ijf ej m tri i j Onze ouden van dagen hadden mooie boottocht over Waddenzee c - .-/ÉEI 1I WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 71e JAARGANG No. 7179 T E X E LS E ®COlI RANT „Door Eigen Krachten", het actieve muziekkorps van Den Hoorn, liet het ko per schallen, toen „De Dageraad" met de in tip-top stemming zijnde ouden van dagen uit Den Hoorn, De Koog en Oudeschild de haven van Texel verliet, nage wuifd door honderden belangstellenden. „Ze noemen ons „Ouden van Dagen", maar verder mogen ze beslist niet gaan, want wij zijn allemaal nog jong van hart en hierdoor hebben we allemaal volop van deze prachtige tocht met „De Dage raad" genoten. Wij danken de N.V. TESO voor het beschikbaar stellen van de bussen en de boot, ja, onze TESO heeft getoond nog steeds het predikaat „on volprezen" te verdienen, wij zijn trots op deze maatschappij, die zoveel voor het algemeen belang van Texel heeft ge daan. Wij danken de Vereniging voor Volksfeesten en Folklore, die het initia tief tot deze tochten heeft genomen, wij danken de diverse comité's die wederom de voorbeeldigste activiteit ontplooid hebben en niet te vergeten de diverse muziekensembles, die van begin tot ein de in touw zijn geweest", aldus sprak zondagmiddag de heer Jn. Drijver, Wes- termient, aan boord van „De Dageraad", toen het vlaggeschip met koninklijke vaart de thuishaven weer opzocht. Drie uur tevoren was het schip uit Oudeschild weggestoomd. Zelden hebben wij zoveel publiek langs de kade gezien. Iedereen scheen van dit historische mo ment getuige te willen zijn: dit was de primeur voor ons eiland, want voor zover ons bekend hebben de Ouden van Dagen nog nimmer tevoren gezamenlijk een boottocht ondernomen. Het plan van de Vereniging voor Volksfeesten en Folklore om eens iets anders te bieden, is uitstekend geslaagd en U kunt ervan op aan, dat over dit uit stapje, dat zonder enig incident verliep, nog zeer lang gesproken zal worden. De mensen uit Den Hoorn en omge ving en De Koog en omgeving werden per autobus naar de boot gereden en om kwart over twee was iedereen present. Het weer was zeldzaam mooi: er stond geen zuchtje wind, zodat de deelnemers een zeer rustige tocht kon worden gega randeerd. Zeker, wij hadden er ook nog graag het zonnetje beter bij gehad, maar laten wij niet op het volmaakte rekenen! Het was voor zulk een tocht uitgelezen weer. Een heerlijk klimaat, zodat men ook op het open dek kon plaats nemen en velen maakten daar een dankbaar ge bruik van. „D.E.K." stond met het blinkende ko per eveneens op dek en aleer de schroef zijn werk ging doen hadden de muzikan ten, getooid in het tenue van de Bóeren- kapel „De Bietenbouwers", al verschei dene nummers ten beste gegeven. Hier door zat de stemming er meteen al in. Kapitein List gaf de roerganger de nodige instructies en daar liep de boot de nauwe haven al uit. De Waddenzee toonde zich van haar mooiste kant bij een vrij heldere lucht, zodat je aan de overkant van de zee zelfs de bomen, torens en huizen van Wierin- gen kon onderscheiden. Oorspronkelijk was men voornemens geweest om ook naar Wieringen te varen, maar dit onder deel van de tocht moest wegens gebrek aan tijd komen te vervallen. Eerst koerste de boot naar het Noor den om ter hoogte van de Kaap bij Nieu- weschild terug te keren. Vervolgens weer langs de haven en dank zij de volle Waddenzee kon kapitein List de boot zeer dicht onder de kust houden. Wij konden gemakkelijk zien wie er allemaal op de dijk bij 't Horntje stonden: raads lid K. Beumkes stond er o.m. enthousiast naar de mensen uit de Prins te zwaaien. Even later voeren wij dicht langs de Hors, die uitgestrekte zandplaat, waarop kind noch kraai te bekennen viel. De heer Kok, die sinds kort van z'n pensioen ge niet, zagen wij scherp in een bepaalde richting turen: het juttershart bleek nog niet vrijgemaakt „De Dageraad" liep alsmaar verder, in zuidelijke richting. Wij voeren op plaatsen waar je anders nooit komt en kregen zodoende een prachtig uitzicht op Huisduinen. Toen met een gracieuze bocht naar de oorlogshaven. Iedereen stond er versteld van. Wat een kanjer en wat een materiaal. Matrozen van 'n mijnenveger zwaaiden uit alle macht en vroegen of „D.E.K." voor de marine wilde blazen, maar.... de mannen van D.E.K. kwamen zelf ogen te kort. Kleine jach ten, botters en motorbootjes voeren langs en de opvarenden wuifden de Ouden van Dagen vriendelijk toe. Vervolgens ging het de Waddenzee weer op, waar de „Dokter Wagemaker" aan zijn zoveelste dienstreis was begonnen. Gezwaai over en weer en ter ere van de laatste toeris ten besloot kapitein List om de „Dokter Wagemaker" een poosje te escorteren. Hierbij viel het ons op, dat „De Dage raad" heel wat meer mans is en lang niet full-speed behoeft te varen om de reser veboot bij te houden. De Ouden van Dagen hadden zich in de grote eerste klas salon genesteld en in de tweede klas salon, die een etage lager ligt. Daar troffen wij o.a. de wed. J. van der Wal-Spigt, die ons vertelde, dat zij zich heus niet meer kon herinne ren wanneer ze voor het laatst met „de De oudste deelnemers uit de deelnemende dorpen: van links naar rechts mevr. Schut-Waterholt, Oudeschild, die 16 juni 84 jaar is geworden, in het mid den mevr. de wed. N. Zegel-Duinkerdie 2 december 84 hoopt te worden, zij woont in de Prins Hendrik polder, en rechts mevr. de wed. J. van dei Wal-Spigt van De Koog, die 8 december haar 88ste verjaardag hoopt te vieren. De foto is gemaakt aan boord van „De Dageraad"die op dat moment ter hoogte van het Horntje voer. boot" was meegeweest. „Dat kan wel twintig jaar geleden zijn", dacht ze. Och, nee, ze woonden knus en vredig aan De Koog en Jan verkocht er bij zomer dag zijn wereldberoemde weerboompjes. Waar zouden ze naar verlangd moeten hebben? Trouwens haar broer Jan, zo vernamen wij, die nou 91 jaar is, is sinds hij als loteling aan Den Helder moest wezen nooit meer het Marsdiep overge stoken. En die konden ze vandaag ook niet mee krijgen: voor geen geld van de wereld. „Nee, die kan je niet zóveel bieden, dat-ie meegaat", aldus de heer Daalder, oud-strandvonder, die natuurlijk wél van de partij was Even later maakten wij 'n praatje met mevr. de wed. N. Zegel-Duinker, uit de Prins, die „pas" 83 is en nog geregeld „helemaal particulier" op reis gaat. Vo rige week was ze nog naar het Gooi ge weest om te kijken hoe de familie het maakt. Wij noteerden dit naarstig in 't kortschrift, dat mevr. Zegel maar een vreemd gekrabbel vond, want ze merkte helder op „Maar dat is geen Zegel, wat je deer skrieft!" De andere oudste vertegenwoordigster van een dorp was mevr. de wed. Schut- Waterholt, die 84 jaar is geweest. Zij woont op „De Noordkaap" Ook zij was onlangs nog naar de overkant geweest, maar waardeerde deze boottocht toch evenzeer als mevr. Van der Wal en de vele andere Ouden van Dagen, die zel den of nooit meer over of op de plas ko men. Waarom ook wèl? Ze behoeven voor zaken niet meer op reis, stropen doen ze ook niet meer en behoeven dus niet (meer) voor de kantonrechter te komen (ontkennen). En zo voer de oudste Texelse genera tie met het prachtige schip over onze eigen Waddenzee. „Dit ken alleen met je eigen boot!" meende de heer Jak. Bruin, die het allemaal zo gezellig en leuk vond, dat hij helemaal vergat over de politiek te praten. De heer J. de Vries, oud-wal- commissaris, vertelde ons, dat hij nog nooit met „De Dageraad" was meege weest. „Ah, ons actief comité-lid!" zeiden wij huldigend tot de heer Jurr Beumkes, oud-hoofdconducteur, die met jeugdig élan de trappen besteeg „Lekker mis, ik behoor tot de ouden van dagen", ant woordde hij. Ja, mensen, dat gaat ge woon door, maar wie zou hem dan ook al 68 jaar geven! En zo waren er wel meer deelnemers, van wie je dacht: „Loopt die nou heus al zo lang mee ofis' die stiekum mee gesmokkeld? Wel, de verleiding daartoe was groot, want het bleef niet bij varen: de serveersters tippelden kwiek met gro te bladen vol heerlijke koffie en gebak over het dek en door de salons, de man nen rookten de beste sigaren en om half vijf werden de lunchpaketten uitgedeeld. Jan Boom, Dirk Maas en Jaap Schraag begonnen ermee en de Koger en Hoorn der comitéleden volgden dit goede voor beeld. Ook de leden van de Texelse colonne van het Nederlandse Roode Kruis lieten zich de taartjes, cake en koffie goed GEZINSVERZORGING Werd enkele maanden geleden van kerkelijke zijde in dit blad reeds de aandacht gevestigd op het gebrek aan voldoende gezinsverzorgsters en dan wel speciaal op Texel, de afdeling Texel van Humanitas meent er goed aan te doen, om, nu het drukke seizoen voor de Texelaars bijna achter de rug is, hierop nog eens terug te komen. Zij wil er dan in de eerste plaats op wijzen dat dit tekort aan gezinsverzorg sters niet alleen op Texel voor komt, doch dat dit ook elders in ons land ge constateerd wordt. Mocht het ons tot op heden nog niet gelukken om ook op Texel van de zijde van Humanitas de gezinsverzorging ter hand te nemen, op verschillende ande re plaatsen neemt zij wel actief deel aan dit belangrijke werk, doch zit dan ook veelal met een gebrek aan voldoen de personeel te kampen. Blijkbaar bestaat er weinig animo voor dit liefdevolle werk. Toch is dit jammer, immers hoe be langrijk is het dat in een gezin waar moeder voor kortere of langere tijd moet uitvallen, een goede verzorgster geplaatst kan worden. Niet alleen zal dit de genezing van de zieke gunstig beinvloeden, doch het gehele gezin, en vooral wanneer daarin kleine kinderen zijn, heeft behoefte aan goede vrouwelijke leiding. Mag dit werk dan jammer genoeg misschien niet zo goed betaald worden als wij wel graag zouden willen, toch zal het, zowel voor kerkelijke als bui tenkerkelijke meisjes die hier iets voor voelen, vaak meer voldoening geven dan menig ander beroep. De gezinsverzorging wordt verdeeld in twee functies, tewel gezinshelpster en gezinsverzorgster. Eerstgenoemde as sisteert de vrouw in een gezin, terwijl de gezinsverzorgster de uitgevallen huisvrouw geheel dient te vervangen. Voor gezinshelpster dient men ten minste 17 - en voor verzorgster ten minste 19 jaar te zijn. De afdeling Texel van Humanitas zal BEJAARDE TEXELAAR MAAKTE LELIJKE VAL De 91-jarige heer Joh. P. Dros, „Gol- lardsstichting", Den Burg, kwam zo ernstig op een gang te vallen, dat hij met een bekkenfractuur naar een zieken huis te Den Helder moest worden ver voerd, Zondag is de heer Dros aan de gevolgen overleden. DOOR BROMFIETSER AANGEREDEN Het acht-jarige dochtertje Janty van de familie Grootjes, De Waal, werd za terdagmiddag door een nogal haastige bromfietser aangereden, toen zij in de drukbevolkte dorpsstraat overliep. Het onfortuinlijke meisje liep verwondingen op aan een voet en klaagde over pijn in het hoofd. Vorig jaar overkwam hij ook al een ongeluk, toen ze van een fiets viel en al eerder had hij het ongeluk met haar eigen fiets te vallen, waarbij zij in de buik werd gewond. S.V.O.-nieuws De eerste wedstrijd is door de vele afbenchten een fiasco geworden. Het was nu niet mogelijk een elftal op te stellen, dat tot prestaties kon komen. Voor de rust leek het nog wat. Na te gen een 20 achterstand te hebben op gekeken, weet Wim deze uit een mooie voorzet van Mankus in te lopen. Rust 21 voor Z.A.P. Maar met de thee hebben we alle fut weggedronken. Z.A.P. ondervindt dan ook geen weerstand meer en het einde komt met 71. Volgende keer beter. Zie kastje voor volgend programma. Adsp. a speelt thuis tegen Texel b, 3 uur en b speelt thuis tegen Texel c om 4.15 uur. gaarne nadere inlichtingen omtrent op leiding, salariëring etc. willen verstrek ken, waartoe men zich o.a. kan richten tot de seer. M, Bosma, P. v. Cuijckstr. 6 te Den Burg. De ronde van De Waal - senioren - werd zaterdagmiddag gewonnen door Kees Boersen, die U hier de finish ziet passeren. Tweede werd Sjors Jimmink, derde Kees Vlaming. Voor de mooiste keuze in j mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT smaken. Ze hadden niks anders te doen, weet U, want alle oudjes namen de grootste voorzichtigheid in acht: niemand is van de trappen gerold en niemand waagde zich te ver over de reling. Ook de politie had het gemakkelijk, want er viel geen onvertogen woord, enkel lof tuitingen. „Hoe vindt U de cake", vroeg mevr. Luberti, „dat hebben Koger pensions ge bakken". Het bleek, dat Hotel „Lyda" en Hotel „Op Duin", „Het Witte Huis" en „Zeerust" voor de cake hadden gezorgd en toen bekend werd, dat ze zelf bakten bleek ieder pension of hotel best te wil len meedoen. Volgende keer dan maar! U ziet, dat heel het dorp meeleefde. Ook de hofmeester van „De Dageraad" de heer Jan Bruin, verdient een extra compliment, want hij stelde de koffie - als vanouds tongstrelend - tegen een sterk gereduceerde prijs beschikbaar. Vergeten wij ook niet de naam van de heer R. Daalder te noemen, die heel wat snoep uit ,,'t Centrum" naar Skil liet transporteren. Last, but not least even Lunchroom „Selecta" in de hoogte: daar stondert de slaatjes gereed, toen de Ou den van Dagen van De Koog in het bad plaatsje terugkeerden. U begrijpt, dat ook dit extraatje er heel goed in wilde. Namens allen richtte de heer Jan Bruin woorden van erkentelijkheid tot de Raad van Commissarissen en de Di rectie van onze eigen boot, (ook leden van de Raad van Commissarissen maak ten de tocht rhee), tot de muzikanten en tot het Roode Kruis. Mevr. Luberti vroeg ons nog even tussen de bedrijven door te willen note ren, dat de dames van De Koog wel dui zend kopjes hadden helpen afwassen. In spanning voor de uitspanning dus. Was het een wonder, dat de heer Drij ver had verzekerd, dat alle Ouden van Dagen deze tocht nog lang in de herin nering zouden bewaren? En toen het dan eindelijk zo ver was, en de boot had vastgemaakt, blies D.E.K. dan ook uit volle borst „Adieu, wij moe ten elkander groeten, adieu, vaarwel, tot wederziens!" De 12-jarige Dick Bousma stond als een grote kerel naast de bugel van de heer Jaap Kiljan, de nestor van D.E.K., dat een groot aandeel in het succes gehad heeft. Ja, tot een volgende keer! AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 12 september Den Burg, De Zwaan, H. Voordewind spreekt over recherchewerk. Vrijdag 13 september Den Burg, Vertoning Texelfilm De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school.. Zaterdag 14 september De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school.. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: N. E. 1,50; J. B. 2.50; L. 1,—A. S. 2,50; C. V. 1,—; W. 0,50; H. v. B. 2,50; F. K. 2,50; V 2,50; P. K. 10,—; J. B. 2,50; C. v. H. 2,50. De Waal: C. B. 2,50. De Koog: W. B. 5,—; K. 2,50. Eierland: Wed. v. S. 2,50; S. 2,50; S. 2,50; K. 2,50. Oudeschild: A. C. S. 1,75; T. V. 2,50; Z. 2,50; D. P. 1,—; F. S. 2,50; A. Z. 2,50; H. T. 2,50. De Cocksdorp: A. B. 2,50; P. D. 2,50; C. B. 3,—; A. T. 2,50; C. K. 2,50. Den Hoorn: B. 2,50; J. K. 2,50. Oosterend: P. 5,50; N.N. 2,50; N.N 4,60; N.N. 2,50; N.N. 2,50; H. B. 2,50 P. v.d. V. 2,50; H. D. 2,50; A. K 2,50 J. v.d. B. 2,50; J. V. 1,—; K. 2,50; B 2,50; C. P. P. 2,50; S. 10,—; T. V. 5,— Voor bromfiets: N.N. 2,50; R. T. 3, VLIEGTUIGWRAK IN NETTEN De HA 54, J. Oving, had onder De Cocksdorp een vreemde vangst, name lijk een stuk van een vliegtuigwrak, compleet met de benzinetank. De vangst werd meegenomen naar Harlingen en daar afgehaald door personeel van de vliegbasis te Leeuwarden. TEXELSE MARKT 50 lammeren 4560; 60 schapen 8090; 30 rammen 100175; 25 ramlammeren 80150; 6 koeien 700950; 25 graskal veren 250400; 40 biggen 4060; 10 schrammen 7080. HOORNDER GYMAFDELING De oefenavond van de Hoornder gym- afdeling is bepaald op dinsdag. Gister avond is na de vakantie weer voor het eerst gestart. 's Middags voor meisjes van 9 tot 12 jaar van 4 tot 5 uur; 's avonds van 7 tot 8 uur voor 12 tot 15 jaar en van 8 tot half 10 voor boven de 15 jaar. Ook nieu we leden zijn hartelijk welkom. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. ONDER DE POMP Nou, nou, wat was de „Nieuwe Sport" van de week laat zeg. Geen wonder: as de bezorger twie uur onder de douche bluuft. Dat is toch wel erg lang. Zeker, maar 't slot raakte defect en ze konde de aannemer nergens vinden. - 7*7 Verschijnt woensdags en zaterdags Jitgce N.V. *-h- Langeveld de Rooij f-w^OPTi //1lf/7T*~f~ ^7/7 V 0C 1 tl rh fit t/1 fl 1*1" Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek lil LI J V Jv ts r O lil At/ C/A At/ AA Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- ƒ2,25 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 - Te! 11 J kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1