LEKKER ETEN WACHTEN duurt altijd lang ONZE OUDSTE INGEZETENE De oudste ingezetene van ons eiland is mevrouw de wed. List-Boerhorst, Schil derend, Den Burg, die op 12 april haar 95ste verjaardag hoopt te vieren. Mevr. List geniet nog een goede gezondheid. OUDSTE KOGENAAR JARIG Mevr. de wed. T. de Ridder-Dob, De Koog, de oudste ingezetene van onze badplaats, heeft maandag 20 januari haar 92ste verjaardag gevierd. Zij is nog zeer kras, want toen wij zaterdagochtend in De Koog waren zagen wij haar parman tig langs stappen: ze had blijkbaar bood schappen gedaan. Toen haar man in ok tober 1951 overleed ging met hem de oudste man van Texel heen. Hij was toen bijna 92 jaar. WEER STEIGERS IN HERVORMDE KERK DEN BURG In de Hervormde kerk van Den Burg, die oktober 1953 na een grondige restau ratie weer in gebruik kon worden geno men, zullen dezer dagen weer steigers moeten worden geplaatst om het pleister werk te vernieuwen. Door een of andere oorzaak is het pleisterwerk niet duur zaam gebleken, zodat wij aannemen, dat het hier garantiewerk betreft. Het is nog niet zeker of de diensten in de kerk kunnen worden gehouden zo lang genoemd karwei wordt uitgevoerd. Dit werk zal zeker enige maanden in beslag nemen. TESO OFFICIEEL 50 JAAR Op 18 juni werd het 50-jarig bestaan van de N.V. TESO gevierd, want op die datum werd in het jaar 1907 besloten alle relaties met rederij Bosman te verbreken en een eigen stoombootdienst in het leven te roepen. Op 22 januari 1908 werd ten overstaan van notaris G. J. O. D. Dikkers de acte van stichting gepas seerd. Vandaag bestaat TESO dus offi ciéél 50 jaar. POSTZEGELNIEUWS De eerstvolgende ruilbeurs zal worden gehouden op 27 januari a.s. om 8 uur in Hotel „De Graaf". Hierna volgen nog een clubavond op 10 maart en één op 21 april, waarmede het seizoen '57/'58 weer wordt besloten. Waarschijnlijk door het slechte weer was het aantal bezoekers aan de vorige ruilavond aanmerkelijk lager dan we gewend zijn. We hopen dat de komende beurs weer een druk bezoek ten deel zal vallen. Tevens zal dan een zegel van de Ne derlandse Antillen verkrijgbaar zijn, welke is uitgegeven ter gelegenheid van het geophysische jaar. Voor degenen, die verhinderd zijn de ruilavond te bezoeken bestaat de gelegenheid de zegels af te ha len bij de heer Witte, Julianastraat 7. „FRYSL&N OEREIN" De Fryske Krite organiseert op don derdag 23 januari a.s., dus morgen, in „De Oranjeboom" een toneelavond met Tetman en Jarich, die hun nieuwste stuk „Fryslan Oerein" ten tonele zullen voeren. De leden hebben vrij entree, niet- leden kunnen dit prachtige stuk gaan zien 1,75 p.p. Op de uitnodiging lezen wij nog het volgende: Wolle de froulju om de forlotting tinke? Hwa't mei in taxi wol efkes berjocht oan: Easterein: P. Bosma, tel. 265; De Cocksdoarp: Fr. A. Boon-Dootjes, tel. 230; De Koog: D. Bonne, tel. 252; Eierlan: P. de Wolf, tel. 216; Aldeschild: P. de Vries. Wij hopen de secretaris bereid te vin den tot het schrijven van een mooie toneelrecensie, waar wijzelf het Fries maar slecht kunnen volgen en altijd weer „Niks boven Tessel" roepen als wij weer, komend uit het Heitelan, halver wege de Afsluitdijk zitten. BIJ HET SCHEIDEN VAN DE MARKT Maandagavond omstreeks half negen moest een motorrijder op de nogal gladde Schilderweg uitwijken voor een naast zijn fiets laverende man, die blijkbaar rijkelijk aan Bacchus geofferd had. Hij liep, tegen de regels in, aan de rechter kant van de weg. Toen de motorrijder hem tot heel dichtbij was genaderd be gon hij heftig met de armen te zwaaien. Gelukkig voor hem, dat het royale mo- torlicht hem reeds eerder had opge spoord, zodat een aanrijding kon worden voorkomen. Of deze man wat verlaat van de markt was teruggekeerd weten wij uiteraard niet, maar wél weten wij, dat er na zo'n feestelijke middag beter een taxi ingeschakeld kan worden. Het kost nog geen riks en je kunt een ernstig on geluk voorkomen. Natuurlijk is het nóg verstandiger om niet te diep in het glaasje te kijken, maar tegenwoordig doet de slagzin opgeld: „Ik kan het niet laten. S.V. Texel Er zijn nog twee uitslagen: VIOS-JVC 3—1; VZV-Succes 0—1. De stand in de vierde klasse is: DTS 13 7 6 0 20 34—15 Succes 14 9 1 4 19 36—23 BKC 14 6 6 2 18 32—19 VIOS 15 7 2 6 16 38—34 Helder 14 6 3 5 15 30—28 Limmen 12 6 2 4 14 1922 RKAFC 14 4 4 6 12 23—26 Texel 14 5 2 7 12 25—35 VZV 15 5 2 8 12 22—41 JVC 14 3 4 7 10 25—33 Hollandia T. 13 3 3 7 9 19—27 WGW 12 3 1 8 7 16—29 Ook nu weer een zo goed als verloren voetbalzondag, maar we hopen op beter. Zoals het zondag was, kon er volgens onze opvattingen maar heel moeilijk ge speeld worden. Ons nu dan maar op a.s. zondag ge concentreerd. Dan komt de leider van onze afdeling op bezoek, nl. DTS. We vertrouwen dat Texel zich met uiterste inspanning te weer zal stellen en dan. het is voetbal en je kunt nooit weten. Voor de verandering is Texel 2 weer eens vrij, omdat de zondag aan de Gou den- en Zilverenkruiswedstrijden wordt besteed. WATERGEMAAL P.H. POLDER Het nieuwe watergemaal voor de P.H. Polder is bijna voltooid en kan dus bin nenkort in gebruik worden genomen. TOPGEVELTJE MOEST HET ONTGELDEN Omdat ze tóch aan het slopen waren, deden ze het meteen maar grondig ook: een zware tak, door geen zes man in bedwang te houden, kwam in aanraking met de zwakke gevel van een perceel aan de Parkstraat, waarin de firma Ze gel, Groeneplaats-Oudeschild t.z.t. een nieuwe zaak hoopt te vestigen. Een hele reeks stenen plofte samen met de boom tak op straat, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ging hier om het verwijderen van enige tak ken van de beruchte sta-in-de-weg-boom bij het postkantoor. Deze boom zal bin nenkort helemaal verdwijnen. VLIELANDERS SPEELDEN BRIDGE OP TEXEL Het tegenbezoek van de Vlielandse bridgers aan Texel zaterdag j.l. is in alle opzichten zeer geslaagd. Ondanks het verre van gunstige weer werd de tocht over de Waddenzee ondernomen. Men was uiteraard wel blij weer voet aan wal te kunnen zetten! Tegenover de onhebbelijkheid van de weergoden stond de grote gastvrijheid der Texelse overburen, die het de gasten zeer naar de zin gemaakt hebben. De sfeer was in ieder opzicht bijzonder har telijk. De leden van sociëteit „De Har monie" traden als gastheer op, terwijl het technische gedeelte door de Texelse bridgeclub „Groot Slem" verzorgd werd. Dit betrof dus de wedstrijd zelf, waaraan in totaal 50 personen deelna men, waarvan 14 bewoners van Vlieland. De avond werd in „De Lindeboom- Texel" gehouden, waar de heer De Lugt als voorzitter van „Harmonie" een be groetingswoord sprak. De uitslagen in de drie groepen waren als volgt: A.: 1. Bos-Gieze; 2. Echtpaar Jouwersma- Koetzier; 3. Echtpaar Cupido (Vlieland) B.: 1. Dam-Dros; 2. Backer-Raven; 3. Mantje Veenema. C.: 1. mevr. Kooiman-Wessels, 2. T. Bakker-De Boer (Vlieland); 3. Echtpaar De Lugt-De Vries. ONTWIKKELINGSAVOND IN OOSTEREND Vrijdagavond is door ontwikkeling Oosterend via een genoeglijke en leer zame avond, gehouden in de o.l school, kennis bijgebracht omtrent gebruiken en gewoonten van Volkeren, die volgens biologen en geologen omstreeks 15 a 20.000 jaar geleden geleefd moeten heb ben. Voor deze boeiende causerie was de directeur van de r.h.b.s., de heer C. v.d Eijk uitgenodigd. Spreker bracht de aanwezigen over Parijs naar Toulouse en vandaar naar de grotten van Lascaux. De eeuwen zijn aan deze grotten geruisloos voorbijgegaan. Vele voorwerpen, die hoofdzakelijk uit werktuigen bestaan, moeten 100.000 jaar oud zijn. Deze grotten zijn bij de plaat selijke bevolking al eeuwen bekend ais schuilplaatsen etc., maar eerst de vorige eeuw ontdekte men de tekeningen en inkervingen, waaraan men grote waarde hecht. In vele gevallen is de kleur zo bijzonder fris gebleven als was het werk van recente datum. Ook de andere vond sten spelen een rol, waardoor de biologen geassisteerd door geologen enige juist heid verkrijgen, stellingen, waarmee de historici het eens zijn. Hierdoor kan vrij nauwkeurig een en ander omtrent deze mensen en hun gebruiken geconcludeerd worden. Men heeft zich wel afgevraagd, waarom deze tekeningen er feitelijk zijn. Stellig niet met het oog op de huiselijk heid, zodat men hierin een uiting ziet van de magie. Vele afbeeldingen wijzen op een ritueel dat aan de jacht vooraf ging Deze schilderingen zijn, ofschoon sommige ons wel zeer wonderlijk aan doen, ware kunststukken, vandaar dat men dan ook alle voorzorgen treft om deze wandschilderingen te behouden. Na een pauze, waarin een ieder werd voorzien van thee vertoonde de heer V.d Eijk een serie mooie en leerrijke kleu renfoto's. Ieder beeld was op zich zelf een verhaal, terwijl men dikwijls aan de tekening de hand van de maker kan her kennen. De heer V.d. Eijk vond zijn causerie in feite een reisverhaal, aan de hand waarvan iets bekend werd van de praehistorie en haar kunstuitingen. In veel moet men raden en gissen, want niet alles geeft een volledig verhaal, maar als U iets moois wilt zien, dan zijn deze grotten in het zuiden van Frankrijk be slist de moeite waard om bezocht te worden. Tot slot dankte de heer W. Renout, voorzitter, namens de aanwezigen de heer v.d. Eijk voor deze zeer geslaagde avond. Teleurstellend was het vrij geringe aantal bezoekers. Heeft de ontwikkeling met de traditie gebroken door deze avond in de o.l. school te organiseren? Het is een ieder bekend, dat deze mooie avon den immer gegeven worden bij Jn. Dijt, die deze ontwikkeling een warm hart toedraagt. Ook het bestuur is schijnbaar steeds zoek. De vorige ontwikkelingsavond was één bestuurslid aanwezig, nl de heer Jb. Visman; nu zegge en schrijve twee, üe voorzitter met voornoemde heer Visman. Nu is het wel bekend dat de heer Visman bij de ontwikkeling de man is, die het meeste werk verzet en alle functies ver vult, die in de regel, door drie of vier bestuursleden vervuld worden. Maar dat neemt niet weg, dat een ieder toch graag de andere bestuursleden ook wel wil zien, trouwens, wie zijn het allemaal? Wij mogen toch ook veronderstellen, dat het voltallige bestuur deze avonden propageert en dat kunnen zij niet beter doen dan door zelf voltallig aanwezig te zijn op deze ontwikkelingsavonden. Dit zal en moet de bezoeker bij het aanwezig zien van een voltallig bestuur, bij iedere avond, animeren om ook de volgende avonden te bezoeken. En dan natuurlijk weer bij Jn. Dijt, want voor zover wij ons kunnen herinneren zijn daar alle ge geven avonden goed geslaagd geweest. OOK HIER WINTERGRIEP Verscheidene Texelaars zijn door win- tergriep uit de circulatie geraakt. Bar stende hoofdpijn is een van de voor naamste symptomen van deze akelige kwaal. 260 WERKLOZEN Gisteren stonden bij het Arbeidsbureau 260 arbeiders als werkzoekende geboekt. 25 hunners behoorden tot het korps bouwvaklieden. 8 van deze werknemers waren bij de dienst voor Aanvullende werken aan de slag gekomen. In die dienst, bekend als de A.W., werken mo menteel 63 personen. Bij de gemeente lijke sociale werkvoorzieningsobjecten 17 man. VERVELEND GERUCHT Geruchten, al zijn ze van A tot Z uit de lucht gegrepen, kunnen vervelend zijn. Zo werden wij gisterochtend door een collega-kranteman uit Den Helder opgebeld met de vraag wat er waar is van de geruchten, volgens welke op Texel de zomerhuizen en zomerhuisjes zouden zijn gevorderd ten behoeve van gerepatriëerden, zodat dit een enorme strop zou zijn voor het toeristenverkeer. Ofschoon wij hem dadelijk naar eigen mening gerust konden stellen, hebben wij ook nog even de officiële Texelse in stanties gepolst en mochten (natuurlijk) horen, dat er volstrekt geen sprake is of geweest is van het vorderen van zomer huizen of zomerhuisjes ten behoeve van uit Indonesië teruggekeerde Nederlan ders. Het is alleen zo en dat is door de burgemeester ook gepubliceerd dat 'n aantal aanbiedingen is gedaan ten be hoeve van de gerepatriëerden. SUCCESRIJKE TONEELUITVOERING VAN „HET AMATEURTJE" Zaterdagavond j.l. beleefde „De Tante van Charley" haar première in De Waal. Het dorpshuis „De Wielewaal" was ge heel gevuld. Niemand zal het betreurd hebben deze avond te hebben vrij ge houden voor dit gezellige stuk. De hoofdrol werd op voortreffelijke wijze vertolkt door de heer Koos Splun- ter. Hij zag er, vermomd als Donna Lucia, charmant uit. Geen wonder dat de advocaat (de heer J. Lok) en de kolonel (de heer W. Sweere) verliefd op hem werden. De bediende (de heer J. Verijzer) had de zaal op zijn hand met zijn ko mische spel. De beide studenten (de heren T. Reij en A. Kager), hun vriendinnen (de dames R. du Porto-Kieft en J. Reij-Schoenma- ker), alsmede de echte Donna Lucia (mevr. A. Keijser-Zegel) en haar nicht (mej. R: Eelman) vertolkten hun rollen op aardige wijze. Laten we echter nu niet verder in gaan op het verhaal. Aanstaande zater dagavond wordt het wederom opgevoerd. Laten degenen, die voor de eerste avond, wegens de beperkte ruimte geen toe gangsbewijs konden verkrijgen en dus teleurgesteld moesten worden, trachten alsnog voor de tweede avond een kaart te bemachtigen. Moge het Dorpshuis dan weer geheel gevuld zijn en wederom menig lachsalvo uit de zaal weerklinken. Ook a.s. zaterdagavond zal na afloop van het stuk weer gelegenheid zijn tot dansen. EEN ZEER OUDE STENEN PIJP Een Texelaar vond op een weiland ten Noordwesten van Den Burg de gave kop van een stenen pijp met de beeltenis van Koning Willem III en Koning Willem I. Onder de beeltenissen stonden resp. de jaartallen 1865 en 1813. ONGEWENSTE PUBLIKATIE Een eilandgenoot, gesnapt bij het illegaal verschalken van een fazant, ver zocht ons daar geen publiciteit aan te geven. De jachtopziener, zo verklaarde hij, had hem op heterdaad betrapt. „Dus" zei hij en verdween glimlachend van het toneel. Wij konden de brave, jacht- lustige eilandgenoot derhalve niet een met redenen omklede bewijsvoering voorleggen, waaruit zou mogen blijken, dat aan zijn verzoek, hoe vriendelijk ook gesteld, moeilijk kan worden voldaan. Want „Meneer, de redacteur", horen wij ze al in queue zeggen, „ik heb vannacht gejut en ben door de strandvonder aan gehouden, dus" meneer de redacteur, ik heb kievitseieren gezocht (maar niet gevonden) op verboden terrein en de politie heeft me aangehouden, dus...." „Meneer, de redacteur, ik heb Piet, die je het bloed onder de nagels vandaan zuigt, in een ondoordacht moment naar de E.H B.O.-post geschopt en die heeft er werk van gemaakt, dus Nee, aan al die verzoeken, kunnen wij niet voldoen, jammer, maar aanvaardt U nou toch óók deze consequentie: het komt wellicht in de krnat als U d'r in loopt. Weest U ook in dit opzicht sportief en weest U er daarbij tevens van overtuigd, dat Uw (eigen) lijfsblad U er niet en nooit op uit is, U in het zonnetje te zetten. Zij noteert het simpele feit zonder meer, waartegen bijzondere gevallen daar gelaten toch heus geen bezwaar kan bestaan. Wij hopen, om goed te starten, dat ook de man, die na het vette fazantje een (milde?) kantonrechter voor zich zal krij gen, na deze uiteenzetting het volle be grip voor de moeilijke positie van de nieuwsbladman zal weten op te brengen. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding verstrekt ons wekelijks tips ter publikatie. Maar zelden worden deze door ons geplaatst, omdat er veelal over vloed aan plaatselijke copy te bemach tigen is. Ditmaal besloten wij het artikel op te nemen. Het gaat over „de feest maaltijd in Nederland in de loop der tijden". Onlangs mochten wij getuige zijn van de feestelijke bijeenkomst van oud leerlingen der landbouwschool en land- bouwhuishoudschool. Het ensemble mocht de tong aan diverse welverzorgde gangen strelen. Ongetwijfeld gold dit een uitgebreid menu. Misschien, ja ook al weer ongetwijfeld, zullen de knapen dat niet iedere dag op de boerderij voorge schoteld krijgen, moeder heeft nu een maal niet dagelijks tijd om er extra werk van te maken, wat mede te wijten is aan het dienstbodenvraagstuk. „Ze gaan te genwoordig allemaal naar de huishoud school, vroeger ging je op je twaalfde jaar al in betrekking en je mevrouw ving de keuring aan met knie-onderzoek: had je wel kruipknieën?" Aldus heeft ons eens een Texelse ingezetene verteld (een van onze vele welgestelde tantes). Maar laten wij niet van de hors- d'oeuvre afdwalen: de feestmaaltijden getuigen nog steeds van de culinaire be kwaamheden van onze tegenwoordige huisvrouwen, die doorgaans over een keur van hulpmiddelen beschikken. Op een onlangs gehouden kookdemonstratie werd ons eigenlijk al minder duidelijk, waarom je tegenwoordig nog naar de huishoudschool toe moet.... Je hebt pannen, waarin de gerechten niet meer kunnen aanbranden, je hebt de moderne fluitketels ook voor melk etc., je hebt je uitgebreide receptenboeken. Vroeger stond men wat dat betreft een heel stuk zwakker, maar dat ze er toen ook kwa men bewijst ons het nieuws, dat de ge noemde voorlichtingsdienst ons ver strekte. Allereerst wordt daarin opgemerkt, dat de gegevens betreffende de voeding in Nederland in vroeger tijden betrekke lijk schaars zijn en dat omtrent de eet gewoonten van de „gewone man" zeer weinig bekend is; over die der aanzien lijken hebben rekeningen en beschrijvin gen ons enigszins ingelicht. Een continu beeld ontbreekt en uit de bronnen die ons ten dienste staan, mogen wij geen beeld vormen dat voor het gehele land zou gelden. Wij zullen ons beperken tot de feestmaaltijden der aanzienlijken. De maaltijden van de ridders en ge goede burgerij in de middeleeuwen ken merken zich niet alleen door een grote hoeveelheid, maar ook door een grote verscheidenheid van bepaalde soorten voedsel. Vooral van vlees, vis, wild en gevogelte vinden wij bij de beschrijvin gen van maaltijden vele soorten ge noemd, ook van verschillende vogels, die wij nu niet op onze menu's zouden zetten: lijsters, spreeuwen, reigers en pauwen (de laatste voornamelijk bij de aanzienlijken, de kleine zangvogels ook bij de minder welgestelden). Onder de vleessoorten worden naast varkens, koeien, kalveren en schapen, walvissen, zeehonden en bruinvissen genoemd. Dat de wildstand in het nog bosrijke West- Europa overvloedig was, toont het ruime gebruik van herten, zwijnen, beren, reeën en kleiner wild. In later tijden, toen een herte- en reeëbout al niet meer als fijn gerecht werd beschouwd,, waar deerde men als bijzondere lekkernij de gestoofde hertehoren. Vis werd vaker op tafel gebracht dan tegenwoordig, hetgeen grotendeels een gevolg was van het feit dat de vasten strenger waren en strenger toegepast werden. De vette vissoorten vonden veel waardering. Kikkerbilletjes waren toen tertijd ook hier een bekend gerecht. Tegenover deze voedzame spijzen stonden niet veel frisse gerechten: vruch ten werden wel gegeten, groenten bij voorkeur niet of weinig. Groenten gaven immers niet veel voedsel en hadden vele kwade eigenschappen. Zij brachten „melancolycken oft quaden humoren" voort. Wie gezond wilde blijven moest vooral niet veel fruit en „warmoes" eten. Sla en rapen behoorden tot de minst nadelige groenten. Werden groenten niet als zelfstandige spijs opgediend, bij de spijsbereiding werden zij veelvuldig gebruikt, voorna melijk uien, prei en knoflook. Men krijgt de indruk dat in het algemeen sterk ge kruid werd, niet alleen met inheemse, maar ook met geïmporteerde kruiden en specerijen, zoals lijsterbessen, salie, na gelen, gember, peper, foelie, kaneel en saffraan. Aan de bereiding van ge kruide sausen werd veel aandacht be sleed. Men wenste gerechten met sterk uitkomende smaak èn hoopte door het gebruik van de specerijen de kwade wer king van de vruchten tegen te gaan. Het wijnvat werd bij de maaltijden geducht aangesproken. Soms werd ter vergroting van de dorst de wijn gezouten. Talrijk waren de waarschuwingen van doktoren tegen de weelderige maaltijden, ook in later tijden. In de zestiende en zeventiende eeuw werden zelfs door de overheid maatregelen getroffen om al te grote overdaad tegen te gaan. Niet altijd waren de maaltijden der rijken buiten- sporig. Men vergenoegde zich wel met VEILIG VERKEER Al heeft U nog zo'n haast, gun ieder, als het hem toe komt, zijn voorrang. Verkeer rechtdoor gaat voor op de^ zelfde weg. De automobilist moet hier dus de fietser op het rijwielpad laten voorgaan. Maar dat is toch niet op de zelfde weg? Jawel, een fiets pad zoals dit, naast een weg, wordt als een deel daarvan beschouwd. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer één of twee vis- of vleesschotels, soe erwten of bonen, vruchten en rijstebi of zoet of hartig gebak als toespijs. I meest gegeten vleessoorten zijn in zestiende eeuw al varkens- en rundvlet de zeedieren worden niet meer op de r keningen vermeld. Was er geen vlees da vond men het niet bezwaarlijk om tw visgangen te serveren. In de keukens d rijken wordt nu boter bij de spijsbere ding gebruikt. In de zeventiende eeuw schijnen bezwaren tegen groenten ietwat geluvi te zijn. Salades van diverse groenten: s! witte en rode kool, snijbonen, andijv e.a. worden aan de feestmaaltijd gepr senteerd. Bloemblaadjes van roze goudsbloemen of bernagie gaven de salades ongetwijfeld een fleurig aanzie Gebruikelijke garnituren bij vlees- wildschotels waren gestoofde vruchte appelen en vooral ook pruimen. Pas op het laatst van de achttiem eeuw wordt de aardappel een plaats de keuken der rijken waardig gekeur bij de armen was hij al eerder bekeni kost. Kool en rapen verdwijnen uit i feestmaaltijd om plaats te maken vo fijnere groenten: fijne worteltjes, bone Natuurlijk blijven de vlees-, wild- gevogelteschotels het belangrijkst. I populariteit van visgerechten begint tanen. Zalm was zo algemeen verkriji baar, dat zij zeker niet als feesteten g geven kon worden. Zelfs de armen lus ten geen zalm. Van zoetigheid heeft de Nederland nooit afkeer gehad. Het gebruik van pu ding is echter pas laat, door Engelse ii vloed ingeburgerd. Meer geliefd wan de diverse koek en gebak, zoals rijsttaa en -koeken en vruchtengebak. Een tweetal voorbeelden van fees menu's uit de negentiende eeuw tooi dat men er toen ook nog wel weg m wist. Volgens de schrijver uit het va blad De Banketbakkerij, waaraan hi eerste menu is ontleend, duurde de maaltijd van 2 tot 10 uur. TREK PARTIJ VAN GOEDE VERLICHTING door Ben van der Mee Heeft U in Uw kamer niet meer di één lamp branden - en dan gewoonlii nog precies in het midden er van - d; is het bijna zeker dat het vertrek o derbelicht is. We gebruiken deze fot grafische term hier met opzet. U ku nog zo'n mooie instelling zoeken met U camera, nog zo Uw best doen om het fotograferen onderwerp te plaatsen een mooie compositie, als U te wein heeft belicht gaat op de foto het gehe effect verloren. Het onderwerp zal w wazig zijn en de omgeving zo donke dat er geen bijzonderheden meer in ontdekken zijn. Met de verlichting van Uw woning het net eender. De duurste vloerbedeJ king, de beste stoffering en de moois meubelen mogen in Uw huis staan, zullen, wanneer het daglicht eenmaal verdwenen, vervagen tot sombere dingi als er onvoldoende kunstlicht is om all tot zijn recht te laten komen. Van vi lampjes van 50 Watt zult U, bij wijze v< spreken, meer plezier beleven dan v: één ter sterkte van 200 Watt. Het ve bruik is hetzelfde, maar de doelmatighe aanmerkelijk groter Het gebruik van kunstlicht, althans mate waarin en de wijze waarop, is ie zeer persoonlijks. Het hangt nauw sam( met smaak en behoefte. Toch zijn i algemene richtlijnen welke een waard vol uitgangspunt vormen bij een crit sche beoordeling van de verlichting Uw woning. Voorop staat natuurlijk noodzaak van voldoende licht te hebbe Voldoende wil zeggen dat er genoeg vi moet zijn om een onnodige inspannii van de ogen te voorkomen. Daarl moogt U wel bedenken dat naarmate mens ouder wordt, zijn ogen meer lie behoeven. Deskundigen hebben dat ee uitgerekend aan de hand van vele w tenschappelijke onderzoeken. Oude van middelbare leeftijd blijken twee mal meer licht nodig te hebben dan hun k: deren en nog oudere mensen hebben til maal zoveel licht van node dan kindere Met andere woorden wanneer een kii van een jaar of acht bij een lamp v 40 Watt heel goed kan lezen, dan i zijn vader dat pas kunnen doen met e lichtsterkte van 80 Watt, doch zijn grot vader eerst bij niet minder dan 400 Wa Dat zijn grote verschillen en ze ton duidelijk aan dat de mensen terwille v de gezondheid van hun ogen meer lie moeten gebruiken dan ze over het alg meen veronderstellen. Overigens deskundigen, die dit alles hebben uitg knobbeld waren geen directeuren of i genieurs van electriciteitsbedrijven, ma medici. Van belang is voorts dat U bij keuze en plaatsing van de verlicht! rekening houdt met de soort van wer zaamheden, welke in de verschillen vertrekken worden verricht. Het is di delijk dat bijvoorbeeld de gang niet licht behoeft te baden. Hij moet natuu lijk niet in een geheimzinnig schemel licht gehuld zijn, maar een centraal licl punt is altijd voldoende. Even voor hand liggend is de noodzaak de keuk flink in het (kunst)zonnetje te zett met een sterk plafondlicht, een „potte kijker" boven het fornuis en liefst o nog een pitje halverwege de aanrecht. (in een rij voor het loket) Tl fl Haalt daarom uw plaatsbewijz® voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2