9 rocn wa in het Jtifcon - Warffum bereidde burgemeester S. de Waard een hartelijk ontvangst Voor de mooiste keuze in WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7191 COURANT Uitgc a N.V. ».h. Langeveld de Rooi) Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbua 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Loco-burgemeestei Venhuizen stelt burgemeester De Waard in het bezit van de ambtsketenhet teken van diens waardigheid. De Warffumers hebben hun nieuwe burgemeester, oud-wethouder S. de Waard, zaterdagmiddag op zeer hartelijke wijze verwelkomd. Een enorme me nigte had zich bij het stadhuis verzameld, talloze kinderen zwaaiden enthousiast met rood-wit-blauwe vlaggetjes en zongen spontaan het volkslied mede, gespeeld door het. vijftig man sterke muziekkorps „Euphonia", dat februari 1897 werd opgericht en in de afdeling Uitmuntendheid speelt. Aan de grens der gemeente, die onge veer 2400 zielen telt, was een commissie van ontvangst ter verwelkoming aanwe zig. Reeds van verre hadden wij achter de uitgestrekte landerijen de twee kerk torens waargenomen; die van de Her vormde en de Gereformeerde kerk. Even later zouden wij een goede indruk krij gen van deze welvarende gemeente, die nochtans met woningnood en een begro tingstekort te kampen heeft. In zoverre is er voor de nieuwe burgemeester geen nieuws onder de zon! De chauffeur van onze volgbus gaat vaart temperen, want nu gaat het offi ciële gedeelte beginnen. Wij passeren de eerste verspreid staande huizen, beho rende tot de gemeente Warffum. Overal wordt gevlagd, ja dat doen ze daar in tensiever dan op Texel! Dan, ergens op een knooppunt van straten, stopt de bus. Wij zien het koper van een muziekkorps in de gulle najaarszon blinken. De diri gent, A. Schaalmer, heeft zijn mannen keurig opgesteld en de tamboer-maïtre geeft het sein tot de afmars. De auto's met de heer en mevrouw De Waard, bur gemeester en mevrouw De Koning van Texel en burgemeester en mevrouw Van Dienst uit Midwoud, alsmede de bus met familieleden en vrienden volgen. Eerst over een lustig kronkelende asfaltweg, omzoomd door rustig gelegen villa's. Een brug over en wij hebben het dorp be reikt. Een prachtig dorp, met keurige glooiiende straten, waaraan typisch Gro ninger woningen staan. Over het alge meen kleine huizen, zoals wij die ook op Texel kennen. Alles laagbouw. De woningen zijn over het algemeen opge trokken uit rood-rose steensoort; merk waardig bedachten we maar ook de voormalige woning van Texels Eer ste Wethouder is uit dit soort steen op getrokken. Er staan voorshands geen mensen njendik langs de straten: later zou blij ken, dat men zich bij de erepoort en weer later bij het stadhuis zelf had ver zameld. De muziek schalt, het is één en al uitbundigheid. Alle mensen op een enkele uitzondering na oudere in woners geloven het blijkbaar wel zijn in hun beste kleren gestoken. De straten zijn brandschoon geveegd en de ruiten getuigen van nauw contact met spons en zeem. Op een volgende hoek verlaat men de auto's. In de hoofdstraat is een erepoort gebouwd en daar staan groot en klein, de schooljeugd met vlaggetjes getooid, arie rijen dik in afwachting van de komst van de nieuwe Burgervader. Niet ver vandaar staat het raadhuis, een mo dern gebouw, dat in 1928 geheel ge restaureerd werd. Twee meisjes in feest- jurkjes bieden mevrouw De Waard bloe men aan. Het echtpaar wordt verwel komd door de wethouders Blink, P. v.d. A., en Venhuizen, A.R. De gemeente-secretaris, de heer Bril, 51 jaar van volontair in Warffum tot deze belangrijke post opgeklommen leest het K.B. voor inzake de benoeming van de heer S. de Waard tot burgemees ter van Warffum. Vervolgens wordt wethouder Bink verzocht de te instal leren burgemeester binnen te leiden. Als de heer De Waard de raadzaal betreedt verheffen allen zich van hun zetel. Het is een grote zaal, die nochtans tot de laatste plaats bezet is. De hohderden gemeentenaren, die op de straat voor het raadhuis bleven wach ten, werden via luidsprekers van de plechtigheid op de hoogte gehouden. Als de heer De Waard op de voorzit terszetel heeft plaats genomen, is het woord aan de loco-burgemeester, de heer "Venhuizen, die opmerkt dat de eerste kennismaking zo voortreffelijk was, dat hij de stellige verwachting meende te mogen uitspreken, dat het zal blijken, dat H.M. de Koningin een goede keuze heeft gedaan. „Moge U met Uw gezin zich in Warf fum spoedig thuis gevoelen. Onze ge meente is niet groot. Zij telt nauwelijks 2400 inwoners; zij heeft voornamelijk 'n agrarische bevolking; een actieve mid denstand en enige industrie. Spreker herinnert aan het vele werk, dat de vorige burgemester, mr. Geert- sema, voor Warffum heeft gedaan en meent dan ook, dat het voor de nieuwe burgemeester uiterst moeilijk zal zijn op de ingeslagen weg voort te gaan en te zorgen dat het bestaande welvaartspeil gehandhaafd blijft. „Straten en wegen vragen dringend om verbetering, ook vragen wij Uw aandacht voor woning bouw, scholenbouw, en het tot stand ko men van gebouwen, waarbij de gemeente zeer nauw betrokken is. Talrijke pro blemen wachten, maar de financiële toe stand onzer gemeente is van dien aard, dat wij nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden". Tenslotte zei spreker, dat de Raad twee van de goede eigenschappen van de nieuwe burgemeester bekend zijn: „ten eerste dat U een jarenlange erva ring hebt in het mede besturen van een gemeente en in de tweede plaats, dat U zich ook hierbij afhankelijk weet van de Gever van alle wijsheid en kracht". Hiermede verklaart spreker de heer De Waard geïnstalleerd als burgemeester van Warffum en verzoekt hem de lei ding van deze vergadering over te ne men. Nadat de loco-burgemeester burge meester De Waard het teken zijner waar digheid, de ambtsketen heeft omgehan gen, wordt het woord gevoerd door bur gemeester De Waard, die allereerst wil vaststellen, dat ook deze promotie weer een onverdiende genade Gods is. Toen wij kwamen kennismaken heeft U ons op zodanige wijze ontvangen, dat onmid dellijk de sfeer geschapen werd, die er zijn moet om tot een openhartig en we- oerzijds vertrouwen gevend gesprek te komen. U kunt van mij niet verwachten, dat ik voor Uw raad verschijn met om lijnde plannen, noch zult U een soort van politiek programma tegemoet zien, hoe wel uiteraard mijn politieke overtuiging vaststaat. Mijnerzijds kunt U erop reke nen, zo vervolgde burgemeester De Waard, dat ik met U wil samenwerken, met inachtneming van iedere geestelijke en/of politieke overtuiging en zonder aanzien des persoons. Ook zou ik gaarne een beroep doen op de burgerij: Wij we ten immers allen, dat bestuurders a 1- 1 e e n niets kunnen uitrichten, wanneer zij zich niet gedragen weten door de krachten, die uit de burgerij zelf op bloeien, door de energie en taaie wils kracht der burgers, welke leiden v tot daden van burgerzin. De belangen van deze gemeente dienen met al mijn krachten, in alle eenvoud, dat is mijn vaste wil, dat is mijn heilig voornemen en ik spreek de hoop uit, dat de door mij genoemde eenvoud in zijn uitwerking placht te zijn het kenmerk van het ware. Moge Gods onmisbare zegen op ons aller arbeid rusten. Met deze bede wil ik aanvaarden mijn taak als burgemees ter van Warffum. Ik heb gezegd". Hierna werd het woord gevoerd door wethouder Blink (P. v.d. A.), die de nieuwe burgemeester namens de P. v.d. A.-fractie hartelijk welkom heette. In onze gemeente wacht U ongetwijfeld veel werk, maar dit zal gemakkelijk op IN STUDIE GENOMEN De Ver. van Oudleerlingen van de Landbouwschool heeft in studie geno men „Verdronken Land", toneelspel in drie bedrijven door Arie van der Lugt. De uitvoeringen vinden plaats op za terdag 25 januari en zaterdag 1 februari 1958. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te verle nen tot het uitbreiden van de kantoor ruimte in het pand Julianastraat 3 te Den Burg kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D, nr. 2484. Eventuele bezwaren hiertegen dienen schriftelijk en uiterlijk op 31 oktober 1957 ter secretarie dezer gemeente te worden ingediend. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. ZDH-nieuws Ons eerste elftal heeft in Heerhugo- waard de eer moeten laten aan SVW. Wij namen al spoedig de leiding, maar konden niet verhinderen, dat SVW met de rust een 31 voorsprong had. Het laatste doelpunt kwam uit een penalty wegens hands, die twee maal genomen moest worden, want de eerste maal stopte Kees de bal, maar wegens te vlug bewegen moest de bal overgenomen worden en toen was het raak. Na de rust ging het bij ons wat beter, maar na dat SVW de stand op 41 had gebracht, kwamen wij aan de beurt. Het werd zelfs 43, maar verder kwamen we niet. Een kleine nederlaag, volgende keer be ter en monden dicht. Zondag uit tegen Con Zelo. Misschien wordt dit gewijzigd in een thuiswed strijd. De adsp. spelen thuis tegen De Koog adsp. te brengen zijn als men van zijn werk houdt, want dan heeft men er iets voor over. Wij hebben het volste vertrouwen in U als nieuwe burgemeester en als persoon omdat U verantwoordelijkheid durft dragen in de politiek. U kunt erop vertrouwen, dat wij eendrachtig willen samenwerken tot heil van onze ge meente. De heer Bos sprak namens de VVD en de CHU; „U komt in 'n gemeente, waar aan de moeilijke omstandigheden van de tegenwoordige tijd niet voorbijgegaan zijn, een normale gemeentelijke huis houding en een normaal voorzienings- peil zijn niet meer te handhaven. Dit wordt nog verergerd door de bestedings beperking. Wij blijven sukkelen met 'n subjectieve uitkering wat mijns inziens onaanvaardbaar is en zeker de demo cratie in gevaar brengt, want wij allen kunnen constateren, dat de autonomie van de gemeente steeds verder verzwakt en het beleid afhankelijk is van een steeds verder gaand dirigisme uit Den Haag. Ik hoop en vertrouw ondanks dat U uit de gelederen van de P. v.d. A. komt, als eerste burger boven de poli tieke partijen zult staan en onder meer een activiteit zult gaan ontplooien, die zal leiden tot grotere zelfstandigheid van onze gemeente". De heer Feitsma sprak namens de A.R. Hij zei, dat de woningnood in het noorden een van de nijpendste proble men is. De toekomst zal problemen op werpen, waar wij ongelijk over denken, maar ik vertrouw op een vruchtbare samenwerking. Dat is ook zo in het ver leden geweest en waarom zou dat in de toekomst niet kunnen?! Warffum is een mooie plaats en er is nog heel wat van te maken. Wij kennen de bestedingsbe perking, maardaar doet niemand graag aan mee en wie er wél daadwer kelijk aan mee doet is niet lang popu lair. Dat heeft dr. H. Colijn in de crisis jaren ook ondervonden. Toen heette dat trouwens bezuiniging. U krijgt geen verlanglijstje, ook geen financiëel over zicht, daar hebben al die mensen uit Den Burg op Texel niets mee te maken. Wij zijn geen rijke gemeente, maar wij bou wen toch geen woningen op kasgeldle ningen of zoiets". Nadat de gemeente-secretaris, de heer Bril, nog een woord ter begroeting had gesproken volgde de stemming tot be noeming van een ambtenaar van de bur gerlijke stand. Burgemeester De Waard werd als zodanig met algemene stemmen benoemd. Hierna begaf men zich naar hotel Hoek, waar ds. M. A. Visser, Hervormd predikant te Warffum, als voorzitter van het ontvangstcomité de bijeenkomst opende. Honderden belangstellenden waren hierbij tegenwoordig. Spreker meende, dat het een grote overgang zal zijn van de duinen, zee en strand naar het kale en strakke Warf fum, dat ook geen toerisme kent. Maar U zult ook deze streek lief gaan krijgen. Oud-burgemeester Geertsema zei, dat het van moed getui/de om in deze tijd DE GEMEENTE WARFFUM De gemeente Warffum, waar de heer S. de Waard, sinds 19 oktober de scepter zwaait, telt ongeveer 2400 inwoners. Er staat een r.h.b.s., een landbouw- j huishoudschool, een o.l. school, een bij zondere school en een kleuterschool. Een Hervormde en een Gereformeerde kerk, alsmede een gebouwtje, waar de Gere formeerde Kerk onderh. art. 31 bijeen komt. Het heeft tijdens de oorlog geen schade geleden, maar zit nochtans met een wo ningprobleem. Warffum telt drie hotels. Het kan op het bezit .van een eilandje bogen: Rottumeroog, dat op 2,5 uur stomen van de kust ligt. Overigens heeft burgemeester De Waard nu einde lijk toch zijn één uur-verbinding met de stad: ieder uur stoomt een trein van Warffums station naar de stad Gronin gen. De gemeenteraad heeft de zetels als volgt verdeeld: 3 P. v.d. A.; 2. A.R., 1. C.H.U. en 1 V.V.D. P.S. De installatierede van burgemees ter De Waard blijkt er zeer in de smaak gevallen te zijn, omdat hij alles zo po sitief naar voren heeft gebracht. En daar houdt de Groninger van, zoals U weet. Sommige Texelaars zeiden „Warffum is inderdaad niet groot, maar een goeie springplank is het wel". Toch houden de burgemeesters het daar heel wat langer vol dan op Texel, gezien het onderschrift bij de indruk wekkende portretten van de Warffumse burgemeesters sinds 1846. Van 1846 tot 1852 was Jan Arkema burgemeester van Warffum, van 1852 tot 1885 Pieter Fran cois Leonard Vlak; van 1886 tot 1915 Adam Klazes Bijlsma; van 1915 tot 1947 Willem Jan Hendrik Hoen, van 1947 tot 1952 Tekke Nabring en van 1953 tot 1957 mr. Willem Jacob Geertsema, die thans verbonden is aan het ministerie van binnenlandse zaken. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 oktober consultatiebureau Daar met ingang van deze {latum de nieuwe regeling van kracht wordt, wor den alleen de moeders van Den Burg en de B.-huisnummers tussen 1 en 5 uur verwacht. FANCY-FAIR TEN BATE VAN HET RESTAURATIEFONDS Den Hoorn Ook deze fancy-fair werd weer op touw gezet door de ac tieve leden van de drie zusterverenigin gen. Vrijdagmiddag werden reeds de meeste artikelen verkocht. De belang stelling was de eerste dag niet erg groot, maar zaterdag was het een gezellige boel in het Dorpshuis Men kon zich vermaken met de vrolijke keuken, hen gelen, ballen gooien, schieten, sjoelen enz. Ook het Rad van Avontuur was present. De naam van de pop was Catharina, geraden door mevr. Siemons. Het aan tal erwten raden (1005) was voor Jn. Cupido en mevr. G. Koorn-v.d. Woude. Sjoelen, bak 1: le. P. Schuil, 2e W. Jon ker; sjoelen bak 2: le M. Dijker; 2e mevr. J. Jonker-Lap. Gewicht taai-taai, 11 pond 460 gram voor P. Boon en B. Lap. De buks werd gewonnen door de beste schutter, de heer Sienias. Jn. Wit vliet won de sprei en Ds. Van Rhijn het geborduurde ontbijtlaken. De uitslag van de oranje lootjes was: 273, 1, 480, 32, 512, 639, 740, 709, 289, 1000, 631. De prijzen kunnen afgehaald worden aan de Pastorie. Het resultaat was bruto 1360,een goed resultaat en weer een mooi bedrag voor het Hoornder restauratiefonds. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vandaag verkoopdag op de kerke- kamers t.b.v. het Fonds „Verenigings gebouw". Opening vanmiddag 3 uur. Vanavond om 8 uur samenkomst in de school van Oost. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 24 oktober Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Dr. Portielje spreekt voor de Platte landsvrouwen. Oudeschild, Uitvoering van „De Haven- kanters" voor de bejaardensociëteit. Den Burg, 10.30 en 14.00 uur. Oranje boom. Jeugduitvoeringen door het pop pentheater van Guido van Deth. Zaterdag 26 oktober Den Burg, Oranjeboom, Toneelgroep „Het jonge Masker" uit Zwolle voert op het stuk „Het Chinese Landhuis" voor de A.N.A.B. Oudeschild, Eigen Gebouw, Muziekuit voering door „De Havenkanters". Burgemeester en mevrouw De Waard op het bordes van het Warffumse raadhuis. Op de voorgrond leden van het muziekkorps, dat op het moment van de opname het Wilhelmus speelt. het ambt van burgemeester te aanvaar den, want blijkens de geluiden uit de ministerraad en de Nederlandse Bank zijn de gemeenten slechte dames, die het steeds op haar geweten hebben, dat het in Nederland zo slecht gaat. Toch is het niet zo erg als wordt voorgesteld, want de gemeente zijn niet handelingsbe- kwaam: zij hebben de toestemming van hogerhand nodig. Noemde ds. Visser Warffum strak, hier ligt onder de op pervlakte een grote gemeenschapszin en daarom zijn hier wonderen te bereiken". Burgemeester De Koning merkte op, dat een groot staatsman gezegd heeft, dat wij angstvallig moeten waken voor het goed van de gemeentelijke autono mie. Vecht in theorie daarvoor, maar tracht langs practische weg door de amb telijke kanalen Uw doel te bereiken. Ds. W. M. van Reijendam meende, dat burgemeester De Waard als ouderling met het regeren al bekend was. U is het derde kerkeraadslid uit onze kerk, die het tot burgemeester heeft gebracht, al thans sinds ik predikant te Den Burg werd. Uw wapen ziet er nogal strijd lustig uit, want er staat een zwaard op. Het is maar gelukkig, dat het slechts aan de wand hangt, maar toch zult U wel eens moeten vechten. Wel, U heeft getoond de degen te kunnen kruisen, al bleef dit dan tot de discussie beperkt. U leverde echter ook steeds weer Uw bijdrage tot het tekenen van de vrede. Spreker bracht ook de felicitatie over van de kerkeraad van Den Hoorn, wiens voorganger niet aanwezig kon zijn. Zoals bekend heeft burgemeester De Waard veel gedaan voor de kerkrestauratie al daar. Ds. Van Reijendam eindigde met de hoop, dat de heer De Waard ook het kerkelijk leven van Warffum tot zegen zou mogen zijn. De heer A. van Dienst, burgemeester van Midwoud, schetste in korte trekken de verdiensten van burgemeester De Waard als wethouder van Texel en me moreerde diens standpunt ten aanzien van het verkeersprobleem Texel-Den Helder. U streed steeds met open vizier en onlangs zei mij een voorstander van de bestaande lijn mij „Ik gun hem deze promotie van ganser harte. Wel, ik hoop, dat Uw Warffumse tegenstanders eender standpunt tegenover U zullen innemen en U daar dezelfde waardering zult mo gen ervaren. Nadat de heer W. de Waard namens de familie voor de hulde aan burgemees ter De Waard bewezen, dank had ge bracht, verliet het gezelschap Texelaars even na vieren het Hoge Noorden om via de Afsluitdijk weer naar het Gouden Boltje terug te reizen. Gaarne wensen wij namens alle Texe laars de familie De Waard een goede toekomst in haar nieuwe gemeente toe. mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1