Rumco's Vier levenslustige bruinvissen op Texel Ze eten reeds uit de hand DAMES BON TIMMER'S BAKKER Feestavond Paardensport De foto's VERHUISD Koninklijk Texels Fanfarecorps De Smulpot Nog één keer OPRUIMING grote maten Japonnen 12,75 Jersey- Deux-Pièces 29,75 Zijden Japonnen 14,75 Regenmantels 19,75 Mantels 29,75 Trial en mot Hij-line kuiki Kwaliteit is reklame lange lere jassen. gereedschap Bouwterrei IJsclub De K Jaarvergader Oud verkenn een heerlijk gebakj VRIJWILLIGERS HOORNDER KERK Hedenmiddag 2 uur worden er weer vrijwilligers gevraagd voor werkzaam heden rond het kerkgebouw. ONVOLDOENDE BELANGSTELLING Wegens onvoldoende belangstelling kon de voorgenomen kookwedstrijd, te organiseren door de Ver. van oud-leer lingen der Landbouwhuishoudschool, geen doorgang vinden. GEVAARLIJKE OBSTAKELS OPGERUIMD Eind januari 1946 strandde bij De Koog een trawler met een lading vis. Het duurde een half jaar eer men bet vaar tuig, dat in IJmuiden thuishoorde, weer vlot kon brengen. Men maakte daarbij gebruik van vier onderstellen van rups- trekkers. Deze rupstrekkers, met de er aan vastgeklonken ijzeren steunbalken, zijn al die tijd een gevaar geweest voor zwemmers en ieder seizoen werden er rode waarschuwingsvlaggetjes bij gezet. Dezer dagen kwamen de gebr. P. en N. Kikkert op het idee om te proberen de obstakels, die grotendeels in het zand waren weggezakt op te ruimen. Na borg stelling van 500,gaf de dienst voor de rijkswaterstaat de gebr. Kikkert toe stemming. Het moeilijke karwei is thans reeds achter de rug. Assistentie werd ontvangen van de zijde van C. Keijser's bergingsbedrijf, terwijl de heer S. J. Witte, Wilhelminalaan, Den Burg, even eens met machtig materiaal bijsprong. Wij mogen de initiatiefnemers wel dankbaar zijn voor de uitvoering van dit belangrijke werk. Of het financiëel lo nend is geweest betwijfelen wij zeer, maar wellicht is de gemeente Texel be reid tot het verstrekken van een subsidie als pachter van dit strand?! „NOORD-AFRIKA" VOOR R.K. ONTWIKKELINGSCLUB De zaal van hotel „De Zwaan" was tot de laatste plaats bezet toen de heer Jan Glissenaar er op uitnodiging van de r.-k. ontwikkelingsclub sprak over Noord- Afrika. Zijn verhaal werd met kleuren dia's toegelicht. Deze plaatjes werden door mevr. Glissenaar op het witte doek geprojecteerd. De heer Glissenaar heeft met zijn rela ties enige maanden door Noord-Afrika gezworven. Het vervoer over die onvoor stelbaar lange afstanden ging per eigen stationcar. Hierdoor kon men kris-kras overal een kijkje nemen: zowel in de dorpjes van de arme boerenbevolking als op de plaatsen, waar machtige ruïnes de herinnering aan een groots verleden le vendig houden. Ja, dachten wij, Egypte is wél achteruitgeboerd: eens voerden zij immers heerschappij over allerlei nabu rige volkeren en waren de Pharao's in de ogen van hun onderdanen geen half goden? Maar de terugslag bleef niet uit: Egypte verloor zijn macht en daarmede zijn rijkdom. Momenteel is het een zeer arm land, wat overigens niet wil zeggen, dat alle Egyptenaren in een uit zwerf steen tjes opgebouwd hutje bivakkeren! Wij hebben de boeren op hun door Pluvius zeer spaarzamelijk bezochte velden aan het werk gezien. Een kameel voor de ouderwetse ploeg, wij zagen de veelal in lompen gehulde mensen bij hun huisjes rondscharrelen. Druk gebarend, niet ontevreden, ondanks hun verre van benijdenswaardige staat. Wij zagen óók de enorme stuw, die in de Nijl wordt ge bouwd dankzij buitenlands geld en bui tenlandse deskundigen. Men hoopt door het geleide Nijl water meer bunders on vruchtbare woestijngrond te veranderen in akkers, waarop de rijst, de katoen, het graan en de zuidvruchten zullen willen gedijen. Land is er volop: Egypte is dun bevolkt en de regering besloot tot een grondige landhervorming, die er op neer kwam, dat de grootgrondbezitters gedwongen werden land aan bezitloze landgenoten af te staan. De heer Glissenaar zei, dat de Egypte naren allang door hebben, dat de buiten landse hulpverlening in feite neerkomt op een politieke propagandastunt. Egypte wil graag geholpen worden, maar.... wil daarbij zijn geliefde vrijheid behou den. Toen de Amerikanen de bouw van die stuwdam niet wilden financieren volgens de heer Glissenaar omdat Egypte dan een te zware concurrent zou worden voor de Amerikaanse katoenverbouwers, aanvaardde ze gaarne de hulp van andere landen. Als ze maar geholpen worden. Rusland probeert er eveneens invloed te krijgen, maar dat zal de communisten niet best gelukken, want de Egyptenaar is voor alles nationalist. Hij heeft het communistische gevaar tijdig onderkend. Trouwens, toen de Egyptische deputatie in Moskou passagierde, ontdekte ze, dat in Moskou niet wordt gelachen en hoe kun je dan een gelukkig mens zijn? On danks zijn ontberingen heeft de Egypte naar zijn glimlach behouden. De heer Glissenaar liet uit zijn com mentaar duidelijk blijken, dat Amerika in Egypte ook geen liefdadigheid-zonder meer nastreeft. Allengs belandde spreker op het terrein van de wereldpolitiek, waarbij in de ogen van de niet-alles- slikkers toch wel enige kostelijke black outs werden weggegeven Maar dat ver geven wij hem gaarne omdat de heer Glissenaar meer wereldreiziger is dan politicus. Aan het slot van deze zeer geslaagde avond deelde de voorzitter, de heer Zeegers, mede, dat op 20 februari mej. Hasselberg als conservatrice van het Spoorwegmuseum te Utrecht, hier zal komen spreken; op 6 maart zal de heer W. Mulder spreken over het burgerlijk recht, dat wordt dan een z.g. onderlinge avond; vragen gelieve men schriftelijk aan een der bestuursleden te doen toe komen. Op 20 maart komt pater Maximimus spreken over het Heilige Land en op 17 april zal het seizoen met een feestavond worden besloten. De bruinvissen werden op deze manier uit het water geheveld en via een steigertje naar de in het Kanaal bij Oost opgestelde kom gebracht. Links de heer G. J. de Haan, directeur van Texel's Museum. Sinds donderdagmiddag vier uur zwemmen vier levenslustige bruinvissen dartel rond in een geïmproviseerde kom in het kanaal bij de molen van Het Noorden. Deze bruinvissen zijn half de cember in Denemarken gevangen. Gis termorgen vernamen wij, dat de bruin vissen reeds zo vertrouwd zijn met hun verzorgers, dat zij uit de hand eten. Trouwens in Denemarken had men ze ook al zo ver! Donderdagmiddag arriveerden de bruinvissen na een reis van 24 uur op Texel. In Den Helder waren ze in een auto van de firma Eelman, ,,'t Groentje" overgeladen. Vlak bij de kom in het Noorden liep de zware auto in de modder vast en alle pogingen om de auto los te krijgen bleven voorlopig zonder succes. Grote pech, want men wilde de bruinvis sen zo vlug mogelijk in de kom depone ren. Men besloot toen een vis op een met schuimrubber bedekte baar naar het wa ter te dragen, maar de afstand van wel 200 meter was voor het dier te groot en nadat men het in zijn element had ge bracht kwam de bruinvis niet meer aan de oppervlakte. De heer G J. de Haan kwam toen op het idee om de vissen door het water te leiden. Hij hing er een aan een brede band. Zo werd het dier, gedeeltelijk onder water, stap voor stap naar de kom vervoerd. Dit ging uitste kend en even later kwam de heer drs. W. Dudok van Heel, directeur van het Zoö logisch Station te Den Helder, ook op deze wijze met een bruinvis aanstappen. Inmiddels kon de heer De Haan zijn tweede bruinvis lanceren. Behoedzaam werd het dier over de steiger van de kom getild en langzaam in het water gelegd. Toen de heer De Haan de vis aan de rugvin vastpakte en langzaam verder duwde, kreeg de bruinvis meteen de smaak volop te pakken en met enige krachtige slagen ging-ie er vandoor. Even later kwam hij weer snuivend boven om nieuwe, verse lucht in z'n longen te pom pen. Regelmatig kwam de bruinvis aan de oppervlakte. Het tweede exemplaar werd eveneens met succes gelanceerd. Ogenblikkelijk maakte het met geestdriftige slagen ge bruik van zijn vinnen en krachtige staart. Na enkele seconden had het dier zich bij zijn vriend (of vriendin??) gevoegd en nu en dan zagen wij hen broederlijk zij aan zij optrekken. Intussen was met behulp van twee trekkers de vrachtauto uit zijn netelige positie bevrijd. Een pluim voor de te hulp geschoten landbouwers is hier wel op zijn plaats! Toen konden de vierde en vijfde bruinvis van dichtbij in de kom gelaten worden. Als een schoothondje droegen de heren De Haan en drs. Dudok van Heel deze vissen naar hun element. 's Avonds laat heeft de heer De Haan de dieren gevoerd en ze bleken toen zo mak te zijn, dat ze de vis uit de hand aannamen. Gisteren hebben ze opnieuw twee maaltijden tot zich genomen. Op nieuw uit de hand. Wij hopen, dat de dieren gezond en le venslustig blijven, niet alleen in verband met de proeven, die de heer Dudok van Heel voornemens is te nemen, maar bo venal in verband met de plannen om S.V. Texel Het ziet er naar uit dat we zondag weer kunnen voetballen. Het programma is dan dat van de vorige week, dus: Limmen-BKC; WGW-RKAFC; Tcxel- DTS; Hollandia T.-Vios; JVC-VZV en Succes-Helder. Een belangrijke dag in deze afd., zowel voor de bovenste als onderste bezetting. Hoewel D. de leider is in onze afd. zullen we ons toch stevig te weer dienen te stellen en te bewijzen dat de zware ne derlaag in Oudkarspel destijds een grove vergissing was. Gezien de laatste uitsla gen is dit ook mogelijk. Texel 2 is vrij. In de afd. worden gou den en zilveren kruis-wedstrijden ge speeld. Succes lui! enige dieren over te brengen naar de grote geïmproviseerde vijver achter het TexeLs Museum in de Dennen. De aan wezigheid van bruinvissen zal de trek naar het Museum immers enorm doen toenemen, want.... nergens ter gehele wereld kan men zoiets gadeslaan: nergens ter wereld kan men levendige, gevangen bruinvissen bewonderen. Er werd wel geschreven, dat' men in Amerika ook reeds bruinvissen gevangen had en in het leven wist te houden, doch dit zijn geen bruinvissen maar tuimelaars. Zoals bekend heeft deze expeditie zeer veel inspanning van de deelnemers ge vergd. Lange tijd heeft het er naar uit gezien, dat deze kostbare onderneming tot mislukking zou zijn gedoemd. Het eerste transport werd een fiasco: men vervoerde de dieren toen n.l. op schuim rubber bedden, die voortdurend be sproeid werden. Deze wijze van transport bleek echter te vermoeiend voor de die ren, die bovendien spoedig door shock kunnen sterven. Daarna besloot men voor iedere bruinvis een aparte kuip te ma ken en hen daarin te vervoeren. Dit experiment is dus thans met goede uit slag bekroond geworden, waarmede wij de heren Dudok van Heel en De Haan van harte gelukwensen. ZOEK HET GOEDE! (Uit een vergeelde krant, maar actueel blijft het!). Wij zeggen bij ons zelf, ik zoek De mooiste zinnen uit het boek; En wie een liederbundel ziet. Zoekt ijv'rig naar het mooiste lied. Gaan w' in een berglandschap op reis, Wij zoeken naar het Edelweisz, En altijd is ons oog gericht Op 't allermooiste vergezicht. In een museum zoeken wij Direct het mooiste schilderij; Men zoekt bij al wat 't leven biedt, Het mooie wel, het slechte niet. Waarom zoeken en vinden wij Bij mensen éérst de slechte zij? OUDEN VAN DAGEN DEN HOORN ATTENTIE Den Hoorn. Op donderdag 20 febru ari wordt door de toneelvereniging „Het Masker" een toneelvoorstelling aangebo den voor de bejaarden van Texel. Opge voerd wordt het stuk „Op hoop van ze gen" in „De Oranjeboom". Ouden van dagen van Den Hoorn en wijk H, die er heen willen, gelieve dit voor 7 februari op te geven bij de he ren Jac. Boon Kzn. of F. Zwanenburg. Voor vervoer wordt gezorgd. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam Collecte intern, hulpverlening De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Den Hoorn 10 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte v.h. restauratiefonds De Koog 10 uur Ds. Waardenburg in de kerk Viering H. Avondmaal De Waal 19,30 uur Ds. Waardenburg Viering H. Avondmaal Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Doop Maandcollecte voor de kerkeraadskas Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis ZANGDIENST VOOR IEDEREEN Oosterend zondagavond 8 uur Zangdienst voor iedereen in de Gereformeerde kerk. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Kand. J. G. Kunst van Amsterdam Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Wester weg 1, Den Burg 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Sluijs Oosterend 10 uur Ds. Van der Zwaag De Koog 19.30 uur Ds. Van Sluijs Woensdag 5 febr. Zusterkring Oudeschild TEXELAARTJES Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder van Twuijver houden maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Oen Helder, houdt Maandags van 10,3C tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Te k. 1 karpet, 1 huiskamer lamp, 1 pendule, ovale spiegel bijzettafel (old finisch) 2 pits gascomfoor, 1 grote tobbe. 1 bruine zakketel. Schilder einde 84 Te k. kinderwa gen z.g.a.n, K. de Freeze, Vuurtorenweg C 79 b De Cocksdorp Te k i g st.z. trap- naaimachirv" en pitriet wieg. Oudeschild 4 Te k. elektr. houten wasmachine m. wring er f 30,— N. Kuyper, Haven 33 Oudeschild Zoek belangrijke verzameling of paitij postzegels. Brieven Postbus 15, Diemen (N.H.) Tek. 1 kinderwagen, 'n aqua rium en een divan Lijnbaan 31 Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Jan Paul Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Johannes Paulus Cornelis A. M Reij -Duin C J. Reij Ruud Den Burg, Zwaanstraat 1 Texel, 29 januari 1958 Tijdelijk adres Weverstraat 38, Den Burg Gerrit Westdorp en Netty v. Maldegem geven kennis van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaatsvinden op 8 febr. '58 Nechako Centre Box 164 Kiiimat B C Canada Heden overleed onver wacht mijn lieve man en onze lieve broer, zwager en oom Pieter Cornelis Heere in leven Hoofdambten. bij de Rijkswaterstaat op de leeftijd van55jr Uit aller naam M Heere-Boll Leeuwarden 28 jan '58 Molenstraat 44 De crematie heeft heden te Westerveld plaats gehad. vastgesteld 15 febr. a.s, in Hotel Texel REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper I Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg gemaakt ter gelegenheid van de opening gerestau reerde Hoornder kerk kun nen vanaf heden tot Za terdag 8 febr worden af gehaald bij de heer P Arensman, Den Hoorn 173 Extra grote mande- rijnen 10 a f 1, flinke sinaasappelen 12 f I,- Goudgele bananen f 1,- p kg Prachtige andijvie 3 pond f 1,25 Geschoonde spruiten f I,— per kg 3,5 pond mooie witlof f !,- Verse sla 6 S f 1,— le kwaliteit Spruiten 3 pond f 1,— Grote witte bloemkool 95 c. Volop druiven, tomaten en alle soorten noten Alleen wanneer het beste goed genoeg is voor U, koop dan bij M. S. LANGEVELD van Westermient B 158 naar Jan Dirksoord 23 C. Helsloot Denkt U morgen om plaats te bespreken van 12—1 in de Oranjeboom komt hedenmiddag om 4 uur aan Oosterend en zondagmiddag om 5 uur aan De Cocksdorp profiteert hiervan I SI. kamer schaal glas 4.95 Ganglantaarns 3,95 Huiskamerkappen 5,75 3 lichts kroon 19, 3 lichts kroon met middenschaal 39,— 5 lichts kroon koper 19,50 Centrifuge groot model 145,— Wandlichten 3,20 Maak van deze aanbie dingen gebruik, prijzen zijn bijzonder laag Electrohuis Bakker DE BIJENKORF, uw Modecentrum heeft nu in de extra lage prijzen en enorme keuze voor gewone en hele tot maat 57 Komt u eens kijken naar onze prachtige collectie Fraaie dessins in fan tasie of in mooie ef fen kleuren, wollen stof of wevenit. Slank jeugdig kledende mo dellen. Ook hele grote m&ten, NU 49,75, 39,75, 24,75, 19,75 met mooie cótelé of fantasie garnering. Echt wevenit jersey. Ook hele grote maten NU 59,50, 44,75, 39,50, voor jeugdige of wel iets oudere dames met koordstiksel of borduring, zwart, ma rine, raf, turquoise, terra. Ook met ge werkt dessin. Ook hele grote maten, NU 34,75, 29,75, 24,50,19,50 mooie modellen, ook met hoedje, fraaie stiksels, popeline, ga bardine, tweed en Ot toman. Ook hele grote maten. 69,50, 59,50, 49,75, 29,75 pracht kwaliteiten, modelijn 1957. Zeld zaam voordelig. Ook hele grote maten, 79,50, 65,75, 49,75 1000 koopjes en res tanten in dames- en meisjesconfectie en manufacturen. Het is maar een weet dat de Bijenkort u en ook de grotere maten beter kleedt. H.HMMAAT ONINOSTHA UW MODECENTRUM DEN HELDER. Alleen a s. maandag ge Een 17 steens herenj horloge, schokproof - terdicht - anti magn. de spotprijs van f 32, Hierbij een jaar schi lijke garantie DE KLOKKENDOK Hoorn Tel. Volkswagenbusje te huur voor kleine gi schappen met en zo chauffeur. Van Koningsbrui Loodsgracht Den Helder, tel. Indien bij advertentie opdrachten niet duidelijk verm staat aan wie de re ning moet worden zonden, kan plaatsing niet doorgaan Dit geldt vooral v verenigingen en degenen die geleg heidsadvertentie op ven, waarin alleen adres, maar geen ni wordt genoemd. Dir Texelse Coui TE KOOP Enige prima, gebrui bromfietsen Sach, Puch, HMW, K; en Solex vanaf f 60, Puch motorfiel 250 cc Puch scooter 12! DROS, Eierland Motorhl Teil van de 100-serie nou wee1' leverbaar. Ook de andere rassj kruisingen. Aan 't zelfde adres TE KOOP 20 hennen (broed NIC. WITTE Schildereinde 121 Te Wij noteren vanda degroentenhal en mat op de markt 6 p uien en 6 p of peen samen f I Rode kool v af 5 c. Sla, gele, groene k( rapen vanaf 15 ct Spruiten grote sor 3 en 4 pond f 1,- Verder alle soorten ten tegen spotprijzei Pa Raven en Van W Kantoorstr. 6 Den Nog enkele stuk voordelige FA. ZEGEL 1 Parkstraat, Tel. A.s. maandag kom weer op de markt een grote part voor halve prijzen garantie. B Visser, Westerland 148 Wieringen. te koop in Den B Schildereind op maandag 3 febr. om 8 uur in De Tot Wie heeft zijn verk plunje aan de kapsi hangen Doe nog ei goede daad en berichtje (met prijsl een losse shirt, blf hoed zijn welkom. Waalderstraal

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2