Cjroai 'Twarts-Jexels in het harL, Transportbedrijf dat geen problemen kent ^mrrmrr»nrvotf6~nmmdtTo u" it cttttöT'roTirt'snTvmni ïtst ffrmnrrfffffrmmm'f g o a gy »^TirrPiQpT3TTTiro"rrrTvrrrif\ het gezonde gebaar: rr\on d- er* 85. Hebt u de nieuwe a a. ft RANG al geproefd RANÖ VUüUg M 'Lrw ■Ui ZATERDAG 4 JANUARI 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7211 COURANT (Jitgce N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag* Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren!. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm De Texelaars weten, dat de heer C. Keijser Czn., Stenenplaats, Den Burg, een vriend van originele ideeën is. In dat kader past ongetwijfeld ook de aard van zijn transportbedrijf, dat namelijk geen transportbedrijf zonder meer is. Natuurlijk zal hij genegen zijn een partijtje ouwe dakpannen te vervoeren maar in het vervoer van laten wij het actueel zeggen, van bruinvissen zou hij wel meer zien. Voor bijzondere karweitjes moogt ge hem gerust in het holst van de nacht te hulp roepen 'Hij gooit zijn rupstrekker in de versnelling en verschijnt met het aangekoppelde laad- of hijsmateriaal ter plaatse. Als u ergens langs 't strand met uw autootje door de zee of slap zand verrast wordt, haalt Keyser's ex peditiebedrijf u er wel weer uit. Wij hebben immers nog nooit van een ge val gehoord, waarin deze firma zich gewonnen gaf. Onlangs wij schreven het al werd een in de branding staande Duitse au to voor algehele ondergang behoed: aan een 80 meter lange kabel werd het wa gentje meter voor meter aan de zee ontfutseld. Tweemaal raakte een auto bus van de weg in de sloot en ook in die gevallen bood Keyser's bedrijf de hel pende hand. Een paard, dat in een nieuwgegraven ruilverkavelingssloot was gestapt en tenslotte voor noch achteruit meer kon, werd uit haar netelige positie bevrijd. Het jongste karweitje was de ver plaatsing van een houten schuur, die bestemd was voor 15 runderen. Deze schuur was elf meter lang en zes meter breed. Het gebouwtje stond op het erf van boerderij „De Hoogte", nabij de Schilderweg en aan de toekomstige ver bindingsweg naar Noordhaffel. De ei genaar, de heer Kikkert, wilde de schuur overgeplant hebben naar de Schilderweg, de nieuweweg, op een uit loper van het historische galgenlandje. Hoe krijg je zo'n ding heelwandig over? Sommigen dachten, dat het danig zou piepen en kraken en de spanen er af zouden vliegen. De firma Bakker Koorn had de schuur natuurlijk best kunnen slopen, maar wat gaat daarbij niet verloren en wat een tijd gaat er in iet demonteren en herbouwen zitten, emand kwam op het idee te informeren vat Keyser ervan dacht. Wel, die meen de, dat zo'n schuur best op zijn wagen op vliegtuigwielen vervoerd kon wor den. Ze moesten eerst over ettelijke per celen bouw- en weiland en dwars door een kippendomein. Ook moesten diver se tuinwallen worden gepasseerd. Het kwam zo uit, dat die tuinwallen ter plaatse juist gedeeltelijk geslecht moes ten worden en hierdoor kon zonder schade een route worden uitgestippeld en uitgegraven. Bram Blom zou de trekker besturen Met dommekrachten werd de schuur op de gewenste hoogte gebracht. De wagen werd binnengereden en op vakkundige wijze werd de schuur weer op de wagen gepoot. Er schoot bij dat passen en me ten een stut weg, wat een adspiranl- timmerman de schrik van zijn leven be zorgde, maar dit bleek loos alarm te ^ijn, het karwei werd geheel volgens plan uitgevoerd. Met een snelheid, omge- VIJFDE PRAATAVOND V.O.L. De vijfde praatavond is op woensdag 3 januari a.s. ohi 8 uur in de landbouw- chool. Sprekers zijn de heren D. Bak ker over Canada en C. J. Witte over ewasonderzoek. keerd evenredig aan de haast die een spoetnik aan de dag legt, werd op het einddoel aangereden. Er kraakte niets en er brak niets. Na een uurtje stond de schuur op zijn, tevoren overgebrachte fundering en de koeien konden er de volgende dag al weer in. Een Texelaar, die langs de Nieuwe weg reed zei verbaasd „Waar komt die schuur vandaan7" Ja, Keyser's Expeditiebedrijf zorgt er voor, dat de verrassingen de wereld niet uit raken. ORANJEVERENIGING DE KOOG BESPRAK WINTERPROGRAMMA „Actie Muzieknis" Oranjevereniging De Koog heeft haar jaarvergadering weer gehouden. Jammer dat deze niet best bezocht was, omdat tenslotte het bestuur niet alleen de la kens uitdeelt en de leden graag wil la ten meespreken. Er komt een serie lezingen met als on derwerp de leefwijze en de (al of niet pittoreske) gewoonten van onze Euro- peese buurvolken. Zo zal de heer Mantje spreken over Denemarken, de heer J. C Bruin over Frankrijk, terwjjl de dames Schotsma en dr Andreas het land van Tito onder de loep zullen nemen. En al durven wij dit laatste nu met direct een buurland noemen, en al lijkt het ons eer der een tikkeltje on-Europees, de be richten die ons omtrent dit land zo af en toe bereiken geven aanleiding te over om juist op deze lezing onze belangstelling te richten. Het avontuur namelijk schijnt in dit 'Land achter Gods rug' - Den Doolaard noemde het zo - nog een dage lijkse aangelegenheid te zijn. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacatures, ontstaan door het periodie ke aftreden van de heren Boogaard en Vermeulen, welke laatste niet herkies baar was, en door het overlijden door de heer Kuneman, voorzien door de benoe ming van de heer C. Drevel en mevr. Schoo, terwijl de heer Boogaard herko zen werd. Tijdens de rondvraag deed mevr. Mantje het idee aan de hand om, te be ginnen met kerstmis 1958, aan de in gang van De Koog een grote kerstboom op te richten, zulks ter opluistering van de entree van het dorp, en ongetwij feld om de kerstsfeer niet alleen binnenshuis tot uiting te doen komen. Het idee zal door het bestuur nader worden overwogen. Mevr. Molenaar wilde wat actie voor de viering van het feest van Ouwe Sunderklaas, voor zover dat de meer prille jeugd betreft, de heer K. Bonne Stelde voor ter stimu lering van het ouwe Sunderklaasfeest een wisselbeker beschikbaar te stellen. De heer W. Burger wilde een actie optouw zetten voor de oprichting van een Koger muzieknis. In het bijzonder ging zijn gedachte in de richting van een steentjes-actie, terwijl hier misschien de Jeugdclub een dankbaar arbeidster rein kan vinden, door hulp en steun aan dit plan. Het bestuur stelde zich eenpa rig achter het voorstel van de heer Burger en zal haar uiterste best doen voor de 'Actie Muzieknis'. Vermelden wij nog, dat op 30 april weer koninginnefeest zal worden ge vierd en op 5 mei het traditionele feest van de bevrijding. KAARTVERKOOP VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De kaarten gaan weer als vanouds, snel van de hand. Om teleurstelling te voorkomen dient men zich spoedig van kaarten te voorzien. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 4 januari Den Burg, Oranjeboom", Toneelver. ,,St. Jan" voert op „En waar de ster bleef stille staan". Dinsdag 7 januari Den Burg, Aula J. P. Thijsseschool, film avond personeelsver. gemeente. Woensdag 8 januari Den Burg, Landbouwschool, praatavond Ver. oudleerlingen De Cocksdorp, Zaal Nota, jaarvergade ring sportver. De Cocksdorp. Vrijdag 10 januari Den Burg, „Oranjeboom", de bootscho lieren voeren op „Potasch en Perlemoer in textiel". De Koog, „De Toekomst", de Duinkanters voeren op „En de bossen zingen hun lied" Midden-Eierland, o 1. school, feestavond l.b.v. de school m.m.v. De Havenkanters Zaterdag 11 januari Den Burg, „Oranjeboom", de bootscho lieren voeren op „Potasch en Perlemoer in textiel". Den Burg, „Texel", Feestavond paarden sportvereniging. De Koog, „De Toekomst", de Duinkanters voeren op „En de bossen zingen hun lied" BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 dec. tot en met 2 jan. 1958 Getrouwd: Pieter M Reij en Maartje van Heerwaarden. UITSTAPJE NAAR CANADA „Wij hebben een prijs, ja de hoofdprijs gewonnen van de „Eva"-abonné-wer- vingswedstrijd en een van ons kan nu gratis heen en weer met een vliegtuig naar Canada. Wij hadden keuze uit di verse uitstapjes, maar aangezien we in Canada drie zoons en een dochter heb ben, wordt het natuurlijk Canada", aldus cie heer E. Westdorp, Oudeschild, die vertelde, dat mevr. Westdorp uiteraard ae eerste keus had, maar dat zij er te genop zag om die wereldreis alleen te ondernemen. Zonde om te laten lopen en dus zou de heer des huizes (zelf) op stap gaan. De actieve familie verzon echter meteen een nieuw plan: nog eens een flink aantal abonnees werven met de grote kans misschien, dat vader en moe der toch samen kunnen gaan. De kans van hun leven, niet waar. „Maar zet U er nog niets van in de Texelaar, want als je slapende honden wakker maakt. Wij voelden mee en besloten het bericht „vast" te houden. Momenteel is die actie zo goed als vol tooid en thans de hoop uitgesproken, dat het plannetje lukken zal. Mocht iemand de familie nóg meer kans geven, wel, meldt U zich dan via de heer E. Westdorp als abonne op „Eva". S.V.C.-nieuws A.s. zondag gaat ons eerste naar WGW, boot van 11.30 uur. Ons tweede speelt thuis tegen ZAP, 1,30 uur. Laten we allemaal eens proberen het jaar zo goed mogelijk in te zetten. Woensdag 8 januari houdt SVC haar jaarvergadering in café Nota, aanvang plm. 8 uur. Daar er belangrijke punten op de agenda staan, verwacht het bestuur nu eens een behoorlijke opkomst. Onze jaarlijkse feestavond wordt dit jaar op 18 januari gehouden. Tot woens dag 15 januari kunnen de leden en dona teurs hun kaaren bestellen en afhalen, daarna worden ze vrijgegeven en kan iedereen ze bestellen. HET CONCERT TE OOSTEREND „De Lofstem" en het Chr. Mannenkoor hebben in de Gereformeerde kerk te Oosterend eminent geconcerteerd, Na samenzang van „Ere zij God" ging de voorzitter, de heer B. Vlaming Czn., voor in gebed. In zijn openingswoord wees spreker er op, dat deze avond niet de zingende mens in het middelpunt staat, maar de Schepper aan Wie de liederen dan ook waren gewijd. „De Lofstem" opende met kerstcantate voor orgel en koor van H. W. de Wolf De heer Jn. Daalder decla meerde de tekst. Het nummer kreeg een gevoelvolle vertolking, evenals de andere liederen. Ds Scholten werd als solist door het orgel begeleid. Mej. M. Bremer Cd. was organiste. In zijn slotwoord dankte de voorzitter van het Mannenkoor, de heer G. Tim mer, voor de grote belangstelling en het beschikbaar stellen van het gebouw. De uitvoerenden verdienen een woord van lof; hun prestaties rechtvaardigen een hernieuwd optreden met grotere composities. De luisteraars behoefden deze avond niet non-actief te blijven, want het programma werd met «amen- zang afgewisseld. -I is INGEKOMEN PERSONEN Dirk Smit, van Den Haag, Douzastraat 47 naar Den Hoorn 92; Pieter Wolse, van Utrecht, H. Elconiusstraat 30bis naar Wilhelminalaan 51, Den Burg, met echt genote; Jacob Berkenbosch, van Indo nesië naar Burgerhoutstraat 13, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Adrianus P. de Zwart, van Wilhel minalaan 51 naar Haarlem, van Zeggelen- straat 112, met gezin; Jacob Dijker, van Weverstraat 58 naar Zaandam, Anna Paulownastraat 23a. 50 JAAR FIRMA V.H. J. KOORN MZN. Een advertentie in dit nummer meldt, dat de firma v.h. J. Koorn Mzn. maan dag 6 januari a.s. haar vijftig-jarig be staan gaat vieren. Een halve eeuw gele den begon wijlen de heer Jn. Koorn Mzn, samen met J. Schagen, voor zichzelf. De heer Koorn is in de oorlog tijdens het bombardement op Den Burg om het le ven gekomen. Na de oorlog werd het bedrijf door zijn actieve zoon Maarten uitgebreid tot een allround aannemers bedrijf, dat momenteel de laatste hand legt aan de vergrote jeugdherberg. Wij hebben er de vijftig jaar oude jaargang van de Texelaar eens even voor afgestoft en troffen in het blad van zondag 5 januari 1908 de volgende mede deling aan: De ondergetekende maakt met deze bekend, dat hij de Timmerzaak en Wa genmakerij heeft overgedaan aan Jan Koorn en Johannes Schagen en brengt tevens dank voor het genoten vertrou wen, terwijl hij zijn opvolgers beleefd aanbeveelt. C. Huisman Pzn De ondergetekenden verwijzende naar bovenstaande, berichten, aan het geachte publiek van Texel, dat zij de Timmer zaak en Wagenmakerij van de heer C. Huisman Pzn. hebben overgenomen en bevelen zich minzaam aan, hopende door vlug en solied werk zich ieders gunst waardig te worden, Jn. Schagen Mzn., J. Schagen Texel, 6 januari 1908. Ook hebben wij onder het plaatselijke nieuws naar deze overdracht gespeurd, maar in die dagen bleek Texel zijn aan dacht en energie voornamelijk aan de eigen boot te wijden. Wél wordt opge merkt, dat de heer dr. H. Over zijn be noeming tot wethouder had aangenomen, dat er al een kip met elf kuikens rond liep en dat de postdienst Texel-Vlieland wegens het vele drijfijs „op het getijde" werd uitgevoerd. Welk een grote rol de vakman in onze samenleving inneemt werd toen blijkbaar niet beseft. Pas veel later heeft men de „glorie van het ambacht" naar waarde leren schatten. Wij wensen de jubilerende firma geluk met het vele succes, dat zij bereikt heeft en hopen dat zij tot in lengte van dagen haar belangrijk aandeel zal mogen bij dragen in de welvaart van ons eiland. HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen" lezen wij: Kleinhandelaren: Jac. Plaatsman, Texel, Oost O 84. Klh. in klompen etc., geen inschr. Uittr. E.: J. Plaatsman door overl. Bedr. w.v.d. G. P. Plaatsman o. eig. n. (H.V.). TER OVERDENKING. EEN JAAR VAN HET WELBEHAGEN DES HEREN" (Jes. 61:2) Een oude profeet van God, onwezen lijke zonderling in het woelig gebeuren der tijden, eenzame kenner van de laat ste oorzaak der dingen, beleeft de gi gantische zuigkracht der zonde, waar door gehele volkeren gaan verzwolgen worden en waartegen alleen de gedachte al aan verzet onzinnig belachelijk moet zijn. Veel te machtig is de duizeling wekkende maalstroom van hemel en hel. Wat doet een spinnetje,, als de stof zuiger met de bek over hem heen wordt gezet? De oude profeet heeft ge weend, heeft geschreeuwd, heeft tranen- loos, dof gadegeslagen en gestaard op het laatste eind van een spiegelgladde hel ling, waarachter de afschuwelijke duis ternis gaapte, want het was ook de weg van zijn eigen volk. het met God ver bondene Maar juist toen kwam de majesteit Gods, die toch niet laat varen het werk Zijner handen. Alleen God kent het onvermijdelijke. En in het hart van deze eenzame pro feet, dat van deze aanblik verscheurd en bebloed was, legde God het, en de profetenmond vormde de woorden. Toch, ja op deze weg komt het welbe hagen Gods. Het was in die situatie als de klank van een krankzinnige lach, het schateren van een uitzinnig mens, die lacht, omdat hij niet meer huilen kan. Want het Woord van Gods liefde is bo- ven-verstandelijk. Hebben we nog tijd en interesse om ernstig bij oude en nieuwe jaren stil te staan? Of veroudert het gebruik vanwe ge de toenemende betrekkelijkheid der dingen, door de maalstroom der ontwik kelingen, waarvoor kalenderblaadjes kladpapier zijn? Voor wie er nog wél belang aan hecht: de enige waarde van een nieuw jaar en het enige ondanks alles veelbelovende uitzicht op een nieuw jaar is dat het een jaar van het welbehagen des Heren kan zijn. Voor wie in andere termen dan kalenderdata denkt: het jaar van Gods welbehagen loopt door deze jaren en reikt er boven uit, zoals één dag bij God is als duizend jaar. Hij, aan wie God de blik daarop in het hart legt, ziet meer dan het on vermijdelijke, nl. het boven-verstande- lijke en daarom het eeuwige, Gods ma jesteit in Zijn trouw en liefde. Vooralle mensen: Nieuwjaar van Gods welbehagen is op aarde afgekon digd. Het is „vrede op aarde bij mensen des welbehagens!" en het begint daarom waar Jezus Christus in het leven komt. Ere zij God' W „HAVENKANTERS" IN E IERLAND Vrijdag 10 januari treden de „Haven kanters" van Oudeschild in Eierland op. Ze zijn uitgenodigd door de Oudercom- sie, die regelmatig bijeenkomsten orga niseert met het doel de schoolkas te ver sterken. GESLAAGD De heer A. Eelman, ,,'t Groentje", Den Burg, deed te Den Haag met gun stig gevolg examen voor het diploma Beroepsgoederenvervoer langs de weg. VOOf ROTER AFSCHEID DIAKEN HILLEN De heer Joz. Hillen, Wilhelminalaan, Den Burg, heeft zondagochtend afscheid genomen als diaken van de Hervormde gemeente in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Bijna 25 jaar lang heeft hij deze functie verricht. Bovendien is hij kerk voogd, notabel en lid van het kiescollege geweest. Ds. W. M. van Reijendam verraste de heer Hillen namens de kerkeraad met 'n mooie interieurfoto van de kerk, die hij uiteraard trouw blijft bezoeken, want het uittreden is nu eenmaal een kalenderge- val zonder meer. De heer Hillen zou nog best een reeks van jaren deze functie hebben kunnen voortzetten. De heer Hillen sprak de hoop uit, dat de kerk haar zegenrijk werk zou mogen blijven voortzetten, daarbij gevolg ge vende aan de taak, die Jezus ons gesteld heeft, nl. de verkondiging van het evangelie. BRITS VLIEGTUIG OOK BOVEN TEXEL WAARGENOMEN De Engelse bommenwerper, met drie personen, die maandag tegen de avond in West-Duitsland was opgestegen voor een oefening boven de Noordzee, maar niet op zijn basis is teruggekeerd, is ook door een bewoner van de Kogerweg waargenomen. Dat was maandagavond tegen zeven uur. Het toestel koerste van zuidoost naar noordwest. SNEEUWKLOKJE BLOEIDE REEDS De heer W. G. Rijk, bloemist, Wester- weg, Den Burg, toonde ons oudejaars dag een sneeuwklokje, dat hij reeds in eigen tuin aan de koude grond had ont rukt. Sneeuwklokje, bloempje, dat sneeuw aankondigt. Wel, nieuwjaarsdag daalde er inder daad enige sneeuw op het eiland neer, maar gelukkig bleef het bij een opper vlakkige kennismaking. huhij ccn luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. 0 0 vl w -4

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1