De stugge doorzetters leggen eindeloos vele kaartjes, eten eindeloos vele boter hammen en doen tussen de bedrijven door eindeloos vele plasjes (want de waarheid gebiedt te zeggen, dat men niet straffeloos een hele dag naar gorgelend water kan luisteren). De hevig culturelen hebben er waar achtig aan gedacht een boek of drie mee te nemen, die nu van pas komen. Wie in de buurt van een stad zijn te rechtgekomen, zie je eenvoudig niet meer op het kampeerterrein; die zitten de hele lieve dag in musea, bioscopen, restaurants en andere percelen met een dak erop. Zo brengt kamperend Nederland deze dagen door. Met plassen water voor de deur (als je het in huis krijgt ben je geen goed kampeerder of deugt je mate riaal niet) en eigenlijk over het geheel genomen nog vrij opgewekt. En de natuur houdt oordeel over de zwakke broeders en zusters. We zijn ze nipt tegengekomen om de eenvoudige re den, dat ze na de eerste dag reeds hun hele hebben en houden in de plunjezak- ken hebben gepropt en weer naar huis zijn gegaan. Of naar familie. Of naar 'n hotel, als het er aan zat. Het zachte tikken op een tentdak Voelt U al nattigheid? ALS WIJ VERGADEREN Vodje papier? Een staatsman heeft eens een verdrag gekenschetst als een vodje papier. Maar vele verenigingsbesturen handelen niet anders wanneer het gaat om statuten en reglementen. Wanneer daarop al eens een beroep wordt gedaan, dan kan het voorkomen (en het is voorgekomen) dat in heel het archief géén exemplaar meer te vinden is. Vooral wanneer dat archief geduren de de oorlog heeft moeten „onderduiken" is die kans groot. Het is met deze papieren basis van het verenigingsleven precies als met een contract: men heeft het pas nodig wan neer het mis gaat. Het verenigingsleven heeft al heel wat zonden geboekt staan, die niet waren ge schied wanneer men zich had vastgehou den aan statuten en reglementen. On regelmatige stemmingen, onrechtmatige bestuursdaden, niet rechtsgeldige beslui ten enzovoort. Er wordt veel gezegd en gedaan in het vuur van de strijd. Zoveel hoofden zoveel zinnen, zo is het ook in een ver eniging. Dan komt men licht tot daden, die reglementair niet door de beugel kunnen. Statuten en reglementen dammen zul ke overstromingen wel in. Ze bepalen de wijze van stemmen. Ze geven richtlijnen aan voor vergaderingen waar zeer belangrijke besluiten (b.v. sta tutenwijziging, ontbinding) moeten wor den genomen. Ze leggen de bevoegdhe den van het bestuur vast, maar ook die van de leden. Ze zijn het schild van de minderheid tegen willekeur van de meerderheid. Ons verenigingsleven is geschoeid op democratische leest. Statuten en reglementen vormen te zamen de grondwet van die democrati sche organisatie: de vereniging. Het éérste wat men gaat doen wan neer men een club of vereniging sticht, is zorgen voor statuten en reglement. En die moeten geheid in mekaar zitten. Dat moet men een deskundige laten opknap pen, die meer met dat bijltje heeft ge hakt Wanneer leken dit doen, krijgt men straks allerlei bepalingen die onduide lijk of voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn, en inplaats van geschillen te voorkomen, veroorzaken ze die. En tijdens iedere vergadering dient de secretaris ze bij de hand te hebben, om zijn voorzitter van advies te kunnen die nen en de leden te kunnen inlichten. Geen „vodje papier" dus, maar het anker, dat de vereniging, óók wanneer de golven eens hoog opzwiepen, voor stranden en vergaan behoeden kan. (Nadruk verboden) Scriba VEILIG VERKEER Vraag: Wat is ten opzichte van motorrijtuigen met aanhangwagens verboden ten aan zien van het aantal aanhangwagens? Antwoord: Ten aanzien van aanhangwagens door motorrijtuigen voortbewogen is het vol gende verboden: 1 door een motorrijtuig mag niet meer dan één aanhangwagen worden voort bewogen; 2. Indien het motorrijtuig bestaat uit een trekker met oplegger mag geen aan hangwagen worden voortbewogen door deze combinatie; 3. Indien het motorrijtuig tweewielig is (solomotor) al of niet voorzien van zij spanwagen, mag geen aanhangwagen of oplegger worden voortbewogen. 4. Door een motorrijtuig mag niet meer dan één niet rijklaar zijnd motorijtuig worden voortbewogen. (Het is dus toe gestaan met een motorrijtuig een defect motorrijtuig op te trekken, doch meer dan een defect motorrijtuig mag niet tegelijkertijd worden opgetrokken). CONCERTGEBOUW IN ALKMAAR Wij ontvingen een biljet naar aanlei ding van het optreden van het Concert gebouworkest in de NACO-hall te Alk maar op zaterdag 31 augustus, aanvang kwart voor acht. Deze uitvoering staat onder leiding van Eduard van Beinum. Kaarten kunnen besteld worden bij de Alkmaarse Oratorium Vereniging, Gerard Doustraat 5, Alkmaar, giro 311286 0,35 extra toevoegen). BAZAR HERVORMD JEUGDHUIS DE KOOG De gehouden bazar t.b.v het Herv. Jeugdhuis te De Koog heeft bruto opge bracht 1027^. Er was 'n druk bezoek. De eerste prijs viel op lot 972 (sprei); 2e prijs no. 898 (kussen), deze prijs is nog niet afgehaald. Een tafelkleed no. 322. De zusterkring, die deze bazar organi seerde, kan zeker weer tevreden zijn met het succes. Lunchen buiten de tent, is er iets gezelligers denkbaar? Maar in augustus joeg de regen je maar al te vaak de tent in. PUZZELTOCHT VOOR GASTEN De door de Motor-, Auto- en Bromfiets club „Texel" uitgeschreven Puzzelrit voor Gasten is zondag goed verlopen. De start vond plaats aan de Brink te De Koog. 39 rijders namen er aan deel, waarvan het merendeel auto's. Om half drie ging de eerste weg en om ruim 3 uur de laatste. De finish, welke volgens de biljetten ergens op Texel was, was ditmaal op de parkeerplaats Hoornderslag, waar in het Café-Restaurant van de heer Coevert de uitslag bekend zou worden gemaakt. Onder de deelnemers waren 6 buiten landers. Men was verrukt over de rit en nu kwam men op plaatsen, die men ge woonlijk niet bereikt. Men was dan ook van mening, dat dit navolging moet hebben. Degene, die de finish bereikte, ontving een aardige herinnering aan de tocht, nl. een lintje in de kleuren groen zwart, met daarop gedrukt „Puzzelrit seizoen 1957". Dit werd zeer op prijs gesteld. Nadat de kaarten waren uitgereikt, werd het woord gevoerd door de heer Quint, de directeur van de V.V.V. De prijzen werden uitgereikt door de voor zitter van de M.A.B.-culb „Texel", de heer C. P. Moojen. Autoklasse: No. 1 de heer Koetsier met 7 strafpnt. no. 2 de heer Vis met 8 strafpnt. en no. 3 mevr. Gazenbeek met 9 strafpnt. De heer Quint had ook slechts 8 straf- punten, maar hij reed mee zonder mede dinging. Er was één motorrijder, nl. de heer v.d. Bal, zodat die de eerste prijs kreeg. De 2 bromfietsers, de heer en mevr. Zijlmans, zijn niet aan de finish ver schenen. Hebben genoemde heer en me vrouw pech gehad? Wilt U zich met ons in verbinding stellen. Geeft uw adres even op bij de V.V.V. De prijzen bestond uit vaantjes. GEEN DAMES IN HET VERKEER Twee meisjes, samen op een fiets, re den in de Weverstraat een dame uit Rot terdam aan. De Rotterdamse, die wan delde, moest zich wegens een verwon ding aan de hand onder dokters behan- deling stellen. Met emmers water ken je nog puur doen. Hoe zo? Nou er stonge op de Stieneplaas vijf ronkende bromfietsen en doe die man, die dót lawaai z'n keel uuthing, er een emmertje water teugenan gooide, was 't lawaai metien over. Geen gek middeltje, hee was er om so te sège, wél agter. aan de lopende band Dames, heren, jongens en meisjes wor den blijkens de advertentie in dit num mer door onze „Gymnastiekvereniging Texel" opgewekt zich te laten inschrij ven als lid. Nu is de tijd daar inderdaad rijp voor, want de „r" komt al heel gauw in de maand terug en ook gedurende de wintertijd (want wat wij a£hter ons hebben liggen was de zomer, weet U moet ons lichaam fit worden gehouden. Dan blijf je zelf (geestelijk) ook jong. Ge ziet dat aan degenen, die hun leven lang zwaaid hebben en nog zeer kras zijn. bij wijze van sprken aan de ringen ge- Maar dan moeten wij ook jong starten en daartoe heeft onze gymnastiekvereni ging destijds zelfs een afdeling kleuter- gymnastiek ingesteld. De kleuters heb ben zaterdagmiddags hun training en het is werkelijk een lust te zien hoe zij zich weren. Wie de aanvallige leeftijd van vier jaar heeft bereikt kan al meedoen. Laaf ze van de partij zijn, ouders! En zo kunnen wij ons leven lang onze spieren op brug, rek, ring, ladder, paard en wat dies meer zij oefenen, U weet ook, dat er speciale afdelingen voor onze sportieve dames bestaan? Voor groepen van boven de 15 jaar tot 25 jaar, van 25 tot 35 jaar en van 35 jaar en ouder. Bovendien besteedt de gymnastiekver eniging de laatste jaren ook aandacht aan een „nevenbedrijfje": de volleybal- sport, waarvoor op Texel ook een groeiende belangstelling aan de dag ge legd wordt. In de advertentie kunt U alle bijzonderheden opsporen. DE VISSERS VAN SICILIË Toeristen, die een bezoek aan het Ita liaanse eiland Sicilië hebben gebracht, is het opgevallen, dat de arme vissers op één bepaald punt met hun tijd zijn mee gegaan Ze blijken namelijk praktisch allemaal vistuig te gebruiken van „per- Ion" en plastik. In plaats van netten, ge bruiken ze uitsluitend lange lijnen (ge middeld van 400 meter), waaraan op ge lijke afstanden haakjes zijn bevestigd van handgesmeed ijzer, die elk ongeveer 6 centimeter lang zijn. Hieraan wordt dan aas bevestigd voor de jacht op tonijnen, waarin ze al eeuwen lang gespecialiseerd zijn. Ze zeggen, dat het nieuwe materiaal veel beter hanteerbaar is, ongevoelig is voor vocht en vuil en nauwelijks merk baar slijt. Ook blijft het steeds even elastisch. INGEZONDEN Westermient K 97, 16 aug. 1957. Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw artikel over het voormalige fort „De Schans" lezen we in de „Gids voor Texel" gedrukt in 1898 bij de Texelsche Snelpersdrukkerij nog het volgende: „De Schans". Willen we wandelen of fietsen? Voor beide is de weg uitstekend. Wij nemen eerst een kijkje in en om het fort, de Oudeschans. Het fort is in 1572 aangelegd en werd in 1812 op last van keizer Napoleon I in beteren staat gebracht. Het fort heeft, zoals U ziet, eenen ongelijkzijdigen, vijf- hoekigen vorm, en wordt omringd door eene gracht; aan beide zijden ziet ge 'n hoog terrein, een ravelijn met gracht. Het fort heeft twee toegangen. De stee- nen kazerne is ruim 16 jaren geleden door een windhoos vernield; zij was in gericht voor 100 manschappen, met een paviljoen voor officieren. Dit paviljoen werd door den windhoos, wiens gebulder geleek op het rollen van den donder, ge spaard, maar is later gesloopt. Hier is het bomvrij kruitmagazijn, waarin 3000 kilo buskruit kan geborgen worden. Daar ten westen van het fort ziet ge de Redoute en ten oosten eene lunette; zij werden aangelegd in 1811 en 1812. Ge bouwen bevatten ze niet. Ze vormden een kamp om eene landing te beletten, nl. in den tijd toen ze aangelegd werden. Westwaarts op den Hoornschen Zeedijk, aan het Horntje, was vroeger met het zelfde doel eene batterij geplaatst. De oppasser van het fort woont aan het Oudeschild". Tot zover over de Schans. Het is jam mer, dat de2e gids niet in „herdruk" zal kunnen komen, want iedere bladzijde, iedere foto, ja zelfs iedere advertentie is een stukje van onze eigen jeugd, een stukje van het ongerepte Texel, waar W. M. Tz. (Willem Mets Tz., bekend door vele Texelse vertellingen) van dicht: NAAR TEXEL Op, naar Texel heengetogen! Met zijn schoon en eenig strand. Waar de golfjes, zacht bewogen, Lieflijk murm'len langs den kant. Op, naar Texel, om te rusten, Van des levens zorg en strijd; Op! gedoold langs Texels kusten, Daar getoefd bij zomertijd! Op, naar Texel! waar vol blijheid, Hoog de leeuw'rik kwinkeleert; Waar de meeuw, prat op haar vrijheid. Langs de blonde duinen scheert. Op, naar Texel! waar de dreven, Zijn getooid met Gelre's schoon, Waar de zefirs stoeiend zweven. Daar wordt kalmte en rust gehoon. Op, naar Texel heengetrokken! Drinkt er diep de zeelucht in; 't Koeltje streelt er zacht de lokken; Alles streelt er ziel en zin. Op naar Texels fraaiste dreven! Daar gedoold door bosch en land. Of gezondheid, kracht en leven, Weer geput aan 't vriendlijk strand. W. M. Tz. Het strand wordt in de „Gids" als volgt bezongen: „Zie dit strand! Kent ge een breeder, vlakker, zindelijker? Ge vindt het ner gens beter. Het strand van Scheveningen is er niets bij. En wie werkelijk verster king van krachten, herstel van gezond heid zoekt, die vindt geen beter en aan bevelenswaardiger oord. De Texelsche hotels kunnen er zijn, dat verzeker ik U. (Logies met ontbijt 1,20, diners vanaf 1,in Hotel „Oranjeboom" van Jantje van Pieter Dalmeijer). Komen er bad gasten, dan komt er ook een tram: daar aan is geen twijfel. Weet U wat mij verbaast? Wat bedoelt gij? Dat men het oog nog niet heeft ge vestigd op Texel om er eene vacantie- kolonie te plaatsen. Vacantie-kolonies zijn thans in alle werelddeelen geves tigd; zij zijn een eisch van onzen tijd. De zorg voor het misdeelde zwakke stadskind, dat, in de achterbuurten wo nende, gebrek aan licht en frissche lucht heeft, is een edel werk. Bovendien, wat zouden jongens uit den goeden stand hier een uitstekende gelegenheid hebben in den vakantietij d onder flink opzicht te genieten, lichaam en geest te ver- frisschen. Wie over zoo'n vacantie-kolonie of de gelegenheid om kinderen van gegoede ouders hier eene aangename vacantie te bezorgen, wil correspondeeren, wende zich tot het commissielid der Vereeni- ging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, den heer J. K. G. Muller, hoofd der School te Oudeschild. Texel te ver van de centrums? Uit Amsterdam bereikt men Texel binnen den tijd van 3Vt uur. De vigilante in Den Helder kost 0,25 en een retour op de „Ada van Holland", die op haar raderen zo vast op zee ligt als een muur op het land staat, kost 80 ct. en 1,25. Stapt er dus maar op en weest niet be zorgd. Het kalme, rustige gelaat van kapitein Mets bant alle vrees Zo schreef men in juli 1898. Met vriendelijke groeten, D. Kikkert.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2