Schoolmeesters in de oude ti Onder de Pomp Jo of René STIERENKEURING 1958 De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in artikel 2 van het „Stie renreglement Noordholland 1949" be doelde keuring van stieren in 1958 voor de gemeente Texel zal plaats hebben op dinsdag 25 maart a.s. te 11.00 uur bij het K.I.-station op het terrein van de heer C. H. Roeper, Spang W 18. Voor de keuringen in andere gemeen ten kan men ten raadhuize nadere in lichtingen bekomen. Aangifte van stieren voor de keuringen moet geschieden vóór 20 februari 1958 bij de Secretaris der Provinciale Commissie ter bevordering van de rundveefokkerij, onder inzending van het afstammings bewijs en onder opgave van de verdere gebruikelijke gegevens. Bij de aangifte voor de keuring be hoort het bewijs van aangifte van de stier te worden ingezonden, op straffe van uitsluiting van de keuring. Als be wijs van de aangifte wordt het afstam mingsbewijs voorzien van een gemeente- stempel. Formulieren voor deze aan gifte zijn verkrijgbaar bij de heer Oostra, Schilderweg. Ingevulde formulieren kunnen bij de heer Oostra worden inge leverd tot uiterlijk 7 februari 1958. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor de keuring van stieren, die niet tijdig zijn aangegeven en dientengevolge niet in de catalogus staan vermeld, ƒ10, extra keuringsgeld verschuldigd is, alvo rens tot keuring kan worden overge gaan. Tot de keuringen worden uitsluitend toegelaten stieren van het zwart-bonte veeslag. Niet geringde stieren kunnen van de keuringen worden uitgesloten. De éénjarige stieren kunnen slechts voor 'n jaar zgn. „voorlopig" worden goedge keurd en nog aanwezige 3-jarige en oudere stieren, die reeds definitief wer den goedgekeurd, behoeven met ter keuring te verschijnen; wel moet er aangifte ten gemeentehuize van worden gedaan. Tenslotte vestigt de burgemeester er de aandacht op, dat de houders van stie ren verplicht zijn, telkens wanneer door hen een stier in de loop van het jaar wordt aangekocht of verkocht, hiervan ten raadhuize aangifte te doen Texel, 25 januari 1958. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA en zorgen dat hij Tiiet geraakt werd! Kun jij goed schieten? vraagt Woh aan Pimba. Natuurlijk kan Pimba dat, welke jongen uit het oerwoud kan dat niet? En jij? Indianenjongens kunnen schieten als de beste. Dus ik links en jij rechts? Afgesproken! Ze spannen hun bogen. Een tweeen dan snor ren twee pijlen door de lucht. Gespan nen kijken de jongens toe, Ja, precies zoals ze het bedoeld hebben. Links en rechts van het hoofd van de bootsman schieten de pijlen in de grond. Ze tril len nog na, als de rover met een schreeuw wakker wordt. Weer schieten Pimba en Woh hun pijlen af en ze zorgen, dat ze de bootsman niet raken. Die durft niet opstaan en de ene na de andere pijl komt vlak naast hem in het zand terecht. De jongens heffen een vervaarlijk gehuil aan en de bootsman moet wel denken, dat hij door tien In dianen wordt overvallen. Maar het zijn slechts twee jongetjes, die hun kokers leegschieten ,,'T IJSBEERTJE" WORDT 1 FEBRUARI OFFICIËEL GEOPEND De eerste februari wordt voor de fami lie S. Langeveld een grote dag, want dan hoopt men de cafetaria en lunchroom ,,'t IJsbeertje" officiéél te openen. Na al lerlei provisorische en heuse verbouwin gen is ,,'t IJsbeertje" thans uitgegroeid tot een échte zaak, waarop de familie Langeveld trots mag zijn. Het wordt feest van vroeg tot laat: om tien uur wordt de jeugd getracteerd en daarna mogen ze deelnemen aan een ballonwedstrijd: er zullen wel duizend ballonnen de lucht in gaan! 's Middags en 's avonds zal Texels Jeugdband het feest in ,,'t IJsbeertje" op luisteren. De heer Sijbr. Langeveld besloot 29 jaar geleden om consumptieijs te gaan verkopen. Op de twee karretjes hij werd geassisteerd door zijn broer Arnout pronkte een knoert van een ijsbeer, maar als wij ons goed herinneren leverde dat ijsventen in die jaren nauwelijks een boterham op. De heer Langeveld zal ove rigens wel prettiger op de kar gezeten hebben dan met gebogen rug bij aange nomen slootwerk Op 27 maart 1948 opende hij een ijs salonnetje in een miniatuurpand aan de Stenenplaats. Het was in feite niet meer dan een keldertje. Men liet de oude zol der ervan zakken en dat werd de vloer van het „bedrijf". Successievelijk werd het gemoderniseerd en uitgebreid. Daar bij genoot de actieve ondernemers steeds de nodige steun van de diverse instan ties. Het geheel mag er zijn: een mooie zaak aan een mooi plein. Architect was de heer Boogaard, Wieringerwerf, uit voerders van de diverse verbouwingen: de heer Jac. Boon, de fa. gebr. Bruin, de heer J. Daalder, de heer D. J. Roeper, de heer Jac. Bruijn en de firma P. Moerbeek voor de stoffering en meubilering. Het aangrenzende woonhuis zal straks als eetzaal worden gebruikt. Wij wensen de familie Langeveld en haar staf veel TONEEL IN ZUID-EIERLAND Dinsdag 4 februari hoopt de toneel club van Zuid-Eierland het toneelspel „Het meisje met het leeuwenjong" voor het voetlicht te brengen in de kapel al- daar. Dit spel, in drie bedrijven, werd I reeds eerder te Den Hoorn met groot succes opgevoerd. Nadere bijzonderheden zullen in de krant van zaterdag bekend worden gemaakt. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: Jeugd: P. v.d. Wulp-S. v.d. Knaap 20 P. Roeper-J. v.d. Bout 02 A.: S. Bakker-S. v. Heerwaarden 11 C. v. Heerwaarden-. WA. v. Zeijlen 11 S. v. Heerwaarden Jzn.-Joh. D. Bakker 2—0 J Hooijberg-C. Meedendorp 11 B.: G. Dros-A. v.d. Slikke 11 Jo Schoo-Jas Vinke 11 Jn. Stam-J. J. de Beurs 02 C. P. Burger-J. J. de Beurs 20 C.: J. A. v. Enst-J. J. Lafeber 20 L. Keijser-P. Bruijn 02 Texel 1-Damlust 1: C. Dijker-P. Beers 02 S. v. Heerwaarden-Th. de Haas 02 S. Ros-J. v. Straalen 02 C. Meedendorp-J. Zijp 02 W. A. v. Zeijlen-P. Balder 11 C v. Heerwaarden-A. Beemsterboer 11 J. Hooijberg-Jac. Kos 11 S Bakker-C. v. Schuffelen 20 Jac v. Heerwaarden-A Goudsbloem 11 S. v. Heerwaarden Jzn.-D Hoogeboorn 0—2 6—14 Wie onzer nog illusies koesterde bij het begin van de beslissingswedstrijd tegen Damlust heeft die al spoedig moe ten laten varen. Damlust stond reeds vroeg aan diverse borden beter en de stand liep op tot een voorsprong van 06 voor het eerste Texelse punt veroverd werd Blijkbaar is de 9—11 nederlaag van Damlust tegen ons destijds een vergissing geweest. En het is goed dat de sterkste ploeg nu heeft gewonnen en mag trach ten een plaats in de hoofdklasse te ver overen. Hei jee je neuwjaarskaart al post? Zover is het toch nog niet, we zitte pas in de vierde week fan 1958! Nee, maar ik bedoel foor 1959: de P.T.T. in de Parkstreet spoort teminste an, om de neuwjaarskaarte tijdig op de post te doen! Rika seit ok „De Hogeberg af is gien prebleem, maar hoe kom je d'r bee die gladdigheid óp! Ja, en hoe kenne ze dan eise, dat de sand wage dot wel redt!! TEXELS JEUGD MUSICEERT De traditionele avond, waarop „Texel's Jeugd" in het openbaar haar vaardigheid als musicus demonstreert, is bepaald op woensdag 5 februari. Niet minder dan 80 accordeonisten zullen onder leiding van de heer J. Visser weer allerlei pret tig in het gehoor liggende melodietjes aan de instrumenten ontfutselen. Debutantjes en jongelui, die zo langza- hand tot de categorie der cracks zijn gaan behoren. Musici met bravour en musici met een zichtbaar tikkeltje plan kenkoorts om „of 't wel zal gaan". Wel, het is altijd nog een prima avond geworden en ook nu zijn onze verwach tingen weer op hoge spanning gebracht. Mevr. Mantje van De Koog zal als so praan medewerken, de heer T. Witte als bariton, mevr. Beumkes als bassiste en de heer P. Keijser als drummer. De heer A. Keizer staat als program maleider geannonceerd. Lida Koorn en Dick Eelman zullen ons op declamatie vergasten. Voorts wacht ons na de pauze 'n sprookje, waarin 'n charmante prinses 'n gewichtige rol speelt. Mej. Nel v. Swin- deren neemt daarbij de regie voor haar rekening. Nu alvast veel succes toegewenst. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd 22 jan.. A.: 1. Vennik-List 2. Backer-Raven 3. Dam-Dros 4Vs. Echtpaar Jouwersma 4'/». Bakker-Brücher 6. Echtpaar v.d. Heerik In 1802 is er voor het eerst op Texel sprake van een schoolopziener. J. Cla- risse was als zodanig voor het eerste district in het departement van Texel benoemd. Een wet op het onderwijs is dan tot stand gekomen en sedert 15 juni 1801 moeten de onderwijzers in het bezit zijn van een diploma. De Ridder hiervoor genoemd toonde het vol trots aan de raadsleden. J. Flens is de eerste Texelse jongeman, die de reis naar Haar lem onderneemt om daar het onderwij zersexamen af te leggen. Clarisse is lid van de examencommissie en adviseert het diploma aan Flens uit te reiken onder voorwaarde evenwel dat hij zich vlijtig oefenen zal in de spel-, lees- en cijfer kunst. Een herdenkingssteen in de oude kerk te Oude Schild met het jaartal 1740 de kerk werd toen uitgebreid bewaart de herinnering aan een schoolmeester van Oude Schild, die lang op het eiland een zekere vermaardheid genoot. In 1799 getuigde men van hem dat er door zijn ijver en kunde bijna niemand in het volkrijke dorp Oude Schild was, die niet kon lezen, schrijven en rekenen. Veld huys was toen al 72 jaar, maar nog steeds stond hij in de school en onver moeid luidde hij de kerkklok. Door het houden van kostleerlingen wist hij zijn inkomsten op te voeren tot 600,per jaar. Enige cijfers mogen een indruk geven van de grootte der scholen. Alleen in Den Burg bestaan naast de gewone school met 80 leerlingen, twee scholen voor kleine kinderen met samen 55 leer lingen. In alle andere dorpen in één school. Oude Schild heeft 125, De Waal 25, Den Hoorn 135, De Koog 40, Ooster end en Oost elk 45 leerlingen. De klach ten over te grote klassen, het zij de onderwijzers van deze tijd ten troost, waren niet van de lucht. In 1803 schrijft de onderwijswet voor dat bij 60 leerlin gen een ondermeester of tweede meester aangesteld zal worden. Ook wordt dan bepaald, dat de schoolmeesters geduren de de lessen rond moeten gaan. De Rid der heeft moeite met de orde als hij zich tussen de banken begeeft en hij 59,38% 57,29% 56,25% 50.—% 50.—% 40.63% 36.46% Bruin-Blom B 1. mej. Hattuma-Kok 62.50% 2. Mantje-Veenema 57.50% 3. Roeper-v.d. Werf 50.83% 4. mevr. Kooijman-Wessels 46.67% 5. v. Sambeek-Wieters 44.17% 6. Bos-Gieze 39.17% Volgende drive woensdag 5 februari. S.V. Texel Zoals te voorzien was, werd het een voetballoze zondag. De programma's zijn een week verschoven. Het werd nu een unieke gelegenheid voor de deelnemers aan ons balmasqué op 9 februari in Hotel „Texel" om de nodige voorbereidingen te treffen. Ook nu weer verwachten we een flinke deel name en hopen dat de jury weer ern stig zal moeten puzzelen. Noteert U nog even de juiste datum? 9 februari a.s.! SV De Koog Voor a.s. zondag zijn er geen wedstrij den vastgesteld. Het gehele programma wordt een week opgeschoven. A.s. zater dag geeft S.V. De Koog haar eerste uit voering van dit seizoen. Dan komt onze Zustervereniging SVC met het blijspel „Drie is te veel". Heeft U misschien nog een prijsje voor de verloting, meld dit even bij het bestuur of bezorg het voor a.s zaterdag 5 uur even in Hotel „De Toekomst". Bij voorbaat onze hartelijke dank. KLEUTER BRAK BEEN Het drie-jarig zoontje Kees van de familie Geense-Krijnen, Schilderend, viel bij het afstappen van een sleetje over een touw en kwam- zo ongelukkig terecht, dat het een been brak en in een zieken huis te Den Helder moest worden opge nomen. S.U.S. GELUKKIGEN OP TEXEL Mej. D. Hin, Stenenplaats, een actieve medewerkster aan de S.U.S.-loterij, won op haar medewerkersbon de som van 100,Gefeliciteerd! Op Texel zijn de volgende prijswaar dige nummers verkocht: E 243.251; E 243.504, D 243.660; E 243.699; A 243.605; D 243.530. GESLAAGD De heer L. F. Roeper C. Hzn. legde te Wageningen aan de landbouwhogeschool het kandidaatsexamen veeteelt met gun stig gevolg af. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 29 januari Den Burg, 8 uur, Nutsavond Donderdag 30 januari Oudeschild, „Eigen Gebouw", Contact avond „Humanitas". Vrijdag 31 januari Den Burg, „Texel", Viering 20-jarig be staan Ver. van Plattelandsvrouwen. Zaterdag 1 februari Den Burg, „Oranjeboom", Opvoering to neelstuk „Het verdronken land" door Ver. oudleerlingen Landbouwschool. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 29 januari a.s. De moeders van de buiten dorpen worden verwacht. De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2.15 uur; Den Hoorn 3.15 uur; De Koog 4.15 uur. verzoekt de raad weer onderwijs gen geven volgens de oude d.w.z. „uit de stoel", opdat hij het moerige volkje beter de baas kan bij Toen in 1796 de schoolmeester Oosterend overleden was en J Veldhuys voor de vrijgekomen j zijn ondermeester af moest staan, de hij bij de raad „zynde alle zyne ken in de school zodanig bezet, d* soluut geene kinderen meerder plaatsen endat hij onder all( kinderen geene had, bekwaam hen ondermeester te assisteren". Vel zag er tegen op om alleen aan 12S deren les te geven .Tenslotte krei een hulpje, een jongen, die in het huis was opgevoed. Zijn broer wa Veldhuys ondermeester geweest werd naar Oosterend gezonden. S onderwijzers kunnen begrijpen zwaar Veldhuys' taak is geweest e de lof hem toegezwaaid ten volle verdiend. In 1807 werd in de Nieuwstraa Den Burg een nieuwe school geb waarin klaarblijkelijk ook de scholen ondergebracht werden, men leest dat er op de nieuwe dan 200 leerlingen zijn. Merkwaardig zijn enkele regels i notulen van de raad uit 1809: „Binnengestaan de jeugdige Jacc mein opgevoed in het Algemeen huis en opgeleyd tot den schooldiei bedankende met zeer veel gemai heid Bailluw en gemeentebestuur gaders het plaatselijk schoolbestuur hun moeite en offers tengevolge dewelke hij kan voortgaan ter bekw making in het zig voorgesteld meti onderwyzer der jeugd zonder be\ te wezen te moeten overgaan tot Etablissement van Koninklijke Kv lingen. Dit werd geschreven in d dat velen tot de zeedienst werder. prest. Omstreeks 1830 was het onderw Texel klaarblijkelijk beter dan eld< het platteland. Een anonymus sc dat toen op het eiland niet minde 7 scholen waren met 800 a 900 leert Al deze scholen stonden onder he middellijk toezicht van de schoolco: sie in Den Burg. De kosten voor onderwijs, een bedrag vorderende J 4500,werden geheel door de meente betaald. Tenslotte iets over onderwijst© den in 1874. Er was toen een „sch: rend" schoolverzuim, zoals blijkt u rapport aan de districtschoolop uitgebracht. In Cocksdorp, waar arme landarbeidersbevolking w< steeg dit verzuim in de zomer landarbeid van de jeugd tot 42®. Eierland-Zuid was het schoolverzu in De Koog 23%, in Oosterend en in Oude Schild 11%. Behalv openbare- waren in Den Burg particuliere scholen van de Heren nis en Verberne. In het genoemd! telden deze scholen resp. 75 en 25 lingen. De heer Gleynis stond in aanzien. Hij liet zich een woning wen, waar hij ongeveer 10 kostleer! hield. De school bevond zich naas huis (tegenwoordig drukkerij i Parkstraat met aangrenzend huis), sieur Gleijms werd zo genoemd i hij ook onderricht gaf in het Fra in de hoogste klassen werd slecht: taal gesproken onderwees zijn lingen desgewenst ook in de Duitsi Zijn school bestond uit één enkel 1 waar de 75 leerlingen mede onder werden door een hulponderwijzer kwekeling. Het schoolgeld was a hoge kant en afhankelijk van hel tal talen, waarin men les nam. G leverde zelf de leermiddelen, die nota in rekening werden gebracht, oud leerlingen van Gleynis' schoi raakten nog in vuur als zij de sch over hun oude meester vertelden schijnt een buitengewoon bekwaai hoogstaand mens te zijn geweest Texel in 1878 verliet, waarsfhijnlij dat men zijn verdienste onvoldoen kende. In Bussum zag hij kans he stituut Gooiland tot grote bloei te gen. De school van Monsieur Verbcrr eveneens een goede naam, maar f werd slechts Frans als extra taal c wezen. feuilleton door H. Westenberg 22. Daarom verzoek ik u van alles af te zien, wat maar enigszins in strijd zou komen met wat correct is! Maar tracht U mevrouw Frank er van te overtuigen, dat het mijn goed recht is, de waarheid op te sporen en dat zij mij dit recht niet zal kunnen ontnemen!" De advocaat haalt sceptisch de schou ders op. Zijn gezicht drukt plotseling verveling uit. Helemaal geen proces? Wat heeft hij dan aan deze hele affaire? Opeens springt hij op: „De bloedtest! Laten we toch van de twee jongens en uw man een bloedtest maken!" En hij denkt: „Ook dat zou van mij kunnen spreken". Leotine kijkt hem verbaasd aan. „Een bloedtest?" herhaalt zij langzaam. {,Ja, maar of mijn man zich daarvoor lenen wil? Bovendien is hij op het ogenblik helemaal niet hier; ik weet nog helemaal niet precies, wanneer hij van zijn reis terugkomt. En ook daarvoor zou immers de toestemming van mevrouw Frank no dig zijn. Als zij nu eens weigert?" „Dan betaalt U haar!" zegt de advocaat glimlachend. Leotine kijkt hem aan, alsof zij hem niet begrijpt. „Betalen?" Me vrouw Frank is een dame. Hoe zou ik'" De advocaat schuift zijn stoel op zij en kijkt haar zichtbaar met zichzelf tevre den aan. „U zei immers, dat die dame zeer eenvoudig leven moet. Welnu, daar kunt u immers prachtig gebruik van maken met betrekking tot de jongen. Biedt u haar, als zij er in toestemmen wil, de bloedproef te laten maken, een paar honderd pond aan, duizend des noods, zoveel als uzelf wilt. En brengt u haar aan 't verstand, ik bedoel, dat ik haar aan het verstand zal brengen, dat zij dit tegenover haar kind verschuldigd is. Wordt het bewezen, dan kan zij het geld gebruiken, om hem iets behoorlijks te laten leren". „En als de jongen en mijn man van dezelfde bloedgroep zijn?" Dan zal daarmee toch nog niet alles bewezen zijn, mijn kind, denkt hij. Maar hij zegt: „Dan hebben wij haar gevangen en zal zij zich nergens meer tegen kun nen verzetten". Leotine haalt moeilijk adem, zij steunt haar elleboog op de schrijftafel en kijkt de advocaat na, die met grote passen door de kamer loopt. Zijn jas is vaal en glimmend, zijn lang zwart haar kringelt verward om zijn hoofd. Zij vindt zijn manier van praten en glimlachen on sympathiek, zij vindt hem eigenlijk hele maal onsympathiek Waarom moest zij juist naar deze man toegaan? Maar Toms advocaat zou nooit iets begonnen zijn, zonder eerst toestemming gevraagd te hebben. En Tom hij is zo ver weg Hij denkt allang niet meer aan deze hele geschiedenis. Als hij begrepen had, hoe zeer dit alles haar raakte, dan zou hij im mers niet weggegaan zijn en liever zijn zaken alleen hebben gelaten. Nee, zij heeft niemand, zij moet alleen vechten voor haar zaak; zelfs Hans heeft haar in de steek gelaten. Hoe onplezierig die man daar, haar ook aandoet, hij zal in elk geval haar partij kiezen. „Goed", zegt zij dan eindelijk. „We zullen haar geld aanbieden. Veel geld Het kan me niet schelen hoeveel. En dan zullen we die bloedtest laten nemen. En ziet U als 't U blieft alle papieren te krij gen die tot verduidelijking van de zaak kunnen bijdragen". De advocaat maakt een buiging: „Om U te dienen, en hoeveel mag ik haar aan bieden?" i Leotine denkt een ogenblik na: per slot van rekening schijnt die vrouw wer kelijk van die jongen te houden; dertien jaar heeft zij hem verzorgd. En de andere, René, wilde ze eigenlijk ook niet afstaan. Zo zou die vrouw dan alleen moeten blijven. „Ik wil haar wel alles geven, wat ik bezit!" zegt Leotine. De advocaat buigt zich voorover. Is die vrouw krankzinnig of heeft zij toch niet zoveel geld als hij gedacht heeft? „Morgen, of misschien vanavond zal ik u zeggen, hoe groot het bedrag is". „De tegenpartij kan lachen!" zegt de advocaat met zijn onprettige glimlach. Leotine staat op. Haar ogen glijden koel over hem heen „Ik hoop", zo zegt zij uit de hoogte, dat U mij zover begrepen hebt, dat U geen enkele incorrecte afper sing bij mevrouw Frank zult toepassen". De advocaat maakt weer een buiging. In eerbiedige houding vergezelt hij Leo tine tot aan de deur. Daar legt hij een nicotinebruine vinger op haar arm en zegt zacht: „Dit alles blijft toch onder ons, nietwaar?" Leotine kijkt verbaasd op. „Hoe zo? Hoe bedoelt u dat?" De advocaat maakt een voorzichtig ge baar: „Uw broer, misschien behóórt hij meer tot de tegenpartij dan wij ver moeden? Het is beter te zwijgen tot ik mevrouw Frank het geld heb aangebo den". Leotine is bleek geworden. Haar ogen schieten vonken. Wat bezielt die man om overal iets achter te zoeken? Zij zelf heeft immers haar broer naar mevrouw Frank gestuurd en zo ver zij weet, heeft hij haar later nooit meer teruggezien. Of of misschien toch? Haar buurvrouw, madame Colbert had hem gisteren gezien aan de Nijlbrug, in zijn wagen, met een opvallend mooie vrouw bij zich. Wie kan haar zekerheid geven, dat dit Helga Frank niet was? Bijna met tegenzin, met afgewend hoofd geeft zij de advocaat een hand. „Nu goed dan, totdat u mevrouw Frank het geld hebt aangeboden zullen wij er over zwijgen!" HELGA FRANK knielt neer in de etalage van de salon Angèle en legt een zachtrose glanzende moiré japon over het rode fluweel van de uitstalkast. Buiten gaat het mondaine leven der Sharia Imad-el-Din voorbij. Geschilderde vrouwengezichten onder kleine, scheve hoedjes kijken belangstellend naar Hel- ga's handige vingers. Toeristen schuiven, met een onwille keurige blik naar de etalage, voorbij; kinderen, aan de hand van kindermeis jes, drukken hun keurig verzorgde hand jes een ogenblik tegen de ruit; limonade verkopers en krantenventers leunen even hun moede ruggen tegen het raam om haastig verder te trekken, als een uitgei elegant geklede dame het wenst te bezichtigen. Helga Frank is er aan gewendj in het raam sprookjesachtig dui fantastisch chique japonnen verl< neer te leggen, zij heeft de naaml voor een bijzonder talent te bezitf maar vandaag wil het niet lukk< mensen buiten, het op en neer deint de gezichten, maakt haar nerveus) Ieder ogenblik verbeeldt zij zich grijnslachende gezicht van die ad] weer voor zich te zien en zijn uit;, te nicotinevingers voor haar gezic) gespreid, terwijl in haar oren zijl weerklinkt die zegt: „Bedenkt u| madame; driehonderd Egyptische den!" O, ze zou hem in zijn gezicht kunnen slaan, zoals hij gisteren voi had gestaan en haar uit naam vi vrouw Brackwieser dat geld had boden! Veel té beleefd had zij di schuwelijke man de deur gewea had in het geheel niet naar hem luisteren, onmiddellijk toen hij hi gon voor te rekenen, wat zij, als staande vrouw wel allemaal met di zou kunnen doen, had ze hem de moeten wijzen. Maar achteraf k< goed pratenzij was immers plex geweest, geen woorden had zifl nen vinden en de weerzinwekkendP nier, waarmee de advocaat met zijn stel voor de dag kwam, had haar doen worden van schaamte Hoe iemand haar zo te behandelen! voor een mens is die Leotine Bra I ser, dat zij het waagt haar zo'n vf advocaat in huis te sturen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4