Cjroen c^warL-J'exeU in het Zeevaart-shoiv in de Vergulde Kikkert' De winnaar van de slagzin wedstrijd JÏUCOIV- WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7205 COURANT Uitgr- N.V. h. Lang»r*ld 4 d» Rooi) Bockhandel -■ Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Poetbue 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank Postgiro 652. - Ahonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Na de officiële opening van de tentoonstelling over de zeevaart in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg werden de genodigden door de medewerkers van de Stichting Onderwijstentoonstelling rondgeleid. Hier ziet U het gezelschap bij een der maquettes, die ons een uitstekend beeld geven van de bedrijvigheid rond een grote haven. ,,De Vergulde Kikkert" is grondig ge restaureerd, in die zin, dat het oude ge bouw met zijn nog steeds totaal verwaar loosde voorgevel, thans gebruikt kan worden als tentoonstellingsruimte. Ette lijke vierkante meters board hebben de lelijke, gehavende muren aan het oog onttrokken en al met al kan van een prachtig resultaat worden gesproken. Zeer geschikt voor het houden van ten toonstellingen, zoals daar thans de inte ressante tentoonstelling, gewijd aan de zeevaart, is ingericht. Uiterlijk heeft dit historische gebouw echter nog geen restauratie ondergaan en wij hopen dal men de eerste de beste zware storm, die de trapgevel wel eens zou kunnen doen sneuvelen, vóór zal zijn. Waar echter al om van bestedingsbeperking wordt ge rept, vrezen wij, dat de restauratie, hoe noodzakelijk ook, voorshands niet ver wezenlijkt zal worden. Hoe dan ook, dit gebouw is weer in de circulatie gebracht. Vroeger werden daar allerlei uitvoeringen gegeven en wethou der C. H. Roeper vertelde ons, dat dit gebouw oorspronkelijk veel groter is ge weest: er lag n.l. nog een ruime zaal achter, waar een zekere heer Bijpost dansles gaf: hij stond als violist temidden van een groepje danslustige jongelui met animo over de snaren te strijken. „De Vergulde Kikkert" was genoemd naar de vergulde kikkert, die aan de voorgevel prijkte, maar onlangs ver molmd omlaag gestort is. Nadat het gebouw niet meer gebruikt werd voor uitvoeringen, raakte het nog sneller in verval. Het werd als opslag ruimte en als garage gebezigd. Onlangs heeft de heer J. C. Rab het aan de ge meente Texel verkocht en de nieuwe eigenaresse heeft er in samenwerking met de directeur van Texels Museum, de heer G. de Haan, een keurig vertrek van gemaakt. De temperatuur is er ook bij winterdag aangenaam, want een venti lator voert alsmaar warme lucht aan, ge produceerd door een achter de coulissen opgestelde kachel. De rentree tot het Texelse openbare leven is glorieus begonnen, want de ten toonstelling, die wij daar momenteel en tot en met 20 december vinden, is ge wijd aan de zeevaart en wij weten uit het verre en minder verre verleden, dat Texel sterke banden met de zee en de scheepvaart heeft gehad, terwijl ook thans nog vele Texelaars hun bestaan te danken hebben aan de mogelijkheden, die de zeevaart biedt. Het was daarom van de „Stichting on derwijstentoonstellingen" en ons Texels Museum een goede gedachte om te ope nen met de zeevaart. Gezien de grote belangstelling voor deze tentoonstelling, die gratis door groot en klein bezocht kan worden, nemen wij aan, dat dit een spoorslag is om op deze belangrijke weg voort te gaan. De onderwerpen zijn n.l. te kust en te keur voorhanden, want de directeur van de Stichting Onderwijs instellingen, de heer H. Poolman, ver telde ons, dat men een uitgebreide collec tie bezit. Na de zeevaart zou Texel kennis kun nen maken met de akkerbouw, de suiker, de textiel, de katoen, de rubber, de tankvaart, emaille, lepels, vorken en messen, het tapijt, de wol, de zuivel, de scheepsbouw, terwijl voortdurend aan nieuwe tentoonstellingen wordt gewerkt In Hotel Texel vond vrijdagmiddag de officiële opening plaats. Onder de aan wezigen merkten wij burgemeester De Koning en wethouder Roeper op, ge meente-secretaris P. Beemsterboer, het bestuur van de Stichting Texels Museum (de heren Noordijk, Riteco, Kempenaar, Rab, Veldstra, Mantje ook burgemees ter De Koning maakt, zoals bekend deel uit van dit bestuur), de heer H. C. Rem mer» als oud-bestuurslid, de heer G. A. Oskam namens de culturele raad, de heer J. Boom namens de Visserijvereniging, de heer C. J. de Lugt en de heer J. J. van der Vlies resp. als pres.-comm. en direc teur van de N V. TESO, de heer J. de Wit, comm., de heer J. C. Quint, directeur V.V.V. „Texel" en last but not least vele onderwijskrachten, die met hun leerlin gen de tentoonstelling zullen bezoeken. De heer E. Noordijk, voorzitter van de Stichting Texels Museum, zei, dat men dank zij de activiteit van de heer Kem penaar in contact was gekomen met de directie van de tentoonstelling, welke in onze provincie circuleerde. „De Vergulde Kikkert" werd omgetoverd tot een zeer geschikte tentoonstellingsruimte, waarbij de volle steun genoten werd van het gemeentebestuur en de culturele raad. „Dit werk is zo goed geslaagd, dat wij De Vergulde Kikkert" als een perma nent tentoonstellingsgebouw zullen ge bruiken", aldus de heer Noordijk. Op dit gebied ligt immers nog een groot terrein braak. Bij zomerdag zal het gebouw kun nen worden ingeschakeld ten dienste van het toerisme. Spreker bracht hulde aan de heer G. de Haan (die wegens verblijf in het bui tenland niet aanwezig kon zijn). Burgemeester De Koning merkte in zijn toespraak op, dat de Stichting Texels Museum haar armen steeds wijder uit slaat. De gemeente Texel heeft thans „De Vergulde Kikkert" in beheer toever trouwd aan Texels Museum. In overleg met de dienst gemeentewerken heeft men op verantwoorde wijze een zeer deugdelijke oplossing gevonden en dit gebouw een uitstekende bestemming ge geven. De burgemeester vond het buiten gewoon prettig, dat wederom iets ten behoeve van de eilandelijke jeugd kan worden gedaan. Het verheugde hem te vens, dat de Stichting Onderwijstentoon stellingen de volle steun geniet van de inspecteurs bij het lager onderwijs. „Als gemeentebestuurder kan ik onder de huidige gemeentelijke omstandigheden uiteraard verre van optimistisch zijn, maar wat deze activiteiten aangaat ben ik weer ten zeerste verheugd en de ini tiatiefnemer breng ik gaarne mijn hulde. De directeur van de Stichting Onderwijs tentoonstellingen ben ik zeer erkentelijk voor diens aanwezigheid. De heer Poolman, directeur S.O., zei het^ prettig te vinden, dat deze tentoon stelling ook op het zo veraf gelegen Texel is gekomen. Aan de andere kant vond hij het erg jammer, dat Texel niet veel eer der met de S.O. in contact was gekomen, waar de jeugd van de grote stad herhaal delijk kan profiteren van tentoonstellin gen in tegendeel tot de jeugd van het platteland, met name van een eiland. Spreker ging vervolgens uitvoerig in op de betekenis van het ambacht en op de ontstane afstand tussen de bevol king en dat ambacht. Met voorbeelden staafde spreker zijn bewering, dat het ambacht in discrediet is geraakt of dit dreigt t£ raken. Het ambacht zou enkel nog maar geschikt zijn voor de minder knappe bollen, de begaafde leerlingen stuur je als onderwijzer immers naar de middelbare scholen! Allengs verflauwde hierdoor de ambitie voor het ambacht, waar dit de gedachte opwierp aan de ar beider-automaat, die, een bepaalde op dracht en doorgaans een zware taak, had te verrichten zonder meer. Nee, dón de man met de witte boord, de man, die gestudeerd" had, daar zeg je immers „meneer" tegen! Het werd dan ook hard nodig, dat uit gekeken werd naar middelen om dit grote misverstand uit de weg te ruimen. Hoe kon men dit beter doen dan door de jeugd én haar ouders of opvoeders met de industrie te confronteren? Welnu, dit was mogelijk door de inrichting van een „NIEUWE SUNDERKLAAS" OP VLIELAND Onder grote belangstelling vond 5 de cember op Vlieland het traditionele op kleden plaats. Het aantal deelnemer», waarvan de oudste heer 74 en de oudste dame 67 jaar was, bedroeg ongeveer 125. Ook van de wal waren verschillende oud- Vlielanders, zowel als oud-militairen present. Bij 't démasqué waren de kreten van verbazing niet van de lucht. De be langstelling voor het démasqué en gezel lig samenzijn naderhand was enorm groot, zodat men eigenlijk ruimte te kort kwam. DE BOOT WACHTTE OP PASSAGIER De heer Zegers, Eierland, zou door omstandigheden de laatste boot uit Den Helder niet meer hebben gehaald, maar toen de kapitein vernam, dat dit mede in verband stond met droevige familieom standigheden de zwager van de heer Zegers, de heer C. Lagerveld was plotse ling overleden besloot men op de heer Zegers te wachten. Om kwart voor acht vertrok het schip uit Den Helder. De heer Zegers verzocht ons, mede namens de familie Lagerveld, de N.V. TESO har telijk te bedanken voor deze bijzondere medewerking. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, daar de aan de weg timme rende TESO nogal eens kritiek moet in casseren. TENTOONSTELLING IN „DE VERGULDE KIKKERT" In samenwerking met de „Stichting onderwijstentoonstellingen" is momen teel een tentoonstelling, gewijd aan de „Zeevaart" opgesteld in „De Vergulde Kikkert", Gravenstraat te Den Burg. Deze tentoonstelling, die in opdracht van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam is vervaar digd, beoogt een inzicht te geven in de geschiedenis, de ontwikkeling en de hui dige betekenis van de scheepvaart. Het tentoongestelde geeft een ieder een unie ke gelegenheid zijn kennis omtrent de scheepvaart uit te breiden. De tentoonstelling zal des avonds ook voor ouderen toegankelijk zijn en wel op woensdag 11, vrijdag 13, maandag 16, dinsdag 17, woensdag 18, donderdag 19 en vrijdag 20 december a.s., steeds van 's avonds 8-10 uur. Speciaal ten gerieve van de vissersbevolking zal de expositie voorts op zaterdag 14 december a.s. van 2-5 uur voor het publiek geopend zijn. Aan het bezoek aan deze expositie zijn geen kosten verbonden. S.V.O.-nieuw» Door het slechte weer gingen de wed strijden niet door. A.s. zaterdag adsp. a thuis tegen ZDH, b gaat naar Cocksdorp, aanvang 3 uur. Het eerste is vrij. A.s. maandag hebben we ledenverga dering. Het is dringend noodzakelijk, dat alle leden komen; houdt deze avond dus vrij! tentoonstelling, waarbij het onderwerp op prettige wijze wordt voorgeschoteld. Dat het contact vruchtbaar was, bleek toen kinderen zelf op het idee kwamen om aan de hand van de tentoonstelling een tentoonstelling over het betreffende onderwerp op touw te zetten. „Hierdoor werd de aandacht voor de rock en roll en allerlei waardeloze films weer wat afgeleid". Het gaat er dus om, de jeugd meer in contact te brengen met de maatschappij, waarin zij later als volwassenen zullen worden geplaatst, het gaat er om, bij de jeugd belangstelling te kweken voor het ambacht, voor de arbeid in het algemeen, haar bij te brengen, dat iedere functie belangrijk is. Een schip met enkel stuur lieden aan boord zou nooit goed reilen en zeilen en met enkel scheepsjongens kom je er ook niet. Teamwork is vereist. Door teamwork, door productieverho ging, door efficiënter te werken enz. zullen wij ons als opkomend industrie land moeten trachten te handhaven. Wij moeten artikelen op de markt brengen, die niet alleen goed zijn, maar ook door het buitenland betaald kunnen worden. Dit is pas mogelijk als het ambacht de plaats inneemt waar het recht op heeft. Hierna begaf men zich naar „De Ver gulde Kikkert", waar de heer Stechwey ter begroeting aanwezig was. Over de inrichting van deze interessante tentoon stelling zullen wij uiteraard niet uit weiden: allen, die er belangstelling voor hebben, en dat zullen er ongetwijfeld zeer velen zijn, zullen er een kijkje ko men nemen. De scholieren gaan onder leiding van hun onderwijzer(es) in groepsverband. U weet, dat deze tentoonstelling met zijn prachtige maquettes, foto's, door zeelieden in gebruik zijnde apparaten, iedere avond ook voor de volwassenen geopend is. De entree is, zoals gemeld gratis. Uiteraard kunt U er als dankbare bezoeker wel een bijdrage kwijt: te de poneren geheel vrijblijvend overigens in het bekende collectebusje van de K.N.Z.H.R.M. Vrijdagavond werd het televisietoestel aangeboden, uitgeloofd als hoofdprijs van de grote Sinterklaas-attractie, georgani seerd door de Winkeliersvereniging Den Burg. Zoals gemeld werd dit toestel ge wonnen door de heer H Veldhuis, Den Burg, hoofd School voor Chr. Volkson derwijs. Op de foto ziet U links de win naar van de slagzinwedstrijd en rechts de heer J. Agter, voorzitter van de Winke liersvereniging, die de heer Veldhuis met zijn succes geluk wenst. In de woning van de winnaar, staande aan de Wilhel- minalaan, ging aan de „onthulling" van het toestel een officiëel speechje door de heer Agter vooraf, terwijl mevrouw Veldhuis zich als gastvrouwe voorbeeldig van haar taak kweet! Dit gezellig samenzijn werd bijge woond door het volledig bestuur van de Winkeliersvereniging, bestaande uit de heren Agter, Brugemann, Vlessing, Vonk en Van Wijk. De heer Agter noemde de aanbieding van het televisietoestel de bekroning van de actie, welke nogal wat zorg en moeite met zich bracht, niet alleen voor de slag- zinvervaardigende cliëntèle, maar ook voor de vereniging en niet in het minst voor de jury. De heer Agter kwam tot hoog niveau toen hij de factor „geluk" analiseerde „Geluk" en ingespannen werken, vol energie zich aan een zaak zetten noemde hij synoniem. Op een grote uitzondering na valt ons niets vanzelf in de schoot en de heer Veldhuis merkte in dit verband even later op, dat hij, al heeft hij een „literaire knobbel" meegekregen, toch heus wel diep heeft moeten peinzen om het tot dit succes te kunnen brengen „Mijn inspiratie komt tot haar hoogste toeren tussen twaalf en twee uur", dus kort na middernacht. Wij herinnerden ons, dat onze vroegere eilandgenoot, de heer C. Jouwersma de hoofdprijs van de Landelijke Omo-wedstrijd ook aan een middernachtelijke ingeving te danken heeft gehad. De heer Veldhuis vertelde, DOOR VAL POLS GEBROKEN Oosterend. Zaterdag kwam mevr. Vos-Bruin zo ernstig te vallen, dat zij een gebroken pols opliep. MUNITIE VERZAMELEN Zoals bekend werd de verzameling van munitie e.d. op de Hors bij „De Mok" vorig jaar gegund aan de firma Dekker, Oudeschild. Blijkens advertentie zal voor 1958 op nieuw kunnen worden ingeschreven voor dit object. Wij betwijfelen echter of er veel animo voor zal bestaan, daar de opbrengst dit jaar tt beneden de ver wachtingen bleef S.V.C.-nieuw» Het afgelopen weekend heeft alleen het eerste elftal gespeeld en wel tegen Petten. In een flinke storm viel het spe len niet mee. S. moest de punten in Petten laten en verloor met 30. A.s. zondag speelt SVC 2 thuis tegen Tex. Boys 3, aanvang 2.30 uur. De adsp spelen zaterdag thuis tegen Oosterend b, aanvang 3 uur. Morgen allemaal te Ouwesunderklazen hoor, hoe meer zielen, hoe meer vreugd! dat hij bij die Omo-prijsvraag ook een prijsje in de wacht had gesleept. Drie jaar geleden leverde een slagzin hem een horloge op, aangeboden, door de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing. Wij wensen de heer Veldhuis^ en de Winkeliersvereniging van Den Burg ge luk met het behaalde succes en hopen, dat zij ieder jaar opnieuw een aardige attractie lanceren. Hopelijk kan iets worden uitgebroed, waarbij alle deelne mers met even veel kans aan de slag kunnen gaan, waar in dit geval de men sen met een „literaire knobbel" ontegen zeggelijk een belangrijke voorsprong hadden. Het is echter de vraag of men iets kan bedenken, dat in ieder opzicht voor de volle honderd procent zal bevre digen. Tot dusverre geeft een nuchtere loterij daarop het antwoord, maar in wezen kunnen wij zulks niet als een at tractie beschouwen. Een wedstrijd, waar bij het leveren van een zekere prestatie vereist is, verdient naar veler mening dan ook beslist de voorkeur. PARTIJ VAN DE ARBEID De heer J. K. P. Zwan, De Koog, werd op de jaarvergadering van het gewest Noordholland-Noord van de P.v.d.A. ge kozen tot plaatsvervanger in de Partij raad. De heer A. Dros Bzn., Eierland, werd candidaat gesteld voor Kieskring Den Helder voor de verkiezing van de Provinciale Staten. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 6 december 1957. W. Laan-J. v.d. Bout 20 J. Moerbeek-J. A. v.d. Slikke 20 T. Verheijen-S. v.d Knaap 02 P. Roeper-P. v.d. Wulp 02 P. Roeper-J. A. v.d. Slikke 02 S. v.d. Knaap-J. A. v.d. Slikke 02 A.: J. Hooijberg-Jac. v. Heerwaarden 20 S. v. Heerwaarden Jzn.-C. Meedendorp 02 W. A. van Zeijlen-C. Dijker 02 B.: C. P. Burger-R. Zijm 02 Jas. Vinke-Jo Schoo 20 C. v.d. Werf-G. Dros 20 D. v.d. Werf-A. Vinke 11 C.: J. J. Lafeber-C. Vinke 02 P. Bruijn-J. A. v. Enst 1l C. C. Barhorst-Jb. Koorn 02 De jeugd heeft er vaart achter gezet. Nu J. Vonk is afgevallen leidt J. Moer beek met 10 punten uit 7 part., gevolgd door W. Laan met 9 uit 6 part. In C. is de leiding overgegaan naar C. Vinke met 14 uit 9 met op de tweede plaats J. A. v. Enst met 12 uit 8. In B. is weinig veranderd en staat A. Vinke met 16 uit 10 nog steeds bovenaan met als tweede nu weer Jas. Vinke met 11 uit 8. Onderaan zitten hier A. v.d. Slikke met 3 uit 6 en C. P. Burger met 3 punten uit 8 partijen. De score van C. Dijker is weer zeer hoog 13 uit 7 al is C. Meedendorp nog steeds no. 1 met 15 uit 11 part.. S. van Heerwaarden, S. Ros, W. A. van Zeijlen, C. van Heerwaarden en J. Hooijberg vormen hier een groep met 'n score avn 56 tot 65%. Een groep waarin winst of verlies grote verschuivingen te weeg kan brengen. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1