9 roen /wa in het harL, Texel verwacht dit jaar wel dertigduizend lammeren Jiifcon - Schapenwol en schapenvlees zijn conjunctuurgevoelige producten fe'fU :NSDAG 22 JANUARI 1958 rEXELSE 72» JAARGANG No. 711* COURANT c e N.V. v-h- Langeveld d© Rooij [handel -- Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbu* 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm ls ge de Texelse wolveehouders naar ituatie van het schapenbedrijf vraagt, s Uw neus informeert naar de te vachten lammerenpnjs want over maandjes is het al weer zover! is antwoord, de vrucht van Uw infor- ies altijd enigszin teleurstellend, t zelfs de insider en wellicht juist de der, kan U met de beste wil van de eld niet aan concrete, betrouwbare irs helpen. Dat komt doordat dit be lt nogal gevoelig is voor het wel en van de ons omringende landen. Op ogenblik zal niet één wolveehouder unnen zeggen wat de lammeren ks zullen opbrengen en over drie nden zal hij er zelfs nóg met de pet r moeten gooien. oen wij van de week dan ook een penhouder polsten hoorden wij nogal de aanmaning ontsnappen „Wees rmee voorzichtig!".... Evenals de ;mbol is het schaap een merkwaardig lukt: het kan vette en magere jaren jorzaken. Op min of meer verrassende :e, tenzij men tevoren weet, hoe het nknjk, België, Spanje en andere ge len, die belangstelling aan de dag ;en voor ons schaap, hetzij als produ- van vlees, hetzij als fokmateriaal, le naaste toekomst zal vergaan, eem nu b.v. de zes z.g. grote lamme- markten van vorig jaar: de eerste •kt lag met prijzen van 70 - 80 weer belangrijk beneden de tweede, 73 tot 86 liet noteren, de derde •kt was het echter al weer heel wat ider rooskleurig en op de 4de markt aten de Texelaars hun dieren voor zen, variërend van 58 tot 73 van hand doen. Op die dag is nogal eens woord Franse crisis gevallen, herinnert zich, dat de Franse rege- in die dagen een nieuwe nood- ong voorbereidde: de invoer zou dras- li moeten worden beperkt, Frankrijk zoveel mogelijk op eigen voortbreng en moeten gaan drijven. Dat is uiter- d geen gezonde toestand, maar de zaak ervan was dan ook een ernstig flict met gebieden aan de overkant de Middellandse Zee. waar Frankrijk scepter moest zwaaien over volkeren, „onder het juk" uit wilden. Het in m houden van de opstandigen kost- de Franse schatkist scheppen geld en de Franse franc kun je maar één :er uitgeven, zodat er wapens voor rden gekocht inplaats van het sappige :else lamsvlees of een Texelse ram. laatste, de zesde markt, sloot met een ering van 53 tot 62, wat zo op het ste gezicht voor de buitenstaander ;schien een niet te versmaden bod is, ar in werkelijkheid ligt de zaak an- s. voor die prijs kan weliswaar wor- gefokt en gewerkt, maar de room is dan toch wel ontegenzeggelijk van af. t was een grote teleurstelling, vooral >r hen, die af en toe maar weer eens i perceeltje land buiten de scharen van ploeg lieten liggen er er graszaad aan vertrouwden. ntussen was de Texelse schapenstapel rond 20.000 stuks uitgebreid. Als wij Het Texelse schaap in zijn vertrouwde omgeving nagaan, dat een schaap in goede conditie ongeveer anderhalf lam produceert, ko men wij op een marktaanbieding van 30.000 lammeren. Een tientje meer of een tientje minder, kijk dèar zit nu de (betere of slechtere) muziek in. Het is nu de grote vraag of de Texelse schapenboer komend voorjaar prijzen te horen mag krijgen, die werkelijk prettig klinken of zijn lammeren zal moeten af schepen voor bedragen, die aanleiding tot ernstige gezichten zullen geven. Dit laat ste zou niet alleen spijtig zijn voor de fokker, maar zijn invloed doen gelden op het gehele Texelse bedrijfsleven: het lam bepaalt de Texelse welvaart voor een zeer groot percentage. Gaat het de boer goed, dan gaat het de middenstand en de werknemer niet slecht. Namen wij dus met enige onzekerheid afscheid van de zomer, toen het er inder daad sterk op leek als zou Frankrijk als afnemer van schapenvlees voorlopig uit vallen, later deed zich een verruiming van deze invoer voor, terwijl ook de Belgen weer wat meer belangstelling voor een lamsboutje aan de dag legden. Thans poneert België echter de onhebbe lijkheid een invoerrecht van 50 cent per kilogram vlees te heffen, waardoor de prijzen weer belangrijk lager zijn komen te liggen (aan deze kant van de BENE- grens dan). Of er nog veel lammeren rondlopen? Gelukkig niet: de dieren zijn behoorlijk geruimd. Tijdens de tegenwoordige uitverkoop- campagne kraakt de ene textielhandelaar de prijzen nog erbarmelijker dan de ander. Van de week zei een adspirant- klant: „Nou ken je toch ers zien wat ze d'r an verdiene", maar in werkelijkheid heeft ook de textiel(wol-)handelaar een gevoelige strop en moet U die verleide lijk lage prijzen niet bij voorbaat als een geroutineerd lokkertje verslijten: de wol- prijzen zijn belangrijk lager geworden en de handelaar moet zien, dat hij zijn (dure) voorraad met bekwame spoed aan de man brengt. Vergeleken bij vorig jaar mei, liggen de wolprijzen zeker 20 tot 25 pet. lager. Dit is te wijten aan de, ook al onberekenbare, wereldmarkt. Hieruit moet welhaast de vrees worden getrok ken, dat de lammeren straks minder zullen opbrengen dan in voorgaande ja ren. Het hangt er nu maar weer vanaf, hoe sterk de daling van de prijs wordt. Maar nogmaals, met zekerheid valt cmtrent de lammerenpnjs nooit iets te De Texelse boer is schapenboer in hart en nieren zeggen. Half mei weten wij alles. Frapperend is intussen, dat de export van levend (fok-)materiaal groter was dan ooit tevoren. Dit is een gelukkige omstandigheid en tegelijkertijd een nood zakelijkheid, want de Texelse wolvee stapel is de laatste jaren uitgebreid. Ook dat was te voorzien, want oud-Texel is nu eenmaal bijzonder geschikt als scha- penland, terwijl de Texelse boer in hart en nieren schapenboer is. De slotcommissie van onze zegsman was, dat de schapenteelt bij de huidige gang van zaken nog wel lonend ge noemd mag worden. OFFICIËLE BEKENDMAKING De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 januari 1958, zoals gebrui kelijk, alle overeenkomsten inzake ver huur van tuingrond zijn beëindigd. In verband met een voorgenomen her verkaveling van de vrijgekomen tuin gronden, kunnen gegadigden, ook zij die in het jaar 1957 reeds een volkstuintje van gemeente Texel in gebruik hadden, zich schriftelijk wenden tot bureau ge meentewerken, Parkstraat 3 te Den Burg, met opgave van gezinssterkte. Opgave kan geschieden tot en met 29 januari 1958. Bovenstaande aankondiging geldt voor gegadigden in de dorpen Den Burg, Oosterend, De Koog, De Cocksdorp en Oudeschild. Texel, 18 januari 1958. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 20 januari 1958: 20 biggen 3045; 15 nuchtere kalveren 40—60. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur samenkomst in de school van Oost. ALGEMENE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL OOSTEREND Donderdagavond hield de Kleuter school in het Gebouw voor Chr. Belan gen haar ledenvergadering. Nadat de heer C. Bremer, voorzitter, met een kort gebed had geopend, werd ieder welkom geheten en volgden de zakelijke besprekingen, waarbij de voor zitter het arbeidsveld van het bestuur belichtte en waarbij een driemanschap van dit bestuur behoorlijk in 't zonnetje werd gezet vanwege hun activiteiten. De heer J. v.d. Berg, penningmeester, liet wel een goed geluid horen met een batig saldo van 377,maar herinnerde er toch aan, dat er meer moet komen. Het bestuur zoekt een uitweg in een fancy- fair en een toneeluitvoering. Nog altijd denkt het bestuur aan de beide mooie toneelavonden met de klucht „Drie is te veel", die het schone bedrag van 282,17 opleverden. De penningmeester vroeg de medewerking van een ieder om weer zo'n succes te kunnen bereiken. De bij reglement vastgestelde perio dieke aftreding en stemming verliep heel vlot, zij het dat noodgedwongen afscheid moest worden genomen van mevr. Ellen- Verbrugge, die verhuisd is, hetgeen door het Bestuur wel wordt betreurd. Voor zitter bracht dan ook zijn dank namens leden en bestuur voor het werk aan de school bewezen. Na een korte pauze, waarin koffie werd geserveerd, voerde het hoofd der school, mej. Vos, de aanwezigen mee naar de tijd vóór Christus en keerde met hen terug tot het heden, zodoende het kleuteronderwijs-over-eeuwen belich tend. Velen zullen niet geweten hebben, dat ook Plato zich voor de kleuter inte resseerde! Sprekend over de periode van Fröbel en Montessori, werd een en ander toegelicht met materiaal. Mej. Vos gaf vervolgens aanschouwelijk zangles voor een klasje van 3 vaders en 3 moeders en dat ging prima en op velerlei manieren, ook met begeleiding van geluidsinstru menten, welke door de kleuters gebruikt worden. Mej. Vos werd met een hartelijk applaus beloond. De ouders zullen stellig zeer ingenomen zijn met de wijze waarop hun kleuters les krijgen. Hierna konden werk en materiaal worden bezichtigd. Ook de tekening van de nieuwe kleuterschool, die natuurlijk reeds in de vergadering ter sprake is ge weest, werd terdege bekeken. Hierna werd een film gedraaid over het bezoek van Sint Nicolaas, wat ten zeerste gewaardeerd werd, terwijl de lachfilmpjes ook zeer in de smaak vielen. In de rondvraag betoogde mej. Vos, dat het laatkomen de reeds aanwezige kleu ters hinderlijk afleidt. Als slot herinnerde de heer B. H. Roest de aanwezigen aan het mooie succes van „Drie is te veel" en zei dat na een be spreking met de heer V.d. Berg een stuk in studie zal gaan, waarin het getal drie weer een rol zal spelen. Hierna sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering het midder nachtelijk uur was reeds gepasseerd met een kort gebed. NIEUWE ALGEMENE VERKEERSCURSUS VOOR ALLE WEGGEBRUIKERS Met voldoening kan worden bericht, dat de Vereniging voor Veilig Verkeer afdeling Texel opnieuw de heren Gul mans en Stomp bereid heeft gevonden 'n verkeerscursus te leiden. De opzet der lessen is gewijzigd en wel in die zin, dat het gesproken woord wordt toege licht aan de hand van filmstroken. Een uitbreiding van de cursus dus waarvan de meest gunstige resultaten worden ver wacht. Teneinde een overzicht te verkrijgen van het aantal te organiseren lessen de volledige cursus zal weer 6 a 7 avon den vullen is vooraanmelding gewenst. Dit kan geschieden door het zenden van 'n briefkaart naar de volgende adressen: J. Gulmans, p.a. Rijkspolitie Den Burg, W. F. Stomp, p.a. Rijkspolitie Den Burg of M. L. Kempenaar, Emmalaan 10, Den Burg, Texel. Gezien de nieuwe opzet is een mini mumdeelname van 40 personen per cur sus noodzakelijk. Wij wekken daarom be langhebbenden (en zijn wij dit niet alle maal?) op om per omgaande tot aanmel ding over te gaan. De aanvangsdata als mede plaatsen der cursussen zullen nader worden bekend gemaakt. HOUTRIJKE WONINGEN OOSTEREND Vrijdagmiddag heeft in de o.! school te Oosterend de loting plaats gevonden, zodat de gegadigden er nu van op de hoogte zijn welke woning zij kunnen be trekken. Dit zal eind januari plaats vin den. Al met al zal hier nog wel het een en ander moeten gebeuren; afwerking vereist nu eenmaal tijd en niet te ver geten de straatverlichting! Men vraagt zich af of het niet dringend noodzakelijk is om een verlichting te plaatsen op de hoek Oosterenderweg en deze nieuwe straat, terwijl, daar deze straat nog geen doorlopende verbinding heeft, het voor de toekomstige bewoners wel zeer aan genaam zal zijn als langs de o.l school een wandelpad wordt aangelegd, waar door de afstand tot het dorp enigszins be kort wordt. Men verwacht dat er van gemeentewege aan een en ander reeds is gedacht. DAMCLUB TEXEL Het eerste tiental heeft zijn kansen op de kampioenstitel uitstekend verdedigd door met 128 van Winkel te winnen. Het respect voor de Van Heerwaardens is bij Damclub Winkel stellig weer ver stevigd. Zondag 26 jan. a.s. volgt nu de beslissingswedstrijd tegen Damlust. Ook dit is voor ons weer een thuiswedstrijd. Zaterdag 25 jan. wordt gestart met het jeugdkampioenschap, waaraan zal wor den deelgenomen door C. Meedendorp. Succes Cees! Uitslagen: Jeugd: S. v.d. Knaap-P. Roeper 02 J. v.d. Bout-W. Laan 11 A.: S. Ros-C. Dijker 0—2 C. Meedendorp-Jac. v. Heerwaarden 20 S. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 11 Joh. D. Bakker-S. Bakker 2—0 C. v. Heerwaarden-S. v. Heerwaarden Jz. 1—1 B.: G. Dros-C. v.d. Werf 20 Jn. Stam-C. P. Burger 20 A. Vinke-J. J. de Beurs 20 A. v.d. Slikke-D. v.d. Werf 02 C.: C. Vinke-L. Keijser 20 C. C. Barhorst-J. A. v. Enst 02 Texel 1-Winkel 1: C. Dijker-C. Chatiljon 02 S. v. Heerwaarden-H. J. Snijdendorp 2—0 S. Ros-J. Helder 0—2 C. Meedendorp-J. v.d. Weele 11 W. A. v. Zeijlen-T. Mantel 11 C. v. Heerwaarden-H. Bergman 11 J. Hooijberg-P. de Graaf 11 Joh. D. Bakker-A. v. Dijk 20 Jac. v. Heerwaarden-J. de Graaf 20 S. v. Heerwaarden-P. Bakker 20 12—8 In B. kwam zowel aan de top als aan de staart weer meer tekening. A. v.d. Slikke en C. P. Burger komen nu wel erg in de verdrukking, terwijl A. Vinke zijn kansen verstevigde door J. J. de Beurs terug te werpen. BOERDERIJBRANDEN IN NOVEMBER In november zijn in ons land 10 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen; twee in Gelderland; twee in Noordholland en vier in Noord- Brabant. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 473.930. Eén van deze branden werd veroor zaakt door het spelen met vuur; één door een defecte schoorsteen, terwijl in acht gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen acht koeien en 1100 stuks pluimvee om. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 22 januari Midden-Eierland, o.l. school, Forum avond i.z. de seksuele voorlichting. Donderdag 23 januari Den Burg, „Oranjeboom", Gezelschap Tetman de Vries speelt „Fryslan Oerein" voor de Fryske Krite. Vrijdag 24 januari Den Burg, „Oranjeboom", 1.30 en 2.45 u. Concert door Leo Rommerts, bas-bariton voor de schooljeugd. Zaterdag 25 januari Den Burg, „De Graaf", ledenvergadering Ned. Fruittelers Org. Den Burg, „Oranjeboom", Oudleerlingen Landbouwschool voeren op „Het ver dronken land". De Waal, „Dorpshuis", Toneelver. ,,'t Amateurtje" voert op „De tante van Charley". De Cocksdorp, „De Hoop", Toneeluitvoe ring SVC „Drie is teveel". FLESSENPOST Jarenlang reeds zijn berichten In de kranten al gedaan. Allerlei berichten komen In bij ons zo at en aan. Dan is het weer van een schipbreuk Dan weer voor een onderzoek, Hadden wij die brieven hier nog, Ze vormden samen reeds een boek! Flessenpost is zeer geliefkoosd En men vindt dus vaak aan 't strand Alle soorten van die flessen Uit elke streek en elk land. Soms komen ze van Verre Westen, Maar ook wel van onze kust En de inhoud is frappant dan; Om te lezen vaak een lust. 'tGebeurt wel dat een eenzaam meisje Om een vrijer vraagt per brief, En ze schrijft dan zeer ootmoedig, Die de fles vindt, heb ik lief. 'k Heb zo graag een klein berichtje, Van de vinder die haar zag. En er speelt vast om haar mondje Bij het schrijven een blijde lach. Doch het kan ook wel gebeuren, Dat de fles maar drijven bleef, En er toch maar geen bericht komt Aan het meisje, dat hem schreef. En zij blijft maar hopen, wachten; Dat het voor haar is te laat. En zij voortaan door het leven Als een eenzame dan gaat. Ik weet wel, 't is een sport die doe je Ook wel eens zo voor de lol. Maar er zijn er ook die 't menen Met hun hartje liefdevol. Doch ik zou hen willen raden: Zoek je een jongen voor altijd, Zet dan 'n huwelijksadvertentie. Daarvan heb je nimmer spijt! SVC IN MODDERBALLET Zo heeft SVC met de feestavond nog in de benen de strijd moeten aanbinden tegen Flevo in Middenmeer. Onderweg kregen we een paar flinke sneeuwbuien, zodat het veld haast niet te bespelen vie! In 't begin voelden de SVC'ers zich best thuis op dit modderige veld en stonden binnen de tien minuten met 20 voor dank zij doelpunten van Arend en Piet. S. begon een beetje te vertragen en Flevo weet de stand gelijk te maken door een paar gemiste slidings. Maar S. kwam toch nog met 32 voor te staan door een mooi doelpunt van Henk. Na de thee ging de strijd gelijk op, waarin Flevo de geboden kansen beter benutte dan S. en daardoor de stand op 63 wist te brengen. A.s. zondag alles vrij. Gym. De nieuwe gymafdeling is ge start en wel op donderdagavond, aan vang 7.30 uur. Nieuwe leden kunnen zich nog steeds opgeven bij het bestuur of op de gymavond. ZDH-nieuws Ons eerste elftal is zondag na een lange rustperiode weer eens in het veld geweest, maar of het weer zich er nu voor leende betwijfel ik, want het veld was bedekt met een laagje sneeuw. Bij ons speelde Dick Smit weer mee en meteen weer een prima partij. Ondanks het slechte veld hebben ons elftal en dat van Vesdo uit Schagerbrug hard gewerkt voor een goed resultaat. Wij namen na 10 min. de leiding, maar door een foutje (door de sneeuw) kreeg Vesdo de gelegenheid gelijk te maken en zelfs voor de rust door een goed doelpunt de leiding te nemen. Na de rust hebben beide ploegen gezwoegd. Wij maakten na een half uur gelijk: 22 en in deze stand kwam geen verandering meer, waar beide ploegen mee tevreden mogen zijn. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAA i

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1