Cjroen 'fwarL-Jexels in het harL, Jft£eorv. Waddeneilanden straks enige rustige plek in West-Europa Succes voor „Het Masker" ,Op hoop van zegen'' dwong ieders bewondering af Kapitein C. List koninklijk onderscheiden VOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 72e JAARGANG No. 7195 TEXELSE®COURANT Jitgc-e N.V. ».h- Langeveld de Rooij Joekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Jen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr f 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Causerie van Ir. R. v. d. Waal De Waddeneilanden zullen binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk het enige „rustige" recreatiegebied in West-Europa zijn; de laatste plaats, waar de rust- zoekenden uit W.-Europa hun toevlucht zullen kunnen zoeken. Dat was de voor naamste conclusie, waartoe ir. R. van de Waal, hoofd van het bureau Recreatie en Natuurbescherming van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, onlangs kwam in zijn rede voor de twaalfde Waddenconferentie op Vlieland, een rede, waarin hij een prognose ontwikkelde voor het toerisme op de Waddeneilanden. De recreatieruimtet wordt internationaal bezit; op het strand tussen IJmuiden en Hoek van Holland toeven nu soms op één dag al een miljoen mensen (op de Waddeneilanden, die een even lange kuststrook hebben, 25.000!), de Noord hollandse kust (Velser tunnel) en de eilanden in het zuidwesten (Deltaplan) zullen hun rust snel verliezen en in het hele kustgebied van Italië tot de Noorse fjorden zullen straks alleen de Waddeneilanden door hun isolement nog -niet overbevolkt zijn. Deze unieke plaats, die de Wadden eilanden zullen gaan innemen, stellen dit recreatiegebied in verband met de gehele demografische ontwikkeling van West-Europa voor een uiterst belang rijke taak, aldus ir. Van de Waal. Men zal in de eerste plaats moeten zorgen, dat bij elke verbetering van de accomo- datie goed in het oog wordt gehouden, dat het meestal aantrekkelijke, 't natuur schoon en de rust, behouden blijft. Nieu we uitbreidingen zullen dus met zorg gekozen moeten worden. Geen uitver koop van grond voor particuliere bouw van zomerhuisjes, maar enige goede be drijven voor de moderne vormen van toerisme l(bungalowbedrijven, vakantie kampen e.d.). De Waddeneilanden zullen deze drie V's goed in het oog moeten houden: Ver blijf (voldoende en naar de behoeften gedifferentieerd), Vertier, (idem, voor uiteenlopende weersomstandigheden en zowel voor overdag als 's avonds) en Vervoer. Ten aanzien van dit laatste merkte ir. Van de Waal op, dat de af standen tot de grote bevolkingscentra betekenen, dat er practisch geen dagre creatie mogelijk is en dat het seizoen kort blijft, waardoor grote investeringen dus niet zullen kunnen renderen en de ontwikkeling tot ,,luxe badplaats" uit gesloten is. Kan, zo vroeg hij zich af, het gebrek aan vertier, de niet bevredigde behoefte aan ontspanning, ook oorzaak zijn van de misdragingen van sommige jonge gas ten? Ir. Van de Waal stelde deze vraag naar aanleiding van een opmerking van de heer Quint, dat de eilandgemeenten zullen moeten oppassen, dat ze de sluizen niet al te ver opengooien vo.or het so ciaal toerisme, omdat men daardoor de „kwaliteit" van de badgast niet verbe tert en misschien de op rust gestelde badgasten verjaagt. Kurtax? Ir. Van de Waal betoogde tenslotte, dat naar zijn persoonlijke mening in een verandering van de uitkeringsregeling voor het Gemeentefonds, waarbij niet al leen rekening wordt gehouden met de vaste, maar ook met de „vlottende" be volking, de oplossing moet worden ge zocht voor de bijzondere druk op de ei landgemeenten. Hij zag daarin meer heil dan in een logeerbelasting, waarvan de heer J. C. Quint (V.V.V. Texel) had ge zegd niet afkerig te zijn. De heer G. van der Weyde (kamperen A.N.W.B.) kantte zich fel tegen een der gelijke belasting; het moet zó zijn, dat evenals de gemeenten in de ontwikke lingsgebieden steun krijgen voor de in dustrialisatie en zich vestigende indu strieën een tegemoetkoming ontvangen, de eilanden 'n subsidie krijgen voor hun (toeristen)industrie. LEZING OVER SCHAPENZIEKTEN De lezing over schapenziekten door de heer Wensvoort voor de Ver. van Oud- leerlingen van de landbouwschool zal niet plaats vinden op dinsdag 19 novem ber 1957 maar een week later, dus op dinsdag 26 november 1957. Houdt deze avond vrij. S.V. Texel Het was maar goed gezien om reeds I zondagmorgen het terrein af te keuren. I Alle voor zondag vastgestelde wedstrij den voor onze vereniging gingen niet door. Andere uitslagen zijn ons niet be kend. Zaterdagmiddag speelde Texel b weer met 8 man tegen De Koog in stromende regen. Wij moeten dit ten sterkste af keuren en menen dat de scheidsrechter hier zijn verantwoordelijkheid niet heeft begrepen. Ook het Bondsbestuur zal dit stellig afkeuren. In De Cocksdorp tussen Cocksdorp a en Texel c werd de strijd gestaakt. Het loopt bij de adsp. b en c niet te best, telkens zijn er spelers te kort, of ze geven afbericht en worden dan door de leider niet aangevuld of blijven zomaar weg. Dat kan natuurlijk niet zo door gaan en de wegblijvers zullen niet meer opgesteld worden. A.s. zondag: VZV-Texel; RKAFC-BKC; DTS-Limmen; Vios-WGW; Succes-Hol- landia T.; JVC-Helder. Texel 2-VZV 2; adsp. Texel 2-Texel c; Texel a is vrij. Denken we om de training? TEXELSE PREDIKANT VOOR DE RADIO Naar wij vernemen hoopt ds. F. J. Scholten, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend, op donderdag 21 no vember voor de N.C.R.V. de rubriek „Uit de Bijbel" te verzorgen. De uitzending duurt van 4.00 tot 4.30 uur. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 6 november Den Burg, „Texel", Dr. v.d. Meulen, oud gezant, spreekt over Saoedië-Arabië en Jemen voor „Het Nut". Vrijdag 8 november De Waal, diploma-uitreiking Ver. voor Veilig Verkeer. Zaterdag 9 november Den Burg, „Oranjeboom", Kath. Arbeidersbeweging. Feestavond Voor een uitverkocht Oranjeboom ja, men kwam zeker nog honderd plaat sen te kort! heeft de toneelgroep „Het Masker" onder regie van de heer G. Witvliet een opvoering gegeven van Heijermans „Op Hoop van Zegen". Toen dit stuk in studie werd genomen zal menig lid wel gezegd hebben (met een ernstig gezicht) „Nou, op hoop van ze gen, mensen!", want U weet, dat dit een zwaar stuk is. Het eist de gehele persoon. Wel, „Het Masker" is erin geslaagd om dit spel van de zee in vier bedrijven op bijzonder goede wijze naar voren te brengen. Het is erin geslaagd het pu bliek van A tot Z te boeien. Dit lange stuk, dat eerst tegen half één ten einde liep. Op dat moment slofte Kniertje (mevr. Eijk) als een gebroken mensje op haar holklinkende klompen uit het kan toor weg van reder Bos (de heer P. Haaker) en op dat moment was er ook werkelijk niets anders te beluisteren dan het geluid, dat de klompen op de vloer maakten. De avond werd geopend door mevr. R. Breet-.Fiddelaar (de voorzitter, cle heer M. Moojen, kon toch moeilijk als diakenhuismannetje vermomd voor de coulissen komen). Zij verheugde zich zeer over de grote belangstelling voor „Op hoop van zegen" en richtte een speciaal woord van welkom tot de heer P. Stech- wey, die ditmaal na zijn ongeluk voor het eerst weer een uitvoering kon bij wonen, maar.nog niet de functie van regisseur zou kunnen vervullen. „Wij hopen hem volgende keer echter weer aan deze kant van het doek te zien!" Toen was het woord aan de tonelisten, de uitstekend op dreef waren. Wij kun nen ervan overtuigd zijn, dat alles op alles is gezet om het toneelseizoen zo goed mogelijk te kunnen openen. Het is zó goed geworden, dat wij iemand en thousiast hoorden opmerken ,Ze moesten ermee naar alle dorpen". Wij mogen aannemen, dat wij inzake de inhoud van dit stuk beknopt kunnen zijn. Bovendien is het niet voor het eerst op Texel gegeven: tijdens een kermisfeest is mevrouw Ester de Boer-van Rijk zélf als Kniertje naar ons eiland overgesto ken. Zij en haar ensemble wisten, zo hoorden wij zaterdagavond, de mensen zó te boeien en onder de indruk te bren gen, dat er na de uitvoering op de Groe- neplaats absoluut niet meer van een ker- misstemming gesproken kon worden!! Heijermans neemt ons mee naar een vis sersdorp in Zuid-Holland. Wij maken kennis met een redersfamilie en met ge zinsleden van vissers, die de haring vangst op de trawlers beoefenen. Als de storm aanwakkert houdt iedereen zijn hart vast, want de historie heeft bewe zen dat het levensgevaarlijk kan zijn op een kokende zee. Is Kniertje niet reeds lange tijd weduwe? Hebben niet reeds verschillende vrouwen hun man verloren als prooi van de golven? Nu wordt de spanning weer ondragelijk, want het schip waarop twee zoons van Kniertje varen, zou totaal onzeewaardig zijn. Dat had Simon (de heer Koos van Splunter) de scheepsmakersknecht, ont dekt. Het schip vergaat inderdaad met man en muis. Heftig en ontroerend zijn de tonelen, die zich op het kantoor van de keiharde reder afspelen. Er blijkt tevens uit, dat Heijermans heeft willen wijzen op de erbarmelijke (mis-)toestanden die toendertijd heersten. Er bestond geen pensioenfonds voor weduwen en wezen, men was op de liefdadigheid aangewezen. Kniertje moet blij zijn, dat hij haar heeft aangeboden bij hem te komen werken In dit stuk komen niet minder dan ze ventien personen voor. Hierdoor was men genoodzaakt diverse dubbelrollen te laten vertolken. Koos van Splunter, die als gast acteerde en zijn rollen in korte tijd had moeten instuderen wegens ziekte van de heer J. Schotanus; Koos zagen wij uitstekend op dreef als Simon en als Barend, zoon van Kniertje, ,,'t Amateurtje" van De Waal heeft aan hem maar een bijzonder goede kracht. Mevr. Eijk had ongetwijfeld de zwaarste rol als Kniertje. Zij moest een vissersvrouw op leeftijd voorstellen. Wel, zij heeft een prima prestatie weten te leveren. Angst vallig wist zij te waken voor overdrij ving, wat de grootste handicap zou be tekenen. De heer G. Witvliet verdient eveneens een woord van bijzondere lof, want ook hij gaf subliem spel als de ruwe, maar innerlijk gevoelige jongeman, die het onrecht met bruut geweld en spontaan te lijf wil. Mej. Elly Verstegen hebben wij ook zelden zo goed zien spelen. Ook ongekunsteld, vlot spel. De heer B. Heerschap was ook echt een ver sleten kereltje, dat nochtans een helder woord kon produceren. De heer M. Moojen was haast nog weer beter dan zijn bejaarde dorpsgenoot. Er is nu en dan smakelijk om hem gelachen. De heer P. Haaker had een goede opvatting van zijn taak als reder. Ook hij had een zeer zware ro! De grimeur had hem wel bijzonder goed omgebouwd. Mevr. Van der Struys hebben wij eveneens als een goede kracht kunnen noteren. Ook uit haar doen en laten bleek, hoe weinig zij zich van de ramp aantrok. Zij meende zelfs een vrouw te zijn met het hart op ae goede plaats, wantzou zij er niet voor zorgen, dat heel het land opgeroe pen werd om de nagelaten betrekkingen te steunen? Mevr. J. Beumkes-Breen bracht haar rol ook goed tot zijn recht. Grappig was zij ook als Jelle, de be delaar, die lustig op zijn viool kraste. Mej. R. ten Cate, De Koog, had verschei dene jaren niet meer gespeeld, maar dat kon haar succes niet verhinderen. Mis schien had zij overigens het dialect van de streek even meer kunnen bezigen. De heer A. Brans voldeed zeer als Marietje's aanstaande, de heer H. C. Prins zette 'n uit het goede hout gesneden boekhouder op de Bühne, mevr. Breet had weinig moeite met een pakkende creatie van haar (dankbare) rol als Truus, die best nog eens wilde trouwen, mevr. N. Bak- ker-Vermeulen, de andere visserswedu we, gaf door haar verhaal nog krachtiger reliëf aan dit drama. Tenslotte een pluim voor de kloeke veldwachter, welke rol door de heer Jp. Veldkamp vertolkt werd. Besloten werd met een zeer geani meerd ba! HALVE EEUW GELEDEN De Cocksdorp, 24 oktober 1907 Gistermorgen strandde in de buitengron den van Eierland het Noorse stoomschip „Cygnus" van Christiania, komende uit een Spaanse haven, met bestemming naar Hamburg en geladen met stukgoe deren, waaronder kopererts, wijn, drui ven en vijgen. Enige schuiten van De Cocksdorp ver trokken zodra er bericht van de vuurto ren was gekomen, ter assistentie, doch de kapitein weigerde hulp, daar het weer uiterst mooi was en de zee zeer kalm. Toen de boot met het avondgetijde niet vlot raakte, werd tot lossing overgegaan. Negen vissersschuiten vier van De Cocksdorp, drie van Oost en twee van Terschelling kregen lading in, waarna het hedenmorgen aan de sleepboten Atlas, Neptunes, Assistent en Terschel ling gelukte het schip vlot te brengen. Later werd de Cygnus" benevens de geborgen lading naar Nieuwediep ge bracht. PRAATAVOND MET DISCUSSIEGROEPEN Dit was het grote momentwaarop burgemeester C. de Koning de ere-medaille in goudverbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, kapitein C. List op de borst spelde. Hierdoor hebben thans reeds drie TESOdunctionarissen een ko ninklijke onderscheiding verworven. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op dinsdag 12 november 1957, n.m. 2,30 uur ten gemeentchuize. Texel, 2 november 1957. De burgemeester van Texel, C. DE KONING Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Onderzoek geloofsbrieven en toelating van de heer J. K. P. Zwan, tot lid van de raad. 4. Beëdiging van de heer J. K. P. Zwan als lid van de raad. 5. Verkiezingv van een wethouder. 6 Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Voorgedragen wordt de heer J. Wieten te Den Burg. 7. Vaststelling van de Herzieningsveror dening 1957. 8. Vaststelling van de achtste wijziging van de Instructie voor de Directeur van de Vétérinair Hygiënische Dienst der gemeente Texel. 9. Vaststelling van de negende wijziging van de Instructie voor de gemeente-ge neesheren te Texel. 10. Benaming van straten te De Koog 11. Benaming van straten te Oudeschild. 12. Vaststelling van het maximale totaal bedrag, waarvoor in 1958 kasgeldlenin gen kunnen worden gesloten en waartoe debet-saldi in rekening-courant kunnen worden toegelaten. 13. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1958 op grond van de met de Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage aangegane reke ning-courant-overeenkomst. 14. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1958. 15. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boe renleenbank te Den Burg voor het jaar 1958. 16. Stemming over de vaststelling van het maximale krediet voor 1958 van de N.V. Texelse Electriciteits Maatschappij bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. 17. Goedkeuring van de rekening van de afdeling Texel van „Het Witte Kruis" over 1956. 18. Overname in onderhoud en beheer van enkele wegen van het Waterschap de Gemeenschappelijke Polders op Texel en van de polder Waal en Burg. 19. Voorlopige vaststelling van het be drag, als bedoeld in artikel 55 der Lager- onderwijswet 1920 voor de openbare scholen in deze gemeente, over het jaar 1956. 20. Wijziging van onteigeningsplannen. S.V.C.-nieuws Door het zeer slechte weer wer den alle wedstrijden afgelast, alleen de adsp. zijn in het veld geweest tegen Texel c. Tot de rust, toen werd de strijd gestaakt vanwege het slechte weer, was de stand 91 in het voordeel van SVC. Het programma voor a.s. zondag is maar heel klein; alleen het tweede speelt thuis weer tegen Watervogels, aanvang 1,30 uur. Voetbaltoto: De voetbaltotoformulie- ren moeten in het vervolg donderdags avonds ingeleverd worden en dus niet meer op vrijdagsmorgens, zoals enkelen deden. Vergeet het niet, anders gaat Uw poolformulier niet mee en mist u een kans op een mooie prijs. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij W. Ran, bij wie U ook de formulieren kunt krijgen. Woensdag 30 oktober hield de heer v.d. Beek voor de Ver. van Oudleer- lingen een korte inleiding over het on derwerp: Hoe staan wij landbouw jonge ren tegenover de problemen in de land bouw? Daarna werd het gezelschap ge splitst in vijf groepen van zes personen, die ieder dezelfde 3 vragen bespraken en hierover rapport opmaakten. Daarvoor werd anderhalf uur tijd gegeven. Slechts één groep, de ouderen, was in de ge stelde tijd klaar, de andere vier moesten om 10 uur staken in de derde vraag. De rapporteurs brachten nu hun ver slag uit wat tot half elf duurde. Hierna trok de inleider de algemene conclusie. Het bleek toen dat de jonge ren voor vestigingseisen in de landbouw waren, de ouderen tegen Als minimum eis van ontwikkeling meende men dat de lagere landbouwschool gesteld moest worden. Slechts één van de vijf groepen wilde ook financiële eisen stellen. De uitvoering van de vestigingseisen dien den in handen van de standsorganisaties gelegd te worden. Als nadeel van de vestigingseisen zag men dat de kleine man de kans ontnomen werd om zich door noeste vlijt op te werken. De tweede vraag handelde over het wegtrekken van arbeidskrachten uit de landbouw. De groepen vulden elkaar hierbij aan in de beantwoording. Men noemde betere sociale lasten, verdien sten, betere omstandigheden, enz. in de stad. De inleider geloofde niet in de loonkwestie. Hij zocht het bij psycholo gische oorzaken. De arbeider verkeert na zijn arbeid graag in ander gezelschap De boer is een ondernemer, hij is de gehele dag in touw voor zijn bedrijf; als er niet met het lichaam voor gewerkt wordt, gaat de geest er nog mee door. Voor de arbeider is dit niet zo Als middelen om de trek naar de stad tegen te gaan, zag men betere verhou ding baas - knecht, winstdeling (als er wat te verdelen is), betere woningen. De derde vraag ging over de mini mumgrootte van het bedrijf. Als uit spraak kwam men hier tot bedrijven van 10 - 15 ha, allemaal eenmansbedrijven De inleider zag liever grotere bedrijven en kwam tot 35 ha. voor een zuiver ak kerbouwbedrijf en 20 - 25 ha. voor ge mengde bedrijven en zuivere weidebe- drijven. Tenslotte volgde nog een openbare dis cussie waar druk gebruik van werd ge maakt. De voorzitter sloot om ruim elf uur de vergadering doch het was reeds half twaalf voor de laatsten de landbouw school verlaten hadden, nog steeds in ge sprek over het onderwerp van deze avond. Wel een bewijs, dat het een goede gedachte van het bestuur was om het discussiegroepen te werken. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 23 november 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19.35 Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11 30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1