Cjroen ZwartsJexels in het harL, Zwitsaletten KOU, GRIEP. Pracht handen GR1EP1 Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts iedere dag die kleine dosis. MS ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7188 COURANT Uitqr e N.V. ».h. Lcmgeveld de Rooi] Boekncmdel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en raterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm INENTING TEGEN DE KINDERVERLAMMING De oproepkaarten voor de inenting tegen de kinderverlamming op 15 ok tober a.s. zijn thans aan de desbetreffen de ouders verzonden. Ingeënt zullen worden de kinderen, geboren in 1955. Ouders van in 1955 ge boren kinderen, die geen oproep hebben ontvangen, gelieven zich te vervoegen op de gemeente-secretarie. U kunt een vlotte gang van zaken be vorderen door op het aangegeven tijd stip in het Witte Kruisgebouw te Den Burg te verschijnen, de oproepkaart als mede de rose of blauwe inentingskaart mee te brengen en de bijdrage van 1,in gepast geld te betalen. Het mag wel als overbodig worden beschouwd, de ouders nogmaals te wijzen op het belang van deze inentingen voor hun kind. Er wordt dan ook op vertrouwd, dat allen aan de oproep gehoor zullen geven. TEXELAAR WON PLOEGWEDSTRIJD In Arnemuiden, waar jaarlijks een grote ploegwedstrijd wordt georgani seerd door de Christelijke jongeren van de boeren- en tuindersbond, zullen ze van de week wel gezegd hebben J „Nou, Klaas Eelman van Texel is ook weer van de partij, de uitslag staat al vast", want Klaas is nationaal kampioen en was onlangs tevens een ernstige can- didaat voor het wereldkampioenschap. Wel, de voorspelling kwam uit: de jeug dige Oosterender ging met twee bekers huiswaarts: hij werd nummer één van de 16 deelnemers en mocht daardoor 'n fraaie beker in ontvangst nemen, terwijl hij tevens de Wisselbeker definitief naar Texel kon vervoeren. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met DORPSHUIS DE WAAL Van het Bestuur van het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal vernamen we, dat het winterpiogramma van het Dorpshuis bijna gereed is. Reeds zeer spoedig zal een aanvang worden ge maakt met de verschillende activiteiten, welke, naar het Bestuur hoopt, zullen beantwoorden aan de wensen van de bevolking. Op dinsdagavond 15 oktober om 8 uur begint de heer H. Craanen met zijn dans lessen. Het ligt in de bedoeling, dat er 15 lessen worden gegeven. Verscheidene inwoners gaven zich reeds op voor deze cursus, doch er is nog ruimte voor meer deren! Men kan zich nog steeds opgeven bij de heer P. Bakelaar of meester Al- bers. Ook dinsdagavond aan de zaal is men nog van harte welkom. De woensdagavonden in het komende winterseizoen zijn voor de mannen. Zij kunnen hun ontspanning zoeken achter het schaakbord, dambord, al kaartend of rond het biljart. De eerste spelavond wordt gehouden op 16 oktober. De Hobbyclub voor jongens vanaf 14 jaar legt beslag op de vrijdagavond. De jongelui hebben dan geen huiswerk te maken en kunnen dus naar hartelust knutselen. Ze zullen beginnen met het slopen van de oude schoolbanken, om daarna, onder deskundige leiding, ge schikte werktafels ervan te maken. Wan neer dit gereed is zal ieder zich kunnen wijden aan zijn eigen liefhebberijhet bouwen van zweefvliegtuig- of boot modellen, figuurzagen, timmeren enz. Voor het vrouwelijke deel van de be volking zal ook een één- of tweeweke lijkse avond georganiseerd worden. Maar daarover kon het Bestuur nog geen na dere mededelingen doen, aangezien er eerst nog een bespreking met de dames gehouden zal worden. Dit geschiedt op maandag 14 oktober. Het Bestuur hoopt, dat de bewoners van De Waal en omgeving een dankbaar gebruik zullen maken van hun Dorps huis en dat de medewerking, die zij tot- nu toe heeft mogen constateren, lang zal mogen blijven voortbestaan. DE N.V.V.-FILMS Het N.V.V. heeft ook dit jaar weer de eilandbewoners in de gelegenheid ge steld om een uitstekend filmprogramma ite volgen, maar de belangstelling voor de films was 's avonds gering, 's Middags ging dat beter, want driehonderd kinde ren trokken naar „De Oranjeboom". Er bleven ook toen nog wel enige stoelen vrij, maar daar is de griep uiteraard schuldig aan. Uen nimmei ruw of schraal flfflEfl - Tub. 95 e,. Het is de Hamamelis die het 'm doet ONDER DE POMP „Hei jee ok, dot gróte bouwwerk sien op de Bol in 't Noorden?" „Ninnut, hoe siet 't er uut?" „Nou, 't is een gröskuul, maar 't liekt net op de toren van Babel, en 'k dócht dót die al weest wös!" LEZING OVER ZEESLEEPVAART TE DE WAAL Op vrijdag 18 oktober start de Ont wikkelingsclub te De Waal met haar eerste culturele avond. De heer J. Verhagen uit Den Haag zal een lezing komen houden in het Dorps huis „De Wielewaal" over „Zeesleep vaart". Daarbij zullen lantaarnplaatjes worden vertoond. Ons land is mede door de zeesleepvaart wereldberoemd geworden. Op alle oce anen ter wereld komt men de Neder landse zeeslepers tegen. Zijn er grote en vaak ook gevaarlijke objecten te verslepen, dan worden de Nederlandse slepers uitgenodigd die dienst te ver richten. Het is een hard leven. En zeker niet gevaarloos. De runners, zij die de sleep bevaren en besturen, hebben een zeer verantwoordelijke taak. We hopen, dat volgende week vrijdag het Dorpshuis goed gevuld zal zijn, als de heer Verhagen, zelf geen onbekende op dit terrein, ons nader zal inlichten over onze Nationale trots: de Neder landse zeesleepvaart. VEILIG VERKEER Diploma-uitreiking Bromfietscursus De uitreiking van de diploma's aan geslaagden van de bromfietscursus zal volgende week plaats vinden: te De Koog op donderdagavond 17 ok tober a.s. bij C. Bonne; te De Cocksdorp op vrijdagavond 18 ok tober a.s. in Hotel „De Hoop". Aanvang 8 uur. Zowel leden als niet-leden van Veilig Verkeer zijn van harte welkom. De geslaagden worden verzocht een pasfoto van zichzelf mee te nemen. Ook zullen op die avonden enkele in teressante flimpjes worden vertoond. Vereniging voor Veilig Verkeer, afd. Texel. DAMCLUB OOSTEREND Uitslagen 1 oktober 1957: C. Timmer-D. Kuiper 20 H. Mulder-J. Breman 02 Jn. Blom-D. Eelman 11 Uitslagen 8 oktober: Jn. Vlaming-J. Blom 11 D. Kuiper-D. Eelman 20 K. Burger-R. Eelman 02 A. Bakker-H. Mulder 20 Door de A-griep moesten weer enkele partijen uitgesteld worden. Vooral Jn. Blom leverde een goede prestatie door tegen Jn. Vlaming, van wie je niet zo maar even wint, remise te spelen. H. Mulder laat het tot nog toe lelijk liggen. MOOIE RECLAME VOOR TEXEL Tijdens de uitvoering van het dins dagavond programma door de AVRO stond Texel als vakantieoord geruime tijd in het middelpunt van de belang stelling. Een stem, die een diep heimwee naar het gouden boltje met zijn ruimte en vrijheid verried, bezong de geneug ten van het vertoeven op dit rijk geze gende stukje Nederland, waar een ze kere Arie in manchester pak en met de geur van vers hooi je in zijn eeltige handen sluit. Zo, in proza afgedrukt lijkt het allemaal een beetje overdreven, maar wie het gehoord heeft voor de radio, zal het met ons eens zijn, dat zo'n attentie meer doet dan tien advertenties. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 90 ct. NIEUWE CORRESPONDENT OOSTEREND De heer B. H. Roest, Peperstraat 8, heeft zich bereid verklaard het corres pondentschap voor de Texelaar te ver zorgen. Uitnodigingen voor vergaderin gen, berichten e.d. gelieve men derhalve naar de Peperstraat nr. 8 te dirigeren. Wij hopen ook uit Oosterend weer veel nieuws, dat wil zeggen veel góed nieuws te mogen ontvangen. VAKDIPLOMA BEHAALD De heer B. P. Rab J. C.zn., Schilder end, Den Burg, behaalde het diploma vakbekwaamheid voor de brandstoffen- handel. S.V. De Koog De Koog 1 heeft zondag een 51 over winning kunnen behalen tegen Winkel 2 Reeds met de rust had De Koog al een 40 voorsprong behaald door schoten van Leo en Gerard. Al waren we nu ook weer niet volledig uitgekomen, toch werd er behoorlijk gespeeld. De Koog 2 wist, na een zeer matige wedstrijd, met 20 van De Cocksdorp te winnen. De score had veel hoger kun nen zijn als er wat meer gekopt werd in de voorhoede. Laten we ons daar eens wat meer op gaan toeleggen. De achter hoede was in goede vorm. Vooral Reitsma speelde een prima wedstrijd. En de keeper vooral niet te vergeten. De adsp. kwamen met een 22 gelijk spel tegen SVC thuis. Goed gedaan, jongens. Het programma voor dit weekend luidt: De Koog 1-Hollandia T. 3, aanvang 1,30 uur. De Koog 2 is vrij. Adspiranten: Oosterend b-De Koog a, vertrek De Koog 3 uur. BOTSING IN DE MIST De chauffeur van een personenauto, de heer J. D., kreeg woensdagochtend de schrik van zijn leven, toen hij op de Postweg, niet ver van het kruispunt bij de Schoolweg, ineens een kudde van wel 150 schapen voor de wielen zag opdoe men. Dit gebeurde namelijk tijdens de zeer zware mist. Dank zij krachtig rem men en het feit, dat de auto, gezien het remspoor, geen grote snelheid had, kon een ramp worden voorkomen: er werden slechts twee schapen geraakt, een derde woldrager sprong de sloot in, maar kon worden gered. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot en met 10 oktober 1957 Geboren: Pieter, zv Cornelis Zandee en Aaltje Koopman; Maria Cornelia Johanna, dv Willem M. Bakker en Ca- tharina A. Smit; Rudolf, zv Cornelis Timmer en Catharina Mechielsen; Cor nelis Jacobus, zv Hendrik P. Hooijschuui en Maart je A. Wetsteen; Enk Maria, zv Martinus M. de Graaf en Maartje Sla- man. Ondertrouwd: Teunis Huisman en Maria E. Bakker; Daniël D. Quartel en Cornelia C. de Ridder; Bernard Timmer man en Christine M. Lap. Getrouwd: Gerbrand Boogaard en Bertha K. Dros. Overleden: Trijntje Dogger, ev Selser, oud 61 jaar; Douwe Mets, oud 72 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Joukjen Rijpkema wv Kornelis, van Amsterdam, Ruysdaelkade 93 naar Ko- gerstraat 41, Den Burg; Hillegonda A. Barelds ev van der Slikke, van Assen, Groningerstraat 32 naar B 156; Cornelia Boon, van Den Helder, Molenstraat 50 naar Oudeschild 410 VERTROKKEN PERSONEN Magritha Krens, van K 93 naar Den Haag, Vosmaerstraat 60; Amandus F. Meul, van De Cocksdorp le naar Kor- tenhoef, Vreelandseweg 1 met gezin; Trijntje Vlaming van Kerkstraat 8 naar Haarlem, Heussenstraat 2; Jantje Koorn, van Schilderend 113 naar Haarlem, Leid- se Vaart 72; Wilhelmina Vaas wv Span- jer van De Zes 12 naar Leeuwarden, Grote Kerkstraat 24; Rudolf Bakker, van Weverstraat 17 naar Amsterdam, Coper- nicusstraat 16; Anna Kingma van Groe- neplaats 11 naar Het Bildt, St. Jacobi- parochie 829; Grietje Lap, van Den Hoorn 175 naar Amsterdam, Sportlaan 56; Grietje Troost, van C 92 naar Zijpe, Petten, Korfwaterweg 1; Abraham J. van der Linde, van De Cocksdorp le naar Apeldoorn, Hoenderloo, Miggelen- bergweg 65; Arend Heerschap, van Den Hoorn 157 naar Den Helder, Polderweg 22; Antoon J. Stolwijk, van Weverstraat 95 naar Amsterdam, Alb. Verweystraat 16; Anna G. Eelman, van Weststraat 21, Oosterend naar Den Helder, Huisduiner- weg 3; Maria I. van Kooten, van B 9 naar Alkmaar, Wilhelminalaan 11; Jan W. Laan, van Kogerstraat 21 naar Am sterdam, Leiduinstraat 17; Eduard Moojen, van Schoonoordsingel 37 naar Den Haag, de la Reyweg 12; Engelena Visser, van S 31 naar Apeldoorn, Zink- weg 15. NAAR MAX TAILLEUR Naar wij vernemen belooft de avond met de koning der humoristen, Max Tailleur, te houden in Hotel „Texel" op zondagavond 13 oktober a.s., een groot succes te worden, want donderdag wa ren reeds zeer vele plaatsen besproken. Er zijn nog maar enkele kaarten ver krijgbaar. Zie adv. LEZING IN DE HUISHOUDSCHOOL Op vrijdag 18 oktober zal de heer C. P. Laan een lezing houden over „Dene marken" voor de Ver. van Oudleerlin gen van de Huishoudschool en van de Landbouwschool samen in de Huishoud school. De dames beginnen om half 8 met de jaarvergadering, de heren wor den om 8 uur verwacht. S.V.C.-nieuws Het eerste speelt thuis tegen Petten. Laten we nu eens proberen het tot een overwinning te brengen, aanvang 1,30 uur. Het tweede speelt uit tegen WGW en vertrekt om 10.30 uur van dorp met de boot van 11.30 uur De adsp. spelen hedenmiddag om 4 u. uit tegen ZDH a. We vertrekken om 3 uur van garage Barends. Wie komen er hedenmiddag om 1.30 uur even helpen om voor de laatste maal het geboomte op te knappen? NIEUW TONEELSTUK IN STUDIE „Klein Toneel", Oudeschild, heeft een nieuw toneelstuk in studie genomen. Het draagt de titel „In de schaduw van de wolkenkrabbers". NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 572, G. J. Bruin, Aan nemer, Waalderstraat 45; no. 560, J. Kooij, Singel 371 I, Oudeschild. Eierland: no. 250, J. Zijm, 's Herto genbosch weg E 119. De Koog: no. 250, D P. Klip, Brink- weg 25b. OVER DE POTDICHTE WADDENZEE De dagbladen meldden, dat de mist het verkeer woensdag ernstig gedupeerd heeft. Vliegtuigen bleven aan de grond, schepen aan de ketting, auto's schoven behoedzaam voorwaarts, met groot licht op, zoals de wet voorschrijft. Nieuwsgierig te weten hoe „De Dage raad" het er met de mist zou afbrengen, hebben wij woensdag een poosje aan de haven vertoefd. 't Was tien uur op de klok van het TESO-gebouw, nog even te vroeg voor Blooker's tijd, maar Jan Dogger en zijn actieve echtgenote waren al zeer bedrij vig om de kleintjes (koffie) rond te brengen. De meeste wachtenden moesten met de boot mee en niemand wist op dat moment vvaar-ie aan toe was, want er lag zo'n zware mist over de Wadden zee, dat je vanuit het wachtlokaal al moeite had om de palen van de haven ingang te onderscheiden. De misthoorn brulde om de haverklap zijn mistroostig deuntje. Jan de Vries liep eens naar het hoofd om te zien of-ie al een motor kon horen, maar de misthoorn benam hem de kans daartoe. Henk Ran was bereid even aan de overkant van de plas te informeren hoever ze gevorderd waren, maar toen bleek, dat zowel de Voor waarts als De Dageraad nog in Nieuwe- diep lagen. Echter, ze konden ieder ogenblik afvaren. Het was toen half elf geweest. De dienstregeling was dus goed in de war, maar in feite verwonderde het ons nog, dót er gevaren werd. TESO zet ook op zulke ogenblikken hardnek kig door, het heeft er dan alle schijn van als wil ze zeggen: „Hier en daar varen ze niet wegens de mist, maar wij gaan door, als het half kan zelfs gewoon door". De dienstregeling kon echter niet gehandhaafd worden', maar.... dat was niet in de eerste ^laats te wijten aan de mist en het navigatietalent van de kapi tein, maar aan een incident: een zware vrachtauto raakte naast een ijzeren plaat en zakte daardoor scheef toen hij in Den Helder aan boord gereden zou worden. Dat gaf minstens een half uur opont houd, dat moest af van de kostbare tijd, die je tijdens zo'n dag van mist dubbel en dwars nodig hebt. Het sloeg elf uur en de mensen werden ongeduldig, daar aan de haven. Jan de Vries ook en weer beende hij naar het hoofd om te zien of er iets te horen viel „Daar is-ie!" „Waar?" „Nou je hóórt 'm toch?" Ja, af en toe was er een verre fluittoon, maar te zien viel er niets an ders dan een loodgrijs veld, dat geen onderscheid maakte tussen zee en lucht. Maar toen, ineens, was-ie er. Eerst een zwartgrauw gevaarte en al onmiddellijk daarop duidelijk de contouren van de „Voorwaarts", die met negen auto's binnenliep. Het was eerst enig zoeken (en vloeken?) geweest, want ze hadden de ton gemist. Even later kon „De Dageraad" worden verwacht. Hij kwam spoedig, maar.... helemaal dwars voor de haven, hij was finaal uit de koers. Door handig te ma noeuvreren én door meteen de omkeer- schroef in z'n achteruit te gooien konden brokken worden voorkomen. Dit zou je met de Wagemaker beslist niet gered hebben. Aan de wal vroegen wij naar de werking van het radarinstrument. „Die is gedeeltelijk defect, de headline doet 't niet, aldus TESO's jongste kapi tein, de heer KI. Schagen. De heer J. J. van der Vlies stond bij het binnenlopen voorop. Later vertelde hij, dat het eigenlijk amper verantwoord was, om bij dit weer te varen, maar ja, je wilt de passagiers graag overzetten, je wilt niet graag capituleren, trouwens het is altijd nog goed gegaan. ZDH-nieuws Ons eerste elftal heeft de smaak van gelijk spelen goed te pakken, want we derom werd er een gelijk spel behaald. Bij het bezoek aan KSV in Heerhugo- waard heeft onze ploeg zich weer uit stekend geweerd. K. was een stevige ploeg, wat vooral onze voorhoede nogal ondervond. Wij namen de leiding, maar 10 min. voor de rust maakte K. weer gelijk. Na de rust werd Dick ten val gebracht en de vrije trap kogelde hij er in. Er kwamen nog enkele kansen, maar het bleef 21 tot vlak voor het einde toch nog de gelijkmaker kwam 2—2. En zo hebben we 3 gespeeld en 3 pun ten; nog ongeslagen maar ook nog geen overwinning. Zondag thuis tegen het sterke Zeemacht 1. De marineploeg uit Den Helder. De adsp. behaalden haar tweede over winning, nu met 20 tegen de Boys a uit. Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor het bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit BOUWVERGUNNINGEN De heer D. Maas, S 7, uitbreiding woonhuis; de heer J. S. van Leeuwen, H 45, uitbreiding veestalling. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 12 oktober Den Burg, Dorpshuis, bazar Ned. Herv. zusterkring. De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school. Zondag 13 oktober Den Burg, „Texel", Cabaret-bal met Max Tailleur. Maandag 14 oktober Den Burg, „Texel", Emigratie-voorlich tingsbijeenkomst over Canada Dinsdag 15 oktober De Waal, Dorpshuis, Aanvang dans- cursus. Woensdag 16 oktober De Waal, Dorpshuis, Eerste ontspan- ningsspelavond. Den Burg, „Lakeman", jaarvergadering dept. Texel van de Mij tot Nut van het Algemeen. Den Burg, „Dorpshuis", Federatieleden bijeenkomst Partij v.d. Arbeid. Donderdag 17 oktober Den Burg, Ned. Herv. kerk, conceft door het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. de heer Henri Arends. Vrijdag 18 oktober Den Burg, „De Zwaan", vrouwenver. K.A.V. Father A. C. Grent spreekt over „Missie-arbeid op Borneo". De Waal, Dorpshuis, Ontwikkeiingsclub. De heer J. Verhagen spreekt over „Ze- sleepvaart". Den Hoorn, bazar t.b.v. het restauratie fonds der Ned. Herv. kerk. Zaterdag 19 oktober Den Hoorn, bazar t.b.v. het restauratie fonds der Ned. Herv. kerk Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. AAN DE SCHAPENHOUDERS OP TEXEL Ongeveer 38% van de Nederlandse wolveestapel bevindt zich in de provin cie Noordholland, en speciaal op Texel, vormt de schapenhouderij een zeer be langrijke bron van inkomsten voor de veehouders. Zoals bij alle huisdiersoorten komen er ook bij de schapen tal van ziekten voor die de economie van het bedrijf in meer of minder ernstige mate bedreigen. Hoe meer dieren van één soort er bij elkaar worden gehouden, des te groter is de kans op het uitbreken van ziekten en afwijkingen van allerlei aard. Hoewel wij vantal van deze ziekten en afwijkingen het ontstaan, de aard, het verloop en de genezingskansen wel kennen, is er toch op dit terrein nog veel duisters dat om opheldering vraagt. Dat is natuurlijk in de eerste plaats een veehoudersbelang maar daarnaast ook een Nationaal belang. Er werd dan- ook dringend behoefte gevoeld aan een dierenarts, die zich speciaal met de studie der schapenziekten in Nederland bezig zou houden. Daartoe werd dan met ingang van 1 augustus 1957 de dierenarts P Wens- voort aangesteld en gestationeerd op Texel, de bakermat van het Texelse schaap. Hier in het schapenland bij uitstek en tussen de schapenfokkers met hun ja renlange ervaring, kan hij een schat van gegevens opdoen die hem bij zijn weten schappelijke arbeid zo uitstekend te pas kunnen komen. Dierenarts Wensvoort zal dus veel contact moeten hebben met de schapen- houders. Maar, de schapenhouders die nen te bedenken dat de dierenarts Wens voort niet op het eiland is gekomen om zieke schapen te behandelen of adviezen te geven over behandeling. Dat is het werk van dierenarts De Boer. Natuurlijk zullen de beide dieren artsen, De Boer en Wensvoort, veel con tact met elkaar dienen te hebben. Im mers contact kan zeer vruchtbaar zijn voor de studie van de heer Wensvoort en dan de andere kant voor de uitoefe ning van de schapenpraktijk van de heer De Boer. Wij roepen hierbij graag de mede werking in van de Texelse schapenhou ders om met bovenstaande ernstig reke ning te willen houden. Dierenarts De Boer blijft Uw dieren arts voor de schapenpractijk-werkzaam- heden zoals hij dit tot nu altijd was. Indien hij bij de uitoefening van de schapenpraktijk bijzondere gevallen te genkomt zal hij deze ongetwijfeld ter kennis brengen van dierenarts Wens voort. Zo kan er een vruchtbare samenwer king ontstaan in het belang van de Texelse schapenhouders in het bijzonder, en van de Nederlandse schapenhouders in het algemeen. Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland, de directeur, D. REMPT.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1