I j En de bossen zongen hun lied PU Ft O L ml balm WACHTEN Jfomps Tere huid? Duinkanters hadden weer succes Zenuwrus#. Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Huidgenezing Om vaders erfgoed duurt altijd lang het gezofidë gebaar: .,nor mond- en getting TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 18 JANUARI 1958 ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) OFFICIËLE BEKENDMAKING De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 januari 1958, zoals gebrui kelijk, alle overeenkomsten inzake ver huur van tuingrond zijn beëindigd. In verband met een voorgenomen her verkaveling van de vrijgekomen tuin gronden, kunnen gegadigden, ook zij die in het jaar 1957 reeds een volkstuintje van gemeente Texel in gebruik hadden, zich schriftelijk wenden tot bureau ge meentewerken, Parkstraat 3 te Den Burg, met opgave van gezinssterkte. Opgave kan geschieden tot en met 29 januari 1958. Bovenstaande aankondiging geldt voor gegadigden in de dorpen Den Burg, Oosterend, De Koog, De Cocksdorp n Oudeschild. Texel, 18 januari 1958. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. PUBLIEKE VERKOPING Ten overstaan van notaris Van Wij- land werd dinsdagavond in Hotel „De Graaf" voor mevr. de wed. C. J. Vinken- Damen, Leiden, publiek verkocht het woonhuis Molenstraat no. 36 te Den Burg, met erf en tuin, tezamen groot 3 aren en 30 ca. Het niet verhuurde en dus dadelijk te aanvaarden perceel, werd gekocht door de heer J. C. Dros, Eierland, voor de som van 3850,Voor deze verkoping be stond behoorlijke belangstelling. Babyderm-zeep VERBETERING WATERLOPEN HET NOORDEN AANBESTEED Door de Plaatselijke Commissie voor de uitvoering van het ruilverkavelings- blok „Texel" werd woensdagmiddag in „De Lindeboom-Texel" een aanbesteding gehouden, waarvoor twaalf biljetten wa ren binnengekomen. Het object betrof o.m. de verbetering van een aantal wa terlopen in de polder Het Noorden. Het voornaamste onderdeel daarvan vormt de gedeeltelijke verbetering van het z.g. Zwin, dat op een bepaalde diepte ge bracht moet worden. Vanaf de Tweede Dwarsweg tot het gemaal zal een nieuwe waterloop worden gegraven naast het bestaande Zwin, zodat dit Zwin zelf als waterloop buiten gebruik kan worden gesteld. Tevens omvat het object het bouwen van een twaalftal stuwen in diverse waterlopen. Laagste inschrijfster was de fa. De Vries en Van der Wiel, Hilversum, die op Texel al veel werk verzet heeft, voor ae som van 248.700,Hoogste in- ichrijfster was de firma Nieuwenhuis uit Heiloo voor de som van 461.000,De begroting bedroeg 380.000, "•«tot* Wij weten niet of de bossen echt ge zongen hebben, al had het er zaterdag avond wel iets van, toen in het tweede bedrijf van „En de bossen zingen hun lied" de jachtopziener Claus Kragh, tijdens een monoloog voor het open ven ster van het ouderlijke huis, werkelijk een muzikale geluidsachtergrond gewaar werd. Al werd die dan uiteraard teweeg gebracht door een simpele pick-up met versterker. Toch wel een suggestieve methode om iets van de innerlijke ge voelens van jachtopziener Claus die tevens dichter is over te brengen op de ademloos-aandachtige zaal. Inderdaad was het een onverflauwe aandacht, waarmee de Duinkanters de stampvolle zaal aan zich wisten te binden; een beter kompliment is niet denkbaar, lijkt ons. En verdiend bovendien. Het toneel stelde de woonkamer voor in het huis van Houtvester Lars Kragh Deze heer staat, evenals zijn beide zonen, Claus en Peter, in dienst van een Scan dinavisch landjonker; en het beheer van de bij deze landjonker behorende wouden is aan de houtvester opgedragen, zoals vanzelf spreekt. Nu is deze houtvester niet wat men onder een goed beheerder pleegt te verstaan: hij besteelt zijn broodheer namelijk, door met medewer king van de plaatselijke landloper hout ten eigen bate te verkopenEn daarvan komt dan, zoals dat met dief en diefjesmaat pleegt te gaan, grote na righeid omdat de landloper-handlanger, Mikkel Nielsen genaamd, niet tevreden blijkt met zijn aandeel in de winst, maar nog een bijverdienste heeft gevonden in het chanteren van zijn kameraad", casu de houtvester Lars Kragh. En deze berust daar in arren moede maar in. Er zijn overigens nog meer zorgen, die deze geplaagde man bedrukken: zijn jongste zoon, Claus de jachtopziener, ver richt zijn plichten als zodanig niet naar behoren en de landjonker dreigt met ontslag. Claus is teveel dromer en m- stee op stropers en andere louche figuren te letten, dwaalt hij steeds weer af naar allerlei lieflijke plekjes in de enorme bossen om daar te dromen en verzen te maken. Een weerloze dichterziel. En de derde zorg, die de oude Lars Kragh te verduren krijgt, is zijn mooie dochter Bente, die haar ja-woord aan de degelijke pachterszoon Conrad Bardjuff heeft teruggenomen en zich nu het hoofd op hol laat brengen door de licht zinnige zoon van de landjonker Ole. Het is alleen de oudste zoon Peter aan wie de oude Kragh de welverdiende Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUW TABLET IcN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Dit is de sloep van de Groninger kustvaarder Capella'die vorige week in de buurt van lichtschip „Texel" is gezonken. Er bevonden zich negen opvaren den aan boord. Vermoedelijk hebben zij geprobeerd de sloep te strijken, maar jezien het grote gat aan bakboord moet verondersteld wordendat de sloep bij iet lanceren meteen al stuk geslagen is. Op de plaats waar het schip ver- faan is werden korte tijd later twee lijken waargenomen en later als twee van de slachtoffers van deze scheepsramp herkend. Vrijdag trof de heer P. Slik, Oudeschild, de sloep in de buurt van het Eierlandse Gat aan. Door het grotere issersvaartuig van schipper Tot, Den Helder, werd de sloep naar Oudeschild ebracht. Daarom zal zo'n bloedzuiverende PrT,*rh«inVrrr Heerlijke gewaarwording, dat be- Jrijdende gevoel dat over U komt, naar mate de aansporende werking van ruschen's zes minerale zouten zich op ver, nieren en ingewanden doet gelden zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. en NAAR CANADA EN AUSTRALIË Het arbeidsbureau heeft drie gevallen iezinnen) voor emigratie naar Australië in behandeling en één geval (gezin) voor imigratie naar Canada. I ZON, MAAN EN HOOG WATER K De zon komt 20 jan. op om 8.39 uur en gsat onder om 5.04 uur. I Maan- 19 jan. N.M.; 28 jan. E.K. m Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 jan. 7.06 en 19.38; 19 jan. 7.56 en 20.29; 20 jan. 8.39 en 21.09; 21 jan 9.16 en 21.47; 22 jan. 9.46 en 22.17; 23 jan. 10.15 en 22.46; 24 jan. 10.41 en 23.16; 25 jan. 11.10 en 23.40. I Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd 8 jan. A.: 1. Mantje-Wieten 54.76% 2. Dam-Dros 52.98% 3. Echtpaar v.d. Heerik 51.19% 4. Backer-Raven 50.60% 5. Echtpaar Jouwersma 48.81% 6. Bruin-Blom 48.21% 7. Vennik-List 47.02% 8. Bakker-Brücher 46.43% B.: 1. mevr. Kooijman-Wessels 66.67% 2. Gebr. van Sambeek 52.08% 3. mej. Hattuma-Kok 47.92% 4. Echtpaar Beemsterboer 45.83% 5. Roeper-v.d. Werf 37.50% Volgende drive woensdag 22 jan. Er is besloten om in het vervolg om acht uur aanwezig te zijn, zodat uiterlijk kwart over acht begonnen kan worden. BRIDGENIEUWS Hedenavond brengen een aantal bridgers van Vlieland, als het tenminste niet al te erg stormt, een tegenbezoek aan Texel. Leden van „Groot Slem" spelen dan een wedstrijd tegen onze Vlielandse gas ten, terwijl er voor verdere bridge-lief- hebbers gelegenheid is voor deelname aan een vrije drive. Het bestuur van de „Soos" treedt op als gastheer en is voornemens om er een zeer gezellige avond van te maken. Verzocht wordt wel tijdig aanwezig te zijn, zodat de wedstrijden op tijd kunnen beginnen. oudervreugde beleeft. En daar heeft hij dan ook het volste recht op, want was het niet om de studie van deze zoon te bekostigen, dat zij zich aan de eigendom men van zijn broodheer heeft vergrepen! Dit vergrijp knaagt aan zijn ziel en ver galt hem echter alle vreugde. Hoe aan dit stemmetje van het geweten voorgoed het zwijgen op te leggen. Hoe aan deze onhoudbare situatie een eind te maken. Nee, niet op de manier, die Karin, zijn toegewijde huishoudster graag zou willen: eerlijk alles aan de landjonker opbiechten. Nee, geen openlijke schande over het hoofd van een trotse Kragh! Het is tenslotte de haveloze Mikkel Nielsen, die wanneer zijn slachtoffer is uitgezogen en leeggeschud, alles uit brengt na een heftige scene met de oud ste zoon Peter, die op zijn beurt in over ijverige plichtsbetrachting alles bij de landjonker uit de doeken doet. Groot schandaal! Maar de jonker meent het zo kwaad niet, als het aan hem lag- zand er over. Maar dan is zijn zoon Ole er nog, de lichtmis, die Bente uit de ouderlijke woning heeft weggepaaid met schoon klinkende woorden, en die de tegenwer king van de oude Kragh nog niet is ver geten: „betalen zul je, je dieverij v< goeden, drieduizend kronen!" Op dit dramatische hoogtepunt komt de oude pelsjager Sören de kamer bin nenstuiven: „Brand! Brand! Het bos staat in lichterlaaieMaar dat is het erg ste nog niet; erger is, dat juffrouw Olga, beter gezegd: freule Olga, want zij is de dochter van de landjonker, onmiddellijk gevaar loopt! Zij is op een wandeling in het bos en dreigt door de vlammen te worden ingesloten. Op dit moment aarzelt Claus, de dich ter, geen ogenblik, hij bespringt zijn ge zadelde paard en slaagt er in om dwars door de vlammen heen zijn ge liefde, want dat is deze Olga in het diepst van zijn hart, van een wisse dood te redden.Waarna eind goed, al goed, want ook Bente keert terug van de dwaalwegen waarop zij zich had bege ven, echter niet dan nadat zij met een slecht gericht schot hagel haar verdorven Ole heeft verwond. Wanneer dan de de gelijke pachterszoon de schuld van dit voorval op zich neemt, maar door de jonker uit het cachot wordt losgelaten; die kent zijn zoontje namelijk. Wanneer Claus zijn geliefde Olga in de armen sluit, en bovendien nog bekend wordt dat Claus een poëzieprijs van vijfenveertig honderd kronen heeft verworven, waar van hij onmiddellijk een gedeelte be stemt om de schuld van zijn vaders die verij mee af te doen, dan is weldra alles terecht gekomen. De eerst miskende dichter blijkt de held van het drama te zijn.Doek. Het meeste plezier van deze avond was, dunkt ons, gelegen in het lofwaardige spel van onze Duinkanters, die geen rol onder de maat lieten, en ook de tekst goed in het hoofd hadden. Wij hebben geen ogenblik getwijfeld aan de poëtische inborst van Claus, die op overtuigende wijze gestalte kreeg in het spel van de heer H. Schoo. En ook de lieve juffrouw ga was ondanks haar eenvoud toch 'n echt, ietwat geaffecteerd freuletje! Kom pliment voor mevr. Mantje-Bloos. En dan Peter, gespeeld door de heer M. Mantje, de rechtlijnige, bruske en stoere figuur, die alle weerstanden opriep, die aan de karaktertrekken van zo iemand verbon den zijn. Noemen wij nog Bente, uitstekend ver- olkt door mevr. Eelman-Schoorl, en de laatste der hoofdrolspelers, de heer Daan Bonne, die in de schoenen van de oude Lars Kragh staande, op overtuigen de wijze voortdurend in wanhoop ver keerde. De andere rollen waren in de (goede) handen van de heer J. v.d. Kerkhof als landjonker, de heer T. Sluis als Ole, zijn zoon; mevr. J. Eelman-Vermeulen als Karin; de heer K. Bonne als Mikkel, de stroper en chanteur; de heer H. Wiegers was een (echte) pelsjager; de heer H. Veldman speelde de rol van de pachters zoon, terwijl de heer K. Bonne in dub belrol nog optrad als koddebeier. De toneelaankleding was in eigen be heer voortreffelijk verzorgd, terwijl de heer Groothuizen uit Alkmaar als van ouds de grime verzorgde. VRIJWILLIGERS HOORNDER KERK Zaterdagmiddag worden er weer vrij willigers gevraagd voor werkzaamheden aan de Hoornder kerk. Liefhebbers worden om 2 uur verwacht. S.V.C.-nieuws Morgen gaan we met allebei de elf tallen naar de overkant. Het eerste gaat naar Flevo op bezoek en het tweede gaat naar WGW. We vertrekken om 10.30 uur van dorp voor de boot van 11,30 uur. Zijn we nu eens volledig? Voor de uitvoering van hedenavond zijn er geen kaarten meer te verkrijgen; voor de uitvoering van 25 jan. kunt u nu de kaarten reeds afhalen. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 I1.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 VEILIG VERKEER 1. We stellen U voor een niet &Vlife* verplicht fietspad, ook wel rUh.tivIr genoemd toeristisch of facul- fp tatief rijwielpad. Het ligt hier r gelijk met de weg en is daar van gescheiden door een witte t streep. We verzoeken U dringend daar 1 achter elkaar te rijden. Van de tegenovergestelde kant kan ook een fietser komen. Hij moet uitwijken naar rechts, komt dan links op de rijbaan j terecht en wie staat dan in f: voor de gevolgen? L En, als Uzelf soms die tege- moetkomer mocht zijn, rijd dan langzaam die onoverzich- telijke bocht door, want U kunt nooit weten, wat er aankomt. Met alleen als de situatie het toestaat! z'n tweeën rijden is toegestaan, - z Met dit ernstige toneelstuk is ook bij de tweede opvoering succes geoogst. Ook bij de heropvoering j.l. zaterdag opende de heer Jn. Daalder namens het bestuur van het Gebouw voor Chr. Belangen. Na samenzang van Ps. 75 vers 1, ging hij voor in gebed. Sprekend namens het be stuur, dat tevens een Commissie blijkt te zijn voor het verzorgen van verschillende avonden in het winterseizoen, werd een ieder welkom geheten. Na het opgaan van het doek maken wij kennis met het gezin van de fabrieks eigenaar Van Diermen, waarvan de jong ste zoon Karei (D. Medema) zich gereed maakt voor vertrek naar Indonesië, waarvoor hij zich als landbouwingenieur geroepen gevoelt. Vader Van Diermen (P. Riemens) heeft hem niet kunnen be wegen in het vaderland te blijven om het bedrijf van hem over te nemen. Zijn oudste zoon immers, Rudolf (D. Beijert) is een losbol en hiervoor met geschikt. Mevr. van Diermen (mevr. Vlaming-van Dijk) is wel erg afwezig maar schijnt zich voorlopig bij een en ander neer te leggen. Ook Van Diermen's afd. chef Rijkens (Th. Medema) vertrekt als oorlogsvrij williger naar Indonesië, niet alleen tot ongenoegen van zijn chef: de genegen heid jegens de dochter des huizes Anke (mej. I. Bremer) is tot een hechte liefde uitgegroeid. Drie jaar later volgen de gebeurtenis sen zich zeer snel op. Van Diermen, half verlamd, krijgt een harde slag te ver werken als zijn schoondochter Clara (mej. R. Riemens) hem vertelt, dat zijn zoon Rudolf voor deviezensmokkel is gearresteerd. Dit gebeuren zet een dom per op de thuiskomst van zijn zoon Karei, die met verlof terugkeert. Alleen Anke ziet alles zonniger, want ook Johan Rij kers is weer terug. Maar er zal nog veel moeten gebeuren, want door intriges van ae plaatsvervanger van Rijkers, Sardijn (W. Beijert) wordt hij gearresteerd op be schuldiging van diefstal. Maar Rijkers zou Rijkers niet zijn, gezien zijn staat van dienst, als hij op erewoord vrijgela ten, niet zorgde voor een algehele ont maskering van de verschillende fraudes. En de beloning blijft natuurlijk niet uit! Vader Van Diermen ziet zijn eigen te kortkomingen, waardoor niet alleen zijn zoon Rudolf, maar ook Sardijn een kans krijgt zijn leven te beteren. Rudolf zal dit proberen in Zd.-Amerika. Een en ander met toestemming van de inspec teur (W. v. Dompselaar). Een gevoel van opluchting voor Anke is het moment als na de beschuldiging van haar geliefde een Luitenant (W. van Dompselaar dubbelrol) verschijnt, die even uit de doeken doet wat Rijkers eigenlijk voor een persoon is. Mevr. van Diermen had natuurlijk graag anders verwacht. Was er in het gehele stuk ondanks de ernst een verfijnde humor aanwezig, ook het dienstmeisje (mej. R. Krotje) zorgde met haar Janus en haar Moeder voor de vrolijke noot, welke bij Copyright Verbond voor Veilig Verkeer. de heer Van Diermen niet altijd in goede aarde terecht kwam, misschien wel van wege haar optreden met de onsmakelijke medicijnen. In dit mooie toneelstuk lieten de da mes zich op een wel zeer bijzondere wijze zien. Zij brachten een wel zeer mooi maar ook aantrekkelijk spel. Mej. I. Bremer als Anke was voortreffelijk, zij acteerde ongedwongen met een eigen wil, die scherp afstak tegen het spel van mevr. Vlaming-van Dijk als de Moeder, die niet te passeren valt en haar wil on danks alles hoogtij wil laten vieren. Bij de heren waren wel enige zwakke punten door een niet overtuigend spel, dat hoofdzakelijk een tekort in de dia loog betrof. De snel op elkaar volgende gebeurtenissen vereisen nu eenmaal dat men vrij snel invalt. De dubbelrol van de heer W. van Dompselaar als inspec teur en luitenant vertoonde zeker een tekort. Als inspecteur met snor was hij wel even te onwerkelijk, hetgeen wel jammer is, omdat bij opkomst als luite nant dit op het publiek funest werkt, alhoewel deze rol toch vlot gebracht werd. Ook bij Sardijn werd deze fout gemaakt en waar men dan bij opkomst in ernstig spel door onnatuurlijkheid lachlust opwekt, doet men het spel wel even afbreuk. Bij de heren was in feite een geringe grimering wel gewenst ge weest om een beter contrast te bereiken. Hier wreekte zich het leeftijdsverschil en de 3 jaar tropen. Ook de heer P. Riemens als Van Diermen bracht en acteerde wel zijn ongemakken, maar ook hier zal zor gen om het bedrijf en pijnen der ziekte onmiskenbaar een stempel drukken in het gelaat. Jammer, want men speelde verdienstelijk, hetgeen toch ook beslist een grote noodzaak is, zodat deze kleine tekortkomingen niet opvielen. Een gul applaus bleef dan ook niet uit en was dan ook ten volle verdiend. In het slot woord van de heer Jn. Daalder kwam dit volledig tot zijn recht, terwijl de moraal van het stuk, aan ons aller leven getest, beslist een overdenking waard moet zijn. De spelers werd dank gebracht voor het gebodene. Na samenzang van Ps. 150 vers 1 ging de heer Daalder voor in dankgebed. (in een rij voor het loket) Haalt flaaroui uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. 85 cent BALLADE VAN DE PIKBROEK Hij had van zijn jeugd af de zeeën bevaren. De lucht van de golven die hing in zijn haren, En had hij orkanen vaak moeten trotseren, Zij hadden zijn zeemanshart nooit kunnen deren. Hij had op de dekken gesjouwd en geploeterd En menigmaal flink op de „Ouwe" gefoeterd, Geen haven van naam of hij had er gezeten En vaak had hij ook op het dek liggen zweten. Wanneer hij na maanden soms thuis was gekomen, Dan werd er meteen al weer afscheid genomen. En soms voer hij weg voor verscheidene jaren, Dan moesten ze 't thuis met elkaar zien te klaren. Tóen is het gebeurd; op een zekere morgen Sprak hij bij zich zelf: ,,'k Heb genoeg reeds gezworven En golven als huizen in stukken gevaren, Ik ga aan de wal voor de rest van mijn jaren Zo keerde hij huiswaarts na maanden van scheiden. Het weerzien dat deed hem bij voorbaat verblijden. Doch toen de „Merapi" het anker liet vallen Stond niet als voorheen zijn Catrien op de wal en Zijn dochters die lieten óók al naar zich kijken. Hij dacht van de wanhoop en schrik te bezwijken. Per taxi is hij toen naar huis toegereden, Doch niemand in huis kwam hem tegengetreden, Geen zoenen, geen bloemen, geen téken van leven. DE U1TVEKOOP HAD HEN DE DEUR UITGEDREVEN!! Huib de Rijmelaar. 250 WERKLOZEN Op het arbeidsbureau stonden woens dag 250 werkzoekenden ingeschreven. Het merendeel wordt gevormd door land arbeiders. 63 hunner waren aan de slag bij de z.g. aanvullende werken, die be staan in het opruimen van schotwal, een object dus van de ruilverkaveling. 15 personen zijn bij de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsobjecten geplaatst deze werken betreffen de aanleg en het onderhoud van gemeenteplantsoenen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 3