TELEVISIE meisje Voerbieten Herschouw. Denkt U over M. A. J. Vonk t Dros Magazijn landbouwwagen zaterdag 19 oktober a.s. REDERIJKERSKAMER U.D.I. Zaterdag 16 november hoopt UDI het stuk te brengen „Het lied van alle tij den", romantisch spel uit de tijd van de Franse revolutie. Maandag a.s. is er nog gelegenheid voor het afhalen van donateurskaarten in „De Oranjeboom". BENOEMING LID VAN DE GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Texel maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de gemeenteraad, nood zakelijk geworden door het nemen van ontslag als zodanig door de heer S. de Waard. Texel, 14 oktober 1957. De voorzitter voornoemd, C. DE KONING. FANCY-FAIR HOORNDER KERK Terwijl de restauratie van de Her- i vormde kerk van Den Hoorn in het laat ste stadium komt te verkeren, wordt met man en macht de laatste hand tevens gelegd aan de fancy-fair, welke vrijdag en zaterdag in het dorpshuis zal worden gehouden. De opening vindt plaats op vrijdagmiddag om kwart voor drie. Daar kunt U dan onder meer het resultaat van de ijverige leden der Zusterkring bewon deren: een keur van goederen, die zeker graag aangeschaft zullen worden. Voorts zal de fancy-fair allerlei attracties rijk zijn. U zult er kunnen schieten, U zult er kunnen sjoelen, touwtrekken, grab belen, raden naar de naam van een pop, erwtenaantal en wat dies meer zij en een fancy-fair juist dat gezellige karak ter geeft. Wij herinneren aan de vorige, die zo uitstekend geslaagd zijn en on getwijfeld zal ook nu weer aller aan dacht en medewerking verkregen wor den, temeer omdat het prachtige eind doel, een geheel gerestaureerd kerkge bouw, in zicht komt, want de definitieve openingsdatum komt te liggen in de week voor kerst. Dat zal een bijzonder blijde dag voor Den Hoorn worden, niet alleen voor de^ leden der kerk, maar ook voor de vele andere eilandgenoten, want dit gebouw toch is wel bijzonder goed geslaagd. Uit architectonisch opzicht 'n pronkjuweel. Dat was het ook reeds voor de verbouwing en ondanks de be dreiging door de tand des tijds. U weet en .velen hebben reeds een offer daartoe gebracht dat deze res tauratie heel veel duiten heeft gekost endat nog niet het gehele bedrag bijeen is. Wel, daarom juist wordt deze fancy-fair gehouden. Niet, dat men er op zou mogen rekenen, dat zaterdag avond de nog resterende tekorten zullen worden weggewerkt, dat redt je in één fancy-fair niet meer, wel kan het festijn dat twee dagen zal duren, er toe bij dragen, dat wij weer een belangrijke stap in de goede richting zetten. En overigens: het gaat bést met het financiële gedeelte. (INGEZONDEN) ONJUISTE VOORLICHTING Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stuk, hetwelk U overgenomen hebt van het dagblad „Parool!' in Uw blad van 9 oktober j.l. meen ik als raadsman van de heer Brou wer ernstig te moeten protesteren. Ik zal mijn antwoord zo kort mogelijk maken, opdat anders wellicht de opname in Uw blad, waarom ik bij deze U be leefd verzoek, evenals bij andere bladen geweigerd of verkort wordt. Mijnheer de Redacteur, het bedoelde perceel, hetwelk van de groentenhandelaar Koning gekocht was heeft gekost 1650,overschrijf- kosten plm. 200,4- verbouwings- kosten inclusief verniewing elektra 1000,— is totaal 2875,—. De huurder-koper betaalt per week 2,50 boven de huur, welke hij anders zou hebben moeten betalen per 1 augus tus 1957, plus de onderhoudskosten, welke voor de huurder, omdat hij het onderhoud in de meeste gevallen zelf verricht betrekkelijk laag zijn. (Het on derhoud binnenshuis is altijd al voor rekening voor de huurder, behalve de defecte vloeren en dergelijke, doch wel behang, schilderwerk enz.). Gedurende 15 jaren betaalt de huurder dus 2,50 per week extra, hetwelk in totaal uit maakt 1950,15 jaren onderhouds kosten te stellen op 60,per jaar, (belastingen, water blijven voor reke ning van de verhuurder-verkoper) is 900,— totaal 2850,Volgens mijn berekening maakt de verhuurder-verko per buiten de huur 2922,van ge noemd perceel. Zo hij alleen verhuurt is hij over 15 jaar nog eigenaar, terwijl de huurder gedurende 15 jaren a J 8,40 per week i(huur 1 aug. 1957) is 6552, betaald zou hebben, zonder dat één steen van het huis zijn eigendom zou zijn. U ziet, Mijnheer de Redacteur, dat van een woekeraar geen sprake is. Duizen den huurders zouden op de wijze van de betaling der normale huur (op een ze kere datum vastgesteld) plus een klein bedrag per week er bij, graag een huis willen kopen. Bovendien heeft de huur der bij een wettelijke huurverhoging nog het grote voordeel, dat hij het over eengekomen bedrag blijft betalen en de huurverhoging op hem geen vat heeft. Stelt U in het onderhavige geval eens voor, dat na een paar jaar opnieuw een huurverhoging van 25% zou komen, zo zou de huurder, indien hij huurde moe ten betalen 10,40 per week, terwijl de huurder-koper aan de heer Brouwer blijft betalen ƒ11,— per week, dus in dat geval betaalt de huurder met 0,60 per week plus onderhoudskosten zijn huis af en is na 15 jaar eigenaar. Van verrijken ten koste van een ander is dus geen sprake. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsing. Namens de heer Brouwer, Mr. J. Bregman Den Helder, 14 oktober 1957. S.V. De Koog De Koog 1 speelde thuis tegen Holl. T., dat vanaf de aftrap alles op alles zette. Dat leverde al spoedig resultaat op: 10. Maar ook De Koog begon beter los te komen. Een harde lage schuiver van Gerard werd beloond met een doelpunt en met een hoog ingeschoten bal van Cees, welke door de keeper verkeerd werd beoordeeld was het 21 voor De Koog. Een doelpunt van Leo werd we gens buitenspel afgekeurd, maar De Koog kwam weer terug Een hoge voor zet werd door Leo keurig ingekopt 31. Een vierde doelpunt, weer door Leo ingekopt, werd door vermeend buiten spel afgekeurd. Na de thee nam De Koog het iets te gemakkelijk op. Nadat de snelle links binnen van De Koog er 41 van ge maakt had, wist Holl. T., na een mis verstand in de achterhoede de stand op 42 te brengen. Nog eenmaal stak Leo zijn hoofd er onder. En zo kwam met 52 voor De Koog het einde van een sportieve strijd. De adsp. wisten niet verder te komen dan een 11 gelijk spel tegen Oosterend b. Jammergenoeg maakten de welpen een vergeefse reis. Was er wegens de A-griep niemand beschikbaar om De Koog even een afbericht te zenden? Dat was toch wel zo fair geweest. Programma a.s. weekend: Koedijk 1-De Koog 1. Dit wordt een zware uitwedstrijd. Geef je volledig, dan is er nog een kan£. De Koog 2 speelt op eigen terrein tegen WGW 5, aanvang 1,30 uur. De adsp. spelen thuis tegen Texel c. S.V.C.-nieuws Zo speelde S. afgelopen zondag weer thuis en wel tegen Petten, onze oude rivaal van het vorig jaar. Direct na de aftrap speelde S. vlug en goed doorge vend en zo ontstonden er hachelijke si tuaties voor het Petten-doel. Ook de kanthalfs stuwden goed en uit een goede aanval wist Aris ons de leiding te geven 10. Rust. Petten kwam na de rust sterk opzet ten, maar dit werd door de achterhoede goed opgevangen. S ging door en Jan maakte er na een goede voorzet van Piet 20 van; Aris zorgde prompt voor num mer 3. Petten waagde ook een kans en door even twijfelen van de achterhoede was het 31. Toen was de beurt weer aan S. en Arend schoot no. 4 in het net. Er kwamen nog meer mooie aanvallen van onze uiterst snelle rechtsbuiten, waardoor Arend nog een mooie kans kreeg, maar zijn schot gaat net over. Einde 41. Het tweede moest wegens de A.-griep non actief blijven. De adsp. deden het zaterdag ook goed door met 62 van ZDH a te winnen. Goed gedaan, jongens. Maar nu allemaal komen trainen, evenals het eerste en het tweede, daar mankeren er nog een paar en allemaal op blote voeten of sok ken, afgesproken? Het eerste is komende zondag vrij. Het tweede speelt thuis tegen ZAP. En ae adsp. gaan zaterdagmiddag naar Texel b. Texelse Boys-nieuws Boys 1 heeft in het ongeslagen Vesdo met 30 zijn meerdere moeten erken nen. Echter moet worden opgemerkt, dat deze uitslag wel geflatteerd is; een ge lijk spel had de verhouding in het veld beter weergegeven. Was Vesdo voor de rust iets in de meerderheid, in de 2de helft was er een Boys-overwicht waar te nemen. Het veldspel was van vrij aardig gehalte en het begint er naar uit te zien, dat Boys 1 weer in betere vorm ■begint te komen, want deze wedstrijd was tot op heden de best gespeelde. Voor de rust had Vesdo de wind mee, en met mooi open spel trachtte zij de Boys-verdediging te passeren, doch deze was in prima vorm. Het rustige spel van ae invaller l.half S. Hoogenbosch viel hierbij op; het opstellen en afgeven van de ballen is bij deze speler prima. De Boys-aanvallen waren ook niet zonder gevaar, maar ook bij deze aanvallen bleef de Vesdo-verdediging heer en meester, waardoor de stand met de rust nog dubbel blank was. In de 2de helft golfde het spel heen en weer. Na een kwartier werd in het Boys-strafschopgebied een overtreding gemaakt, die met een penalty te zwaar werd gestraft. Deze penalty werd onbe rispelijk door midvoor Klop ingeschoten 10. Hierna volgde een zwaar Boys offensief en ieder verwachtte een Boys- doelpunt. Dit doelpunt kwam, maar in het Boysdoel, een ongevaarlijke aanval van Vesdo met een schot, dat de Boys keeper niet onder controle kon krijgen: 20 Tien minuten voor het einde ont stond een misverstand in de Boys-ver dediging, waarbij de r.buiten J. Fals kans zag liggende de bal in het verlaten doel te schieten 30 De Boys trachtten nog de eer te redden, doch Vesdo ging tot verdedigen over, waardoor het doel hermetisch gesloten werd. Boys 3 bond de strijd aan tegen HRC 7 Dit is een aardige wedstrijd geworden, waarin HRC de sterkste bleek te zijn en dan ook met 31 verdiend heeft ge wonnen. Adsp. b speelde thuis tegen Texel b; laatstgenoemde trad als overwinnaar uit het veld en won met 50. De wedstrijd van Boys a ging vanwege de A-griep van Texel c-spelers niet door. Te elfder ure werd er nog een wed strijd gespeeld tegen de Texei-welpen. De Boys hebben zich met 8 man dapper geweerd. Zij verloren eervol met 70. Zondag a.s.: Duinranders-Tex. Boys 1; Wiron 1-Tex. Boys 2; Tex. Boys 3-Water- vogels 3; zaterdag a.s Oosterend a- Tex. Boys b en Tex. Boys a-Oosterend b. Training: Tot op heden wordt de trai ning nog niet zo goed bezocht. Mogen wij dit op de A-griep schuiven of is men van mening dat het niet nodig is?? Boys, bedenkt dat er met training iets valt te bereiken, Daarom, reserveer hier voor één uur in de week en wel donder dagsavonds van 7.30-8.30 uur. Dit is toch werkelijk niet te veel gevraagd. SCHOOL TE DE WAAL GESLOTEN Wegens ziekte van de onderwijskrach ten is de o.l. school te De Waal, de Redmer IJska-school, sinds maandag tot nadere aankondiging gesloten. BAZAR LUBERTI-SCHOOL Van de bazar der Luberti-school, die dank zij aller medewerking netto 1600 heeft opgebracht, zijn nog niet alle prij zen der verloting opgehaald. Indien vóór 15 november de prijswinnaars zich niet gemeld hebben, vervallen de prijzen weer aan de school. wit 946 sprei; rood 38 tafelkleed; wit 72 kamer behang; rood 407 schaal; wit 592 pop; rood 702 bus koek; wit 932 vaasje; rood 701 fles bessensap; wit 818 zeep; rood 4 mand; wit 547 standaard; rood 370 koffiefilter; wit 836 doos zeep; rood 752 pakje thee; wit 739 ketting; wit 729 pot honing; wit 790 vaasje; wit 876 jampot; rood 306 pak Omo; wit 701 boek. NIEUWE VLEUGEL AAN JEUGDHERBERG PANORAMA Dezer dagen is de fa. Koorn, Wilhel- minalaan, begonnen met de bouw van de nieuwe vleugel aan de jeugdherberg. Ook het oude gebouw zal, al is het alleen binnen, van indeling veranderen. De capaciteit zal worden verhoogd tot 120 bedden. Het geheel zal praktisch op nieuw worden ingericht, zodat de trek ker met nog meer plezier in Panorama zal kunnen verblijven. HERV. GEMEENTE DE WAAL Vandaag, woensdag, zal er in de ker- kekamer te De Waal een eerste bijeen komst voor jonge mensen van 21 tot plm. 35 jaar worden gehouden. Iedereen in die leeftijd is welkom. Tussen 13.00 en 14.30 uur zijn de pre dikant en zijn vrouw vanaf heden zo mogelijk iedere woensdag in de kerke- kamer te De Waal aanwezig om bezoek te ontvangen als in de pastorie. REGENPERIKELEN EN ONTWATERING Zomer 1956 was zeer regenrijk en gaf de landbouw in grote delen van ons land aanzienlijke schade. Zomer 1957 leek aanvankelijk beter te worden en de boer was hoopvol gestemd. Augustus en september waren echter opnieuw zeer regenrijk en de vreugde van de boer werd weer getemperd. Velen kregen moeilijkheden met de oogst van hooi, van graan, van aardappelen enz. Vee op slappe gronden moest zelfs voortijdig worden gestald, aldus ir. K. A. Klaren- berg, Rijkslandbouwconsulent voor W. Overijssel onlangs voor de radio. „Lest-heugt best" is een zegswijze die in de landbouw nogal eens opgaat en niet altijd in gunstige -zin. Schrik voor zoveel regen zit er bij de boer in. Het boerenbedrijf is nu eenmaal sterk af hankelijk van de natuur, het weer heeft grote invloed op de bedrijfsresultaten. De boer heeft deze risico's te aanvaar den. Op weer en klimaat kan hij geen invloed uitoefenen. Met de gevolgen daarvan, kan en moét hij echter wél rekening houden. Bij overvloedige re genval dient het overtollige water zo snel mogelijk te worden geloosd. Opval lend is dat hieraan in de praktijk nog veel hapert, ja dat zelfs de situatie hier en daar is verslechterd. Anderzijds is de toestand bij ruilverkavelingen en an dere werken belangrijk verbetert en hebben samenvoegingen van kleine wa terschappen tot een beter waterbeheer geleid, toch zien we nog vele tekortko mingen vooral daar, waar de boer zelf verantwoordelijk is. Niet alle sloten en tochten liggen onder schouw!! Dat er met de ontwatering nog veel te wensen overblijft, plaatselijk zelfs een terug gang optreedt, moet worden geweten aan de moeilijke arbeidsvoorziening. Sloten schonen en greppelen in hand werk is langdurig en onaangenaam. Ge lukkig zijn er hiervoor thans ook machi nes, die dit werk kunnen overnemen. Voor greppelen op laag gelegen gras land zijn er goede ploegen of fraisen; met de greppelfrais kan ook de vrij komende grond ineens worden verwerkt. Loonwerkers en werktuigcoöperaties kunnen met deze greppelwerktuigen nuttig werk voor de boer verrichten. Moeilijker ligt de zaak met het sloten schonen. Er zijn kleine en grote machi nes, die een verwaarloosde sloot goed kunnen schoonmaken tegen redelijke kosten. Ook hiermee kunnen coöperatie ve werktuigenverenigingen en loonwer kers nuttige diensten bewijzen. Voor ge ring jaarlijks onderhoud en opschoning zijn er echter nog geen eenvoudige, wei nig kostbare machines. Hier wordt ver der naar gezocht. De bodemomstandig heden zijn in ons land zeer verschillend. We hebben grasland op klein - veen en zand, bouwland op klei en dalgrond. Een slootreinigingsmachine voor alle omstan digheden geschikt, zal wel moeilijk kun nen worden geconstrueerd. De boer heeft behoefte aan deze goedkope, eenvoudige werktuigen, getuige hun grote belang stelling bij slootreinigingsdemonstraties. Aan de andere kant zijn er misschien nog vele boeren, die zich te snel bij deze moeilijkheden neerleggen. Men be- seffe voldoende, welke schade ontstaat als het land lang te nat blijft, vooral ook tijdens de winterperiode. Het is nu weer tijd, sloten en greppels te schonen. Laat men dit toch zoveel mogelijk doen. In verschillende streken zou men ook eens drainage kunnen overwegen. Bij drainage grote percelen, die bovendien gemak geven voor toenemende mechani satie. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 23 november 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19.35 Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11 30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 TEXELAARTJES 3 regels ƒ0,80; elke regel méér ƒ0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Verkooplokaal in Kantoorstr. van gebruikte meubelen. J. Jongedijk, Schildereinde 60, Telefoon 477. Te k z.g.a.n. blauw-grijze da mesmantel m. 38-40. Wever straat 70 Te k. mooi ram- lam ook ruilen voor kippen. Kogerstr. 17 Te k. aard appelsorteerder en vvendploeg Jac. Kikkert, Hoogte bij Den Burg Te k. bouwgrond gelegen aan de Singel. C. Boekei, Oudeschild 164 Te koop bes. kachel, 2 haardfau- teuils.elekti. Hawaiian guitaar jongensplusfour, 15 j., H. Mul der, Oosterend Te koop 2 gelde pinken en een graskalf. W. Zijm, Hoekzicht, De Wes ten Gevr. 1 grote vogelkooi voor parkieten. Brieven onder no 1015 bureau Tex. Crt. Prima aardappelen te koop 13 ct. Jac. Koomen. Westerweg Te k. gevr. z.g.a.n. kinder wagen. Br. ond. nr. 1016 bur. van dit blad Met grote blijdschap geven v.'ij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Frans Die bij het H. Doopsel de namen ontving Franciscus Theodorus Maria J. Snik—Egging G. SniK en kinderen Texel, 14 oktober 1957 Molenstraat 32, Den Burg Heden is van ons heengegaan onze innig geliefde vader, groot- en overgrootvader A. Brans Jnz. wedn. van A. M. Brans-Mantje in de leeftijd van 85 jr. Jn Brans P. Brans-v. Leeuwen C. Brans N Brans-Drijver kleinkinderen en achterkleinkind Oosterend, Texel, 12 oktober 1957 Weststraat 34 De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 15 oktober 1957. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, mijn lieve man, vader, be huwd- en grootvader Jan Boon Dz. in de ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam S. Boon—Verschelling kinderen en kleinkinderen Oosterend, Texel, 13 oktober 1957 't Noorden O 147 De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 15 oktober te Oosterend. I Heden overleed in huize „Irene" onze va der, behuwd-, groot vader, zwager en oom, de heer Johan Houtwipper in de leeftijd van 81 jr. Namens de familie D. Vermeulen Den Burg, 12 okt. 1957 De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 15 oktober te Oudeschild Mede namens wederzijdse ouders willen wij allen hartelijk danken voor de vele blijken van belang stelling bij ons huwelijk ondervonden. D S. Boon M. Boon—Daalder 't Noorden O 148 Bij mijn vertrek naar Brits Columbia roep ik al mijn familie en kennissen een hartelijk vaarwel toe en tot weerziens. Ria Haarsma Ruigedijk E 101, Eierland. Dr. D. R. UBBENS Keel-, neus- en oorarts donderdag 17 oktober afwezig Wegens vakantie gesloten van 21 t.m. 25 oktober. Kapper P. Uitgeest BIEDT ZICH AAN: uitsluitend voor winkel. Br. no 1013 bur. v.d blad TE KOOP puikbeste consumptie aardappelen per zak, prima sortering boven 45 C. J. de Lugt Ontwikkelingsclub De Waal Vrijdagavond 18 oktober causerie met projectie door de heer J. Verhagen over Zeesleepvaart. Entree 75 ct. Wij verwachten weer vele belangstellenden. ★★★★★★★★■A TE KOOP in prima staat, 3.5 ton met rechte assen. Dros' smederij, Tel: 229, Eierland Zaterdag is de groentehal geopend om 8 uur en kom ik weer naar De Koog. Maandag weer aan de markt. In 4 dagen van een zware A- griep verlost, door mijn prima citroenen, sinaas appelen en zacht zure handappelen, West Friese groenten bekend om de hoge vitaminen. Dus verse waar en grote aanvoer. Tot ziens. Dirk Raven TE KOOP Joh. J. Roeper, Oostereno. Het is de hoogste tijd om uw harmonium te laten repareren en schoonmaken bij P. Boom, Oudeschild 215 Notaris van Wijland vraagt een bekwame typiste Aanmeldingen te zijnen kantore, Julianastraat 3, Den Burg Het dagelijks bestuur van de polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van de Ingelanden van die polder, dat de Herschouw op het maaien en schoonmaken van de wateringen en sloten zal plaats hebben op Tevens zal dan ook de eventueel op de wegber men geworpen slootruigte moeten zijn opgeruimd De nalatigen verbeuren een boete van max. f 50, - Texel, 5 oktober 1957 Het dagelijks bestuur voornoemd KI. Kalis, voorzitter A. van Hoorn, secretaris. Bel ons dan even op of stuur een kaartje en U krijgt van ons 2 weken geheel vrijblijvend een Televisietoestel cp proef. PHILIPS SPECIAALZAAK Telefoon 78 Telefoon 273 ■05 f'S Zie en beleef het thuis ELECTROHUIS BAKKER Prijzen vanaf PHILIPS f 775— GRUND1G f 895,— Prima service Eigen reparatiedienst ELECTROHUIS BAKKER SPEEEGOEDSUOW! 22 OKTOBER 1957 HOTEL „TEXEL' Aanvang 8 uur precies I „v.v.V.LViv' vXvWW'V* Xva Wij nodigen U uil voor deze show waor de speelgoed-deskundige Jacques Henskens v«jy spreekt over Si* waarde van het speelgoed bij de opvoeding van Uw kincT, v!v en het nieuwste op dit gebied vXj demonstreert U heeft dan tevens kans op een prijs in de grote /Xvl; PIUJSVttAAG! Stenenplaats 6, Den Burg M

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2