Carnaval van het Noorden „Texel, broedplaats van burgemeesters". Dit werd uitgebeeld door de buurt vereniging van de Emmalaan. Wel, het was een alleraardigste vondst, die wij ook door een individuele sunderklaas zagen vertolkt. De groep hebben wij in de Weverstraat vereeuwigd. U ziet er drie cp Texel getokte burgemeesters op, ter wijl nummer vier bezig is uit het ei te kruipen. Wie dat is, wij weten het niet, maar binnenkort zullen wij dat dan wel horen. Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren, misschien wèl nog eens naar de maan, want wij weten ons immers reeds los te maken van het tranendalDe Spoetnik betekent al geen sensatie meer voor ons, tenzij zo'n Spoetnik over Texel komt jagen. Dan moet je trouwens erg vlug van gezicht zijn, want zo'n ding is in een oogwenk verdwenen. Het groepje, dat uit een heel stel spoetnik ken bestond, maakte het ons gemakkelijker: je kon ze rustig volgen en ze waren zelfs bereid voor onze fotograaf te poseien. BESTUUR KVP AFDELING TEXEL De afdeling Texel van de Katholieke Volkspartij heeft op haar in Hotel „De Zwaan" gehouden algemene ledenverga dering, de heer L. v.d. Geest, Den Burg, met vrijwel algemene stemmen tot be stuurslid gekozen. Er was een vacature ontstaan doordat de heer J. Buisman, Den Burg, om gezondheidsredenen zijn functie had neergelegd. De heer Buisman heeft vier jaar lang de voorzittershamer gehanteerd. Na de verkiezing is de heer Van der Geest door het bestuur tot voorzitter gekozen. SCHAATSEN IN WAALENBURG Gistermiddag heeft schaatslustig De Waal de gladde ijzers reeds ondergebon den om ze in Waalenburg op het zeven ha. grote terrein „Jan Wilkesland", eigendom van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten uit te slaan. Er staat in Waalenburg wel 40 bunder van „Natuurmonumenten" onder water, doch alleen het „Jan Wilkesland" mag als ijsbaan worden aangewend. TREKVOGELS IN „DIJKMANSHUIZEN" Zaterdag streken in het natuurreser vaat „Dijkmanshuizen" zeven wilde zwanen neer. Deze fraaie vogels zijn afkomstig uit noordelijke streken. Wij hadden ze venvacht, want in het hoge noorden is het bar koud geworden. De heer D. Boot, opzichter van „Natuurmo numenten", deelde ons voorts nog mede, dat hij eveneens een aantal grauwe gan zen had waargenomen. Ook deze vogel soort is zuidwaarts komen zakken. In de eendenkooi die enkel ten doel heeft de exemplaren te ringen werd door de vogelwachter, de heer P. Reij, 'n smient gevangen, die in Londen reeds van een kentekenbewijs was voorzien. Voorts houdt zich in de kooi een kleine soort eend op, die door de kooikers als „Oosterse bout" wordt geregistreerd. BOTSING OP GEVAARLIJKE HOEK Op de hoek van de Emmalaan-Molen- straat botste een auto, die niet helemaal aan de goede kant van de weg zat, tegen een bromfiets, bestuurd door een eiland- genoot, die zelf ongedeerd bleef, maar 'n behoorlijk beschadigd voertuig overhield. De autobestuurder, woonachtig te Zaan dam, erkende zijn schuld en zou de schade vergoeden. Aan het einde van de Molenstraat mis sen wij een waarschuwingsbord met „wegkruising". Niet-Texelaars ontgaat veelal de aanwezigheid van de Emma laan en daardoor zijn op dit punt al verscheidene ongelukken gebeurd. DE KOMENDE BOOTREVUE Op vrijdag 10* en zaterdag 11 januari zal in „De Oranjeboom" aan de N.V. TESO en andere belangstellenden (maar die moeten uiteraard een entreebewijs kopen) wederom een feestavond worden aangeboden. Op deze „bootrevue" zal op gevoerd worden „Potasch en Perlemoer met vakantie". Zie ook adv. OPEN BRIEF AAN RODDELENDE OOSTERENDER Ja, dat roddelen is blijkbaar voor verschillende mensen nog steeds een noodzakelijk kwaad, waardoor niets vermoedende mensen zich eerst de ogen uitwrijven om dan vervolgens, naar ge lang de grootte van deze roddelpraat, hun schouders op te halen of zich in woede tot de betreffende roddelaar(ster) wenden om deze ter verantwoording te roepen. Een wel zeer mooi voorbeeld heeft zich nu dezer dagen in Oosterend voorge daan, dat kant noch wal raakt en een verhouding zou doen ontstaan die iedere Texelaar zou verfoeien. Iedere lezer weet dat in de St. Nicolaasweek de houtrijke woningen te Oosterend toegewezen zijn, waaronder gezin A. met 4 kinderen, B. met 5 kinderen en gezin C. zonder kin deren. Nu gaat C. roddelen en beweert dat gezin A. en B. vanwege het grote gezin en het inkomen in de houtrijke wo ningen een huur gaan betalen van 6, per week ende gemeente past de rest bij. Hallo!! En tot slot vertelt C. dat hij dat er niet bij laat zitten en beklag zal doen, want de man is zonder werk en geniet geen kinderbijslag; dan is deze huur toch ook te veel. Het is toch begrijpelijk dat de betrok ken roddelaars terdege op hun nummer gezet moeten worden. Wij mogen veron derstellen dat de heren B. en W. ook wel eens even hun ogen uit zullen wrijven als dit door hen gelezen wordt! De goede raad buiten dit artikel is voor deze roddelaar(ster): doe dit nooit meer en als voor deze de huur te hoog is, wees dan verstandig en ga er niet wonen, maar probeer niet eerst een ander hier voor te spannen, zodat deze mensen in zekere zin gekleineerd worden op een wel zeer onrechtvaardige wijze, terwijl ook de overheidsinstantie in een kwaad daglicht gesteld wordt. Het geheel zij voor iedere roddelaar(ster) een goede aanmaning om heel goed op de gespro ken woorden te passen; weet wat U zegt, roddelen is slecht. GOUDEN ERE-PENNING VOOR DE HEER E. NOORDIJK De Texelse gemeenteraad heeft gister middag de heer E. Noordijk, directeur aer vétérinair-hygiënische dienst der ge meente Texel, de gouden ere-penning der gemeente Texel toegekend. De heer E. Noordijk is gisteren op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als directeur van genoemde instelling in tijdelijke dienst. Zie ook volgend nummer. HEDENMIDDAG OFFICIËLE OPENING IJSBAAN DEN BURG? IJs en weder dienende zal hedenmid dag om vier uur de ijsbaan, gelegen in plan-Zuid te Den Burg officiéél worden geopend. Deze plechtigheid zal worden verricht door burgemeester De Koning, indien burgemeester De Koning wegens verblijf aan het vasteland afwezig is, door loco-burgemeester C. H. Roeper. Men hoopt in optocht en indien mogelijk met muziek naar de ijsbaan te gaan. In verband met deze feestelijke opening zullen het bestuur en een aantal genodig den om half vier in hotel „De Linde- boom-Texel" bijeen komen. De baan zal na de opening door de jeugd in gebruik kunnen worden genomen. Indien de weersomstandigheden het toelaten zal de baan 's avcnds om zeven uur ook voor de volwassenen toegankelijk zijn. Dit laatste zal vanmiddag dan aan de hand van bulletins bekend gemaakt worden. Deze ijsbaan is aangelegd door de ge meente en overgedragen aan de IJsclub Den Burg. Deze ijsbaan ligt ten westen van de Dr. Thijsseschool op het terrein, dat als „speelweide" vermeld staat. De opper vlakte is heel wat groter dan die van de vroegere „Elemert" en ^r kan dan ook van een belangrijke aanwinst worden gesproken. Men heeft aan de hand van enige tientallen lege olievaten vier ba nen geïmproviseerd. Wij maken momen teel grote kans op nog wat vorst en daardoor zal deze nieuwe, kunstmatig aangelegde baan in gebruik kunnen wor den genomen. Vorig jaar was men even eens paraat, maar toen is er van de edele schaatssport niets gekomen. S.V. Texel Texel 1 behaalde in Den Helder een dik verdiende 10 overwinning en nam hiermede revanche voor de 40 neder laag thuis tegen Helder geleden. De verdediging is aanzienlijk verstrekt door het opstellen van Bob als linksachter en Kees Boot als linkshalf. Vooral Kees speelde een uitstekende wedstrijd en vooral zijn prima conditie viel op. Over het geheel genomen was H. wel wat ster ker, maar onze aanvallen waren veel gevaarlijker maar de afwerking liet nog veel te wensen over. Hans, vooral in de tweede helft zeer actief, had overigens pech, toen de scheidsrechter eerst niet constateerde dat hij de bal tegen de stang in het H. doel schoot en daarna de ver dediging passeerde maar werd vastge houden, wat de overigens lang niet slech te scheidsrechter ook ontging. Ruud zorgde nog voor de rust voor het enige doelpunt, door snel te reageren op een lange pas van Kees Boot en de bal handig langs de uitgelopen keeper te tikken. Na de rust werd Ruud in de verdediging teruggetrokken en liep H. zich voortdu rend vast op onze verdediging en ont snapte het H.doel bij snelle tegenaan vallen enige keren op wonderlijke wijze aan een tweede 'doorboring. Onze handbalsters kregen in 't Veld een lesje hoe handbal gespeeld moet wor den en kwamen, naar wat we er zo van gehoord hebben in het stuk niet voor. Het wonderlijke van het geval is echter dat ditzelfde VZV bij ons maar nauwe lijks met 32 winnen kon en dit was nog niet eens nodig geweest. Landbouwbegroting 1958 TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR INRICHTING PLATTELAND De minister van landbouw acht het zo deelt hij in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer bij de landbouw begroting 1958 een verheugend ver schijnsel dat steeds meer krijgen, zowel in als buiten de landbouw, zich thans bezig houden met de inrichting van het platteland. Vooral in een land als Neder land, waar de industrialisatie met rasse schreden voorwaarts gaat, is het van be lang, dat de vraagstukken van de stad en van het platteland niet aan weers zijden in eenzijdig isolement worden be handeld, doch dat wordt nagegaan, op welke wijze landbouw en industrie, stad en platteland op geïntegreerde wijze van elkaar kunnen profiteren. Immers, het feit van de zich uitbrei dende industrie en de zich rationalise rende landbouw komt tot uiting in een steeds verdergaande verschuiving van 't aantal mensen van de landbouw naar de industrie. De vraag is nu, hoe deze ont wikkeling ruimtelijk en planologisch ge stalte kan worden gegeven. In de afgelopen 10 jaar is vooral hel aantal landarbeiders zeer aanzienlijk teruggelopen en in veel mindere mate het aantal bedrijfshoofden en meewer kende kinderen. Hoe de ontwikkeling in de toekomst zal zijn, kan uiteraard nie mand met zekerheid voorspellen. Niet temin kan men op grond van trendmatige ontwikkelingen en wetenschappelijke on derzoekingen, met name van het Land- bouw-Economisch Instituut, veilig aan nemen, dat in de komende dertienjarige periode, dus tot omstreeks 1970, het aan tal werkers in de landbouw met nog cir ca 100.000 personen, dus met omstreeks 25% zal afnemen. Dit houdt geenszins in, dat deze ontwikkeling zich gelijkmatig over het gehele Nederlandse platteland zal voordoen en dat met name alle agra rische dorpen een afname van het aantal inwoners zullen ondergaan van om streeks 25% in 15 jaar. Het blijkt n.l., dat in de laatste decennia de ontwikkeling van de industrie een sterke bevolkings toename heeft bevorderd in vele platte- landsggemeenten, met name dus in die gebieden, waar de industrie zich snel uitbreidt. (Wordt vervolgd). WAT WILLEN DE WADDEN-EILANDEN? NATUURSCHOON EN RUST: DE KIP MET DE GOUDEN EIEREN DER EILANDERS Eetlust en verkeerde bedrijfsorga nisatie bepalen de huishoudboekjes mee Waddenconferenties hebben hun nut. H et mag dan zo zijn, dat pas de twaalfde enkele weken geleden op het gastvrije V lieland gehouden, het eerste grote resultaat heeft afgeworpen in de vorm van de stichting van een Federatie van Waddeneiland-VW's, als contactpunt vo or allen, die met het toerisme op de eilanden te stellen hebben, bewezen de v orige elf ook hun diensten. Men leerde elkaar kennen, men leerde eikaars bedrij ven en omgeving kennen op deze twaalfde conferentie was een bekend en geacht eilander, die Zwitserland op zijn duimpje kent, maar nog nimmer op een v an de vier andere Waddeneilanden was geweest! men wisselde ervaringen uit, men trok op verschillende punten één lijn (folders, hotel- en pensionlijsten, aan drang op hogere subsidiëring bij de departementen) en men uitte z'n grieven tegen alles, wat de behartiging en bevordering van het vreemdelingenbezo ek in de weg staat. Want dat is de Waddenconferentie uiteraard ook: de ve rgaarbak van grieven en klachten en als de journalisten, die telkenjare in gro ten getale de conferentie bijwonen, al die (overigens gerechtvaardigde) jeremi ades zouden registreren, dan zou het beeld van de Waddeneilanden als vakan tie-oord nog heel wat somberder worden dan onze artikelenserie „Wat willen de Waddeneilanden?" hier en daar volgens sommige eilanders zou hebben opgeroepe n. Aldus de Leeuwarder Courant. Deze artikelenserie (die betrekking had op de Friese Waddeneilanden en Texel dus buiten beschouwing liet), is uiteraard op deze conferentie ter spra ke gekomen en met name in midden- standskringen bleek zij tot reacties te hebben geleid. Voornamelijk doordat niet overal de strekking van deze arti kelen is verstaan: het kweken van be grip voor de positie van de middenstan der in het hoogseizoen, waarin hij de drukte onmogelijk „aan kan", niet vol doende krachten kan krijgen om de klan- tenstroom in alle rust en voorkomend heid te „verwerken", en tegelijk de aan dacht van de middenstander te vragen voor enkele grieven, die er bij de bad gast leven. Er is op deze conferentie in alle openheid en rust over gediscussi eerd, er is van eilander zijde nog eens (wat wij ook al hadden gedaan) met na me clementie gevraagd voor de groen teboeren, wier produkten soms zeer lij den onder vervoer en temperatuur en er is tenslotte een conclusie getrokken, waarin werd gezegd, dat deze artikelen- serie voor de eilander middenstand „een stimulans moet zijn tot voortdu rende zelfcritiek ten aanzien van het prijzenbeleid". Eetlust Wat het huishoudboekje van de gas- ten-huisvrouwen betreft: dat zij op de eilanden drie weken zouden doen met het huishoudgeld, waaraan zij „op de wal" een maand lang voldoende hebben, kan kloppen, zei de woorvoerder van een der eilanden. Maar dat is dan niet alleen aan de hogere prijzen te wijten: als alle huisgenoten op de wal evenveel eetlust zouden hebben als zij op de ei landen aan de dag leggen, zou het boek je van de huisvrouw er daar óók anders uitzien. En als de boter en margarine op de eilanden even koel en hard (en dus „zuinig") waren als op de wal, zou het boekje al weer andere cijfers te zien ge ven. De uitslag van ons huishoudboekje-on derzoek op de Friese Waddeneilanden, „één maand wal drie weken eiland", is het gemiddelde van de uitkomsten. Kan het ook zo zijn, vroegen de eilanders dat het kostenverschil-percentage tussen eilanden en wal zo hoog (42) is geworden door de „plaatselijke misstanden", die hier en daar heersen, door de prijsbere kening van de enkeling dus, wiens op treden in onze artikelenserie èn door de middenstanders op de Waddenconferen tie werd gelaakt. Deze misstanden ma ken, dat de situatie niet alleen van ei land tot eiland verschillend is (Schier monnikoog betwijfelt of het leven daar meer dan 26 procent duurder is dan aan de wal), maar op één eiland ook nog van plaats tot plaats kunnen differenti ëren. Mede omdat het juist het afwijken van het (over het algemeen juist geach te) prijsbeleid door individuele midden standers kan zijn, dat de gezamenlijke OP 91-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN Mevr. de wed. D. Former-Boonacker, die sinds geruime tijd ten huize van haar dochter en schoonzoon aan de Wes- termient werd verpleegd, is zondag over leden in de ouderdom van 91 jaar. VERKIEZINGEN HERVORMDE KERK DEN BURG Maandagavond hebben door de Her vormde gemeente van Den Burg diverse verkiezingen plaats gehad. In de vacature S. de Waard werd de heer J. Keizer, Kogerweg, tot ouderling gekozen; de heer Joz. Hillen, die de func tie van diaken tientallen jaren heeft vervuld (wij komen daar t.z.t. op terug), werd opgevolgd door de heer R. Beu- kema, Schilderend; de heer N. Huisman, Schoonoordlaan, werd als diaken opge volgd door zijn broer J. Huisman, „Berk hoeve". Ook hadden enige herbenoemingen plaats: ouderling J. Pranger, ouderling J. de Vries, diaken R. Bakker en ouderling- kerkvoogd S. Hoekstra en C. Joustra. Op 5 januari vindt bevestiging van de nieuwe functionarissen plaats. „CASINO" VERHUURD De heer W. Zijm heeft „Casino" ver huurd aan de heer L. Kellner, Den Burg. Op 25 april zou de heer Zijm het bedrijf tien jaar hebben geleid. De nieuwe directie heropent de zaak op zaterdag 21 december a.s. Wij wensen haar gaarne het succes toe, dat de voormalige leiding heeft mogen boeken. detailhandelaren in discrediet brengt, zullen de middenstandsverenigingen in het komende jaar bijzondere aandacht aan deze uitzonderingen besteden. Het is inmiddels wel zo, lijkt ons, dat deze plaatselijke misstanden niet gewe ten mogen worden aan de zucht van de enkeling om zo gauw mogelijk „on der de pannen" te komen, maar aan een onjuiste bedrijfsorganisatie. Die is er mede oorzaak van, dat het inkomen van vele eilander middenstanders on danks de hogere prijzen en ondanks de krachtsinspanning van alle gezinsleden die soms maanden aaneen 14-16 uur per dag ploeteren niet boven de 5000 a 6000 gulden ligt. Een betere en krachtiger organisatie, ook van de in koop op de wal, zal nodig zijn om de eilanders een bestaan te bezorgen, dat in overeenstemming is met de moeite, die zij zich geven, zonder dat de bad gast de indruk krijgt, dat een inkom stenvermeerdering alleen ten koste van zijn vakantiebudget gaat. De Rijks- middenstandsconsulenten in Friesland en Noord-Holland zullen zich, als wij het goed hebben gegrepen, in de naaste toekomst intensief met dit probleem be zig houden. Ameland Wij hebben in onze artikelenserie ge schreven over de controle in kam peerterreinen en -boerderijen, en heb ben daarover op de Waddenconferentie een gesprek gehad met de burgemees ter van Ameland, mr. F. G. A. Huber. Inderdaad, zo zei hij, heeft de voortdu rende overheidsbelangstelling voor ter reinen en kampeerboerderijen, voor zo merverblijven en kampeerwagens ge leid tot enige onrust, omdat men ge wend was zonder meer zijn gang te gaan en zich nu naar bepaalde normen heeft te voegen, maar aan de andere kant is er controle nodig om iedereen een ongestoord vakantiegenot te garan deren. Burgemeester Huber verklaarde, dat hij bij zijn komst op Ameland in 1955 een toestand aantrof, die verre van ideaal te noemen was. Sommige kam peerboerderijen werden op een onver antwoordelijke wijze geëxploiteerd; de houders ervan hadden weinig begrip van het gastheer-zijn en lieten de gasten maar aan hun lot over, wat ondermeer leidde tot nachtrustverstoringen in het dorp. De inrichtingen lieten vaak te wensen over, zowel wat de hygiène, het sanitair en de brandveiligheid betrof, terwijl ook op het punt van de zedelijk heid strengere normen konden worden aangelegd. Door besprekingen met de exploitanten, maatregelen ten aanzien van de onderkomens en controle op in richting, hygiène, sanitair en (in de jon gens- en meisjeskampen) op het eerbie digen van de zedelijke normen is nu een toestand geschapen, die geen aanleiding tot nachtrustverstoringen en tot ernsti ge critiek meer geeft, aldus burgemees ter Huber. Boodschap „Wat de Waddeneilanden willen" heb ben zij slechts voor een deel zelf te bepalen; dat was wel het hoofdmo tief van de lezing van ir. R. van de Waal van de Rijksdienst voor het Nati onale Plan, een lezing, die wel tot een van de hoogtepunten van deze confe rentie mag worden gerekend, omdat zij het raam op de toekomst weer wijder opengooide. Het zijn niet in de eerste plaats de eilanders, die zullen vaststel len hoe het komt, maar bepalend is het vervoer, dat wil zeggen: de afstand tot de bevolkingscentra. Zolang er van in poldering van de Wadden nog geen sprake kan zijn, blijft die afstand de handicap voor de massa en zullen de Waddeneilanden blijven wat zij zijn: oorden van rust en eenvoud, waar luxe hotels en mondaine badbedrijven niet kunnen renderen. Ja, zei ir. Van de Waal, het zullen binnen niet al te lange tijd de enige rustige vakantie-oorden in West-Europa zijn, die alleen al daar door attractief zullen zijn. Men moet er dus voor zorgen, dat men de kip met de gouden eieren (het natuurschoon en de rust) niet slacht. Daarin ligt, dunkt ons, de boodschap van deze twaalfde Waddenconferentie en de voornaamste opgave voor de nieuwe Federatie van Wadden-VW's en van de Studiecommissie Waddenei landen. Er is in het verleden soms won derlijk met het kostbaarste bezit van de eilanden (het natuurschoon, de land schappelijke harmonie en het eiland- eigene) omgesprongen en ondanks al le voorzorgsmaatregelen worden er nog jaarlijks aanslagen op gepleegd, die tot onnerstelbare schade kunnen lei den. Het lijkt er op het eerste gezicht op, alsof hier alleen maar een over heidstaak zou liggen (toezicht op de uit gifte van gronden voor zomerhuis-bouw, het vaststellen van het uitbreidings plan, de keuze van de bouwtrant, het aanleggen van wegen en bossen), maar uiteindelijk zal toch „de sfeer" beslis send zijn. En de sfeer wordt bepaald door allen en alles tezamen: de eilan ders, de huizen, de kerken, de bomen, struiken en tuinen en niet in de laatste plaats: de hartelijkheid, de gastvrij heid en de voorkomendheid, waarmee men de gasten tegemoet treedt. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onze lieve moe der en grootmoeder Aaltje Bakker wed. van |oh. Pieter Dros in de ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam P. Dros Gollardsstichting De Zes 12, Den Burg, Texel 17 december 1957 De teraardebestelling zal plaats vinden as vrijdag n m. kwart voor twee van het sterfhuis

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2