j rnmmi Voor de mooiste keuze in Pastoor Persoon verrichtte officiële opening van R.K. Rusthuis „St. Jan WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7183 COURANT bezoeken. De inrichting van de kapel kostte de stichting overigens geen geld, dank zij de bijdragen in geld of via leningen. Spreken wij van een r.-k. rusthuis, toch is dit gebouw niet alleen bestemd voor r.-k. bejaarden: ook andersdenkenden zijn er welkom, zoals ook het geval was met het voormalige rusthuis. Wij willen gaarne de oude lijn blijven volgen. Ook mogen de beperkte financiële middelen van gegadigden voor dit rusthuis geen belemmering zijn, terwijl wij anderzijds de taak hebben onze financiële verplich tingen na te komen. Daarom werd tot de r.-k. instellingen en particulieren een oproep tot financiële steun gericht en dit leverde een prachtig resultaat op: er vloeide ruim 100.000,toe tegen de lage rente van 3 pet. of zelfs renteloos. De pensionprijs is hierdoor aanmerke lijk lager dan van in deze tijd elders ge opende rusthuizen van gelijk niveau. Er is voorts een fonds gesticht en wij blij ven vertrouwen op aller steun. Daar naast werken wij samen met de Sociale Dienst der gemeente. Tot zover de heer Hin. Inmiddels was de gidslnband van de groep Margaretha Sinclair in haar smaakvolle uitrusting naar de Zwaan straat gemarcheerd en met de pittig trommelende en bazuingeschal produ cerende meisjes voorop begaf men zich naar de Molenstraat, waar verscheidene particulieren de driekleur hadden uitge stoken. Pastoor Persoon hees de driekleur en toen de vlag haar hoogste punt had be- ieikt schalden de bazuinen, terwijl de koster van de kerk van de H. Joannes óe Dooper de klok langdurig en nadruk kelijk liet beieren. Vervolgens zongen de leerlingen van de r.-k. Sint Jozefschool drie coupletten van een openingslied, waarvan de tekst geschreven was door kapelaan H. Stam. ,,Wij zijn nog jong van jaren en willen, als het kan, nog liefst wat jaren wachten voor entree in Sint Jan". Hierna was het grote moment aangebroken, waarop pastoor Persoon de hoofddeur van het gebouw voor de eer ste maal officiëel zou ontsluiten en ope nen. Vervolgens knipte Z.E. een wit lint door, de officiële opening van het ge bouw was geschied en men maakte in groten getale terstond gebruik van de gelegenheid om het fraaie rusthuis te bezichtigen. Al meteen krijgt men dank zij de ruime, moderne entree, deze dag nog gezelliger wegens de talrijke bloemen, een zeer gunstige indruk van hetgeeh hier tot stand is gebracht. Men trekt dan onwillekeurig een vergelijking met het voormalige tehuis, 4waar zon, licht en lucht maar zeer spaarzamelijk konden doordringen. Het nieuwe gebouw heeft ruime gangen, een gezellige conversatie- zaal, knusse kamers voor één of twee personen, gemakkelijk lopende trappen en in de toekomst zelfs een lift. Een keuken, waarin het personeel prettig kan werken en zeker niet met de ruimte be hoeft te woekeren. Ook de vloerbedek king en stoffering getuigen van goede smaak en begrip voor ruimte en afwis seling. Nadat men het gebouw van kel der tot zolder had bezichtigd, kwam men in de conversatiezaal bijeen, waar allereerst het woord gevoerd werd door pastoor Persoon, die opmerkte, dat hij naar Texel was gekomen met een bij zondere opdracht, waarvan stichting van een nieuw r.-k. rusthuis een der voor naamste onderdelen vormde. Dat dit ge bouw in een grote behoefte voorziet be wijst de snelle bezetting ervan. Ook pastoor Persoon herinnerde aan de on voldoende huisvesting in het voormalige, zeer oude, ondoelmatige gebouw en stel de met voldoening vast, dat wij thans met open ogen langs het rusthuis kun nen lopen. Van meet af aan heerste er een prettige sfeer, terwijl de onvermij delijke voorschriften toch gehandhaafd kunnen blijven. Spreker sprak zijn vreugde uit over de aanwezigheid van de kapel, waarin wij o.m. in een ge brandschilderd raam de betekenis van Christus voor de mens gesymboliseerd zien. Als volgende spreker werd het woord gevoerd door burgemeester De Koning, die van jeugd- en bejaardenproblemen gewaagde. De jeugd en de bejaarden willen weliswaar in de eerste plaats zo veel mogelijk voor zichzelf zorgen en op eigen benen blijven staan, maar in de praktijk blijkt, dat zich in deze sectoren problemen voordoen, waaraan wij nu eenmaal niet voorbij kunnen gaan. De wijze waarop U aan de bejaardenzorg vorm heeft willen geven verdient ons aller respect. Ik hoop, dat de bejaarden zich hier thuis zullen gevoelen en wens Uw stichting alle voorspoed. De heer J. B. Wesselingh, architect, Heemstede, trok eveneens een vergelij king tussen de hedendaagse en de voor malige huisvesting. Het ontbrak de Zus ters voorheen aan een efficiënte gelegen heid om haar liefdevolle taak op voor de volle honderd procent bevredigende wij- „GEEN PASSENDE WOONRUIMTE" De heer J. Koningstem, IJmuiden, die op 30 juli met algemene stemmen be noemd werd tot hoofd van de ,,Jan Dr ij verschool" te Den Hoorn, heeft de benoeming niet aanvaard, omdat naar zijn mening geen „passende woonruim te" werd aangeboden. De raad wordt voorgesteld vrijdagmiddag de heer J. van Wolferen, Egmond aan Zee, tot hoofd te benoemen (nr. twee van de oor spronkelijke voordracht). De heer Van Wolferen gaat door woningruil met mevr. Lap-de Waard een houtrijke woning be trekken. SAOEDIE-ARABIË VOOR „HET NUT" Voor „Het Nut" wordt woensdag 6 november een voordracht gehouden over Saoedie-Arabië en Jemen, twee bekende landen uit het Midden-Oosten, die we gens de olierijkdom enz. tegenwoordig welhaast dagelijks deel uitmaken van het frontpage-news. ZILVEREN JUBILEUM Naar wij vernemen is het dinsdag 1 oktober a.s. 25 jaar geleden, dat de heer C. P. Moojen zich als verzekeringsagent vestigde. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 25 september Den Burg, „De Zwaan", bijeenkomst vrouwenver. K.A.V. „Bloemschikken" door mej. L. Eeken. Donderdag 26 september Den Burg, „Oranjeboom", Toneelvoor stelling door „Klein Toneel", Oudeschild, voor hotel- en pensionhouders. NATIONALE MOTORTRIAL De motor-, auto- en bromfietsclub Texel organiseert zondag 29 september a.s. voor de 5e maal een nationale Trial op Texel. Viermaal in de Westerduinen, maar nu heeft onze Trialexpert, de heer C. Mets, een terrein gevonden in Eier- land, met steile ups en downs en het nodige water. Het parcours ligt achter de Mui en het fietspad. Als men de 's Hertogenboschweg ingaat en rechts af slaat komt men bij de start. Ook vanaf de Slufterweg te bereiken. Er zijn al weer heel wat inschrijvingen binnen gekomen en het belooft dan ook weer een pracht sportmiddag te worden. Nadat de Senioren en junioren gereden hebben, zullen de jongeren het proberen. Een 10-tal heeft zich al opgegeven, waar van 5 uit Anna Paulowna. De organisatie van deze Trial is in samenwerking met de Motorclub Anna Paulowna. Daar wij geen entree mogen heffen, hopen wij dat een ieder die komt kijken een program ma koopt. De prijs is slechts 25 cent, dus dat is geen bezwaar. De start is om 2 uur. De Motorkeuring is om 1 uur bij café C. v.d. Werf aan de Slufterweg. Wilt U motorrijkunst zien, komt dan kijken. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Doopzitting in de pastorie. Beide ouders worden verwacht. ze te kunnen uitvoeren. Thans beschikt de stichting over een aan de eisen des tijds beantwoordend gebouw, ondanks het feit, dat men het financiële gedeelte in een zeer nauw keurslijf moest wrin gen. Door eendrachtige samenwerking is een prachtig stuk sociaal werk verricht. Terloops bracht spreker nog twee wen sen naar voren: de vestiging van een kraamafdeling en die van een kleine polikliniek. Hierna werd het woord gevoerd door de heer C. J. Commandeur, die namens de armbesturen pastoor Persoon en de andere instanties hartelijk dank bracht voor hun bemoeiingen. Pastoor Gussenhoven, die in de oor log naar Texel kwam en daarna door pastoor Persoon werd opgevolgd, noem de de 19de november 1957 een glorie volle dag, die reden tot algemene blijd schap geeft en herinneringen tevens op wekt aan een verleden met erbarmelijke toestanden. Ook herinnerde spreker aan de moeilijke jaren tijdens de oorlog en tijdens de russenoorlog. Ook dat leed is geleden en thans kunnen wij op alles zins verantwoorde wijze bijdragen aan een daadwerkelijke bejaardenzorg op Texel. De heer J. F. Streur sprak als direc teur van de Nationale R.-K. Federatie voor Bejaardenzorg. De ondervonden moeilijkheden waren niet gering en daarom kan men met des te meer trots terugzien op hetgeen bereikt mocht worden. Een goede oude dag is nu een maal onmogelijk zonder goede voorzie ningen. Hij complimenteerde het r.-k. arm- en kerkbestuur, dat het initiatief heeft genomen om het mooie plan te verwezenlijken. De parochianen, ja heel Texel kan trots zijn op dit gebouw. De heer M. Bakker sprak als voor zitter van de r.-k. Middenstandsbond. Wij zijn er trots op, dat het Texelse be drijfsleven in de gelegenheid gesteld is DE TWEEDE BOOTTOCHT Ook de tweede boottocht is goed ge slaagd. Er werd een bezoek aan de ma rinehaven van Den Helder gebracht en langs de kust bij Huisduinen gevaren. Het Koninklijk Texels Fanfare stond met schallend koper op het promenade dek toen „De Dageraad" het ruime sop koos. Er was niet zoveel publiek op het haventerrein als de vorige keer, maar dit moet waarschijnlijk aan het veel minder gunstige weer worden toege schreven. De zee was echter zeer rustig. Onderweg werd nog een fikse bui ge trotseerd, maar dat gaf geen paniek, want iedereen had een dak boven het hoofd. Ook de „Notenkrakers" waren weer goed op dreef. De heer J. C. Bruin orga niseerde in de tweede klasse-salon, gele gen onder het autodek een filmprogram ma, dat ook zeer gewaardeerd werd door de ca. tweehonderd bejaarden, woonachtig te Den Burg en De Waal. Ook de bewoners van „Irene", „Sint Jan" en de „Gollardsstichting" waren van de partij. De dames-serveersters waren ook nu weer een toonbeeld van activiteit: het ontbrak de deelneemsters en deelnemers aan niets. Ook de lunchpakketten waren weer zeer welkom. De Ouden van Dagen werden per autobussen gehaald en thuis gebracht, in enkele gevallen werden voor degenen, die slecht ter been waren personenauto's ingeschakeld, ook voor de enkele deelnemers uit Oosterend. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De collecte voor prot.-chr. organisaties tot bestrijding van de t.b.c. „Sonne- vanck", „Zonnegloren" en „Draagt El kanders Lasten" van het Chr. Nat. Vak verbond heeft in totaal 1.119,75 opge bracht en wel gespitst als volgt: Den Burg 311,85; Oosterend 264,60; Oost 37,84; De Waal 22,10; De Cocks- dorp 33,25; Eierland 78,22; De Koog 49,98; Oudeschild 33,50; Den Hoorn 288,41. WEER TERUG UIT CANADA „Dirk Bakker is weer onderweg naar Texel, hij is maar vier maanden in Ca nada geweest, kun je niet onder de pomp zetten, dat er nog nooit een Texelaar is geweest, die z'n schapen zo gauw op het droge heeft gehad?" aldus berichtte ons een eilandgenoot. Toevallig is het bericht niet onder de pomp gekomen en dat is maar goed ook, want Dirk is nog lang niet binnen enook niet teruggekeerd omdat hij er niet kon aarden, maar lou ter wegens het feit, dat Canada bij win terdag talloze werklozen telt. Zoals be kend vertrok Dirk naar Canada op 15 mei om er als metselaar aan de slag te gaan (Tussen haakjes, de fa. Graaf en De Waal in Zuid-Afrika kan nog wel een paar metselaars plaatsen - red.), maar het bleek, dat men er helemaal niet om metselaars zat te springen. „Ik mocht niet metselen, omdat ik geen lid van de bond was en dat kon ik met worden, zo lang er elders in het land nog metselaars zonder werk liepen Als er tekort metse laars zijn kan iedereen of je kunt metse len of niet, in de Bond, maar zijn er te veel dan word je geweerd. Ik moest toen uiteraard naar ander werk uitzien en dat lukte, want door stadsuitbreiding kon ik me verdienstelijk maken bij de aanleg van tuinen. Dat werk werd be hoorlijk betaald, 's Winters heerst er grote werkloosheid en daar ik nog lang niet voldoende „overbruggingszegeltjes" had geplakt, begreep ik, dat ik de eerst volgende maanden in Canada niet veel wijzer, maar wel armer zou worden. Daarom besloot ik een poosje naar Texel terug te keren, ja voor tijdelijk, want in het voorjaar ga ik weer naar Canada terug". om iets te maken wat gezien kan worden en van zijn kundigheid getuigt. De heer C. H. F. Duin, hoofdaannemer, dankte voor de hem verleende opdracht, welke na onderhandse aanbesteding plaats vond. Spreker betrok gaarne de architect en de onderaannemers - schil der, loodgieter, elektriciën, stoffeerders, aanlegger centrale verwarming - in de hem toegezwaaide hulde en dankte de onderaannemers voor hun voorbeeldige medewerking, waardoor het geheel een groot succes kon wordoen. Hiermede was deze bijeenkomst ten einde. Voldaan verlieten allen het rusthuis in de wetenschap, dat Texel ook in dit opzicht zijn tijd en zijn taak verstaat, in de wetenschap, dat onze ouden van da gen ten aanzien van de huisvesting en verzorging in „Huize Sint Jan" geen be ter tehuis zouden kunnen wensen. Namens alle Texelaars en in het bij zonder namens de oudere generatie ein digen wij gaarne met de initiatiefnemers ook van deze plaats te complimenteren met dit resultaat, een resultaat, waarvan zeer velen enkele jaren geleden wel niet gedroomd zullen hebben. mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT C^y i - 0 1 1 Verschijnt woensdags en raterdags üitgceN.V. »h Langeveld de Rooij rl*/) f Y) 111 T'J 0 "Vf 1 Tl Jl Pi 1/1/11*1' Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Vf UL/f Li/ kf J V t/r J kil rt/Pr 11» Bank Postgiro 652. - Abonn-pr 2,25 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. Dit was de voormalige „Sint Jan-Stichting"een representant van de oude tijd. Bovendien bood het gebouw plaats aan een gering aantal personen. Toen pastoor Persoon de driekleur hees als eerste ofticiële handeling ter ge legenheid van de plechtige opening van het nieuwe r.-k. rusthuis „Huize Sint Jan", liet de gidsenhand van de Margaretha Sinclair-groep het koper schallen, terwijl uit de toren van de kerk van de H. Joannes de Dooper een klok vreug devolle klanken over het dorp In tegenwoordigheid van tal van ge nodigden vonden donderdagmiddag de officiële opening plaats van het nieuwe r.-k. rusthuis „Sint Jan", dat ongeveer ter hoogte van het voormalige tehuis voor ouden van dagen aan de Molen straat te Den Burg is gebouwd. Maar al vorens pastoor Persoon - die destijds ook de eerste steen heeft gelegd - de deur van het fraaie gebouw voor de eerste maal officiëel opende, kwam men in hotel „De Zwaan" bijeen om te luisteren naar een rede van de heer Th. R. Hin, voor zitter van het stichtingsbestuur. „Dit is voor ons een blijde dag", aldus de heer Hin, want de voormalige huisvesting van de ouden van dagen was totaal on voldoende. Reeds in 1940 was een schets ontwerp gereed gekomen, maar de oor log werd spelbreker en in de 1ste periode na de oorlog hadden wij nog urgenter zaken uit te voeren. Wij begrepen, dat, wilde ons plan slagen, alle r.-k. Texe laars de handen ineen zouden moeten slaan. Dit werd gemakkelijk bereikt en het uit de drie parochies gevormde co mité kon aan de slag. De stichting van dit gebouw had mede ten doel de beruchte woningnood eniger mate te helpen lenigen: hoevelen konden geen geschikte woning vinden, terwijl bejaarden of hulpbehoevenden soms veel te grote huizen bewoonden. Zeven jaar geleden stak het comité van wal, begon het aan een lange, moeizame weg, want de rompslomp aan een en ander verbonden was zeer groot en als wij toen hadden geweten wat er allemaal gedaan had moeten worden om het eindresultaat te kunnen bereiken, zouden wij mis schien niet eens de moed tot de start bijeengebracht kunnen hebben.... Wel, liet buitelen. dit eindresultaat mag er zijn: het is een zeer fraai, modern en doelmatig gebouw geworden, een sieraad voor Den Burg bovendien. Hetgeen architect en uitvoer ders gepresteerd hebben is boven aller lof verheven. Fraai en toch niet luxueus. Wij zijn trots op dit gebouw. 39 Bejaar den vinden er een tehuis en momenteel zijn reeds alle kamers op één na ingeno men. Doorgaans treft men in de onmid dellijke nabijheid van een rusthuis een complex kleine, z.g. bejaarden-woningen aan. Wel, ook wij hebben daar het oog op gericht en aan de overkant van de Hollewalsweg een terrein gereed liggen. Wij werken derhalve in etappes: binnen afzienbare tijd hopen wij ook dat onder deel van de bejaardenzorg te realiseren. Ons doel is een zo goed mogelijke ver zorging van de bejaarden, zowel wat het geestelijke als het materiële gedeelte aangaat. Destijds kwam ds. Van Veen met het plan om een rusthuis voor heel Texel te stichten, maar wij meenden, dat aan dit overigens mooie plan voor ons te grote bezwaren verbonden waren, n.l. met het oog op de godsdienstige verzor ging van de r.-k. bejaarden. Bovendien zou een groot gebouw buiten het dorp gebouwd moeten worden, terwijl de ex ploitatie ervan minder gunstig beoor deeld werd. Voorts zou een groot gebouw afbreuk doen aan de huiselijkheid en ook zou het te ver van de kerk liggen en de kerk gaat nu eenmaal voor een mens nog meer betekenen naarmate de arbeid hem minder of op de duur helemaal niet meer opeist. Het thans voltooide rusthuis is een kapel rijk en dat betekent toch wel heel veel voor wie slecht ter been zijn en in jaren al geen kerk meer konden

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1