9 rocn het harL, RDTERSEPT RANG Oisme de CacaA Texels musicerende jeugd lerzorgde muziek- en toneelavond het gezonde gebaar: Genezereaïs Talloze Rheomatieklljderi vonden baat bij 'n bloedzuiverende knus met Krnsehen Salts. beschermt Uw mond en keel 85 csnt 3^9 ootoanoQoooa9oooooattflflaott8 9 8 9 9 t8t9oaflflj 9 8 8 B9u 9899998» tatttm»»8imnaa«9aaft8gaaa8amHan8»gaH.iLiJ>-iuuLt)ig Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol gnrrrrmnf TmrrmrrrraTrmTrrrrnrrrrrrrrTmrm wrürm rrmrrnrrrmi •rrnrmryrmTriprrnrrrry'rrTrrjTnnnrrm TEXELSE kTERDAG 8 FEBRUARI 1958 72e JAARGANG No. 7221 COURANT jtgc-e N.V. ».h. Longeveld de Rooij jjiekhandel Drajckerij Bibliotheek jra Burg - Texel - Postbue 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdag» en laterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr. f 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> Voor de tiende maal de uitvoering door fcze musicerende Texelse jeugd te mo- jèn verslaan voelen wij als een voorrecht K" ok al omdat je dan zelf niet met, laten zeggen B-griep te bed ligt. Een voor- t in de eerste plaats echter omdat je - deze avonden altijd verheugde ge- :hten ziet: verheugd is de dirigent, de r J. Visser als ze 'm er zo lekker en ;ond uithalen, verheugd is het gezel- ap musicerende eilandgenoten en andgenootjes, als die moeilijke passa- in de (doordringende) ogen van het gebreide publiek als spelenderwijs ge- men worden, zèèr verheugde gezichten s de dirigent zijn pupillen uitnodigt te lan staan, boven de partituurdragende landaard uit, om het gulle applaus des I beter op je neer te laten dwarrelen, lïrheugd ook zijn de ouders, familie, I ienden en bekenden, die uiteraard de ncentratie richten op hetgeen zoon of chter zal presteren. Goed, het zijn wel en beroepsartiesten en bij de entree eft ie heer Kiewiet wel grondig alle rdachte personen gefouilleerd op het jevoeren van rotte appels, maar je nt tenslotte een raar figuur slaan als I door de blik van die honderden toe- I Houwers even de kluts en de toets ludt kwijt raken. Dat zou dan hoofdza- I lijk het gevolg moeten zijn van plan- Inkoorts of van het niet goed voorbe- id aantreden. Wel, wat dat laatste be- I ;ft: de uitvoering getuigde van een londige studie, in groepsverband èn zo I je eentje, op een hermetisch afgeschut llderkamertje of bij mooi weer op het featsje achter het ouderlijk huis. Plan- I nkoorts, nee, dat is een ouderwest be- lip geworden. Onze hedendaagse jeugd I min of meer zelfverzekerd, wellicht Dg versterkt door de geslaagde lance- lig van onze (eigen Westerse) spoetnik? ■Met deze jeugd kan de heer Visser Imderen doen en hij weet de witte vel- I n te oogsten ook! Met meer dan 100 ïdewerkers en medewerksters, groten- els als accordeonvirtuozen, ja onze mu- I kwereld heeft wel ruime plaats toege- nd aan de accordeon. Vroeger was je fin hele Piet als je een mandoline rijk fes, je viel op, tegenwoordig doe je pas lie als je een accordeon kunt bespelen. I Densdagavond werden er niet minder Sn tachtig accordeons naar „De Oranje- lom" gesleept. Uit alle windstreken en In „heinde en ver", zoals de dirigent fet uitdrukte. Dat leidde tot 'n machtige I ncentratie of althans een behoorlijk ik in de richting, want op Texel moet toneelruimte nog gevonden worden II er 80 accordeons op te kunnen uit- I len. Nu is dat ook weer geen al te pot bezwaar, want de praktijk helpt 'n I ndje mee om de oplossing te vinden: e zich gevorderd acht mag moeilijker ïziek spelen dan wie nog maar kort I it de toetsen geconfronteerd is. Hier- Dor zijn automatisch verschillende en- I nbles ontstaan en wel vier in totaal. Als wij dan over de debutantjes schrij- n, moogt U niet veronderstellen, dat dit en gezelschap kleuters betekent: met de iftijd heeft dat n.l. niets uit te staan, I lar enkel met de capaciteit, nauw ver- I nden aan de duur van de opleiding If. Want alle muzikanten en muzikant zijn leerlingen van de heer Visser, i als muziekleraar wel universeel ge- emd mag worden: hij onderricht de- Ine die piano willen leren spelen, die gel willen leren spelen, de toekomstige :ordeonisten, de toekomstige mando- I isten (er komen weer enkele mando- hes op de proppen, de laatste tijd) en die de kunst van het blokfluiten llen beoefenen. Voor de muziek bestaat ons eiland grote belangstelling en het ntal opvallende talenten is naar onze ?ning groot. Dat geldt trouwens even- is voor het vocale gedeelte, dat bij de er Visser, gezien de successen van zijn meskoren in niet minder goede han- n gelegd is. Was het dus een wonder, t de tiende avond, waarop onze musi- ende Texelse jeugd de aandacht oeg, reeds bij voorbaat een succes zou >rden?! Allen zijn voldaan huiswaarts gegaan, de overtuiging, dat de muziek een der ddelen is om het leven mèèr waarde te ven. Leeft intenser door de muziek!, uden wij durven adviseren. In feite hebben wij op zo'n avond lang et èlle jonge muzikanten voor het voet- ht: hoe zouden de pianisten of organis- i aan bod kunnen komen? Maar die er n gelegenheid kregen om haar of hun nnen te tonen, mogen met voldoening n deze avond terugdenken. Alle vier accordeon-gezelschappen, rsterkt met medewerking van mevr. Beumkes-Breen, de heer P. Keijser en ?j. A. Visser, hebben de hun opgedra gen taak op lofwaardige wijze volbracht. Er werd met animo gespeeld, er werd dikwijls bijzonder goed gespeeld en het was van dichtbij een genot om te zien, hoe uit hun onbewuste mimiek hun lust tot het leveren van de beste prestaties beoordeeld kon worden. Je zag waar ze er totaal geen moeite mee hadden en je zag, waar de kruisen of mollen in het vizier kwamen!! Je zou een boek kunnen schrijven over zo'n uitvoering met alles wat daar aan vast zit. Nou liep het weer allemaal erg mee: de wegen waren goed begaanbaar, ondanks de stormachtige wind, de heer A. Kunst had weer'het transport van de attributen vrijwillig aangeboden, de mensen kwamen allemaal keurig op tijd en iedereen bracht een flinke dosis be langstelling en optimisme mee. Wij hebben de avond achter de coulis sen doorgebracht en eens van nabij mee gemaakt hoe het allemaal gaat. Wij heb ben bemerkt, dat het omwisselen keurig was ingestudeerd, zodat het programma vlot afgewerkt kon worden. Het was tel kens bij het verwisselen ogenschijn lijk een wir-war, maar even later had ieder weer zijn plaats bezet en kon de toneelmeester het sein „halen" geven. Wij vertelden al, dat er honderd mede werkenden waren. Wij zouden ze graag een voor een de revue willen laten pas seren, zoals ze dat bij het toneelstukje zo leuk deden, maar het is uiteraard on mogelijk. Wij moeten ons beperken tot het noemen van de (succesvolle) solisten e.a. Allereerst dan een compliment voor de wijze waarop mevr. Mantje en de heer Ton Witte het operettestuk „Über die Prarie" uitvoerden. Dit duo kon ons zeer goed voldoen: de zuivere sopraan werd voortreffelijk geaccompagneerd door een mooie, donkere bariton misschien had de bariton even sterker gekund, maar dit was te wijten aan het niet ter plaatse voldoende repeteren. Dit duo, dachten wij, zou de eerste steen kunnen zijn voor een op te richten Texelse operettevereni ging. Kan Texel niet, wat in Noord- Scharwoude tot zulk een vermaardheid is uitgegroeid? Ongetwijfeld bestaat op Texel belangstelling voor zulk een ver eniging en het is even zeker, dat ook de nodige krachten hier op het eigen eiland te vinden zijn. In ieder geval is ons bekend, dat de heer Visser wel eens over die mogelijk heid denkt" maar zal ik er de tijd voor vinden??" Noemen wij verder het duo Sjaantje Kooger en Hannie Kruger, Ou- deschild, die cowboy-liedjes zongen, Dick Eelman van „Nieuw Leven" en Lida Koorn, die declameerden, Adrie Schoo, die op zijn gloednieuwe accordeon als solist optrad. (De muzikale familie Schoo, Schoonoordwerg, Den Burg, zou een kwartet kunnen vormen, want vader en drie zoons beheersen het accordeonspel). Noemen wij ook (nog eens) de Pioniers, die wij woensdag reeds onder de schijn werper plaatsten. „Ik sta op wacht" was wel het leukste. Het ensemble accordeonisten, dat de Postkoets vertolkte verdient eveneens 'n (extra) pluim. Alle medewerkenden waren met een feestmuts of mascotte getooid. De jong- sten waren Tony Schoo en Gerry Snik, samen 14 jaar! Wij wensen de uitvoerenden geluk met dit optreden en hopen, dat zij nog heel dikwijls acte de présence zullen geven. P.S. De heer A. Keizer verzorgde de conférence en zorgde er tevens voor, dat het programma vlot afgewerkt werd. Na de pauze werden wij vergast op een toneelstukje, dat getiteld was „Het zak doekje van de prinses". De prinses ver loor het zakdoekje, dat door een prins gevonden werd. Maar dat bracht nog lang niet het „en zij leefden lang en gelukkig", want er was een grimmige tovenaar, die de prinses in de wacht wil de slepen. Gelukkig waren er wijsgerige kabouters, die de snodaard tijdig wisten te ontmaskeren! Zodoende kregen ze el kaar toch! Dit was ingestudeerd o.l.v. mej. Nel van Swinderen. Mej. Corry Maas ver zorgde de muzikale omlijsting. Aan dit uitstekend opgevoerde sprookje werkten mee: Mary Zijm als Prinses Leonora; Eddy Stiekema als Prins Bolotan; Wim Schrama als Tovenaar Oberon; Marjan Zegel als Elvia Elf; Martha van Wijk als Zonnedauw Elf; Martha Bremer als Mor- genbloem Elf; Ari van Zeijlen als Koning van de kabouters; Adry Schoo als kabou ter Puntbaard; Peter Dernison afs ka bouter Bolleboos; Jan Duin als kabouter Withaar; Jos Neijens als kabouter Werk- graag - stenen beeld, Jeroen Nauta als kabouter Slimmert. WONINGEN JAN DIRKSHOF Dezer dagen zal de laatste vakante wo ning van het Jan Dirkshof in gebruik worden genomen. Zoals bekend staan er 34 bejaardenwoningen. De bewoners hebben het daar bijzonder naar hun zin en roemen vooral het gemak, dat de be woning met zich brengt. Kamer, slaap kamer, keuken, bijkeuken liggen allen op de begane grond. Een grote voortuit gang bij de vroegere bewoning, een zegen van onze vooruitstrevende samenleving, die terdege rekening houdt met de be hoeften van de ouden van dagen. Te zij ner tijd hopen wij met een aantal bewo ners van de Jan Dirkshof een praatje te mogen maken. Wij zullen ermee wachten tot de plantsoenen in gereedheid ge bracht zijn. SCHAPENSTAMBOEK VERGADERT Woensdag 12 februari zal het Texelsch Schapenstamboek in Noordholland in „De Lindeboom-Texel" vergaderen met de Texelse leden. De vergadering begint om kwart over één. Op het programma staat o.a. een bespreking van de organi satie van de op 1 september te houden fokdag. Op woensdag 19 februari vergadert het Texelsch Schapenstamboek in Noord- holland in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar. Wegens het neerleggen van zijn functie als bestuurslid zal in de vacature H. J. Keijser Dzn. moeten wor den voorzien. Voorgedragen zijn de heren M. J. Kikkert, Den Hoorn, en S W. Ko ning Lzn., Oosterend. Op deze vergadering zal ïr. C. Rol, rijks veeteeltconsulent, een causerie met films houden over schapen in Frankrijk en de toekomstmogelijkheden van de Texelaar in Frankrijk. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 februari consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 12 februari a.s. en wel voor de baby's uit Den Burg, wijk B en Oudeschild. ZAKENNIEU WS GEMOTORISEERDE HANDWAGEN OP TEXEL Het is naar ons gevoel niet eens zo lang geleden, dat wijlen de heer Kees Stromer op zijn strogele klompjes achter zijn merkkarretje sjokte. Op een gunstig liggend traject kon je met enige goede wil het wagentje zien vorderen, op een klimmende straat was het of de film af en toe even uit de tandjes wipte. Dan was er altijd wel een hulpvaardige Bur ger, die de ouwe, doortastende heer Stro mer een handje hielp. Toch kwam deze melkslijter altijd op tijd bij de laatste klant op de normale tijd van de heer Stromer dan! Tegenwoordig zou Stromer niet meer in de gelederen van de melkslijtende handelaren passen. Hij zou het tempo niet meer kunnen volhouden en zijn wijk- klantjes zouden gaan klagen. „Kijk, dit zou nou net een apparaat voor Stromer zijn geweest", dachten we, toen wij uitgenodigd waren om de gloed nieuwe handkar van de heer De Graaf, Gravenstraat, Den Burg, te bekijken en te recenseren in de Texelaar, want dit voertuig is gemotoriseerd: een draai aan een hendel en het kittige 60 c.c. JLO-mo- tortje staat gereed om de handwagen voort te bewegen. Een kind kan 'm be dienen, want er is geen opleiding voor nodig, omdat het motortje zodanig in de trekkracht ligt, dat er geen versnellings koppeling behoefde te worden aange bracht. De heer De Graaf maakte er meteen een rondje mee over de Stenenplaats en niet alleen bleek de motor perfect te werken, maar ook was de wagen zeer goed manoeuvreerbaar. Hij kan zowel voor als achter van de motorkracht pro fiteren. Een firma uit Drente heeft het voer tuig gebouwd en het werd geleverd door de firma Gebr. M. en A. J. Vonk. Uiter aard heeft men voor zulk een wagentje geen rijbewijs nodig, want de snelheid blijft tot 8 km per uur beperkt. Het is de eerste gemotoriseerde handwagen op het eiland. VERKIEZING GEMEENTERAAD 1958 Inschrijving naam politieke groepering De burgemeester van Texel brengt op grond van het bepaalde in artikel G 3, lid 1, van de kieswet ter openbare kennis, dat politieke groeperingen kunnen ver zoeken ten behoeve van de op 28 mei 1958 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de raad dezer gemeen te, waarvoor de kandidaatstelling zal plaats vinden op 15 april 1958 hun naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor die verkiezing wordt aangelegd. Het verzoek daartoe moet schriftelijk worden gericht tot het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente, gevestigd ter secretarie van deze gemeente, binnen acht weken, doch uiterlijk zes weken voor de dag der kandidaatstelling (dus na 17 februari en vóór 5 maart 1958). Wanneer een politieke groepering ge bruik wenst te maken van een naam of aanduiding welke ten behoeve van de verkiezingen van de leden van de tweede kamer der staten-generaal bij de kies raad is geregistreerd, moet bij haar ver zoek een verklaring worden overgelegd vanwege de rechthebbende groepering, dat de eerstgenoemde groepering ge machtigd is, de inschrijving van die naam of aanduiding te vragen. Texel, 4 februari 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING Verkiezing van de leden van de Provinciale Staten STEMMEN BIJ VOLMACHT 1. De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij de a.s. verkiezing van de leden van de provinciale staten bij volmacht te stem men. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk op 12 maart 1958 door de kiezer worden inge diend bij burgemeester en wethouders der gemeente in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen. 3. Bij het verzoekschrift moet een verkla ring van de gemachtigde worden inge diend, dat deze bereid is als zodanig op te treden. 4. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. 5. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. 6. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Texel, 4 februari 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING OVERDENKING Hebt U de wereld wel eens bekeken door een stukje gekleurd glas? Kinderen doen dat wel eens. Ze hebben verschil lende stukjes glas van allerlei kleuren gevonden en nu bekijken ze daardoor de wereld om zich heen. Ze vinden het prachtig. Het huis, dat er anders zo grauw en lelijk uitzag, is nu ineens veel mooier. De straten zien er heel anders uit dan gewoon. De bomen hebben een won dere kleur. Maar als ze het glas dan weer voor hun ogen wegdoen, en ze de wer kelijkheid weer zien, is het lang zo mooi niet. We houden ervan, de werkelijkheid door een gekleurde bril te bezien. En dan zeggen we: Zó zie ik het. We hebben onze eigen wijze van zien, onze zienswijze. Maar het is de vraag of we de wereld en de mensen inderdaad zien zoals ze in werkelijkheid zijn. Als we boven op een torentrans staan en naar beneden kijken, dan lijkt de we reld beneden ons zo schilderachtig. Dan zien we niets van het lelijke en we horen er ook niets van. Maar als we het dicht bij bekijken, is het anders. Daar boven op die toren ontgaat ons het wezenlijke van de dingen. En het leven en de men sen zijn dikwijls zó, dat we a.h.w. vluch ten in de verbeelding. Want de werke lijkheid is zo hard en zo zwaar. We vluchten in de droom, in de fantasie. We willen er eens even uit gehaald worden. Het Evangelie vertelt ons, dat de Heer mens en wereld gezien heeft met het oog van Zijn liefde. Niet met bewondering of verbazing. Maar met liefde, omdat ze die liefde nodig hadden. Daarom, omdat het een verloren zaak was. Vindt U, dat Hij het verkeerd gezien heeft? Door een donkere bril? Vindt U de werkelijkheid zo moedgevend? Dank God, dat Hij mens en wereld ge zien heeft, zoals ze waren, en het daar niet bij gelaten heeft, maar naar ons heeft omgezien om ons te redden. v. R. en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten BOUWVERGUNNINGEN De heer C. Roeper, Helderseweg 50, Alkmaar, bouw van een ruilverkavelings boerderij aan de Kadijksweg; firma De Graaf en Schoorl, Waalderstraat 32, ver andering woonhuis; mevr. de wed. Th. Reuvers-Blom, De Cocksdorp 24, uitbrei ding woonhuis, De Cocksdorp 1 H; de heer M. J. Seldenrust, De Koog 143, bouw bergplaats; de heer J. C. Dros, C 42, verbetering bedrijfswoning; de heer R. Dijkshoorn, C 37; bouw wagenberging; de heer M. S. Witte Czn., Hollewalsweg 28, verandering bijkeuken Kogerstraat 48, Den Burg. CONTACTAVONDEN TEXELSE COÖPERATIES Men verzoekt ons te willen mededelen: Wegens de overgrote belangstelling voor de Contactavonden van de gezamen lijke Texelse Coöperaties, is het niet mo gelijk gebleken, om alle belangstellenden in twee zalen onder te brengen. Om alle aanvragers van kaarten in de gelegenheid te stellen de bijeenkomsten te bezoeken, is het noodzakelijk gewor den, alsnog een derde bijeenkomst te be leggen. Het is echter niet anders mogelijk, dan deze bijeenkomst te houden op donder dagmiddag 13 februari, aanvang twee uur precies, zodat een groot aantal aan vragers kaarten voor deze middag zullen ontvangen. De Texelse Coöperaties vertrouwen, dat zij, die een kaart voor donderdag middag toegestuurd krijgen, begrip zul len tonen voor de noodzaak hiervan en het zo willen en kunnen regelen, dat ook zij de bijeenkomst kunnen bijwonen. Daar het niet mogelijk is om ook op donderdagmiddag de bussen te laten rij den, wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de bezoekers voor deze middag op eigen gelegenheid dienen te komen. WIE VEROORZAAKT DIE STORING? De radiobezitters in de Gasthuisstraat en omgeving ondervinden erg veel last van storing. Meermalen per dag kun je de radio beter maar afzetten en vaak kun je nauwelijks de nieuwsberichten volgen. Nu eens duurt de storing langer, dan weer korter. Ergens moet iemand raar aan het schutteren zijn met een of ander elektrisch' apparaat. Maar wie? En weet betrokkene, dat hij deze storing veroor zaakt? Wellicht kan een deskundige dit vervelende geval even oplossen? ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER F.LIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 februari op om 8.06 uur en gaat onder om 5.43 uur. Maan: 11 febr. L.K.; 18 febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 febr. 11.41 en 23.43; 9 febr. 12.10 en 10 febr. 0.13 en 12.37; 11 febr. 0.46 en 13.12; 12 febr. 1.31 en 14.06; 13 febr. 2.40 en 15.23; 14 febr. 4.05 en 16.50; 15 febr. 5.27 en 18.14. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ccn luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1