Dr.W.FJ.v.Waveren Schouw Turf. Algem. najaars vergadering Stichting Nuts- ziektekosten- verzekering Extra voordeel aanbieding ••«••«e» een koster Heeft u een bromfiets die nog niet Verzekerd Is 7 - ■TT TF'VcjL Wegens vakantie gesloten flink dagmeisje Voor oliestook haarden en kachels RentenaarO'end Koninklijk Texels Fanfarecorps De nieuwe donateurskaarten zullen in de komende weken worden aangeboden. R.K. Dansclub MUSETTE De Commissaris kan me nog meer vertellen. Ringsteken met paard en kar DE A-GRIEP OP TEXEL Het Marsdiep heeft Texel niet kunnen behoeden voor de A-griep: van een der klassen van een lagere school te Den Burg ontbraken gisteren niet minder dan 28 leerlingen; in totaal miste deze school 46 leerlingen. Dat komt neer op 19 pet. Op de twee andere lagere scholen te Den Burg was de A-griep nog niet ge constateerd. Uit steekproeven bleek ons, dat het met de A-griep voorlopig op Texel nog best meevalt. In Den Hoorn b.v. zijn maar heel weinig zieken en ook in De Cocksdorp is het aantal patiënten zeer gering. Het hoofd van de Nutskleuterschool, mevr. A. de Koning-van Ramshorst, moest gisteren de leiding uit handen ge ven: de A-griep is nl. ook tot het Loods mansduin, waar de familie De Koning logeert, doorgedrongen. Ook adjudant J. Gulmans moest we gens A-griep het bed houden. NAAR DE „BEATRIXSCHOOL" Naar wij vernemen staan voor de hedenmiddag te openen „Beatrix-school", school voor buitengewoon lager onder wijs, 38 leerlingen ingeschreven. De school is gebouwd door de fa. Jac. Drij ver Zonen voor de som van rond 140.000,Het gebouw bevat drie leslokalen, een lokaal voor handenarbeid met gereedschappen om van te water tanden, een keuken, waar de meisjes ongetwijfeld met veel ambitie aan de slag zullen gaan en een overblijflokaal, waar eventueel ook vergaderingen kun nen worden gehouden. De school maakt een bijzonder goede indruk en is voorts buitengewoon gunstig gelegen. INSTUIF DE KOOG De instuif in het Jeugdhuis te De Koog begint a.s. zondag weer van 20.15- 22.00 uur. Jongeren vanaf 14 jaar zijn hartelijk welkom. Deze winter zullen er programma's zijn. Ze zullen aan het Jeugdhuis voor gehangen worden. DAMCLUB DE COCKSDORP Maandagavond 8 uur gaat damclub De Cocksdorp weer van start in café Hooij- berg. Het Bestuur rekent op de trouwe opkomst van de leden en flinke opkomst van nieuwe leden. VOOR ONS KONINKLIJK TEXELS FANFARECORPS In dit nummer treft U twee adverten ties aan van het Koninklijk Texels Fan farecorps; dinsdag 1 oktober hoopt men de candidaten voor het Jeugdcorps te ontmoeten en dezer dagen hoopt men weer vele donateurskaarten te kunnen plaatsen. Doordat de instrumenten bij zonder duur zijn geworden heeft het bestuur na rijp beraad moeten besluiten tot verhoging van de contributie, die sindsde oprichting in september 1891 één gulden bedroeg. Men wil deze thans op 1,50 gesteld zien. Toen in 1891 plannen werden ge maakt voor de oprichting van een mu ziekkorps, werd men al dadelijk met het financiële probleem geconfronteerd. Men wist aandelen van vijf gulden te plaat sen, rente kon uiteraard niet worden uitgekeerd. Men wist ook donateurs aan te trekken. Die betaalden toen 1, Dat was in 1891 een heel bedrag, voor menigeen een offer, want voor een gul den werd je een hl. steenkool thuisbe zorgd en voor 74 cent een pond koffie. Als wij het zo bekijken, dan is het tegenwoordige „tarief" toch wel bijzon der billijk en mede gezien de grote ac tiviteit van het korps en de bijzondere plannen (jeugdkorps) hopen wij, dat de burgerij het Koninklijk Texels Fan farecorps ook in deze moeilijke tijd de nodige steun blijft verlenen. DE RONDE VAN OOST „Ooster Vloot, je roem is groot", maar wie erin slaagt als wielrenner de Ronde van Oost zonder een enkele val partij af te leggen, mag ook wel als een beroemdheid in de geschiedenis geboekt worden. Het publiek - 500 tot 600 man - heeft op het zondag verreden parcours stellig nog nooit zoveel valpartijen ge zien. Dit was hoofdzakelijk te wijten aan een scherpe en ongunstig liggende bocht. „Als we een jaartje verder zijn, hopen wij ook hierin verbetering te hebben gebracht", aldus de heer A. Kalis, voorzitter. Er werden twee wedstrijden gehouden, één voor adspiranten en een voor junioren. Bij de adspiranten bezette Don van der Poel, Den Helder, de eerste plaats, hij had de 25 km (20 ronden) afgelegd in 34 minuten en 33 seconden. Hans Joffriet, Wieringen, werd 2de, en de Texelaar Jan Witte 3de. Jammer, dat Betsema in genoemde bocht ten val kwam en daardoor uitgeschakeld werd. Hierna verschenen de junioren aan de start. 25 renners, die 75 kilometer moes ten verslinden. Dat ging nog harder, want na 1 uur en 19 minuten mocht de in Den Helder wonende Belg Lemmens de pedalen als overwinnaar laten glip pen. Hij werd onmiddellijk gevolg door Kuut uit Wieringen en Noorman uit Hoorn. Jan Visser uit Wieringen pas seerde 48 seconden later de eindstreep. K. op het Veld, Den Helder zat toen nog een ronde achter, evenals Kees Vlaming, onze succesvolle eilandgenoot. Hierdoor won Kuut de beker, omdat Lemmens niet als nieuweling, maar als amateur reed. Met ere mag ook de naam van Kees Boersen genoemd worden. Kees werd ook al slachtoffer van de scherpe bocht. Doordat de bel telkens weer nieuwe premies aankondigde was er voortdurend felle strijd, waarvan het publiek uiter aard ten zeerste genoten heeft. De we'dstrijden werden geleid door de sporverenigingen Wiron, DOK en SVO, die._ op een prachtige sportdag terug kunnen zien. TEXELS TOEKOMST WEER IN DE BANK Texels toekomst heeft haar vakantie weer gevierd en inmiddels zijn de scho len weer gestart. Toen de jeugd vernam, dat de vakantie er weer op zat, zal ze zeker gezegd hebben „Ach, wat jammer, nou al?!", want wij zitten nu eenmaal liever in de nollen, op het strand, in de wijde polders of langs de haven, dan in de muren van een gebouw, waar meester of juf de leiding heeft. Het schoolgaan is nu eenmaal een beetje in strijd met de natuur, niet waar. Wij gaan liever niet, wij zouden graag de gehele dag spijbe len, maarwe ontkomen er niet aan. Het moet in deze wél geordende wereld, waarin wij er niet komen zonder een flinke dosis kennis. En ach.... na een dag of wat went het al weer een (heel klein) beetje. Vooral de jeugd weet zich vlug aan te passen en dan maakt ze er over het algemeen ook heus wel van, wat er van te maken valt. De jeugd zit weer in de banken. In Den Hoorn, in De Cocksdorp. In gloed nieuwe scholen en in gebouwen, waaraan de tand des tijds reeds zichtbaar ge knaagd heeft. In gebouwen, die aan alle eisen voldoen en in hokken, die eigenlijk allang uit de (moderne) tijd zijn. Maar ook dat went, je went er aan als het licht bij winterdag de gehele dag moet branden en je vindt het vanzelf sprekend leerling te zijn van een school, waaraan alle moderne technische vond sten zijn gespendeerd. Wij gaan naar school, zoals de jeugd al eeuwenlang de onderwijsinrichtingen pleegt te bezoekem- Wij gaan naar de moderne school met de nieuwste leerme thoden en dat die nogal afwijken van de materie, waardoor onze voorvaderen zich hun parate kennis verschaften moge uit het hierbij gaande artikel blijken. Het zal door een 2de en 3de epistel wor den gevolgd. SCHOOL EN JEUGD IN „DE GOEDE OUDE TIJD" (I) „Slact hem vrij. „De ouders gevense hedendaechs al haer willekens. Men straft haer niet, men spaert haer billekens". Dit is een klacht die werd meege schreven in de zestiende eeuw, dus zo omstreeks vierhonderd jaar geleden. Daaruit blijkt dat het probleem van de gezagsverhouding tussen kinderen en ouders alle eeuwen door actueel is ge weest. Ook in de „goede oude tijd" klaagde men over de jeugd! Een goede indruk van de lieve jeugd in wat men zo gaarne verlangend noemt „de goede oude tijd" geeft ons de be faamde schoolmeester Valcooch (hoe moeten zijn leerlingen voor zijn valken blik hebben gesidderd!) uit Barsinger- horn. Noteer even het jaartal.... 1594! Schoolmeester Valcooch heeft (natuur lijk op rijm) de regelen vastgesteld voor straffen die de jeugd verdient. Uit deze regelen kunnen we makkelijk afleiden hoe de jongeheren en jongedames zich somwijlen plachten te gedragen. We geven hier een bloemlezing uit het lange gedicht: Die zijn muts niet afneemt voor een man van eeren, die daar lopen krijten, vloeken ende zweren, die wild en onzedig lopen langs de straten, die spelen om geld ofte logenen praten, die der luiden eenden smijten en de beesten jagen, die niet doen wat hunner ouderen behagen, die zijn boek scheurt of verrabbelt zijn papier, die malkanderen geven toenamen hier, die nakend baden, in erwten of wortelen lopen, die in de kerk rabbauwen of snoeperij kopen, die in anders drinken spuwt of op zijn eten treedt, die uit dc school klapt en niet heelt 't secreet, die speeksel uit de neus of uit de mond, met de voeten niet uit en treden terstond, die op de wallen lopen als men gaat naar huis, die eikanderen bewerpen met snot, vlooien en luis. Alle degenen die zich aan deze door Valcooch opgesomde misdaden {en nog veel meer) schuldig maken „zullen twee plakken krijgen ofte hen met roeden clou wen"! Vaders en Moeders Het waren dus geen „lieve wichtjens" a la Van Alphen, die de schoolmeesters van die dagen op de bank kregen. En de meester ondervond ook, dat het gedrag van zijn leerlingen in sterke mate werd bepaald door de houding van de ouders. Ook in die dagen waren er de moeders, die „met opgestoken zeil" bij de meester kwamen klagen als hun lie velingen waren mishandeld. Een oude prent uit die dagen toont de meester, in zijn stoel gezeten, terwijl 'n rijk opgetuigde moeder bij hem komt, aan haar hand zoonlief, opgeblazen, bru taal, een grote stok in de hand, luiste rend naar mama's weeklacht ,,Ik ben schier ontzind, ik kan niet verdraqen, dat mijn lieve kind gij zo hebt geslagen!" Maar de plaat zorgt ook voor het pen dant van deze moeder, wanneer daar 'n stoere vader binnenstapt, zoon aan de hand met zich meevoerend, die de mees ter adviseert: Slaat hem vrij en spaart hem plak noch roe, Eer ik hem elders doe! DE MEESTER De meesters van die dagen waren lang niet alleen opvoeders en paedagogen, ja ook lang niet allen behoorlijk tot hun taak bekwaam. Het schoolmeestersbaantje werd door de „Heren" vergeven aan lakeien, oud gedienden, varensgasten en andere lie den, wier opleiding veel te wensen over liet. Dat blijkt wel uit een sollicitatiebrief, waarin de sollicitant vermeldt dat hij nevens andere bekwaamheden zowel het ZDH-nieuws Eindelijk, na vele moeilijkheden aan gaande het noodterrein is ons elftal zon dag met de competitie gestart. Te elfder ure kregen we toestemming om toch op ons noodterrein te mogen spelen, daar dit terrein door de promotie van ons eerste elftal voor de tweede klasse on geschikt bevonden was. Vandaar weinig nieuws de laatste tijd. Ons eerste elftal, dat nu uitkomt in de sterke tweede klas, had nog meer moeilijkheden wegens vertrek van spe lers en spelers, die er mee stopten en zo moesten we ons elftal aanvullen met jonge spelers; zo staat ons een zwaar seizoen in de 2de klasse te wachten. Zondag kwam Callantsoog op bezoek; een stevig elftal met de bekende mid denvoor Mooy. Ons elftal heeft zich uit stekend geweerd, en zelfs na de rust lange tijd de gasten zijn wil opgelegd. Er werd zeer enthousiast gespeeld! Voor de rust nam C. de leiding en was veel meer in de aanval. Maar onze voorhoede wist zich ook enkele kansen te scheppen, die ze niet wist te benutten. Na de rust heerste er volop spanning toen we alles probeerden om de achter stand weg te werken, wat ons tenslotte gelukte, einde 11. Gezien deze wed strijd behoeven we de toekomst nog niet somber in te zien, en er werd weinig gepraat. De adsp. keerden met een 41 over winning van Texel b terug. Goed ge daan, jongens. Voor zondag de plaatselijke ontmoe ting tegen de Boys op het Boysveld. We willen deze week trachten tot een definitieve trainingsavond te komen met een trainer. We hopen, dat de spelers zullen beseffen, dat het hard nodig is om deze avond te bezoeken. EEN BOOT KOOS ZEE Van de week hadden wij het genoe gen weer eens met de „Dokter Wage- maker" over te steken. Hij doet het nog steeds best en heeft meer snelheid dan U uit het artikel van een zekere dagblad- verslaggever zoudt moeten opmaken. Het is daarom merkwaardig, dat de be treffende krant niet meer de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat de haven van Oudeschild veel te klein is. De boot heeft een hele toer om er uit te komen. Het kan allemaal maar net. „Het is hier met die aanleggelegenheid nog maar een ouderwets gedoe", aldus een toerist. Wij durven niet te hopen, dat hier op korte termijn verbetering tot stand komt, want dat laat de economische toestand van ons land niet toe, maar de haven was ook voor de oorlog al veel te klein, want de „Dokter Wagemaker" werd reeds in 1934 door de N.V. TESO aangeschaft. Jammer, dat de andere autoriteiten toen van mening waren, dat die verbetering van TESO's materiaal voldoende was.. DRIJVENDE MIJN GESIGNALEERD Op acht-en-halve mijl zuidwest van het lichtschip Texel is zondagmorgen vroeg een drijvende piekmijn gesigna leerd. Het gevaarlijke oorlogstuig dreef om de noord. De scheepvaart werd ge waarschuwd. CATECHISATIES HERV. GEMEENTE WAAL EN KOOG Aanmelding voor de catechisaties: De Koog, donderdag 26 september in het Jeugdhuis, 19.00 uur degenen, die voor het le of 2e jaar komen; 20.00 uur de anderen en 21.00 uur voor belijdenis catechisatie. De Waal, vrijdag 27 september, in de kerkekamer, 19.00 uur le of 2e jaar; 20.00 uur de anderen; 21.00 uur voor belijdeniscatechisatie. VEILIG VERKEER Diploma-uitreiking bromfietscursus Te beginnen met volgende week, zal in de verschillende dorpen de diploma uitreiking plaats vinden aan de geslaag den van de bromfietscursus, t.w. op: dinsdagavond, 1 oktober a.s. in Hotel „Het Wapen van Amsterdam", te Oos terend; donderdagavond, 3 oktober a.s. in de o.l. school te Oudeschild. Aanvang 8 uur. Buiten de leden van Veilig Verkeer zijn ook anderen natuurlijk van harte welkom. Ook zullen nog enkele interessante filmpjes worden vertoond. De geslaagden worden verzocht een pasfoto van zichzelf mee te nemen. Vereniging voor Veilig Verkeer, Afd. Texel. „wijnroeien" als „de stuurmanskunst" machtig is. En verder kan hij zon der roem, want het is Gods gave, extra ordinair puik overheerlijk schoon zingen, als het God belieft". Dikwijls leidde de meester zijn zoon in het Vak op. Velen van die meesters beheersten zelf de vakken niet, waarin zij de leerlingen moesten onderwijzen. En zij handhaaf den hun gezag door getier en ge schreeuw, het overvloedig uitdelen van „handplackxkens" en het gebruik van de roede. In één opzicht zagen zij echter toe op de hygiëne. Wie met verwarde haren ot „onreyn hooft" de school binnenkwam, werd door meester onderhanden genomen met de roskam, een ijzeren kam met scherpe tanden, die soms hele plukken haar meenam! Sommigen dezer meesters verstonden echter zeer goed de schoonschrijfkunst, en proeven van hun werk, met prachtige krullen versierd, zo mogelijk „in één streek" getrokken, zijn nog bewaard ge bleven. Soms bedekte meester het blad papier van een der leerlingen met zijn kunstgewrochten, en dit werd be schouwd als een bijzondere onderschei ding en zuinig bewaard. De school was in de goede oude tijd maar een primitieve organisatie en de meeste leerlingen kwamen meer ondanks dan dóór het onderwijs toch nog goed in de maatschappij terecht. Maar de jeugd is alle eeuwen door de zelfde gebleven. Ennaar blijkt, de ouders óók! BIJVERDIENSTE! U hangt biljet voor 't raam en geeft aanvragers een boekje. Wij doen de rest en betalen goed voor Uw bemiddeling. Alleen benedenwoningen. Ned.Talen instituut, Rotterdam (nader adres overbodig). PAK MEE. Pak nu een pak je Sterling mee, want Nie- meijer kocht in Amerika een schip vol super-fijne Virginia. Daar wordt nu Sterling shag van gemaakt, dat zie je en dat proef je Puikbeste eigeheimerste k. 14 ct per kg. M. H. Bakker, Helios Schilderweg Te k. 1 straalkacheltje, z.g.a.n. twee-pits met snoer, f 20.— Waalderstr 21 Vermist 1 schaap, merk rode stip op schoft en staart. Inlichtingen verzocht. J. Keyser Dzn. Gast- huisstr. 2 Deri Burg Te k. gevr. kippenhok plm. 3 bij 4 meter. B Halsema, Gerrits- land Te k. goed onderh. kinderwagen. L. Roeper, Den Hoorn 67 Billijk ter over name Old-finish kroonlamp. Weverstr. 51, Ben Burg B. z.a. meisje met MULO en middenstandsdiploma. Br ond nr. 1000 Aan komen lopen een koppel schapen. Tegen kosten terug te bekomen bij D. J. Keijser Ongeren Te k. Verzamellegnest voor 50 hennen. W. Boon, Nieuwe- schild Te k. prima con sumptie aardappelen. J. Bak ker, Mienterglop Te koop een gebr. inzinkbare trapnaai- machine. Jac. Bruin, Steenen plaats Te k. puik kokende g'oene erwten 50 ct per kg. C. Gerritsen. Tel. 278, Eier- Iand Vianen Te k. 1 drie delig blauw costuum, maat 50 en 2 snoepvitrine's 's avonds na 6 uur. E. Medema, Kerkstr. 16 Oosterend Te k. z.g.a.n. Etna fornuis. Bram de Smit, 't Noorden, Tel. 362 - Wie heeft mijn lange lad der geleend. Breng hem a.u b. spoedig terug. P J. Kooger, De Waal 78 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een zoon Mattheus Jacobus Wij noemen hem Theo G. Witte—Bakker H. A. Witte Everstekoog K 73, Texel 21 september 1957 Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een geduldig gedragen lijden onze geliefde man en vadei behuwd- en grootvader Jan J. Wiersma in de ouderdom van 61 jaar. Uit aller naam R. Wiersma-de Jong Menaldum (Fr 20 september 1957 De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad Vereniging van Oud-leerlingen Lagere landbouwschool Texel op dinsdag 1 oktober a.s. nm 8 uur in de Landbouw school te Den Burg. Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Ingekomen stukken 4 laarverslag secretaris 5 Verslag rekening- nazieners 6 Jaarverslag penningmeester 7 Bestuursverkiezing aftr. en niet. herkiesbaar M. C. Kuip en G. C. Bakker Pauze. 8 Benoeming rekening- nazieners 9 Bespreking winter- programma 10 Rondvraag 11 Sluiting Het Bestutu-. Prospectus op aanvraag, lage premién. Reductie bij collectieve verzekeringen Inlichtingen Nutsspaarbank Kogerstraat 34, tel. 215 2 bus tafelkoeken 96 ct 1 blik speculaas 118 ct I blik ananas van 120 voor 99 ct 250 gr vruchtenagar 49 ct 3 pansponsen 25 ct met Dividendpunten. PE DE COR DE JONG COR LAUERVELD Ned. Herv. Gem. Den Hoorn vraagt ong. dec. Sollicitaties voor 15 okt. a.s. te richten aan de kerk voogdij pa M. J. Kikkert Den Hoorn I, die alle inl. verstrekt. oogarts Praktijk hervat Het dagelijks bestuur van het waterschap Prins Hen drikpolder brengt ter ken nis dat de schouw over de tochten en wateringen zal plaats vinden op zaterdag 12 okt. 1957 en nodigt mitsdien de in gelanden uit te zorgen dat op gemelde datum alle voorschriften als bij de keur omschreven stipt zijn na geleefd. Texel, 24 sept. 1957 Het bestuur voornoemd J. M. Bakker, voorz. K. Stoepker, secr. Steeds voorradig prima korte turf f 28,00 p. 1000 stuks franko geleverd J. C. RAB N.V. Doe het dan nu 1 Want per I okt. a.s. gaan de premies omhoog. C. P. Moojen, Schoonoord- weg 37, Den Burg tel. 278 TE KOOP Chevrolet vrachtauto 1947 met kipbak C. RAB N.V. van 30 sept. t.m. 6 okt. Voor verkoop geopend van 9 tot 12,30 uur en van 1,30 tot 7 uur H. Wiegers, kapper De Koog Onze zaak is donderdagmiddag 26 sept na 4,30 uur gesloten. De Graaf's Zuivelhandel vh jac. Schrama GEVRAAGD: Bakkerij R. Beuving, Den Burg Om niemand over te slaan willen wij op deze manier allen bedanken die hun gelukwensen ons déden toekomen op de 30e aug. en de 18e sept. Wij hebben dat zeer gewaardeerd Ds. en Mevr. van Reijendam Bij mijn vertrek naar Paramaribo groet ik familie vrienden en kennissen. Een hartelijk vaarwel en tot weerziens.. G. Bakker-Offermans Kogerweg B 185 Den Burg In plaats van kaarten. Geb Boogaard en Bertha Dros hebben het genoegen U, ook namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk waarvan de vol trekking D.V. zal plaats vinden op woensdag9 okt a.s. des nm 2 uur ten raadhuize te Den Burg, Texel. Kerkelijke bevestiging en inzegening in de Ned Herv kerk te Oosterend door de Weleerw. Heer Ds. P. C. Klijnsma des nm 3 uur. Receptie: De Koog 61, zondag 6 okt. 4 -5,30 uur en te Oosterend, Peperstr. 3 op de trouwdag van 5— 6 uur. Toekomstig adres: De Koog 61. Zie adv. in volgend nr. Door de hoge kosten van instrumenten zijn wij ge noodzaakt het minimumbedrag te verhogen tot f 1,50 Wij hopen en vertrouwen dat u de noodzaak van deze verhoging zult inzien en zeggen u bij voorbaat hartelijk dank. Het bestuur. Zondag 29 sept. begint haar nieuwe dansseizoen Het wordt weer gezellig. Toegang 17 jaar. Aanvang 8 uur in Casino. Na commissaris H Voordewind zal thans de heef WILLEM VAN IEPENDAAL een boekje opendoen. Dit op uitnodiging van de R.K Onlwikkelingsclub op donderdag 3 okt. a.s. in hotel De Zwaan des avonds om 8 uur. Zondag 29 sept. tussen 11 en 12 uur kaarten verkrijgbaar voor de leden en tevens gelegen heid tot het afhalen van de lidmaatschaps kaarten in De Zwaan. Van maandag af kaarten verkrijgbaar voor de niet-leden a 1,— aan de zaal aan Den Burg a.s. zondag nm half 3 bij gunstig weer. Omwisselen niet toegestaan. Wei een 2e rit met andere damesliefhebsters. Alles om fraaie prijzen. Na afloop gelegenheid tot rondrit over Den Hoorn, lnleggeld f 1,—

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2