roen in het harL, De Ronde van Texel Geslaagde Texelse Fokveedag *IlMï LwUi WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7178 COURANT Uitgr-e N.V. h Langeveld de Rooij Boeknandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en raterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Hier zien wij de finish van de spannende Ronde van Texel, die zondag onder zeer grote belangstelling verreden werd. Als eerste nadert hier Jan Zuidewind de eindstreep, tweede (nr 9) Kees Boerscn, derde C. M. van Leeuwen. Sjors Jimmink werd 4de en Leo Garritsen 5. Sieb Kcijser, links, en Jan Zuidewind. door enthousiaste supporters omringd, gewonnen. (Zie ook 2de pagina.) VOLKSFEESTEN DE WAAL Op De Waal hoopt iedereen, dat het zaterdag 7 september a.s. mooi weer is. Er zal dan gezellig feest gevierd wor den. Het bestuur van de feestcommissie heeft een programma in elkaar gezet dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat De Waal in het teken van een al geheel volksfeest zal plaatsen. De dag wordt geopend met een bloe mencorso voor de schooljeugd. Om 9 uur starten de kinderen met mooi ver sierde fietsen, autopeds, karretjes e.d. Mooie individuele prijzen worden be schikbaar gesteld, maar ook prijzen voor de mooiste groepen. Doe je best meisjes en jongens, maak er wat moois van! Daarna gaat de jeugd om 10 uur naar het feestterrein, alwaar wedstrijden ge houden zullen worden, en waar de jeugd ook getracteerd wordt. Om 11.30 uur begint de veldloop, voor mannen vanaf 15 jaar. Hiervoor worden drie medailles beschikbaar ge steld. Opgeven bij de heer A. Kager. 's Middags om twee uur begint het ringsteken met versierde wagens. Voor de mooist -versierde wagen wordt nog een extra premie beschikbaar gesteld. We hopen, dat vele liefhebbers zich opgeven bij de heer A. Kager, Polder weg 5. Hedenavond sluit de inschrij ving. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.- voor diegenen die buiten De Waal wo nen. Verder start om 3.30 uur de Wieler ronde van De Waal. Eerst rijden de ju nioren (t.m. 15 jaar) en om 4 uur star ten de senioren, om hun 60 km in de kortst mogelijke tijd af te leggen. Fraaie medailles kunnen gewonnen worden. Men kan zich opgeven tot za terdagmorgen a.s. 11 uur bij de heer A. Betsema, De Waal 67, die ook gaarne opgave van extra premies tegemoet ziet! De senioren betalen f 1.inleg- geld en de junioren f 0,50. De avond wordt gevuld met wedstrij den voor de ouderen. Op het program ma staan touwtrekken en het zg. pop lopen, een wedstrijd, waarbij veel ge lachen zal kunnen worden. Daarna een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het verlichte feestterrein. De dag wordt besloten met een gezel lig samenzijn in het Dorpshuis „De Wielewaal", waar de prijzen" uitgereikt zullen worden, en waar men dan bij gezellige muziek kan dansen. Nogmaals, we hopen op mooi weer, (bij slecht weer zal het feest een week worden uitgesteld) en op een massale opkomst bij een en ander. Wij wensen een ieder heel veel ple- werden na afloop van de wedstrijd Sieb had de wedstrijd voor de junioren HET GEZAMENLIJK CONCERT Voor het gezamenlijk concert dat het Koninklijk Texels Fanfare en D.E.K. met leden van de koren Con Amore, Da meskoor, Den Burg, Mannenkoor, R.K. Kerkkoor en de Stem des Volks in Den Hoorn gaven, bestond flinke belangstel ling. In de geïmproviseerde muzieknis werd voor een goede avond gezorgd. JAARVERSLAG PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF In het jaarverslag van het Provinci aal Waterleiding Bedrijf van Noord holland wordt medegedeeld, dat het ei land Texel in 1956 105139 m3 water heeft afgenomen. (Transport reinwater 105.139, aanvoer ruw water 107.294.) Het verschil tussen deze getallen is dus de vermaarde bouillon-achtige substan tie, die de bevolking voor de aanslui ting op het waterleidingbedrijf met een gerust hart en een smakkende tong tot zich pleegde te nemen - red. Uit het verslag blijkt dat 1956 voor de ontwikkeling van het bedrijf een be langrijk jaar is geweest. Drie punten vragen daarbij de bijzondere aandacht en wel in de eerste plaats dat de Minis ter van Sociale Zaken op 26 april 1956 de waterleiding op Texel officieel in ge bruik heeft gesteld. Het laatste be langrijke gebied in Noordholland dat tot dusver niet over leidingwater kon be schikken, kreeg hiermede zijn water leiding. De aanleg van de waterleiding op Texel vergde een investering van rond f 3.000.000. Het totaal aantal aansluit- bare percelen beloopt ongeveer 2200. Per 31 december 1956 waren hiervan 1193 percelen aangesloten. (Per 1 sep tember j.l. 2000 -red.) Het exploitatietekort voor 1956 is te stellen op ongeveer f 180.000. Het Rijk verleent hierin een bijdra ge welke voor dit jaar bijna f 70.000 beloopt; het resterende exploitatietekort komt voor 50 pet voor rekening van de gemeente en voor 50 pet voor rekening van de Provincie. Opnieuw zijn de exploitatiekosten ten opzichte van het vorige jaar in sterkere mate gestegen dan de inkomsten. Totaal zijn de kosten ten opzichte van het voorgaande jaar met 13 pet gestegen terwijl de inkomsten slechts met 8 pet zijn toegenomen. Hiervan komt in beide gevallen ongeveer 3 pet voor rekening van de watervoorziening van Texel. De personeelsvereniging verkreeg een aantrekkelijk zomerhuisje op Texel door aankoop van de directiekeet die bij de uitvoering van de werken op Texel was gebruikt. RONDE VAN OOST De „Ronde van Oost" zal worden ge houden op zondag 22 september a.s. LAMPIONOPTOCHT DEN BURG Het Koninklijk Texels Fanfare heeft zaterdag ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Wilhelmina een lampionoptocht te Den Burg georgani seerd. Een groot aantal kinderen nam er aan deel. (INGEZONDEN) WAAROM OP ZONDAG? Zeer geachte redactie, Met belangstelling hebben wij in de Texelse Courant van vorige week ge lezen over de plannen die gemaakt zijn voor het houden van een tocht voor de ouden van dagen van Texel. Wij juichen ten zeerste toe dat er ie der jaar iets gedaan wordt voor de ou den van dagen En daarom vinden wij het van TESO een pracht gebaar om het vlaggeschip „De Dageraad" voor dit doel ter beschikking te stellen. Maar heeft men er hierbij wel aan gedacht wat men deed toen daarbij de zondag werd gekozen? Wij weten niet waarom dit is gedaan maar zeker is, dat door die zondag een zeker gedeelte van onze oudjes uit geloofsovertuiging niet aan de tocht kan deelnemen. Het is toch zo dat door iedereen op Texel voor dit goede doel gewerkt en gege ven wordt. Is het nu wel juist om op zondag deze tocht te organiseren, waar door een deel van deze oudjes wordt, uitgeschakeld? Hopende dat dit alsnog zal kunnen worden veranderd is de wens van enige ingezetenen van Eierland. U, redactie, dankend voor de plaat sing. Hoogachtend Enige ingezetenen van Eierland OOSTEREND'S OUDEN VAN DAGEN OP STAP De tocht voor Ouden van Dagen van Oosterend en Omgeving is vastgesteld op dinsdag 10 september a.s. Evenals vorige jaren belooft het voor de deel neemsters en deelnemers weer een ge notvol uitstapje te worden. Dezer dagen werd gesuggereerd als zou de jaarlijk se tocht per auto over het eiland komen te vervallen in verband met de boot tocht voor ouden van dagen van heel Texel, maar destijds is te Oosterend be paald, dat de tocht niet op zondag zou worden gehouden, zodat Oosterend aan de organisatie van de boottocht niet kan deelnemen. Dinsdag wordt om kwart voor één te Oosterend gestart. Met 20 personenau to's en twee autobussen en 130 deelne mers. Over Oost en dan terug naar de Laagwaalderweg naar Oudeschild, Wes tergeest, Den Hoorn, Hemmerkooi, Bos en duin, waar thee zal worden gedron ken, Den Burg, (Plan Zuid), door de Mars langs De Waal over de Polderweg naar Het Noorden, bij „Veldheim" links af Eierland in: Hoofdweg volgend tot de dijk van polder ,,De Eendracht". Daar links af naar De Cocksdorp. Postweg tot Ruigedijk, waar de nieuwe weg onder de duinen naar De Koog ge nomen wordt. Koffie drinken in het Badhotel. Middenweg, Bargen, waar in café Jan Dijt de koffietafel zal klaar staan voor ouden van dagen en chauf feurs. Wij wensen de Ouden van Dagen een mooie en een zonnige dag. WIELRIJDER ONTGLIPTE AUTO Op de hoek van de Emmalaan-Schil- derend, kreeg Ben Jas, Schilderend, de schrik van zijn leven, toen hij gegrepen werd door een personenauto, bestuurd door de heer H. K. Het voorwiel van zijn fiets ging onder een achterwiel van de auto door en kon dat lang niet heb ben. Maar Ben was er tijdig afgespron gen en bleef ongedeerd. De politie mag nu uitzoeken wie de schuldige is. De auto kwam uit de richting Oudeschild en wilde de Emmalaan op, Ben en zijn vriendje kwam uit de richting Den Burg. S.V. Texel De oefenwedstrijd tegen het bednjfs- elftal van het hoofdkantoor van de PTT in Den Haag was nu niet bepaald een succes, de tegenstanders waren veel te zwak. Zij kwamen zo ongeveer met een veteranenelftal en kwamen zowel wat techniek als snelheid betreft, veel te kort. Zonder de minste moeite werd het 11-1, waarbij Ruut het merendeel van de doelpunten voor zijn rekening nam. Wij vestigen hierbij nogmaals de aan dacht op de training, voor de voetbal lers op donderdag en voor de handbal- sters op woensdagavond, kom op tijd, want het is vroeg donker. Voor onze dames begint zondag a.s. de competitie reeds, dan komt DWOW uit Wieringer- werf met haar eerste- en juniorenelftal. Voor het samenstellen van de elftallen is het noodzakelijk dat alle speelsters woensdagavond uiterlijk om zeven uur op het terrein aanwezig zijn. GEZETEN IN HET ZADEL van hun rijzige rossen brachten de leden van de Texelse paardensportvereniging „De Waddenruiters" een ere-saluut toen het echtpaar N. van Egmond en A. van Eg- mond-de Jong donderdagmiddag het Raadhuis verliet, waar zij door de heer Pansier, ambtenaar van de Burgerlijke Stand enkele minuten tevoren in de echt waren verbonden. De heer Van Eg- mond is namelijk lid van „De Wadden- ruiters en de actieve vereniging wilde natuurlijk graag acte de présence ge ven. Toen de trouwstoet vanuit Oude schild op het Schilderend aankwam stonden de ruiters daar reeds gereed om het bruidspaar naar het Raadhuis te es corteren. Vele belangstellenden waren van deze alleraardigste attentie getui ge, ook onze fotograaf, die hét moment voor u vereeuwigde. Het was een leuke middag ook voor de ruiters, behalve dan voorhun instructeur, de heer KI. du Porto, die wegens drukke werk zaamheden de dorsmachine was op de boerderij gearriveerd zeer tot zijn spijt door afwezigheid moest schitte- SCHAPENFOKDAG OP TEXEL. Dan trekt iedere wolveehouder naar Den Burg, waar sinds mensenheugenis deze vermaarde fokdag wordt gehouden. En zo kan de tweede september van het jaar 1957 eveneens met gulden letters in de annalen van „Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland" worden geboekstaafd, want het ruime, riante marktplein van ons eiland was maandag j.l. weer uitstekend bezet. Met de bloem van de Texelse schapenbedrijven. Veertig inzenders met in totaal 240 inzendingen, een respectabel aantal, waaruit ook blijkt, dat de Texelse wol veehouder het belang van deze traditi onele schapenfokdag inziet. Het is, zoals de voorzitter van het Schapenstam boek, de heer A. Koopmans uit Barsingerhorn, het zeer juist naar voren bracht „Geen show zonder meer, maar voor de belanghebbenden een uitermate goede gelegenheid om zijn materiaal met dat van ander fokkers te vergelijken, want wij zijn nu eenmaal zo gauw geneigd om te vertrouwen dat het door ons zelf gekweekte wolvee toch wel aan de spits slaat Maar dan gaat de jury langs de rubrieken en haar oordeel is tenslotte het enige juiste en waardevol." Wel, die jury zal het wederom verre van gemakkelijk gehad hebben, vooral bij die rubrieken, waarvoor vele dieren waren afgevaardigd. In „De Lindeboom-Texel" vond om streeks tien uur de officiële opening van deze schapenfokdag plaats, in tegen woordigheid van het voltallige college van Burgemeester en Wethouders, ir Wietsma, Alkmaar, adjunct-veeteeltcon- sulent, die de heer ir De Vries verving, daar laatstgenoemde wegens ziekte ver stek moest laten gaan de voorzitter wenste ir De Vries spoedig een algeheel herstel toe voorts werden speciaal verwelkomd de vertegenwoordigers van de Texelse Voorlichtingsdienst, de die renartsen, de heren E. Noordijk en H. de Boer, de marktmeester, de heer C. P. Laan, hoofd van de Landbouwschool, de voorzitter, secretaris en directeur van de Nederlandse Wolfederatie, de heren Hogetoorn, Biesboer en ir Haverhals, de vertegenwoordigers van de Texelse Landbouworganisaties en last but not least de leden van de jury. De heer Koopmans verheugde zich over het grote aantal inzendingen, af komstig van niet minder dan veertig boerderijen. Terecht zien de veehou ders de grote betekenis van deze fokdag in, want nu is men volop in de gelegen heid om elkanders fokmateriaal te ver gelijken. Is het noodzakelijk om ieder jaar opnieuw deze fokdag te organise ren7 zo vroeg spreker en deze vraag wilde hij terstond bevestigend beant woorden, omdat men hierdoor op de hoogte blijft van hetgeen andere be drijven naar voren weten te brengen. Een vluchtige beschouwing van de algehele show bracht hem de overtui ging, dat Texel weer zeer goed voor de dag komt. Mooi gebouwde dieren en met zorg getoiletteerd. Spreker had vernomen, dat ook ver scheidene belanghebbenden van de Overkant naar het eiland waren geko men, er zouden zelfs vertegenwoordi gers uit Polen naar Texel overgestoken zijn. (Zoals bekend heeft Polen vorig jaar een kwantum wolvee afgenomen en zou dit land thans wederom in ons land inkopen willen doen - red.) Deze zomer hebben trouwens reeds diverse buitenlanders hier een bezoek aan schapenbedrijven gebracht en men is tot zaken kunnen komen, zij het, dat de thans bedongen prijzen niet zo hoog kwamen te liggen als in voorgaan de jaren, hetgeen niemand, die de in ternationale moeilijkheden kent, zal ver bazen. De prijzen voor het fokmateriaal mogen echter toch wel bevredigend ge noemd worden. De heer Koopmans moest helaas op merken, dat het er met de export mo menteel niet zo gunstig bijstaat. Wel schijnt er een gunstiger wending op handen te zijn en de prijzen lopen al weer enigszins op. Spreker hoopte dan ook, dat de betere lijn zich zou willen voortzetten, én ten profijte van de wol veefokkers én ten profijte van de wei- derijen, die duur ingekocht hebben, men betaalde immers in juni en juli prijzen van f80 - 90 en.... momenteel doen diezelfde, maar thans veel zwaar dere dieren nagenoeg dezelfde prijs.... Zou hierin geen gunstige wending ko men, dan zou dit voor Texel van grote invloed zijn met als gevolg nog moeilij ker afzet. De heer Koopmans sprak daarom de hoop uit, dat de moeilijkste periode weer achter de rug is, opdat de Overkant volgend jaar wederom met graagte het Texelse product zal willen aankopen. Een bevredigende prijs in de komende herfst is de alles beslissen de factor. Wederom is gebleken, dat de export van het lamsvlees een wel zeer kwets bare aangelegenheid is, want feitelijk bestaat er slechts één grote, doorslag gevende markt: Frankrijk en dit land heeft het deze zomer lelijk laten zitten. Gelukkig begint Frankrijk op het ogen blik weer iets af te nemen. Spreker hoopte intussen, dat de exporteurs er in zouden slagen om nieuwe afzetge bieden te vinden. Over de inzendingen sprekend, stelde de heer Koopmans vast, dat het aantal Zie vervolg pag. 2 Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1