rocn /wa in het harL, c/tifcon Vrouwelijk lid van faufare VIOS trad in het huwelijksbootje WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 718» COURANT üitgc—e N.V. ».h- Lcmgeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. -f 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wegens de overvolle consultstiebu- reaux voor zuigelingen komt er een nieuwe regeling, nl. de éne keer uit sluitend voor Den Burg en de B. huis nummers, de andere keer voor de bui tendorpen. Dit wil niet zeggen dat U, als U moeilijkheden hebt, een maand moet wachten vóór U weer kunt komen. Daar we hopen, dat door deze regeling de bureaux minder druk zullen worden, kunt U dan eventueel komen op de dag, die niet voor U bestemd is. Woensdag 23 oktober gaat deze nieu we regeling in. Dan verwachten wij al leen de moeders van Den Burg en de B.-huisnummrs tussen 1 en 5 uur. Woensdag 6 november verwachten wij alleen de moeders van de buitendorpen. De taxi-tijden op die dag blijven onge wijzigd. VERLOTING EIERLAND Hier volgt de uitslag van de verloting, gehouden tijdens de fancy-fair in Zuid- Eierland: Op de witte loten van de volgende nummers vielen prijzen: 399; 335; 431; 499; op de rose loten: 485; 169; 492; 177; en op de groene loten: 219; 380; 310 en 495. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer J. van Bennekom, Zuid- Eierland E 119d. RUIM ƒ2000,— DOOR FANCY-FAIR De donderdag, vrijdag en zaterdag in de Nieuwstraat te Den Burg gehouden fancy-fair ten bate van de Hervormde gemeente van Den Burg met als doel gelden bijeen te brengen voor de aan schaf van een geluidsinstallatie in de kerk, heeft het prachtige resultaat op gebracht van bruto ruim 2000,Maar dat succes is niet zo maar in de schoot gevallen: er is door verscheidene personen hard en langdurig voor ge werkt. Niet alleen tijdens de fancy-fair, maar ook in de periode daaraan vooraf gaande. Mevr. De Ridder-van der Knaap, Weverstraat 54, won de fraaie sprei, mevr. Eelman-Lap, „Nieuw Leven", het ontbijtlaken. Hanny Roeper, Warmoes- straat, de autoped en de familie Veen- stra, Warmoesstraat, raadde de naam van de pop, die Cornelia heette en ge noemd was naar een der vier dames uit Geervliet, de vroegere gemeente van ds. Van Reijendam, die ook graag iets wilde schenken en de pop aanboden. Het ledi kant werd gewonnen door de familie Boon, Kogerweg. ONDER DE POMP Dót 's ok wat, ze sêgge dót de Tesselaar duurder gaat worre. Is de pepierpries weer oplope? Ninnut, maar in Oosterend hebbe ze d'r nou zo'n actieve correspedent bee krege, dót de drukkers telkens een extra blad moeten inlegge om al het Strender neuws te kenne meeneme. Jan Daalder seit ok al „Wat zal die Roest z'n zak spekke!" DIPLOMA BEHAALD Bij het te Slootdorp gehouden examen slaagde de heer P. de Wit, Den Hoorn, voor het diploma Landbouwwerktuigen- kennis. COUREURS IN DE DOP Kees Dros won de eerste prijs in de klasse nieuwelingen als deelnemer aan de motor (modder-) trial te Duiven- drecht, uitgeschreven door de motorclub De Vechtstreek. Koos Zegers bezette de eervolle tweede plaats BAZAR TEN BATE VAN LU BERTI- SCHOOL In de fraaie, moderne Luberti-school te De Koog werd vrijdag en zaterdag een bazar gehouden waarvan de op brengst bestemd is voor de aanschaf van een filmprojector. Er was heel veel belangstelling en daaruit resulteerde dan ook het aardige (bruto) bedrag van ruim 1900,De Kogenaars deden het niet minder! En hoe dit bedrag bijeengebracht werd? Welke attractieve mogelijkheden aldus werden uitgebuit? Het waren er velé, en niet alleen de verkoop van allerhande artikelen, die in een bijkans „warenhuis- verscheidenheid" variëerden van baby artikelen en kinderspeelgoed tot boeken en huishoudelijke artikelen, maar ook en vooral de grabbelton, het rad van avontuur en andere attracties hebben aan het succes het hunne bijgedragen. En daarnevens natuurlijk de verloting, het raden naar de naam van een zeer bekoorlijke pop en tenslotte een fraai slaapkamerklokje, dat om 12.16 bleef stilstaan, welke tijd werd geraden door de heer Jb. Bakker, die daardoor het uurwerkje mocht meenemen. De naam van de pop (Toosje) raadde mevr. Kie- wiet en mevr. Minnes. En aangezien er in het gewoel van de bazar geen Salomo voorhanden was om op de wijze van Salomo te oordelen, wie van beide da mes het meeste recht kon doen gelden op de naam Poppemoeder, werd over eengekomen, dat mevr. Kiewiet, die tenslotte al oma is en kleine kleinkin deren heeft, de pop zou nemen. Naar alle zijden genoeglijk geregeld. Vermelden wij tenslotte nog, dat op lot no. 920 een bedsprei is uitgeloot, waarvan de winnaar niet aanwezig was. Wie? WETHOUDER DE WAARD NAM AFSCHEID Gisteravond heeft wethouder S. de Waard afscheid genomen van de Texelse gemeenteraad, waarvan hij sinds 1935, met uitzondering van 1941 tot 1945, lid is geweest. Zoals bekend zal de heer De Waard zaterdag 19 oktober a.s. worden geïnstalleerd tot burgemeester van de gemeente Warffum, Groningen. MAX TAILLEUR Wisten wij veel: zondagavond werd ons duidelijk, dat onze (eigen) handels reiziger éénmaal in de vijf jaar met potlood en papier en tegenwoordig zelfs met een bandrecorder naar „De Doofpot" trekt om de moppen van Max Tailleur over te nemen. Spaarzamelijk mogen wij dan van maand tot maand drie, soms vier moppen uit zijn mond tot ons nemen. „Hij is er weer", zeiden wij van-kantoor. Vooral bij winterdag zagen wij al weer reikhalzend uit naar de komst van onze eigen moppentapper. De aardigheid is er nu in één slag voorlopig af: want voor de eerstvolgende drie jaar wéten wij ze al. Niet om ze ook uit de mouw te schudden, maar we kennen 'm al. 't Zal een rake desillusie worden, reiziger, maar wisten wij veel Ook dit hebben wij dan maar weer te danken aan onze volijverige feest commissie, zich noemende Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore. De Texelse Folklore werd zondag avond in Hotel „Texel" even terzijde gehouden. Mokum, moppen uit Mokum stonden in het middelpunt van de be langstelling. Voornamelijk met de volle dige steun van Moos en Sam. „Zegt Moos, Sam, Sam, de boot zinkt". „Zegt Sam, wat maak je je druk, is het jouw boot??". En dan die van die zeebra en het bacchanaal vertellen wij niet. Max Tailleur vertelde trouwens ook lang niet alles, hij wist precies tot hoe ver hij kon gaan. Nooit waren er toe hoorders met gezichten van „Oh, nee, nee, méak het een beetje", want Max kent grenzen ofschoon hij nogal eens met grenzen te maken heeft. Maar toch ook weer weinig, want hij vliegt er doorgaans boven: op zondag 3 novem ber even naar Parijs vliegen en op zon dag 10 november even naar Londen vliegen. In die steden zitten de Holland se kolonisten al naar 'm uit te zien. Is het een wonder, dat voorzitter De Wilt erg trots was op het feit, dat zijn ver eniging erin geslaagd was om Max naar Texel te krijgen? Nee, van de zomer was dat niet ge lukt: toen moest-ie immers naar Nieuw- Guinea. 21 dagen duurde die trip en hij trad er 17 maal op. En passant ook in Bangkok en op Manilla. Op uitnodiging van de Marine, het Gouvernement en de Bataafse Petroleum Maatschappij. 120 uur gevlogen en 58.000 km afgelegd. Al die moeite gedaan om ergens op de we reld een zaal mensen aan het lachen te brengen. Wat een reis, ik voelde me net een kleine poesnik. Tijdens een pauze mochten wij Max in de hall enige vragen stellen. Hij is 48 jaar, gehuwd, kinderloos, maar een schat van een hondje toonde ons foto. Al dertig jaar op het toneel werkzaam, de eerste 25 daarvan was het sof, de laatste vijf jaar gaat 't. (Het gaat overi gens best, want Max is nu eigenaar van ,.De Doofpot", dat niet bijzonder op vallende gebouwtje aan het Rembrandts- plein, enfin, sommige Texelaar.» kennen het wel. In België is-ie begonnen. Heel simpel: hij zat in een zaal, er kwam een actrice de zaal binnen en pikte hem er heel toevallig uit om een liedje te zingen, zomaar voor de gijn. Het begin was er, maar moeizaam „Ik zag de eerste tijd recht van de honger", maar dat kon hem niet schelen. Max hield hardnekkig vol en U ziet 't: de aanhouder won. Hij schreef ook de revue voor Snip en Snap, de eerste revue voor dat duo na de oorlog. „Ik begon op zekere dag met iets, waar geen mens iets voor wilde geven, maar ik zag er iets in en had 70 pet. geluk. „De Doofpot" trekt de men sen van heinde en verre. Iedere werkdag geopend, zondags gesloten en daardoor kon Max Tailleur zondagavond op Texel zijn. Hij stak de eerste mop om even over achten af en lanceerde de laatste om tien over één, want na zijn eerste optreden kwam hij met een paar bijzon dere toegiften. Bijzonder geschikt bo vendien voor het meer gevorderd uur, vroeg in de morgen van de prille maan dag, niet voor mensen met ochtendziekte. Onderwijl nam Max nog heel toevallig een lift aan. Wij vermoeden, dat die Texelse schone een leuke reis naar Mo kum gehad heeft! Maar zal ze veel aan Max gehad hebben? „Het optreden is nogal vermoeiend", verklaarde hij. P.S. Gaarne een compliment ook voor de wijze waarop zijn pianist, de heer Tooien, zoon van de bekende artiest (Tooien en Van Lier) hem accompag neerde en een eigen repertoire als in termezzo verzorgde. De klok wees al één uur toen de heer De Wilt de gasten voor hun optreden bedankte en hun een tot weerziens toe riep. We kregen zo het idee, dat het Max hier best bevallen was en dat hij het inderdaad nog eens zal willen over doen. IN MEMORIAM DOUWE METS Toen ik vrijdag onze laatste vakantie- gaste naar de TESO-bus vergezelde, werd mijn belangstelling opgewekt, door de zware tonen van de luidende kerk klok. Er werd een dode begraven. „Maar wie?" Dat kon ik pas later vernemen van een oude vriend uit de oorlogsjaren. Een vriendschap ontstaan in de geza menlijke gevangenschap met tenslotte, eveneens te samen als bannelingen naar de overzijde van het Marsdiep. Het toeval wilde, dat verschillende van de medebannelingen in en bij Alk maar huisvesting hadden gevonden en er ook een zekere mate van contact tussen ons bleef bestaan. Vrij dikwijls mocht ik enkelen van hen ontmoeten, op de Bierkade bij de vrachtboot van schipper Mets. Deze Douwe Mets, die de leeftijd van 72 jaar bereikte, was het voor wie de kerkklok werd geluid tijdens zijn laatste gang door Den Burg. Blijkbaar in zijn laatste jaren van welverdiende rust, een min of meer vergeten burger ge worden. Maar voor ons bannelingen, tij delijk in Alkmaar of omgeving geves tigd, was hij dat allerminst. Niet alleen om enig laatste nieuws van Texel te ver nemen, deed ons naar de Bierkade gaan, wanneer de bekend geworden stoomfluit de komst van Mets had aangekondigd. Talloze pakken en zakken levensmid delen werden door hem, voor ons over- gesmokkeld en het verschafte ons daar bij, ook nog een zeker genot om te zien, hoe hij bij het lossen van de lading, de controleurs wist te misleiden, soms zelfs met een verbazingwekkende onver schrokkenheid. De gesmokkelde levens middelen waren steeds buitengewoon welkom, want de nood nam in Alkmaar ook zienderogen toe. Maar behalve dit voedsel bracht hij ook steeds pakjes wasgoed vice versa tussen Alkmaar en Texel over en ook werden geldzaken aoor hem stipt behartigd. En dit alles geheel belangeloos; zelfs woorden van dank wees hij met een handgebaar af, „Het is goed zo", was steeds zijn enig bescheid. Zo, was het voor ons bannelingen, maar ook gezinnen verder dan Alkmaar zijn hem misschien geheel onbewust dank verschuldigd. Hij mocht niet ver der varen dan tot Alkmaar, maar wist toch op een of andere gelegenheid voor doorzending te zorgen naar Amsterdam en andere plaatsen, waar in die laatste maanden van de bezetting, de nood ten top was gestegen. Zelfs vernam ik thans nog, dat hij ook wel mensen clandestien heeft meegenomen voor wie dit met het oog op levensgevaar wenselijk was ge worden. Een werk dat voor hem zelf waarschijnlijk even levensgevaarlijk was. Ik wil voor deze aangelegenheid niet meer ruimte in de Tex. Courant vragen en eindig met de conclusie, dat met schipper Mets een mens is heengegaan, voor wie het zuiver mens zijn, in het belang van zijn medemensen als iets heel gewoons werd beleefd, en waar voor ook alle risico onbevreesd door hem werd aanvaard. Voor zover ik weet is hem daarvoor nimmer officieel enige hulde of onder scheiding ten deel gevallen, wat hij ook slechts node zou hebben aanvaard, maar v/at hem m.i.z. eigenlijk toch wel toe kwam. Laat ik dan nu, ik durf te zeggen, mede namens mijn medebannelingen en hun familie, met deze weinige woorden althans trachten enigszins in een leemte te voorzien. Vriend Mets je hebt dit ruim verdiend. J. Hooijberg Sr. HERV. GEMEENTE DEN HOORN Vrijdagavond 8.15 uur doopzitting aan de pastorie. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 16 oktober Den Burg, Hotel „Texel" 8 uur, Fede ratieledenbijeenkomst Partij van de Arbeid. De Waal, Dorpshuis, Eerste ontspan- ningsspelavond. Den Burg, „Lakeman", jaarvergadering dept. Texel van de Mij tot Nut van het Algemeen. Donderdag 17 oktober Den Burg, Ned. Herv. kerk, concert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. de heer Henri Arends. Vrijdag 18 oktober Den Burg, „De Zwaan", vrouwenver. K.A.V. Father A. C. Grent spreekt over „Missie-arbeid op Borneo". De Waal, Dorpshuis, Ontwikkeiingsclub. De heer J. Verhagen spreekt over „Zee sleepvaart". Den Hoorn, bazar t.b.v. het restauratie fonds der Ned. Herv. kerk. Zaterdag 19 oktober Den Hoorn, bazar t.b.v. het restauratie fonds der Ned. Herv. kerk Vrijdagavond heeft VIOS een serenade gebracht aan het echtpaar J. Waaijer en N. Waaijer-van der Vis, dat die dag in de echt was verbonden. Mevr. Waaijer is namelijk al verscheidene jaren lid van VIOS, dat in haar een toe gewijde kracht bezit en daarom met bijzondere ambitie bij elkaar was geko men om het echtpaar op een leuk repertoire te onthalen. Nel had daar al een voorgevoel van en had ons verzocht er een plaatje van te maken. Voor hun album. Wel, wij vonden het geheel zo aardig, dat wij het meteen maar ruim drieduizend maal hebben vermenigvuldigd via de (snel-) pers van de Texelaar ZO IS HET Je leest van de groten der aarde, Omgeven door praal en door pracht, Zich badend van kindsat in weelde, Versierd met robijn en smaragd. Je leest van bestedingsbeperking, Het spook der werk'loosheid doemt op, Maar't zijn weer de werkers der aarde, Die krijgen de kous op de kop. Je leest van raketten, atoombom. Een kunstmaan, die vliegt er maar rond. Maar 'k denk bij mij zelve „Hoelang nog Blijft 't mensdom der aarde gezond?" Je leest van bestedingsbeperking. Maar ploft er een straaljager neer, Dat mag hem de pet nog niet drukken, 't Belastingbiljet stijgt nog meer. Je puzzelt, je wil er wat winnen. Een duizend of wat, of nog meer, Maar is het geluk je deelachtig, Dan word je geplukt door een heer, 'i Is Hotstra, hij puzzelt niet mede, Maar strijkt er je centen wel op. Je krijgt er niet eens een bedankje, Bedankt voor die dubbele strop. Je leest van miljoenen, miljarden, Je leest van corruptie in 't land, Je leest van tekort der gemeenten. Het schip van de staat is gestrand. Je leest er van moord en van doodslag, Je leest, ach ik geef het maar op. Het mensdom wordt immers nooit wijzer Al draait er de boel op z'n kop. September 1957. D. G. Toolens GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 11 oktober 1957 Gevonden: witte haarstrik; zilveren broche met beeltenis van pauw; lips- sleutel; rood port. met 1,grijs- gummie Amerikaanse motorbril; kente kenplaat PJ-52-97; huissleutel; lichtbl. weekendtas; vulpen zonder dop; groen gevl. vulpen met groene inkt; bruin ge ruit jasje; br. dames glacé handschoen; tafellaken; vergulde ballpoint met 'nik kelen clip; blauw wit geruit kinder- schoudertasje; linker glacé handschoen {De Koog); 2 jaals (zijde en wol) (De Cocksdorp); ijzeren stuurzwengel van landbouwwerktuig met rubber handvat (De Cocksdorp); witte gymschoen maat 38 (De Koog). Verloren: olietrechter; biljet van 2,50; rekenboekje en blaadje- bruin leren herenportemonnaie met 30, zwart lederen riem van leren jas; 1 paar zwart lederen motorwanten; granaat gouden oorbel; lichtgele voetbal; linker leren donkerbr. herenhandschoen; zwar te jongensjopper; nieuw tafellaken; bl. jongenswindjack met rits; beige regen jas; zee-groene regenjas met ceintuur en kapje; blauw grijs gekl. jack met wollen voering (Oosterend); blauw bad pak (De Cocksdorp). Het bureau is hiervoor dagelijks ge opend van 16.00 tot 18.00 uur. OOSTEREND IN HET DUISTER Het merendeel van de Oosterenders heeft zaterdagavond een vol uur in het duister gezeten, doordat een fase van het T.E.M.-lichtnet gedeeltelijk uitviel. De misère begon om half acht. De T.L. buizen weigerden meteen radicaal, ter wijl de normale gloeilamp eerst nog zwakke levenstekens b^ef vertonen. Na drie kwartier heerste er een algehele duisternis, te prefereren stellig door al len, die onder de wol willen, maar daarvoor was het toch nog wat te vroeg in het dorp. Op dat ogenblik was de technische staf van de T.E.M. druk be zig met het uitvoeren van herstelwerk zaamheden, die gelukkig weinig tijd in beslag namen en omstreeks half negen was het leed weer geleden. De Oosterenders verklaarden, dat dit lang niet de eerste storing is.... Over belasting van het net zou de oorzaak zijn. Het is bekend, dat de TEM gaarne afdoende maatregelen treft, maar de investeringsbeperking stelt ook dit be drijf jammergenoeg voor problemen. DISTRICTSHUISBEZOEKSTER NEEMT AFSCHEID Op 31 december zal mevrouw Grüt- ters-Vahle, de districtshuisbezoekster van de t.b.c.-bestrijding in het district Alkmaar, waaronder ook de kringen Den Helder en Texel vallen, haar werk neer leggen. Ongeveer 30 jaar heeft zij haar beste krachten aan de t.b.c.-bestrijding gege ven, eerst bij de moeizame opbouw, la ter in de drukke jaren tijdens de oorlog en daarna en tenslotte heeft zij de toe nemende successen van de laatste jaren ook mogen beleven. In vele duizenden gezinnen is zij op bezoek geweest {de grijze dame van het consultatiebureau) en met raad en daad heeft zij onvermoeid klaar gestaan. Haar energie leidde er toe, dat zij zelfs na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd haar werk nog een aantal jaren mocht voortzetten. Maar nu is dan toch definitief de tijd voor af scheid gekomen. Het is zeker niet de wens van deze bescheiden figuur, dat er veel drukte gemaakt wordt van dit afscheid, maar we meenden dat het toch niet aanging, dat dit geheel ongemerkt zou geschieden en dat menigeen, die zij door haar werk tot haar vriendenkring heeft mogen re kenen, bij wil dragen tot een stoffelijk blijk van waardering. Wie zouden als centrale punten hier voor beter kunnen dienen dan haar trou we medewerksters, de wijkverpleegsters van het Witte- en Wit-Gele Kruis, met wie mevrouw Grütters er altijd op uit trok? En deze hebben zich daartoe ook bereid verklaard. Belangstellenden kunnen dus hun bij dragen offeren bij de wijkverpleegsters in hun gemeente. Natuurlijk kunnen we nog niet zeggen wat we met deze bijdragen kunnen doen. Een dag voor het afscheid in december a.s. zal nog worden bepaald. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1