Cjroen '^warL-Jexels in het /OENSDAG 27 NOVEMBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7201 COU RANI lltgo- e N.V. ».h. Lcmqsveld <S d« Rooij oelchcmdel Drukkerij Bibliotheek >en Burg - Teiel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boereni Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm r.-.S. AVONDWIJDING IN RUSTHUIS Op initiatief van Ds. J. J. J. van Sluijs uilen iedere zaterdagavond in het rust- iuis van de C. E. Gollards Stichting te )en Burg, avondwijdingen door Texelse iredikanten worden gehouden. KANDIDAATSEXAMEN GEOLOGIE Onze vroegere eilandgenoot de heer J. van Moort, kandidaat in de fysische ;eografie, legde op 18 november het :andidaatsexarnen geologie te Utrecht af ;n wel cum laude. TELEVISIE VOOR HUIZE SINT JAN let bestuur van „Huizë Sint Jan" heeft n de recreatiezaal een televisietoestel net grootbeeld geplaatst hetgeen door ie bewoners van het rusthuis uiteraard eer gewaardeerd wordt. DIPLOMA'S BEHAALD De heren E. D. Westdorp en K. Lap be- ïaalden het diploma inzake de aanleg en iet onderhoud van plantsoenen, dat af- •enomen werd door het Eerste Neder- andse Instituut voor Practische Weten- chappen, te Den Haag. TEXELAARS ONTVINGEN GRATIFICATIE F Vier Texelaars, werkzaam bij de PTT, 6 de telefonistes de dames T. Blom en G. "Rey en de heren A. Pennekamp en A. C. Kan der Gaag, ontvingen een gratificatie, ïun verleend wegens bijzondere dienst- irestaties. TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 25 nomber I koeien 750900, 4 pinken 400600, 10 ammeren 4560 en 40 biggen 4050. „ACHTER DE HORIZON" Gaarne herinneren wij nog even aan de prachtige kleurenfilm „Achter de lonzon". Vrijdagavond 8 uur in de saai van De Oranjeboom De entree is ;ratis. De heer L. Pasman, landelijk voorzitter van de Stichting „Youth for Christ" zal een kort woord spreken. BESTUURSBENOEMING Bij enkele candidaatstelling zijn herbe- ïoemd tot Hoofdingelanden van het wa- erschap de Gemeenschappelijke Polders ie heren, S. Wuis Azn en J. List Pzn. Bij enkele candidaatstelling zijn her benoemd tot Heemraad en Hoofdinge- and van de polder Waal en Burg res pectievelijk de heren Jb. Keijser Azn en Bakker Dzn. ONDER DE POMP - Zeg Kees, Oosterend wordt nou wel rnur achteruut zet, zegge ze, maar nou >enne ze deer toch de eerste op 't ge bied van de volksgezondheid. - Weer mee dón? - Nou, ze hebbe in Strend een overdekt wemböd krege - Ik heb 't nergens sien. Achter Tune eker? - Welninnut, onder de vloer van de ïieuwe houtrieke weuninge. En goed ïoor. BESTUUR COOP AANKOOPVER. „TEXEL" Op de vrijdag gehouden vergadering s de heer C. H. Roeper, die 14 jaar lang >estuurslid was geweest en vanaf 1945 voorzitter, op hartelijke wijze gehuldigd. Vis bewijs van erkentelijkheid werd hem :en vulpen aangeboden. De heer Roeper verd tot adviserend bestuurslid be- ïoemd. De heer KI. Mantje Dzn. werd tot be- ituurslid gekozen, de heer M. J. Kikkert volgde de heer S. Lap Bzn op, die niet ïerkiesbaar was. De heer P. Koorn Tzn, ils lid van de Raad van Toezicht, als op volger van de heer G. van Groningen, liet herkiesbaar. Besloten werd 1575m2 grond aan te copen van de heer J. Bruin, Oudeschild. 'ie het verslag in volgend nr. HERV. GEMEENTE DEN BURG 'ondag 8 december Doopdienst. )onderdagavond 8 uur Doopaangifte in de kerkekamer. HERV. GEMEENTE OOSTEREND /anavond om 8 uur GEEN samenkomst n het Noorden. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 27 november Den Burg, De Zwaan, St Nicolaasavond Cath. Arb. vrouwen ver. Den Burg, Geref. kerk, Filmmiddag en avond Chr. Bedr. Centrale. Den Burg, „Texel" Alg. vergadering Ziekenfonds Texel. Donderdag 28 november Den Burg, Oranjeboom, Oogstdankdag -.TB. De Waal, Dorpshuis, dhr Bruin spreekt en filmt over Normandië en Bretagne. Vrijdag 29 novermber Den Burg, Oranjeboom, Vertoning film Achter de Horizon" door „Youth for Christ" De Cocksdorp, De Hoop, Concert door De Havenkanters, Oudeschild. Zaterdag 30 november Oosterend, Intocht St Nicolaas De Cocksdorp, De Hoop, viering 25-jarig bestaan ANAB afd. De Cocksdorp-Eier- land. Oosterend, Gymuitvoering. VOOR M.-EIERLANDSE SCHOOLKAS De traditionele bietenrooiactie in M.- Eierland op het bedrijf van „De Volhar ding" heeft f 350.opgebracht. Het re sultaat van spontane medewerking, niet alleen door de ouders, maar ook door mensen, die geen schoolgaande kinderen hebben. Ook gaven enige dames van haar kunnen blijk. Hiermede heeft Eierland weer zijn eensgezindheid aan de dag ge legd. WONINGEN IN EIERLAND DISPONIBEL In Eierland staan wel twaalf woningen leeg. Dit houdt niet alleen verband met de aantrekkingskracht van de omliggen de dorpen, maar de betrokken woningen ontberen veelal het nodige comfort, ter wijl hier en daar zelfs elektriciteit en waterleiding ontbreken. Iemand merkte op, dat er landbouwers zijn, die de waarde van een goede wo ning met het oog op het aantrekken van personeel niet hoog genoeg schatten. VEILIG VERKEER OOSTEREND Ook in Oosterend heeft deze 2 daagse actie grote instemming en succes geoogst. Naast de filmvoorstellingen voor de kin deren bleek ook de belangstelling voor de volwassenen bij de avondvoorstelling. Na een inleidend woord van onze bur gemeester als voorzitter van de W Texel heette de plaatselijke voorzitter, de heer Jb. Visman, alleen welkom en propageer de i.v.m. deze actie natuurlijk voor vele leden. Spreker betoogde dat Oosterend als bijlopertje (5de wiel aan de wagen) nu bij aanwezigheid van het dagelijks bestuur nu eens moest laten zien wat Oosterend waard kon zijn. Dit vertrou wen werd dubbel en dwars beloond, met de opgaaf van 48 nieuwe leden. Goed zo! „VEILIG VERKEER" TE DE WAAL In tegenstelling tot het bericht van vorige week woensdag kwam vrijdag avond het Verbond van Veilig Verkeer ook naar De Waal. Nadat 's morgens de schooljeugd geno ten had van de werkelijk prachtige films, was 's avonds het dorpshuis goed ge vuld met volwassenen We maakten o.a. een fietstocht door ons mooie Nederland. En na de pauze een prachtige kleurenfilm over Noorwe gen! Een ieder genoot van het fraaie landschap. Er lieten zich 33 nieuwe leden inschrij ven. Een mooi succes! Na afloop verzocht wachtmeester Stomp de leden hun wensen kenbaar te maken betreffende te houden cursussen in dit winterseizoen. Men kan dit opgeven aan de contactman, meester Albers. „DE HAVENKANTERS" SPEELDEN IN DE WAAL Zaterdagavond was het Dorpshuis „de Wielewaal" wederom gevuld. Men kwam nu luisteren en kijken naar het muziek- ensemble „De Havenkanters" uit Oude schild. Wanneer men bedenkt, dat dit gezelschap nog geen twee jaar bestaat en grotendeels is samengesteld uit jonge medewerkers(sters), zijn de muzikale prestaties zeker niet gek Voortgaande met het huidige enthousiasme zien we de toekomst van dit ensemble met ver trouwen tegemoet. Men zal nog wat meer moeten letten op de dirigent, de heer Beumkes. Hij staat er niet voor niets de maat aan te geven. Wat de muzikale begeleiding be treft van de goede zang van mevrouw Klomp, speel zachter, meer op de achter grond. De uitvoering van de Strauss-melodieën was heel aardig en het spel „Trek aan de bel" vormde een gezellig intermezzo. Wij hopen dat dit niet de laatste keer is geweest dat „de havenkanters" in De Waal speelden. De in de pauze gehouden verloting, ten bate van de noodlijdende kas van het dorpshuis, gaf een bevredigend saldo. De avond werd besloten met gezellig dansen. S.V.O.-nieuws Met twee invallers trokken we naar Geel Zwart 2. Al direct ontwikkelt zich een vlug op en neer gaand spel en beide partijen geven elkander niets toe. Het duurt dan ook een half uur voor G Zw 10 kan maken. Wij antwoorden met 'n serie aanvallen maar onze aanval is niet goed op schot, ook kan Aat zich op de vreemde plaats niet goed aanpassen, toch weet Piet net voor de rust 1-1 te ma ken. Na de thee speelt de recht back te kort terug en we staan weer achter. On ze aanvallen golven nu op het G Zw doel af, maar de prima spelende spil staat daar als een rots. Bij een vrije schop op ons doel reageert de achterhoede niet en zo staan we zeer onverdiend met 3-1 achter. Kees weet met een vliegend schot 3-2 te maken. De G Zw spelers weten nu niet beter dan met gemene trucjes de boel te houden zoals het is, de scheids rechter deelt waarschuwingen uit en zelfs de G Zw aanvoerder wil zijn eigen spelers van het veld zenden, maar met dit al komt er geen verandering in de stand, toch is er door ons niet slecht ge speeld. Met een beetje meer geluk was de uitslag beslist anders geweest. Volgende week gaat het le naar Wi- ron, boot half twaalf. Asp. A spelen thuis tegen Tex. Boys, om 3 uur. VERENIGING VEILIG VERKEER Nu kan toch niemand van de eilandge noten zich meer beroepen op de bewe ring, dat hij niet weet, wat de vereniging voor Veilig Verkeer nu eigenlijk wil: in woord èn beeld heeft deze actieve vereni ging, dank zij de medewerking van het Verbond voor Veilig Verkeer, gevestigd te Utrecht en in niet minder nauwe sa menwerking met onze rijkspolitie, vori ge week een grootscheepse, twee dagen durende actie op touw gezet, een actie, waarin heel Texel, van Den Hoorn tot De Cocksdorp, betrokken is geworden. Geluidswagens kruisten kris-kras over Texel, er werd propaganda-materiaal ge geven, en er werden verschillende (soor ten) filmprogramma's vertoond. Films voor de lagere klassen van de lagere scholen, films voor de gevorderde leeftijd en films voor de volwassenen. Uitstekende programma's en de toe schouwers, jong en oud, hebben dan ook niet alleen veel genoten, maar ook Veel geleerd. De wijze, waarop men de aan dacht van het publiek heeft willen trek ken, was zeldzaam goed, want het was geen geschoolmeester van A (achterlicht) tot Z (zebrapad): het werd een gezellig verhaal, waarin uiteraard telkens weer de belangrijkheid van hel zich aan de verkeersregel houden od de voorgrond werd geplaatst. Zo was er een interes sante film over een Amerikaan die per fiets door Nederland trok. Hij passeert de mooiste plekjes, en deed al peddelen de allerlei wetenswaardigheden op ten aanzien van de verkeeisvoorschriften. Verder zagen wij een film, waarin „Ca- rolientje" de hoofdrol vertolkte. Caro- lientje had haar hoepelrok en pruik ver wisseld voor een modern mantelpakje, want anders zou ze uit de toon zijn ge vallen. Ja, wij moeten ons aan passen, willen wij „bij" willen blijven „bij" in tweeërlei betekenis, zoals U wel begrijpt. Er is sinds dat hoepelrokkentijdperk im mers zo het een en ander gebeurd. Er is allengs een verkeersvraagstuk gaan groeien in een land, waarin eens de trek schuit en de diligence de enige attracties van het verkeer vormden, gevaarloze attracties en het aantal verkeerongeluk- ken was dan ook verwaarloosbaar klein. Dat is vandaag de dag anders, helaas, maar een wonder is dat niet, want legio is het aantal haastige mensen, dat in snelle wagens, op snelle motoren of op (snel)brommers rijdt. Dat snelverkeer eist jaarlijks duizenden slachtoffers in ons kleine landje. De verkeersmaatrege len zijn boven alle lof verheven, maar. zo lang de weggebruikers veelal op vele momenten nog wegmisbruikers zijn, blijven ongelukken niet uit. Ook op ons eiland niet. Ondanks het eenrichtings verkeer en allerlei andere veiligheids maatregelen niet. Daarom was het een verstandig besluit om ook Texel in de landelijke actie te betrekken en namens allen, die streven naar een veiliger ver keer zeggen wij de organisatoren dan ook hartelijk dank voor de tips, die zij ons vorige week hebben gegeven. Dat allen er hun voordeel mee doen. Aan de Groeneplaats hadden wij na de veilig verkeersavond al weer vroeg in de morgen een „persconferentie": de heer H. F. Ziekemeijer, tourneeleider van het Verbond voor Veilig Verkeer, woon achtig te Amersfoort, was bereid nog enige bijzonderheden te verstrekken over de landelijke actie, die ons eiland als sluitstuk vond. De heer Ziekemeijer verklaarde bij zonder ingenomen te zijn over de wijze, waarop deze actie op Texel is gevoerd en hij was wederom getroffen door de prettige sfeer, de intieme sfeer en toen 's avonds in de kantine van „Loodsmans duin" een voldane bezoeker de heer Zie kemeijer spontaan de hand drukte met ,,dank u wel", was hij daar zichtbaar van onder de indruk. „Zoiets is treffend, zo iets doet je goed, zoiets beleef je feitelijk alleen maar op de eilanden", aldus de heer Ziekemeijer en die kan het weten en mag het zeggen, want vijf jaar lang heeft hij met zijn team, met zijn hard werkend team, van stad tot stad, van dorp tot dorp, van provincie tot provin cie getrokken om overal de mensen voor te lichten. De dag talmde nog toen het m.s. „De Dageraad" die donderdagochtend van z'n eerste reis naar het vasteland in de ei- landelijke haven terugkeerde, maar voor de mannen van Veilig Verkeer met de heer Ziekemeijer aan het hoofd, was die dag allang niet jong meer: om half zes zaten ze al met de geluidswagen en an der rollend materiaal achter het stuur, op weg naar Texel en ze zouden niet voor 's avonds laat te kooi kunnen. Dat gaat zo dag in, dag uit voort. Ze doen dat al vijf jaar lang en de heer Zieke meijer vertelde ons, dat ze dat allemaal heel gewoon vinden. Onlangs belden ze hem midden in de nacht het was half twee uit bed met de mededeling, dat daar en daar een wagen gestrand was. De heer Ziekemeijer er heen om 'm weg te slepen, want anders zou het gehele programma in de soep gelopen zijn. Je hebt je zalen nu eenmaal gehuurd en wil de mensen niet teleurstellen. Daarom speet het hem bijzonder en op weg van De Koog naar Den Burg, ter hoogte van „Het Langebos", moest hij dat toch wel even kwijt dat ze in Skil vergeefs op de film hadden zitten wachten. Hij peinsde toen al meteen over de mogelijk heid die avond alsnog te houden, een dag later dan. Een voorbeeldige figuur, die nochtans de zes kruisjes erop heeft zitten. Met de heer Ziekemeijer aan het stuur hebben wij verscheidene in het duister van de nacht gehulde binnenwegen bereden, maar wij voelden ons veilig: „Ik rij al tijd voorzichtig" zei hij. Dat is nu precies waar 't op aan komt: geen risico nemen. De heer Kempenaar merkte snedig op: „Wie weinig waagt, meneer Ziekemeijer, riskeert reeds veel!" Die zin is een tele visietoestel waard, zeiden wij spontaan. Tussen haakjes: de heer Kempenaar is ook zonder de slagzin best een televisie toestel waard, las Sinterklaas de Texe laar nu ook maar. .,Ik zal u ook nog wat matrijzen sturen, dat zijn pracht illustra ties voor uw artikel, in Limburg kreeg ik de gehele dag een paar persmensen mee en die schreven een complete pagi na vol. (Wordt vervolgd) S.V.C.-nieuw» Ouwe Sunderklaas in Eierland en De Cocksdorp Het ouwe sunderklaasfeest nadert en als we zo hier en daar eens het oor te luisteren leggen dan hoort men dat er al flink aangepakt wordt om het pak in or de te krijgen. Daar is dit jaar ook reden voor, want er zijn drie zilveren bekers beschikbaar, één voor groepen, de SVC beker, is vorig jaar door Eierland ge wonnen en die zal hem dit jaar ook ze ker verdedigen. De beker voor paren is vorig jaar gewonnen door het paar Hooy- berg-Barhorst, die hem dit jaar zeker niet prijs willen geven. Dit jaar is er ook een beker beschikbaar voor enkelingen, hij is aangeboden door de heren B. Dros, Jb. Knol en J. J. Westdorp Jr., zodat er nu voor alle groepen een beker is. Ook voor de jeugd zijn er prijzen, en alle kinderen die mee doen krijgen een kleine verrassing. DE INTOCHT VAN SINTERKLAAS Onder overweldigende belangstelling heeft de Sint, geëscorteerd door zijn trouwe knechten, zaterdagmiddag zijn intocht gemaakt. Op het havenplein was het bijzonder druk, toen „De Dageraad", feestelijk versierd, naar Oudeschild stoomde. Daar was het bestuur van de Vereni ging voor Volksfeesten en Folklore aan wezig om de Hoge Bezoeker te begroeten. De leerlingen van de nutkleuterschool waren per auto naar Oudeschild gebracht en zwaaiden enthousiast met vlaggetjes. Nadat de Sint allerlei kleuters de hand had gedrukt, stapte hij in de cadillac van van de heer C. Keijser bestuurslid, waar na de glorieuze intocht begon. Overal werd de Sint hartelijk toegewuifd. Op het Schilderend was het zwart van het volk en daardoor kwamen de keurige uniforms van Texels Fanfare en drum band des te meer tot hun recht. Met bazuingeschal, tromgeroffel en mu ziek werd een uitgebreide tocht door het dorp gemaakt. Op het terras van „De Lindeboom-Texel" werd de Sint harte lijk toegesproken door burgemeester C. óe Koning. Sint zelf richtte zich in niet minder hartelijke bewoordingen tot de enorme menigte. De knechts hadden het zeer druk met het strooien van peper- moppen. De voorzitter van „Folklore", de heer De Wilt, zei, dat zijn vereniging over dit succes zeer tevreden was, maar hij hoopte, dat het feest volgend jaar werkelijk héél Texel zou omvatten. VOGELVRIJE VUILNISEMMERS Het gebeurt nogal eens, dat opgescho ten jongens - een borreltje geeft moed - zondagsavonds zo omstreeks midder nacht vuilnisemmers omtrappen. Nu zondag ook: twee „heren" in leer, niet woonachtig in Den Burg, leverden 'm dat. En een lol dat ze hadden! Dit gebouw heeft van mei 1936 tot november 1957 dienst gedaan als het Zus terhuis Maris Stella". Het staat aan de Cocksdorper Dorpsstraat. Vorige week hebben moederoverste Fenista en zuster Arsène er haar laatste arbeid verricht, want met ingang van 20 november is dit tehuis gesloten. Het is opgeheven we gens ontstellend gebrek aan zusters in andere delen van het land. Het was geen groot gebouwzoals uit de foto blijktmaar ondanks dat is er groot werk verricht. Aan bejaardenaan zieken, aan gewonden aan kraam vrouwen. Met liefde en toewijding hebben moederoverste en zuster Arsène er baar werk van naastenliefde verricht. Elders gaan zij onmiddellijk weer aan de slag, het gebouw staat er thans doelloos. Daarom vragen velen zich af of het niet mogelijk is om het gebouw zijn oorspronkelijke bestemming, hulp aan be- hoeftigen, zieken en kraamvrouwen, te hergeven. Met behulp van gemeente en Witte Kruis zou er toch iets bereikt kunnen worden? Voordat „Maris Stella" werd verlaten hebben wij nog een foto mogen maken als afscheidsgroet aan de velen, die met hen in contact zijn geweest. Rechts moederoverste Fenista, links zuster Arsène, in het midden de provinciaal over ste mère Jean René. Moederoverste Fenista heeft hier ruim 14 jaar gewerkt, zuster Arsène was vanaf 1946 te De Cocksdorp gestationeerd.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1