Cjroen 7wartsjexels in het harL I m3s*5Ë in de bloembollen r P. H. Polder ziet een gloednieuw gemaal verrijzen Weer wat meer perspectief SATERDAG 26 OKTOBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7192 COURANT Uitgce N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Buig - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en xaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm 9MI1 In de loop van januaii zal de Prins Hendrikpolder een nieuw gemaal in gebruik gaan nemen. Bovenstaande foto toont ons nog een wir-waï van plan- ken, balken en buizen, maar de werkzaamheden liggen dan ook voornamelijk beneden N.A.P. en dat is noodzakelijk ook, want een gemaal heeft een hechte fundering nodig, vooral waar ter plaatse de grond verre van rotsvast blijkt te zijn. Hierdoor moest de stromingsvloer b.v. door een paalconstructie worden gestut. *J Links en rechts van de kaarsrechte wegen, die het vlakke land van de Prins Hendrikpolder doorsnijden, liggen de velden onder de stille herfstlucht met de laatste oogst in het verschiet. Het leek ons de eenzaamste polder van Texel. Maar drie minuten later bracht het treklustige motortje ons aan de rand van een wereldje, waarin het tempo tempo geblazen was. Daar sjokten ar- bieders achter kruiwagentjes beladen met grint, daar lawaaide een betonmo len boven een gat, dat veel weg had van een krater. Dat grote gat bleek de bouwput te zijn, waarin vaklieden een omvangrijk betonwerk uitvoerden. Voor dat de betonmolen kon gaan draaien moest een gat van 1600 kubieke meter worden gegraven, precies in de hoek van de voormalige molenkolk en aan de rand van het lange kanaal, waarin het water, het overtollige vocht van de Prins zijn weg naar zee placht te vinden. „Kom je een plaatje maken?" vroegen de arbeiders, die het wel gewichtig von den, dat hier, in de eenzaamste uithoek van Texel, ook eens een deputatie uit de bewoonde wereld terecht kwam. Wel, we hebben er de camera laten klikken, de eerste keer wachtten ze allemaal trouw op het schot, ze stonden zo waar keurig in het gelid, maar zo krijgt ge geen echt beeld van zo'n werk, niet waar en even later hebben we dat nog eens heimelijk overgedaan. Op 2 mei van dit jaar vond de aanbe steding plaats voor de bouw van een nieuw gemaal. Deze aanbesteding ge schiedde in het kader van de uitvoering van de ruilverkaveling en het werk wordt gesubsidieerd door de Cultuur Technische Dienst. Twaalf man, onder wie vaste werklieden uit Culemborg, zijn sinds 25 mei bezig met de werk zaamheden, die in de loop van januari hun beslag zullen krijgen. Dan zal daar een modern gemaal verrezen zijn, een machtig object, waarin twee vertikale schroefpompen, die tezamen iedere mi- nuut ruim tachtig kubieke meter water naar buiten kunnen slaan, de wijde Waddenzee in. Deze pompen worden geleverd door de machinefabriek Hu- bert, Sneek, terwijl h,et gebouw zelf door Hussen's Aannemersbedrijf te Cu lemborg wordt gebouwd. Als dat klaar is zult U misschien zeggen: „Nou, zo geweldig is het niet, het valt eigenlijk een beetje tegen, helemaal niet groot". Maar het is als bij een flink geladen schip: het belangrijkste deel komt onder „water" te leggen: de palen, waarop de zware, betonnen fundering rust, staan met hun punten plm. negen meter onder N.A.P. De instromingsvloer ligt 3,5 me- 1 ter beneden N.A.P., terwijl de nok 5,5 meter bóven N.A.P. zal komen te lig gen. Er verdwijnt dus een enorm stuk werk onder de grond en daarom moest die grote 4,5 meter diepe bouwput ge graven worden. De vloer was gereed gekomen en men was juist bezig met het vullen van het geraamte, dat een onderdeel van de ver ticaal staande betonnen wanden gaat vormen. Men heeft daar nog veel werk voor de boeg. Men heeft ook al veel werk achter de rug. Bijvoorbeeld de bouw van de schuivenschacht, ook al van gewapend beton, die bijna zes me ter diep (of hoog) is. Die staat in het hart van de dijk, even ten zuiden van de be kende huisjes, waarin de familie Dogger jarenlang gewoond heeft. Vanaf het ge maal zal een 36 meter lange gietijzeren persbuis van een meter diameter inwen dig naar de dijk lopen. Die buis zal in feite de drie, reeds gedeeltelijk wegge broken kokers vervangen. Die kokers waren opgebouwd uit metselsteen en hadden een toogvormige kap. Dat moet een heel karwei gev/eest zijn. Een klep in de dijk zorgt automatisch voor de af voer van het overtollige water, dat na melijk bij voldoende aandrang die klep opendrukt. Aan de andere kant van het toekom stige gemaal vinden wij een brede, lange toevoersloot, die door de Grontmij. ge graven is. In die buurt kronkelde een smal pad, dat de verbinding vormde van de sluiswachterswoning met de be woonde wereld, maar straks en eigenlijk nu al, ku,n je linea-recta op de hoofdweg van de polder af. De als 't ware afgekapte watermolen domineert hier nog met een roestbruin aak. Hij zal overbodig worden. Een gloednieuw gemaal in moderne stijl zal z'n taak overnemen. Die oude molen aan de rand van een met wilgenhout om zoomd slootje vormde een idyllisch plekje, maar de moderne tijd kan zich daar niet mee ophouden. Die kan uiter aard ook geen rekening houden met het absolute feit, dat talloze vogels een groot deel van het jaar op de molenkolk neer streken om er voedsel op te duiken. Zo als van de week die vlucht strandple- viertjes, die zo mak als lammetjes ble ken te zijn en de camera rustig tot vijftien meter lieten naderen. Die mo lenkolk gaat ook van de baan, wellicht komt er vruchtbare cultuurgrond voor in de plaats. Het werk, dat daar thans met man, macht en ambitie wordt uitgevoerd, staat onder directie van het Technische Bu- ïeau van de Unie van Waterschapsbon den. Texelse Boys-nieuws Boys 1 was zondag op bezoek bij Duinranders en moesten met 52 de eer aan laatstgenoemde laten. Het is 'n spannende strijd geworden en het was jammer, dat de scheidsrechter 2 buiten- speldoelpunten van Duinranders goed keurde. Boys 3 speelde thuis tegen Watervo gels 3 en in een aantrekkelijke wedstrijd werden de punten broederlijk gedeeld: 2—2. De adsp. a wonnen met 70 van Oosterend b, terwijl Boys b in Oosterend a met 120 hun meerdere erkenden. Zondag a.s.: Tex. Boys 1-Zeemacht 1, aanvang 1,30 uur; Oosterend 1-Tex. Boys 2, aanvang 2,30 uur; Watervogels 4 Tex. Boys 3, aanvang 2.00 uur, vertrek om 11.00 uur vanaf Postkantoor. Zondagmiddag: Cocksdorp a-Tex. Boys b, aanvang 3.30 uur, zie vertrek in het kastje. Terreindienst: Jac. van Heer waar den en Jn. Boogaard. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 oktober 1957 Geboren: Jolanda Cornelia Maria, dv Johannes Smit en Maria D. J. Rutten; Johannes Wilhelmus, zv Willem Gieles en Hetty de Ruijter; Georgius, zv Fran- ciscus Barhorst en Veronica R. Halsema; Maarten, zv Gerrit P. Plaatsman en Janny R. Boon; Theodorus Martinus, zv Theodorus Ineke en Catharina M. v.d. Stoop. Getrouwd: Johannes C. de Ridder en Louise C. Vermeulen; Hendrik W. de Jong en Petronella Breman; Dirk Keijser en Nelly Lap; Daniël D. Quartel en Cornelia C. de Ridder; Teunis Huisman en Maria E. Bakker. Overleden: Catharina E. Botman wed. van Kauw, 69 jaar. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 26 oktober Den Burg, Oranjeboom, Toneelgroep „Het jonge Masker" uit Zwolle voert op het stuk „Het Chinese Landhuis" voor de A.N.A.B. Oudeschild, Eigen Gebouw, Muziekuit voering door „De Havenkanters". Maandag 28 oktober Den Burg, Jaarvergadering Alg. Texelse Middenstandsvereniging. Woensdag 30 oktober Den Burg, Landbouwschool, praatavond Ver. Oudleerlingen. Inleiding van de heer B. v.d. Beek, gevolgd door discussie groepen. Donderdag 31 oktober Den Burg, „Texel", de heer J. P. Strijbos spreekt en filmt voor „Bureton Wever straat e.a.". Zaterdag 2 november Den Burg, Oranjeboom, Toneelver. „Het Masker" voert op „Op hoop van zegen" door H. Heijermans. BLOEMBOLLEN DE WERELD IN Momenteel wordt ook op Texel druk gewerkt op de maagdelijke bollenakkers, waaraan het nieuwe gewas wordt toe vertrouwd. Het geoogste produkt vaart momenteel naar alle windstreken. Ame rika nam dit seizoen voor ruim 40 miljoen af, West-Duitsland voor 32 miljoen, Engeland voor 30 miljoen, en het dun bevolkte Zweden voorruim 20 miljoen. Voor dit laatste land dus opmerkelijk veel. Geen wonder overi gens, waar men na de langere winter stellig nog meer belangstelling voor de bloemen heeft dan elders. UITVOERING DOOR „DE DUINKANTERS" Op 29 en 30 november a.s. hopen de Duinkanters te De Koog een opvoering te geven van een toneelstuk getiteld: „En de bossen zingen hun lied". Men verzoekt ons er op te wijzen, dat er door de over volle zaal, die een opvoering van De Duinkanters steeds weer trekt, ditmaal op twee achtereenvolgende avonden zal worden gespeeld. Kaarten vanaf heden in voorverkoop verkrijgbaar, waarvoor men zich gelieve te wenden tot mevr. Schoorl-Eelman. RODE HAAN KREEG GEEN KANS Dinsdagavond omstreeks 8 uur ontdek te de fam. Boogaard een vuurgloed in de smederij van de heer C. Bruin. Daar het geen smidsvuur bleek te zijn poogde men direct met emmers water uit de nabij gelegen kolk deze brand te blus sen. Daartoe moest een ruit worden in geslagen. Inmiddels waarschuwde men de heer C. Bruin, waarna men langs de normale weg dit brandje kon bedwingen. De oorzaak ligt vermoedelijk "'in weg spattende vonken in afvalpapier, welke geruime tijd gesmeuld moeten hebben. Door het tijdige ontdekken en het reso lute optreden, kon de Oosterender brand spuit thuisblijven. DE VERKOOPDAG IN OOSTEREND De Verkoopdag van de Herv. Vrou wenvereniging te Oosterend is een groot succes geworden. De voorzitster, mevr. Ellen, bleek zeer enthousiast over de verkoop die 's middags reeds overwel digend bleek te zijn. Ook voor de jeugd was er een kleine attractie, zodat ook zij hun steentje konden bijdragen voor him jeugdhuis. Over de ontvangsten bleek moeilijk iets te zeggen, omdat ook de opbrengst van de grote loterij in dezelfde kas was beland. Het ligt in de bedoeling de trek kingsavond yan deze loterij zeer aan trekkelijk te maken. Misschien zal op die avond dan ook bekend gemaakt wor den hoe groot het beginkapitaal voor het Herv. Jeugdhuis is. VEILIG VERKEER Diploma-uitreking bromfietscursus De uitreiking van diploma's aan de geslaagden van de bromfietscursus van De Waal zal thans plaats hebben op vrijdagavond 1 november a.s. des avonds 8 uur in het Dorpshuis te De Waal. Ook niet-leden van Veilig Verkeer zijn van harte welkom. De geslaagden worden verzocht een pasfoto van zich zelf mee te nemen. Ook zullen nog enkele interessante filmpjes worden vertoond. Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Texel. Als wij vaststellen, dat de bloembol een gevoelig produkt is, zullen er wel licht zijn, die menen, dat wij hierbij op de weersinvloed doelen. „Goed onder- dekken, dan hou je de vorst wel buiten". Was dit maar de enige zorg, waarmede onze bollenkwekerswereld te kampen heeft, we gingen misschien wel allemaal meteen „in de bollen". Veel grotere zorg dan de felste vorstperiode is de vraag, hoe maken wij bevredigende prijzen voor onze produkten en die vraag wordt altijd benauwend, wanneer er aan de politieke hemel donkere wolken opdoe men, wanneer de politieke hemel slecht weer voorspelt. Dat hebben wij het laat ste jaar ook weer kunnen ervaren. Het j begon al in het najaar als gevolg van de gebeurtenissen in het naar vrijheid snak kende Hongaarse volk. Zou een derde wereldbrand het uiteindelijke gevolg zijn? Groot was de spanning en onder- j wijl moest een belangrijke categorie zich koel-zakelijk afvragen, hoe hij in zijn bepaalde branche moest handelen. Wij bedoelen de exporteurs, die nu eenmaal al heel vroeg nieuwe aankopen tot stand plegen te brengen. Maar.... zo lang er onrust in de wereld heerste, oor logsgevaar volstrekt niet denkbeeldig was, moest de exporteur de grootst mo gelijke voorzichtigheid in acht nemen, wilde hij zichzelf niet bij voorbaat de das om doen. De enige verantwoordelijke handeling was in die dagen géén hande- I ling, doch rustig het verloop van de ge- j beurtenissen af te wachten. Intussen plantten de kwekers de bedden weer netjes vol dat werk moest gewoon doorgaan, oorlogsdreiging of geen oor logsdreiging; dat is het risico van het gevoelige bloembollenvak. Nauwelijks was de grootste spanning rond Honga rije voorbij of een nieuw, nog groter ge vaar dreigde: Nasser ging gevaarlijk spel spelen door nationalisatie van het Suez- kanaal. Inmiddels stond de bloembollen- handel finaal stil. Maar ook de figuur van de zotte Nasser vervaagde, echter nieuwe moeilijkheden bleven de bollen- handel bedreigen, want plotseling ont stonden weer strubbelingen rond het Engelse pond, dat aan devaluatie niet scheen te kunnen ontkomen. Het gevolg van een en ander was, dat vorig jaar gedurende de herfst geen bol verkocht werd. In februari-maart vertoonde de expor teur ook nog steeds geen neiging tot aankoop doordat.het er met de oogst zo best voorstond. Dat was immers een reden om aan te nemen, dat er wel vol doende bloembollen zouden worden aan geboden. Intussen bestond er wel steeds VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Dinsdagavond is er weer gedanst. Be halve de oude leden waren ook enkele nieuwe gezichten. Maar er kunnen nog meer nieuwe leden bij. Jongelui, die graag willen dansen, dinsdagavonds 8 uur in de Jeugdherberg. DINER IN DE LANDBOU WHUISHOU DSCHOOL 101 adspirant huisvrouwen en adspi- rant landbouwers hebben woensdag middag in de landbouwhuishoudschool gedineerd. En hoe! Alle gerechten wer den als tongstrelend ondergaan en het leger van serveersters had het (smoor-) druk. Ook in de keuken was het een en al bedrijvigheid. Zoals bekend is hier sprake van een traditie, want de jonge ren kwamen nu al voor de vijfde maal bijeen om de culinaire bekwaamheden van de Hallerweg aan de practijk te toetsen. Zo maar? Helemaal niet: de jongens waren uitgenodigd uit dank voor hun medewerking bij de te vergaren kennis omtrent het belangrijke produkt aard appel. Ieder seizoen worden aan de Westerweg namelijk aardappels geteeld en de Hallerweggers gaan die keuren. Op kruim, ziekte en smaak. Welke aardappels er tijdens hel diner soldaat gemaakt werden is ons niet bekend, wél, dat het menu zeer in de smaak is geval len, want dit was afwisselend en rijk aan vitaminen. Naar gelang de maaltijd vorderde werd de stemming ongedwon- gener en tenslotte zelfs feestelijk-vlot, want besloten werd met een bont pro gramma, uitgevoerd door eigen krachten. Meester Laan dankte namens zijn jon gens voor de uitnodiging en sprak de hoop uit, dat nog vele samenkomsten op dit hoge niveau zouden volgen. P.S. Ditmaal kon niet met één tafel worden volstaan: had men vorig jaar nog aan eigen stoelen en eigen bestek vol doende, ditmaal moest van diverse ho tels materiaal worden geléend. Het aan tal leerlingen neemt gestkag toe. Vorig jaar zaten zestig jongeren aan, thans waren er honderd-en-één. Wat de ver houding jongens-meisjes aangaat: er bleef een mannelijk overschot van drie reservisten. De heer H. Bruyn, voorzitter van de afdeling Texel van de Vereniging voor Bloembollencul tuur, was ook nu weer bereid ons enige gegevens te verstrek ken inzake de bloembollenhandel gedurende het afgelopen seizoen en omtrent de verwachtingen, die er t.o.v. het komende seizoen ge koesterd mogen worden. Hier naast treft U het resultaat van ons interview aan. aanbod en dat de prijzen daardoor als maar zakten laat zich begrijpen. Werd er toch voor (te), lage prijzen verkocht? Ja, inderdaad, uit arremoede. Uit vrees ook. Men zond alles naar de veiling, doordat afzet uit de hand niet mogelijk bleek. Eind juli is het enige malen ge beurd, dat de veilingen overvoerd raak ten. Zoals U zich herinnert heeft een bepaald dagblad, dat nogal veel met de sensatie op heeft, aan deze impasse bij zondere aandacht geschonken, maar.... op een wijze, die de bloembollenkwekers schade heeft berokkend, want het nieuws uit grote dagbladen wordt niet bij de grens tegengehouden.Daar zorgen de buitenlandse reporters wel voor.... Omstreeks half augustus waren de prij zen lager dan ooit. Allengs werd het weer wat rustiger in de wereld, er kwam weer meer vraag, de verkoop in het buitenland viel weer mee en het gevolg daarvan is, dat vandaag de dag weinig of geen bloembollen meer overgebleven zijn. Dat is dus een gunstig teken. Blij kens de ons uit officiële bron verstrekte cijfers heeft Nederland het afgelopen seizoen (van januari tot en met septem ber) voor vijf miljoen gulden méér aan bollen geëxporteerd, n.l. voor 159.000.000,— tegen 154.000.000,— in hetzelfde tijdvak van 1956. Daarbij is het aantal uitgevoerde kilo's bollen pre cies gelijk gebleven. Gelet op de prijzen, die aan de kwekers zijn uitgekeerd, heeft de export toch nog goede zaken kunnen doen en dat is uiteraard belangrijk voor de komende handel. De prijzen De Sion, nog steeds een Texels mono- polie-produkt, waarvan 30 ha. geteeld werd, kon men van de winter ook wel kwijt en wel voor 1,per kg. Lang zamerhand zakte de prijs tot 75 ct. Voor de overige narcissensoorten be stond in voorkoop geen belangstelling, in de loop van het voorjaar kon men tot zaken komen, zij het, dat de prijs laag lag. Met de gele crocus zat het nog minder goed. Nederland moest de oogst van 140 ha. of te wel duizend ton geeltjes aan de man trachten te brengen. Dit is géén monopolie-artikel, want aan het vasteland staat een 75 ha. Ofschoon er jaarlijks miljoenen aan gele crocussen worden uitgevoerd, is er veel te veel van dit artikel en hierdoor is er vooral aan het vasteland veel on verkocht gebleven. Aanvankelijk kon de gele crocus een markt halen van J 1,tot 75 cent per kg, maar gedurende de zomermaanden zakte de prijs tot 50 ct., terwijl de kostprijs van dit produkt 75 ct. bedraagt. Strengere eisen. U heeft wel gehoord, dat er nogal eens een partij wegens ziekte terugge zonden werd. Soms werd dit wel eens toegeschreven aan de slechte vooruit zichten ten aanzien van de handel...., maar de werkelijke oorzaak moet worden geweten aan het feit, dat de Amerikaan se plantenziektekundige Dienst steeds strenger eisen gaat stellen. Er werd b.v. gelet op een gloednieuwe ziekte in dit gewas. Hierdoor kwamen van de zomer verscheidene zendingen terug. Afge keurd. Doordat aan de Vastewal grote hoe veelheden zijn afgekeurd en de opbrengst beneden 75 ct. geen lonende teelt meer garandeert mogen wij verwachten, dat aan de overkant minder gele crocussen opgeplant zullen worden. De heer Bfuyn bleek ten opzichte van de naaste toekomst beslist niet pessimis tisch gestemd „Ik geloof wel, dat de bloembollenkweker de slechtste tijd achter de rug heeft. Er wordt al weer enige handel gedaan voor het nieuwe seizoen. De Sions noteren 1,per kg, levering volgend jaar, de geeltjes even eens ƒ1,per kg. De prijzen van de andere narcissen liggen eveneens iets hoger dan gedurende het afgelopen sei zoen.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1