Cjrocn 'ZwartsJïxels in het harL, Met muziek door het leven r i aüj'Je Verwacnung Spionerende Russen bezochten herhaalde malen Texel Ook Spierpijn Handen en Lippen r uw het gezonde gebaar: voor mond- eri 85- ATERDAG 1 FEBRUARI 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7219 COURANT itgc- e N.V. h. Langevald <S de Rooi) Delchandel -- Drukkerij Bibliotheek eljen Burg - Texel - Postbu» 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en xaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Ad*. 10 ct p. ma Vorig jaar nog op Texel, thans uitgewezen wegens spionage Drie leden van de Russische ambassade n Den Haag worden er door de Neder- ndse regering van verdacht voor de ivjet-Unie te hebben gespioneerd, aarom heeft de regering besloten hen 't te wijzen. Zij hebben getracht met AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 1 februari en Burg, „Oranjeboom", Opvoering to- jelstuk „Het verdronken land" door ïr. oudleerlingen Landbouwschool, e Koog, „De Toekomst", Opvoering neelstuk „Drie is teveel" door SVC. Maandag 3 februari en Burg, „De Graaf", Federatie-leden- rgadering P. v.d. A. Dinsdag 4 februari iid-Eierland, Ned. Herv. kapel, op- ering toneelstuk „Het meisje en het ïuwenjong". Woensdag 5 februari ïn Burg, „Oranjeboom", Texels jeugd usiceert o.l.v. Jan Visser. >sterend, „Wapen van Amsterdam", be- reking i.z. oprichting dorpscommissie. Donderdag 6 februari Cocksdorp, Ned. Herv. kerk, Ds. ickaay spreekt over Indonesië en Nw. ïinea. Vrijdag 7 februari n Burg, „Oranjeboom", Uitvoering >n. Texels Fanfarekorps, in Burg, J. P. Thijsseschool, Ouder- ond m.m.v. prof. Van Houte. :n Burg, „Lakeman", Drs. Peschar reekt voor middenstanders, n Hoorn, „Loodsmans Welvaren", uit- ring Fanfarekorps D.E.K. Zaterdag 8 februari Cocksdorp. feestavond Sociëteit „De [iendenkring". i Hoorn, „Loodsmans Welvaren", uit- Ting Fanfarekorps D.E.K. heel hel Dolt leesboek mei élle raad voor der en Baby Gratis bi| de Babyderm -Babyset, waarin poeder - /all - olie shampoo, 5.90 Weten is gerust zijn. FILMKRING TEXEL ■nige eilandgenoten hebben het initia- ef genomen tot de oprichting van een mkring Texel. Jet bestuur bestaat uit: de heer A. C. etoom, voorzitter; mevr. J. M. C. ten jol plv. voorzitter; de heer J. Hennep en mevr. C. M. C. de Boer secreta- at; de heer T. van den Heerik, pen- igmeester. ^an de circulaire ontlenen wij: De kring beoogt elk filmseizoen 6 7 nemende films in diverse genres te vertonen. Aan het einde van elk zoen zullen de leden via een vragen- t hun oordeel hierover kunnen uit- eken. }m het gestelde doel te verwezenlijken de steun nodig van allen, die belang- lling hebben voor werkelijk goede ns Voorlopig worden drie filmavonden [even, n.l. op de dinsdagen 18 februari, maart en 22 april, steeds des avonds 20.15 uur in de bioscoop te Den Burg. avonden zijn slechts toegankelijk r de leden (niet beneden 21 jaar). Jen wordt lid door storting van 50 bij de Coöp. Boerenleenbank, ten oeve van de Filmkring Texel (giro k is 87548), of door contante betaling een der bestuursleden. ZON. MAAN EN HOOG WATER zon komt 3 februari op om 8.19 uur legaat onder om 5.30 uur. 'aan: 4 febr. V.M.; 11 febr. L.K. oog water ter rede van Oudeschild: •ebr. 5.02 en 17.42; 2 febr. 6.27 en 1; 3 febr. 7.40 en 20.05; 4 febr. 8.43 B 21.00; 5 febr. 9.38 en 21.51; 6 febr. f3 en 22.32; 7 febr. 11.06 en 23.09; 8 #r. 11.41 en 23.43. &an het strand ongeveer een uur eer- sr hoog water. behulp van Nederlandse militairen door hen begeerde inlichtingen te komen. Deze drie Russen zijn geruime tijd na gegaan. Het zijn twee militaire attaché en een tolk. Dit trio heeft verscheidene malen een bezoek aan ons eiland ge bracht om hier de gevallen Georgiërs te herdenken. Zij reisden steeds over Den Helder, dat wil zeggen tot het voorlaat ste jaar: in 1957 werd het gezelschap netjes over Wieringen naar het eiland gebracht. Blijkbaar waren er toen reeds ernstige verdenkingen tegen de bezoe kers gerezen BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 30 januari 1958 Geboren: Jacob, zv Klaas van Strien en Jarfnetje Kreeft; Johannes Paulus Corne lls, zv Cornells J. Reij en Agatha M. Duin Getrouwd: Cornells Eijerman en Griet je Grisnich; Marinus C. Schot en Johan na M. Slabbaert. Overleden: Sara M. Vos, ev Daalder, oud 47 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis van Kooten, van Lijnbaan 27 naar Franekeradeel, Tzum 264; Gustaaf A. Buijs, van De Koog 133 naar Hilver sum, Loosdrechtseweg 140; Catharina Barhorst ev Strating, van De Waal 58 naar Wieringen, Westerlanderlaan 9. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 22 januari 1958, ingevolge de hinderwet vergunning hebben verleend aan Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden, Mauritsstraat 1 te Haarlem tot het op richten van een bemalingsinstallatie t.b.v. de ontwatering van de Prins Hendrik- polder, waarbij gebezigd zullen worden 2 electromotoren met een gezamenlijk \ermogen van 95 p.k., op het perceel, plaatselijk gemerkt Zeedijk van de Prins Hendrikpolder kadastraal bekend, ge meente Texel, sectie F nr. 877. Texel, 22 januari 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. SPRINKHAAN ALS HUISGENOOT De familie M. S. Langeveld verheugt zich over het unieke bezit van een sprinkhaan, die (zonder rekbare poten) acht cm. lang is. Je wordt bang als je 'm ziet. „Nee, geen souvenir van mijn vrouw uit Zuid-Afrika, het dier zat op een bloem, die uit Italië naar Holland geïm porteerd werd. Dat is nu al weer een maand geleden. De sprinkhaan voelt zich in de behaaglijk verwarmde kamer best op zijn gemak en laat zich gaarne aller lei verse bladgroente toestoppen. De heer Langeveld wilde eens tonen hoever zo'n sprinkhaan wel kan springen, maar het dier hield, toen wij hem be keken, blijkbaar pauze, want ook de hef tigste aandrang door zijn baas vermocht hem niet van besluit te doen veranderen: hij bleef verknocht aan het verleidelijke blad van een vroeggerijpte slaplant. Er gaan soms dagen voorbij waarin men geen spoor van de sprinkhaan kan ontdekken, maar telkens weer is-ie op nieuw van de partij. en rbeumatlscbe pQnen wrijft U weg met FILMNIEUWS: Nederlands nieuws O.a.: 17e eeuws scheepswrak in de Noord-Oostpolder blootgelegd; Aardap pelwasmachine te Barendrecht in ge bruik genomen; Jeugdige mode-ontwer pers tonen hun creaties te Amsterdam; Slipjacht achter de meute in Sleen (Drente); Breitner, de schilder van Am sterdam, herdenkingstentoonstelling in de hoofdstad; Internationaal Tafeltennis toernooi te Deventer. HARINGVANGSTEN IN DE NOORDZEE VERMINDEREN Nu de rekening wordt opgemaakt blijkt het visserijseizoen 1957 in IJmuiden een uitzonderlijk goede uitkomst te hebben opgeleverd. De directie van de Staats vissershaven IJmuiden heeft de enige niet-gemeentelijke havenaccommodatie in Nederland deelde mede dat er voor 39 miljoen gulden aan vis is omgezet, hetgeen ruim anderhalf miljoen meer is dan in het voorafgaande jaar. De aanvoer in kilogrammen bedroeg 79 miljoen. Het gaat hier om schier onvoorstelbare hoeveelheden vis. Wanneer men bedenkt dat het gemiddelde gewicht der grotere walvissen 90.000 kg bedraagt dan kan men zich voorstellen dat er heel wat van deze beestjes ongeveer 800 exempla ren op de kade in IJmuiden bijeen zouden moeten liggen voordat men het equivalent van die 79 miljoen kilo vis aan walvissen had opgestapeld. (Wij zijn er trouwens niet geheel zeker van dat walvissen opgestapeld worden). Dit vangstcijfer is samengesteld uit 22 mil joen kilo haring ter waarde van 6Vï mil joen gulden, 12 miljoen kilo makreel ter waarde van 3,2 miljoen gulden, 10 mil joen kilo schelvis voor 4.2 miljoen gul den,, 4 miljoen kilo kabeljauw voor 4.1 miljoen gulden, 3.9 miljoen kilo wijting ad 1.2 miljoen gulden, 9.5 miljoen kilo schol ter waarde van 5 miljoen gulden en ten slotte 3,5 miljoen kilo tong voor de somma van 10 miljoen gulden. Men kan zich een voorstelling van de rijkdom der natuur maken, wanneer men bedenkt dat deze monsterbedragen alle maal uit diezelfde goede oude moeder Noordzee zijn opgehaald. Het is per slot van rekening maar een klein zeetje op de wereldkaart en daarbij moeten wij dan nog bedenken, dat dit alles nog al leen maar Nederland betreft. Toch is zo een zee niet geheel onuitputtelijk. Met name voor de haringvangst gaat men zich zorgen maken. Niet alleen hier in Nederland, maar in alle landen rond om dit visgebied. Er wordt dan ook een internationale research bedreven om er achter te komen, waarom de vangstcijfers van de haring beginnen terug te lopen. Er kunnen daarbij verschillende factoren in 't spel zijn, aldus Elseviers Weekblad. In de eerste plaats verdenkt men de zogenaamde „industrievisserij" ervan aan deze haringafname debet te zijn. Met name de Duitsers bedrijven een intensie ve industrie-visserij het vissen op vis- zonder-meer in elke maat voor de vis- meelindustrie. Daarbij komt dat in tegen stelling tot verschillende andere vis soorten er voor de haring geen maat- norm voor de vangst gesteld is. Zolang het de drijfnet-visserij betrof, waren de maaswijdten voor het haringwant ge bonden aan deze speciale vis in zijn vol wassen afmetingen. Sedert men echter op de trawlvisserij is overgegaan is deze automatische selectie vaa aan-de-maatse haring niet meer mogelijk, rijp en groen komen in het gesleepte trawlnet terecht en het is niet uitgesloten dat dit aan de jeugdige haring ernstige verliescijfers toebrengt. Over de afgelopen drie jaar is de ha ringvangst voortdurend aan het terug lopen. Er zijn evenwel nog een aantal mogelijke factoren, die hieraan schuld kunnen dragen. Het kan ook zijn, dat de haring doodeenvoudig aan het wegtrek ken is. Vroeger werd er bijvoorbeeld veel haring in de Oostze gevangen; om vol komen onopgeloste redenen is die daar de laatste honderd jaar geheel verdwenen. Het zou mogelijk zijn, dat zich op het ogenblik een eender verschuiving aan het voltrekken is. Laten wij hopen van niet; hopelijk zijn de redenen corrigeerbaar. Enkele jaren geleden heeft men ge poogd zich in Nederland op de „verre visserij" te gaan toeleggen. Dit was het vissen van (hoofdzakelijk) kabeljauw op de banken van New Foundland, in de Witte Zee, rond IJsland en bij Nova Zembla. Het bleek evenwel niet rendabel en de verre visserij is hier weer geheel verdwenen. De Engelsen daarentegen vissen behalve voor haring in het geheel niet op de Noordzee doch bedrij ven uitsluitend verre visserij. Zij, even als de Russen, zijn aan het experimen teren met het bedrijven van deze visserij in grote schepen, die langer kunnen uit blijven en de vis aan boord conserveren, vergelijkbaar dus met de drijvende traanfabrieken van de walvisvaart. Het gaat daarbij om vissersschepen van minstens 2000 ton. Beide landen laten 'zich over de resultaten echter niet uit en in Nederland maakt men nog geen aanstalten in deze speculatie geld te steken. Een andere kwestie is het allengs ver dwijnen van de zogenaamde drijfnet visserij, ook wel passieve visserij ge noemd. Dit is de haringvangst volgens de bekende methode met een omstreeks duizend meter lange drijvende vleet, waaraan door lood naar benedèn gehou den een muur van netten recht naar be neden hangt. Des nachts raakt de opstij gende haring met de kieuwen in de ma zen gevangen en tegen de morgen begint men de vleet aan boord te halen en de netten leeg te slaan. Vleet en viswant kosten ongeveer dertigduizend gulden. Afgezien hiervan behoeft een haring rederij 'n zeer kostbaar personeel aan de wal voor het boeten en tanen van het want. Een trawlnet kost niet meer dan Woensdagavond zal de grote zaal van „De Oranjeboom" weer gevuld worden met allerlei prettige melodietjes, ge creëerd door „Texel's Jeugd" onder lei ding van de heer J. Visser. Woensdag hebben wij al uitvoerig over het aan te bieden programma geschreven. Behalve de muziek, zal er ook genoten kunnen worden van een leuk toneelstukje, waar in een beeldschone prinses de centrale figuur zal zijn. Uiteraard blijft het muzi kale gedeelte de hoofdschotel. Niet min der dan tachtig accordeons zullen in De Oranjeboom" in werking worden gesteld. Wij vrezen, dat het toneel veel en veel en veel te klein zal zijn. Geen bezwaar, want er zijn in feite drie ver schillende klassen! Hierboven een plaatje uit het herinne ringsalbum: het hele gezelschap kon maar voor een klein deel op de kiek. Enfin, U komt toch zélf en dan kunt U het complete overzicht met eigen ogen aanschouwen. Links op de foto ziet U nog juist een glimp van de dirigent, de heer Visser, die deze avond terecht als hèt festival van het jaar beschouwt. De op name is gemaakt door de heer Broer, directeur Huize „Irene". P.S. Met een eenvoudig boxje. Een sti mulans voor degenen, die zich nog moch ten afvragen of flitsen werkelijk tot zulke denderende resultaten kan leiden. TER OVERDENKING. omstreeks vierduizend gulden. Weliswaar heeft een trawler een zwaardere motor nodig, doch ook dit doet aan het gunstig verschil van de trawler boven de met de vleet werkende logger weinig af. Het grote voordeel van het trawlen dus het slepen van een kuilnet door een (te genwoordig met het echovislood) gevon den school haring is gelegen in het feit, dat men daarvoor de nacht niet be hoeft af te wachten. Op tong na die door zijn gewichts- prijs de kostbaarste vis is die de Noord zee oplevert is de haring nog altijd de „grote" vis voor de Nederlandse vissers havens Wanneer men de grafiek hiervan bestudeert, is het opvallend welke scher pe ups en downs deze vis door de laatste halve eeuw heeft meegemaakt. Een piek in de vangst werd bereikt in 1916, toen alle belligerente landen als vissers van de Noordzee verdwenen waren, doch Nederland zich nog onbekommerd naar buiten kon wagen. De curve maakte on verwacht een reuzenklap in het jaar 1917, toen de duikbootoorlog inzette. Er kwam opnieuw, schoon een lagere en gematig der piek in 1922, toen de buitenlandse visvloten nog niet op peil waren. In de laatste wereldoorlog hebben wij uiter aard geen pieken bereikt, alleen maar depressiebodems. Wel bereikte de vis- prijs in de aanvang van de oorlog een piek en liep het vangcijfer te boven. In de gehele geschiedenis van de laat ste vijftig jaar visserij is echter nog nooit een aanvoercijfer bereikt, dat met het huidige vergelijkbaar is. AANVULLEND WERK Vrijdag is bij de „Oude Kamp" door de N.V. Grontmij. begonnen met het oprui men van schotwal en ander grondwerk. 40 personen zijn er door aan de slag ge komen. HERV. GEMEENTEN WAAL EN KOOG De volgende Jonge Mensen-avond is voor De Waal op woensdagavond a.s. 8.15 uur t.h.v. fam. Schouten. Voor De Koog moet de afspraak voor februari vervallen t.b.v de Zendings avond in De Cocksdorp. Het wordt nu dus 13 februari. TRADITIE In de eilandgemeenschap waarin wij leven, bestaan vele oude tradities. Van vroeger overgeleverde gebruiken, die elders reeds lang zijn uitgestorven zijn bij ons nog ongerept in zwang. Het gehele patroon der samenleving op ons eiland is nog doortrokken van zulke karakteristieke trekjes, die duidelijk naar een ver verleden terugwijzen. Toch brengt de tijd ook op Texel ver anderingen in dit opzicht teweeg. Som mige tradities leven nog slechts kunst matig. In deze overdenking wil ik eens uw aandacht vestigen op een uit Godsdien stig oogpunt belangrijke kant van het be grip „traditie". Letterlijk betekent tra ditie „overdracht". Binnen het geheel der samenleving is de kleine kern van 't „gezin" de eeuwen door bij uitstek plaats en middel geweest van de bedoelde overdracht. Generatie na generatie erft aldus het overgedragen cultuurgoed, het tradi tionele. Dit gold met name ook de overdracht van Godsdienstige denkbeelden. Dank zij de in het gezin vroeger alom heersende gezagsverhouding tussen ouders en kin aeren, bleef aldus het geloof als belang rijk element in de samenleving behouden. Maar de tijden veranderen, ook op Texel. De bedoelde vroegere gezagsverhou ding, waaraan ongetwijfeld ook bezwaren verbonden waren, moet nu wijken voor nieuwe vormen, die nog niet gestabili seerd schijnen. Men spreekt hier wel van de „breuk tussen de generaties". Dat kinderen automatisch het geloof der vaderen omhelzen, houdt het gevaar van ondoordachte overname in. Maar het wegvallen van deze vorm van traditie vraagt onze ernstige aan dacht. Men stelt wel, dat de huidige jeugd geen gebaande of platgetreden paden wil gaan, doch zelf wil kiezen in eigen, be wuste verantwoordelijkheid. Me dunkt, dat het wegvallen van Godsdienstige traditie in de zin als hier bedoeld, de oudere generatie de zedelijke plicht oplegt, de jeugd de weg te wijzen, ook door het voorbeeld van een verant woordelijke levenshouding, om tot het doen van zulk een keuze te geraken. Vermeden dient te worden, dat oude ren trachten hun schijngeloof onder dwang aan kinderen op te dringen. De moderne jeugd doorziet lege vormen en holle frazen en zoekt juist naar inhoud en betekenis. Waar de traditie bezig is te verdwij nen, behoort het devies der ouders daar om te zijn „Let op Uw saeck", terwijl ik de jongeren wil wijzen op de merkwaar dige ervaring, dat de keuze van een Godsdienstige levenshouding steeds met zich meebrengt het gevoel van zelf „door God gekozen" te zijn. J. J. J. v. S. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ROTIR

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1