Halve eeuw geleden r:y;. "J,\ Jo of René De Koog kreeg 50 jaar geleden zijn eerste straat NAJAARSVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS Toen op 10 december j.l. de voorzitter van het Witte Kruis, de heer J. C. Rab, bovengenoemde vergadering opende, was het vergaderzaaltje in hotel „De Zwaan" tot de laatste plaats bezet met bestuurs leden, leden van de staf van het Witte Kruis, één van de plaatselijke doktoren, en wat zeer belangrijk is TWEE leden van de 2500 van onze vereniging. Deze twee leden van onze afdeling werden door de voorzitter dan ook in het bij zonder hartelijk welkom geheten. De belangstelling der leden in derge lijke vergaderingen laat doorgaans zeer veel, zo met alles te wensen over; er valt in het algemeen gesproken zeer weinig te beleven, bij de rondvraag komen er geen sensationele vragen uit de bus. On ze Witte Kruis-leden geloven het wel; het bestuur knapt het wel op en zolang er geen bijzonderheden aan de orde zijn als b.v. contributieverhoging, ongere geldheden enz., blijven ze liever thuis. (Of gaan naar Cees de Lange zetter) Dat het bestuur het met een dergelijke gang van zaken niet eens is behoeft onzes inziens geen nader beoog. Het Witte Kruis is de grootste en belangrijkste verenigihg op Texel met een omzet van jaarlijks een halve ton. Een beetje meer belangstelling in onze Witte Kruis-zaken zou heus geen kwaad kunnen. Mogen wij dan ook een beroep doen op onze leden om voortaan in groteren getale onze ver gaderingen te bezoeken. De onderwerpen welke daar besproken worden staan alle in het teken van onze Volksgezondheid, een materie waar elke Texelaar zonder uitzondering ten nauwste bij betrokken is. Zowel het Bestuur als de staf onze wijkverpleegsters doen hun uiterste best de aan hun toevertrouwde belangen zo goed mogelijk te behartigen. Onze Witte Kruis-zaken nemen langzaam maar zeker in omvang toe. Daarvoor is de medewerking en het medeleven van de leden ten enenmale onontbeerlijk. In de achter ons liggende 50 jaren heeft het Witte Kruis op Texel zijn bestaansrechi ten volle bewezen. Men kan deze organi satie in onze samenleving eenvoudig niet meer missen. Steun het bestuur, ieder naar vermogen, zoveel mogelijk in zijn opbouwende werkzaamheden. Zodra dat doel bereikt is ontstaat er een organisatie waarop iedere Texelaar trots zal kunnen zijn. Nog zijn er Texelaars die geen lid zijn van deze mooie vereniging; de lage contributie van slechts 6,per jaar behoeft toch waarlijk geen bezwaar te zijn. Meld U derhalve als lid. Doe dat vandaag nog. Stel het niet uit, van uitstel komt aistel met alle narigheid van dien voor U zelf. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA en zag hoe het gevaarte op de kust kapot sloeql Nog even draait hij zich om. Het ka perschip is een heel eind afgedreven. De rovers hebben het roertouw nog niet hersteld want hun schip zwalkt nog on- bestuurd op de zee. Nu komt het in de branding. Eigenlijk heeft Pimba haast, maar hij kan niet laten, te kijken naar wat daar op zee gebeurt. Het is een boeiend schouwspel, dat grote schip, dat als een veertje door de golven wordt op genomen, zo nu en dan sterk overhellend en dreigend, om te slaan. Nu vaart het recht op een vooruitgeschoven rotspunt aan. O, denkt Pimba een ogenblik, wat heb ik gedaan? De woeste golven schij nen met het schip te spelen. Telkens dreigt het tegen de rotsen te slaan, maar steeds ontlopen de rovers het gevaar. Dan gebeurt het. Het schip stormt in volle vaart op de rotsen. Pimba ziet de masten breken. Stukken hout vliegen in het rond. Het schip maakt zwaar slagzij, het is verloren. Op dat ogenblik hoort Pimba stemmen achter zich. feuilleton door H. Westenberg 15. Ontzet rijst Helga op, ze heft haar handen op, alsof zij zich tegen iemand beschermen moet en na een ogenblik brengt ze uit: „Dat is waanzin!" En ze herhaalt: „dat is de grootste waanzin!" En terwijl zij de vrouw die tegenover haar staat, aanziet, krijgt zij plotseling het gevoel, dat die vreselijk krankzinnig moet zijn. Die felle, hartstochtelijke ogen, die bevende lippen, dat hele ver trokken gezicht.haar blik gaat onbe wust naar de telefoon. Of het niet beter zou zijn de politie te waarschuwen? Maar dan dringt Leotine's stem, rusti ger nu, weer tot haar door. „Ik ben niet ziek, madame, ook niet geestesziek! Ik ben heel normaal, al twijfelt u daar op het ogenblik misschien wel aan, omdat ik u zulke vreselijke dingen moest zeg gen. Maar als ik u alles uitleg zult u mij misschien begrijpen; mag ik u alles uit voerig vertellen?" Helga's eerste opwelling is, uit te roe pen; ,,Nee, dat mag u niet! Ik wil er geen woord van horen! Geen woord" Maar weer beheerst ze zich en zegt kort: „Ver telt u alstublieft". En als bij toverslag ontspant zich Leotines gezicht. Rustig, vriendelijk bij na; met nu en dan een verklarende hand beweging begint zij haar verhaal. Van de steeds groter wordende kloof, tussen haar en haar zoon, van de nood- In deze najaarsvergadering werden de volgende agendapunten behandeld: Vaststellen van de begroting voor 1958. Deze begroting vertoont een geraamd exploitatietekort, inclusief badhuis, van 600,Het bezoek aan het badhuis vertoont een dalende lijn. Het betrekken van nieuwe woningen met .een douche- mrichting en het aanbrengen daarvan in oude woningen in verband met de water leiding is daarvan een gevolg. Enerzijds een zeer gelukkig verschijnsel, anderzijds zijn wij ervan overtuigd dat ervan onze badinrichting toch nog veel te weinig ge bruik wordt gemaakt. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de T.E.M. met het verzoek een stukje grond groot plm. 120 m2, be horende tot het erf van het wijkgebouw le Oosterend aan deze Mij over te dra gen voor de bouw van een transformator- gebouwtje. Tot deze overdracht-om-niet, onder bepaalde voorwaarden, werd met algemene stemmen besloten. Nog geen zuster te De Cocksdorp U zult zich ongetwijfeld herinneren, dat er in de Texelse Courant enige keren op is gezinspeeld om de gemeente Texel met het Witte Kruis in de leemte te laten voorzien welke er aan De Cocksdorp is ontstaan door het vertrek van de r.-k. zusters aldaar. In verband hiermede en niet in het minst door de steeds toene mende werkzaamheden van onze zusters, vooral het bureauwerk neemt hand over hand toe, heeft het bestuur van het Witte Kruis een half geleden, door tussenkomst van het Hoofdbestuur van de Noordhol landse vereniging reeds de mogelijkheid onderzocht om voor een vierde wijkver pleegster rijkssubsidie te mogen ontvan gen. In verband met de bestedingsbeper king kon er, voorlopig althans, aan onze verlangens niet worden voldaan. Van zeer bevoegde zijde hebben wij nu ver nomen, dat in 1958 de kans dat Texel voor een vierde wijkverpleegster in aan merking komt groot is. Mocht zulks in derdaad bewaarheid worden, hetgeen wil zeggen dat het Rijk ook voor deze vierde wijkverpleegster subsidie betaalt zon der dat is het ten enen male niet moge lijk dan overweegt het Bestuur ern stig te zullen trachten een vierde wijk verpleegster aan te stellen met stand plaats De Cocksdorp. De aftredende bestuursleden, t.w. de dames Bakker-Witte en Bakker-Zuide- wind en de heren Beemsterboer, Melis sen en Paagman, werden met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwamen er enige in teressante vragen ter tafel o.a. gaat er in geval van een ernstige ziekte of ongeval steeds een zuster mee en op wiens advies. Als regel is het zo, dat, in geval van een ziekenvervoer, de behandelende huisarts beoordeelt of het al of niet nodig is dat er een zuster meegaat. Bij een ern- tig ongeluk kan het voorkomen dat of tegelijk met de dokter of zo nodig voor dien een zuster wordt gewaarschuwd. Men verzuime in zo'n geval niet ook di rect de politie ermede in kennis te stel len, in het bijzonder bij verkeers- en bedrijfsongevallen. Mochten onverhoopt de zusters van het Witte Kruis niet di rect bereikbaar zijn, dan kan in zo'n spoedgeval gebruik worden gemaakt van de diensten van de Rode Kruis-colonne en dient daarvoor mevr. Koorn, Schilder- weg 113, telefoon 177 (de heer Drijver), Den Burg. Schoolbaden De mogelijkheid van het instellen van schoolbaden in dit geval het douchen van schoolkinderen in klasseverband kwam in discussie. Besloten werd deze aangelegenheid op te nemen met het gemeentebestuur. De wenselijkheid van het voorhanden hebben van een verbandtrommel op de kampeerterreinen kwam ter sprake en de vraag werd gesteld of het Witte Kruis hiervoor zou kunnen zorgen. Medege deeld werd dat een dergelijke voorzie ning niet op de weg ligt van het Witte Kruis, maar dat de verhuurders van kampeerterreinen hiervoor dienden te zorgen. De secretaiis deelde mede van bevoeg de zijde te hebben vernomen dat het in het voornemen ligt het volgende voor jaar bij de polio-inentingen 5 jaarklassen te betrekken, en dat er alsdan hoogst waarschijnlijk nog wel gelegenheid zal zijn voor het inenten van de plm. 30 niet behandelde kinderen der jaarklasse 1955. Het betreft dus die kleuters welke dit jaar niet zijn verschenen. In verband met het op handen zijnde afscheid van mevr. Grutters, districts- lottige ontmoeting tussen haar en Joa chim in het Esbekije park. Van haar resultaten in het ziekenhuis en van haar lange zoeken naar het huis van de familie Frank. „En nu ben ik dus gekomen om met u zelf te praten", zegt Leotine ten slotte. Wij moeten samen proberen, dit probleem op te lossen, al zijn onze man nen er ook op tegen. We zouden niet langer kunnen leven onder de vreselijke gedachte, dat een ander ons kind heeft". En zij strekt haar hand uit alsof zij van Helga onmiddellijke toezegging ver wachtte. Maar Helga staat tegen de tafel ge leund en haar handen omklemmen het tafelblad en er is geen spoor van tege moetkoming in haar houding als ze zegt: „Ik leef niet onder een vreselijke ge dachte; ik leef met mijn jongen zo geluk kig als het maar kan. Ik zie geen enkele reden om hierin verandering te brengen!" „Dan zal ik met Uw man moeten praten". „Mijn man is al lang geleden gestor ven. Ik heb niemand anders dan Jo". „Des te meer reden voor u om uw ech te zoon te verlangen". „Joachim is mijn echte zoon". En op een afwerend gebaar van Leotine: „Joa chim is mijn echte zoon, ik herhaal het! En zelfs als hij indertijd, wat ik niet ge loof, werkelijk geruild zou zijn, dan nog is hij nu mijn echte zoon! Ik heb hem tien jaren lang" en zichzelf haastig verbeterend „dertien jaar lang als het kind van Wilhelm Frank beschouwd en liefgehad! Hoe zou ik dan opeens kunnen ophouden van hem te houden en een STICHTING CULTUREEL WERK PER 1 JANUARI 1959? In Uw vergadering van 27 juli 1956 besloot U in principe uw medewerking te geven aan de oprichting van een „Stich ting cultureel werk Texel", welk orgaan de thans nog werkzame „Culturele Raad" zou moeten vervangen, aldus schrijven B. en W. aan de raad. Zij vervolgen: Gehoopt werd, dat de omvorming van de culturele raad in een „Stichting Cul tureel werk Texel" per 1 januari 1938 zijn beslag zou kunnen hebben gekregen. Het is evenwel niet mogelijk gebleken aan deze datum vast te houden, nu meerdere van de organen, die in een Stichting cultureel werk Texel" zouden dienen te zijn vertegenwoordigd, nog niet konden worden geformeerd. De dorpen De Waal en Den Hoorn zou den zich in de Stichting middels de voor deze dorpen werkzame dorpshuisbesturen kunnen vertegenwoordigen. Voor de dorpen Oudeschild en De Cocksdorp wer den reeds dorpscomissies gevormd, zodat ook de vertegenwoordiging van deze dorpen geen bijzondere moeilijkheden zou behoeven op te leveren. Nog geen plaatselijke overkoepelende culturele or ganen konden worden gevormd in de dorpen Den Burg, De Koog en Oosterend. Weliswaar werd in het dorp De Koog reeds een commissie van voorbereiding i.v.m. de instelling van een dorpscommis sie gevormd, terwijl ook te Oosterend hiertoe reeds enkele besprekingen plaats gevonden hebben, doch naar verwachting zullen de hier op gang zijnde besprekin gen niet vóór 1 januari a.s. kunnen wor den afgesloten. Te Den Burg werd met de vorming van een dorpscommissie nog geen aanvang gemaakt. Ook in de buurtschappen Zuid- en Midden-Eierland zal nog een andere be spreking moeten plaats vinden. Ook wat de vertegenwoordiging van de verschillende sectoren van het culturele leven in de „Stichting" betreft, doen zich nog wel enkele moeilijkheden voor. Zo hebben de gezamenlijke ontwikkelings verenigingen van een eerder voorgeno men samenwerking afgezien, waardoor een vertegenwoordiging van deze sector in de „Stichting" wel zeer moeilijk wordt. Daar tegenover doen de pogingen tot stichting van een plaatselijke kunstkring, de vraag rijzen 'of een dergelijk orgaan niet in een toekomstige „Stichting cultu reel werk Texel" dient te worden verte genwoordigd. De toneelverenigingen la ten voorts een nauwere samenwerking zien, al heeft deze samenwerking zich ook nog niet zodanig geconsolideerd, dat reeds een vertegenwoordiger in de „Stichting" kan worden benoemd. Resumerende menen B. en W. met de betreffende commissie van de cultu rele raad dat het wenselijk is de ambtstermijn van de huidige culturele raad nog met één jaar dus tot uiterlijk 1 januari 1959 te verlengen. De Cocksdorp, december 1907: In tegenstelling met enige jaren gele den begint hier gebrek aan woningen te komen. Als gevolg hiervan is de waarde der gebouw zeer toegenomen, hetgeen bij de publieke veiling van een perceel is gebleken. Dit perceel, waarvan de heer P. Boon Mzn. voor 1610,eigenaar werd, was enige jaren geleden voor 1000,verkocht. Adv. in de Texelaar van 29 dec. 1907: De Burgemeester der gemeente Texel roept sollicitanten op voor de betrekking van nachtwacht te Den Hoorn en te De Cocksdorp. De jaarwedde bedraagt 150,Stukken in te zenden vóór 15 januari 1908. De burgemeester voornoemd, Hiddingh huisbezoekster voor de tuberculosebe strijding, werd besloten deze dame, na mens de afd. Texel van het Witte Kruis een aandenken aan te bieden voor het vele werk dat door haar in de loop van vele jaren t.b.v. de tuberculosebestrijding op Texel is gedaan en wel t.g.v. haar laatste bezoek aan Texel op het C B. Op een ingezonden stuk dienaangaande van enige weken geleden, ontvingen wij ge nerlei reactie van de kant van zovele pa tiënten waarmede mevr. Grutters in al die jaren uit hoofde van haar beroep in aanraking is gekomen. De secretaris, H. C. R. ander in zijn plaats zetten! Dat is een voudig belachelijk! En als u denkt, dat u dat kunt of van mij verwacht, dat ik het zal 'kunnen, dan heeft u geen idee wat liefde is, en nog veel minder, wat moe derliefde is!" „Maar het is toch mijn moederliefde, het verlangen om werkelijk moeder te zijn, die mij dwingt mijn eigen kind op te eisen!" En Helga, met bittere spot in haar stem: „En dat dertien jaren! U bent een beetje laat met uw verlangen zou ik zeggen!" „Maar daarom is het niet minder heftig!" Ook Leotine is nu opgesprongen. Met vlammende ogen gaat zij vlak voor de andere staan, die echter geen schrede terugwijkt. Een stomme vijandigheid hangt een poos tussen de twee vrouwen. Eindelijk verbreekt Helga de stilte. „En met al uw verlangen", zegt zij op zeer besliste toon, „zal het u niet lukken, de jongen van mij weg te halen! Zelfs niet als u er in zou slagen voldoende mate riaal te verzamelen om te bewijzen, dat de kinderen werkelijk verruild zijn! Zelfs dan niet! Want een kind, dat iemand dertien jaren lang verzorgd en vertroeteld heeft, zoals alleen een moeder dat kan doen, en hem daarnaast nog in de plaats van zijn gestorven vader met zorg en moeite heeft grootgebracht, dat kind kan niemand je afnemen. „Is dat Uw laatste woord, mevrouw Frank?" Helga werpt haar hoofd achterover. „Ja", en op snijdende toon voegt zij er FILMNIEUWS „THE LONG ARM" De Engelsen hebben een droog-zakelij- ke manier om hun politie-apparaat uit te beelden. Dat heeft al menige goede film opgeleverd, onder andere „The Blue Lamp" een boeiende speelfilm met sterk documentaire inslag over de man nen in uniform, die in Londen voor de veiligheid van de staatsburger moeten zorg dragen. De politie speurt naar een onbekende kraker van brandkasten. Het begint met één geval, waar de politie na lang speu ren niet uitkomt. Het wordt ons precies duidelijk gemaakt hoe de mannen van de wet vastlopen en hoe er iets begint te dagen. Het is aanvankelijk niet veel. In twee jaar zijn er in Engeland veertien brandkasten gekraakt zonder dat de da der is gegrepen. De meeste kraken von den plaats in de North Midlands en dat brengt Halliday op het idee, dat zij wel eens door een en dezelfde man zouden kunnen zijn uitgevoerd. Bij nader onder zoek blijken alle veertien brandkasten uit één fabriek te komen. „DR. VLIMMEN" Het nogal in de publieke belangstelling staande boek van Mr. Roothaert „Dr. Vlimmen" is verfilmd. Het is een film geworden met een sfeer, zoals ook het boek geeft, dat wil dus zeggen, dat in de film de bekrompen bevolking van het plaatsje Dombergen er lustig op los roddelt. De dierenarts dr. Vlimmen, die in dit plaatsje verzeild raakt en er een praktijk begint, wordt weldra het slachtoffer van deze roddel- praatjes. Het gehele geval draait in we zen om een echtscheidingszaak. Vlim men heeft namelijk een vriendin, en daar hij nog niet van zijn vrouw, waar mee hij trouwens al lang niet meer sa menleeft, gescheiden is, wordt hij het onderwerp van de kletspraatjes van het dorp. Natuurlijk komt alles weer op zijn pootjes terecht en Dr. Vlimmen wordt tenslotte een gezien persoon in het dorp. „TOT ZIENS IN ORLEANS" Een jonge, knappe visser ontmoet in zijn dorpje een charmante zangeres. Hij is meteen tot over z'n oren verliefd op haar. Wij kunnen U verklappen, dat ze elkaar krijgen ook, maar niet dan na een ieeks van verwikkelingen, die een der gelijke film nu eenmaal niet ontberen kan. Maar dis zij gaan bouwen is de fundering beslist hechter dan die van 'n Ouwe Sunderklaasflirtation. De kwestie is, dat „zij" al spoedig in hem een con ventioneel mannetje ziet, want hij komt door zijn zuivere stem uit de boot en op het toneel terecht. Zij hield echter van de dolle, onbesuisde jongen uit het vissers dorpje. Een vriend maakt hem dit duide lijk en dan krijgt hij meteen zijn zelfver trouwen terug en „zij" de echte minnaar. Nederlands nieuws O.a.: Vroegtijdig begin van het schaats seizoen; Nationale turnkampioenschap- pen voor heren in Rotterdam, Klaas Boot verovert titel voor negende maal; Luchtlijn Amsterdam-Djakarta verbro ken; 75-jarig bestaan van Artis Aqua rium; De „Kolibrie", de eerste Neder landse helicopter. Wereldnieuws O.a.: Franse studenten gaan de straat op; Modern Turkije; De Spaanse Enclave Ifny door Marokkanen aangevallen; Ame rikaanse legerartsen leren parachute springen; Rusland presenteert het grootste passagiersvliegtuig; De voetbal wedstrijd Engeland-Frankrijk 40. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 18 december Den Burg, Bejaardensociëteit, 2,30 uur, Aventswijding. Medewerking kapelaan Koopman en ds. Van Sluijs en Dames koor o.l.v. J. Visser. Den Burg, Doopgez. kerk, Adventsavond Doopsgez. zusterkringen. Donderdag 19 december Den Burg, „De Zwaan", Adventsavond r.-k. vrouwen afd. Gilde, met film van J. C. Bruin. Den Burg, Hotel „Texel", vergadering Ver. t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. De Koog, „Het Witte Huis", Contact avond Humanitas afd. Texel. Vrijdag 20 december Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Kerstavond oudleerlingen landbouw school en huishoudschool. Zaterdag 21 december Den Hoorn, in gebruikname Ned. Herv. kerk. Eierland, Garage C. de Waard, Gymna- stiek-uitvoering Sportver. SVC. aan toe: „en probeert u niet nog eens in de nabijheid van mijn jongen te komen! U hebt geen enkel recht, hem over zijn geboorte in twijfel te brengen!" En Leotine, eveneens op vlijmscherpe toon: „U zult het helaas niet kunnen ver hinderen, dat ik hem terug zal zien; ik heb niettegenstaande ik niets anders had dan een verouderd adres, mijn weg naar U gevonden; en ik zal de jongen even goed weten op te zoeken". In Helga's gezicht komt plotseling een spottende, ietwat nieuwsgierige uitdruk king; „En die andere jongen, madame? Die toe nu toe uw kind is geweest? Wilt u die naar mij toesturen? Zoiets als een slecht zittend costuum, dat u niet ge bruiken kunt? Bent u dat van plan?" Leotine heeft geen antwoord gereed. Eindelijk zegt ze onzeker. „Zoudt u zelf uw kind niet graag terug willen hebben?" Maar het klinkt hopeloos en Helga be grijpt scherp: „hiermee weet zij zelf nog geen raad! Daaraan durft zij zelf nog niet te denken". En zeer uit de hoogte vraagt ze; „Dus blijkbaar hebt u met uw jongen bier al over gesproken? En hem verteld, dat u genoeg van hem hebt en hem een andere moeder hebt toegedacht? En heeft hij het dadelijk goed gevonden bij mij, een voor hem wildvreemde, te ko men?" „Nee, zegt Leotine, en laat de deur knop, die zij in haar hand heeft, weer los. „Nee, wat denkt u eigenlijk van mij? Natuurlijk heb ik nog geen woord met hem er over gesproken: evenmin als ik dadelijk met uw zoon er over zou spre ken. Maar wat mijn zoon betreft, ik ben IS KAMPEREN SPORT? Wegens overtreding van het vesti- gingsbesluit kleinhandel in sportartike len is voor de economische politierechter te Roermond 260,boete of 26 dagen hechtenis èn een voorwaardelijke boete van 200,of twintig dagen voorwaar delijk geeist tegen J. de B., houder van een kampeerartikelenbedrijf te Roer mond. De verdachte staat bij de Kamer van Koophandel te Roermond ingechre- ven als groothandelaar in reclamearti kelen, maar hij had zijn bedrijf uitge breid met kampeerartikelen die als sport artikelen worden beschouwd. Daarvoor is een vergunning vereist en die heeft De B. niet. In deze zaak werd o.a. de heer G. van der Weijde, chef van de afdeling kampe ren van de ANWB gehoord. Deze bond acht het met het oog op de bescher ming van de belangen van de consument van groot belang dat voor de rechter wordt uitgemaakt of kamperen sport is (en kampeerartikelen sportartikelen zijn) of een vorm van toeristische va kantiebesteding. De Hoge Raad heeft kamperen bij arrest van 19 maart 1957 onder sport gerangschikt. Aldus „Het Parool". Op een vraag van de economische po litierechter, mr. C. M. Wissmann, ver klaarde de heer Van der Weijde dat hij zelf meent dat kamperen geen sport is.. De raadsman, mr. G. S. M. Rieter, zei dat ook de ANWB er zo over denkt, evenals andere organisaties. Mr. Rieter vestigde er de aandacht op dat bij kam peren ieder wedstrijdelement, iedere krachtmeting, training en spelregels ont breken. Het is volgens hem geen sport maar een toeristische, recreatieve be zigheid. Men spreekt dan ook van sociaal toerisme. Mr. Rieter kreeg van de po litierechter een half uur voor zijn pleidooi en toen hij daar niet genoeg aan had, werd besloten hem 20 december verder te laten gaan. Dan zal ook uitspraak worden gedaan. De heer Van der Weijde deelde mede, dat de ANWB zich met een request tot de minister van economische zaken zal wenden om het vestigingsbesluit te wijzi gen en het kamperen in een apart vesti gingsbesluit onder te brengen. In De Koog kwam het toerisme op Texel tot zijn grootste ontwikkeling. Ook hier geldt: ere, wie ere toekomt, want te De Koog is een goeie halve eeuw geleden de V.V.V.-victorie begonnen. Dat De Koog voordien erg onbelangrijk was bewijst het punt, dat wij aantroffen op de agenda, die de Texelse Raad, op 18 december 1907 bijeen dus nu vijftig jaar geleden behandelde. Punt 10 „Voorstel tot bestrating weg door De Koog" staat er. Van de 30 gemeenschappelijke polders hadden B. en W. bericht ontvangen, dat dit waterschap genegen was een subsidie te verlenen van 1,80 per meter, mits de gemeente het verder onderhoud voor haar rekening nam. „Aangezien de straat ongeveer 250 meter lang zal worden, be draagt die subsidie 450,Volgens ra ming van de gemeente-opzichter zal de aanleg van de straat bij een breedte van drie meter en bij gebruik van mondsteen, ongeveer 1025,bedragen, zodat de gemeente dus zelf 575,zal moeten bijpassen. B. en W., aldus het verslag, stellen de raad voor tot bestrating te besluiten. De heer Zijm merkt op, dat voor deze be strating meer te zeggen is dan voor die van de Dikkerstraat (tegenwoordig Julia- nastraat red.), die maar bij verrassing en zonder voorkennis van de leden van de raad is bestraat. De heer Zijm zou er voor zijn nog verder te gaan en ook plantsoen aan te leggen. De voorzitter belooft de wenk van de heer Zijm zo mogelijk ter harte te nemen als de tijd daar is. Met algemene stemmen werd daarop besloten De Koog te bestraten. Zijn hart, lang liefdes-stateloos. Sloeg in zijn wrakke qratendoos, Voor Leonientje mateloos. Maar ach, zij was gauw kwaad en boos, En liefdesruggegrateloos. Hij was ten einde raad en koos Een ander! Huib de Rijmelaar. er zeker van, dat het hem niets schelen kan of hij bij ons blijft of ergens heen zou gaan. Hierop zwijgen zij beiden en Helga Frank denkt: „Stakkerd!" en voelt haar boosheid in medelijden veranderen. „Stakkerd! Ja, als het zo met jou en je zoon staat!" En Leotine schaamt zich plotseling, dat zij zo haar gevoelens heeft prijsgegeven aan deze vreemde vrouw, die blijkbaar zoveel inniger met het kind, dat zij denkt dat het hare is, leeft dan zij. En onwille keurig slaat zij haar ogen neer. Helga ziet het en met vrouwelijke intuïtie be grijpt zij dadelijk, wat hiervan de reden is. Spontaan steekt zij haar hand uit. „Vergeet de hele geschiedenis", zegt zij vriendelijk. „Breng niet het levensgelijk van vijf mensen in gevaar terwille van een fixe! Het lot heeft ons ieder een jon gen toebedacht, mij de ene en u de an dere; en nu na dertien jaar kunnen wij dat toch niet meer veranderen; of er dan al of niet een vergissing in het spel ge weest is. Probeert u niet zelf de Voor zienigheid te verbeteren! Probeert u lie ver u jongen voor u zelf te winnen; mis schien begrijpt u hem niet en stoot u hem zonder het zelf te weten van u af! U moet mij geloven, een kind is zo fijn ge voelig. En iedere vrouw zou een moeder kunnen zijn voor ieder willekeurig kind, als ze het ernstig genoeg zou willen. En hebt u dat wel eens geprobeerd? Ik ver zoek u nog eens, laat mijn jongen met rust! Hij is zo gelukkig - wij zijn zo ge lukkig samen.wat zou ik moeten be ginnen zonder deze jongen? (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4