Vasteland biedt steeds minder gelegenheid voor recreatie Hut ss paarbank f I II I r Taxi Garage Reij 'n Cadeautje Borduren J. G. Dekker Jo of René SEMO KOPERSLAKKENBLOEM ONZESPAARRENTE IS WEER VERHOOGD over het volle tegoed dagelijks opvraagbaarl Sfi-trtrtA -iedetee Boereuleenbauk te Texel I I I Het hootd koel en do voeten warm 1 Mantje's Schoenhandel I* In Noord-Holland i9 de uitbreiding van d« bebouwde kommen in de jaren 1951 tot en met 1956 voor 87% geschied ten koste van de oppervlakte cultuurgronden, voor 13% ten koste van de natuurruimte. In zes jaren is hier 30 ha. bos opge offerd (voornamelijk in het Gooi) en 150 ha. andere gronden, namelijk duinen (Kennemerland) en heide (Gooi). Boven dien is 100 ha zogenaamde woeste grond in cultuurgrond omgezet. Rekent men het jaar 1950 ook nog mee, dan blijkt de oppervlakte natuurruimte in onze provincie in de laatste zeven ja ren te zijn verminderd met 378 ha. op een totaal van 31.706 ha. of met 1.2 pet. In Zuid-Holland bedroeg het verlies 565 ha. op slechts 19.000 ha. of 3 pet! Buiten Holland is er nog maar 720 m2 natuurruimte per inwoner, in de beide Hollanden samen echter slechts 105 m2. In het westen des lands is zo weinig natuurruimte meer die zonder bezwaar in cultuurgrond kan worden omgezet, dat de uitbreiding van de bebouwde kommen er voornamelijk gaat ten koste van de oppervlakte cultuurgrond. Van 1951 tot en met 1956 is het bur gerlijk grondgebruik is Noord-Holland met 3244 ha. toegenomen. Hiervan is slechts tweevijfde ten goede gekomen aan de bebouwde kommen. De rest is ge bruikt voor industrie- en opslagterreinen (300 ha), sport- en andere ontspannings terreinen en begraafplaatsen 577 ha, aan straten en wegen 1047 ha. In al deze sectoren bestaan echter nog belangrijke tekorten. Er is ook in deze jaren nog achterstand ontstaan. Bij een vergelijking van het aandeel van de verschillende delen van Noord- Holland in de toeneming van het burger lijk grondgebruik blijkt, dat de IJmond, Zaanstreek, Zuid-Kennemerland, de Meerlanden en Amsterdam en Diemen, waar 75 percent van de Noordhollandse bevolking woont, slechts 56 percent van het totaal voor hun rekening nemen. Aangenomen moet worden, dat men buiten deze vijf gebieden veel royaler met de ruimte omspringt dan erbinnen en dat met name in de grote centra de toenemende bevolking dichter op elkan der wordt gedrukt. Dit doet behoefte aan beweging en spel in de nog resterende, vrije natuurruimte elders in die vijf ge bieden natuurlijk meer dan evenredig stijgen. Als oorzaken voor dit grotere verbruik van ruimte worden o.m. genoemd de aanleg en verbreding van wegen in het kader van of annex ruilverkavelings- werken. Daarmee worden tevens agrarische NI1UWE AVONTUREN VAN PIMBA „Blijf liggen of ik schiet" riep Pimba! Om de andere rovers hebben de jon gens zich niet bekommerd Die zijn van schrik op de vlucht geslagen en zijn nu niet meer te bekennen. De bootsman ligt daar nu, rillend van angst, in het zand alleen. Bang, om door een pijl getroffen te worden, blijft hij dood stil liggen. Goed zo, Woh, roept Pimba. Kom mee, nu gaan we mijn ring terug halen. Ze zetten een pijl op hun boog, richten op de bootsman en komen achter de cactus vandaan. Blijf liggen of ik schiet!, roept Pimba. De bootsman draait zich om, ziet de jongens en wil opsprin gen om hun een pak slaag te geven. Blijf liggen of ik schiet! roept Pimba nog eens en beiden richten zij hun pijlen op de bootsman, die als een kleine jongen om genade schreeuwt. Niet schieten, niet schieten, roept hij. Maar Pimba en Woh hebben geen medelijden. Met gerichte pijlen komen zij op de bootsman af. belangen gediend. Voorts, dat in dit meer landelijk gebied allerlei ruimte vragende voorzieningen tot stand zijn gebracht, die men daar te lang heeft gemist. Ook het vasthouden aan de traditionele bouwwijze vraagt meer ruimte. Per netto ha. woongebied verrijzen er slechts 15 tot 25 woningen, tegen 35 tot 50 wonin gen in Amsterdam. Tot 1980 nog 20.000 ha Tot 1980, wanneer de bevolking van Nederland dertien miljoen zal bedragen en die van Noord-Holland niet veel min der dan 2V2 miljoen, zullen zeker nog 18.000 a 20.000 ha in beslag worden ge nomen voor uitbreiding van de be bouwde kommen. Dit is een oppervlakte ter grootte van de Wieringermeerpolder of 50 a 70 per cent van de thans door de bebouwde kommen ingenomen oppervlakten. Dit brengt, vergeleken met hun ver groting van de twaalf jaren van 1945 t.m. 1956 een verdubbeling van de groei- snelheid mee. Zelfs als de nog resterende oppervlakte natuurruimte per saldo geheel intact zou worden gelaten en dus 4 5 percent van de Nederlandse cultuurgrond aan zijn huidige bestemming worden onttrokken, zou de verhouding daarvan met die der bebouwde kommen dientengevolge met een derde inkrimpen. Dat betekent „verkreuking" van de stedelingen in ons land niet tenminste een gelijke mate. Voorwaar een psychisch probleem, dat aan de aandacht van on der meer de Culturele Raad niet mag ontsnappen. En dan: de wereld houdt in 1980 niet ineens op te bestaan.... aldus „Noord- Holland". BETER WONEN IS VOOR EEN DERDE DEEL BETER SLAPEN door J. Penraat Over slaapkamers en zit-slaapkamers Dit moeten we ons goed realiseren: de aandacht, besteed aan het bed en de slaapkamer, is goed besteed. Van elke drie uur van ons leven immers brengen wij er bijna één in bed door en daar door is ons bed het meest gebruikte meu belstuk in de woning geworden. Hier komt nog bij, dat wie 's nachts slecht slaapt ook nog een deel van de dag be derft. Het bed waarop wij rusten staat in een kamer en, al naar gelang wij deze kamer nog voor andere dingen gebruiken dan slapen alleen, noemen wij deze ka mer slaapkamer of zit-slaapkamer. Wie goed wil slapen zorge voor een comfor tabele slaapgelegenheid, waar hij niet gestoord wordt door dingen die niets met slapen te maken hebben. Natuurlijk is een speciale slaapkamer beter geschikt om te rusten, denken wij slechts aan het probleem van het ziek zijn, dan een kamer waar wij ook in wonen. Het valt echter niet te ontken nen, dat de zit-slaapkamer één groot voordeel heeft. Als regel slaapt men alleen 's nachts en wanneer het bed in een zit-kamer staat, behoeven we er geen heel vertrek aan op te offeren, maar kunnen wij deze kostbare ruimte ook overdag benutten. Voor kleinbehuisden is deze ruimtewinst zeer belangrijk. Tegenover dit voordeel staan echter vele nadelen. Als een van de echtge noten vroeg naar bed wil gaan, maar juist de ander nog wat met zijn vrien den wil blijven praten. Of een van tweeën wil juist nog wat werk afmaken en extra laat opblijven en de ander kan van moeheid de ogen bijna niet meer openhouden. Bovendien heeft de mens, die in zijn slaap weer nieuwe krachten voor de volgende dag moet opdoen, behoefte aan een omgeving die juist anders is, dan die van de gehele dag. Een omgeving, die bevrijd is van de zorgen van alledag. Béter is de slaapkamer, als we toch al moeten combineren, ook geschikt te maken voor ander gebruik, zonder nu direct een zit-slaapkamer in te richten. Als de kamer bijvoorbeeld niet al te klein is, kan er soms een hoekje worden ingericht speciaal voor de vrouw des huizes, die zich hier overdag kan terug- „CAPRICE" VOOR „HET NUT" Het trio Maarten Kaptein, Jetty Can tor en Guus Jansen heeft woensdagavond voor een uitstekend bezette zaal („De Oranjeboom") een kostelijke avond ver zorgd onder de titel „Caprice", welk vreemd woord zoveel heeft te betekenen als een gril. Nergens hebben wij overigens een spoor van die gril kunnen ontdekken, wél en al heel spoedig de overtui ging gekregen, dat dit programma uit stekend was voorbereid. Groot bleek wel de afstand tussen „Caprice" en de caba retavonden, waarop wij sinds jaar en dag worden onthaald. Hier stond weer echt het groot talent, het onbetwistbare kun stenaarschap onder de twee priemende schijnwerpers. En is het woord aan de kunstenaar, dan maakt het zoals aan getoond werd ook niet uit welk on derwerp hij behandelt. Hindert het niet, wélk verhaal hij vertelt, wélke composi tie hij heeft gekozen, welk liedje (als het maar géén Hollandse tekst heeft!!) er wordt gezongen. Met onverdeelde aandacht werd het optreden van de artiesten gevolgd. On tegenzeglijk een programma, dat elck wat wils geboden heeft. METEOOR „BOVEN" TEXEL Woensdagochtend, even voor half acht, hebben verscheidene Texelaars een ver blindend felle vuurbal door de lucht zien schieten. Joop Quint en Dick Peters, die op weg waren naar Oudeschild, werden zelfs verblind en reden de berm van de weg in. Iedereen vroeg zich natuurlijk af wat ze gezien hadden en waar het ge vaarte terecht was gekomen. U heeft reeds in Uw dagblad kunnen lezen, dat het hoogstwaarschijnlijk een meteoriet is geweest gesteente, dat zich van een ander hemellichaam heeft losgemaakt en in lichterlaaie gaat staan zodra het in aanraking komt met de dampkring van ae aarde. Sommige Texelaars dachten, dat de vuurbal ergens op het eiland was terecht gekomen, maar een Deense ge leerde veronderstelt, dat de meteoriet ergens in de Noordzee is beland, zeker honderd km. ten noorden van ons land. Het was in de ochtendschemering zulk een fel licht, dat het er veel van weg had alsof de zon ineens fel ging schijnen. trekken voor haar liefhebberijen of voor bepaalde werkzaamheden. Of hier wordt juist het bureau geplaatst waaraan mijn heer zo ongestoord en rustig kan wer ken en studeren. Het is dan wel gewenst het vertrke zó in te richten, dat alle kledingstukken opgeborgen zijn, en dit betekent dat er voldoende garderobe- berging in zo'n kamer aanwezig moet zijn. Bedden Het is zeer moeilijk te zeggen wat nu juist de beste keuze bed of matras is. Dit is zeer persoonlijk. Er zijn mensen, die de voorkeur aan een klein smal bed geven, anderen willen een groot twee persoons bed, weer anderen prefereren een lits-jumeaux. Het is alleen jammer dat de keuze wat de maten betreft in het algemeen toch nog niet zo gevariëerd is als wij wel zouden wensen. „Normale" i maten voor een bed zijn 190 centimeter of 200 centimeter lang en 70, 80, 120 of 130 centimeter breed. Het normale tweepersoons bed van 120 x 190 centi meter is echt niet groot genoeg. Bedden echter die juist iets langer zijn en toch nog 10 centimeter breder kunnen nu juist zoveel meer comfort geven. Behalve de maten is een grote ver- scheldenheid in vormen mogelijk. Er zijn hoge bedden en lage, er zijn bedden met hoofdeinden en met voeteinden, met aangebouwde kastjes en zonder, houten en stalen, opklapbedden enzovoort. De juiste keus lijkt ons altijd een laag bed met kleine hoofd- en voeteneinden, juist voldoende om het afglijden van de matras en dekens tegen te gaan. Hoge schotten aan het voeteneinde belemme ren het uitzicht en zijn overigens zin loos. Wij moeten er wel op wijzen dat een groot twee-persoons bed beslist al leen maar met het kopschot tegen de muur mag staan, omdat wij anders on mogelijk de ruimte onder het bed schoon kunnen houden en hygiëne is toch in de slaapkamer beslist wel een vereiste. Maar verder zijn er eigenlijk niet veel raadgevingen te geven. Een ieder moet naar persoonlijke voorkeur beslissen. (Wordt v.-rvolgd) Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling Kogerstraat 34 Den Burg Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Den Burg, Texel Telefoon 333 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn l LIJSTENMAKERIJ Voor Uw lijsten naar de „De Amateur", Sluisdijkstr., Den Helder Besteladres Texel: Beatrixlaan 60, tel. 217. Modern en klassiek. Ceintuurs, knopen kousenreparatie binnen 4 dagen gereen VILT PITRIET RAFFIA KRAALTJES Telefoon 146 feuilleton deer H. Weatenberg 23. Zij dwingt haar gedachten terug, naar het kledingstuk in haar handen! Lieve help! Hoe onhandig heeft zij die mouwen vastgespeld! En met hoe weinig charme vallen de talloze plooien van die wijde rok. Nee, dat moet zij over doen zij zou zich voor haar leermeisjes moeten schamen! En met rappe handen begint zij opnieuw, terwijl zij bij voorbaat al weet dat het haar ook dit keer niet lukken zal. Zij kan eenvoudig niet vandaag, zij kan haar hoofd niet bij het werk houden Plotseling steekt madame Angèle haar lichtblond gekruld kopje tussen de gor dijnen door: „Bent u gauw klaar, mada me Frank? Ik zou u graag een ogenblikje willen spreken". Helga is blij met het gedwongen op onthoud. „O, ja, ik kom dadelijk, juf frouw Charlotte kan wel verder etale ren. Vijf minuten later staat zij al in het kleine privésalon van madame Angèle; dat met zijn zoete, zware parfum meer van een boudoir dan van een bureau heeft. Madame Angèle zit aan haar sierlijke empireschrijftafel; haar velrood-gelakte nagels schemeren lila-achtig in het ge dempte licht van een schemerlamp; haar vele armbanden rinkelen zachtjes. ,Gaat u zitten, madame Frank", zegt zij vriendelijk. „Ik moet helaas iets met u bespreken, dat zeer pijnlijk is...." zij schraapt haar keel. Helga laat zich op de brede divan neervallen, naast het witte Maltesertje van madame". „U weet", vervolgt madame en rookt uit een onzinnig lange pijp een geparfu meerde sigaret, „dat ik binnenkort ga trouwen. Ik was eigenlijk van plan, mijn salon hier in Cairo aan te houden onder uw beproefde leiding.Maar mijn ver loofde wil dat niet en zonder dat ik het wist heeft hij een koper gezocht en hem ik moet zeggen zeer tot mijn spijt, ook gevonden. Het is een Griek, zijn vrouw zal de zaak overnemen. Nu is het de kwestie hoe het met u zal moeten. Ik zal natuuruijk alles doen om te pro beren, dat u uw plaats hier ook bij de nieuwe bezitter houden kunt. Maar belo ven kan ik dat natuurlijk niet, en onder voorbehoud moet ik u de eerste januari ontslaanO, alstublieft madame, be gint u niet te huilen! Ik zeg immers, on der voorbehoud! Ik hoop van harte, dat madame Eyropulus u zal houden. Ja, ik wil zelfs aan mijn opvolgster niet zeggen, dat ik u ontslagen heb zodat u in elk geval nog vier weken tijd hebt naar iets anders uit te zien. En dat u van mijn kant op de allerbeste getuigschriften kunt rekenen, dat begrijpt u immers wel, nietwaar?" Helga knikt, zij kan niet spreken. Het kleine belletje aan de halsband van het Maltesertje klingelt zoetjes; in het ate lier naast het kantoortje snort zacht een naaimachine; binnen in de salon weer klinkt het schaterlachen van een manne quin. Madame Angèle kijkt half verbaasd, half medelijdend naar Helga's doods bleek, in het roodachtige schemerlicht spookachtig wit gezicht. Hoe tragisch nemen deze Duitse vrouwen de dingen toch! Wat betekent het voor een knappe vrouw als Helga Frank, of zij al of niet een betrekking heeft? Haar vriend zal met plezier voor haar zorgen, totdat zij weer passend werk gevonden heeft. En hardop denkt madame: „Iedereen heeft tegenwoordig toch een vriend nietwaar?" en zij knipoogt. Helga lacht met trillende lippen. Ach als deze vrouw een idee had hoe alleen zij was! Hoe grenzeloos alleen! Misschien als zij het wist, gaat het door haar hoofd, misschien als zij het wist, zou zij er werkelijk alle moeite voor doen om haar betrekking te laten behouden maar haar trots komt in opstand; op zo iemand als madame Angèle maakt het geen indruk te vertellen, dat zij van haar eigen verdiende geld leeft en geen vriend heeft, die voor haar betaalt en haar steeds weer dure cadeaux geeft. Madame Angèle zal dat hoogstens jammer vinden en verwonderd zal zij vragen: „Hoe vreemd? Waaraan kan dat liggen?" Nee, zij zal hierover niet meer spreken. Zij staat vastbesloten op: „In tussen zal ik toch maar naar een andere betrekking omzien!" zegt ze rustig. „En er maar niet te vast op rekenen, dat ma dame Eyropulus mij houden zal. Ik dank u, dat u mij bijtijds gewaarschuwd hebt". De twee vrouwen kijken elkaar een ogenblik glimlachend in de ogen en geven elkaar «en vluchtige handdruk. GRONDONDERZOEK heeft aange- toond.dat ruim 90% van Texel's land bouwgronden koperarm is! Meestal gaat dit gepaard met kobaltgebrek. Koper- en kobaltarm ruwvoer veroor- zaakt ziekten bij het vee en belemmert de groei van jongvee en lammeren, terwijl de kwaliteit van schapenwol f minder wordt. In de eerste plaats dient daarom de grond met een koper- en kobaltbe- mesting gezond te worden gemaakt. Strooi daarom Koperslakkenbloem "SEMO' De kosten zijn gering, de voordelen groot. voor grasll 200-300 kg per| iedere 2 p voor bouwland 300-500 kg per ha iedere 3 jaar Gratis voorlichtingsmateriaal bij het f LANDBOUWKUNDIG BUREAU VOOR SPORENELEMENT-MESTSTOFFEN VELPERWEG 157-ARNHEM-TÈL 20342 Voor Uw hoofd m<»et U zei ir.aar voor warme voetel kunnen wij zorgen. I Voor ieder doel een heerlijk I warme schoen, laars o pantoffel. Dan gaat Helga weg en werk de rest van de dag met verwoede ijver. De anderen kijken haar van ter zijde verwonderd aan; deze verstarde glim lach, deze wonderlijke afwezige blik en ondanks dat de correcte woorden en vriendelijkheden tegenover de klanten, de opwekkende, aanmoedigende woorden gedurende het passen 's Avonds thuisgekomen vindt zij een briefje: „Onze hele klas gaat naar een jeugduitvoering in de schouwburg, ik ook, Jo". Helga keert het papiertje om en om. Dan plotseling komen de tranen te voor schijn: „O Jo. jij bent er niet! Juist van daag ben je er niet, nu ik zo bang ben om alleen te zijn!" Lange tijd loopt zij op en neer in de kamer, het briefje in de hand. Dan op eens blijft zij stil staan. Misschien moet het zo zijn, dat Jo juist nu niet thuis is. Misschien Zij gaat op de divan liggen, de handen onder het hoofd gevouwen. Zij zal haar betrekking verliezen. In een nieuwe, als zij het geluk heeft er een te vinden, zal zij stellig minder verdienen. Veel min der. En haar doel, Jo naar Duitsland stu ren en daar muziek te laten studeren, lijkt haar plotseling onbereikbaar. En als zij geen betrekking zou vinden? Wat moet er dan gebeuren? Wat zal er dan van haar terechtkomen en wat van Jo? Zij heeft niemand, die haar zou kunnen helpen. Een paar kennissen zouden haar misschien een beetje geld kunnen lenen om over het ergste heen te komen. Maar wat zou zij daar op den duur aan heb- ben. Als een zwarte afgrond ligt komst plotseling voor haar, ond<| telijk, donker en beangstigend, haar woning niet meer kunnen den. Jo zal zij van school moeten hem ergens bij een kapper of in dere kleine zaak in de leer moeten Zij zal schulden moeten maken, d bels verpanden; de levensverzekeil ver vallenHelga kreunt of zij melijke pijn heeft. Zij drukt ha vuisten gebalde handen voor de „Nee, nee, zo niet! Zo niet! Plotseling hoort zij de stem vanl vocaat: „Driehonderd Egyptische jl madame! U hebt geen idee wat tegenwoordig mee kunt doen!. gemak voor u als u niet meer jongen hoeft te zorgen; dat u uv^ weg kunt gaan en de zekerheid hc| hij schitterend verzorgd is! Boven mijn cliënte bereid, u nog een som te betalen, zodra het vast stal de jongen werkelijk een Brackwie Het is dus, hm, geheel en al, hm, afhankelijk of dit vastgesteld zal of niet. Eigenlijk zou het voldoent dat u de overtuiging van mijn zou delen en de rest zou dan, hi mij een kleinigheid zijn". Helga springt op. Als zij die verantwoording tegenover Jo ma had! Wat kan ze hem nu nog gei vergelijking van wat de familie wieser hem aan te bieden had? liefde.Och, daar kan een jon* niet van leven; niet van vooruitkol de wereld! Haar moederlijke toefll (Wordt vervl

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4