Cjroen '/wartsjexels in het karL.. PANG Oirntc de Cacao- RDTER5EPT Texelse bouwwereld raakt zo petjesaan door het werk heen Gemeentebestuur tracht spook r werkeloosheid te bestrijden Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Pracht harsden 'n Bloedzuiverende kuur met Kruscben Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Eheumatische Fijnen eruit. Iwl fiozomU' 85 cent Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol 2frrmTmrrrirrnrrrrrrrrrrrrrrrrnrrrrmTrrrTTTrrrnrrrTTTr^ RDAG 25 JANUARI 1958 72e JAARGANG No. 7217 COURANT c e N.V. h Lanqevald <5. d* Rooij mandei Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm tij hebben ons afgevraagd of de door de overheid genomen maatregelen tot uiming van de werkgelegenheid in de bouwsector ook voor ons eiland con- •t resultaat zal hebben en in deze gewend tot burgemeester C. de Koning, burgemeester deelde ons mee, dat het gemeentebestuur zeer ernstige pogin- doet om waar zulks mogelijk is, de bouw van een twaalftal woningwet- üngen zo snel mogelijk aan te pakken. In dezelfde sfeer worden pogingen ernomen ten gunste van de bouw van noodk leuter scholen voor resp. Oos- >nd, Oude schild en De Koog. let de ruilverkavelingsinstanties heeft van de zijde van het gemeentebestuur itdurend overleg plaats teneinde objecten ter hand te kunnen nemen en wel anig, dat de werkgelegenheid aanzienlijk toeneemt. Er bestaat mijns inziens gegronde hoop, dat op vrij korte termijn de situatie r Texel verbeterd kan worden", aldus de burgemeester, die dezer dagen nog r een bespreking zal hebben met de instanties te Den Haag inzake de door :en te onderkennen noodzakelijkheid tot de bouw van de genoemde drie kleu- cholen. 'eze scholen staan in het plan officieel jekondigd als „nood"-scholen, maar ist U gerust: het worden keurige, mo- ie gebouwen, die de toets der kritiek isrijk zullen kunnen doorstaan. Trou- is zal er wel sprake zijn van kritiek de zijde dergenen, die weten hoe ichrikkelijk slecht het met de huis ing van de kleuters van Oosterend (te Oudesehild gesteld is?! 'e school van Oudesehild is gebouwd het einde van de vorige eeuw, die Oosterend loopt eveneens al jaren De o.l. school is al geruime tijd :den uit dat gebouw weggetrokken omdat er geen andere en betere keus besloot men het bruikbaar te ma- als kleuterschooltje. Maar er komt tekening in, letterlijk is dat al voor taar, want wij hebben de tekeningen cis en kantore van Gemeentewerken ^en bekijken. lan iets kwaads iets goeds ontlenen, want als straks de bouw van de nood- uterscholen ter hand wordt genomen, »ben wij dit te danken aan de groeien- werkloosheid, die ook op ons eiland Ibaar is geworden. Het merendeel van 260 werklozen vinden wij weliswaar de agrarische sector, maar ook ston- vorige week al 18 bouw vaklieden als rkzoekende te boek en wel twee tim- rlieden, zes metselaars, één betonwer- eén stucadoor, zeven opperlieden en behanger. De laatste jaren was er op cel nimmer sprake van aanbod, daar- egen bestond er wel steeds vraag naar ïwvaklieden. Grote vraag zelfs, let haakje, waar de kan (altijd) aan- ïgt is het financieringsvraagstuk: kon n enige jaren geleden zoveel geld aan- kken als men maar wilde en boven- n tegen een gunstige rentevoet, tegen- ordig is de geldschaarste er de oor- k van dat het spook der werkloosheid kop is gaan opsteken en al meer rik om zich heen zaait. Gelukkig zien kloeke bewindslieden niet werke- s toe en de vrucht van hun eerste, üelijk doeltreffende maatregelen, is ds zichtbaar geworden en wel door besluit vlotter vergunningen te zui- afgeven voor bouwwerken beneden J 100.000,„Maar wie heeft er hon dduizend gulden in het laadje lig- zo zei een Texelse timmerman- memer dezer dagen terecht en bij ormaties ten kantore van de dienst neentewerken vernamen wij dan ook, de mildheid des ministers voor Texel strekt geen invloed kan hebben om de, >deenvoudige reden, dat hier geen toe-' nstige werken in vertraagd tempo de btelijke molens passeerden, werkenj arvoor als gezegd, thans vlotter een dkeuring tot uitvoering wordt ver- ekt, Texel is helemaal bij en dat be ent, dat momenteel nog maar weinige rken in uitvoering zijn en dat er voor naaste toekomst ook maar heel weinig luwe objecten wachten. Dat zijn boven in objecten van middelmatige grootte, ter niet boven de ton! }p het ogenblik dat wil zeggen bij logen van Koning Winter is men dg -aan de bouw van vijf ruilverkave- gsboerderijen, terwijl binnenkort de nbesteding van een zesde boerderij in I kader verwacht kan worden. Twee Brderijen verrijzen in Spang, één in [der Waalenburg, één aan de Ooster der weg bij De Waal, één in polder !t Noorden. Nummer zes zal in de Prins indrikpolder komen. Deze boerderijen zijn aanbesteed voor middeld 80.000,—. Voorts wordt de laatste hand gelegd aan het gemaal voor de Prins Hendrik- polder; wordt gewerkt aan de bouw van een werkplaats voor de fa. Graaf en Schoorl, Waalderstraat, Den Burg; idem aan een werkplaats voor de fa. C. Dros, Midden-Eierland; aan de uitbreiding van de foto- en boekhandel „Parkstraat"; aan de bouw van vier houtrijke wonin gen voor de Coöp. Zuivelfabriek „Een dracht" G.A. De 196 houtrijke woningen, welke in opdracht van de gemeente Texel worden gebouwd, zijn nagenoeg alle voltooid. In plan-Zuid wordt gewerkt aan de bouw van een kantoor en twee woningen voor de N.V. TESO, een werk van rond 100.000,—. Deze werken zullen binnen niet al te lange tijd hun beslag hebben gekregen en het is nu de benauwende vraag hoe het er dan met de werkgelegenheid zal bijstaan! Burgemeester De Koning heeft de laatste dagen en ongetwijfeld vele Eerste Burgers met hem! bijzondere activiteiten aan de dag gelegd (evenals Weth. Roeper) om te voorkomen, dat op Texel de werkloosheid nog grotere vor men zal aannemen. „De ministeriële ur gentieverklaring voor de bouw van de noodkleuterscholen was al geruime tijd in ons bezit, maar wij kunnen geen aan besteding uitschrijven zolang het ons aan de nodige geldmiddelen ontbreekt". De regering heeft een nieuwe regeling voor scholenbouw uitgedacht, waarbij zij hoogstens tot een totaal bedrag van 25 miljoen wil jaar. Hopelijk kunnen de autoriteiten ervan worden doordron gen, dat de kleuters van genoemde scholen recht hebben op een deel van de pot! In een andere sector van de bouw nijverheid en wel de bouw van woning wetwoningen, zal ons eiland, naar veler vurige hoop, wellicht kunnen mee-profi- teren van 't feit, dat het rijk 'n lage rente 4 pet. in rekening zal brengen voor door de regering te verstrekken voor schotten, die uit de algemene middelen ter beschikking zullen worden gesteld, o.a. voor de bouw van woningwetwonin gen. Met het oog op de werkloosheid en ae ogenschijnlijk onafwendbare uitbrei ding van de werkloosheid probeert ons gemeentebestuur de aanbesteding op korte termijn tot stand te brengen. Blijkens het plan, zouden de twaalf woningwetwoningen moeten verrijzen in blokjes van vier en wel aan de Witte- kruislaan tegenover „Burgerhout", aan de Molenstraat, tegenover de „Beatrix- school", dus op het Molenerf aldaar en aan de Professor Keesomlaan, tegenover de Ada van Hollandstraat. Het type van deze woningen zal geheel overeenkomen met de huizen aan de Ada van Hollandstraat. Zoals opgemerkt heeft ons gemeente bestuur de bouw van twaalf woning wetwoningen op het oog. Te Den Burg is bouwgrond voor die twaalf woningen disponibel „Als er meer bouwgrond be schikbaar was, zouden wij nog meer woningen kunnen zetten". Naast de pogingen die ten behoeve van de bouwnijverheid in het werk worden gesteld, zijn er de contacten met diverse instanties om werkverruiming in andere sectoren te bewerkstelligen. Daartoe is contact opgenomen met de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling (Wethouder Roeper is tevens voorzitter van die commissie red.), met het Ar- HUISVESTING GEREPATRIËERDEN Met de beschikbaarstelling van huis vesting ten behoeve van de gerepatriëer- den uit Indonesië loopt het op Texel nog niet zo wild, want donderdag waren nog slechts de aanbiedingen binnengekomen van zes Texelaars. Een gelukkige om standigheid is het, dat één van de aan biedingen huisvesting van zestig perso nen mogelijk maakt en wel het bunga- lowbedrijf van de heer J. K. P. Zwan, gelegen nabij De Koog. (Reeds eerder hebben leden van de Zaanse gemeen schap in dat bedrijf aan een aantal inva liden een mooie vakantie kunnen aan bieden). Voorts zijn op het bureau Huisvesting van de gemeente-secretarie aanbiedingen ontvangen van de zijde van drie particu lieren, die samen zes personen kunnen huisvesten, en van twee kleine pensions, plaatsbiedend aan tien gasten. De vergoeding aan de vrijwillige kwartiergevers wordt aangepast aan de in de gemeente geldende prijzen, doch zal niet meer bedragen dan 3,50 per dag; Voor de kleinere beroepspensions zal de vergoeding maximaal 4,per per soon per dag kunnen bedragen. Maar neem dan toch Eennies. Die doven de znarbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan bradnend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst - ook in de hardnekkigste geval len. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. DAMMEN Maandag 20 jan. werd een wedstrijd gespeeld tussen Damclub Eierland en een twaalftal van Damclub Texel. Hiermee bewezen de Cocksdorpers, dat ze de moed nog niet laten zakken, ook al telt de vereniging momenteel niet meer dan twaalf leden. Damclub Texel dankte haar overwin ning dan ook precies aan deze laatste borden. P. de Bloois-S. v. Heerwaarden Jzn. 2—0 G. A. ten Brugge-Jas Vinke 20 W. de Bloois-Jo Schoo 11 M. P. Reuvers-Jn. Stam 11 A. Boon-A. Vinke 11 Jb. Bruining-C. P. Burger 11 W Stolk-G. Dros 0—2 A. van Hoorn-D. v.d. Werf 02 J. van Loo-R. Zijm 02 R. Hooijberg-Jb. Koorn 20 J. van Dorp-C. Vinke 02 J. Reus-J. A. van Enst 02 10—14 TWEEDE UITVOERING „DRIE IS TE VEEL" Hedenavond de tweede uitvoering van „Drie is te veel". Zij, die de eerste avond verhinderd waren, zijn nu in de gelegen heid deze avond bij te wonen. Ook de niet-leden en donateurs kunnen er heen. De kaarten kunt U krijgen bij de heer De Waard. En indien nog aanwezig 's avonds aan de zaal. P.S. Wij willen graag op tijd kunnen beginnen, aanvang 8 uur. AUTO DOOR GLADHEID OVER DE KOP IN SLOOT In de polder Waalenburg in dinsdag morgen een auto door de gladheid over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder, C. P. S., werd ernstig aan een hand gewond. De mede-inzittende De G. kreeg een bloedende wonde aan een been. De andere inzittende, De V., bleef onge deerd. Aangezien De G. en De V., de piloten zijn van de vliegtuigen, die in Den Hel der voor schietoefeningen worden ge bruikt, moest deze oefening worden afgelast. BADSEIZOEN 1958 In verband met de voorbereidingen voor het badseizoen 1958 vestigen Bur gemeester en Wethouders der gemeente j Texel de aandacht op het volgende. Tot 1 maart a.s. staat voor betrokkenen de gelegenheid open om een aanvraag in te dienen voor een vergunning om op het strand te Den Hoorn, te De Koog, te De Cocksdorp en aan het Westerslag strand tenten, consumptietenten, badtenten, kiosken e.d. getimmerten te plaatsen. Tevens bestaat tot die datum gelegen heid om een vergunning aan te vragen om op het strand met ijs, fruit, koek e.d. I te vensen. I Ook bestaat tot genoemde datum de gelegenheid om een vergunning aan te j vragen om in het badseizoen paarden te verhuren of met Jan Pleziers en ponny- wagens badgasten te vervoeren. I Texel, 15 januari 1958. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 23 januari 1958 Geboren: Jelle, zv Gerben van der Meer en Trijntje van Maldegem; Agnes Maria Bernadette, dv Sjoerd J. Bosma en Maria A. Gerritsma; Maria Elisa, dv Jan Kooij en Catharina S. Goeman. Ondertrouwd: Adriaan Jansen en Geertje Harder. Overleden: Heintje Kuiter, wv Tim mer, oud 93 jaar; Neeltje Dijt, wv Gomes, oud 81 jaar. PUBLIEK VERKOCHT Ten overstaan van notaris Van Wijland werd op het terrein bij de Hervormde kerk te Den Hoorn voor de firma De Graaf en Boon, Enkhuizen, publiek ver kocht een partij steigerpalen, kozijnen met en zonder glas, tafels, banken, brandhout enz. Het materiaal, waarvoor behoorlijke belangstelling bestond bracht flinke prij- zen op. en mmmei ruw of schraal Tube 95 c» is de Hamamelis die het 'm doet beidsbureau en met het Staatsbosbeheer. „Wij waren reeds met deze plannen bezig, maar de omstandigheden nopen uiteraard tot een snellere uitvoering er van". Burgemeester De Koning eindigde met de van optimisme getuigende opmerking, dat er vermoedelijk wel voldoende op lossingen aanwezig zijn om de werkloos- heid binnen de perken te kunnen houden. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. INGEKOMEN PERSONEN Albertus J. Runsink, van Den Haag, Valeriusstraat 40 naar C 45 i, met echt genote; Dieuwertje Drijver, van Bloe- mendaal, Hoge Duin en Daalseweg 31 naar Den Hoorn 63. VERTROKKEN PERSONEN Annie M. Dogger, van Oudesehild 2 naar Terneuzen, de Jongestraat 9; Arie Haker, van S 23a naar Haarlem, Kemp straat 6 rd. NOG EEN OUDE PIJP Op boerderij „Akenbuurt", gelegen nabij Den Burg, werd, zo vernemen wij, destijds ook een oude pijpekop gevonden. Daarop staan de jaartallen 1813 en 1863 en het volgende gedichtje: De vrijheid is hersteld, Wij mogen Gode loven. Verlost van Vreemd geweld. Is weer Oranje Bovenl beschermt Uw mond en keel i >V*c* IER OVERDENKING: DE SPIN IN ZIJN WEB Het was in de maand september, wan neer vele fijne zilveren draden zacht golvend door het luchtruim zweven en zich vast zetten aan de uitstekende tak ken van bomen en struiken. Een spin zat hoog in een boom. Nog pas was het dier uit zijn spinnebed opgestaan en sloeg rustig gade het opkomende licht van de nieuwe dag, die zijn Schepper hem weer ging schenken. Hij rekte zich rustig uit en veegde met zijn pootje zijn snuitje. Na voldoende tijd gebruikt te hebben, om weer tot zich zelf te komen, ging het diertje zijn gebruikelijke mor genwandelingetje maken over grotere en kleine takken van die grote boom, die door de wind wat in beweging waren. Wat zou de nieuwe dag hem weer bren gen. Hij was zich zelf dat niet bewust. Maar een ding stond voor hem vast. Ook die dag moest hij weer zien, om aan de kost te komen. De manier om dit te doen had hij spoedig gevonden, want heel zijn natuur dwong hem daarheen. Hij kroop naar het uiterste puntje van de tak en liet zich zonder nadenken onmiddellijk naar beneden vallen. De val was zo snel, dat hij er een minder prettig gevoel bij kreeg. Dra herstelde zich dat toen hij met een flinke zwaai zich met zijn draad aan een struik vastzette. Hij verkende zijn nieuwe omgeving en vond tussen een paar uitstekende takken van de struik een ruimte die hem wel leek, om eens vast te stellen, of het een stille hoek, waar niemand heen kwam of integendeel een behoorlijk verkeer en drukte aanwe zig was van naar eigen arbeid snellende wezentjes. Van de vele voorbijgangers zouden er zeker zijn, die hij als voedsel kon gebruiken. Niet anders zou hij ze kunnen overmeesteren, dan door een flink vangnet te maken. Toen spande hij draden na draden tot een flink net, als de grote mensen de vissen verschalkten. Hij had veel zin in dit werk van die ochtend en zonder ophouden liep hij rond en weefde draad na draad en verbond ze netjes aan elkaar. Zijn eigen verblijf maakte hij midden in het hart van het web extra sterk en zo dat hij gemakkelijk heel de ruimte van alle kanten kon over zien. Maar wat hij verwachtte gebeurde niet. Het leek na het toch zo drukke ver keer thans een uitgestorven ruimte. Hadden alle wezentje en vooral de heer lijke en lekkere vliegen de bestemming bereikt of hadden zij de glinsterende draden van het web ontdekt en waren zij de weg daarnaast ingeslagen. De spin wist het niet. Na enige uren in het hart van het web gezeten te hebben, ging hij eens kijken, of alles nog goed op zijn plaats zat, zoals hij het gemaakt had. Hij liep zo eens de draden langs en maakte op de ene plaats een draadje los en op een andere plaats weer eentje vast. Van alle draden kon hij achterhalen, voorvoor ze dienden. Toen kwam hij bij een draad, die recht naar boven leidde en daarvan kon hij de bestemming niet achterhalen. Hij begreep niet waarvoor deze kabel van een draad voor diende en hoe zij zich ook uitrekte, hij kon op geen manier ontwaren, waar die reuze draad ophield. Twijfelde hij nog eerst om de draad maar te laten zitten en maar te wachten, tot het hem duidelijker was geworden, waarvoor die draad dien de. Eerst weer weggegaan zijnde en te ruggekomen andermaal bij het knoop punt van de draad verwijlend raakte hij zomaar zijn goed humeur kwijt en zon der nadenken knabbelde hij met zijn scherpe tandjes de draad stuk. O wee, wat gebeurde daar? Daar viel ineens heel het web uiteen en hij had zelf nog veel moeite om zich tussen de verwarde draden door zich zelf weer te bevrijden. Nu de moraal. Iedere mensenziel zit als door middel van een draad vast aan God, Die draad is de Godsdienst. Wie die draad doorknipt kan de eindeloze ver wikkelingen van dit aardse bestaan niet ontwarren. Weest u dus allen verstan diger dan de spin. C. P. KRAAMZORG CENTRUM De Stichting Kraamzorg Centrum houdt spreekuur in Den Burg op don derdag 6 februari van half twee tot half drie in het Witte Kruis-gebouw. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 januari op om 8.30 uur en gaat onder om 5.17 uur. Maan: 28 jan. E.K.; 4 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudesehild: 25 jan. 11.10 en 23.40; 26 jan. 11.37 en 27 jan. 0.04 en 12.05; 28 jan. 0.31 en 12.38; 29 jan. 1.11 en 13.32; 30 jan. 2.15 en 14.50; 31 jan. 3.35 en 16.16; 1 febr. 5.02 en 17.42. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. SU ft ft O.l). 9Aft.ftJIXUUJLft.ftJXIULftJUUUUULftJUUUUUUUUULftJUUUUULftJLftJLOUUULftJULftJ)JUUULftJUU^^ ccn luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1