c D Corset Fa. KI. Boon h. Schildereind 78, „Havenkanters" Wij drukken voor U: DRUKKERIJ TEXELSE COURANT Kunstmanen Bewaarfruit Meisje Vakantie. gesloten. Uitvoering BAL NA lg®IEX3(Stl\ Wij demonstreren Doorschrijf- Boekhouding N.V. vh Langeveld De Rooij LANDBOUWJONGEREN BIJEEN Op vrijdag 18 oktober hielden de Ver. van Oudleerlingen van de Landbouw school en de Landbouwhuishoudschoql een gezamenlijke avond, met als spreker de heer C. P. Laan over de reis naar Denemarken. De avond was zeer geslaagd. Het ligt in de bedoeling, dat er in het a.s. winter seizoen meer gezamenlijke avonden worden gegeven met als eerste de tra ditionele kerstavond. De beide besturen hopen van de leden enkele wensen te horen op de eerstkomende vergaderingen. EEN PRAATJE NAAR AANLEIDING VAN DE GEHOUDEN SCHAPENFOK- DAGEN De schapenfokdagen te Den Burg en Alkmaar worden jaarlijks op de eerste maandag resp. derde woensdag in sep tember georganiseerd mede door het Noordhollands Schapenstamboek. Een dergelijke fokdag is van twee ledige betekenis. Allereerst worden de leden van het stamboek in de gelegen heid gesteld hun best fokmateriaal in te zenden en te vergelijken met het beste van anderen. Door kenners (jury-leden) worden de allerbeste dieren, eventuele drie- en viertallen door het verstrekken van prijskaarten kenbaar gemaakt. Het ligt voor de hand dat de leden van het Stamboek deze dagen tevens gebruiken om te proberen hun over tollig fokmateriaal goed te verkopen. Bij de organisatie van deze dagen dienen beide doelstellingen zo goed mo gelijk tot hun recht te komen. Voorheen lag de selectie van de die ren die ingezonden werden geheel bij de fokker, buiten beschouwing gelaten en kele minimum wol-productie- en wol kwaliteitseisen. Alle jaren bleek weer, dat.dieren van onvoldoende kwaliteit werden ingezon den, dieren die op een gewone marktdag thuis behoorden, maar niet op een fok dag. Zolang dit aantal zeer gering was, was het onbelangrijk en berokkende de in zenders zichzelf enkel schade. Langzamerhand nam dit aantal zoda nig toe, dat het algemene gemiddelde kwaliteitsbeeld er onder begon te lijden. Het bleek dus, dat er teveel leden of onvoldoende kenner waren, om goed te kunnen selecteren of via de fokdag poog den alhoewel geregistreerd maar niet meer dan gewoon marktmateriaal als stamboekmateriaal te verkopen, daarbij speculerende op onkunde bij de kopers. Waar bij de beide fokdagen de kwali teit voorop moet staan, ook al moet dit gaan ten koste van het aantal ingezon den dieren, werd het Stamboek-bestuur gedwongen, maatregelen te nemen om te voorkomen dat er teveel dieren van on voldoende kwaliteit zouden kunnen wor den ingezonden. Hiervoor zouden de in te zenden dieren aan een voor-selectie worden onderworpen. Dit kost veel tijd voor de hiervoor aangewezen personen, maar noodzakelijk is het. Het Noordhollands Schapenstamboek als het grootste stamboek kan zich niet veroorloven op het gebied der kwaliteit soepel te zijn. Waar deze selectie met het oog op het maken van de catalogus ongeveer 2 maanden vóór de fokdagen plaats heeft, is nooit te vermijden dat dieren worden afgewezen, die bij keu ring een paar dagen voor de fokdag ze ker zouden worden goedgekeurd. Het omgekeerde, dat er dieren aanwezig zijn, die beter thuis hadden kunnen blijven komt ook voor. Dit laatste is erger dan het eerste, waarom de selectie-commissie dan ook geen soepelheid mag betrachten bij de voor-selectie. Deze Commissie moet immuun zijn voor critiek. Het is nu eenmaal zo, dat in de fokkerij-wereld het aantal critici een veelvoud bedraagt van het aantal werkelijke kenners. Kan de foktechnische voorlichting via de fokdag nog verbetering ondergaan? Vrijwel alle jaren blijkt mij bij bestu dering der bekroningen, dat er rammen hoog bekroond zijn, terwijl er geen of bijna geen afstammelingen aanwezig waren om van bekroningen niet eens te praten. Zo ook dit jaar. Te Den Burg werd de 3' «-jarig F 7798 kampioen, maar van deze ram was geen enkele afstammeling ingezon den. Deze ram was ook te Alkmaar aan wezig en bracht het daar tot reserve kampioen en IA in zijn rubriek. Van de IC prijs in de rubriek der oudere rammen F 7205 geb. 1954 was een groot aantal afstammelingen aanwe zig en werden onderscheidene hoog be kroond, zie hieronder: ooi 56661 met 2 rami, van 7205 IA prijs ooi 54351 met 2 rami, van 7205 3e prijs ooi 56672 met 1 ooi- en rami. 2e prijs ooi 54354 met 1 ooi- en rami, niet bekr. ooi 50741 met 1 ooi- en rami, niet bekr. ooi 52751 met 1 ooi- en rami. Ie prijs ooi 56405 met 1 ooi- en rami. IB prijs ooi 56405 met 1 ooi- en rami, met bekr. ooi 56669 met 2 ooilammeren 2A prijs 4-tal één-jarige dochters v. 7205 IA prijs plus kampioen 4-tal één-jarige dochters v 7205 1B prijs 4-tal één-jarige dochters v. 7205 IC prijs 4-tal ooilammeren van 7205 IA prijs Het zal zelden of nooit voorkomen, dat van een op de fokdag aanwezige ram een dergelijk groot aantal hoog-bekroon- de afstammelingen aanwezig is. Deze ram is nog niet preferent ver klaard, maar zijn kansen staan niet slecht. Laat de eigenaar het onderzoek via het Stamboek aanvragen bij het C.B.S. Ram F 7798 was zonder twijfel wat betreft type en exterieur ,de beste ram" te Den Burg, maar er moest nog een prijs zijn voor „de beste fokram" en dat was F 7205 eigenaar P. C. Hin te Spang In de catalogi der fokdagen te Den Burg en Alkmaar moest bij de bestaan de gegevens in de rubrieken rammen vermeld staan de hoknummers waarin afstammelingen van de ram te vinden zijn, op een wijze zoals door mij bij F 7205 hierboven is vermeld. De ver- COLLECTE VOOR DE BLINDEN Van 28 oktober tot 3 november wordt op Texel gecollecteerd ten bate van de stichting „Christelijke Blindenhulp", be kend als „De Fakkels Bijeen", een orga nisatie, die in het belang van de blinden van alïe gezindten arbeidt. Wij nemen aan, dat een extra aanbeveling tot steun van dit mooie, werk overbodig is. ZUIDAFRIKAANSE DANK VOOR V.V.V.-INFORMATRICE Mej. Jannie Witte, de volijverige chef- informatrice van de V.V.V. „Texel", wier hulpvaardigheid en vriendelijkheid ten aanzien van de talloze gasten uit bin nen- en buitenland, met hun even tal loze vragen en wensen, bijna spreek woordelijk is, is gewend daarvoor vele bedankjes uit vele landen van Europa te ontvangen. Dat zij nu ook in Zuid-Afrika dank bare „klanten" heeft, moge blijken uit het volgende, in sappig Afrikaans gestel de briefje, dat dezer dagen per lucht post op het V.V.V.-bureau arriveerde: „Geagte mej. Witte, Jammer oor die lang vertraging maar ek hoop u onthou nog van mij. 'n Week of wat gelede het ek twee pakkette aan U gepos bevattende kaarte en folders van 'n paar interessante ge- biede in Suidelike Afrika. Ek hoop, dit dra U goedkeuring weg. As ek enigszins verder hulp kan verleen, laat mij het weet. Nogmaals bedank vir die hulp verleen gedurende mij verblijf op Texel. Alles van die beste. P. Reeuwers, Grabouw, Suid-Afrika" VERKOOPDAG VOOR JEUGDHUIS Hedenmiddag aanvang 3 uur wordt in de Kerkekamer van de Herv. kerk te Oosterend een verkoping gehouden van diverse textielgoederen, die vervaardigd zijn door de Herv. Vrouwenvereniging van Oosterend. Deze Vrouwenvereniging verwacht een zeer grote toeloop van kooplustigen, temeer omdat het batig saldo van deze verkoping het begin kapitaal zal gaan vormen voor de bouw van een jeugdhuis annex toneelzaal enz. Dit zijn uiteraard grote plannen, die alleen werkelijkheid kunnen worden als men over de nodige contanten kan be schikken. Daarom heeft men besloten om tevens een grote loterij in het leven te roepen, welke ook hedenmiddag van start zal gaan en als de verkoop vlot verloopt, zal medio januari de trekking volgen. De prijzen zijn aantrekkelijk ge noeg. Hoofdprijs een radio en verder 5 mud huisbrandkolen, geborduurde tafel lakens en een grote verscheidenheid van prijzen die de moeite waard zijn een kans te wagen. De Vrouwenvereniging heeft ook voor de verbouwing van de Kerkekamer en voor de heteluchtverwarming van de kerk laten zien wat zij weet te presteren en ook nu verwacht zij van de zijde der Oosterenders een overweldigende be- belangstelling. Gezien het vele werk wordt de orga nisatie van harte groot succes gegund. „INSTUIF" DEN BURG Zaterdagavond 7.30 uur zullen de deuren van het „Instuif'-Iokaal, voorma lige landbouwschool in de Nieuwstraat, weer open staan voor de jongeren. De indeling is iets gewijzigd, en ook de programma's zullen worden veran derd. Een uitvoeriger verslagje volgt in het nummer van zaterdag a.s. VEILIG VERKEER Vraag: Welke bepalingen zijn ondermeer ge steld ten aanzien van stoom- of motor walsen? Antwoord: Hoewel voor de meesten van de lezers niet van belang wil ik volledigheidshalve deze bepalingen niet overslaan. Bepaald is: a. geen grotere hoogte dan 3,50 meter voor de wals; b. geen grotere hoogte dan 3,80 meter voor een aanhanger; c. breedte van wals en aanhanger niet meer dan 3.00 meter, voor A-weg en 2,60 meter voor B-weg; d. gewicht mag niet meer bedragen dan 18.000 kg; e indien de weg een B-weg is of een A- weg met klinkerverharding mag het ge wicht niet meer bedragen dan 8000 kg. f. Er mag geen grotere snelheid gereden worden dan 6 km. per uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 okt. 8.43 en 21.20; 24 okt. 9.30 en 21.58; 25 okt. 10.06 en 22.31; 26 okt. 10.38 en 23.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. melding van de behaalde bekroningen is dan na afloop van de keuringen ge makkelijk in te vullen. Het bovenstaande vergt iets meer werk bij de samenstelling van de cata logus, maar ik meen dat de foktechni sche voorlichting er zeer bij gediend is. Zoals de zaak nu ligt leggen wij het zwaartepunt teveel bij de „beste ram" met te weinig gegevens over zijn fok- resultaten. Zo wekt de lVs-jarige ram F 7865 aan wezig op de fokdag te Alkmaar de in druk goed te fokken, op grond van de behaalde bekroningen door zijn afstam melingen. F 7865 kon zelf niet meer dan een „eervolle vermelding" behalen. Wij moeten er voor waken de beteke nis van het Stamboek niet te commer cieel te zien, maar als het allereerste en voornaamste middel van kwaliteitsver betering. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. DE VRIES SCHOOL EN JEUGD IN „DE GOEDE OUDE TIJD" Plak, roe en ongeluksvogel „Slaat hem vrij en spaart hem plak noch roe", adviseerde de vader uit de Gouden Eeuw de schoolmeester bij wie hij zijn zoon ter schole bracht. En die schoolmeesters konden er wat mee. Ze hadden een gans arse naal van strafwerktuigen ter be schikking: de plak, de roede of rotting, de roskam, de vogel, het schandbord en zelfs het blok! De ouderwetse schoolmeesters waren gezeten in een katheder, met een zij deurtje afgesloten. Aan die katheder hingen de strafwerktuigen die de jeugd ontzag moesten inboezemen. Maakte een der leerlingen het te bont, dan wierp de meester de vogel i(met lappen opgestopt) naar de boosdoener, die deze dan zelf terug moest brengen. De naam „ongeluksvogel" herinnert nog aan dit dier, dat zeker niet als vredes duif tot de jeugdige delinquent kwam! De minimum-straf was „een plak" De plak bestond uit een soms fraai bewerkte stok met aan het uiteinde een platte ronde schijf. Wanneer men daarmee een klap op de uitgestoken vlakke hand kreeg, kon men voorlopig zijn plezier wel op. Het schijnt dat nóg vroeger som mige schoolmeesters de uitwerking ver hoogden door de plak van ïjzerdraad te voorzien! Zachte handplakskens Schoolmeester Valcooch, in vele op zichten een verlicht man, adviseerde ech ter zijn collega's, niet terstond naar de plak te grijpen bij nieuwe leerlingen, die niet dadelijk aan de schooldiscipline konden wennen. Men zal ze eerst door vermaning tot rede moeten brengen en lukt dat niet, dan adviseert hij „sachte handplackxkens ende propere grauwen". De doorgewinterde bengels echter kwamen er zo gemakkelijk niet af. Wan neer meester de plak niet voldoende achtte, dan nam hij de roede ter hand (die nóg voortleeft als attribuut van Zwarte Piet), hetzij een garde van bij eengebonden takken of een spaans rietje. Daarmee bewerkte hij het achterdeel van de delinquent zodanig, dat deze gedu rende enige tijd moeite had met zitten. Ook op het schaamtegevoel der leer lingen werd gewerkt. Wie zijn les niet kende, moest voor de klas staan met 'n bord om de hals waarop een ezel was getekend, of hij moest een kap met twee ezelsoren dragen! Voorts bevond zich in de klas een blok met vier gaten. Wanneer twee jongehe ren met elkaar aan het vechten waren geweest, handelde meester wijselijk naar het adagium „waar twee kijven, hebben beide schuld" en sloot de twee kempha nen, broederlijk naast elkaar, met de voeten in het blok, om in die ongemak kelijke houding hun zonden te overden ken en wellicht door gedeelde smart weer nader tot elkander te komen! De Maïtres Een bijzondere positie nam de school- maitres, de vrouw van de meester, in Omstreeks halverwege de schooltijd kwam zij het lokaal binnen met een trommel met koekjes of „babbelaars" .en de kinderen kochten dan van haar het snoepgoed. Ondanks het verbod tot snoepen stond de meester dit bedrijf, dat een zeer behoorlijke winst opleverde, oogluikend toe. Dikwijls maakte hij zelf van deze gelegenheid gebruik om even de inwendige mens te versterken. Meermalen had de jeugd ook vrijaf van school, omdat meester tevens het ambt van klokkeluider, doodgraver, voorzanger en andere functies bekleedde, waarmee hij zijn mager inkomen aan vulde. Voor de verwarming van de school zorgden de leerlingen meestal zelf, door des winters een paar turven mee te nemen! De school Overigens zongen de kinderen ook in die dagen zéker niet van ganser hart „Wat vreugd, het schooluur heeft ge slagen!" Klassikaal onderwijs bestond niet, ook al luidde een oud voorschrift: „De meyden sullen sitten in een loco alleen. Ende die knechten sullen oock sitten byeen". Jongens en meisjes zaten wel geschei den, maar in één groot -klaslokaal. Zij kregen daar onderricht in lezen, schrijven en rekenen en godsdienston derwijs. Terwijl een deel der leerlingen lui-op spelde „a-b is ab en e-b is eb", kwamen de anderen om beurten naar de meester om hun les op te zeggen, hun werk te laten nazien of hun ganzepen te doen versnijden. De jongens hielden op school hun hoed op en zetten die alleen af tij dens het gebed en wanneer zij voor de meester stonden. Kapstokken waren er niet, men ging zitten zoals men binnenkwam. Soms stond (in de klas) een „tonneken", waar van men bij hoge nood gebruik kon ma ken. Een ander klasse-attribuut was meermalendes meesters hond, die mede een oogje in het zeil hield en waarschuwend blafte, wanneer de leer lingen kattekwaad uithaalden. Overigens werden zij bij de ingang der school al gewaarschuwd voor de tuchtigingen die hun daar wachtten, want het uithangbord toonde gekruist de roede en de plak, de symbolen van mees ters gezag! „En (zo zegt Ter Gouw) die plakken waren de kommandostaven der helden, die niet meer zijn (de ouderwetse school meesters) maar op wier veelbetekend wenken zelfs eenmaal de Trompen en De Ruyters gesidderd hebben!" (Nadruk verboden) In ons derde en slotartikel zullen wij iets vertellen over het leven van Texelse schoolmeesters in de oude tijd, waarvoor wij de gegevens aan het bekende werk „Texel", door J. A. van der Vlis ont lenen. TEXELAARTJES 3 regels ƒ0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. ƒ0,20 meer. Verkooplokaal in Kantooistr- van gebruikte meubelen. J Jongedijk, Schildereinde 60 Telefoon 477. Partijtje hooi te koop, geperst* G. de Geest, Eierland B.z. aan net meisje voor 4 dagen in de week, voor hulp in de huishouding of winkel. Mo- lenstr. 44, Den Burg Te k. een pr. donkergrijze over jas. ongev. m. 50-52 aan 't zelfde adres te k. gevr. 1 br. leren vest. Kerkplein6,Ooste'- end Aangeb. lange lederen dames-en herenjas pr. onderh. K. Roeper, Eierland E 41. Tel. 212 Dank aan de vinder, van de zwarte brillendoos, die hij bij TESO afgaf, want ik heb hem terug gekregen. K.H. Te k. goed onderh. kin derwagen. Giavenstr. 5 Te koop beste biggen, suiker bietenkoppen van f 1,25 p. ha A. Garritsen 't Noorden Damesfiets te k. en partijtje brandhout. P. Witte, Piassen- daal, De Waal 63 Te k. gevr. 12 volt licht motor. K. Langeveld, Pijpersdijk Vermist een gitzwarte poes. Gaarne terug Huize Irene. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Maarten J. R. Plaatsman—Boon G. P. Plaatsman Jacob en Janny Texel, 19 oktober 1957 Oost O 84 TijdelijkWeverstraat 38 Den Burg, Texel Uit Gods hand ontvingen wij tot onze grote vreugde ons zoontje en broertje Jan Hendrikus (Jan) H. Kooger—Kamphof J. Kooger en kinderen Texel, 17 oktober 1957 Zevenhuizen, Oosterend TijdelijkSt. Lidwina ziekenhuis Den Helder Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Hans Bij het H. doopsel ontving hij de namen Johannes Wilhelmus H. Gielis— de Ruiter W. Gielis Peter Den Burg, Haffelderweg 14 Texel, 19 oktober 1957. Met grote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Bij het H. doopsel ontving zij de namen Jolanda Cornelia Maria D. Smit—Rutten J. Smit Heidehof H 87 Den Hoorn 19 oktober 1957 Zondag 27 oktober ho pen onze geliefde ouders, schoon- en grootouders C. Witte en M. Witte— van Heerwaarden hun 40-jarig huwelijksfeest te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun 2 dochters, 2 schoonzoons, 7 zonen, 5 schoondochters en 17 klein kinderen. Gelegenheid tot feliciteren van 3—4,30 uur. .Bloem en Bos" Gerritsland K 91. Niet de kans willen lo pen, één te vergeten, groe ten wij langs deze weg, allen op Texel. B. Kramer, Krugerstraat 40 Den Helder D. van Peursem Psychiater donderdag a.s. geen spreekuur. Voor de zeer vele blijken van belangstelling en medeleven bij 't plotseling overlijden van onze lieve man en vader ondervonden zeggen wij hierbij hartelijk dank. Blokker-Gersonius Keesje Krimpen a d. Lek Schoolstraat 22 Voor de vele belang stelling bij ons huwelijk zeggen wij u mede namens wederzijdse ouders harte lijk dank. T. Riteco Th. Riteco—Barhorst Texel, oktober 1957 Warmoesstraat 14 Ondergetekende bericht hiermede dat hij het kantoor van de hr. S. de Waard heeft overgenomen en de zaken op dezelfde voet hoopt voort te zetten C. JOUSTRA, Parkstraat 18, Den Burg Tel. 101 (na 6 uur no 488 Bur. voor boekhoudingen en belastingzaken Welke dame of heer wenst een vaste bijverdienste door vrije tijd productief te maken met het huis aan huis bezorgen van reel, folders voor rayon 't Eiland Texel. Brieven met inlichtingen w.o. beschikbare tijd en vervoermiddel aan postbus 3025 Rotterdam. Wegens vertrek naar Brazilië wensen wij alle bekenden het allerbeste toe Fam. P. Boersen-Kooy en kinderen Fazencta Ribeira Caixa Portal 528 Campinas E.S.P. Brazilië zijn voor u minder belangrijk dan een goed Gazelle alle maten voorradig Den Hoorn - Telef. 258 Bestel nu uw Coc's oranje Goudreinetten Jonathan en Stoofperen A. Zielman, De Laagte S 30 Telefoon 352 19 jaar biedt zich aan voor dag of dag en nacht voor huishouding en of winkel. Br. no 1019 bur. v.d. blad Ondergetekenden houden zich beleefd aanbevolen voor het elektrisch knippen van hoornvee G. Schraag, „Zonnelust" Oosterend P. Kuiper, Oost tel. 269 Oosterend Bij inschrijving te koop perceel gunning voorbehouden. Biljetten inleveren voor 31 oktober a.s. bij M. W. Koorn GEVRAAGD te huur of te koop geriefelijk burgerwoonhuis (liefst met tuin) in of nabij een der dorpen Woningruil mogelijk met Utrecht. Br. no 1020 bur. v.d. blad Van 28 t m. vrijdag 1 nov A. Schaart, kapper van de o.I.v. de heer Jurr Beumkes op zaterdag 26 okt. a.s. in Het Eigen Gebouw te Oudeschild. Aanvang 8 uur precies. Entree f 1,25 Rekeningen (los of in bloes) m. Bonboekjes ■V- Doorschrijfblocs •V. Briefpapier Enveloppen ■v. Systeemkaarten ■v- Staten en Lijsten Loonzakjes Monsterzakken Labels DE PRIJS VALT U MEE Zie en beleef het thuis ELECTROHUIS BAKKER Prijzen vanaf PHILIPS f 775— GRONDIG f 895,— Prima service Eigen reparatiedienst ELECTROHUIS BAKKER op dinsdag 5 november a s. in de achterzaal van hotel Texel 's avonds om 8 uur de moderne „Atlanta" Uw komst zal U tijd kunnen helpen besparen. Ook de levens te houden lezing over moderne bedrijfsadmini stratie heeft recht op uw belangstel ling. Telefoon 11 Den Burg

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2