Verhoging rendement wol veebedrijven door nieuw voedersysteem Wat de jury ervan zei Gijs de Peur Met de schapenprijzen is het jammer- genoeg een tikje minder geworden. Af wachten maar, hoe de internationale si tuatie zich gaat ontwikkelen. Op dit punt hebben wij geen keus: wij kunnen daar niets aan veranderen. Wèl kan de Texelse schapenhouder op eigen terrein veranderingen aanbrengen, ten gunste van zijn portemonnaie en juist nu de schapenprijzen minder hoog zijn komen te liggen dan de laatste jaren het geval was, is het zaak des te meer aandacht te besteden aan de vraag hoe wij de kosten van de wolveehouderij kunnen drukken. Ir Haverhals, directeur van de Nederlandse Wolfederatie, heeft j.l. maandag in „De Lindeboom-Texel", voor een zeer aandachtig gehoor, maar toch in zeer beperkte kring, uiteenge zet hoe wij de schapen voordeliger in de kost kunnen hebben. Aan zijn inleiding ontlenen wij het volgende: Een belangrijk deel van de inkom sten der schapenhouderij, zo stelde ir Haverhals vast, is door de minder gun stig geworden afzetmogelijkheden, ko men te vervallen. De vraag doet zich voor of het mogelijk is de prijzen te verhogen of de kosten der produktie te verlagen. Wel, het eerste hebben wij niet in de hand, er is volgens spreker overigens geen reden om aan te nemen, dat de prijs van het schapenvlees op het huidige, lage niveau zal blijven staan. Wel hebben wij als schapenhou ders de kostprijs in de hand. Bij be studering van de kostprijs der lamme ren is ir Haverhals eens nagegaan in hoeverre verlaging van die kostprijs mogelijk is. De post veevoeder is voor de Texelse schapenbedrijven uiteraard belangrijk, omdat hier nu eenmaal ook krachtvoer wordt verstrekt. Hoe hou den wij het wolvee nu in dezelfde goe de conditie bij vermindering van de uitgave aan krachtvoer? Bij ontleding van dit onderwerp gaan wij uit van de gedachte, dat het schaap van huisuit een graseter is. Het gras is haar hoofdschotel en daarom dienen wij geconserveerd gras als wintervoer te verstrekken, dus in een periode, waarin absoluut een tekort aan gras voorhan den is. Hiertoe zou men het wolvee op een betrekkelijk kleine oppervlakte bij een moeten brengen, zeg van driekwart bunder voor een honderdtal schapen. Daarmede zou dienen te worden be- NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Na vele uren bereikte Pimba een eiland Snel stroomt het water langs de oevers. Vooral- in deze bocht is de kracht van de rivier zo groot, dat van zwemmen geen sprake kan zijn. Pimba moet zich blijven vasthouden aan het stuk hout en proberen, met zijn benen naar de kant te sturen. Het liefst zou hij naar de oever gaan, waar Ban is, maar daar is geen denken aan. Hij koerst dus, zo goed en zo kwaad als het gaat, naar het eilandje. Even lijkt het of hij er langs gesleurd zal worden. Maar heel handig weet hij een liana te grijpen, die tot in het water is door gegroeid. Nu is het een klein kunstje om op de kant te kruipen. Moe is hij en het eerste wat hij doet, is languit op de grond gaan liggen om bij te komen. Pimba rilt. Dat water was lang niet warm. Nu is hij alleen. Wat zou er van Bombas geworden zijn? En Bari? Even kijken. Ja, daar aan de overkant ziet hij Bari. Hij zwaait en het trouwe aapje zwaait met zijn lange armen terug. Van Bombas ziet hij geen spoor. Natuurlijk zijn ook al zijn mooie kleren weg. Al leen zijn ring heeft hij nog over. gonnen in december. Wij verzamelen de dieren er rond de voerbak en voeren met een rantsoen, dat minder kost dan krachtvoer en hooi, nl. een rantsoen van bieten, ingekuild gras en hooi. Dit zouden wij tot maart moeten volhouden. Aan de Overkant is hiermede een zeer geslaagde proef genomen. Het voordeel noemde ir Haverhals drieledig: 1. het wolvee gaat van het land, dat gelegenheid krijgt om de mest „kwijt" te raken. In de maand maart, zo werd ontdekt, is het land dan weer schoon en het schaap zal er met meer nut (en genoegen) gaan grazen. 2. Veelal blijkt, dat het schaap het land erg kaal maakt, zodat het in het voor jaar te lang duurt eer het land weer volop in groei staat, zodat het mei of juni wordt, eer er weer volop gras van te halen is. 3. Het eten uit schone bakken is beter dan het lopen op kaal, afgemat land. Door dit systeem toe te passen kan men 40 tot 50 kg aan krachtvoer per lam uitsparen. In april heeft men dan de beschikking over zoveel gras, dat de lammeren al vrij spoedig in de weide kunnen worden gebracht, de eenlingen zullen daarbij weinig krachtvoer nodig hebben. Tot zover de heer Haverhals. Wij kregen de indruk, dat de aanwe zigen deze inleiding met zeer groot ge noegen hadden gevolgd. De heer S. Keijser Jaczn., De Hal, wil de nog een ander facet aansnijden: op voering van de productie. Spreker merk te op, dat het schapenmelken bij zeer velen in discrediet is komen te staan. Wie thans nog schapen melkt gaat niet met zijn tijd mee, zo redeneert men over het algemeen, maar spreker be toogde, dat de schapenmelk goud, ja diamant waard is. Niet door de produc tie van boter destijds heeft de zui velfabriek enige jaren de schapenmelk tot schapenboter verwerkt, maar met zeer matige uitkomsten doch door de vervaardiging van een exclusief Texels schapenkaasje, van.... de eerste soort. Onversneden schapenkaas, geen surro gaat dus. „Dat zou voor ons een mono- polie-produkt kunnen worden en tegen een zeer aantrekkelijke prijs zijn af te schepen. In de eerste plaats uiteraard aan de toerist." De heer Keijser merkte in dit verband op, dat voor (verre van zuivere) Franse „schapen"kaas een tientje per kilo wordt betaald. Het schapenmelken behoeft geen pro bleem te zijn: men melkt in één uur een heel koppel, in Palestina, zo had de heer Keijser vernomen, wordt de waarde van de schapenmelk ook wel degelijk ingezien en daar melken twee man in twee uur (mechanisch) 500 scha pen. Voorts vestigde de heer Keijser de aandacht op de studie, die thans van de schapenziekten op Texel wordt ge maakt. Ook hiervan had spreker hoge verwachtingen, waar ook op dit terrein nog vele vraagtekens opgeruimd dienen te worden en kunnen worden. Uiteraard zal de wolveehouderij ook van deze we tenschap straks de vruchten gaan pluk ken, hetgeen de algemene kostprijs om laag zal brengen. De heer Th. R. Hin vertelde, dat hij zijn schapen nog trouw melkt. Niet met het oog op de vervaardiging van scha penkaas of schapenboter zonder meer, maar vooral omdat schapenmelk een voortreffelijk voedsel voor kalveren is. De arbeid is verantwoord en voor 't be trokken schaap zelf is het ook beter, dat het uitgemolken wordt. „Als je 10 gulden per uur met het melken van schapen kunt verdienen is 't idee, dat de ze arbeid niet meer lonend zou zijn toch wel misleidend." BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.25 13.05 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.20 16.45 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 10.25 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.30 Ir Wietsma, die samen met de heer A. Koopmans, Barsingerhorn, de rubrie ken oudere en 2-jarige rammen had be oordeeld, begon met complimenterend vast te stellen, dat hij het een aange name, 4 gezellige en goede keuring had gevonden. Het Texelse heeft een magi sche kracht. Dat het momenteel een tikje minder goed gaat moet de fokkers een stimu lans zijn om op de goede weg met ex tra inspanning voort te gaan. In ieder geval mogen zij zich hierdoor volstrekt niet laten ontmoedigen. Wij zitten met onze export voor wolvee en vooral voor schapenvlees op de wipstoel door het uitvallen van één - de - exportmarkt. Daarom moet op alle mogelijke ma nieren geprobeerd worden om de la biele markt om te bouwen tot een sta biele markt. Dit kan worden bereikt door de afzetmogelijkheden uit te brei den. Of dit door de huidige exporteurs moet geschieden of door nieuwe expor teurs laat ik in het midden, maar in ieder geval, aldus ir Wietsma, moet er iets gebeuren, in welke kring dan ook. De rubriek oudere rammen onder de loep nemend, zeide spreker, dat dit een goede klasse was met een best kop- nummer. De 2-jarige rammen vormden een uniforme klasse en was over het alge meen nog weer iets beter dan nr 1. Met een hele serie, die elkaar weinig deden wat de kwaliteit aangaat. De heren N. A. Koning, Beemster en S. J. Keijser, De Hal, hadden de uitge breide rubriek 1-jarige rammen ge keurd. Een prima rubriek, slechts enke le lieten het wat aan de achterbenen zitten en ook was er een pielstaart tus sen ontdekt. De heren J. M. Bakker en W. C. Kos ter, Schellinkhout, zeiden van de drie tallen ramlammeren: voor Texel iets nieuws. Een tamelijk goede rubriek. Wij dachten er een gemakkelijke keu ring aan te hebben, maar het was eerst na wikken en wegen, dat besloten kon worden, welk drietal met de beker bekroond kon worden. De rubriek van schaap met 2 ooien vonden ze heel goed enkele dieren wat los in de wol en sommige schapen lieten te wensen over (afwijking blauw). Het was een hele puzzel om 1 2 en 3 te vinden. Opgemerkt werd, dat de Texelse wolveehouder HET MONSTEREN VAN VEE OP FOKDAGEN Het hier volgende bericht heeft wel geen betrekking op de show van de aan staande schapenfokdag, maar toch zullen de wolveehouders er zeker met bijzonde re belangstelling kennis van nemen: Op een fokvceedag is het de taak van de veefokkers een show te houden, die klinkt als een klok, waarbij de dieren er op hun voordeligst moeten uitzien. Ze moeten van goede komaf en gestalte zijn en op een smakelijke wijze aan het pu bliek worden gepresenteerd. Daartoe is in de eerste plaats nodig dat ze goed zijn opgemaakt, aldus ir. Th. Zwart van het Rijksveeteeltconsulentschap in Den Haag in een onlangs gehouden radiopraatje. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij het Rijksveeteeltconsulentschap, de inspecteurs van het stamboek en bij de inseminatoren van de K.I.-verenigingen. Erg belangrijk is ook het dier goed voor te brengen. Dier en geleider moeten in de puntjes verzorgd voor jury en pu bliek verschijnen. Een slordig bungelende sigaret, een stel vuile werkkleren maakt op het aanwezige publiek een slechte in druk, terwijl een dier, dat wordt voort gesleept, in plaats van gemonsterd geen verheffende vertoning is. Monsteren wil zeggen de dieren zodanig te tonen, dat ze op hun voordeligst uitkomen; eventuele foutjes moeten dus worden weggewerkt. Dit is geoorloofd, iedereen, ook de jury, weet, dat dit gebeurt. Het is een bewijs van fokkersenthousiasme en van goed koopmanschap. Dieren, die apart worden voorgebracht, moeten op een behoorlijke afstand van elkaar lopen, zodat men ze als individu kan bekijken, terwijl de dieren in groe pen dicht bij elkaar moeten staan ,of lopen, aangezien het totaalbeeld beslis send is. geen hekel aan blauw heeft, maar de Stamboek zelf wél. De heren W. Pijper, Alkmaar en K. Mantje, Dijkmanshuizen, zeiden van de schapen met twee ramlammeren (voor 29 maart), dat het een hele toer bleek om twee goede ramlammeren naar vo ren te brengen. Het aantal dieren met „vos" bleek zeer gering. Er waren zo veel bekroningswaardige exemplaren, dat de jury met het beschikbaar ge stelde bedrag voor prijzen niet toe kwam. De ramlammeren na 28 maart liepen uiteen van uniform tot onregelma tig. De heren P. Kistemaker en R. Eel- man, Oosterend, hadden 42 inzendingen schaap met ooi- en ramlam te beoorde len gekregen en dat bleek rijkelijk veel te zijn. De beslissing tussen 1 en 2 was moeilijk. Naar hun mening was de ru briek geboren na 31 maart nog moeilij ker. Opgemerkt werd, dat er overigens schapen tussen zaten, die op een ten toonstelling uit de toon vallen en daar dan ook niet thuis horen. De heren H. Hogetoorn en Jn. C. Hin, De Nes, noemden schapen met een ram lam heel goede rubrieken, met zeer goede kopnummers. „Het was ook zeer moeilijk". De heren P. Donker Pzn. en A. Brak, Schagerbrug, hadden de viertallen ooi en bekeken. De oudere ooien waren goed, maar zonder uitvliegers. De 1-j ooien brachten de kampioen voort, een zeer goede rubriek, 11 was met de ooi lammeren weer een gewone rubriek met goede kopnummers. Vele fokkers zo werd gezegd, kunnen een voorbeeld nemen aan de heer P. C. Hin. Laat het feit, dat de heer Hin met zijn wolvee verschijnt overigens geen ontmoediging voor u zijn, zo werd daar veel beteke nend aan toegevoegd. Ook werd nog gezegd, dat het keuren op Texel erg moeilijk is, doordat zovelen er veel verstand van hebben. OPERETTEVERENIGING „CAECILIA" NOORDSCHARWOUDE Het zal voldoende bekend zijn, dat voor de jaarlijkse uitvoeringen van de Operettevereniging „Caecilia" te Noord- scharwoude, vele belangstellenden moe ten worden teleurgesteld. In verband hiermede heeft het Bestuur van „Caeci lia" en de NV Concordia besloten om een ieder, die een aandeel groot f 100. van „Concordia" neemt, het recht te geven op twee gereserveerde plaatsen voor de duur van tien jaar, tegen de normale entreeprijs. Bij eventuele ver hindering mogen de plaatsen ook door andere personen bezet worden, mits hiervan even schriftelijk mededeling ge daan wordt. De volgende maand krijgen wij de uitvoeringen van de prachtige operette „Der Bettelstudent" en valt er weer veel te genieten. Stel u zeker van twee ge reserveerde plaatsen door storting van genoemd bedrag op postrekening 423879 t.n. Coop. Boerenleenbank, Oudkarspel, en wel voor 21 september a.s. S.V. Texel Texel 2 met 9 man moest met 63 tegen Schagen 3 de vlag strijken. Het was een aardige wedstrijd en het was jammer, dat we geen elftal hadden. Waarom bleven er nu 4 spelers weg zon der afbericht te doen? Dit is geen stijl en we zullen dan ook onze maatregelen moeten nemen. Onze handbalsters brachten het er ook niet bepaald best af, er werd met maar liefst 90 van DWO verloren. De voor hoede was totaal schotloos doordat het gehele binnentrio afwezig was en de ver dediging was ook niet bepaald safe. Hier bij kwam nog dat onze keepster bepaald haar dag niet had en totaal geen kijk had op hoge ballen. Verder kwamen we wat snelheid en uithoudingsvermogen betreft een stuk te kort. Ruim drie maanden niet trainen en geen bal aanra ken zal hier ook wel niet bepaald bevor derlijk voor zijn. Indien men weet dat er van de acht elftallen in deze afdeling vier degraderen, is het duidelijk dat de zaken anders aangepakt zullen moeten worden. De junioren wonnen met 84 van DWO, dankzij de betere afwerking der aanvallen. In het veld werd er nog maar slordig gespeeld, dat kan beslist beter: trainen!!! POST VOOR TEXEL Zoals reeds eerder gemeld doet de PTT een beroep op de bewoners van ons eiland om de adressering van de voor hen bestemde correspondentie te verbeteren. U weet toch dat bij de enkele vermel ding „Texel" of bij onjuiste vermelding van de plaats van bestemming uw cor respondentie op een andere postinrich- ting kan terecht komen met als gevolg: vertraging in de overkomst. Naar wij vernemen heeft de gevoer de aktie in het algemeen wel enig re sultaat opgeleverd. In het bijzonder de ingezetenen van de Prins Hendrik Polder verdienen een eervolle vermelding. Een en ander wil echter nog niet zeg gen dat we er al zijn. Integendeel, nog steeds is het aantal stukken met on volledige of onjuiste adressering be langrijk. Gaarne doet PTT daarom een her haald beroep op u: Licht uw correspon denten in indien zij uw adres niet (he lemaal) juist vermelden. Desgewenst kan hiervoor gebruik worden gemaakt van de formulieren voor adreswijziging, welke tegen 4 ct per stuk op alle post- inrichtingen verkrijgbaar zijn. Als de plaats van bestemming geldt de naam van de postinrichting van waaruit bij u wordt besteld, bijvoorbeeld: Y. Zwart Gerritsland B 261, Den Burg, Texel, of Z. Wit, H 401, Den Hoorn, Texel. Tot slot, vermeld ook als afzender op de poststukken uw juiste adres. Ook op deze wijze draagt u bij ,aan de bestrij ding van het euvel van de verkeerde adressering. HET VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING MELDT Frisse gerechten van karnemelk en yoghurt Bij warm weer vinden karnemelk en yoghurt grote aftrek. En geen wonder! Maar ook wanneer de zon niet onbarm hartig schijnt valt een karnemelkdrank of een nagerecht van yoghurt of karne melk in de smaak. Zoete melk, die zuur geworden is, kan echter niet meer ge bruikt worden, omdat hij schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Men doet er het best aan ze maar weg te doen. Voor degenen, die van karnemelk en yoghurt eens iets anders dan anders willen ma ken, laten wij enige recepten volgen: Recepten voor 4 personen. Pruimenyoghurt 500 gr. pruimen, een klein kopje wa- ter, 75 gr. (5 eetlepels) suiker, 2 eet lepels aardappelmeel, Va 1. melk- yoghurt. De pruimen wassen. Een paar achter houden voor garnering, de rest opzetten met het water. De pruimen zachjes gaar koken in ongeveer 10 minuten en door een zeef wrijven Het aardappelmeel met wat water aanmengen en onder roeren in het warme pruimenmoes gieten. Het moes weer aan de kook brengen en de suiker toevoegen. Het pruimenmoes koud laten worden. De yoghurt ermee vermengen. Kort voor het gebruik het gerecht garneren met de achtergehouden vruchten. Desgewenst beschuiten of cornflakes er bij geven. Hangop met rozijnen 1 1. karnemelk, 75 gr. rozijnen, 75 gr. (5 eetlepels) suiker, iets citroensap, ruim 1 kopje water. In een kom een vergiet plaatsen. Hier in een goed uitgespoelde en uitgeknepen doek leggen. Op de doek de karnemelk schenken. Af en toe het dikke gedeelte van de doek scheppen en overdoen in een kom. Tenslotte de hangop glad roe ren. De rozijnen wassen en in het water 5 a 10 minuten zachtjes laten koken. De rozijnen koud laten worden en met de suiker en iets citroensap door de hang op scheppen. Karncmelkvla 1 1. karnemelk, 15 gr. (7 blaadjes) ge latine, 1 ei, ongeveer 35 gr. (21/z eet lepel) suiker, citroen. De gelatine een kwartiertje weken in ruim koud water. Het ei met de suiker losroeren en onder steeds roeren de kar nemelk erbij schenken. De gelatine uit knijpen. Een half kopje water aan de kook brengen, over de gelatine schenken en roeren totdat de gelatine geheel op gelost is. De gelatineoplossing door de karnemelk roeren. De massa op smaak afmaken met geraspte citroenschil, ci troensap "^n zo nodig nog suiker. De massa onder af en toe roeren stijf laten worden. De vla garneren met vruchten, jam of biscuitjes. FEUILLETON door J. G. J. Bax 46. En het was toch zo eenvoudig, toonde hij aan. Niet je keu terugtrekken maar gewoon flink doorstoten, dan je keu stilhouden. Of iemand het soms ook eens proberen wilde, als men zijn aanwijzingen opvolgde zou het zeker lukken. Hier, een goeie sigaar gaf hij wanneer die het er niet minstens zo goed afbracht als de professor zelf Uit nodigend wees hij naar de sigaar, die hij op de rand van het billart had gelegd. Daar stond vastberaden Leen op, die vlak vooraan zat, hij haalde een keu en ging naast de professor staan. Deze nam twee ballen, een rode en een witte legde deze achter elkaar en wees Leen waar hij de rode bal moest raken. Even flink doorstoten één, twéé. Drie, riep de professor. Leen stootte af, maar wat was dat nu? Daar vloog de bal met een vaart de lucht in en recht op de toeschouwers af, die angstig bukten en de handen voor het gezicht hielden Beteuterd keek Leen van zijn keu naar de professor, die lachend de bal opving, die een der toeschouwers teruggooide. Hij liet hem op de grond stuiten, kneep er eens in en hield hem Leen voor zijn neus, die verontwaardigd uitriep Een gummi balletje! De sigaar griste hij van het billart en zocht toen luid meelachend met de anderen zijn plaats weer op. Nadat de professor nog twee keu's had verloot, een bijverdienste voor hem, ging hij heen. De meeste bezoekers verlieten spoe dig daarna het café, alleen de vaste klanten bleven nog wat billarten en kaarten. Zullen we een pandoertje leggen? stelde Willem voor. Bas, doe je mee en Leen, jij ook? Zoekend keek hij nog rond: Is Rinus er niet? Nee, antwoordde Bas, ik heb hem niet gezien. Hier Rooie doe jij een spelletje mee. Zij schaarden zich rond het tafeltje. We zullen er eerst eentje nemen. Hé, Sivous! riep de Rooie luid. Pils! Nadat het bier was gebracht, begon Willerri de kaarten te schudden. Ik zie Rinus de laatste tijd hele maal niet meer, merkte hij al schud dende op. Die heeft geen tijd, voegde de Rooie hem toe. Geen tijd? merkte Bas op. Ik denk eerder dat het hem te min is, hij is nou immers tuinder! Kom Bas, verdedigde Leen de af wezige Rinus, dat moet je niet zeggen, daar zie ik hem niet voor aan. Niet voor aan? sprak thans Wil lem weer, die intussen kaarten gaf. Daar zou je je anders lelijk in vergis sen, die heeft ze achter zijn ellebogen, wat ik je smoes. Vragend zag Leen van zijn kaarten naar Willem: Achter zijn ellebogen, daar geloof ik nou niks van. Vertrouwelijk leunde Willem thans naar hem over: Weet je het dan niet? Die heeft toch van Jakob Vermeu- len's vader geld aangenomen. Nee, zei Leen, dat is gelogen. Maar man, het is toch algemeen bekend, nietwaar Bas? Deze knikte bevestigend en voegde er nog aan toe: Jakob is het zelf ook te weten gekomen en die is er zelfs het huis voor uitgegaan. Verbaasd vroeg Leen: Is hij daar om weggegaan? Ja, ik zeg het je toch, hij heeft her rie met de ouwe gehad. Laten we er niet verder over ze veren, jongens, maar kaarten, merkte de Rooie op. Jij zegt het Leen! Deze keek aarzelend naar Gijs, die echter niets had gehoord, want zij had den zacht gesproken. Hij stond in twij fel wat te doen. Hij had Gijs destijds wel zijn woord gegeven, maar om Ri nus nu achter zijn rug te laten beschul digen en ook Vermeulen en dat Jakob als gevolg hiervan met zijn vader over hoop lag, mocht hij dat goedvinden? Nee, dan zou hij geen eer in zijn lijf hebben. Nog eens keek hij naar Gijs, die zou het toch zeker ook niet over zijn kant laten gaan. Toen nam hij heel plotseling een besluit: Wacht 's ef, fen, Rooie, wat ze hier van Rinus be weren is een leugen, hoe komen ze aan die praatjes! Gelogen? vroeg Bas. Wat weet jij daar nou van? Het was beter, als jij je een beetje meer met je eigen bemoeide, dan heb je genoeg te doen. Jij wou dus beweren dat Jakob's vader en Rinus....? Ja, precies twee handen op één buik, link bekeken, he? Vermeulen was dan met goed fatsoen van Marietje af en Rinus had haar weer terug. Zo, dan zal ik jullie even uit de droom helpen. Ik weet toevalljg, dat het Vermeulen niet geweest is. Zeker het mannetje uit de maan, vroeg Willem schertsend. Nee, Gijs! Gijs? klonk het verbaasd uit drie monden. Welke Gijs? Gijs de Peur! Maar praten jullie er niet over, ver zocht hij op niet zeer overtuigende toon. Gijs de Peur? vroeg Bas, maak dat je zus wijs, ik heb het toch zelf van die meid gehoord. Nee, vielen de anderen hem bij, hoe kom je daar aan? Laat-ie het dan zelf maar vertellen. Gijs! riep hij luid en draaide zich naar het tafeltje in de hoek bij het raam, waar Gijs met Hoos, Frans Vermeulen en boer Janus even eens zaten te kaarten. Gijs zag op en riep: Ja, wat is er? Luister 's. Effen uitspelen. Zo, en wat is er nou? vroeg hij nieuwsgierig toen hij een ogenblik la ter bij het tafeltje stond. Ze hadden het hier net over Ri nus en nou beweert Bas, dat Rinus zich door Vermeulen zou hebben laten om kopen, je weet waar het over gaat. Ja, Marietje, en wat wou je nu van mij? Dat zal ik je straks zeggen, maar luister nog even, Bas zei ook nog, dat Jakob het te weten gekomen zou zijn en dat-ie hem daarvoor is gesmeerd, wat zeg je daar wel van? Dat liegen ze dat ze.... Verwonderd hadden de anderen toe geluisterd. En nou wou Leen beweren, dat jij het bent geweest, die hem aan dat geld ge holpen heeft, lichtte Bas hem verder in. Aan de andere tafel was men nu ook opmerkzaam geworden, sommigen hadden een gedeelte van het gesprek opgevangen en waren nieuwsgierig bij het tafeltje komen staan. En als dat nou 's zo was, wat zou den jullie dan wel zeggen? Onderzoe kend zag hij de mannen aan, die echter zwegen. Dan zou ik zeggen, sprak ten slot te Willem, dat je het dan eerlijk be kennen moet, want dan zou ik in jouw plaats nooit willen hebben, dat ze Ri nus van zoiets verdachten. Juist Willem, jij bent ten minste eerlijk en daarom zal ik het ook zijn. Leen heeft zijn mond voorbijgepraat. Nee, stelde hij deze, die zich wilde ver ontschuldigen gerust. Het geeft niks. Ik was toch van plan het te vertellen, ze motten het nou dan maar weten. Ja, ik heb Rinus geholpen, jullie weten, dat mijn broer gestorven is en dat ik toen met Leen naar Duitsland ben geweest Mijn broer had wat geld nagelaten en ik heb van hem georven. En nou jij Bas! Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4